Nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym - Wyrok SN z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. III PSKP 18/23
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn leżących po stronie pracownika wymaga wykazania ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przez pracownika wynikających m.in. z umyślności lub rażącego niedbalstwa, które skutkują zagrożeniem lub naruszeniem interesów pracodawcy; brak odpowiednich narzędzi nadzoru po stronie pracodawcy nie może obciążać wyłącznie pracownika odpowiedzialnością za powstałe nieprawidłowości.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)
SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)
SSA Marek Szymanowski
w sprawie z powództwa M. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 czerwca 2024 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 9 marca 2022 r., sygn. akt V Pa 95/21,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego z ustawowymi odsetkami za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia zobowiązanej niniejszego orzeczenia do dnia zapłaty.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w L., wyrokiem z 9 marca 2022 r., sygn. akt V Pa 95/21, oddalił apelację pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie od wyroku Sądu Rejonowego w L. z 17 sierpnia 2021 r., sygn. akt IV P 173/18, którym Sąd pierwszej instancji uwzględnił powództwo M. S. i zasądził na jej rzecz odszkodowanie za niezgodne z prawem i nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
W sprawie ustalono, że powódka M. S. była wieloletnim pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L., zatrudnionym od 10 maja 1994 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony m.in. na stanowiskach:
- Starszego Referenta w Wydziale Dochodów i Rozliczeń,
- Inspektora w ww. Wydziale,
- Kierownika Referatu w ww. Wydziale,