Poradnia kadrowa
- Czy pracodawca musi udzielić dnia wolnego na stawienie się pracownika przed komisją ZUS
- Na jakiej podstawie pracodawca może skrócić pracownicy w ciąży czas pracy przy komputerze
- Jakie obowiązki informacyjne ciążą na pracodawcy w związku z przeprowadzaniem kontroli trzeźwości
- Dlaczego samozatrudnieni nie muszą przechodzić badań profilaktycznych, gdy używają samochodów powierzonych przez kontrahenta
Pracownik uległ wypadkowi w pracy, a pracodawca sporządził dokumentację powypadkową. Gdy pracownik zakończył leczenie, wystąpił do ZUS o jednorazowe odszkodowanie, w związku z czym został wezwany przed komisję lekarską. Czy pracodawca powinien udzielić pracownikowi dnia wolnego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?
Przepisy nie przewidują obowiązku pracodawcy polegającego na udzieleniu pracownikowi dnia wolnego od pracy w celu stawienia się na wezwanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do lekarza orzecznika lub przed komisję lekarską. Tym samym udzielenie takiego dnia wolnego będzie zależało wyłącznie od dobrej woli pracodawcy, a w przypadku jej braku pracownik powinien skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Taki wniosek można wysnuć z obowiązujących przepisów.
Zgodnie z par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (dalej: rozporządzenie) przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.