Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.472.2024.1.WS
Ustalenie źródła przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 23 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 23 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W chwili obecnej Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na pełen etat na czas nieokreślony w Spółce z o.o. (pracodawca). W ramach tej umowy Wnioskodawca świadczy usługi informatyczne jako programista, tworząc oprogramowanie oraz sprawdzając oprogramowania tworzone przez innych programistów. Wykonuje pracę przez 8 godzin dziennie (40 godzin tygodniowo) w siedzibie pracodawcy lub poza siedzibą, w miejscu wskazanym przez pracodawcę, w tym również w domu, co jest uzgodnione z pracodawcą. Wnioskodawca zobowiązał się w umowie o pracę, że w czasie zatrudnienia nie będzie świadczyć pracy na rzecz innych pracodawców, bez uprzedniej pisemnej zgody obecnego pracodawcy.
W celu zwiększenia wielkości uzyskiwanych dochodów, Wnioskodawca planuje założyć działalność gospodarczą, w ramach której zamierza świadczyć identyczne usługi tworzenia i sprawdzania oprogramowania na rzecz wielu podmiotów gospodarczych. W tym celu Wnioskodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę z obecnym pracodawcą. Jednocześnie w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej – do czasu znalezienia innych kontrahentów – były pracodawca będzie prawdopodobnie jedynym kontrahentem Wnioskodawcy (jeżeli zawarta zostanie z nim umowa). Współpraca z kontrahentami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odbywać się będzie w ramach stałych umów lub też jednorazowych zleceń obejmujących prace programistyczne PKWiU: 62.01.11.0, w ramach których Wnioskodawca będzie w drodze doświadczeń, testów oraz eksperymentów zdobywać, poszerzać i łączyć wiedzę z nauk podstawowych: matematyka, statystyka, jak i stosowanych: informatyka, algorytmika, a następnie wykorzystywać ją przy tworzeniu programów. Kontrahent będzie zlecał wykonanie konkretnego zadania, wskazując jego parametry oraz termin wykonania. Zleceniodawca (podmiot zlecający, z którym Wnioskodawca zawrze umowę) nie wyznaczy szczegółowo czasu i sposobu wykonania czynności. Doboru rozwiązań programistycznych w ramach świadczonych usług dokonywał będzie Wnioskodawca, w zależności od jego kompetencji i poziomu doświadczenia. Wiodące technologie, przy użyciu których powstawać będzie oprogramowanie, to: Język oprogramowania, środowisko programistyczne zawierające edytor kodu oraz narzędzia pozwalające na analizę, debugowanie oraz uruchamianie tworzonego oprogramowania, narzędzie dostępu do bazy danych, umożliwiające przegląd jej struktury, projektowanie oraz tworzenie oprogramowania bazodanowego w postaci skryptów, procedur, pakietów, wyzwalaczy oraz uruchamianie procedur pracujących na danych w bazie. Wytwarzanie oprogramowania przez Wnioskodawcę będzie częścią większych projektów.
Zlecone usługi będą wykonywane samodzielnie przez Wnioskodawcę oraz świadczone w miejscu i czasie dogodnym dla Wnioskodawcy i według wybranego przez niego sposobu wykonania, przy czym zawsze w sposób zapewniający prawidłową i terminową realizację zleconej usługi. Czasem będzie to też siedziba kontrahenta lub inne wskazane przez niego miejsce, jeżeli będzie to niezbędne do wykonania zleconej usługi. Do wykonania usług wykorzystywane będą komputery kontrahentów lub też komputer Wnioskodawcy podłączony zdalnym pulpitem do komputera kontrahenta.
Wynagrodzenie za wykonane usługi ustalane będzie ryczałtowo lub też w zależności od skomplikowania zadania i czasu niezbędnego do jego wykonania. W sytuacji niedotrzymania terminu lub niepoprawnego wykonania usługi, Wnioskodawca może być zobowiązany przez kontrahentów do poniesienia kar umownych lub do obniżenia należnego mu wynagrodzenia. Wnioskodawca będzie wystawiał przynajmniej raz w miesiącu, po wykonaniu usługi, faktury na rzecz poszczególnych kontrahentów. W związku z tym Wnioskodawca zamierza wykupić polisę OC w celu zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością za ewentualne szkody wyrządzone w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym świadczeniem w ramach tej działalności usług.
Pytanie
Czy przychody uzyskiwane ze świadczonych przez Wnioskodawcę w przyszłości usług uznać należy za uzyskiwane ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 6, art. 5b ust. 1 oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy przychody uzyskiwane ze świadczonych przez niego w przyszłości usług uznać należy za uzyskiwane ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 6, art. 5b ust. 1 oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem zdaniem Wnioskodawcy w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym to właśnie Wnioskodawca będzie ponosił pełną odpowiedzialność za rezultat oraz wykonywane czynności będące przedmiotem umowy wobec osób trzecich, a także ponosić będzie ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a kontrahent (zleceniodawca) nie będzie sprawował kierownictwa nad wykonywaniem przez Wnioskodawcę usług w rozumieniu przepisu art. 22 Kodeksu pracy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Przy czym, w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Tak więc działalność gospodarcza to taka działalność, która:
· jest działalnością zarobkową,
· jest działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
· jest działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły,
· nie polega na wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy,
· generuje przychody, które nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Op 18/08).
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Przez powtarzalność rozumie się natomiast cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji czy nie, ponieważ, jak już wskazano, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia uznania danego działania za pozarolniczą działalność gospodarczą od faktu zarejestrowania (zgłoszenia do właściwego rejestru) tej działalności.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę na pełen etat na czas nieokreślony w Spółce z o.o. (pracodawca). W celu zwiększenia wielkości uzyskiwanych dochodów planuje Pan założyć działalność gospodarczą, w ramach której zamierza świadczyć identyczne usługi tworzenia i sprawdzania oprogramowania na rzecz wielu podmiotów gospodarczych. W tym celu zamierza Pan rozwiązać umowę o pracę z obecnym pracodawcą. Współpraca z kontrahentami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie się odbywać w ramach stałych umów lub też jednorazowych zleceń obejmujących prace programistyczne. Kontrahent będzie zlecał wykonanie konkretnego zadania, wskazując jego parametry oraz termin wykonania. Zleceniodawca (podmiot zlecający, z którym zawrze Pan umowę) nie wyznaczy szczegółowo czasu i sposobu wykonania czynności. To Pan będzie dokonywał doboru rozwiązań programistycznych w ramach świadczonych usług, w zależności od Pana kompetencji i poziomu doświadczenia. Zlecone usługi będą przez Pana wykonywane samodzielnie oraz świadczone w miejscu i czasie dogodnym dla Pana i według wybranego przez Pana sposobu wykonania, przy czym zawsze w sposób zapewniający prawidłową i terminową realizację zleconej usługi. Czasem będzie to też siedziba kontrahenta lub inne wskazane przez niego miejsce, jeżeli będzie to niezbędne do wykonania zleconej usługi. Do wykonania usług wykorzystywane będą komputery kontrahentów lub też Pana komputer podłączony zdalnym pulpitem do komputera kontrahenta. Wynagrodzenie za wykonane usługi ustalane będzie ryczałtowo lub też w zależności od skomplikowania zadania i czasu niezbędnego do jego wykonania. W sytuacji niedotrzymania terminu lub niepoprawnego wykonania usługi, może być Pan zobowiązany przez kontrahentów do poniesienia kar umownych lub do obniżenia należnego mu wynagrodzenia. Będzie Pan wystawiał przynajmniej raz w miesiącu, po wykonaniu usługi, faktury na rzecz poszczególnych kontrahentów. W związku z tym zamierza Pan wykupić polisę OC w celu zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością za ewentualne szkody wyrządzone w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym świadczeniem w ramach tej działalności usług.
Na podstawie przedstawionego opisu sprawy i powołanych przepisów stwierdzam, że przychody osiągane przez Pana z tytułu usług tworzenia i sprawdzania oprogramowania należy zaliczyć do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, wymieniona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W Pana przypadku spełnione zostaną przesłanki pozwalające na uznanie świadczonych przez Pana usług za pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Będzie to działalność zarobkowa, a usługi będzie Pan wykonywał we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły. Będzie Pan ponosił odpowiedzialność oraz ryzyko gospodarcze związane z wykonywanymi przez Pana usługami, ponieważ wskazał Pan, że w sytuacji niedotrzymania terminu lub niepoprawnego wykonania usługi, może być Pan zobowiązany przez kontrahentów do poniesienia kar umownych lub do obniżenia należnego mu wynagrodzenia. W związku z tym zamierza Pan wykupić polisę OC w celu zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością za ewentualne szkody wyrządzone w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym świadczeniem w ramach tej działalności usług. Zlecone usługi będą przez Pana wykonywane samodzielnie oraz świadczone w miejscu i czasie dogodnym dla Pana i według wybranego przez Pana sposobu wykonania, przy czym zawsze w sposób zapewniający prawidłową i terminową realizację zleconej usługi. Zleceniodawca nie wyznaczy szczegółowo czasu i sposobu wykonania czynności. Doboru rozwiązań programistycznych w ramach świadczonych usług dokonywał będzie Pan, w zależności od Pana kompetencji i poziomu doświadczenia. Tym samym nie wystąpią łącznie wszystkie trzy przesłanki, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykluczające możliwość zakwalifikowania wykonywanych przez Pana usług do pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podsumowanie: przychody uzyskiwane ze świadczonych przez Pana w przyszłości usług należy zaliczyć do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right