Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.456.2024.3.MZ
Odpłatne zbycie przez Wnioskodawcę nieruchomości nabytych w 1997 r. wraz z wybudowanymi na tych gruntach budynkami - nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem, ponieważ odpłatne ich zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
31 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 sierpnia 2024 r. (data wpływu 20 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowana będąca stroną postępowania:
A.A.
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B.A.
Opis zdarzenia przyszłego
1)Wnioskodawczyni i Zainteresowany pozostają w związku małżeńskim (dalej jako: „Małżonkowie”), w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Jednym ze składników majątkowych objętych majątkiem wspólnym małżonków jest nieruchomość gruntowa (dalej: „Nieruchomość"), dla której Sąd Rejonowy (…) prowadzi księgę wieczysty numer (…). Nieruchomość składa się z dwóch działek oznaczonych numerami: 1/4 i 1/5 o łącznej powierzchni 3.994.00 m2.
2)Przedmiotowe działki zostały opisane w wypisie z rejestru gruntów prowadzonego przez Starostę (…) częściowo jako „inne tereny zabudowane" oraz częściowo jako „grunty orne". Zarówno działka 1/5 jak i działka 1/4 ma charakter terenu zabudowanego zgodnie z tym wypisem, jednak część każdej z tych działek stanowi grunt orny. Na działce 1/5 posadowione są cztery budynki handlowo-usługowe (rodzaj wg KŚT) oznaczone pod numerami (Id budynku):
1.(…), pow. zabudowy w m2: 369.00;
2.(…), pow. zabudowy w m2: 268.00;
3.(…), pow. zabudowy w m2: 182.00;
4.(…), pow. zabudowy w m2: 119.00.
3)Wyżej wymienione budynki nie stanowią odrębnego od gruntu przedmiotu własności, wobec czego uznać należy je za części składowe gruntu.
4)Zaznaczyć należy, że Wnioskodawczyni ani Zainteresowany nie są rolnikami prowadzącymi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie osiągają przychodów z działalności rolniczej.
5)Wnioskodawczyni i Zainteresowany są jedynymi wspólnikami spółki jawnej działającej pod firmą: B. SPÓŁKA JAWNA, nr KRS: (…), REGON: (…), NIP: (…) (dalej jako: „Spółka”). Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 09 stycznia 2006 r. Ponadto Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarcza na terytorium Polski, natomiast jej wspólnicy posiadają rezydencję podatkową na terytorium Polski.
Spółka nie jest opodatkowana na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych), natomiast dochody z tytułu udziału wspólników w przychodach i kosztach Spółki są opodatkowane na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
6)Należy dodatkowo wskazać, że przez krótki okres w 1998 r. Zainteresowany prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, w której wykorzystywał Działki oraz dwa budynku z wymienionych w punkcie 2.
Następnie w dniu 1 stycznia 1999 r. Wnioskodawczyni oraz Zainteresowany zawarli umowę spółki cywilnej (dalej: „Spółka Cywilna”), w ramach której wykorzystywali Nieruchomość i Budynki. Przedmiotem wkładu do Spółki Cywilnej nie było prawo własności Nieruchomości ani Budynków. Z tego też względu nigdy nie zostały zmienione wpisy w księdze wieczystej, tzn. wpis współwłasności przysługującej poszczególnym małżeństwom na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej nie został zastąpiony wpisem prawa współwłasności wspólników spółki cywilnej na prawach wspólności łącznej wynikającej z art. 863 Kodeksu Cywilnego. Spółka Cywilna uległa następnie przekształceniu na podstawie uchwały wspólników z dnia 10.11.2005 r. w opisaną w punkcie 5 spółkę jawną (tj. Spółkę). Działki oraz budynki opisane w pkt (1) i (2) są aktualnie wykorzystywane przez Spółkę w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, ale nigdy nie zostały do niej wniesione w drodze aportu.
Należy więc podkreślić, że nieprzerwanie od momentu nabycia działek 1/4 i 1/5, tj. odpowiednio od 11 sierpnia 1997 r. i 17 października 1997 r. ich współwłaścicielami na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej są Wnioskodawczyni i Zainteresowany. Małżonkowie nabyli Nieruchomość do majątku wspólnego i nie wykorzystują jej do prowadzenia działalności gospodarczej czy też rolniczej. Nieruchomość jest jedynie udostępniania podmiotowi trzeciemu - Spółce na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności. Spółka korzysta z Nieruchomości w sposób nieodpłatny. Zarówno Wnioskodawczyni jak i Zainteresowany nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej. Nieruchomość była w przeszłości wykorzystywana do takiej działalności, tj. w roku 1998 oraz w latach 1999-2005 (o ile wykorzystywanie Nieruchomości przez spółkę cywilną powinno być jako takie kwalifikowane).
Należy jednak uznać, że niezależnie od tego czy momentem zaprzestania wykorzystywania Nieruchomości do działalności gospodarczej jest koniec 1998 r. czy też 10.11.2005 r. upłynęło więcej niż 6 lat od chwili zaprzestania prowadzenia działalności, w ramach której Nieruchomość lub Budynki mogłyby podlegać ujęciu w ewidencji środków trwałych. Wnioskodawczyni ani Zainteresowany nie posiadają statusu podatnika VAT, przy czym, na potrzeby opisywanej transakcji, mogą oni dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT przed zawarciem Umowy Przyrzeczonej o ile status każdego z Małżonków jako czynnego podatnika VAT w stosunku do transakcji zostanie potwierdzony w drodze wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
7)Sama Nieruchomość - rozumiana jako grunty opisane w punkcie (1) i (2) nie były więc ujęte w ewidencji środków trwałych Spółki. Spółka nigdy nie nabyła prawa własności Nieruchomości ani Budynków. Budynki opisane w pkt (2) były jednak nieprawidłowo ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Spółkę. Niektóre z budynków do dziś podlegają amortyzacji w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Budynki nie powinny zostać jednak w niej ujęte z uwagi na fakt, że podobnie jak Nieruchomość, również Budynki nigdy nie były przedmiotem własności Spółki.
8)Dnia 1 marca 2024 r. Małżonkowie działając jako osoby prywatne złożyli Spółce C. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w (…), wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy (…) Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…), REGON: (…), NIP: (…) (dalej: „Nabywca”) ofertę zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości gruntowej opisanej w pkt (1) (umowa przyrzeczona). Oferta został przyjęta w dniu 6 marca 2024 r. Na Nieruchomości Nabywca planuje realizację inwestycji (dalej: „Inwestycja”) polegającej na prowadzeniu na Nieruchomości obiektu handlowego (dalej: „Obiekt"). Inwestycja będzie zrealizowana na Nieruchomości oraz na działce sąsiedniej, która zostanie nabyta przez Nabywcę od innego podmiotu niż Małżonkowie.
9)Umowa przyrzeczona zostanie zawarta po spełnieniu szeregu warunków określonych w ofercie, o której mowa w pkt (8). Jednym z warunków jest przedłożenie przez Małżonków przed zawarciem umowy przyrzeczonej m.in.:
- decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę obiektów budowlanych i urządzeń znajdujących się na Nieruchomości, względnie dokumentu potwierdzającego skuteczne zgłoszenie rozbiórki obiektów budowlanych i urządzeń znajdujących się na Nieruchomości,
- decyzji obejmującej zgodę na usunięcie drzew lub krzewów kolidujących z Inwestycją, w tym z Obiektem, wraz z potwierdzeniem poniesienia ustalonych w tej decyzji opłat administracyjnych z tytułu usunięcia drzew lub krzewów - o ile będzie to konieczne,
- decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji gruntów rolnych lub leśnych występujących w obrębie Nieruchomości na cele nierolnicze i nieleśne,
- decyzji o przeniesieniu na Nabywcę do nabycia wszystkich (co do których będzie to dopuszczone przez obowiązujące przepisy) rozstrzygnięć administracyjnych, potrzebnych do zrealizowania Inwestycji, w tym Obiektu i związanej z nim infrastruktury w ramach Nieruchomości,
- zaświadczenia wydanego przez właściwy organ ochrony środowiska, że Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru historycznego zanieczyszczeń powierzchni ziemi ani rejestru bezpośrednich zagrożeń szkodą w środowisku i szkód w środowisku,
- porozumienia, umowy lub innego pisemnego uzgodnienia z właściwym gestorem mediów, określającego zasady przebudowy, względnie likwidacji instalacji, urządzeń lub sieci znajdujących się na Nieruchomości, a kolidujących z Inwestycją, w tym Obiektem lub jego infrastrukturą, jak również ostatecznych, a w wypadku wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego - prawomocnych rozstrzygnięć administracyjnych potrzebnych do przebudowy lub likwidacji tych instalacji, urządzeń lub sieci,
- dokumentu pochodzącego od właściwego organu administracji, zatwierdzającego organizację ruchu w ramach Nieruchomości, pozwalającego na skomunikowanie Nieruchomości z drogą publiczną - ulicą (…) oraz ulicą (…) poprzez zjazdy (…).
Małżonkowie zobowiązali się ponadto do udzielenia Nabywcy pełnomocnictw do działania w ich imieniu oraz podejmowania określonych czynności (wskazanych poniżej), mających na celu przygotowanie realizacji Inwestycji. Są to m.in.:
1)pełnomocnictwo do postępowań administracyjnych, tj. do:
a.wszczęcia i prowadzenia w imieniu Małżonków postępowania o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę Inwestycji, jak również wszelkich innych postępowań administracyjnych, potrzebnych do prawidłowego przygotowania i realizacji tej Inwestycji, a w szczególności takich postępowań, których przedmiotem będzie uzyskanie:
- decyzji o podziale Nieruchomości, gdyby okazała się ona potrzebna do prawidłowej i zgodnej z umową przedwstępną realizacji Inwestycji,
- decyzji o rozgraniczeniu Nieruchomości, gdyby okazała się ona potrzebna do prawidłowej i zgodnej z umową przedwstępną realizacji Inwestycji,
- decyzji obejmującej zgodę na wyłączenie z produkcji rolnej lub leśnej gruntu składającego się na Nieruchomość,
- zezwolenia na lokalizację zjazdów zwykłych z dróg publicznych na Nieruchomość,
- uzgodnień, opinii lub stanowisk organów administracji drogowej, w tym właściwych zarządców dróg,
- uzgodnień, opinii lub stanowisk dostawców mediów, gestorów sieci i urządzeń technicznych,
- decyzji o warunkach zabudowy, umożliwiającej realizację Inwestycji na Nieruchomości, z której wynikać będzie, że w ramach Nieruchomości możliwe jest zrealizowanie Inwestycji, w tym Obiektu i związanej z nim infrastruktury, zgodnie z przyjętymi założeniami,
- zgłoszenia budowy lub przebudowy zjazdów na Nieruchomość,
- zezwolenia na zajęcie pasa drogowego,
- zezwolenia na usunięcie z Nieruchomości drzew lub krzewów, ich przesadzenie lub nasadzenie nowych,
- decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę Inwestycji w ramach Nieruchomości,
- zgody na przebudowę lub likwidację znajdujących się w ramach Nieruchomości instalacji, urządzeń lub sieci, kolidujących z Inwestycją,
- pozwolenia właściwego konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych na Nieruchomości, gdyby okazała się ona potrzebna do prawidłowej realizacji Inwestycji,
- decyzji o pozwoleniu na użytkowanie Inwestycji,
- innych wymaganych decyzji, uzgodnień i opinii właściwych organów;
2)prawo do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane,
3)pełnomocnictwo do prowadzenia negocjacji z gestorem sieci,
4)pełnomocnictwo do prowadzenia inwestycji.
Powyżej wskazane pełnomocnictwa mogą być efektywnie wykonywane przez pełnomocników przed zawarciem Umowy Przyrzeczonej, a decyzje uzyskane przez Małżonków zostaną przeniesione na Nabywcę w wykonaniu postanowień Umowy Przyrzeczonej. Małżonkowie zobowiązali się również do współdziałania z Nabywcą w ramach wszelkich postępowań związanych z uzyskaniem rozstrzygnięć koniecznych dla budowy Inwestycji i prawidłowego z niej korzystania, według planów Nabywcy.
Oznacza to w szczególności, że Małżonkowie zobowiązali się wobec Nabywcy do wzajemnej współpracy, dążąc do możliwe najszybszego uzyskania rozstrzygnięć administracyjnych potrzebnych do budowy i użytkowania Inwestycji, w szczególności udzielanie prawem wymaganych pełnomocnictw oraz zgód, możliwie jak najszybsze przekazywanie informacji lub korespondencji doręczonej Małżonkom dotyczącej lub związanej z zawartą umową lub Inwestycją. Przedmiotowe zobowiązanie do współdziałania będzie obowiązywało również po zawarciu umowy przyrzeczonej.
10)Ponadto jednym z zobowiązań wynikających z zawartej umowy przedwstępnej jest dokonanie rozbiórki budynków opisanych w pkt (2) w terminie sześciu miesięcy od daty zawarcia umowy, których koszty pokryje Wnioskodawczyni i Zainteresowany. Cena sprzedaży Nieruchomości uwzględnia jedynie wartość gruntu. Nabywca nie jest zainteresowany nabyciem własności Budynków, ich wartość jest więc dla niego pomijalna. Co więcej Nabywca w celu zabezpieczenia wykonania przez Małżonków obowiązku rozbiórki Budynków zatrzyma część należnej Małżonkom ceny Nieruchomości. Jeśli Budynki nie zostaną rozebrane w umówionym terminie, zatrzymana część ceny nie będzie przysługiwać Małżonkom. Nabywca zamierza przeznaczyć ją na pokrycie kosztów rozbiórki w razie niewywiązania się z tego obowiązku przez Małżonków.
Nieruchomość w chwili wydania jej Nabywcy, w terminie 6 miesięcy po zawarciu umowy przyrzeczonej, będzie więc nieruchomością niezabudowaną. Nabywca formalnie obejmie jednak własność istniejących zabudowań - Nieruchomość, na którą składają się działki opisane na wstępie w akcie notarialnym zostaną opisane jako grunty zabudowane.
11)W przypadku potwierdzenia przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej prawidłowości stanowiska zaprezentowanego w stosunku do pytania 2, Wnioskodawczyni i Zainteresowany udokumentują transakcję dostawy Nieruchomości na rzecz Nabywcy poprzez wystawienie faktur z podatkiem VAT naliczonym według stawki podstawowej.
Opisana we wniosku transakcja nie będzie stanowiła transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Posiadacie Państwo nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Działki były zakupione w dniach 17.10.1997 r. oraz 11.08.1997 r. w drodze umów sprzedaży. Transakcja sprzedaży nieruchomości (działek) nie została jeszcze dokonana. Aktualnie zawarta jest dopiero umowa przedwstępna.
Sprzedaż będzie realizowana we własnym imieniu okazjonalnie, incydentalnie w sposób przypadkowy, nieregularny. W stosunku do ww. nieruchomości nie poczynili Państwo/ nie planują poczynić jakiekolwiek działania dotyczące zwiększenia wartości nieruchomości, uatrakcyjnienia nieruchomości.
Zgodnie z informacją zawartą we wniosku - Nieruchomość jest jedynie udostępniana podmiotowi trzeciemu Spółce na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności. Spółka korzysta z Nieruchomości w sposób nieodpłatny. Nieruchomość nie była udostępniana w żaden sposób innym podmiotom. Działki były udostępnione spółkom na potrzeby prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.
Działka nr 1/4 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla działki będzie wydana decyzja o warunkach zabudowy (jest to jeden z warunków zawarcia umowy przyrzeczonej). Do chwili sporządzenia niniejszej odpowiedzi decyzja o warunkach zabudowy nie została wydana.
Działka nr 1/5 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla działki będzie wydana decyzja o warunkach zabudowy (jest to jeden z warunków zawarcia umowy przyrzeczonej). Do chwili sporządzenia niniejszej odpowiedzi decyzja o warunkach zabudowy nie została wydana.
Podatnicy nie dokonywali wcześniej sprzedaży nieruchomości.
Pytania
1)Czy sprzedaż na rzecz podmiotu trzeciego (Nabywcy) Nieruchomości stanowiącej majątek prywatny Wnioskodawczyni i Zainteresowanego używanych nieodpłatnie przez Spółkę będzie stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? (zdarzenie przyszłe)
2)Czy w związku z planowaną transakcją sprzedaży Nieruchomości, Wnioskodawczyni i Zainteresowany powinni zostać uznani za podatników podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT? (zdarzenie przyszłe)
3)Czy dostawa Nieruchomości będzie w całości opodatkowana VAT jako dostawa gruntu niezabudowanego przeznaczonego pod zabudowę i nie będzie zwolniona z tego podatku? (zdarzenie przyszłe)
Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Sprzedaż na rzecz podmiotu trzeciego (Nabywcy) Nieruchomości stanowiącej majątek prywatny Wnioskodawczyni i Zainteresowanego używanej nieodpłatnie przez Spółkę nie będzie wiązała się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dla kwalifikacji przychodu uzyskanego ze zbycia Nieruchomości do właściwego źródła przychodu istotne znaczenie ma fakt wykorzystywania tej nieruchomości do celów prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz charakter tej nieruchomości. Istotne znaczenie ma także fakt, że spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe (art. 8 § 1 k.s.h.), a majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione do spółki jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia (art. 28 k.s.h.).
Uwzględniając powyższe regulacje prawne należy stwierdzić, iż majątek spółki jawnej stanowi odrębny i niezależny składnik majątkowy od majątku osobistego (prywatnego) wspólników tej spółki. Należy podkreślić i zwrócić uwagę na fakt, że Wnioskodawczyni i Zainteresowany nabyli Nieruchomość jako osoby fizyczne, do majątku prywatnego (objętego małżeńską wspólnością majątkową).
Podkreślenia wymaga fakt, że oddanie Nieruchomości do nieodpłatnego użytkowania przez Spółkę i wykorzystywanie tej nieruchomości do celów prowadzonej przez tę Spółkę działalności nie powoduje wniesienia prawa własności nieruchomości do Spółki, a tym samym przeniesienia własności nieruchomości do majątku Spółki. Oznacza to, że właścicielem nieruchomości gruntowej pozostają wyłącznie Małżonkowie i stanowi ona ich majątek prywatny (objęty wspólnością) nieprzerwalnie od 11 sierpnia 1997 r. (działka nr 1/4) i od 17 października 1997 r. (działka nr 1/5).
Podmiotem korzystającym i używającym nieruchomość gruntowej do celów działalności gospodarczej jest Spółka, a nie Wnioskodawczyni albo Zainteresowany. Spółka nieodpłatnie korzystając i używając Nieruchomość, nie mogła i nie ujęła jej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, albowiem nieruchomość gruntowa nie stanowi dla niej środka trwałego w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa (art. 22a ustawy o PIT).
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że Nieruchomość nie stanowi (i nie stanowiła najpóźniej od 10.11.2005 r.) dla Wnioskodawczyni albo Zainteresowanego środka trwałego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wobec tego Nieruchomości nie można zaliczyć do składników majątkowych wykorzystywanych i związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli natomiast w przeszłości Nieruchomość/Budynki podlegały ujęciu w ewidencji środków trwałych, to moment, do którego powinny one być w niej ujęte skończył się najpóźniej w dniu 10.11.2005 r., czyli upłynął już 6 letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Jeżeli nieruchomość gruntowa nie została wniesiona do Spółki, dodatkowo zaś upłynął 6 letni okres od końca okresu, w którym Nieruchomość lub Budynki podlegała ewentualnie ujęciu w ewidencji środków trwałych, uznać należy, że art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT nie znajdzie zastosowania w opisywanym zdarzeniu przyszłym.
Ponadto uznać należy, że nie zachodzą również przesłanki stosowania art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ub ustawy o PIT, w szczególności przesłanka „zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce”, albowiem przedmiotem odpłatnego zbycia (sprzedaży) będzie składnik majątkowy (prawo własności nieruchomości gruntowej) zupełnie inny niż substrat stanowiący zmniejszenie udziału kapitałowego (prawo nieodpłatnego używania).
Na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego rozstrzygnięcia wymaga również stosowania art. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który stanowi, że: „źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie".
Jak wskazano powyżej odpłatne zbycie nieruchomość gruntowej nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Zatem ustalić należy czy odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości gruntowej. Skoro nabycie Nieruchomości przez Wnioskodawczynię i Zainteresowanego miało miejsce odpowiednio 11 sierpnia 1997 r. (działka nr 1/4) i 17 października 1997 r. (działka nr 1/5), to w obu przypadkach pięcioletni okres należy liczyć od dnia 31 grudnia 1997 r., zatem pięcioletni okres, o którym mowa w tym przepisie upłynął 31 grudnia 2002 r.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, odpłatne zbycie (sprzedaż) przez Wnioskodawczynię i Zainteresowanego Nieruchomości nabytej w 1997 r., na rzecz Nabywcy nie będzie również stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy. Analogiczne stanowisko zostało przedstawione w interpretacji indywidualnej z dnia 30 listopada 2023 r. sygn. 0115-KDIT3.4011.685.2023.1.PS oraz z dnia 3 kwietnia 2023 r. sygn. 0115-KDIT3.4011.67.2023.2.KP.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18):
Spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.
W myśl art. 22 § 1 ww. ustawy:
Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
W myśl art. 50 Kodeksu spółek handlowych:
§ 1. Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu.
§ 2. Wspólnik nie jest uprawniony ani zobowiązany do podwyższenia umówionego wkładu.
W piśmiennictwie przyjmuje się, że udział kapitałowy wspólnika stanowi określoną wartość księgową wyrażoną w złotych, która stanowi podstawę dla określenia praw lub obowiązków wspólnika w spółce w przypadkach przewidzianych przez ustawę lub umowę spółki (...). Umowa może przewidywać, że udział kapitałowy jest mniejszy, równy lub większy niż wartość wkładu, przy czym udział ten inaczej niż w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może podlegać zmianie bez konieczności zmiany umowy Spółki, np. wskutek pobrania odsetek w roku obrotowym, w którym Spółka nie miała zysku lub poniosła straty (S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szamański, J. Szwaja, Kodeks Spółek Handlowych; Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2001; t. I, s. 326).
Udział kapitałowy jest zatem ściśle powiązany z wkładami wspólników. Wspólnicy nie mają prawa do udziału w całym majątku spółki. Posiadają jedynie określone przepisami kodeksu uprawnienia dotyczące majątku spółki (A. Kidyba, Kodeks spółek handlowych. Komentarz; t. I). Podobne stanowisko zajął w cytowanym wyżej komentarzu S. Sołtysiński wskazując, że w czasie trwania spółki wspólnikowi nie przysługuje żaden udział w majątku należącym do spółki i nie może on nim rozporządzać (s. 327).
Według natomiast art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy: zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
W związku z tym przychody i koszty związane z działalnością spółki jawnej - niebędącej, jak w tej sprawie, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych - wspólnicy powinni określać proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku spółki. W konsekwencji każdy ze wspólników oblicza odrębnie dochód z udziału w spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:
- pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza,
- pkt 8 - odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Z kolei art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy stanowi, że:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Definicja środka trwałego zawarta została natomiast w treści art. 22a ust. 1 przedmiotowej ustawy, zgodnie z którym:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
a)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
b)maszyny, urządzenia i środki transportu,
c)inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
1)Stosownie do art. 24 ust. 2 (zdanie drugie) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.
Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 omawianej ustawy:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Z treści przytoczonych przepisów wynika zatem, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.
Podkreślić należy, że ww. przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje ani kwestii kwalifikowania składnika majątku do kategorii środków trwałych, ani obowiązku ujmowania go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ani też dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Reguluje on wyłącznie kwestię skutków podatkowych zbycia wskazanych w nim składników majątku, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych. Z przepisu tego wynika, że przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku powstaje w sytuacji, gdy spełniają one ustawową definicję środków trwałych podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Zaliczenie przychodu ze sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności do przychodów z działalności gospodarczej jest możliwe, jeśli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
- składnik majątku wykorzystywano dla celów prowadzonej działalności gospodarczej,
- składnik ten stanowi/stanowił środek trwały w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- składnik majątku podlegał ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Oddanie nieruchomości (udziału w nieruchomości) do używania i wykorzystywania do celów prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę jawną, nie powoduje wniesienia jej do majątku tych podmiotów, co oznacza że właścicielami nieruchomości pozostają nadal Państwo.
Konsekwentnie, w sytuacji gdy wspólnicy przekazali do wspólnie prowadzonej spółki jawnej, prawo używania Nieruchomości i nie doszło do przeniesienia własności, to składnika tego nie można uznać za środek trwały spółki jawnej, w rozumieniu art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A tym samym, odpłatne zbycie Nieruchomości nie będzie generowało przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a tej ustawy.
Następnie, zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Stosownie natomiast do art. 48 Kodeksu cywilnego, budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem stanowią, co do zasady, części składowe gruntu i na mocy art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego nie mogą być odrębnym przedmiotem własności.
Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości zgodnie z zasadą superficies solo cedit, w myśl której własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Odrębnym przedmiotem własności budynek będzie wówczas, gdy wzniesiono go na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym. Tak więc, biorąc pod uwagę konstrukcję ww. przepisu, stwierdzić należy, że budynek trwale związany z nieruchomością gruntową stanowi jej część składową, co oznacza, że właścicielem zarówno gruntu, jak i budynku wzniesionego na tym gruncie jest zawsze właściciel nieruchomości gruntowej, na której budynek ten został wybudowany. Zatem jeśli Spółka poniosła nakłady na nieruchomość, stają się one własnością właściciela gruntu.
W przypadku odpłatnego zbycia Nieruchomości, która nie została uprzednio wniesiona do spółki jawnej jako składnik majątku, a jedynie oddana do nieodpłatnego używania i wykorzystywana do celów prowadzonej działalności gospodarczej w ramach tej spółki, zastosowanie będą miały przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie powstanie przychód określony w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.
W konsekwencji sprzedaż przedmiotowej nieruchomości należy kwalifikować do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy.
Aby zatem stwierdzić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż nieruchomości (działek: nr 1/4 i nr 1/5) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej Nieruchomości.
Zatem pięcioletni termin, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie Nieruchomości (gruntu), czyli od końca 1997 r.
Biorąc powyższe pod uwagę, na gruncie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego odpłatne zbycie przez Państwa nieruchomości (działek: nr 1/4 i nr 1/5) nabytych w 1997 r. wraz z wybudowanymi na tych gruntach budynkami - nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem, ponieważ odpłatne ich zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pani A.A. (Zainteresowana będąca stroną postępowania - art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right