Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 czerwca 2024 r., sygn. II SAB/Łd 34/24
Dnia 26 czerwca 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Czerw Asesor WSA Tomasz Porczyński (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 czerwca 2024 roku sprawy ze skargi H. R. na bezczynność Prezydenta Miasta Łodzi w sprawie rozpoznania wniosku o przyznanie dodatku węglowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 5 lutego 2024 r. H.R. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na bezczynność Prezydenta Miasta Łodzi w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o przyznanie dodatku węglowego. Skarżąca wniosła o stwierdzenie bezczynności organu w powyższym zakresie, zobowiązanie organu do rozpatrzenia złożonego wniosku oraz o zasądzenie kosztów postępowania.
W uzasadnieniu skargi strona wskazywała, iż wniosek o przyznanie dodatku węglowego złożyła w dniu 30 listopada 2022 r., przesyłką poleconą za pośrednictwem operatora pocztowego – Poczty Polskiej S.A. Wniosek ten wpłynął do organu w dniu 2 grudnia 2022 r. W odpowiedzi na powyższe, pismem z dnia 3 stycznia 2023 r. strona została poinformowana o pozostawieniu jej wniosku bez rozpoznania z uwagi na uchybienie ustawowego terminu do jego wniesienia. Skarżąca wskazała, iż wybrany przez nią tryb wystąpienia z żądaniem przyznania przedmiotowego dodatku węglowego stanowił jedną z dopuszczalnych form wniesienia wniosku, co wprost wynika z informacji zawartych na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi, jak również z udzielonych stronie informacji przez Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Co więcej, mając na uwadze udzielone jej informacje, strona stoi na stanowisku, iż składając w dniu 30 listopada 2022 r. wniosek o przyznanie dodatku węglowego w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe - to jest w placówce Poczty Polskiej S.A., dochowała ustawowego terminu, stosownie do treści art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 czerwca 2023 r., sygn. akt II SAB/Łd 35/23. Jednocześnie skarżąca nadmieniła, że pismem z dnia 12 stycznia 2024 r. złożyła ponaglenie na bezczynność organu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, które postanowieniem z dnia 24 stycznia 2024 r. stwierdziło jego bezzasadność wskazując, że wniosek powinien wpłynąć do 30 listopada 2022 r. Skarżąca wskazała nadto, iż z uwagi na podeszły wiek oraz stan zdrowia nie była w stanie osobiście złożyć przedmiotowego wniosku w siedzibie organu. Osiąga bardzo niskie dochody z tytułu pobieranego świadczenia emerytalnego, a zakup opału sfinansowała z pożyczki zaciągniętej u sąsiadów, którą to pożyczkę zamierzała spłacić ze środków pochodzących z dodatku węglowego. Podkreśliła, iż zaniechanie organu w przedmiocie jej wniosku jest dla niej bardzo krzywdzące. Reasumując skarżąca stwierdziła, iż wobec zachowania przez nią ustawowych warunków do przyznania dodatku węglowego, w tym przewidzianego prawem terminu do złożenia wniosku o przyznanie przedmiotowego świadczenia, wniesiona skarga na bezczynność organu jest w pełnio zasadna.