Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 lipca 2024 r., sygn. III SA/Lu 308/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Kosowska Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. O. na postanowienie Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] marca 2024 r. nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w zakresie zarzutów do prowadzonego postępowania egzekucyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] 2024 r. nr [...] L. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, po rozpatrzeniu zażalenia skarżącego A. O., utrzymał w mocy postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Puławach z dnia [...] 2024 r. nr [...] w sprawie stanowiska wierzyciela w zakresie zarzutów do prowadzonego postępowania egzekucyjnego.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w sprawie, której stan faktyczny przedstawia się następująco.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Puławach w dniu 12 czerwca 2023 r. wystawił w stosunku do A. O. tytuł wykonawczy [...], obejmujący obowiązek poddania małoletniego syna skarżącego O. O. (ur. [...] r.) brakującym szczepieniom ochronnym przeciwko: odrze, śwince, różyczce, błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis.
W toku postępowania egzekucyjnego pismem z dnia 15 listopada 2023 r., skarżący wniósł zarzuty w sprawie egzekucji administracyjnej prowadzonej na podstawie powyższego tytułu wykonawczego.
Postanowieniem z dnia [...] 2024 r. organ pierwszej instancji uznał zarzuty skarżącego za nieuzasadnione.
Organ pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, u O. O. urodzonego [...] r. brakujące szczepienia ochronne to:
- IV dawka szczepienia podstawowego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, które powinno być wykonane w 16-18 miesiącu życia,
- III dawka szczepienia podstawowego przeciwko ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), które powinno być wykonane w 16-18 miesiącu życia,