Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.412.2024.2.AW
Brak podlegania opodatkowaniu sprzedaży działek niezabudowanych i zabudowanej stajnią oraz opodatkowanie podatkiem dostawy domków kampingowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest prawidłowe w części dotyczącej braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działkach budowlanych oraz braku obowiązku rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT z tego tytułu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1), braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działce zabudowanej (...) (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) oraz braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działce zabudowanej nr 28 przekazanej do Pani majątku prywatnego po ustaniu zarządu sukcesyjnego (część pytania oznaczonego we wniosku nr 3) i nieprawidłowe w części dotyczącej braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działce zabudowanej nr 11 przekazanej do Pani majątku prywatnego po ustaniu zarządu sukcesyjnego (część pytania oznaczonego we wniosku nr 3).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 16 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
• braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działkach budowlanych oraz braku obowiązku rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT z tego tytułu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1);
• braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działce zabudowanej (...) (pytanie oznaczone we wniosku nr 2);
• braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działkach zabudowanych nr 28 i nr 11 przekazanych do Pani majątku prywatnego po ustaniu zarządu sukcesyjnego (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 września 2024 r. (wpływ 20 września 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W roku 2014 ojciec nabył grunt do majątku prywatnego. Grunt był wielką działką niezabudowaną o oznaczeniu Bz i Wśr-r. W roku 2021 ojciec zmarł i grunt ten został odziedziczony w spadku po 1/3 dla każdego ze spadkobierców. Spadkobiercy wystąpili o podział gruntu na mniejsze działki. W roku 2023 wydano decyzję podziałową na podział gruntu na 16 działek, w których skład wchodzą:
· zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy, oznaczone symbolem – Bp
· tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, oznaczone symbolem – Bz;
· inne tereny zabudowane, oznaczone symbolem – Bi;
· grunty pod stawami, oznaczone symbolem – Wśr-r.
Wszystkie grunty są gruntami prywatnymi, tylko jedna z wydzielonych działek jest wciągnięta w środki trwałe w ramach prowadzenia działalności ojca przez zarząd sukcesyjny, na której były prowadzone nakłady z firmy.
Ponadto na jednej z działek wybudował ojciec za życia prywatnie (nie odliczano podatku VAT od tej inwestycji w ramach prowadzenia JDG) (...), działka ta ma oznaczenia Bi oraz Wśr-r.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Na zadane w wezwaniu pytania udzieliła Pani następujących odpowiedzi:
1. Jakie konkretnie działki będą przedmiotem sprzedaży przez Panią (należy podać ich numery geodezyjne)?
Identyfikatory działek: 11; 15; 16; 17; 18; 20; 21; 29; 30; 27; 26; 25; 19; 28; 23; 22. Wszystkie działki są w województwie (…).
2. Które działki będące przedmiotem sprzedaży będą stanowiły Pani majątek prywatny, a które będą środkiem trwałym firmy prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przez Pani ojca? Czy działki stanowiące środek trwały będą sprzedawane jako majątek firmy czy zostaną przekazane do Pani majątku prywatnego?
Działki w majątku prywatnym: 15; 16; 17; 18; 20; 21; 29; 30; 27; 26; 25; 19; 23; 22. Udział w działkach powyższy przypadający na Panią to 1/3 (spadek po ojcu).
Działki stanowiące środek trwały w firmie: 28, 11. Jeżeli nie uda się ich sprzedać w trakcie trwania zarządu sukcesyjnego, to wówczas przejdą do majątku prywatnego i będą sprzedawane prywatnie.
3. Czy działka, na której została wybudowana (...) – stanowi majątek prywatny czy majątek firmy?
Działka na której została wybudowana (...) 23 stanowi majątek prywatny.
4. Czy budowana (...) miała służyć celom prywatnym Pani ojca i tym samym miała nie być wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności? Jeżeli nie i miała służyć innym celom, to należy opisać jakim?
Działka na której została wybudowana(...) (...), miała służyć celom prywatnym ojca. Co za tym idzie nie miała być wykorzystywana do prowadzenia działalności.
5. Czy jest Pani czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT? Jeśli tak, to z jakiego tytułu?
Nie jestem czynnym podatnikiem VAT.
6. Czy do momentu sprzedaży będzie Pani wykorzystywała jakieś działki w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), w tym w działalności rolniczej z tytułu której była Pani czynnym zrejestrowanym podatnikiem podatku VAT? Jeżeli tak, to które działki?
Do momentu sprzedaży działki w majątku prywatnym nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej.
7. W jaki sposób będzie wykorzystywała Pani (w tym na potrzeby własne) działki będące przedmiotem sprzedaży?
Działki stanowiące środek trwały firmy są nadal wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa w spadku. W momencie ustania zarządu sukcesyjnego, działki przejdą do majątku prywatnego i będą wynajmowane przez spadkobierców jako najem prywatny (działka 11). Działka 28, która po ustaniu zarządu sukcesyjnego będzie sprzedana. Pozostałe działki będące w majątku prywatnym, nie będą w żaden sposób wykorzystywany, ponieważ chce Pani je sprzedać.
8. Czy będzie dokonywała Pani jakichkolwiek czynności (ponosiła nakłady) w celu przygotowania działek do dostawy (np.: uzbrojenie terenu, ogrodzenie, wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wytyczenie dróg dojazdowych do działek, podział nieruchomości, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, inne działania marketingowe itp.) – jeśli tak, to jakie były/będą to czynności (nakłady)?
Jedyna czynność jaka została wykonana, to podział działek 13, 14 –24 kwietnia 2024 r. na działki: 15; 16; 17; 18; 20; 21; 29; 30; 27; 26; 25. Wniosek o podział działek został złożony przez spadkobierców po śmierci ojca. Żadne inne nakłady, ani czynności nie będą ponoszone w celu przygotowania działek do sprzedaży.
9. Czy wystąpiła Pani z wnioskiem o dokonanie podziału odziedziczonej działki?
Tak, dla działek 13, 14 – 24 kwietnia 2024 r. na działki 15; 16; 17; 18; 20; 21; 29; 30; 27; 26; 25.
10. Czy będzie Pani ogłaszała sprzedaż działek w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu bądź podejmował/podejmuje/będzie podejmować inne działania marketingowe w stosunku do ww. działek? Jeżeli tak, to prosimy wskazać jakie.
Nie
11. Czy będzie Pani zawierała z przyszłym/przyszłymi nabywcą/nabywcami działki/działek umowę przedwstępną sprzedaży, a jeśli tak, to prosimy o szczegółowe opisanie:
a) dla których działek zostaną zawarte ww. umowy;
b) jakie postanowienia dotyczące transakcji sprzedaży działek wynikają/będą wynikać z zawartej umowy przedwstępnej (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.);
c) jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy przedwstępnej będą ciążyć na Pani, a jakie na stronie kupującej;
d) czy po zawarciu ewentualnej umowy przedwstępnej strona kupująca na nieruchomościach mających być przedmiotem sprzedaży będzie dokonywała inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą jej atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie, budowa lub utwardzenie drogi – jeżeli tak, to należy wskazać jakie;
e) czy strona kupująca poniesie/będzie ponosić jakiekolwiek nakłady finansowe związane z nieruchomościami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej, a jeśli tak, to należy szczegółowo wyjaśnić, w jaki sposób nastąpi rozliczenie tych kosztów pomiędzy sprzedającym (Panią) a kupującym/kupującymi (np. czy koszty zostaną ujęte/rozliczone przez Panią w cenie sprzedaży nieruchomości, czy rozliczenie nastąpi w inny sposób – jaki?) – należy szczegółowo i jednoznacznie opisać te kwestie;
f) czy jednym z warunków umowy było/jest/będzie oddanie działek w dzierżawę? Jeśli tak, to na jakich warunkach?
Tak, została podpisana umowa przedwstępna, na sprzedaż działek z majątku prywatnego. Była to jedna umowa przedwstępna sprzedaży sporządzona z jednym kupującym. Dotyczyło to działek 22; 23; 25; 26; 27; 19.
Wraz z podpisaniem umowy przedwstępnej został wpłacony zadatek, który podlega zwrotowi, jeżeli nie dojdzie do sprzedaży ze strony kupującego lub podlega zwrotowi w podwójnej wysokości, jeżeli do sprzedaży nie dojdzie w wyniku nie wywiązania się z warunków umowy przez sprzedających, spadkobierców, w tym mnie. Warunki umowy są następujące, które ciążą po stronie sprzedającego:
a) Gmina 1 nie wykona prawa pierwokupu w zakresie prawa wieczystego użytkowania gruntu objętego księgą wieczystą.
b) Budynek mieszkalny (...) wybudowany na działce gruntu nr 23 zostanie oddany do użytkowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami, i przy umowie sprzedaży zostanie okazany dokument potwierdzdzy oddanie do użytkowania tego budynku.
c) zatwierdzony zostanie podział działki gruntu nr 19 w ten sposób, że powstanie wydzielona działka gruntu o powierzchnie około 1200,00 m2.
d) celem spełnienia warunków określonych w ostatecznej decyzji podziałowej wydanej 24 kwietnia 2024 r. przez Burmistrza Miasta zatwierdzającej podział działek 13, 14. Sprzedający zawrą do 31 października 2024 r. z Gminą 2 umowę ustanawiającą służebność gruntową po działkach gminnych, która zapewni dojazd do drogi publicznej każdoczesnemu właścicielowi działek gruntu nr 19, 22 oraz 23, co jest niezbędne do sprzedaży działek gruntu 19, 22 oraz 23. Jeżeli służebność nie zostanie ustanowiona nie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży z przyczyn niezależnych od stron.
e) Sprzedający ponadto musi umożliwić dostęp w 4 m wzdłuż granicy z ulicą, po działkach gruntu nr 18, 29, 30, w celu przeprowadzenia wszelkich prac przez kupującego, mających na celu doprowadzenie do działki gruntu 27 instalacji elektrycznej i wodociągowej.
12. Czy udzieliła/udzieli Pani pełnomocnictwa osobie trzeciej do działania w Pani imieniu w związku z planowaną sprzedażą poszczególnych działek? Jeśli tak, należy wskazać zakres pełnomocnictwa (np. występowanie przed organami władzy publicznej, podejmowanie działań praktycznych i prawnych, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwoleń, składanie wniosków, odbiór decyzji i postanowień itp.). Należy również wskazać, komu Pani tego pełnomocnictwa udzieliła/udzieli.
Jedyne pełnomocnictwo zostało udzielone bratu, który też jest spadkobiercą. Zakres pełnomocnictwa obejmuje reprezentację podczas sprzedaży nieruchomości, Pani i Pani mamy oraz podejmowanie decyzji przy ustalaniu warunków sprzedaży oraz podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości.
13. Czy do momentu sprzedaży udostępni Pani działki osobom trzecim na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (np. dzierżawy, najmu, użyczenia)? Jeżeli tak, to czy były to umowy odpłatne czy nieodpłatne oraz kiedy i na jaki okres były zawierane? Proszę również wskazać, które to będą działki.
Nie.
14. Czy posiada Pani jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży? Jeśli tak, to ile i jakie?
Tak posiadam jeszcze inne nieruchomości, ale obecnie nie planuję ich sprzedaży.
15. Czy dokonywała Pani wcześniej sprzedaży nieruchomości? Jeśli tak, to prosimy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:
a) kiedy i w jaki sposób stała się Pani posiadaczem tych nieruchomości?
b) w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte?
c) w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Panią od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?
d) kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?
e) ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?
f) na co zostały przeznaczone środki ze sprzedaży ww. nieruchomości?
Tak
• 28 grudnia 2021 r. sprzedano działkę zabudowaną 6 oraz udział wynoszący (...) części w ww. działce nr 4, która była towarem handlowym Przedsiębiorstwa. Nieruchomość nie była przez Panią wykorzystywana. Była własnością firmy zmarłego ojca, która po jego śmierci jest prowadzona przez spadkobierców. W trakcie trwania zarządu sukcesyjnego dokończono budynek mieszkalny na tej działce i całość sprzedano w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostały w firmie w celu dokończenia pozostałych inwestycji.
• 1 lutego 2022 r. sprzedano działkę zabudowaną 7 oraz udział wynoszący (...) części w ww. działce nr 4, która była towarem handlowym Przedsiębiorstwa. Nieruchomość nie była przez Panią wykorzystywana. Była własnością firmy zmarłego ojca, która po jego śmierci jest prowadzona przez spadkobierców. W trakcie trwania zarządu sukcesyjnego dokończono budynek mieszkalny na tej działce i całość sprzedano w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostały w firmie w celu dokończenia pozostałych inwestycji.
• 21 kwietnia 2022 r. sprzedano działkę niezabudowaną 8 oraz 9, która była towarem handlowym Przedsiębiorstwa. Nieruchomość nie była przez Panią wykorzystywana. Była własnością firmy zmarłego ojca, która po jego śmierci jest prowadzona przez spadkobierców. W trakcie trwania zarządu sukcesyjnego dokończono budynek rekreacyjny na tej działce i całość sprzedano w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostały w firmie w celu dokończenia pozostałych inwestycji.
• 10 maja 2022 r. sprzedano działkę niezabudowaną 13, która była towarem handlowym Przedsiębiorstwa. Nieruchomość nie była przez Panią wykorzystywana. Była własnością firmy zmarłego ojca, która po jego śmierci jest prowadzona przez spadkobierców. W trakcie trwania zarządu sukcesyjnego dokończono budynek rekreacyjny na tej działce i całość sprzedano w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostały w firmie w celu dokończenia pozostałych inwestycji.
• 12 grudnia 2022 r. sprzedano działkę zabudowaną 3 oraz udział wynoszący (...) części w ww. działce nr 4, która była towarem handlowym Przedsiębiorstwa. Nieruchomość nie była przez Panią wykorzystywana. Była własnością firmy zmarłego ojca, która po jego śmierci jest prowadzona przez spadkobierców. W trakcie trwania zarządu sukcesyjnego dokończono budynek mieszkalny na tej działce i całość sprzedano w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostały w firmie w celu dokończenia pozostałych inwestycji.
• 16 czerwca 2023 r. sprzedano działkę niezabudowaną 14, która była towarem handlowym Przedsiębiorstwa. Nieruchomość nie była przez Panią wykorzystywana. Była własnością firmy zmarłego ojca, która po jego śmierci jest prowadzona przez spadkobierców. W trakcie trwania zarządu sukcesyjnego dokończono budynek rekreacyjny na tej działce i całość sprzedano w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostały w firmie w celu dokończenia pozostałych inwestycji.
• 6 września 2023 r. sprzedano prywatnie nieruchomość zabudowaną, (działki nr 1a, 2a, 3a, 4a, 5a, 6a). Pani udział w tej nieruchomości wynosił 1/6. Nieruchomość została odziedziczona w spadku po zmarłym ojcu. Nieruchomość nie była przez Panią wykorzystywana. Nieruchomość nie była potrzebna spadkobiercom, dlatego wspólnie z pozostałym spadkobiercami w ramach podziału majątku po zmarłym ojcu postanowili ją sprzedać. Środki ze sprzedaży nieruchomości zostały przeznaczone na potrzeby własne.
• 28 grudnia 2023 r. sprzedano prywatnie nieruchomość zabudowaną, (działka nr 5). Pani udział w tej nieruchomości wynosił 1/3. Nieruchomość została odziedziczona w spadku po zmarłym ojcu. Nieruchomość nie była przez Panią wykorzystywana. Nieruchomość nie była potrzebna spadkobiercom, dlatego wspólnie z pozostałym spadkobiercami w ramach podziału majątku po zmarłym ojcu postanowili ją sprzedać. Środki ze sprzedaży nieruchomości zostały przeznaczone na potrzeby własne.
Środki wypracowane przez Przedsiębiorstwo po sprzedaży nieruchomości zostaną podzielone na wszystkich spadkobierców po ustaniu zarządu sukcesyjnego. Pani udział wynosi 1/3.
16. Czy działki będące przedmiotem sprzedaży będą przez Panią wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku VAT? Jeśli tak, to prosimy o podanie podstawy prawnej tego zwolnienia.
Działki w majątku prywatnym nie są w ogóle wykorzystywane, zarówno zwolnionych od podatku VAT, jak i opodatkowanych VAT. Natomiast na działce 11 są wybudowane i oddane do użytku w roku 2016 i(...), które są wynajmowane, najem krótkoterminowy.
17. Czy działki niezabudowane na moment sprzedaży będą objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i czy z tego planu będzie wynikało, że działki przeznaczone są pod zabudowę, tj. czy jest możliwa budowa jakichkolwiek budynków i/lub budowli?
Tak. Wszystkie działki są działkami budowlanymi.
18. Czy dla działek niezabudowanych na moment dostawy zostaną wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z których wynika że jest możliwa ich zabudowa?
Nie.
19. Jakie obiekty (budynki/budowle/urządzenia budowalne) i na których działkach się znajdują?
• Działka nr 11 – (...).
• Działka nr 23 – (...).
• Działka nr 28 – (...).
20. Czy budynek/budynki są budynkami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.)?
Tak.
21. Jeżeli na działkach znajdują się budowle, to czy są one budowlami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane?
Tak.
22. Czy na działkach znajdują się urządzenia budowalne, o których mowa w art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane? Jeśli tak, to należy wskazać z którym obiektem budowlanym są związane, zapewniając tym samym możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem?
Tak. 11; 23; 28.
23. Czy ww. budynki/budowle są trwale związane z gruntem?
Tak.
24. Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie (zajęcie, oddanie do użytkowania, rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne) ww. budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to należy wskazać dokładną datę.
Działka nr 11 – 7 (...). Nastąpiło pierwsze zasiedlenie, ponieważ (...) zostały oddane do użytkowania w roku 2016.
25. Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków/budowli lub ich części, a ich dostawą upłynie okres co najmniej 2 lat?
Tak.
26. W przypadku wskazania, że budynki/budowle były nabyte przez Panią, to należy wskazać, czy budynki/budowle przed ich nabyciem przez Panią, były wykorzystywane przez poprzednich właścicieli?
Budynki zostały nabyte w ramach spadku po zmarłym ojcu. (...) została budowana przez ojca, ale nie została oddana do użytkowania. Natomiast (...) były wybudowane w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności ojca, która jest teraz prowadzona w spadku przez zarządcę sukcesyjnego. Oba te obiekty są nadal wykorzystywane w ramach prowadzenia działalności.
27. W jaki sposób i do jakich celów ww. budynki/budowle były przez Panią wykorzystywane?
Budynki nie są przez Panią wykorzystywane. Jak wyżej napisano, budynki będące środkami trwałymi działalności jednoosobowej ojca, są nadal wykorzystywane w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności w spadku po zmarłym ojcu.
28. Czy ww. budynki/budowle były przez Panią wykorzystywane w działalności gospodarczej?
Nie ma Pani działalności gospodarczej.
29. Czy ponosiła Pani nakłady na ulepszenie ww. budynków/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
Nie.
30. W jakim okresie ponosiła Pani wydatki na ulepszenie ww. budynków/budowli?
Nie dotyczy.
31. Jeżeli ponosiła Pani wydatki na ulepszenie, to czy wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej ww. budynków/budowli?
Nie.
32. Czy po ich ulepszeniu miało miejsce pierwsze zasiedlenie, tj. pierwsze oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne ww. obiektów? Czy od ww. zajęcia (używania) do momentu dostawy upłynie okres dłuższy niż 2 lata? Informację należy podać odrębnie dla każdego obiektu.
Nie dotyczy.
Pytania (sformułowane w piśmie z 20 września 2024 r.)
1. Czy w przypadku sprzedaży działek budowlanych odziedziczonych w spadku po ojcu, będzie Pani musiała zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i naliczyć podatek VAT od tej sprzedaży w związku z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT?
2. Czy w przypadku sprzedaży działki zabudowanej (...), która była budowana prywatnie przez ojca i podatek VAT od tej inwestycji nie był odliczany, będzie Pani musiała naliczyć podatek VAT od tej sprzedaży?
3. Gdy działki zabudowane będące środkami trwałymi w jednoosobowej działalności gospodarczej w spadku, zostaną przekazane do Pani majątku prywatnego po ustaniu zarządu sukcesyjnego i prawidłowo wykazane w remanencie końcowym w deklaracji VAT na dzień ustania zarządu sukcesyjnego, to w momencie sprzedaży przez Panią prywatnie będzie Pani musiała opodatkować je podatkiem VAT?
Pani stanowisko w sprawie (przedstawione w piśmie z 20 września 2024 r.)
Ad 1
Nie jest Pani czynnym podatnikiem VAT, nie prowadzi Pani działalności zorganizowanej, ciągłej w zakresie obrotu nieruchomościami. Zatem w odniesieniu do planowanej sprzedaży udziału w działkach brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując sprzedaży wystąpi Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, polegającą na handlu nieruchomościami. Zatem, aby uznać określoną sprzedaż za opodatkowaną podatkiem VAT nie wystarczy stwierdzić jedynie dostawy towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego w związku ze sprzedażą jako podatnika podatku od towarów i usług. W rozpatrywanej sprawie planowana sprzedaż udziału w działkach będzie czynnością związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.
Ad 2
Sprzedaż działki zabudowanej (...), która została budowana prywatnie przez ojca i od tej inwestycji nie był odliczany podatek VAT, nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.
Ad 3
Planowana sprzedaż udziału w działkach będzie również czynnością związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Ponadto VAT o tych nieruchomości będzie rozliczony w deklaracji VAT na dzień ustania zarządu sukcesyjnego i Pani jako iż nie jestem czynnym podatnikiem VAT przy sprzedaży nie będzie zobowiązana do naliczenia podatku od tych transakcji.
Ponadto chciała Pani dodać, że wszystkie działki zostały odziedziczone w spadku i są sprzedawane w ramach podziału majątku przez spadkobierców.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wnioskujest prawidłowe w części dotyczącej braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działkach budowlanych oraz braku obowiązku rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT z tego tytułu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1), braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działce zabudowanej (...) (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) oraz braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działce zabudowanej nr 28 przekazanej do Pani majątku prywatnego po ustaniu zarządu sukcesyjnego (część pytania oznaczonego we wniosku nr 3) i nieprawidłowe w części dotyczącej braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działce zabudowanej nr 11 przekazanej do Pani majątku prywatnego po ustaniu zarządu sukcesyjnego (część pytania oznaczonego we wniosku nr 3).
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Według art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Przez świadczenie należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Na gruncie przepisów ustawy również zbycie udziału w towarze (np. współwłasność nieruchomości), stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r. sygn. akt I FPS 2/11.
Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie udziału w nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Według art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.
Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te powinny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku prywatnego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku prywatnego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem natomiast takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.
Zatem w kwestii opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek istotne jest, czy sprzedający w celu dokonania sprzedaży gruntów podjął/podejmie aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania zbywcy nieruchomości za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku prywatnego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w przypadku gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.
W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być, np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Zaznacza się, że wymóg złożenia zgłoszenia rejestracyjnego został określony w art. 96 ust. 1 ustawy. I tak, stosownie do ww. przepisu:
Podmioty, o których mowa w art. 15 i art. 15a, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
Zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy:
Podmioty wymienione w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.
W myśl art. 96 ust. 4 ustawy:
Naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym rejestruje podatnika jako „podatnika VAT czynnego”, a w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 – jako „podatnika VAT zwolnionego”, i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.
Dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana podatkiem VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
W świetle art. 113 ust. 1 ustawy:
Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Stosownie do art. 113 ust. 13 ustawy:
Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:
1) dokonujących dostaw:
a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
- energii elektrycznej (CN 2716 00 00),
- wyrobów tytoniowych,
- samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
d) terenów budowlanych,
e) nowych środków transportu,
f) następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:
- preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
- urządzeń elektrycznych (PKWiU 27),
- maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),
g) hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do:
- pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3),
- motocykli (PKWiU ex 45.4);
2) świadczących usługi:
a) prawnicze,
b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
c) jubilerskie,
d) ściągania długów, w tym factoringu;
3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Opis sprawy wskazuje, że nie jest Pani czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i planuje Pani dokonać sprzedaży udziałów w działkach. Powstały one w wyniku podziału gruntu, który należał do Pani zmarłego ojca. Zatem ww. grunt odziedziczyła Pani i pozostali spadkobiercy w spadku. Co istotne wszyscy spadkobiercy, w tym i Pani, wystąpili o podział gruntu na mniejsze działki. W roku 2023 wydano decyzję podziałową na podział gruntu na 16 działek. Ponadto żadne inne nakłady, ani czynności nie będą ponoszone w celu przygotowania działek do sprzedaży.
W związku z powyższym, Pani wątpliwości dotyczą m.in. braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działkach niezabudowanych budowlanych oraz braku obowiązku rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT z tego tytułu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) oraz braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działce zabudowanej (...) (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Z treści zdarzenia przyszłego wynika, że działki niezabudowane o przeznaczeniu budowlanym mają następujące nr.: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 26, 27, 29, 30. Z kolei działka nr 23 jest zabudowana (...). Jak Pani wskazała ww. działki stanowią Pani majątek prywatny i nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej. Oznacza to, że w odniesieniu do ww. gruntów nie będzie Pani uzyskiwała żadnych wpływów (korzyści finansowych). W odniesieniu do części działek niezabudowanych, tj. nr 22, 23, 25, 26, 27, 19 została zawarta umowa przedwstępna z kupującym o następujących warunkach:
a) Gmina 1 nie wykona prawa pierwokupu w zakresie prawa wieczystego użytkowania gruntu.
b) (...) zostanie oddana do użytkowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami, i przy umowie sprzedaży zostanie okazany dokument potwierdzający oddanie do użytkowania tego budynku.
c) zatwierdzony zostanie podział działki gruntu nr 19 w ten sposób, że powstanie wydzielona działka gruntu o powierzchnie około 1200,00 m2.
d) celem spełnienia warunków określonych w ostatecznej decyzji podziałowej zatwierdzającej podział działek 13, 14, sprzedający zawrą do 31 października 2024 r. z Gminą 2 umowę ustanawiającą służebność gruntową po działkach gminnych, która zapewni dojazd do drogi publicznej każdoczesnemu właścicielowi działek gruntu nr 19, 22 oraz 23, co jest niezbędne do sprzedaży działek gruntu 19, 22 oraz 23. Jeżeli służebność nie zostanie ustanowiona nie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży z przyczyn niezależnych od stron.
e) sprzedający ponadto musi umożliwić dostęp w 4 m wzdłuż granicy z ulicy, po działkach gruntu nr 18, 29, 30, w celu przeprowadzenia wszelkich prac przez kupującego, mających na celu doprowadzenie do działki gruntu 27 instalacji elektrycznej i wodociągowej.
Jedyne pełnomocnictwo zostało udzielone Pani bratu, który też jest spadkobiercą. Zakres pełnomocnictwa obejmuje reprezentację podczas sprzedaży nieruchomości, Pani i Pani mamy oraz podejmowanie decyzji przy ustalaniu warunków sprzedaży oraz podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości.
Ponadto działka nr 23, na której została wybudowana (...), miała służyć celom prywatnym Pani ojca, zatem podatek VAT od tej inwestycji nie został odliczony. Co za tym idzie nie miała być ona wykorzystywana do prowadzenia działalności.
W świetle powyższego, aby wyjaśnić Pani wątpliwości należy ustalić, czy odnośnie ww. udziałów w działkach niezabudowanych budowlanych i zabudowanej (...) będzie Pani działała w charakterze podatnika zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.
Zaznacza się, że służebność gruntową definiuje art. 285 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), zwany dalej Kodeksem cywilnym, zgodnie z którym:
Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).
W świetle tego przepisu służebność gruntowa jest ograniczonym prawem rzeczowym, które obciąża cudzą nieruchomość, mającym na celu zwiększenie użyteczności innej nieruchomości albo zaspokojenie określonych potrzeb oznaczonej osoby fizycznej.
Na mocy art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
Przepis ten przewiduje możliwość ustanowienia w stosunkach sąsiedzkich służebności drogowej (przejazdu, przechodu) za wynagrodzeniem lub nieodpłatnie, którą ustawa określa jako służebność drogi koniecznej.
Podkreślić należy, że jeżeli czynność ustanowienia prawa służebności gruntowej nastąpi za wynagrodzeniem, to zyskuje ona charakter odpłatnej usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy.
Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku prywatnego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników podatku VAT.
W niniejszej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że w związku z dostawą udziałów w ww. działkach wystąpi Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika taka Pani aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie będzie podejmowała Pani szeregu aktywnych działań względem każdej działki, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców w ramach działalności gospodarczej. Z kolei wskazane przez Panią czynności względem ww. działek nie będą przesądzały o prowadzeniu przez Panią działalności w zakresie obrotu nieruchomościami w formie zorganizowanej, handlowej. Jak bowiem Pani poinformowała ww. działki stanowią Pani majątek prywatny i nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że w odniesieniu do ww. działek nie będzie Pani uzyskiwała żadnych wpływów (korzyści finansowych).
Wobec powyższego, w rozpatrywanej sprawie sprzedaż udziałów w ww. działkach należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Dokonując ww. dostawy będzie korzystała Pani z przysługującego Pani prawa do rozporządzania własnym majątkiem, co oznacza, że nie będzie wypełniała Pani przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Tym samym planowana dostawa będzie oznaczała działanie w sferze prywatnej, do której nie będą miały zastosowania przepisy ustawy. Skutkiem powyższego, transakcja sprzedaży udziałów w ww. działkach nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jak wynika z treści przywołanych wyżej przepisów obowiązki m.in. w zakresie rejestracji jako podatnika VAT ustawodawca – co do zasady – nałożył na podmioty, które działają w charakterze podatnika VAT zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy, a zatem podmioty prowadzące działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.
W niniejszej sprawie w odniesieniu do sprzedaży udziałów w działkach niezabudowanych budowlanych nie uznano Pani za podatnika podatku VAT prowadzącego działalność gospodarczą. Tym samym w tym przypadku nie będzie Pani zobowiązana do rejestracji jako podatnik VAT czynny.
Podsumowując, stwierdzam, że sprzedaż przez Panią udziałów w działkach niezabudowanych budowlanych nr: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 26, 27, 29, 30 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem nie będzie Pani zobowiązana do rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT oraz naliczenia podatku należnego z tytułu ww. transakcji. Również sprzedaż udziałów w działce zabudowanej (...) nr 23 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie wystąpi obowiązek naliczenia tego podatku.
Zatem Pani stanowisko w zakresie pytania nr 1 i nr 2 należało uznać za prawidłowe.
W dalszej kolejności Pani wątpliwości, o których mowa w pytaniu nr 3, dotyczą braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działkach zabudowanych nr 28 i nr 11 przekazanych do Pani majątku prywatnego po ustaniu zarządu sukcesyjnego.
Treść wniosku wskazuje, że Pani ojciec prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Spośród odziedziczonych działek dwie z nich (tj. nr 28 i 11) były wykorzystywane w ww. działalności. Co istotne to po śmierci Pani ojca, jego działalność jest kontynuowana w formie Przedsiębiorstwa w spadku przez zarządcę sukcesyjnego. Jak Pani wskazała po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego nastąpi przekazanie ww. udziałów w działkach do Pani majątku prywatnego, po uprzednim wykazaniu ich w remanencie końcowym w deklaracji VAT.
W odniesieniu do działki nr 28 zabudowanej (...), która zostanie rozliczona po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego i przekazana do Pani majątku prywatnego, wskazała Pani, że nie będzie jej wykorzystywała do prowadzenia działalności gospodarczej.
Tym samym w tej sytuacji sprzedaż udziałów w ww. działce nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie będzie wypełniała Pani przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Oznacza to, że dokonując tej dostawy będzie korzystała Pani z przysługującego Pani prawa do rozporządzania własnym majątkiem i nie będą do niej miały zastosowania przepisy ustawy.
W konsekwencji sprzedaż udziałów w działce nr 28 zabudowanej (...), która zostanie przekazana do Pani majątku prywatnego po ustaniu zarządu sukcesyjnego i prawidłowo wykazana w remanencie końcowym w deklaracji VAT na dzień ustania zarządu sukcesyjnego, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Wobec tego nie będzie Pani zobowiązana do naliczenia podatku VAT z tego tytułu.
Zatem Pani stanowisko dotyczące tej części pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.
Z opisu sprawy wynika również, że odziedziczy Pani udziały w działce nr 11, która jest zbudowana 7 (...). Jak Pani wskazała po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego nastąpi przekazanie ww. udziałów w działce do Pani majątku prywatnego, po uprzednim wykazaniu ich w remanencie końcowym w deklaracji VAT. Ponadto z treści wniosku wynika, że ww. (...) będą wynajmowane przez spadkobierców, w tym przez Panią, jako najem prywatny.
Na podstawie art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Jak wynika z art. 659 § 2 Kodeksu cywilnego:
Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
Najem jest więc umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Zatem oddanie w ramach umowy najmu osobie trzeciej środków trwałych skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie podmiotu dokonującego wynajmu.
Mając na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, że najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zauważyć należy, że w podatku VAT nie występuje pojęcie „najmu prywatnego” i „najmu w ramach działalności gospodarczej”. Na gruncie przepisów ustawy działalnością gospodarczą jest każda czynność najmu niezależnie od tego, czy wynajmujący działalność tę zarejestrował czy nie i niezależnie od tego czy przedmiot najmu stanowi w jego działalności środek trwały.
Zatem najem stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W związku z powyższym, po przeniesieniu do Pani majątku prywatnego działki zabudowanej nr 11 – (...) będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (najem prywatny). Oznacza to, że ww. (...) nadal będą wykorzystywane przez Panią w sposób ciągły dla celów zarobkowych do wykonywania czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W konsekwencji dokonując sprzedaży ww. (...) znajdujących się na działce nr 11 wystąpi Pani w charakterze podatnika VAT zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy i prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.
Dla dostawy budynków, budowli lub ich części ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy.
Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich doszło do pierwszego zasiedlenia, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne.
Należy również zauważyć, że w świetle art. 43 ust. 10 ustawy:
Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2) złożą:
a) przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub
b) w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów
– zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
W oparciu o art. 43 ust. 11 ustawy:
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1) imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2) planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części – w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;
3) adres budynku, budowli lub ich części.
A zatem ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy – po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W tym miejscu należy wskazać, że jeżeli przy zbyciu nieruchomości zabudowanych wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy, to należy przeanalizować możliwość zwolnienia dostawy w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
- towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
- brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.
Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Należy ponadto wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, według którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
W celu ustalenia czy dla ww. działki zabudowanej zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy względem (...) nastąpiło pierwsze zasiedlenie.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w odniesieniu do (...) nastąpiło pierwsze zasiedlenie i od tego momentu do dnia sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. (...) zostały oddane do użytku w roku 2016 i są wynajmowane w ramach najmu krótkotrwałego. Ponadto na ww. obiekty budowlane nie zostały poniesione nakłady na ich ulepszenie.
W związku z powyższym, transakcja dostawy ww. (...) dokonywana przez Panią, z uwagi na spełnienie warunków, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W tej sytuacji – uwzględniając zapis art. 29a ust. 8 ustawy – dostawa gruntu, na którym (...) są posadowione, również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.
Podsumowując, sprzedaż udziałów w działce nr 11 zabudowanej (...), wykorzystywanymi przez Panią w prowadzonej działalności gospodarczej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednakże z uwagi na spełnienie warunków, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ww. dostawa będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, co oznacza, że nie będzie Pani zobowiązana do naliczenia podatku VAT.
W związku z powyższym Pani stanowisko dotyczące tej części pytania nr 3 należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto, zauważyć należy, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:
Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, Pani ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego, w szczególności, że „Do momentu sprzedaży działki w majątku prywatnym nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, (…)”. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
W myśl art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Nadmienia się, że w niniejszej interpretacji udzielono odpowiedzi w zakresie zadanych pytań. Inne kwestie nieobjęte pytaniami nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone. Udzielona odpowiedź dotyczy wyłącznie kwestii braku obowiązku rejestracji Pani jako czynnego podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży działek niezabudowanych budowlanych. Zatem nie rozstrzyga obowiązku rejestracji z tytułu sprzedaży działek zabudowanych.
Mając na uwadze, że wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez Panią, zaznacza się, że interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych spadkobierców.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).