Wyrok SN z dnia 20 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 637/23
Postanowienia umowne uprawniające bank do jednostronnego ustalania kursów walut, które nie przewidują jednoznacznych i obiektywnych kryteriów ustalania tych kursów, są nietransparentne i mogą być uznane za mające charakter klauzul niedozwolonych, rażąco naruszających interesy konsumenta. W przypadku, gdy wyeliminowanie takich abuzywnych postanowień uniemożliwia określenie głównych świadczeń stron, umowa kredytu powinna być uznana za nieważną.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący)
SSN Monika Koba (sprawozdawca)
SSN Marta Romańska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 20 czerwca 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej syndyka masy upadłości B. spółki akcyjnej w W. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 12 maja 2021 r., I ACa 156/21, w sprawie z powództwa syndyka masy upadłości B. spółki akcyjnej w W. przeciwko J.F., E.F. i E.F.1. o zapłatę,
1) oddala skargę kasacyjną,
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 4 grudnia 2020 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił powództwo Banku spółki akcyjnej w W. (dalej: „Banku” ) skierowane przeciwko pozwanym J. F., E.F. i E.F.1. o zapłatę kwoty 1 639 003,05 zł z odsetkami tytułem zadłużenia wynikającego z umowy kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego.
Sąd pierwszej instancji ustalił między innymi, że w 2008 r. E.F. i E.F.1. (małżonkowie) oraz ich syn J.F. zamierzali dokonać zakupu domu jednorodzinnego. Pośrednik zaproponował powodom kredyt hipoteczny indeksowany do CHF. J.F. dopytywał o możliwość zaciągnięcia kredytu złotowego, gdyż chciał spłacać kredyt w walucie, w której zarabiał, jednak pośrednik wskazał, iż nie ma takiej możliwości, gdyż pozwani nie mają zdolności kredytowej w tym zakresie. Pośrednik zapewniał, iż kredyt oferowany przez Bank jest bezpieczny, korzystny, najtańszy i najlepszy na rynku. Stwierdził, że waluta CHF od wielu lat jest stabilna i nic nie wskazuje na to, aby mogło się to zmienić, kurs może natomiast maleć i wówczas rata kredytu będzie mniejsza.