Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.286.2023.2.KW

W zakresie skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy opisana przez Spółkę w stanie faktycznym część działalności, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP, w związku z czym Spółka jest uprawniona do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o PDOP.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 18 lipca 2023 r. (data wpływu 19 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. S.A. (dalej: A., Spółka, Wnioskodawca) z siedzibą w (…) jest przedsiębiorcą działającym w Polsce od roku 2012. W 2015 r. A. S.A. stał się częścią grupy B., (...) dostawcy produktów (…) na rynkach międzynarodowych (dalej: Grupa B., Grupa).

Spółka jest (…) polskim producentem (…) zastosowań przemysłowych. Spółka produkuje (…). W związku z dużą ilością bardzo zindywidualizowanych zapytań od Klientów dotyczących nietypowych rozwiązań i instalacji, istotna część działalności Spółki dotyczy projektowania i wytwarzania zindywidualizowanych rozwiązań technologicznych mających zastosowanie w różnego rodzaju (…).

Spółka świadczy również dla klientów usługi powiązane, tj. zajmuje się obsługą serwisową, konserwacją profilaktyczną i przeprowadza naprawy i modernizacje w okresie eksploatacji swoich produktów.

Tym samym, projekty prowadzone przez Spółkę podzielić można na dwie grupy:

Grupa 1 - Projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty obejmujące projektowanie i tworzenie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów i usług oraz narzędzi informatycznych do usprawniania procesów wewnętrznych;

Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów, jak również projekty w pełni powtarzalne na skutek wcześniejszych realizacji (tj. nie zmierzające do tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) oraz rutynowe usługi serwisowe. Celem tego typu projektów jest wprowadzenie okresowych zmian i drobnych ulepszeń do rozwiązań i produktów, które zostały wcześniej opracowane przez Spółkę lub dostarczanie rozwiązań, które zostały przez Spółkę już wcześniej opracowane (np. obejmują naprawę błędów, aktualizację oprogramowania, obsługę serwisową itp.). Prace te mają charakter rutynowy.

Działalność Spółki w ramach Grupy 2 nie jest objęta niniejszym wnioskiem.

Projekty badawczo-rozwojowe w ramach w Grupy 1 Spółka realizuje w celu tworzenia nowych lub ulepszonych / dostosowywania produktów, usług i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane do produkcji (...) i w rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę klientom. Spółka działa w obszarze dynamicznie rozwijającego się rynku energetyki i jest jednym z liderów na rynku w zakresie tworzenia rozwiązań technologicznych mających zastosowanie w projektowaniu i wytwarzaniu różnorodnych (...) dedykowanych do zastosowań przemysłowych.

Tym samym, obszar prowadzonych prac badawczo-rozwojowych skoncentrowany jest na działalności związanej przede wszystkim z:

  • projektowaniem nowych, nigdy wcześniej nie produkowanych (...) np. ze względu na wielkość/moc elektryczną, zastosowane materiały np. olej biodegradowalny, niskostratne blachy magnetyczne, przewody aluminiowe, itp.;
  • projektowaniem (...) w celu zindywidualizowanego dostosowania ich konstrukcji i użytych materiałów do spełnienia funkcjonalności zadanych i wymaganych przez klientów;
  • testowaniem obliczeniowo (za pomocą wzorów matematyczno-fizycznych zawartych w programach informatycznych), przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych w (…) w celu sprawdzenia czy zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i użyte materiały spełniają zindywidualizowane wymagania klientów;
  • testowaniem w laboratorium wysokich napięć zaprojektowanych wg powyżej opisanych procedur i wyprodukowanych (...) w celu sprawdzenia czy zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i użyte materiały spełniają wymagania klientów;
  • rozwojem narzędzi/programów informatycznych na potrzeby rozwoju procesów wewnętrznych, tj. służących do analityczno-matematycznego projektowania i testowania nowych rozwiązań konstrukcyjnych, mających spełnić wymagane przez klientów funkcjonalności.

Dużą część projektów realizowanych przez Spółkę stanowią projekty zindywidualizowane, opracowywane w oparciu o specyficzne wymagania klientów. Specyfika ta jest podyktowana dostarczaniem rozwiązań dla bardzo różnych grup klientów, takich jak farmy fotowoltaiczne, wiatrowe, zakłady produkcyjne różnych branż i wielkości czy też sieci przesyłowe. Ta różnorodność odbiorców i warunków, w których funkcjonują oraz specyficznych potrzeb powoduje, że oczekiwane parametry techniczne i funkcjonalne (...) takie jak: moc, napięcie, straty, poziom hałasu, wymiary, wytrzymałość na warunki temperaturowe, wytrzymałość sejsmiczna, wymagania ekologiczne (w tym ślad węglowy) są bardzo zróżnicowane i wymagają zindywidualizowanego podejścia zespołu A. Wielokrotnie, realizując projekty wymagające uwzględnienia kilkudziesięciu różnych parametrów wpływających np. na konstrukcję, wymiary, masę, funkcjonalności, czy też miejsce zainstalowania, zespół inżynierów i specjalistów Spółki mierzy się z dużym stopniem niepewności. Ze względu na silne osadzenie w realiach technologicznych i przemysłowych klientów, wiele opracowywanych nowych rozwiązań np. z dziedziny mechaniki, elektrotechniki, elektroniki czy automatyki musi być tworzona bardzo indywidualnie a rezultat wielokrotnie testowany.

Spółka tworzy i rozwija również narzędzia informatyczne wspomagające procesy wewnętrzne projektowania nowych (...), w szczególności oprogramowanie do obliczeń/testowania analitycznego konstruowanych (...) mocy oraz rozwija wewnętrzne procesy wytwarzania poprzez analizowanie potrzeb instalowania nowoczesnych maszyn i urządzeń pozwalających na produkowanie coraz bardziej niezawodnych (...).

W odniesieniu do przebiegu prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych Grupy 1 realizowanych przez Spółkę, decyzja o rozpoczęciu projektu zapada z inicjatywy własnej, na podstawie zgłaszanych przez klientów potrzeb lub zapytań lub też zidentyfikowanych trendów rynkowych i przewidywanych potrzeb klientów. Po podjęciu decyzji o realizacji danych prac tworzona jest kompleksowa lista planowanych nowych funkcjonalności, parametrów, warunków i oczekiwań zadanych przez klienta lub Spółkę oraz definiowane są kamienie milowe poszczególnych etapów prac badawczo-rozwojowych bądź wstępnie zakresy zmian i ulepszeń, w stopniu, w jakim jest to możliwe do określenia przez Spółkę na tym etapie realizacji Projektu. Na tym etapie identyfikowane są również wstępnie wyzwania technologiczne lub procesowe, a więc określany obszar niepewności badawczej. Następnie, do zadań przypisywany jest odpowiedni zespół projektowy złożony z pracowników Spółki. Trzon zespołów w ramach projektów badawczo-rozwojowych A. stanowią doświadczeni inżynierowie lub specjaliści posiadający odpowiednią wiedzę technologiczną i branżową. Spółka współpracuje też, gdy wystąpi taka potrzeba, z zespołami jednostek naukowych, np. (…) (w obszarach np. wytrzymałości sejsmicznej, wytrzymałości elektrycznej, czy używania płynów biodegradowalnych, czy też testowania i lokalizowania obszarów, w których występują niezupełne wyładowania elektryczne). Po przedstawieniu zagadnienia badawczego i nakreśleniu obszaru niepewności badawczej, zespół projektowy przystępuje do poszukiwania rozwiązań i rozwiązywania problemów. Celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu, usługi lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadających zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiających im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych.

W ramach tych prac, pracownicy Spółki podejmują w szczególności następujące działania (ich sekwencja i przebieg jest warunkowany specyfiką projektu):

  • gromadzą i wykorzystują dostępną wiedzę z zakresu projektu (np. elektroniki, elektrotechniki, automatyki, mechaniki, statystycznych metod analizy, informatyki, czy też szeroko pojętych systemów przemysłowych). W ramach prac na tym etapie wyszukują i wybierają odpowiednie rozwiązania i prowadzą prace nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia najlepszych rozwiązań w danym projekcie po to, by wybrać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, w której opracowywane rozwiązania będą tworzone;
  • analizują i dokonują obliczeń matematyczno-fizycznych oraz określają niepewności badawcze w ramach projektu (definiują obszar wyzwań), a więc najtrudniejszych elementów, nad którymi będą pracować w ramach projektu;
  • prowadzą prace projektowe i wytwarzają schematy i modele nowych rozwiązań, w tym często konstruują urządzenia prototypowe;
  • gromadzą odpowiednią dokumentację badawczą i technologiczną.

Spółka prowadzi opisane powyżej prace w sposób systematyczny, regularny i planowy, w oparciu o przyjętą metodykę. Wskazuje ona na regularność prowadzonych prac (poprzez opracowany harmonogram prac projektowych). Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe systematycznie od wielu lat.

Tym samym, prowadzone są działania twórcze, a więc oryginalne i indywidualne, wymagające od członków zespołu projektowego kreatywności. Kluczowe dla realizacji czynności badawczo - rozwojowych w Spółce jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedziny elektrotechniki, automatyki przemysłowej, mechaniki, informatyki i termodynamiki. Inżynierowie oraz specjaliści z obszaru elektrotechniki, automatyki, czy mechaniki, regularnie rozszerzają swoją wiedzę poprzez uczestniczenie w szkoleniach branżowych, studiach podyplomowych czy też regularne studiowanie literatury branżowej i dokumentacji patentowej dla zbliżonych rozwiązań oraz poprzez bliską współpracę z polskimi jednostkami naukowymi.

Pracownicy Spółki przygotowują też specjalistyczne publikacje w prasie branżowej i materiały konferencyjne przykładowo o wytrzymałości zwarciowej (...), metodach testowania i analizowania wyników pomiarów czy też zjawiskach fizykochemicznych w (…). Prace badawczo-rozwojowe są i będą przez Wnioskodawcę rozgraniczane od pozostałej działalności (prace rutynowe), prowadzonej w ramach projektów Grupy 2.

Wnioskodawca zaznacza, że:

  • nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a.
  • w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e Ustawy o PDOP;
  • zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o PDOP Spółka będzie wyodrębniać koszty działalności badawczo - rozwojowej;
  • koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie;
  • Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 oraz z 2022 r. poz. 1079).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

1.Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), Spółka ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

2.Wniosek dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Spółka zamierza uwzględnić koszty w ramach ulgi badawczo-rozwojowej objęte treścią złożonego wniosku za rok bieżący - 2023 oraz lata kolejne.

3.Spółka może uzyskiwać przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo - rozwojową. Spółka zauważa również, że niniejsza kwestia nie była przedmiotem złożonego zapytania.

4.Koszty realizacji prac badawczo-rozwojowych Spółka ponosi/będzie ponosić ze środków własnych, które nie zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (we Wniosku wskazano, że koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie).

5.Wydatki, które zamierza Spółka odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

6.Działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i uzyskuje z tego tytułu dochody Spółka prowadzi od początku swojej działalności, czyli od roku 2012.

7.Ponoszone wydatki odpisywała/planuje odpisać Spółka od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono.

8.Spółka dokonuje/zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej zgodnie z limitami wskazanymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

9.W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności opisanej we wniosku w ramach Grupy 1 podejmowane przez Państwa czynności były/są/będą badaniami naukowymi, pytanie dotyczy definicji badań naukowych, a więc składnika definicji działalności badawczo-rozwojowej. Spółka nie podejmuje badań podstawowych, natomiast podejmuje/będzie podejmować prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń, czyli badania aplikacyjne. Jak wskazano we Wniosku (...) Kluczowe dla realizacji czynności badawczo-rozwojowych w Spółce jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedziny elektrotechniki, automatyki przemysłowej, mechaniki, informatyki i termodynamiki. Inżynierowie oraz specjaliści z obszaru elektrotechniki, automatyki, czy mechaniki, regularnie rozszerzają swoją wiedzę poprzez uczestniczenie w szkoleniach branżowych, studiach podyplomowych czy też regularne studiowanie literatury branżowej i dokumentacji patentowej dla zbliżonych rozwiązań oraz poprzez bliską współpracę z polskimi jednostkami naukowymi (...). We wniosku Spółka odniosła się również do celu prac (...) Projekty badawczo-rozwojowe w ramach w Grupy 1 Spółka realizuje w celu tworzenia nowych lub ulepszonych / dostosowywania produktów, usług i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane do produkcji (...) i w rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę klientom. Spółka działa w obszarze dynamicznie rozwijającego się rynku energetyki i jest jednym z liderów na rynku w zakresie tworzenia rozwiązań technologicznych mających zastosowanie w projektowaniu i wytwarzaniu różnorodnych (...) dedykowanych do zastosowań przemysłowych (…).

Spółka zauważa też, że organ pyta również o lata przeszłe, w związku z czym zauważa, że wniosek dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

10.W ramach prowadzonej przez Państwa działalności opisanej we wniosku w ramach Grupy 1 podejmowane przez Państwa czynności były/są/będą pracami rozwojowymi, pytanie dotyczy definicji prac rozwojowych, a więc składnika definicji działalności badawczo-rozwojowej. Spółka wskazała we Wniosku i podtrzymuje, że:

  • w zakresie nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania wiedzy i umiejętności:

- pracownicy (...) gromadzą i wykorzystują dostępną wiedzę z zakresu projektu (np. elektroniki, elektrotechniki, automatyki, mechaniki, statystycznych metod analizy, informatyki, czy też szeroko pojętych systemów przemysłowych). W ramach prac na tym etapie wyszukują i wybierają odpowiednie rozwiązania i prowadzą prace nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia najlepszych rozwiązań w danym projekcie po to, by wybrać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, w której opracowywane rozwiązania będą tworzone; analizują i dokonują obliczeń matematyczno-fizycznych oraz określają niepewności badawcze w ramach projektu (definiują obszar wyzwań), a więc najtrudniejszych elementów, nad którymi będą pracować w ramach projektu;

  • w zakresie celu: planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług:

 (...) Projekty badawczo-rozwojowe w ramach w Grupy 1 Spółka realizuje w celu tworzenia nowych lub ulepszonych / dostosowywania produktów, usług i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane do produkcji (...) i w rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę klientom. Dalej, we Wniosku Spółka opisała, iż (...) celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu, usługi lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadających zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiających im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych (...).

  • w zakresie wyłączenia działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń:

- Spółka wskazała, że celem wyłączenia działalności rutynowej z Grupy projektów badawczo-rozwojowych, wyodrębnia i będzie wyodrębniać specjalną grupę projektów, właśnie projektów rutynowych, które NIE są zaliczane do działalności badawczo- rozwojowej i NIE są przedmiotem wniosku. Cyt. (...) Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów, jak również projekty w pełni powtarzalne na skutek wcześniejszych realizacji (tj. nie zmierzające do tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) oraz rutynowe usługi serwisowe. Celem tego typu projektów jest wprowadzenie okresowych zmian i drobnych ulepszeń do rozwiązań i produktów, które zostały wcześniej opracowane przez Spółkę lub dostarczanie rozwiązań, które zostały przez Spółkę już wcześniej opracowane (np. obejmują naprawę błędów, aktualizację oprogramowania, obsługę serwisową itp.). Prace te mają charakter rutynowy. Działalność Spółki w ramach Grupy 2 nie jest objęta niniejszym wnioskiem (...).

Spółka zauważa też, że organ pyta również o lata przeszłe, w związku z czym zauważa, że wniosek dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

11.Każdy z obszarów działalności prowadzonej przez Państwa w ramach Grupy 1, o którym mowa we wniosku jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny, a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Spółka dzieli i będzie dzielić projekty na dwie grupy:

Grupa 1 - Projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty obejmujące projektowanie i tworzenie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów i usług oraz narzędzi informatycznych do usprawniania procesów wewnętrznych

oraz Grupa 2 - Projekty rutynowe.

Tym samym, opisując projekty w Grupie 1 Wnioskodawca ma na myśli każdy projekt i wszystkie projekty z tej grupy.

We Wniosku opisano, że (...) Spółka prowadzi opisane powyżej prace w ramach Grupy 1 w sposób systematyczny, regularny i planowy, w oparciu o przyjętą metodykę. Wskazuje ona na regularność prowadzonych prac (poprzez opracowany harmonogram prac projektowych). Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe systematycznie od wielu lat.

Tym samym, prowadzone są działania twórcze, a więc oryginalne i indywidualne, wymagające od członków zespołu projektowego kreatywności. Kluczowe dla realizacji czynności badawczo-rozwojowych w Spółce jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedziny elektrotechniki, automatyki przemysłowej, mechaniki, informatyki i termodynamiki. Inżynierowie oraz specjaliści z obszaru elektrotechniki, automatyki, czy mechaniki, regularnie rozszerzają swoją wiedzę poprzez uczestniczenie w szkoleniach branżowych, studiach podyplomowych czy też regularne studiowanie literatury branżowej i dokumentacji patentowej dla zbliżonych rozwiązań oraz poprzez bliską współpracę z polskimi jednostkami naukowymi.

We Wniosku, również na s. 4 wskazano natomiast, iż (...) Celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu, usługi lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadających zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiających im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych (...).

12.Spółka podkreśla, że, opisując we Wniosku projekty w Grupie 1 Wnioskodawca ma na myśli każdy projekt/wszystkie projekty w Grupie i każdy/wszystkie obszary działalności.

Natomiast, Wnioskodawca zauważa, że to właśnie aspekt wykonywania przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej wymaga w rozpatrywanej sprawie wyjaśnienia i interpretacji. Definicja działalności badawczo- rozwojowej, ma być przedmiotem interpretacji organu w świetle przedstawionego przez Spółkę opisu stanu faktycznego.

Wnioskodawca udzielił we Wniosku odpowiedzi w zakresie przesłanek, o które pyta organ:

  • twórczości - wskazano, że (...) prowadzone są działania twórcze, a więc oryginalne i indywidualne, wymagające od członków zespołu projektowego kreatywności.
  • systematyczności - wskazano, że (...) Spółka prowadzi opisane powyżej prace w ramach Grupy 1 w sposób systematyczny, regularny i planowy, w oparciu o przyjętą metodykę. Wskazuje ona na regularność prowadzonych prac (poprzez opracowany harmonogram prac projektowych). Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe systematycznie od wielu lat.
  • celu - jakim są nowe zastosowania opisano, m.in. że (...) Projekty badawczo-rozwojowe w ramach w Grupy 1 Spółka realizuje w celu tworzenia nowych lub ulepszonych /dostosowywania produktów, usług i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane do produkcji (...) i w rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę klientom

ponadto, Spółka wskazuje, że część pojęć, o które pyta organ nie została doprecyzowana a wiele z nich może być przedmiotem dalszej interpretacji (np. dotyczących produkcji komercyjnej, testowania, wykonania badań produktu, które chciałby wyłączyć z katalogu prac badawczo-rozwojowych). Organ nie doprecyzował szerokiego katalogu wyłączeń które Spółka miałaby potwierdzić a pojęcia te nie są zdefiniowane w ustawach podatkowych.

Zastrzegając powyższe, Spółka jednakże potwierdza, że obszary działalności w ramach Grupy 1 nie stanowią/nie będą stanowiły rutynowych i okresowych zmian (lit. a), co zresztą wskazała we Wniosku. W zakresie czynności wdrożeniowych, Spółka wskazuje, rozumiane jako uruchomienie produkcji ma zastosowanie do produkcji seryjnej, masowej i jako takie faktycznie nie będzie przez Spółkę rozumiane jako badawczo-rozwojowe. Spółka wskazała we Wniosku, że w Grupie 1 znajduje się szereg projektów właśnie zindywidualizowanych, jednostkowych i nietypowych, a więc potwierdza ona, że nie są one seryjne a takie zlecenia będą kwalifikowane do Grupy 2. Spółka potwierdza również i doprecyzowuje, że nie będzie rozumiała jako prace badawczo-rozwojowe wdrożeń rozumianych jako instalacje i montaż opracowywanych przez siebie rozwiązań. Potwierdza tym samym, że nie kwalifikuje/nie będzie kwalifikować jako B+R czynności serwisowych. W zakresie czynności wykraczających poza zakres prac badawczo-rozwojowych lub realizowanych po ich zakończeniu, Spółka wyjaśnia i potwierdza, że czynności nie uznawane za prace badawczo-rozwojowe, czyli wykraczające poza ich zakres będą kwalifikowane przez Spółkę jako prace realizowane w ramach Grupy 2 (czyli rutynowe). Wątpliwości Wnioskodawcy budzi np. pojęcie produkcji komercyjnej lub pytanie o to, czy Spółka wyłączy ocenę produktu/testowanie/wykonanie badań bądź innych tego typu prac z prac badawczo-rozwojowych. Spółka odpowiada w tym zakresie, że jeśli testowanie/ocena/badania są elementem procesu tworzenia nowego produktu i w szczególności te czynności zmierzają do wytworzenia nowego produktu lub procesu, to będą to elementy prac uznawanych przez Spółkę za badawczo-rozwojowe, jeśli natomiast nie realizują tego celu oraz pozostałych przesłanek dla Grupy 1, wówczas za takie nie będą uznawane. Promowanie ulepszeń i automatyzacji nie będzie uznawane za prace badawczo- rozwojowe, choć wskazuje na fakt, że prace badawczo-rozwojowe przez sam fakt ich prowadzenia, co do zasady promują automatyzację w wielu obszarach i wprowadzają kulturę ulepszeń w organizacji.

13.Opisując projekty w Grupie 1 Wnioskodawca ma na myśli każdy projekt i wszystkie projekty a tym samym każdy z obszarów działalności prowadzonej w ramach Grupy 1.

Spółka wskazuje, że to właśnie aspekt wykonywania przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej wymaga w rozpatrywanej sprawie wyjaśnienia i interpretacji, natomiast zadane przez organ pytanie nr 13 odnosi się wprost do definicji prac rozwojowych, ma być przedmiotem interpretacji organu w świetle przedstawionego przez Spółkę opisu stanu faktycznego.

Spółka wskazała we Wniosku w odniesieniu do aspektu nabywania, łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, że:

- pracownicy (...) gromadzą i wykorzystują dostępną wiedzę z zakresu projektu (np. elektroniki, elektrotechniki, automatyki, mechaniki, statystycznych metod analizy, informatyki, czy też szeroko pojętych systemów przemysłowych). W ramach prac na tym etapie wyszukują i wybierają odpowiednie rozwiązania i prowadzą prace nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia najlepszych rozwiązań w danym projekcie po to, by wybrać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, w której opracowywane rozwiązania będą tworzone; analizują i dokonują obliczeń matematyczno-fizycznych oraz określają niepewności badawcze w ramach projektu (definiują obszar wyzwań), a więc najtrudniejszych elementów, nad którymi będą pracować w ramach projektu:

Spółka wskazała we wniosku w odniesieniu do aspektu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, iż (...) Projekty badawczo-rozwojowe w ramach w Grupy 1 Spółka realizuje w celu tworzenia nowych lub ulepszonych / dostosowywania produktów, usług i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane do produkcji (...) i w rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę klientom. Dalej, we Wniosku Spółka opisała, iż (...) celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu, usługi lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadających zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiających im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych (...).

14.Wniosek jak wskazano dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Na pytanie, czy Spółka w ramach prac badawczo-rozwojowych każdorazowo opracowywała i opracowuje nowe produkty/procesy/usługi niewystępujące dotychczas w jej praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących.

Spółka potwierdza, że opis Grupy 1 dotyczy każdego i wszystkich działań oraz potwierdza opis zamieszczony we Wniosku na s. 4, że (...) Celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu, usługi lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadających zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiających im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych (...)

Jako przykładowe obszary prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wskazano m.in.:

  • projektowaniem nowych, nigdy wcześniej nie produkowanych (...) np. ze względu na wielkość/moc elektryczną, zastosowane materiały np. olej biodegradowalny, niskostratne blachy magnetyczne, przewody aluminiowe, itp.;
  • projektowaniem (...) w celu zindywidualizowanego dostosowania ich konstrukcji i użytych materiałów do spełnienia funkcjonalności zadanych i wymaganych przez klientów.

Natomiast zlecenia powtarzalne na skutek wcześniejszych realizacji, czy też projekty wprowadzające jedynie okresowe zmiany i drobne ulepszenia do produktów, które zostały przez Spółkę już wcześniej opracowane są i będą kwalifikowane do Grupy 2, jako projekty rutynowe.

15. /16. Odnośnie działalności twórczej Spółka podkreśla jak powyżej, że opis Grupy 1 dotyczy i dotyczyć będzie każdego i wszystkich obszarów oraz zawsze w ten sposób kwalifikowanych prac:

Spółka podtrzymuje, że (...) prowadzone są działania twórcze, a więc oryginalne i indywidualne, wymagające od członków zespołu projektowego kreatywności (...). Podkreślono również ten fakt na s. 6 (...) rozwiązania powstają w wyniku twórczej pracy pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień badawczo-rozwojowych w oparciu o posiadaną i nabywaną systematycznie wiedzę. Rozwiązania mają charakter indywidualny i oryginalny (nie są kopiami rozwiązań wcześniejszych), co wynika z charakteru projektów: zróżnicowanych oczekiwanych parametrów technicznych i funkcjonalnych (...) takich jak: moc, napięcie, straty, poziom hałasu, wymiary, wytrzymałość na warunki temperaturowe, wytrzymałość sejsmiczna, wymagania ekologiczne (w tym ślad węglowy) i wiele innych (...). W stanie faktycznym opisano też, że (...) Po przedstawieniu zagadnienia badawczego i nakreśleniu obszaru niepewności badawczej, zespół projektowy przystępuje do poszukiwania rozwiązań i rozwiązywania problemów. Celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu, usługi lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadających zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiających im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych (...). Fakt występowania niepewności badawczej w ramach projektu jest istotnym czynnikiem decydującym o jego charakterze badawczo- rozwojowym. Spółka wskazała, że w toku realizacji prac B+R pracownicy (...) określają niepewności badawcze w ramach projektu (definiują obszar wyzwań), a więc najtrudniejszych elementów, nad którymi będą pracować w ramach projektu (...). Wymaga to pracy twórczej i zindywidualizowanej oraz podejmowania decyzji uwzględniających szereg różnego typu parametrów, nie jest więc „techniczną” realizacją projektu (o ile Spółka dobrze rozumie użycie słowa „techniczne” przez organ). Oczywiście, problemy i zagadnienia podejmowane w czasie prac badawczo-rozwojowych mają często charakter techniczny w rozumieniu dziedziny wiedzy i działalności Spółki, bowiem są to projekty z zakresu np. elektroniki, elektrotechniki, automatyki, mechaniki, statystycznych metod analizy, informatyki, czy też szeroko pojętych systemów przemysłowych. Pracownicy Spółki przygotowują też specjalistyczne publikacje w prasie branżowej i materiały konferencyjne przykładowo o wytrzymałości zwarciowej (...), metodach testowania i analizowania wyników pomiarów czy też zjawiskach fizykochemicznych w (…), podejmują więc szereg zagadnień technicznych. Jak wskazano we wniosku, (...) inżynierowie oraz specjaliści z obszaru elektrotechniki, automatyki, czy mechaniki, regularnie rozszerzają swoją wiedzę poprzez uczestniczenie w szkoleniach branżowych, studiach podyplomowych czy też regularne studiowanie literatury branżowej i dokumentacji patentowej dla zbliżonych rozwiązań oraz poprzez bliską współpracę z polskimi jednostkami naukowymi (...).

Celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu, usługi lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadających zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiających im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych (…).

Zlecenia w pełni powtarzalne kwalifikowane są i będą do Grupy 2 (projekty rutynowe).

17.O spełnieniu wszystkich wymagań, przewidzianych w art. 18d ustawy o CIT, w celu możliwości zastosowania w tym przepisie ulgi, Wnioskodawca podkreśla, że celem Wniosku i przedmiotem zapytania jest kwestia, czy opisana przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym część działalności, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP. Spółka ma pełną świadomość, że odliczenie tzw. ulgi badawczo-rozwojowej jest możliwe tylko po spełnieniu wszystkich warunków określonych w art. 18d. Niemniej jednak, przedmiotowe zapytanie dotyczy jedynie wypełnienia definicji działalności badawczo-rozwojowej przez część działalności Spółki (Grupa 1), która to daje podstawy, po spełnieniu pozostałych warunków (o które Spółka nie pyta w przedmiotowym Wniosku) do odliczenia tzw. ulgi na badania i rozwój.

Pytanie

Czy opisana przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym część działalności, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP, w związku z czym Spółka jest uprawniona do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o PDOP?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona powyżej i opisana w stanie faktycznym działalność Spółki w zakresie Projektów z Grupy 1, tj. dotycząca projektów badawczo-rozwojowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, wskazaną w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP a w szczególności definicję prac rozwojowych, na którą powołuje się art. 4a pkt 28 ustawy o PDOD, natomiast działalność prowadzona w ramach projektów Grupy 2 nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 4a pkt 26, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na podstawie art. 4a pkt 27 ustawy o PDOP badania naukowe oznaczają:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Zgodnie z odwołaniem do wskazanej ustawy badania aplikacyjne rozumiane są jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie natomiast z art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wskazany przepis definiuje prace rozwojowe jako działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Na podstawie przedstawionych definicji, Spółka stoi na stanowisku, iż realizowane przez nią projekty w ramach Grupy 1 wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w szczególności w zakresie prac rozwojowych.

Przytoczone przepisy wskazują, że z działalnością badawczo-rozwojową mamy do czynienia, gdy podejmowane są działania twórcze, systematyczne i nakierowane na zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W szczególności, przy definiowaniu prac rozwojowych ustawodawca wskazał, że nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, służy planowaniu produkcji oraz projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Równocześnie, tego typu działalność została odróżniona od działalności polegającej na wprowadzaniu jedynie rutynowych i okresowych zmian.

W przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca wskazuje, iż realizowane projekty badawczo- rozwojowe w ramach w Grupy 1 mają na celu tworzenie nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań. Takie projekty realizowane są przez Spółkę systematycznie i regularnie, gdyż jest ona liderem na rynku w zakresie tworzenia rozwiązań technologicznych w obszarze wysokowydajnych (...) mocy, w tym specjalnych (...) wykorzystywanych w specyficznych warunkach. Bez prowadzenia prac w ramach Projektów Grupy 1, rozwój firmy na rynku byłby absolutnie niemożliwy, gdyż Spółka działa na wysoce konkurencyjnym i szybko rozwijającym się rynku, gdzie innowacyjność opracowywanych rozwiązań i wdrażanie postępu technologicznego jest kluczowe.

Nie ulega również wątpliwości, że działalność badawczo-rozwojowa Spółki powstaje w oparciu o nabywaną i rozwijaną wiedzę branżową, wiedzę regularnie budowaną przez pracowników Spółki - inżynierów i specjalistów z zakresu wielu dziedzin nauki, takich jak elektrotechnika, automatyka przemysłowa, mechanika i innych. Specjaliści realizujący prace w ramach działalności badawczo-rozwojowej regularnie rozszerzają swoją wiedzę poprzez uczestniczenie w szkoleniach branżowych, studiach podyplomowych, studiowanie literatury branżowej i dokumentacji patentowej dla zbliżonych rozwiązań oraz wspólną pracę nad opracowywanymi rozwiązaniami w ramach Spółki oraz we współpracy z polskimi jednostkami naukowymi. Sami również są autorami publikacji w prasie specjalistycznej oraz prelegentami podczas konferencji branżowych.

Podkreślić należy, iż rozwiązania powstają w wyniku twórczej pracy pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień badawczo-rozwojowych w oparciu o posiadaną i nabywaną systematycznie wiedzę. Rozwiązania mają charakter indywidualny i oryginalny (nie są kopiami rozwiązań wcześniejszych), co wynika z charakteru projektów: zróżnicowanych oczekiwanych parametrów technicznych i funkcjonalnych (...) takich jak: moc, napięcie, straty, poziom hałasu, wymiary, wytrzymałość na warunki temperaturowe, wytrzymałość sejsmiczna, wymagania ekologiczne (w tym ślad węglowy) i wiele innych.

Rozwiązania Spółki w ramach działalności badawczo-rozwojowej służą wskazanym w przepisie czynnościom, tj. planowaniu produkcji oraz projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Specyfika działania A., charakteryzująca się bardzo wysokim stopniem indywidualizacji projektów, powoduje, iż obszar niepewności w wielu projektach jest znaczący. Ze względu na silne osadzenie w realiach technologicznych i przemysłowych danego klienta, wiele opracowywanych nowych rozwiązań produktowych, nad którymi pracuje Spółka np. z dziedziny elektroniki musi być opracowywana bardzo indywidualnie a rezultat wielokrotnie sprawdzany i walidowany, również we współpracy z podmiotami zewnętrznymi oraz samym klientem. Tym samym, opisane prace badawczo-rozwojowe, po ich pomyślnym zakończeniu, znajdują zastosowanie w produktach oferowanych przez Spółkę klientom lub też służą dalszemu rozwojowi produktów i procesów Spółki.

Reasumując, prace opisane przez Spółkę w ramach Grupy 1 wypełniają ustawowe przesłanki twórczości, systematyczności oraz zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

A. S.A pragnie podkreślić, że prace w ramach projektów Grupy 1 (projekty w zakresie działalności badawczo-rozwojowej), które objęte są wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej nie mają i nie będą mieć charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, na nierutynowy charakter prowadzonej działalności w zakresie opisanym we Wniosku wskazuje fakt, że wszystkie prace zaliczane przez Wnioskodawcę do kategorii badawczo-rozwojowych (Grupa 1), poprzedzone są zdefiniowaniem unikatowych, zindywidualizowanych wymagań, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki co do zasady stają przed koniecznością rozwiązania zagadnień badawczych, tj. sytuacji charakteryzujących się niepewnością badawczą. Wnioskodawca pragnie także podkreślić, że w ramach swojej działalności wydziela prace o charakterze rutynowym i okresowym lub powtarzalnym, służące utrzymaniu i obsłudze już wdrożonych rozwiązań i produktów, przypisując je do Grupy 2 („Projekty rutynowe"). Prace te obejmują m.in. naprawę drobnych błędów, projekty w pełni powtarzalne oraz okresową aktualizację rozwiązań, czy też oprogramowania.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje indywidualne, przykładowo:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.44.2022.2.JF z dnia 8 listopada 2022 r. potwierdzająca, że „[...] realizowane przez Państwa prace w ramach działalności Spółki, w zakresie Projektów z Grupy 1 spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań [...]”
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.23.2020.2.MBD z dnia 7 maja 2020 r. potwierdzająca, że „[...] działalność Wnioskodawcy będzie spełniała przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop, w ramach której dochodzi do tworzenia, rozwijania i ulepszania programów komputerowych przez Wnioskodawcę [...]”
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.343.2020.1.IZ z dnia 2 października 2020 r., w której organ uznał, iż [...] stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, polegające na twierdzeniu, że prowadzona działalność w zakresie tworzenia i wdrażania nowych produktów: procesów, maszyn, linii technologicznych, które są indywidualnie dopasowane do potrzeb danego klienta, spełnia przesłanki prac rozwojowych i tym samym może być uznana za przejaw działalności badawczo-rozwojowej, należy uznać za prawidłowe [...]”.
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.414.2020.2.PC z dnia 15 grudnia 2020 r., potwierdzająca, iż „[...] działania Spółki, o których mowa we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 updop. Działania te mają bowiem charakter twórczy, a działalność w zakresie opracowywania i wdrażania nowych urządzeń oraz ulepszania i modernizacji wyrobów jest i będzie prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Ponadto Spółka w ramach prowadzonej od wielu lat wykorzystuje dostępną wiedzę i narzędzia do projektowania nowych i ulepszonych wyrobów, a prace realizowane przez Spółkę nie mają charakteru rutynowego [...]”.

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego (winno być stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) oraz przytaczanych uzasadnień, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana we wniosku działalność dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP, w związku z czym Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z Ulgi B+R, przy założeniu spełnienia odpowiednich warunków określonych w przedmiotowych przepisach.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 poz. 2587, dalej: updop, ustawa o CIT):

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 poz. 574 z późn. zm.):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast w myśl art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z art. 18d ust. 7 updop, wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem Państwa wątpliwości wskazać należy, że aby ustalić czy działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 -28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano)

przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenia, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy w zw. z art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematycznie prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że:

  • Państwa działalność w ramach Grupy 1 i będzie działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,
  • Państwa działalność w ramach Grupy 1 stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej),
  • W ramach prac, o których mowa we wniosku każdorazowo opracowywali Państwo nowe oraz rozwijają istniejące produkty niewystępujące dotychczas w Państwa praktyce gospodarczej,
  • Działania w ramach Grupy 1:
  • zawsze odznaczają się i będą odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem,
  • zawsze są i będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej,
  • nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,
  • nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę.

Zdaniem tut. Organu, opisywana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Państwa twórcza działalność, w ramach prac Grupy 1, stanowi działalność badawczo – rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, która uprawnia Państwa do skorzystania z ww. ulgi.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy będą Państwo mogli skorzystać z ulgi na działalność badawczo - rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT związaną z przedstawioną we wniosku działalnością twórczą należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym,

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00