Odmowa udostępnienia informacji publicznej przetworzonej przez sąd - Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. III OSK 196/23
Informacją przetworzoną jest informacja publiczna opracowana przez podmiot zobowiązany do jej udostępnienia w związku z żądaniem wnioskodawcy i na podstawie wskazanych przez niego kryteriów, w oparciu o posiadane przez podmiot zobowiązany dane, ale przy użyciu dodatkowych sił i środków, które muszą być uzasadnione szczególnie istotnym interesem publicznym.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 26 października 2022 r. sygn. akt II SA/Sz 602/22 w sprawie ze skargi D. C. na decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 26 października 2022 r. sygn. akt II SA/Sz 602/22 oddalił skargę D. C. na decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 31 marca 2020 r. nr A-0620-21/20 w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z dnia 15 listopada 2019 r. D. C. (dalej: "wnioskodawca", "skarżący") zwrócił się do Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie ("organ I instancji") o udzielenie mu informacji publicznej, tj. wskazanie sygnatur Europejskich Nakazów Aresztowania wydanych w latach 2014 - 2015 przez Sąd Okręgowy w Szczecinie, które zostały wykonane przez organy wymiaru sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, w ten sposób, że osoba ścigana została przekazana z Wielkiej Brytanii na terytorium Polski w związku z ENA.
Pismem z dnia 27 listopada 2019 r. Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie zobowiązał wnioskodawcę do przedstawienia szczególnego interesu publicznego uzasadniającego wytworzenie żądanej informacji - w terminie 7 dni, pod rygorem odmowy udostępnienia informacji publicznej. Jednocześnie organ poinformował skarżącego, że przedmiotowe żądanie ma charakter żądania dostępu do informacji publicznej przetworzonej, a w takim wypadku wnioskodawca musi wykazać, że uzyskanie takiej informacji "jest szczególnie istotne dla interesu publicznego".