Artykuł
Nowe podejście do ochrony danych
Niedawny wyrok NSA może być przełomem w określaniu relacji między prawem do informacji publicznej a prawem do prywatności
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 lipca 2024 r. (sygn. akt III OSK 163/23) na pierwszy rzut oka jest jednym z wielu orzeczeń ustalających sytuacje, w których prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prawo do prywatności. Lektura jego uzasadnienia prowadzi jednak do wniosku, że mamy do czynienia z nowym sądowym podejściem do określenia wzajemnych relacji wspomnianych praw, które stanowi wyłom względem dotychczasowego orzecznictwa.
Sprawę rozpoczął wniosek lokalnego dziennikarza do burmistrza miasta o udostępnienie listy wszystkich osób (z imieniem i nazwiskiem), które otrzymały mieszkania komunalne w tej gminie. Burmistrz odmówił jej udostępnienia, powołując się na prywatność tych osób, poza danymi osobowymi jednej osoby, która sama zgodziła się na udostępnienie swoich danych. Jego decyzję utrzymało w mocy samorządowe kolegium odwoławcze, a właściwy wojewódzki sąd administracyjny oddalił skargę na decyzję. Inne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny, który przyjął, że lista osób, którym przyznano lokale komunalne, nie powinna być chroniona prawem do prywatności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right