Sejm uchwalił nowelizacją ustawy o pomocy de minimis
Sejm znowelizował ustawy związane z udzielaniem pomocy de minimis, które dostosowują sposoby obliczania tej pomocy i kwoty, jakie mogą być udzielane, do przepisów nowego rozporządzenia unijnego w tym zakresie. W ramach projektowanej nowelizacji maksymalna wartość pomocy de minimis, z jakiej może skorzystać przedsiębiorca w czasie 3 lat została zwiększona do 300 tys. euro.
prawo, przepisy, ustawa, rozporządzenie, nowelizacja, interpretacje, wykładnia, zmiany prawa
Od 1 stycznia 2024 r. dwa rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczące pomocy de minimis zostały zastąpione nowymi aktami prawnymi. Nowe przepisy zmieniły sposób obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis z roku bieżącego oraz 2 ostatnich lat podatkowych. Zmiana okresu obliczania dotyczy 3-letniego okresu, który teraz uwzględnia okres 3 minionych lat.
Zmianie uległa wartość maksymalnej pomocy de minimis z jakiej może skorzystać przedsiębiorca w czasie 3 lat - z 200 tys. do 300 tys. euro.
Zlikwidowany został niższy limit pomocy de minimis w sektorze drogowego transportu towarów.
W poszczególnych ustawach zostaną wprowadzone zmiany polegające na aktualizacji odesłań do obecnie obowiązujących rozporządzeń Komisji Europejskiej, określających warunki udzielania pomocy de minimis, oraz na dostosowaniu do obowiązujących przepisów okresu, za który powinny być przedstawiane zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
(PAP)
Przeczytaj więcej na ten temat: Zasady i limity udzielania pomocy de minimis >>>