Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-09-05
Data publikacji: 2024-09-05

MF planuje zmiany w VAT i akcyzie

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia projektu nowelizacji ustawy od VAT oraz ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany dotyczą między innymi obniżonych stawek VAT i mechanizmu odwrotnego obciążenia. Projekt zakłada również wprowadzenie instytucji zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę..

Instrukcje Księgowego 2024 >>>

Samochód w firmie – rozliczenie VAT i akcyzy >>>

Zmiana stawek VAT

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361) zaproponowano zmiany dotyczące systemu stawek obniżonych VAT oraz funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem.

Projekt zakłada zmiany w zakresie stawek VAT:

  • objęcie 0 proc. stawką VAT statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi (zmiany w art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o VAT),
  • utrzymanie stawki VAT 8 proc. dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych (zmiana w art. 145c ustawy o VAT),
  • likwidację stawki obniżonej VAT dla tzw. żywych koniowatych (konie, osły, muły i osłomuły, żywe - CN 0101),
  • objęcie podstawową stawką podatku VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) - do palenia lub do wdychania bez spalania,
  • obniżenie stawki VAT na dostawy kubeczków menstruacyjnych z 23 do 5 proc.

Ministerstwo Finansów planuje również przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Rozwiązanie to zostało wprowadzone 1 kwietnia 2023 r. i jego nieprzedłużenie skutkowałoby wygaśnięciem po 28 lutego 2025 r., co rodzi potencjalne ryzyko pojawienia się w Polsce nadużyć z udziałem tzw. znikających podatników - czytamy w informacji o projekcie.

Zwrot akcyzy od samochodów osobowych

Projekt zakłada także zmiany w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym w zakresie dotyczącym wprowadzenia instytucji zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę.

Jak wynika z opublikowanej informacji, prawo do zwrotu akcyzy będzie przysługiwało podmiotowi w przypadku, gdy samochód osobowy od którego została zapłacona akcyza, został zarejestrowany czasowo w celu umożliwienia jego wywozy poza terytorium kraju. Aby otrzymać zwrot podmiot będzie zobowiązany złożony wniosek o zwrot właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w określonym terminie od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy oraz wywóz pojazdu. Jak podkreśla resort finansów, proponowana zmiana przyczyni się również do zmniejszenia liczby skarg wniesionych do sądów administracyjnych na decyzje odmawiające zwrotu akcyzy od samochodów czasowo zarejestrowanych w celu ich wywozu.

Wprowadzone zostanie zwolnienie z akcyzy dla samochodów osobowych podlegających profesjonalnej rejestracji, wykorzystywanych do celów badawczych lub prac rozwojowych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Obecnie podmioty prowadzące tego typu działalność obowiązane są do zapłaty akcyzy od samochodów osobowych, a dopiero dokonując eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej takiego samochodu, są uprawnione do wystąpienia z wnioskiem o zwrot tej akcyzy.

MF będzie mógł zwolnić z JPK CIT

Od 1 stycznia 2025 r. największe firmy i podatkowe grupy kapitałowe , będą musiały przesyłać fiskusowi tzw. pliki JPK_CIT. W pierwszej kolejności (tj. za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r.) obowiązek ten obejmie podatników CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro oraz podatkowe grupy kapitałowe.

Zmiany zaproponowane w projekcie dotyczą upoważnienia ustawowego do wydania przez Ministra Finansów fakultatywnego rozporządzenia odnoszącego się do prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i przesyłania ich w formie ustrukturyzowanej do urzędu skarbowego. Minister Finansów wydając rozporządzenie będzie mógł zwolnić określoną grupę podmiotów (podatników) z obowiązku przesyłania w odpowiedniej formie ustrukturyzowanej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, np. części prowadzonych przy użyciu programów komputerowych ksiąg rachunkowych.

Zniesienie obowiązku integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi

Zgodnie z ustawą Polski Ład obowiązkowa integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi powinna zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Do końca 2024 r. w zastępstwie integracji wprowadzono obowiązek tzw. raportowania zastępczego przez agentów rozliczeniowych danych o płatnościach do Szefa KAS. Niewywiązanie się z tego obowiązku, na gruncie ustawy o VAT skutkuje o odpowiedzialnością finansową podatników – kara w wysokości 5 tys. zł.

Kolejną z zaproponowanych zmian jest bezterminowe zniesienie wprowadzenia obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. "Z uwagi na napływające sygnały z rynku o braku dostępności terminali płatniczych pozwalających na integrację z kasami rejestrującymi oraz fakt, że wprowadzony w okresie przejściowym obowiązek raportowania danych przez agentów rozliczeniowych spełnia założony cel uszczelniający, zasadne jest zaniechanie wprowadzenia obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi" - czytamy w informacji o projekcie. Utrzymane zostanie raportowanie zastępcze przez agentów ubezpieczeniowych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw >>>

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00