Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.500.2024.2.MS
Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnili go Państwo pismami z 30 lipca 2024 r. oraz w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 października 2024 r. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
B
3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
C
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
A.Informacje ogólne
Zainteresowany będący stroną postępowania oraz Zainteresowani niebędący stroną postępowania (dalej zwani łącznie: „Wnioskodawca”, „Zainteresowany”) są wspólnikami spółki jawnej ...(dalej: „Spółka”), polskimi rezydentami podatkowymi w rozumieniu przepisu art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., zwana dalej: „ustawą o PIT”).
Spółka, której udziałowcami są Wnioskodawcy, nie ma statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego według przepisów ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474).
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. W sprawie będącej przedmiotem interpretacji nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa, sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego. Spółka jawna, której wspólnikami są Zainteresowani, jest transparentna podatkowo. Oznacza to, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest Spółka, lecz jej wspólnicy, a skutki zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością Spółki przypisywane są odpowiednio jej wspólnikom. Tym samym, prawo do ulgi podatkowej przysługuje na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wspólnikom Spółki, proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach Spółki.
Celem Zainteresowanych jest skorzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 26e ustawy o PIT, proporcjonalnie do swojego udziału w zysku Spółki jawnej. Zainteresowani nie korzystają ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT (działalność prowadzona w specjalnej strefie ekonomicznej). Nie korzystają także ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT (decyzja o wsparciu).
Spółka jest wyspecjalizowanym podmiotem świadczącym kompleksowe usługi (projektowania, produkcji i montażu) w zakresie (...). Spółka specjalizuje się w obsłudze kontraktów na (...).
Spółka specjalizuje się w obsłudze zleceń na (...).
Spółka świadczy usługi projektowo-produkcyjno-montażowe na terenie... oraz ..., obsługuje głównie takie branże jak.... Działalność operacyjna Spółki koncentruje się na opracowywaniu kompleksowych rozwiązań (...). Większość nowych (...) Spółki to rozwiązania pionierskie, tworzone od podstaw i adresujące specyficzne wymagania klientów. Postęp projektowo-produkcyjny determinują klienci – liderzy swoich branż, którzy jako pierwsi w swoich branżach wdrażają innowacyjne rozwiązania związane z systemami produkcyjnymi. Efekty prowadzonej przez Spółkę działalności przyczyniają się do pozyskiwania nowych zamówień oraz są głównym źródłem przewagi konkurencyjnej. Spółka dysponuje własną bazą produkcyjną, w tym halami wytwórczymi z adekwatnym zapleczem technicznym gwarantującym realizację każdego zlecenia w profesjonalny sposób. Oprócz zaplecza technicznego Spółka posiada w pełni wykwalifikowaną kadrę projektantów i kadrę produkcyjną o wieloletnim doświadczeniu w branży (...). Zdobyte doświadczenie oraz zastosowanie (...) gwarantują uzyskanie jakości opisanej normami (...) oraz powtarzalności wytwarzanych elementów konstrukcyjnych. Pozwalają również na całkowitą elastyczność dla wymogów produkcji jednostkowej, przy optymalnym wykorzystaniu surowców i materiałów.
Spółka prowadzi działalność w ramach trzech głównych obszarów:
1)obszar A dotyczy konstrukcji budowlanych (...). W zależności od potrzeb, zakres prac projektowych może obejmować:
·wykonanie projektu konstrukcyjnego,
·wykonanie projektu wykonawczego,
·wykonanie projektu warsztatowego,
·adaptację dokumentacji technicznej otrzymanej od klienta ze wszystkimi danymi niezbędnymi do wykonawstwa,
·projektowanie uzupełniające elementów konstrukcji do dokumentacji klienta,
·kompleksowe projektowanie według danych od klienta i uzgodnień,
·opracowanie specyfikacji technicznych obejmujących specjalistyczne instrukcje i procedury związane ze spawaniem, zabezpieczeniem antykorozyjnym, mechanicznym i automatycznym funkcjonowaniem urządzeń oraz (...) konstrukcji technologicznych.
Prace projektowe realizowane są z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, m.in. (...). Dokumentacja odbiorowa przygotowywana jest w wielu formatach .... Ponadto, pozostałe obszary działalności Spółki obejmują Obszar B oraz Obszar C.
Dalsze opisy działalności, a także pytanie będące przedmiotem wniosku, dotyczą działalności Spółki realizowanej tylko łącznie w ramach Obszaru A, Obszaru B oraz Obszaru C.
B.Działalność innowacyjna Spółki
Od początku swojej działalności Spółka realizuje w zakresie (...) innowacyjne projekty, których wyniki implementowane są w projektach konstrukcyjnych. Potencjał innowacyjny i kompetencje Spółki w tym zakresie opierają się o doświadczony, zbudowany na przestrzeni lat zespół inżynierów konstruktorów, inżynierów automatyki i robotyki, technologów i certyfikowanych specjalistów z dziedziny materiałoznawstwa, spawalnictwa i zabezpieczenia antykorozyjnego, monterów, spawaczy, operatorów maszyn produkcyjnych (łącznie personel liczący około ... osób). Do prac nad każdym projektem innowacyjnym angażowane są osoby posiadające odpowiednie wykształcenie, wiedzę i wymagane doświadczenie pozwalające na efektywną realizację projektu – pracownicy różnych działów, a także współpracownicy, w zależności od potrzeb.
W szczególności, w działalność innowacyjną Spółki zaangażowani są pracownicy następujących działów:
·Dział Technologiczny – na którym spoczywa główny ciężar prac innowacyjnych (dokonuje analizy projektu; opracowuje wstępne modele 3D i wykonuje obliczenia statyczne elementów konstrukcyjnych – powstają wtedy główne innowacje konstrukcyjne; opracowuje listę kompletacji surowców, materiałów, elementów, uszczegóławia projekty konstrukcyjne 3D do optimum projektowego i możliwości wykonania projektów wykonawczych; wykonuje dokumentację warsztatową (produkcyjną) i montażową, waliduje projekty),
·Dział Produkcji,
·Dział Zamówień,
·Dział Zaopatrzenia i Gospodarki Materiałowej,
·Główny Inżynier Spawania,
·Dział BHP i Ochrony Środowiska,
·Dział Kontroli Jakości,
·Narzędziownia.
Działalność innowacyjna Spółki koncentruje się na wprowadzaniu nowych rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych, czyli na projektowaniu i wytwarzaniu oraz montażu (...) do specjalistycznych zastosowań w technologicznych systemach wytwórczych obiektów (...). Projektowane i wytwarzane spersonalizowane (...) (o różnych funkcjach, np. ...), do przeważnie już istniejących ..., są następnie instalowane na miejscu w fabryce zamawiającego, czyli wdrażane i integrowane z istniejącymi systemami maszyn i urządzeń produkcyjnych. Taki zakres usług pozwala na wypracowanie optymalizacji procesu produkcyjnego zleceniodawcy, aby w konsekwencji poprawić wydajność i opłacalność produkcji, jak również bezpieczeństwo samego procesu produkcji. Realizowane prace wynikają z zapotrzebowania klientów na nowe konstrukcje stalowe i są z reguły inicjowane przez nich samych, tj. inicjatywa modernizacyjna wypływa wprost od klienta, którego celem jest ciągłe dążenie do optymalizacji procesów produkcyjnych. Potrzeba wdrażania nowych (...) wynika z reguł konkurencyjności i świadomości technologicznej branż przemysłowych (prym wiodą tu przedstawiciele przemysłu ...). Cechą permanentną wymagań stawianych przez klientów jest to, że napotykają oni na problemy techniczne związane z ograniczeniami wytrzymałościowymi materiałów czy stosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. W takich sytuacjach specjaliści w Spółce opracowują nowe rozwiązania konstrukcji dla linii technologicznych oraz dostosowują je do konkretnych ograniczeń wynikających z procesów technologicznych realizowanych u klienta, tworząc tym samym nowe komponenty oraz innowacyjne konstrukcje. Każda opracowana przez Spółkę nowa konstrukcja/ciąg technologiczny jest unikatowa – różni się pod względem specyfikacji technicznej, funkcjonalności, czy też zastosowanych rozwiązań inżynieryjnych.
Opracowując każdą konstrukcję, Spółka musi zastosować kompleksowe podejście, na które składa się m.in. analiza specyfiki procesu produkcyjnego u danego klienta, a następnie dobór indywidualnie dopasowanych:
·materiałów konstrukcyjnych,
·urządzeń,
·wyposażenia,
·oprzyrządowania,
·mostów transmisji mediów technologicznych itp.
Wszystko to powoduje konieczność horyzontalnego podejścia do planowania procesów wytwórczych i projektowania (...) oraz skrupulatnej kontroli jakości. Proces twórczy w Spółce obejmuje prace od stworzenia koncepcji (projektu) konstrukcji odpowiadającej na indywidualne potrzeby klienta (w tym uwzględniającej specyfikę funkcjonowania linii produkcyjnej klienta), poprzez wytworzenie kompletnej zadanej (...), a następnie systemu wytwórczego (mającego na celu usprawnienie lub zwiększenie i przyspieszenie produkcji), aż po jego montaż u klienta. Celem prac jest opracowanie i wytworzenie pojedynczego, zindywidualizowanego ... lub konstrukcji technologicznej o zadanej funkcji wytwórczej lub procesowej. Każde nowe zlecenie klienta jest oddzielnym projektem inżynieryjnym i wymaga przeprowadzenia pełnej procedury analityczno-projektowej. Inżynierowie już na etapie przygotowywania oferty z wyceną kontraktu dla klienta muszą wykonać wstępną analizę przedmiotu zapytania wraz z kompletacją materiałową do zlecenia i rozwiązaniami dotyczącymi zasygnalizowanych zagadnień konstrukcyjnych. Niezgodności oraz nieścisłości, które często występują, wymagają dopracowania dokumentacji technicznej na etapie dalszych prac. Prace projektowe na każdym etapie wiążą się z poziomem niepewności. Nawet już w trakcie prac montażowych konstrukcji na linii technologicznej często powstają niezgodności integracyjne z procesami technologicznymi, które bezpośrednio wymagają korekt montażowych konstrukcji na miejscu u klienta. Wymaga to wnikliwej wiedzy, badań i kontroli wewnętrznej poprzez weryfikację zastosowanych rozwiązań przez innych projektantów, w celu minimalizacji zagrożeń wykonawczych na etapie projektowania, produkcji i montażu. Efektem prac są konstrukcje do systemów technologicznych, będące rozwiązaniami pionierskimi, tworzonymi od podstaw i stanowiącymi odpowiedź na specyficzne wymagania i układy systemów technologicznych klientów. Rocznie w Spółce co najmniej kilka projektów konstrukcyjno-wykonawczych jest podejmowanych po raz pierwszy, a zatem stanowią one innowacje co najmniej na skalę przedsiębiorstwa. Podejmowane działania nie są rutynowe.
1.Proces realizacji projektów innowacyjnych w Spółce
Każdy nowy projekt jest unikalny pod względem zadanych funkcji, przyjętych założeń, konstrukcji i rozwiązań technicznych oraz użyteczności i estetyki. Jednocześnie jednak do realizacji każdego projektu Spółka stosuje jednolitą wypracowaną metodologię i określone procedury projektowe. Każde nowe zlecenie klienta wymaga zebrania szeregu danych i zrealizowania prac projektowych, których dotyczy największy obszar generowanych w działalności Spółki szeroko rozumianych innowacji. Obejmują one w szczególności:
1)opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonawczej i powykonawczej,
2)przygotowanie ekspertyz i analizy technicznej oraz kosztorysów prac,
3)projektowanie systemów i urządzeń,
4)projektowanie ... oraz systemów powiązanych,
5)modernizacje konstrukcyjne linii produkcyjnych oraz powiązanych instalacji przemysłowych związanych z głównym przedmiotem projektu,
6)przygotowanie i przeprowadzenie procesu oceny zgodności wieńczonego wystawieniem świadectwa CE.
Realizacja prac innowacyjnych co do zasady obejmuje kilka następujących po sobie etapów:
1.Przygotowanie Oferty.
Proces realizacji prac innowacyjnych rozpoczyna się od udziału Spółki w ramach zamkniętych przetargów organizowanych przez klientów (zwykle międzynarodowych koncernów), gdzie na podstawie wytycznych dotyczących konstrukcji technologicznych, wymaganiach funkcjonalnych i informacjach o dotychczas istniejącej infrastrukturze oraz obowiązujących normach i standardach na terenie zakładu produkcyjnego klienta, opracowywana jest Oferta. Jest to bardzo ważny dokument, ponieważ zawiera zobowiązanie Spółki do zrealizowania zakresu prac projektowo-produkcyjno-montażowych w określonym terminie i nieprzekraczalnym budżecie. Aby wyeliminować szacunki i nieścisłości, przygotowanie Oferty musi być w związku z tym poprzedzone wykonaniem Studium Wykonalności Projektu/Ekspertyzy Technicznej przez Spółkę, co z kolei wymaga skompletowania, uzgodnienia i opracowania pomiędzy stronami różnorodnej i bardzo obszernej dokumentacji. A zatem już przygotowanie Oferty w praktyce poprzedzone jest zaawansowanymi pracami projektowo-kosztorysowymi.
Proces przygotowania Oferty przebiega następująco:
a)zapytanie od klienta trafia do Działu Zamówień. Niestandardowe zapytania kwalifikowane wymagające zastosowania nowych rozwiązań przekierowywane są do Działu Technologicznego (łatwe, standardowe zapytania opracowywane są przez Dział Zamówień, który przygotowuje Ofertę);
b)złożone zapytanie wymagające opracowania rozwiązań i przygotowania wstępnych założeń i planów projektowych realizowane jest przez Dział Technologiczny. W ramach prac realizowana jest również wstępna kompletacja konstrukcji;
c)Pion Produkcyjny – po otrzymaniu projektów konstrukcyjnych opracowuje projekty technologiczno-wdrożeniowe w ramach propozycji rozwiązania procesu produkcji wraz ze sposobem montażu konstrukcji na miejscu u klienta i wykorzystaniem niezbędnych dodatkowych narzędzi;
d)Dział Zamówień – przygotowuje i zamyka ofertę uwzględniając opracowane projekty i kosztorysy oraz dokonuje ostatecznych uzgodnień i interakcji z klientem. Po uzyskaniu informacji na temat projektu klienta i podpisaniu kontraktu realizowany jest właściwy proces projektowy.
2.Proces Projektowania
W celu uruchomienia procesu wymagane są następujące dokumenty:
·oferta,
·umowa,
·lista kontrolna,
·...przebiegiem linii technologicznej, przekroje, schematy procesów, plan zagospodarowania przestrzennego w miejscu inwestycji,
·model 3D/2D,
·obrysy pomostów,
·rysunki urządzeń,
·wytyczne podparcia lub podwieszenia urządzeń,
·wytyczne projektowania,
·informacja o istniejących konstrukcjach,
·opis standardów stosowanych u klienta,
·zestawienie norm i przepisów,
·wytyczne dotyczące: ... i innych,
·zestawienia obciążeń i danych dotyczących: ciężaru urządzeń, ładunków, obciążenia użytkowego,
·danych dotyczących maksymalnych ugięć i przemieszczeń,
·obowiązujące przepisy i indywidualne regulacje oraz standardy BHP wymagane przez klienta.
Proces ten rozpoczyna się od przejęcia danych wejściowych, na podstawie których sporządzany jest wykaz danych wejściowych projektu. Następnie, po akceptacji kompletności uzyskanych danych wejściowych, na podstawie listy kontrolnej z wytycznymi klienta, tworzony jest wstępny model 3D lub złożeniowy rysunek koncepcyjny..., a następnie właściwy model 3D. (W przypadku braku akceptacji Protokołu tworzona jest lista kontrolna z określeniem danych niezbędnych do uzupełnienia, mogą być również przeprowadzone pomiary istniejącego stanu na budowie). Podczas tych prac weryfikowane są parametry konstrukcji oraz spełnienie kryteriów tolerancji technologicznych, wizualnej estetyki, ergonomii montażu, trwałości i funkcji (w tym warunków rozwiązań konstrukcyjnych w obszarze bezpieczeństwa). Model 3D, który zostanie zaakceptowany, jest uszczegóławiany..., a następnie stanowi podstawę do przygotowania dokumentacji technicznej i listy materiałowej, która jest przekazywana do Działu Zaopatrzenia i Gospodarki Materiałowej (w przypadku braku akceptacji, model jest korygowany). Następnie, uszczegółowiony model 3D przekazywany jest do akceptacji klienta (w przypadku braku akceptacji, model jest korygowany). Po uzyskaniu akceptacji wykonywana jest dokumentacja warsztatowa (listy elementów, rysunki warsztatowe), która przekazywana jest do Działu Produkcji (przygotowuje listy wysyłkowe, dokumentację wykonawczą). Kolejnym krokiem jest wykonanie dokumentacji montażowej (rysunki montażowe), a następnie przekazanie jej wraz z dokumentacją warsztatową do Dyrektora ds. Produkcji. Kompletną dokumentację (model 3D, obliczenia statyczne, rysunki montażowe, dokumentację warsztatową) do klienta przekazuje Kierownik Projektu. Ostatni element procesu stanowi walidacja projektu.
Poza, wcześniej wymienionymi, aspektami związanymi z realizacją opracowania geometrycznego projektu w formie rysunków i obliczeń statycznych, istotną cechą działań kadry inżynierskiej jest połączenie interdyscyplinarnych kompetencji zespołu projektowego, badawczego i zakupowego, który w procesie projektowym uwzględnia:
·technologiczne oczekiwania klienta wobec sposobu działania i uzyskania planowanych rezultatów,
·dobór parametrów urządzeń (na przykład: materiał, odporność na zużycie ścierne, prędkość obrotowa, moc, dostępność komponentów i czas dostawy),
·opracowanie studium wykonalności obejmujące swoim zakresem walidację możliwości produkcyjnych w odniesieniu do branży budowalnej, konstrukcyjnej, elektrycznej i automatyki,
·ocenę projektu pod względem efektywności,
·weryfikację projektu pod względem spełniania wymogów bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
3.Proces Przygotowania Produkcji i kompletacji zakupów
Wraz z przyjęciem dokumentacji następuje inicjacja procesu przygotowania produkcji. Po potwierdzeniu dokumentacji następuje analiza wykonania. Na tej podstawie możliwe są trzy warianty postępowania:
·wykonanie zestawienia materiałowego, a następnie przekazanie do zaopatrzenia,
·w przypadku zlecenia do kooperacji zewnętrznej: następuje opracowanie dokumentacji (lista materiałów, wytyczanie) i przekazanie jej do kooperacji,
·jeżeli zlecenie nie jest do kooperacji: na podstawie dokumentów wykonania przeprowadzana jest kompletacja i tworzona jest lista elementów, następnie opracowuje się czas na wykonanie i końcowo przekazuje się dokumentację do produkcji. Pierwszym krokiem kompletacji zakupów jest analiza zapotrzebowania (określane są wymagania, zapotrzebowanie, powstaje wykaz dostawców), po którym następuje wysłanie zapytania ofertowego, a następnie analiza otrzymanych ofert. Po złożeniu zamówienia, jest ono rejestrowane w systemie, a po jego dostawie następuje kontrola jakości. Cały proces jest potwierdzany dokumentami ... Jeżeli odbiór jest pozytywny, następuje przyjęcie, kończące cały etap (jest wystawiany dokument..). Jeśli natomiast odbiór jest negatywny, następuje określenie niezgodności. W przypadku niezgodności materiałowej dokonywana jest reklamacja, natomiast w przypadku niezgodności dokumentacyjnej następuje przyjęcie materiału do depozytu, przygotowanie raportu ... i zgłoszenie braków do dostawcy. Dalszy proces przygotowania produkcji rozpoczyna się więc poprzez terminowe skolekcjonowanie surowców i materiałów niezbędnych do wytworzenia zakładanej konstrukcji, odpowiednią identyfikowalność materiału surowego, weryfikację atestów i właściwości użytkowych dostarczanych wraz z surowcami przez dostawców. Kolejnym krokiem na tym etapie jest odpowiednie opracowanie planu produkcji i schematu wymiany informacji pomiędzy działem technologicznym i produkcyjnym. Działania te są realizowane za pomocą opracowywanego, wewnętrznego harmonogramu produkcji, procedur wykonawczych i instrukcji oraz interoperacyjnych inspekcji wykonywanych przez dedykowany personel Działu Kontroli Jakości. Na tym etapie opracowywane są najistotniejsze dokumenty związane z prawidłową realizacją zadania inwestycyjnego, którymi są:
-dedykowany Harmonogram i Plan Produkcji,
-Plan Kontroli i Badań,
-instrukcje stanowiskowe i procesowe,
-indywidualne instrukcje ...,
-Procedury Badań...,
-instrukcje i procedury dla dedykowanego systemu zabezpieczenia ...,
-dokumentacja wykonawczo-warsztatowa (rysunki),
-dokumentacja wykonawczo-warsztatowa (pliki...).
Poszczególne działy Spółki czynnie i twórczo uczestniczą w poszczególnych etapach opracowywania założeń i realizacji projektów w ramach kompetencji, którymi dysponują. Wykorzystując własne wieloletnie doświadczenie, sprawdzoną metodykę projektowania konstrukcji technicznych i oprogramowanie do projektowania konstrukcji – inżynierowie, technolodzy i specjaliści Spółki opracowują niepowtarzalne lub bezprecedensowe rozwiązania dedykowane tworzonym konstrukcjom, nowe rozwiązania konstrukcyjne. Prace projektowo-eksperckie realizowane w Spółce są kompleksowo zgodne z normami oraz ogólną wiedzą inżynierską. Spółka w sposób systematyczny i dedykowany podchodzi do procesów badawczych (materiałowych, konstrukcyjnych, projektowania).
4.Proces Produkcji Zasadniczej
W kolejnym etapie procesu następuje fabrykacja (...), maszyn i urządzeń technologicznych będących przedmiotem projektu. Przygotowane pierwotnie materiały poddawane są scalaniu na stanowiskach monterskich lub instalacji poszczególnych komponentów maszyn i urządzeń technologicznych. Operację scalania poprzedza odpowiednie przygotowanie krawędzi poprzez szlifowanie miejscowe i oczyszczanie krawędzi blach i profili przeznaczonych do łączenia za pomocą technologii spawalniczej. Elementy po scalaniu termicznym (spawanie styków montażowych) lub mechanicznym skręceniu elementów konstrukcji urządzeń i maszyn (np. kołnierze, obudowy, króćce pomiarowe) są weryfikowane pod kątem prawidłowości geometrycznych uwzględnionych w opracowanej wcześniej dokumentacji wykonawczej, biorąc pod uwagę ustalone, akceptowalne kryteria tolerancji wykonawczych. Jest to weryfikacja pierwszego stopnia, której powtórzenie będzie konieczne ponownie po zakończeniu procesu łączenia. W trakcie procesu spawania (...), który określa się według prawidłowych norm branżowych jako proces specjalny, podlegający ocenie i nadzorowi zarówno przed, w trakcie jak i po jego realizacji, ocenie podlegają również użyte materiały i wszelkie operacje towarzyszące, które mogą mieć istotny wpływ na jakość wykonywanego procesu.
Najistotniejszymi czynnikami branymi pod uwagę podczas opracowania instrukcji i procedur, jak również koniecznie zapewnianymi podczas wykonywania spawanych (...) jest odpowiednie:
·dobranie i zastosowanie materiału dodatkowego do spawania,
·opracowanie sposobu przechowywania i raportowania warunków klimatycznych składowania materiału dodatkowego,
·podgrzewanie wstępne i obróbka termiczna po spawaniu,
·opracowanie i zadanie parametrów spawalniczych (m.in. natężenie i napięcie łuku spawalniczego, prędkość spawania, kształt ściegu, amplituda oscylacji, pozycja i kierunek spawania, metoda spawania),
·adaptacja instrukcji ...,
·zapewnienie właściwego...,
·wykonanie procesu spawania przez wysoce kwalifikowany personel posiadający ważne uprawnienia. Całość prac spawalniczych obejmująca całościowy przebieg procesu spawalniczego oraz jego certyfikacja podlega stałemu nadzorowi przez kwalifikowany personel spawalniczy ....
5.Proces Kontroli Jakości
W trakcie trwania i po zakończeniu wyżej wymienionych procesów dochodzi do licznych kontroli i badań mających na celu zweryfikowanie prawidłowości działań produkcyjnych jak i weryfikację Wyrobu Gotowego. Dedykowany i kwalifikowany personel Działu Kontroli Jakości dokonuje oceny, raportuje wyniki badań i określa zgodność wyrobu w oparciu o opracowane kryteria tolerancji pomiarowych i określone właściwości użytkowe zgodnie z przeznaczeniem konstrukcji będącą przedmiotem projektu.
Do najistotniejszych badań należą:
·kontrola materiału surowego i weryfikacja atestów materiałowych,
·kontrola wymiarowa ...,
·kontrola procesu ...,
·badania ...,
·próbny montaż,
·badanie przygotowania powierzchni do malowania,
·kontrola zabezpieczenia ....
Wszystkie badania są określone i scharakteryzowane poprzez odpowiednio opracowany indywidualny Plan Kontroli i Badań obejmujący zarówno wymagania norm branżowych, norm i regulacji obowiązujących w kraju przeznaczenia i w oparciu o specyfikę kontraktu oraz dodatkowe warunki określone przez klienta.
6.Proces Zabezpieczania Antykorozyjnego
Proces naniesienia zabezpieczenia antykorozyjnego stanowi ostatni etap produkcji i jest związany z odpowiednią ochroną powierzchni wyprodukowanych elementów, mając na celu zapewnienie jak najdłuższego czasu eksploatacji, nawet w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych. W oparciu o sklasyfikowane klasy środowiskowe,... określające:
...
Personel Działu Kontroli Jakości redaguje specjalnie przygotowywany Plan Kontroli i Badań, który zawiera niezbędne zakresy badań i kryteria oceny według opracowywanych wytycznych. Do zakresu prac badawczych i testów wykonywanych podczas etapu włącza się takie operacje jak:
...
Każde z opracowanych badań zostaje zaraportowane wraz z zarejestrowanym wynikiem pomiaru w odpowiednich protokołach i Świadectwie Jakości Prac ....
7.Konfekcjonowanie, Pakowanie, Transport i Logistyka
Proces konfekcjonowania, pakowania, transportu i logistyki dla opracowywanych (...) rozpoczyna się od przygotowania dokumentacji identyfikującej umiejscowienie poszczególnych elementów składowych. Każdy element jest identyfikowany i oznaczany, co ułatwia dalsze etapy procesu. Pakowanie zaczyna się od wyboru odpowiednich materiałów do zabezpieczenia konstrukcji podczas transportu. Opracowany zostaje system pakowania oparty o materiały, które będą w stanie spełnić szereg kontroli i ograniczeń związanych z krajowymi restrykcyjnymi przepisami celnymi. Kluczowe jest zastosowanie właściwego rodzaju drewna i dodatkowej jego fumigacji. Również opracowaniu podlega system obejmujący specjalistyczne pakowanie maszyn i urządzeń, zawierających materiały chemiczne..., które muszą być odpowiednio raportowane i zgłaszane. W celu weryfikacji kompletności dostaw a także z uwagi na odpowiednie znakowanie i identyfikowalność przygotowywane są specjalne Listy Przewozowe oraz etykiety znakujące towar zgodnie z jego przeznaczeniem. Koordynacja dostaw jest precyzyjnie synchronizowana z harmonogramem montażu na placu budowy, aby zminimalizować czas przestoju i koszty składowania. Zarządzanie dokumentacją, w tym listami przewozowymi, certyfikatami jakości, fakturami oraz dokumentami celnymi, jest kluczowe dla sprawnego przebiegu procesu. W przypadku transportu międzynarodowego przeprowadzana jest odprawa celna, która obejmuje przygotowanie dokumentów eksportowych i importowych oraz współpracę z agencjami....
Metody realizacji prac projektowych
W działalności twórczej Spółki wykorzystywana jest metoda projektowania oparta na ... i jest ona zgodna z zalecaniami do stosowania przez współczesne normy do projektowania konstrukcji. Stan graniczny określa taką fazę wytężenia konstrukcji, po osiągnięciu której zagraża ona bezpieczeństwu lub przestaje ona spełniać wymagane funkcje użytkowe. Przekroczenie stanów granicznych oznacza więc naruszenie założeń projektu. Projektując konstrukcję budowlaną należy wykazać, że dla wszystkich możliwych do przewidzenia schematów obciążeń (w fazie realizacji, użytkowania, rozbiórki) spełnia ona warunki:
·stanu granicznego nośności ...,
·stanu granicznego użytkowania...
Kryteria bezpieczeństwa obejmują kontrolę m.in. następujących podstawowych form zniszczenia:
·zniszczenie materiałowe (uplastycznienie w wyniku osiągnięcia granicy plastyczności stali lub rozerwanie w stanie wyczerpania wytrzymałości stali na rozciąganie),
·utratę stateczności ogólnej elementu (wyboczenia prętów ściskanych, zwichrzenia prętów zginanych),
·utratę stateczności konstrukcji (jako całości),
·zniszczenie na skutek nadmiernego odkształcenia,
·przekształcenie się konstrukcji w mechanizm.
Wymiarowanie jest jednym z ważniejszych etapów projektowania konstrukcji i jej elementów. Poprzedzają je etapy kształtowania ustroju nośnego i obliczenia statyczne. Do jego wykonania konieczna jest znajomość sił wewnętrznych .... Wyniki wymiarowania umożliwiają wykonanie rysunków konstrukcyjnych projektowanego obiektu.
Dokumentowanie przebiegu prac
Wszystkie czynności procesów innowacyjnych w Spółce są dokumentowane, co pozwala na zachowanie systematyczności prac i dokonywanie transferu wiedzy. Ponadto, każdy projekt konstrukcji technologicznej zrealizowany w wyniku prac skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy, znaczącej ilości nowego doświadczenia i opracowaniem nowych elementów rozwiązania technicznego.
Dokumentacja, jaka powstaje w trakcie prac, obejmuje w szczególności:
·dokumentację technologiczną (w tym ekspertyzy i analizy techniczne),
·karty czynności technologicznych,
·kompletacja materiałowa ...– wykaz skosztorysowanych materiałów,
·procedurę ewaluacyjną konstrukcji.
C.Projekty innowacyjne realizowane przez Spółkę
Spółka realizuje projekty innowacyjne zgodnie z przyjętym, opisanym powyżej podejściem. Zrealizowane projekty można podzielić na:
·Obszar I – projekty dla klientów (na podstawie zamówień) – realizowane na indywidualne zamówienia klientów,
·Obszar II – wyspecjalizowane narzędzia montażowo-konstrukcyjne i urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu technologicznego. Są to specyficzne, dedykowane do pojedynczego montażu narzędzia umożliwiające realizację projektu konstrukcji oraz urządzenia, adaptery, kompensatory i inne komponenty zapewniające niezawodne działanie linii technologicznych.
Efektem projektów opracowanych w ramach Obszaru I były nowo zaprojektowane lub w znacznym stopniu zmodernizowane konstrukcje przemysłowe (głownie urządzenia i maszyny technologiczne) dla linii produkcyjnych i do obiektów architektonicznych, opracowane według indywidualnych wytycznych zawartych w zamówieniu klienta. Dla tych projektów zrealizowano procedury postępowania opisane w punktach 1-7 powyżej, opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej z wykorzystaniem m.in. dokumentacji ruchu maszyn i urządzeń 2D/3D, opracowanie kompletacji materiałowo-surowcowej, zweryfikowanie założeń projektowych z ograniczeniami i możliwościami integracyjnymi z systemami produkcyjnymi klienta oraz wirtualną symulację przepływów produkcyjnych na konstrukcji. Każda nowa konstrukcja obarczona była ryzykiem: błędu pomiarów, niedopasowania do systemu produkcyjnego, niemożliwym do osiągnięcia w założeniach tonażem i wytrzymałością, nierozwiązywalnymi problemami technologiczno-konstrukcyjnymi, brakiem dostępności wymaganych materiałów lub parametrów i właściwości fizykochemicznych posiadanych przez te materiały. Dlatego każde rozwiązanie konstrukcyjne było projektowane z uwzględnieniem wszystkich wymaganych aspektów funkcjonowania, a w wielu przypadkach również opracowaniem rozwiązań alternatywnych w wypadku ograniczeń powstałych na etapie zakupowym i wykonawczym.
Obszar II obejmuje wyspecjalizowane narzędzia montażowo-konstrukcyjne i urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu technologicznego wykonywanego w ramach Obszaru I. Są to opracowania specyficznych, dedykowanych do pojedynczego montażu, narzędzi i urządzeń umożliwiających instalację i integrację z systemami wytwórczymi klienta. Wytwarzane narzędzia stanowią komponenty niezbędne do prawidłowej instalacji oraz pracy w trakcie eksploatacji. Narzędzia opracowywane, wykonywane i wykorzystywane w Spółce nie mają swojego odpowiednika na rynku, ponieważ ich założenia funkcjonalne są przygotowywane na potrzeby montażu unikatowej konstrukcji stalowej, a ich funkcje są uwzględnione w czynnościach produkcyjno-montażowych związanych z pojedynczymi, wybranymi projektami. Opracowywane są również narzędzia optymalizujące procesy technologiczne w samej Spółce i umożliwiające zwiększenie wydajności montażu lub samej produkcji konstrukcji.
Problemami podejmowanymi w ramach realizacji prac są:
·opracowanie narzędzi w celu montażu (...),
·opracowanie narzędzi, które pozwolą na wykonanie detali lub montaż detali o bardzo specyficznych parametrach i przewidywanej funkcjonalności,
·opracowanie urządzeń o indywidualnych i niepowtarzalnych parametrach geometrycznych oraz właściwościach zapewniających pożądany charakter pracy.
Prace realizowane w ramach Obszaru II były realizowane na potrzeby i w związku z realizacją projektów w ramach Obszaru I. Każde opracowane rozwiązanie nosi cechy prototypu i nie może być obciążone żadnymi wadami. Wytworzenie nowej, o cechach prototypu konstrukcji wiąże się z opracowaniem indywidualnego procesu produkcji oraz weryfikacji konstrukcji z wymaganiami klienta i modyfikacjami w trakcie produkcji i montażu. Wykorzystując „know-how” i doświadczenie projektowo-produkcyjne, konstruktorzy i technolodzy zatrudnieni w Spółce opracowują rozwiązania adekwatnie do danej specyfikacji zamówienia.
Spółka prowadziła powyższe prace projektowe w latach 2018-2023 i zamierza w dalszym ciągu prowadzić takie prace w kolejnych latach podatkowych.
D.Dodatkowe informacje
Koszty ponoszone przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności innowacyjnej stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT i są rejestrowane dla każdego zlecenia produkcyjnego na wydzielonym, indywidualnym koncie .... Spółka nie prowadzi i nie prowadziła działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na podstawie zezwolenia, ani działalności na podstawie decyzji o wsparciu. Spółka korzystała z różnych form dofinansowania działalności, jednak dofinansowanie to nie dotyczyło prac objętych wnioskiem/w przypadku korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e Ustawy PIT, do ulgi uwzględnione zostaną wyłącznie koszty działalności nie zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, ponadto Spółka nie prowadzi i nie prowadziła badań podstawowych.
Uzupełnienie
W wezwaniu poprosiłem Zainteresowanego będącego stroną postępowania o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1)w czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej z projektami w Obszarze I-II, w szczególności:
a)co było efektem tych prac, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy wykonaniu poszczególnych projektów,
b)jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Państwa praktyce gospodarczej Państwo zastosowali,
c)co powoduje, że projekty różniły się od rozwiązań już funkcjonujących u Państwa lub na rynku; na czym polega ich oryginalność,
d)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że projekty różniły się od rozwiązań już funkcjonujących u Państwa lub na rynku;
- w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:
- jakie cele postawili Państwo w zakresie realizacji prac związanych z projektami,
- jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne projekty;
- w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:
- jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem prac związanych z poszczególnymi projektami,
- jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Państwo wykorzystali i rozwinęli w ramach prowadzonych prac związanych z poszczególnymi projektami,
- wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas ww. prac,
- czy w ramach prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania,
- czy Państwa prace miały na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, prosimy wskazać, jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą,
- czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia,
- czy Państwa prace związane z poszczególnymi projektami były ukierunkowane na nowe odkrycia – jeśli tak, prosimy wskazać jakie;
- jakie innowacyjne idee i rozwiązania Państwo sformułowali podczas prowadzenia opisanej działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową;
- Przy udzieleniu odpowiedzi na pytania 1-3, proszę ustosunkować się odrębnie do każdego z projektów mających być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
- jaka jest forma opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów osiąganych z prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej?
- czy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów tej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Państwa, w tym przez odpisy amortyzacyjne?
- czy ww. koszty kwalifikowane ponoszone w związku z realizacją działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową:
- zostały/zostaną zwrócone Państwu w jakiejkolwiek formie?
- zostały/zostaną przez Państwa odliczone od podstawy obliczenia podatku? Jeśli tak – na jakiej podstawie ?
- czy stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów lub w księgach rachunkowych wyodrębniacie Państwo koszty działalności opisanej we wniosku w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ww. ustawy?
W odpowiedzi na ww. pytania wskazano, że:
1)Na przestrzeni lat 2018-2023 Wnioskodawca wykonał szereg projektów obejmujących działania badawczo-rozwojowe w Obszarze I-II, a ich twórczy charakter przejawiał się w indywidualnych rozwiązaniach inżynierskich stanowiących obszerny zakres usług zarówno wykonawczych jak i doradczych oraz projektowych. W następstwie tych działań zastosowano nieuniknione i konieczne adaptacje spersonalizowanych rozwiązań geometrycznych, rewizji i zmian dokumentacji warsztatowych, a także opracowywanie indywidualnych konstrukcji oraz technologii produkcyjnych.
Efekty prac, zastosowane narzędzia i pionierskie koncepcje oraz unikalne rozwiązania były różnorodne i znacząco zależne od zakresu realizacji poszczególnych projektów. Dzięki pozyskiwanej wiedzy w trakcie realizacji projektu, adaptacja nowych rozwiązań stanowiła każdorazowo nowatorski sposób procedowania, który jak dotąd nie był nigdy wcześniej realizowany w dotychczas znany sposób.
Każdy powstający u Wnioskodawcy produkt musiał przejść przez wszystkie opisane we wniosku etapy prac badawczo-rozwojowych związanych z opracowywaną technologią. Każdy też projekt objęty przedmiotem pytania jest nowym rozwiązaniem dla Wnioskodawcy, niewystępującym dotychczas w praktyce gospodarczej (a często nie tylko Wnioskodawcy). Opracowywane rozwiązania stanowią know-how chronione przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca wyróżnia spośród swoich prac również prace rutynowe bez konieczności stworzenia dedykowanej technologii. Te prace nie są jednak objęte przedmiotem wniosku i Wnioskodawca nie zamierza ich rozliczać w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Można zatem stwierdzić, że proces opracowywania nowej lub udoskonalonej technologii produkcji rozpoczyna się od stworzenia nowej dla Wnioskodawcy koncepcji. Dopiero na podstawie tej pierwszej koncepcji, założeń, prowadzone są dalsze prace rozwojowe, które bardzo często zmieniają w całości lub części przyjęte na wstępie założenia. Jest to ciągły proces twórczy pracowników zaangażowanych w tworzenie opracowywanych rozwiązań technologicznych, podejmowany stale i w celu opracowania unikatowego produktu (nowego rozwiązania dla Wnioskodawcy). Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez pracowników jest ich rozum, wiedza i doświadczenie w zakresie materiałoznawstwa, spawania, obróbki metali, inżynierii materiałowej i budowlanej czy planowania produkcji, a w zasadzie twórcze wykorzystywanie tej wiedzy i doświadczenia pozwalające opracować złożone projekty mające postać finalnych produktów.
a)Prace podejmowane przez Pracowników Spółki są w sposób systematyczny w celu wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów). Mają określony przebieg i przypisane zasoby ludzkie oraz park maszynowy a ich częstotliwość można określić jako stałą - bez nich Spółka nie mogłaby prowadzić takiej działalności produkcyjnej jaką realizuje. Posiadana wiedza i doświadczenie Specjalistów zatrudnionych w Spółce wykorzystywane są w procesach twórczych w celu tworzeniach nowych lub udoskonalonych konstrukcji. Zakres prac obejmuje: analizy nad możliwościami zastosowania nowych materiałów, nowych technologii produkcji czy też nowych rozwiązań konstrukcyjnych produktu lub jego składowych, celem optymalizacji i obniżenia kosztów wytworzenia produktu bądź spełnienia określonych właściwości (np. polepszenie jakości produktu, spełnienie wymogów granicznych w zakresie gabarytów, wagi, wytrzymałości itp., dostosowanie do nowych zastosowań, dostosowanie do nowych norm lub szczególnych norm obecnych na danym rynku itp.). Przy wykonaniu poszczególnych projektów powstały:
i.Piece…
ii.Działalność Spółki charakteryzuje się twórczością, ponieważ realizowane projekty w zakresie budowy prototypów różnią się od dotychczas opracowanych przez Spółkę. Etapy realizacji projektów są szczegółowo zaplanowane i udokumentowane. Działalność ta ma na celu opracowanie i wdrażanie nowych technologii wykorzystywanych w branży, w której operuje Spółka. Każdy realizowany projekt jest oryginalny i indywidualny, stworzony w celu zaspokojenia zindywidualizowanych potrzeb Klienta. To z kolei wymaga sięgania po innowacyjne, dotychczas niewykorzystywane rozwiązania. W rezultacie, każdy projekt zawiera nowe rozwiązania techniczne, dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej Spółki. Realizowane prace opierają się na wiedzy i umiejętnościach Pracowników, testach oraz wdrożeniu zaprojektowanych i wyprodukowanych konstrukcji prototypowych, nie polegając przy tym na nabywaniu gotowych rozwiązań.
Uszczegółowiając:
i.Projekt nr 1 był dla Spółki pierwszym projektem o tak dużej skali i złożoności. Projekt dotyczył opracowania (...).
ii.Projekt nr 2 dotyczył opracowania, wykonania i dostarczenia pierwszego w historii Spółki (...).
iii.Projekt nr 3 koncentrował się na opracowaniu (...).
iv.Projekt nr 4 dotyczył opracowania systemu (...).
v.Projekt nr 5 dotyczył opracowania i dostarczenia kompleksowych rozwiązań konstrukcyjnych, które umożliwią efektywną modernizację…
Realizacja projektu wymagała precyzyjnego zaplanowania, projektowania oraz wykonania każdego z elementów konstrukcyjnych zgodnie z wymaganiami technicznymi i normami branżowymi. Ostatecznym celem było zapewnienie sprawnej modernizacji i funkcjonowania (...), pozwalającej na zwiększenie jego wydajności oraz trwałości, co przyczyniło się do zwiększenia efektywności operacyjnej zakładu przemysłowego. Spółka po raz pierwszy zrealizowała tak złożony projekt, który nigdy wcześniej nie był wykonywany. Dzięki problemom i wyzwaniom, które wystąpiły podczas realizacji projektu pracownicy zdobyli nową wiedzę z zakresu projektowania… z uwzględnieniem technologii w oparciu o model 3D biorąc pod uwagę różnice wynikające z archiwizowanych wersji dokumentacji projektowych i rzeczywistych wymiarów istniejącej infrastruktury, a także powstających w trakcie realizacji rewizji związanych z instalacjami innych branż w tym automatyki i elektryki oraz izolacji cieplnych. Ponadto była to okoliczność do zapoznania się ze specyfiką budowy (...), w odróżnieniu do poprzednich realizacji. Wiedza ta może przydać się w przyszłych projektach:
vi.Projekt nr 6 koncentrował się na zaprojektowaniu i wykonaniu (...).
vii.Projekt nr 7 dotyczył opracowania i zaprojektowania kompleksowego systemu (...).
viii.Projekt nr 8 dotyczył wykonania kalkulacji statycznych, projektowania i produkcji (...).
ix.Projekt nr 9 koncentrował się na wykonaniu konstrukcji wsporczych dla urządzeń technologicznych…
Uwarunkowania gospodarcze uniemożliwiały zastosowanie (...) zgodnych z pierwotnymi założeniami projektowymi. W związku z powyższym koniecznym było opracowanie odpowiednich modyfikacji i konwersji pierwotnej dokumentacji technicznej poprzez opracowanie nowych wersji i rewizji rysunków technicznych uwzględniających zastosowanie profili dostępnych w Europie. Dzięki problemom i wątpliwościom pojawiającym się na etapie adaptacji dokumentacji technicznej Pracownicy uzyskali nowe doświadczenia i umiejętności w wykonywaniu tego typu prac. Wiedza ta może przydać się w przyszłych projektach;
x.Projekt nr 10 polegał na opracowaniu i dostawie (...).
xi.Projekt nr 11 koncentrował się na wykonaniu modernizacji istniejącego (...).
b)Klienci Spółki co do zasady nie dostarczają Spółce szczegółowych wytycznych dotyczących realizacji projektów, w tym instrukcji czy informacji o metodach i technologiach jego wykonania. Spółka otrzymuje od Klienta jedynie podstawowe informacje dotyczące wymaganych parametrów i standardów/norm, które obligatoryjnie opracowywane konstrukcje muszą spełniać wraz z określeniem funkcji do realizowania. Wobec tego, na Spółce spoczywa zadanie opracowania koncepcji, a następnie całkowitego projektu, co wymaga przeprowadzenia prac rozwojowych w obszarze nowych technologii (...). W ramach projektów, Spółka wdraża również koncepcje i rozwiązania, które nie występowały wcześniej w jej praktyce gospodarczej. Każdy z projektów charakteryzuje się wytworzeniem nowego produktu o różnorodnej funkcjonalności, o odmiennej geometrii i strukturze materiałowej oraz unikalnej charakterystyce pracy oraz właściwościach wytrzymałościowych i fizykochemicznych. Z tego powodu również stosowane procedury postępowania, proces produkcyjny i instrukcje technologiczne charakteryzują się odmiennymi parametrami pracy.
c)W ramach projektów Spółka zastosowała zaawansowane technologie i rozwiązania, które znacząco różnią się od rozwiązań już funkcjonujących w praktyce gospodarczej oraz na rynku. Nowatorskie podejścia do doboru materiałów i ich nowszych ekwiwalentów, procesów produkcyjnych oraz finalnych produktów pozwoliły na stworzenie wyrobów o wyższej jakości, lepszych właściwościach użytkowych oraz adresowanej indywidualności zastosowanych rozwiązań. Dzięki tym innowacjom Spółka wyróżnia się na rynku i oferuje produkty, które przynoszą znaczące korzyści użytkownikom. Ponadto doskonalenie technologii produkcyjnych poprzez stosowanie opracowywanych alternatywnych rozwiązań i nowoczesnych materiałów przyczynia się do optymalizacji procesu wytwórczego pod względem między innymi finansowym, co zwiększa konkurencyjność Spółki i stanowi dodatkowy atut decydujący o powierzeniu inwestycji Spółce przez finalnego Klienta. Wykorzystywane technologie obejmują zastosowanie innowacyjnych materiałów i metod spawalniczych, indywidualnie tworzone instrukcje stanowiskowe z opracowanymi parametrami obróbki i łączenia metali oraz unikalne technologie aplikacji systemów antykorozyjnych uwzględniające nowoczesne produkty szybkoschnące i ogniotrwałe nawet dla najbardziej restrykcyjnych warunków środowiskowych w czasie eksploatacji produktu (np. w wysokiej lub niskiej temperaturze pracy). Należy zaznaczyć, że podczas realizacji produktu, kombinacja takich cech jak właściwości fizyczne materiału, funkcjonalność, geometria komponentów i środowisko pracy oraz wymagania techniczne określone w specyfikacji wyrobu nigdy nie są takie same, ani nawet podobne co skutecznie uniemożliwia rutynowe podejście do procesu produkcyjnego. Generuje to konieczność każdorazowego opracowania indywidualnych planów produkcyjnych i technologii wytwórczych.
Przede wszystkim niepowtarzalne są technologie produkcji przy każdym projekcie kwalifikowanym do ulgi B+R. Spółka opracowuje nowe produkty dla swoich Klientów. Podstawowym narzędziem pracy konstruktorów i technologów zatrudnionych przez Spółkę jest wysoko specjalistyczne oprogramowanie komputerowe do projektowania i weryfikowania przyjętych założeń koncepcyjnych w postaci opracowywanych wirtualnych modeli oraz rysunków technicznych w technologii …. Na tej podstawie, dzięki wiedzy zgromadzonej podczas realizacji wcześniejszych projektów, następuje kolejna, przeprowadzana weryfikacja. Każde pojedyncze opracowanie cyfrowe będące narzędziem technologa jest unikatowe, gdyż jest ściśle dopasowane do produkcji danego detalu i nie może zostać wykorzystane do produkcji innego detalu. To, że narzędzia są w całości opracowywane przez Wnioskodawcę jest potwierdzeniem twórczego charakteru prac w przedsiębiorstwie. W branży produkcyjnej bardzo często się bowiem zdarza, że firma zlecając produkcję innemu podmiotowi przekazuje jednocześnie narzędzia służące do produkcji tego produktu. Oznacza to, że prace projektowe nad technologią produkcji zostały wykonane we własnym zakresie lub też zlecający zmienia podmiot posiadający środki produkcji (maszyny, urządzenia) bez zlecania mu prac twórczych. Z takimi przypadkami nie mamy jednak do czynienia w przypadku Wnioskodawcy i opisywanych projektów zawierających prace B+R.
2)W odniesieniu do kryterium „systematyczności” Wnioskodawca chce uszczegółowić:
a)fundamentalnym celem rozpoczęcia prac rozwojowych jest próba opracowania technologii produkcji konkretnej (...), gdyż tylko wówczas Spółka może podjąć się opracowania i wykonania nowego prototypu w zakładzie produkcyjnym. Każdorazowo przy nowym projekcie zespół projektowy określa harmonogram dla danego produktu, a w toku jego prac harmonogram ten jest weryfikowany. Jest to o tyle istotne, że na tej podstawie szacuje się budżet projektu oraz czas jego realizacji, a także zaangażowania Pracowników. Niektóre projekty mogą zostać zrealizowane w przeciągu kilku tygodni. Jednak często projekty te rozpisywane są nawet na kilka miesięcy, co uwzględnia zaplanowane tworzenie prototypów i ich testowanie. Potwierdzeniem systematyczności działań prac rozwojowych jest również okoliczność, że Spółka stale zatrudnia osoby na pełen etat w zakresie czynności stricte związanych z tymi pracami. Wypracowany został model biznesowy działalności gospodarczej, oparty na realizacji niepowtarzalnych projektów, a nie dwóch czy trzech produktów wytwarzanych seryjnie w sposób ciągły. Dzięki takiemu podejściu Spółka buduje swoją markę, a także dywersyfikuje swoją sprzedaż, przez co pozyskuje kontrakty z wielu dużych firm…,
b)Wnioskodawca osiągnął wyznaczone cele, tworząc nowe, innowacyjne (...).
W realizacji prototypów brał udział zespół pracowników reprezentujących zarówno kadrę zarządzającą, inżynieryjno-technologiczną jak i pracowników wykonawczych, posiadających doświadczenie z dziedziny inżynierii materiałowej i budowlanej, projektowania, doradztwa technicznego, prowadzenia prac prefabrykacyjnych, zabezpieczania antykorozyjnego oraz wytwarzania i montażu (...). Każdy z Pracowników posiadał niezbędne kwalifikacje i doświadczenie, co zapewniło wysoką jakość realizowanych prac. Zasoby ludzkie, rzeczowe oraz finansowe obejmowały:
i.… pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
ii.… pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
iii.… pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
iv.… pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
v.… pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
vi.… pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
vii.… pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
viii.… pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
ix.… pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
x.…pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...);
xi.…pracowników, nowoczesne narzędzia i maszyny produkcyjne oraz zasoby finansowe niezbędne do pokrycia kosztów zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z wytworzeniem objętego projektem prototypu opracowywanej (...).
3) Zwiększenie zasobów wiedzy
a)W ramach realizowanych projektów z Obszaru B+R, Spółka wykorzystuje przede wszystkim specjalistyczną wiedzę wykwalifikowanych Pracowników, bez której realizacja jakichkolwiek prac projektowych w tak skomplikowanych dziedzinach jakimi są projektowanie, doradztwo techniczne, prefabrykację wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym oraz montaż (...) nie byłaby możliwa. Do tego typu projektów niezbędne jest doświadczenie, posiadanie odpowiedniego know-how, opracowanie dokumentacji technicznej i zaprojektowanie oraz stworzenie poszczególnych elementów.
b)Spółka wykorzystuje wiedzę i umiejętności użyte w dotychczas oferowanych produktach do realizacji nowych/udoskonalonych projektów w następujący sposób- doświadczenie (wiedza i umiejętności), które Spółka zdobyła podczas realizacji poprzednich projektów, przekłada się na kreatywność, innowacyjność, myśl technologiczną przy realizacji nowych/udoskonalonych projektów. Doświadczenie pomaga wykreować nowy produkt albo pomaga wymyślić, co powinno być zmienione w dotychczas oferowanym produkcie. Dodatkowymi umiejętnościami, które rozwijał personel związany z realizacją projektów badawczo-rozwojowych były zdolności organizacyjne, działania koordynujące związane z współpracą z inżynierami specjalizującymi się w różnorodnych dziedzinach nauki. Pozwalało to na kształtowanie multidyscyplinarne technologów i inżynierów Spółki, a ponadto było okazją do wzmocnienia posiadanych przez Pracowników kompetencji w tym językowych zwłaszcza podczas realizacji projektów dla Klientów zagranicznych. Niezbędnym do transferu informacji, danych i zasobów wiedzy była konieczność obsługi nowoczesnych narzędzi projektowych uwzględniająca pracę na modelu rzeczywistym w formule on-line z wykorzystaniem nowo nabytych umiejętności językowych, bardzo często obejmujących skomplikowaną specjalistyczną terminologię techniczną i inżynierską.
c)Do stworzenia nowych rozwiązań konieczne było skorzystanie z wiedzy zdobytej poprzednimi doświadczeniami z zakresu montażu wielkogabarytowych urządzeń technologicznych i opracowywanych (...), aby potem ją uzupełniać celem zdobycia kompetencji wymaganych do ukończenia danego projektu. Niektóre, znane już Spółce rozwiązania z zakresu jej działalności, trzeba było modyfikować pod potrzeby konkretnego przedsięwzięcia. Np. w przypadku Projektu nr 6 …niezbędne było zdobycie nowej wiedzy z zakresu fizycznych i chemicznych właściwości materiałowych…, zatem zupełnie niezwiązanej ze standardową działalnością Spółki, co dodatkowo wskazuje na proedukacyjny i rozwojowy charakter przedsięwzięcia. W celu pozyskania tej wiedzy koniecznym było zapoznanie się z literaturą naukową określającą właściwości fizyczne (wiedza teoretyczna), ale także wizyty i spotkania w zakładach produkcyjnych dostawców materiału i obserwacje systemów produkcji oraz transportu (wiedza o praktycznym zastosowaniu). W wielu realizowanych zadaniach inwestycyjnych wizje lokalne u Klienta i sposobność obserwacji istniejącej infrastruktury, która miała podlegać modernizacji i ulepszeniu na skutek działań B+R, stanowiły fundamentalne źródło wiedzy i inspiracji do implementacji lepszych rozwiązań technologicznych projektowanego produktu.
d)Wnioskodawca wykorzystuje zarówno ogólnodostępną wiedzę inżynierską, jak i doświadczenia nabyte w ramach wcześniejszych projektów. W niektórych przypadkach, wiedza ta była nowa dla Wnioskodawcy, co wymagało dodatkowego przyswojenia i adaptacji.
Poniżej przedstawiono rozgraniczenie między wiedzą już posiadaną a nową: (...).
W każdym z projektów, Spółka umiejętnie wykorzystała posiadaną wiedzę, adaptując ją do specyficznych wymagań nowych przedsięwzięć, jednocześnie przyswajając nową wiedzę tam, gdzie było to konieczne. Dzięki temu możliwe było skuteczne zarządzanie projektami i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań inżynieryjnych.
e)Nie, miały one na celu stworzenie nowych nieistniejących dotychczas urządzeń technologicznych, używając dostępnych aktualnie technologii i wiedzy. Odnosząc się do kryterium zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX wskazano: "45. W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania «zwiększenia zasobów wiedzy», nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników, wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie «zwiększanie zasobów wiedzy» odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat”;
f)Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło i będzie służyło opracowaniu nowych produktów, procesów oraz metod, jak również wprowadzaniu znaczących ulepszeń. Przejawia się to w:
i.tworzeniu prototypów maszyn i urządzeń: które są bardziej wydajne, funkcjonalne i bezpieczne,
ii.wprowadzaniu nowych technologii produkcji: które obniżają koszty i zwiększają precyzję oraz jakość wyrobów,
iii.ulepszaniu istniejących produktów: poprzez modyfikacje, które zwiększają ich trwałość, wydajność i ergonomię,
iv.rozwoju nowych procesów produkcyjnych: które przyczyniają się do optymalizacji operacji i zwiększenia efektywności produkcji.
g)Opisana we wniosku działalność prowadzona przez Spółkę i dotycząca opracowywania projektów (...) oraz prac badawczo-rozwojowych, ukierunkowana jest na nowe odkrycia, to jest na tworzenie nowych innowacyjnych produktów oraz rozwiązań w nich wykorzystywanych- działalność ta ma charakter nowatorski, ponieważ umożliwia i polega na pozyskiwaniu nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji, pomysłów i rozwiązań związanych z projektowaniem i wykonywaniem nowych urządzeń technologicznych ich innowacyjnym ulepszaniem i udoskonalaniem. W toku prac nad danym projektem/urządzeniem wykorzystywana jest wiedza pozyskana przez Pracowników w ramach już zrealizowanych projektów, w szczególności do tworzenia nowych rozwiązań technicznych. Należy jednak podkreślić, że zasoby te są każdorazowo pogłębiane na potrzeby realizacji danego projektu, bo - jak wyjaśniano wcześniej - każde urządzenie technologiczne ma charakter zindywidualizowany i wymaga innych rozwiązań. Podobnie, prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę mają charakter nowatorski, ponieważ zmierzają do wypracowania nowych lub udoskonalania istniejących rozwiązań, poprawy jakości lub stworzenia nowych funkcjonalności.
h)Wnioskodawca wskazuje, że następujące innowacyjne idee i rozwiązania sformułowano podczas prowadzenia opisanej we wniosku działalności stanowiącej działalność badawczo-rozwojową polegającej na kształtowaniu nowej wiedzy i łączeniu wiedzy posiadanej przez Pracowników w ramach: (...).
4)Przychody osiągane z prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opodatkowane są podatkiem dochodowym osób fizycznych w formie podatku liniowego o wysokości 19%;
5)Koszty kwalifikowane były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej, prowadzonej działalności gospodarczej;
6)Wydatki poniesione w związku z realizacją działalności badawczo-rozwojowej nie zostały zwrócone w żadnej formie ani też nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania;
7)Odnosząc…. Działalność badawczo-rozwojowa musi spełniać kryteria twórczości, systematyczności i zdobywania lub wykorzystywania nowej wiedzy na poziomie podatnika, a nie sposobu ewidencji kosztów. … Spółce nie są wydzielone konta stricte pod gromadzenie kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Możliwa jest jednak identyfikacja poniesionych kosztów, a mianowicie wszystkich kosztów materiałów i surowców przypisanych do danego projektu oraz kosztu wszystkich wynagrodzeń przypisanych do danego zlecenia. Doprecyzowując powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że prowadzi oraz prowadził w latach 2018-2023 ewidencję umożliwiającą wyodrębnienie kosztów działalności wobec prac opisanych we wniosku.
Wnioskodawca ponadto zwraca uwagę na to, że przepisy nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem ewidencji rachunkowej dla celów wyodrębnienia kosztów dla celów ulgi B+R. W praktyce organów podatkowych wskazuje się, że istnieje tylko ogólny wymóg wyodrębnienia kosztów, natomiast podatnik ma dowolność, w jaki sposób zapewni takie wyodrębnienie. Przyjmuje się, że wystarczy ująć te koszty w odrębnej ewidencji pomocniczej prowadzonej dla celów rachunkowych, np. na kontach pozabilansowych. Ważne, aby zastosowany sposób wyodrębnienia umożliwiał zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych odnoszących się do prowadzonych działań B+R.
Prawidłowość takiego podejścia znajduje potwierdzenie w Interpretacjach Indywidualnych wydawanych przez KIS w odpowiedzi na zapytania podatników.
W interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB1-3.4010.314.2023.2.JMS, Dyrektor KIS zauważa, że ustawodawca nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji kosztów kwalifikowanych, nie wskazując jednocześnie sposobu jej prowadzenia. Według treści interpretacji „podatnik ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii”.
Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych akceptują prowadzenie ewidencji pomocniczej w formie arkusza kalkulacyjnego Excel. Przykładowo takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 grudnia 2020 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.492.2020.1.JKT, z 18 października 2019 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.420.2019.1.BM.
Przykładem akceptacji różnego sposobu wyodrębniania kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową może być przykładowo Interpretacja Indywidualna nr 0111-KDIB1-3.4010.502.2017.2.MST „Koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej”, w której nie zostało uznane za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy, który do wyodrębniania kosztów korzystał z programu (...).
Interpretacja indywidualna 0111-KDIB1-3.4010.463.2022.1.MBD wskazuje, że prawidłowe jest podejście podatnika, który do ewidencji kosztów i czasu pracy pracowników które mają zostać zakwalifikowane do ulgi badawczo-rozwojowej używa arkusza program (...).
Warunkiem wymaganym do celów stosowania ulgi podatkowej na działalność B+R przez Spółkę jest wyodrębnienie ewidencji kosztów kwalifikowanych stanowiących bazę do wyliczenia wysokości ulgi (tj. związanych z prowadzoną działalnością B+R).
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, do wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej wystarczające jest ujęcie kosztów, w stosunku do których podatnik zamierza skorzystać z ulgi podatkowej, w odrębnej ewidencji pomocniczej, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. A zatem przyjmuje się, że odpowiednią formą wyodrębnienia może być również wykorzystanie kalkulacji kosztów kwalifikowanych w formie (...). Tego rodzaju szczegółowa ewidencja powinna pozwalać na spełnienie warunku wyodrębnienia kosztów w ramach osobnej ewidencji prowadzonej dla celów kalkulacji ulgi B+R. W szczególności, przygotowana przez Spółkę ewidencja spełnia warunek szczegółowego określenia wysokości należnego podatku za rok podatkowy dla Spółki, dzięki szczegółowemu uwzględnieniu kosztów kwalifikowanych dla celów ulgi B+R.
Interpretacja indywidualna nr 0111-KDIB1-3.4010.610.2019.1.IZ także wskazuje, że o ile podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej mają obowiązek wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, to Ustawa nie precyzuje w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane. Według interpretacji: „Spółka ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych, dających Wnioskodawcy prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii. Bez znaczenia w tym przypadku powinien pozostać sposób określenia prowadzonej przez podatnika działalności z perspektywy regulacji z zakresu rachunkowości tym bardziej, że zależnie od obowiązujących dany podmiot zasad rachunkowości katalog prac badawczych i rozwojowych jest różny”.
Na gruncie wyjaśnień przedstawionych w powyższych interpretacjach uznać należy, że wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych do ulgi badawczo-rozwojowej z wykorzystaniem dodatkowej ewidencji w formie odpowiednio przygotowanego arkusza kalkulacyjnego programu (...) jest prawidłowe i spełnia warunek, o którym mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy opisana w stanie faktycznym działalność Spółki w zakresie projektów w Obszarze I-II spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ww. ustawy?
Państwa stanowisko w sprawie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisana w stanie faktycznym działalność Spółki w zakresie projektów w Obszarze I-II spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, a w konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
A zatem zgodnie z definicją zawartą w przepisach podatkowych, jednym z elementów składowych działalności badawczo-rozwojowej są prace rozwojowe.
Przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Prawo o SWiN”).
Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W rozumieniu ww. przepisów określona działalność spełnia definicję prac badawczo-rozwojowych, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:
·działalność ma charakter twórczy,
·działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
·działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wyżej wymienione kryteria zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z Objaśnieniami MF, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia. Z kolei w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Działalność Spółki ma charakter twórczy, ponieważ prace składają się na projektowanie nowych rozwiązań. Działalność ta ma za cel opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych wykorzystywanych w branży, a każdy projekt jest oryginalny i indywidualny. Każdy z projektów jest tworzony w odpowiedzi na zindywidualizowane potrzeby klienta. Powyższe powoduje konieczność sięgania po dotychczas niewykorzystywane rozwiązania, których zastosowanie pozwoli zrealizować projekt. Wobec tego, każdy proces jako rezultat pracy Spółki, stanowi nowe rozwiązanie, dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej Spółki. Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Prace badawczo-rozwojowe były i będą w przyszłości prowadzone przez Spółkę w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych przez Spółkę procedur. Spółka prowadzi prace według ustalonego schematu działania, a zarządzanie projektami składa się z poszczególnych etapów, wytyczających prace projektowe. Cały proces od momentu przyjęcia projektu, aż do jego zakończenia jest szczegółowo zaplanowany, a tym samym działalność Spółki podejmowana jest w sposób systematyczny. Trzeci ze wskazanych warunków, czyli zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie ich do tworzenia nowych zastosowań dotyczy rezultatu prowadzenie tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Dzięki coraz to nowym projektom, które są nakierowane na zrealizowanie różnorodnych procesów technologicznych klientów, Spółka rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które są następnie wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów. W związku z powyższym, Spółka w ramach prowadzonej działalności zwiększa zasoby wiedzy, a następnie wykorzystuje je do tworzenia nowych zastosowań w realizowanych projektach, które są nakierowane na wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy pracowników do tworzenia nowych prototypów. W efekcie działalność Spółki nie ma na celu wprowadzania jedynie rutynowych czy okresowych zmian do wypracowanych rozwiązań, lecz zmierza do opracowywania nowych rozwiązań, które mogą przyczynić się do pozyskiwania nowych klientów/nowych zleceń.
Działalność Spółki polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Działalność Spółki w przeważającej części polega na tworzeniu rozwiązań według specyficznych wymagań klienta. Doradztwo i oferowanie indywidualnych specjalistycznych rozwiązań technicznych przez Spółkę wiąże się z wymogiem nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Wyniki prac rozwojowych Spółki zapewniają trwałe, jakościowe zmiany dzięki zastosowaniu nowatorskich i nieoczywistych rozwiązań, powstałych w wyniku łączenia wiedzy oraz doświadczenia pracowników między innymi z dziedziny inżynierii produkcji, spawalnictwa, mechaniki, statyki, elektryki, automatyki, materiałoznawstwa, a także bazowaniu na najnowszej wiedzy. Ponadto, część prac Spółki nakierowana jest na pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez projektowanie, wykonywanie analiz technologicznych, a także eliminowanie niepoprawnych rozwiązań technicznych. Prace projektowe prowadzone przez Spółkę nie mają charakteru rutynowego i nie stanowią okresowych zmian, bowiem projektowane rozwiązania każdorazowo zawierają nowe kreatywne koncepcje dedykowane napotykanym indywidualnym warunkom.
Zgodnie z Objaśnieniami MF - pkt 43, zwiększanie zasobów wiedzy odnosi się przede wszystkim do badań naukowych lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług). Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF). W konsekwencji, głównym zadaniem dla prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych, zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, Spółka rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. Wykorzystanie i łączenie posiadanej obecnie wiedzy prowadzi do powstania wartości dodanej w postaci nowych koncepcji. Zdobywanie nowej wiedzy przez Spółkę odbywa się m.in. poprzez interpretację wyników przeprowadzanych badań, testów oraz analiz, na podstawie których opracowywana jest dokumentacja procesowa, produktowa, technologiczna, oraz inne dokumenty, niezbędne w celu opracowania nowych lub zmienionych produktów. W części projektów wykorzystywana i łączona jest już istniejąca wiedza ogólnie dostępna z wiedzą, która jest w posiadaniu Spółki, celem wprowadzenia nowych lub zmienionych produktów. W pozostałej części projektów, aby wdrożyć zmieniony lub nowy produkt wystarczy wykorzystać wiedzę, która jest już w Spółce. Jest to zawsze wykorzystywanie istniejącej wiedzy w nowy sposób, w celu opracowania zmiany produktu lub opracowania nowego wyrobu, który charakteryzuje się nowymi cechami. Wynikiem prowadzonych prac jest opracowanie nowych rozwiązań oraz wprowadzenie na rynek nowych lub zmienionych produktów. Projekty stanowią część ciągłej, systematycznej działalności Spółki, która ma na celu wprowadzanie nowych lub zmienianych produktów. Nie jest to zatem działalność incydentalna, lecz stały segment działalności prowadzonej przez Spółkę.
W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych Spółka zwiększa swój stan wiedzy i opracowuje rozwiązania, produkty oraz procesy dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej Spółki. Oznacza to, że działalność Spółki obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych produktów o zmienionych parametrach technicznych oraz technologicznych, wypełniając tym samym definicję „prac rozwojowych” w rozumieniu ustawy o PIT. Na podstawie badań rynku oraz informacji płynących od klientów, Spółka pozyskuje wiedzę o zapotrzebowaniu na nowe, zmienione bądź ulepszone produkty. Na tej podstawie Spółka decyduje się nad podjęcie prac badawczo-rozwojowych, w ramach których opracowano i wytworzono szereg innowacyjnych produktów. W ramach prac badawczo-rozwojowych opracowano również niezbędne narzędzia, maszyny oraz urządzenia czy dostosowano procesy technologiczne umożliwiające wdrożenie wyników prac B+R do bieżącej działalności Spółki. Rzeczone działania wcześniej nie występowały w praktyce gospodarczej Spółki. Należy podkreślić, że bez wykonania prac badawczo-rozwojowych niemożliwe było opracowanie nowych produktów o parametrach zakładanych przez klientów. Prace rozwojowe prowadzone są na każdym z etapów, od etapu koncepcji do etapu testów wieńczących etap montażu. Opracowywane rozwiązania są nowymi koncepcjami. To z kolei prowadzi do zdobycia nowej wiedzy w zakresie sposobów funkcjonowania opracowywanych rozwiązań.
Działalność Spółki polega na realizowaniu projektów spełniających jego potrzeby i nie polega na działalności odtwórczej. W konsekwencji działalność rozwojowa prowadzona przez Spółkę oparta jest na oryginalnych koncepcjach i hipotezach. Mając na uwadze podział procesu twórczego na etapy: koncepcja, projekt, realizacja, testy oraz ilość elementów, od których zależy powodzenie projektu, na pierwszych etapach brak jest pewności co do wyniku końcowego.
Biorąc powyższe pod uwagę, na każdym etapie należy liczyć się z niepowodzeniem w realizacji danego projektu, co wymusza weryfikację i przyjęcie nowych założeń. Po fazie realizacji następuje faza testów, podczas której może okazać się, że założenie przyjęte na etapie koncepcji i projektu było błędne. Wówczas może okazać się, że konieczna jest weryfikacja projektu oraz poprawa niektórych elementów lub całości. W konsekwencji słuszne jest stwierdzenie, iż przystępując do realizacji projektu brak było pewności co do wyniku końcowego. Spółka wraz z każdym projektem, którego opracowanie wymaga indywidualnego podejścia, tworzy nowe zastosowania, a przez to zgłębia zasoby wiedzy, rozwija specyficzną wiedzę oraz umiejętności, które mogą zostać wykorzystane przy kolejnych projektach. W swojej działalności. Spółka wykorzystuje dostępną obecnie wiedzę z dziedzin np. mechaniki, informatyki, obróbki materiałów, planowania i projektowania, tylko po to, aby stworzyć nowy, innowacyjny produkt, zgodny z oczekiwaniami. Nowe rozwiązania powstają dzięki wiedzy i doświadczeniu samej Spółki, jak i jej pracowników.
Podręcznik Frascati 2015 bezpośrednio odnosi się do szeregu czynności wykonywanych w ramach prac projektowych podejmowanych przez Spółkę. Zgodnie z jego treścią, faza koncepcyjna, projektowanie, budowa i testowanie prototypów stanowią działalność badawczo-rozwojową, do momentu wprowadzenia w nich wszelkich niezbędnych zmian i poprawek oraz osiągnięcia zadowalających rezultatów. Tym samym, działalność prowadzona przez Spółkę wyczerpuje znamiona określone w ww. podręczniku, czyli w ramach prowadzonych projektów i produkcji działalność ta obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W kontekście powyższych elementów stanowiących o definicji prac badawczo-rozwojowych, poniżej znajduje się uzasadnienie odnoszące się do poszczególnych prac Spółki w kontekście ich uznania za prace badawczo-rozwojowe zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.
Działalność Spółki w zakresie Obszarów: I (projekty dla klientów – realizowane na indywidualne zamówienia klientów) i II (wyspecjalizowane narzędzia montażowo -konstrukcyjne – specyficzne, dedykowane do pojedynczego montażu narzędzia i urządzenia umożliwiające instalację bezawaryjnego ... na podstawie projektu inżynierskiego).
Spółka zajmuje się (...). Przy produkcji kolejnych modeli wykorzystywane są rozwiązania, które wcześniej nie występowały w działalności gospodarczej Spółki. Przy ich wykorzystaniu, w toku prac projektowych i produkcyjnych powstają zupełnie nowe modele ..., co oznacza, że działalność Spółki ma w pełni twórczy charakter a jej celem jest zwiększanie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do nowych zastosowań. Opracowywane konstrukcje do systemów technologicznych stanowią rozwiązania pionierskie, tworzone od podstaw i adresowane w odpowiedzi na specyficzne wymagania i układy systemów technologicznych klientów. Prace podejmowane w Spółce prowadzone są zgodnie ze standardowym cyklem projektowym, w oparciu o dedykowany proces opracowany i dostosowany do własnych potrzeb Spółki. Zatem prace te są prowadzone w sposób uporządkowany, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie. Tym samym prace te można uznać za działalność podejmowaną w sposób systematyczny. Co więcej, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, działalność Spółki obejmuje pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez analizy dostępnych rozwiązań. Proces tworzenia danych rozwiązań technicznych, pomimo korzystania z istniejących metod, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania lub znaczną modyfikację dawnych rozwiązań, stosowanych uprzednio w praktyce Spółki.
W konsekwencji należy uznać, że prace realizowane przez Spółkę mają za cel wykorzystanie posiadanej aktualnie wiedzy do stworzenia nowego rozwiązania a prowadzona przez Spółkę działalność jest działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów i procesów. Należy zatem stwierdzić, że Spółka w ramach działalności operacyjnej prowadzi w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia niepowtarzanych i nowych konstrukcji z wykorzystaniem zasobów wiedzy. Konstrukcją prototypową jest oryginalny wytworzony i zamontowany, a następnie zweryfikowany projekt konstrukcji opracowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich założeń użytkowych i danych technicznych. Według Podręcznika Frascati, projektowanie takich prototypów konstrukcji, a także wytwarzanie i testowanie ich funkcji stanowi prace o charakterze badawczo-rozwojowym.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny, jak i kryteria niezbędne do uznania działalności Spółki za działalność badawczo-rozwojową, działalność Spółki spełnia następujące cechy:
·Nowatorskość i twórczość: Spółka zajmuje się tworzeniem i modyfikowaniem (...) dla systemów technologicznych, m.in. (...); przy produkcji kolejnych konstrukcji opracowywane są rozwiązania, które wcześniej nie występowały w działalności projektowo-montażowej. Przy ich wykorzystaniu, w toku prac projektowych i produkcyjnych, powstają zupełnie nowe indywidualne konstrukcje dla systemów technologicznych;
·Nieprzewidywalność: Skutek prowadzonych prac co do zasady jest zaplanowany, natomiast proces dochodzenia do rozwiązań technicznych, pomimo korzystania z istniejących metodyk i dostępnej wiedzy, powoduje konieczność wytworzenia całkowicie nowych rozwiązań konstrukcyjnych lub znaczną modyfikację istniejących/zastanych rozwiązań. Na wstępnych etapach prac nie jest możliwe do przewidzenia, jak zostanie finalnie opracowana konstrukcja i jak zostanie zaimplementowana do systemu wytwórczego klienta. W przypadku wykrycia kolizji i błędów konstrukcyjnych wprowadzane są zmiany, które mają duży wpływ na ostateczny efekt prowadzonych prac;
·Systematyczność: pracownicy zatrudnieni przez Spółkę realizują projekty w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Spółka posiada zorganizowaną strukturę z komórkami odpowiedzialnymi za wykonywanie określonych zadań, które wpisują się w zdefiniowaną w ustawie o PIT działalność badawczo-rozwojową;
·Możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem Spółki, w ramach wykonywanej przez nią działalności, jest tworzenie rozwiązań, które będzie mogła odtworzyć i wykorzystać bądź dalej udoskonalać. Prace są dokumentowane w sposób, który umożliwia późniejsze odtworzenie i zwielokrotnienie wdrożonych rozwiązań.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym działalność Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.
Należy bowiem wskazać, że we wszystkich wskazanych obszarach (Obszar I-II), prowadzona działalność realizowana przez Spółkę spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej określone w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.
W szczególności prace te:
·mają charakter twórczy – tzn. są podejmowane w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu; są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze; efektem prac są unikatowe (...);
·są prowadzone w sposób systematyczny – tzn. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany; prace realizowane są w trybie projektowym, gdzie w szczególności każdy projekt posiada jasno sprecyzowany cel prac, a do jego realizacji przypisane są osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie; określany jest termin prac oraz ewentualnie budżet;
·prowadzą do wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań – w wyniku prowadzonych prac powstają zupełnie nowe produkty: systemy technologiczne spełniające indywidualne potrzeby klienta, o dedykowanych walorach i funkcjonalnościach; co więcej, prace te jednocześnie zwiększają zasób wiedzy, co przekłada się na możliwość dalszego jej wykorzystania do tworzenia kolejnych unikatowych realizacji.
Zdaniem Wnioskodawcy, należy zatem uznać, że prowadzona przez Spółkę działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z definicją wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.
W tym świetle wskazać należy, że zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. A zatem, prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia mają wszyscy podatnicy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową (faktyczna możliwość skorzystania z ulgi warunkowana jest ponoszeniem kosztów, które mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych). W tym zakresie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jest uprawniony do stosowania ulgi na działalność badawczo – rozwojową w zakresie w jakim ponosi koszty związane z prowadzoną działalnością B+R. Jednocześnie jednak, niezależnie od potencjalnego wykorzystania ulgi B+R, Wnioskodawca jest świadomy swoich obowiązków podatkowych jako podatnika PIT.
Wnioskodawca podkreśla, że prace w ramach projektów Obszaru I oraz Obszaru II (projekty w zakresie działalności badawczo-rozwojowej), które objęte są wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej nie mają i nie będą mieć charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, na nierutynowy charakter prowadzonej działalności w zakresie opisanym we wniosku wskazuje fakt, że wszystkie prace zaliczane przez Wnioskodawcę do kategorii badawczo-rozwojowych, poprzedzone są zdefiniowaniem unikatowych, zindywidualizowanych wymagań, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki co do zasady stają przed koniecznością rozwiązania zagadnień badawczych, tj. sytuacji charakteryzujących się niepewnością badawczą. Wnioskodawca także podkreśla, że w ramach działalności Spółki wydziela prace o charakterze rutynowym i okresowym lub powtarzalnym, służące utrzymaniu i obsłudze już wdrożonych rozwiązań i produktów. Prace te obejmują m.in. naprawę drobnych błędów, projekty w pełni powtarzalne oraz okresową aktualizację rozwiązań, czy też oprogramowania.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje indywidualne, przykładowo:
·z dnia 8 listopada 2022 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.44.2022.2.JF potwierdzająca, że „ (...) realizowane przez Państwa prace w ramach działalności Spółki, w zakresie Projektów z Grupy 1 spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (...)”,
·z dnia 2 października 2020 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.343.2020.1.IZ, w której organ uznał, iż (...) stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, polegające na twierdzeniu, że prowadzona działalność w zakresie tworzenia i wdrażania nowych produktów: procesów, maszyn, linii technologicznych, które są indywidualnie dopasowane do potrzeb danego klienta, spełnia przesłanki prac rozwojowych i tym samym może być uznana za przejaw działalności badawczo-rozwojowej, należy uznać za prawidłowe (...)”,
·z dnia 15 grudnia 2020 r o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.414.2020.2.PC, potwierdzająca, iż „(...) działania Spółki, o których mowa we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. Działania te mają bowiem charakter twórczy, a działalność w zakresie opracowywania i wdrażania nowych urządzeń oraz ulepszania i modernizacji wyrobów jest i będzie prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Ponadto Spółka w ramach prowadzonej od wielu lat wykorzystuje dostępną wiedzę i narzędzia do projektowania nowych i ulepszonych wyrobów, a prace realizowane przez Spółkę nie mają charakteru rutynowego (...)”,
·z dnia 2 sierpnia 2023 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.286.2023.2.KW potwierdzająca, że „(...) opisywana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Państwa twórcza działalność, w ramach prac Grupy 1, stanowi działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, która uprawnia Państwa do skorzystania z ww. ulgi”.
Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz przytaczanych uzasadnień, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana we wniosku działalność Spółki dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT, w związku z czym Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z Ulgi B+R, przy założeniu spełnienia odpowiednich warunków określonych w przedmiotowych przepisach. Podsumowując, działalność realizowana przez Spółkę spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, zdaniem Wnioskodawcy jest On w konsekwencji uprawniony do odpowiedniego skorzystania z tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie prawnym obowiązującym w latach 2018 -2023 (t. j. Dz. U z 2016 r. poz. 2032 ze zm.; t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; t. j. Dz. U z 2019 r. poz. 1387 ze zm.; t. j. Dz. U z 2020 r. poz. 1426 ze zm.; t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; t. j. Dz. U z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Przepis ten normuje tzw. ulgę badawczo-rozwojową (ulgę B+R). Jest ona szczególnym instrumentem, którego celem jest zachęcanie podatników prowadzących działalność gospodarczą do podejmowania działań o charakterze badawczo-rozwojowym. Ma to wpływać na innowacyjność oferowanych przez nich produktów, usług lub procesów realizowanych w ich przedsiębiorstwach. W dalszej perspektywie ulga badawczo-rozwojowa ma służyć wzrostowi nowoczesności, innowacyjności i konkurencyjności gospodarki.
Mechanizm ulgi sprowadza się do możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej wartości wskazanych rodzajowo kosztów uzyskania przychodów dotyczących działalności badawczo-rozwojowej (kosztów kwalifikowanych). Mając na względzie wysokie koszty działań o charakterze badawczo-rozwojowym ustawodawca zdecydował o możliwości „dwukrotnego” uwzględnienia wartości tych kosztów w rachunku podatkowym podatnika – raz jako kosztów uzyskania przychodów i ponownie jako odliczenia od podstawy obliczenia podatku.
Jak wynika z treści art. 26e ust. 1 ustawy, z omawianej ulgi może skorzystać podatnik, który spełnia łącznie następujące warunki:
1)uzyskuje przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej;
2)prowadzi działalność badawczo-rozwojową;
3)ponosi na działalność badawczo-rozwojową koszty uzyskania przychodów określone jako „koszty kwalifikowane”.
Pojęcie działalności gospodarczej
W odniesieniu do pierwszej z ww. przesłanek należy wskazać, że pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy to:
działalność zarobkowa:
a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 (art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej
Definicje ustawowe
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z art. 5a pkt 39-40 omawianej ustawy (w stanie prawnym obowiązującym od 2017 r. do 30 września 2018 r.:
Ilekroć w ustawie mowa jest o:
[pkt 39] badaniach naukowych - oznacza to:
a)badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
b)badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
c)badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych;
[pkt 40] pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.
Ustawą z 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1669) zmieniono przepisy art. 5a pkt 39 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
O ile treść art. 5a pkt 38 ustawy podatkowej pozostała taka sama, to art. 19 ww. ustawy z 3 lipca 2019 r. wprowadzono nowe definicje badań naukowych i prac rozwojowych w ustawie podatkowej, których źródłem stała się ww. ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zmiana miała na celu zapewnienie spójności definicji badań naukowych i prac rozwojowych z tymi obowiązującymi w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Dokonana zmiana treści art. 5a pkt 39 oraz 40 ustawy podatkowej miała charakter doprecyzowujący i ujednolicający obowiązujące w polskim prawie definicje.
Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest w niej mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668 ze zm.), a więc:
prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:
prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Pracami rozwojowymi, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są natomiast – zgodnie z art. 5a pkt 40 tej ustawy – prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:
działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Łącząc te elementy można stwierdzić, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca:
- badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; lub
- badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń; lub
- prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Twórczy charakter działalności badawczo-rozwojowej
Działalność badawczo-rozwojowa musi być działalnością twórczą. Twórczy to „mający na celu tworzenie”. Synonimy pojęcia twórczy (pomysł, praca) to „konstruktywny, kreatywny, kreacyjny, kreatorski, koncepcyjny”. Należy przy tym zwrócić uwagę na różnicę znaczeniową pojęcia „tworzyć” - określające czynność, której istotą jest element kreacyjny i „wytwarzać”, czyli „zrobić, wyprodukować coś”. Wytwarzanie także prowadzi do powstania rzeczy lub praw, ale nie ma w sobie indywidualnego elementu kreacyjnego – jest to proces wymagający wiedzy i umiejętności, ale nie prowadzi do powstania efektów niepowtarzalnych.
Badania podstawowe
Działalność badawczo-rozwojowa może obejmować badania podstawowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc:
- prace empiryczne – czyli prace doświadczalne; lub
- prace teoretyczne – czyli oparte na teorii naukowej, a nie na doświadczeniu;
mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
Co istotne, aby prowadzone przez podmiot działania miały status badań podstawowych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.
Nie każde przeprowadzone doświadczenie jest badaniem podstawowym. Prace empiryczne muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach (w odpowiednim środowisku), w oparciu o określoną metodę działań. Powinny być przeprowadzone w odpowiedniej próbie, uwzględniać stopień powtarzalność wyników. Prace te powinny być odpowiednio zarejestrowane lub opisane. Szczegółowe standardy prowadzenia prac empirycznych są uzależnione od przedmiotu badania.
Podobnie, nie każde rozważania prowadzone w oparciu o teorie naukowe będą miały status prac teoretycznych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace teoretyczne w rozumieniu tej ustawy także muszą spełniać określone standardy, w tym dotyczące metodologii badan naukowych, komparatystyki, zasad wnioskowania.
Badania aplikacyjne
Działalność badawczo-rozwojowa może również obejmować badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Aplikacja to m.in. „zastosowanie czegoś w praktyce”. Przedmiotem badań aplikacyjnych jest więc pozyskanie nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla potrzeb praktyki produkcyjnej lub usługowej w określonym zakresie. Podmiot podejmujący prace aplikacyjne – mając wiedzę o określonych produktach, procesach lub usługach (ich cechach, wadach) – podejmuje działalność badawczą, której celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności po to, aby:
·opracować nowe produkty, procesy lub usługi lub
·wprowadzić znaczące ulepszenia do istniejących produktów, procesów lub usług.
„Nowy” to „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”, „taki, który zajął miejsce poprzedniego”, „spotykany po raz pierwszy, dopiero co poznany lub będący od niedawna w jakimś środowisku”, „od niedawna istniejący, właśnie wynaleziony”.
Celem prac aplikacyjnych jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności – czyli takiej wiedzy i takich umiejętności, których podmiot prowadzący prace (pomimo bycia specjalistą w danej dziedzinie) wcześniej nie posiadał.
Nowym produktem, procesem lub usługą może być:
·produkt, proces lub usługa, które nie istniały wcześniej, czyli takie, które zostały opracowane po raz pierwszy w wyniku badan aplikacyjnych;
·produkt, proces lub usługi, które istniały już jako rodzaj produktu, procesu lub usługi, ale w wyniku badań aplikacyjnych opracowano ich nową koncepcję.
Ulepszenie natomiast to „to, co usprawniło funkcjonowanie czegoś”. Ulepszać to „zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne”. Celem prac aplikacyjnych dotyczących istniejących produktów, procesów lub usług nie są jakiekolwiek ulepszenia, ale ulepszenia znaczące – czyli mające duże znaczenie, dużą wagę, istotne z punktu widzenia funkcji i dotychczasowych cech ulepszanych produktów, procesów lub usług. Jednocześnie jednak skala zmian wprowadzonych do produktu, procesu lub usługi nie powoduje, że mówimy o nowym produkcie, procesie lub usłudze, ale o produkcie, procesie lub usłudze znacząco ulepszonych.
Analogicznie jak w przypadku badań podstawowych, także badania aplikacyjne muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.
Prace rozwojowe
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy, tj. obejmują:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności; i
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Systematyczność i cele działalności badawczo-rozwojowej
Działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana:
·w sposób systematyczny,
·w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Pojęcie „systematyczny” – w odniesieniu do procesów oznacza „zachodzący stale od dłuższego czasu”; w odniesieniu do działań oznacza „prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; planowy, metodyczny”.
Z uwagi na charakter działań, jakie obejmuje działalność badawczo-rozwojowa, pojęcia systematyczności tych działań nie należy ograniczać wyłącznie do ich zwykłego organizacyjnego uporządkowania i częstotliwości podejmowanych czynności. Znaczenie pojęcia „systematyczności” będzie także wynikową przedmiotu prowadzonych działań (badań naukowych lub prac rozwojowych) – musi uwzględniać specyfikę podejmowanych badań lub prac.
Celem działalności badawczo-rozwojowej jest: zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Punktem wyjściowym dla działalności badawczo-rozwojowej jest więc posiadanie pewnego poziomu (określonych zasobów) wiedzy w konkretnym temacie. Aby stwierdzić, czy podjęte działania prowadzą do zwiększenia poziomu wiedzy oraz służą wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań koniecznym jest określenie poziomu wiedzy „wyjściowej” i „wyjściowego” stanu wykorzystywania zasobów wiedzy, „wyjściowego” stanu jej zastosowań. Bez takiego nakreślenia „punktu wyjścia” dla działalności badawczo-rozwojowej nie da się nakreślić celów podejmowanych działań.
Należy uwzględnić zatem, iż głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmują szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. (zobacz: 3.2.1.3 Objaśnienia w zakresie IP BOX - Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań”).
Istotnym jest więc między innymi to:
·jakimi zasobami wiedzy podatnik dysponował przed rozpoczęciem realizacji projektu badawczo-rozwojowego;
·jaki rodzaj wiedzy podlegał następnie selekcji, wykorzystaniu i rozwijaniu pod względem przydatności do realizacji tego projektu.
Ocena charakteru Pana działalności
Jak wynika z Państwa wniosku, Zainteresowani są wspólnikami spółki jawnej. Spółka jest wyspecjalizowanym podmiotem świadczącym kompleksowe usługi (projektowania, produkcji i montażu) w zakresie (...). Spółka specjalizuje się w obsłudze kontraktów na (...). Spółka, której wspólnikami są Zainteresowani, nie ma statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego według przepisów ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Działalność operacyjna Spółki koncentruje się na opracowywaniu kompleksowych rozwiązań (...) według indywidualnych założeń funkcjonalnych klientów, modyfikacji istniejących lub opracowywaniu nowych projektów (...) wraz z implementacją innowacyjnych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych, optymalizacją procesów montażowych, wdrażaniem i synchronizacją do ciągu produkcyjnego maszyn produkcyjnych i/lub ich modernizacją. Większość nowych (...) Spółki to rozwiązania pionierskie, tworzone od podstaw i adresujące specyficzne wymagania klientów. Od początku swojej działalności Spółka realizuje w zakresie (...) innowacyjne projekty, których wyniki implementowane są w projektach konstrukcyjnych. Działalność innowacyjna Spółki koncentruje się na wprowadzaniu nowych rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych, czyli na projektowaniu i wytwarzaniu oraz montażu (...) do specjalistycznych zastosowań w technologicznych systemach wytwórczych obiektów (...). Podejmowane działania nie są rutynowe.
Na przestrzeni lat 2018-2023 Spółka wykonała szereg projektów obejmujących działania badawczo-rozwojowe w Obszarze I-II, a ich twórczy charakter przejawiał się w indywidualnych rozwiązaniach inżynierskich stanowiących obszerny zakres usług zarówno wykonawczych jak i doradczych oraz projektowych. Prace realizowane w ramach Obszaru II były realizowane na potrzeby i w związku z realizacją projektów w ramach Obszaru I. Każde opracowane rozwiązanie nosi cechy prototypu i nie może być obciążone żadnymi wadami. Spółka prowadziła powyższe prace projektowe w latach 2018-2023 i zamierza w dalszym ciągu prowadzić takie prace w kolejnych latach podatkowych.
Spółka nie prowadzi i nie prowadziła działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na podstawie zezwolenia, ani działalności na podstawie decyzji o wsparciu. Spółka nie prowadzi i nie prowadziła badań podstawowych.
Wyjaśniacie Państwo, że efekty prac, zastosowane narzędzia i pionierskie koncepcje oraz unikalne rozwiązania były różnorodne i znacząco zależne od zakresu realizacji poszczególnych projektów. Dzięki pozyskiwanej wiedzy w trakcie realizacji projektu, adaptacja nowych rozwiązań stanowiła każdorazowo nowatorski sposób procedowania, który jak dotąd nie był nigdy wcześniej realizowany w dotychczas znany sposób. Każdy powstający produkt musiał przejść przez wszystkie opisane we wniosku etapy prac badawczo-rozwojowych związanych z opracowywaną technologią. Każdy też projekt objęty przedmiotem pytania jest nowym rozwiązaniem, niewystępującym dotychczas w praktyce gospodarczej (a często nie tylko Wnioskodawcy).
Proces opracowywania nowej lub udoskonalonej technologii produkcji rozpoczyna się od stworzenia nowej koncepcji. Dopiero na podstawie tej pierwszej koncepcji, założeń, prowadzone są dalsze prace rozwojowe, które bardzo często zmieniają w całości lub części przyjęte na wstępie założenia. Jest to ciągły proces twórczy pracowników zaangażowanych w tworzenie opracowywanych rozwiązań technologicznych, podejmowany stale i w celu opracowania unikatowego produktu (nowego rozwiązania dla Zainteresowanych).
Prace podejmowane przez Pracowników Spółki są w sposób systematyczny w celu wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów). Posiadana wiedza i doświadczenie Specjalistów zatrudnionych w Spółce wykorzystywane są w procesach twórczych w celu tworzeniach nowych lub udoskonalonych konstrukcji.
Wskazali Państwo również, że działalność Spółki charakteryzuje się twórczością, ponieważ realizowane projekty w zakresie budowy prototypów różnią się od dotychczas opracowanych przez Spółkę. Etapy realizacji projektów są szczegółowo zaplanowane i udokumentowane. Działalność ta ma na celu opracowanie i wdrażanie nowych technologii wykorzystywanych w branży, w której operuje Spółka. Każdy realizowany projekt jest oryginalny i indywidualny, stworzony w celu zaspokojenia zindywidualizowanych potrzeb Klienta. To z kolei wymaga sięgania po innowacyjne, dotychczas niewykorzystywane rozwiązania. W rezultacie, każdy projekt zawiera nowe rozwiązania techniczne, dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej Spółki. Realizowane prace opierają się na wiedzy i umiejętnościach Pracowników, testach oraz wdrożeniu zaprojektowanych i wyprodukowanych konstrukcji prototypowych, nie polegając przy tym na nabywaniu gotowych rozwiązań.
Wyjaśniacie Państwo, że na Spółce spoczywa zadanie opracowania koncepcji, a następnie całkowitego projektu, co wymaga przeprowadzenia prac rozwojowych w obszarze nowych technologii (...). W ramach projektów, Spółka wdraża również koncepcje i rozwiązania, które nie występowały wcześniej w jej praktyce gospodarczej. W ramach projektów Spółka zastosowała zaawansowane technologie i rozwiązania, które znacząco różnią się od rozwiązań już funkcjonujących w praktyce gospodarczej oraz na rynku.
W odniesieniu do kryterium „systematyczności” uszczegółowili Państwo, że fundamentalnym celem rozpoczęcia prac rozwojowych jest próba opracowania technologii produkcji konkretnej przemysłowej konstrukcji stalowej, gdyż tylko wówczas Spółka może podjąć się opracowania i wykonania nowego prototypu w zakładzie produkcyjnym. Każdorazowo przy nowym projekcie zespół projektowy określa harmonogram dla danego produktu, a w toku jego prac harmonogram ten jest weryfikowany.
W ramach realizowanych projektów z Obszaru B+R, Spółka wykorzystuje przede wszystkim specjalistyczną wiedzę wykwalifikowanych Pracowników, bez której realizacja jakichkolwiek prac projektowych w tak skomplikowanych dziedzinach jakimi są projektowanie, doradztwo techniczne, prefabrykację wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym oraz montaż (...) nie byłaby możliwa.
Państwa prace miały na celu stworzenie nowych nieistniejących dotychczas urządzeń technologicznych, używając dostępnych aktualnie technologii i wiedzy. Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło i będzie służyło opracowaniu nowych produktów, procesów oraz metod, jak również wprowadzaniu znaczących ulepszeń.
Opisana we wniosku działalność prowadzona przez Spółkę i dotycząca opracowywania projektów (...) oraz prac badawczo-rozwojowych, ukierunkowana jest na nowe odkrycia, to jest na tworzenie nowych innowacyjnych produktów oraz rozwiązań w nich wykorzystywanych - działalność ta ma charakter nowatorski, ponieważ umożliwia i polega na pozyskiwaniu nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji, pomysłów i rozwiązań związanych z projektowaniem i wykonywaniem nowych urządzeń technologicznych ich innowacyjnym ulepszaniem i udoskonalaniem. W toku prac nad danym projektem/urządzeniem wykorzystywana jest wiedza pozyskana przez Pracowników w ramach już zrealizowanych projektów, w szczególności do tworzenia nowych rozwiązań technicznych. Zasoby te są każdorazowo pogłębiane na potrzeby realizacji danego projektu, bo - każde urządzenie technologiczne ma charakter zindywidualizowany i wymaga innych rozwiązań. Podobnie, prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę mają charakter nowatorski, ponieważ zmierzają do wypracowania nowych lub udoskonalania istniejących rozwiązań, poprawy jakości lub stworzenia nowych funkcjonalności.
Wydatki poniesione w związku z realizacją działalności badawczo-rozwojowej nie zostały zwrócone w żadnej formie ani też nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania. Zainteresowany wskazał, że prowadzi oraz prowadził w latach 2018-2023 ewidencję umożliwiającą wyodrębnienie kosztów działalności wobec prac opisanych we wniosku.
Opis zawarty we wniosku oraz jego uzupełnieniu, a w szczególności powyższe twierdzenia, pozwalają uznać, że opisana działalność:
·obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
·ma twórczy charakter;
·podejmowana jest w sposób systematyczny,
·w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, a także ww. przepisy, należy stwierdzić, że podejmowana przez Zainteresowanych działalność w zakresie projektów w Obszarze I-II podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi/będzie stanowiła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji przysługuje i będzie przysługiwało Zainteresowanym prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e omawianej ustawy.
Zatem, stanowisko Zainteresowanych należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia
-zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania kontrolnego organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Pan ... (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; (dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right