Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 września 2024 r., sygn. IV SA/Wr 484/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 września 2024 r. sprawy ze skargi E. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 12 maja 2023 r., nr SKO 4103/534/2023 w przedmiocie odmowy przyznania dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 12 maja 2023 r., nr SKO 4103/535/2023 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu (dalej: SKO, Kolegium, organ odwoławczy) działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 775, dalej: k.p.a.) oraz art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1692 z późn. zm., dalej: u.d.w..), po rozpatrzeniu odwołania E. T. (dalej" Strona, Skarżąca) utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy Stoszowice (dalej: organ I instancji) z dnia 29 grudnia 2022 r., nr 001296/DW/12/2022 w sprawie odmowy przyznania Stronie dodatku węglowego.
Wnioskiem z dnia 18 sierpnia 2022 r. Strona wniosła o przyznania dodatku węglowego.
Wskazaną na wstępie decyzją z dnia 29 grudnia 2022 r. odmówił przyznania Stronie dodatku węglowego.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, że nie spełnione postały warunki do przyznania dodatku węglowego określone w u.d.w. Organ I instancji, na podstawie zgromadzonych w sprawie informacji zawartych we wniosku o dodatek węglowy oraz na postawie danych uzyskanych z rejestrów publicznych ustalił, że główne źródło ciepła wykazane przez Panią we wniosku jest wpisane do Centralnej
Ewidencji Emisyjności Budynków. Na podstawie ewidencji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalono że - nieruchomość położona pod adresem [...]-[...] [...] jest niezamieszkała - brak deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W związku z powyższym Strona nie zamieszkuje stale i nie gospodaruje pod ww. adresem, przez co gospodarstwo domowe Strony nie spełnia wymogów art. 2 ust. 2 pkt 2 u.d.w. Za stwierdzeniem tym przemawia również rozmowa telefoniczna przeprowadzona ze Stroną, w której Strona przyznała, że zamieszkuje za granicą w N., ale przyjeżdża w soboty i niedziele i w tym czasie opala dom. W związku z faktem zamieszkiwania za granicą centrum życiowe Strony również jest za granicą a w takim przypadku dodatek węglowy nie przysługuje. W ocenie organu I instancji posiadanie lokalu, nieruchomości z wpisanym źródłem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków nie jest wystarczającą przesłanką do przyznania dodatku węglowego, ponieważ warunkiem otrzymania dodatku jest faktyczne zamieszkiwanie i gospodarowanie pod adresem wskazanym we wniosku a prowadzenie gospodarstwa domowego możliwe jest tylko w jednej lokalizacji.