Opłaty za przyjęcie nieczystości ciekłych przez stację zlewną – wysokość stawek jako akt prawa miejscowego - Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2024 r., sygn. III OSK 864/24
Uchwała rady gminy określająca wysokość opłaty za przyjmowanie nieczystości ciekłych przez stację zlewną gminnej oczyszczalni ścieków stanowi akt prawa miejscowego i musi być odpowiednio opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym, aby nabrała mocy prawnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Śląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 grudnia 2023 r. sygn. akt II SA/Gl 1671/23 w sprawie ze skargi Gminy K. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia 29 czerwca 2023 r. nr NPII.4131.1.667.2023 w przedmiocie opłaty za przyjęcie nieczystości ciekłych przez stację zlewną gminnej oczyszczalni ścieków 1. uchyla zaskarżony wyrok i skargę oddala, 2. zasądza od Gminy K. na rzecz Wojewody Śląskiego kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 7 grudnia 2023 r. sygn. akt II SA/Gl 1671/23, po rozpoznaniu skargi Gminy K., uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia 29 czerwca 2023 r. nr NPII.4131.1.667.2023, którym stwierdzono w całości nieważność uchwały Rady Gminy K. z dnia 25 maja 2023 r. nr [...] w sprawie opłaty za przyjęcie nieczystości ciekłych przez stację zlewną gminnej oczyszczalni ścieków "[...]" w K.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że Rada Gminy K. podejmując ww. uchwałę określiła cenę za usługę polegającą na przyjmowaniu nieczystości ciekłych wykonywaną przez stację zlewną gminnej jednostki organizacyjnej, jaką mają ponosić właściciele zabudowanych nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji sanitarnej jako nabywcy tej usługi. W ocenie Wojewody rada gminy może ustalić wysokość opłaty jedynie za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej bądź za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Opłata za przyjęcie nieczystości ciekłych przez stację zlewną gminnej oczyszczalni ścieków nie mieści się w pojęciu usług komunalnych o charakterze użyteczności publicznej zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2021 poz. 679) zwanej dalej u.g.k. Zdaniem organu nadzoru w zakresie usługi opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych istnieje podstawa prawna wyłącznie do podjęcia przez radę gminy aktu prawa miejscowego w przedmiocie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za te usługi - art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 z późn. zm.) zwanej dalej u.c.p.g. Zaakcentowano, że na terenie Gminy K. obowiązuje uchwała Rady Gminy K. z dnia 25 maja 2023 r. nr [...]w sprawie górnej stawki opłaty ponoszonej przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych. Właściciele nieruchomości za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków ponoszą wyłącznie opłatę ustaloną z gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie, której maksymalną stawkę ustaliła Rada Gminy K. w ww. uchwale. W przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umów, o których mowa w art. 6 ust. 1 u.c.p.g. gmina jest zobowiązana zorganizować opróżnianie zbiorników bezodpływowych i osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Wówczas wójt wydaje decyzję, w której ustala m. in. wysokość opłat wyliczonych z zastosowaniem stawek, o których mowa w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, a zatem określonych w uchwale [...]Rady Gminy K. (art. 6 ust. 6 i ust. 7 u.c.p.g.). Nie ma zatem zdaniem Wojewody podstaw prawnych, aby mieszkańcy ponosili inne opłaty za przyjęcie nieczystości ciekłych przez stację zlewną, a tym samym, aby rada gminy uchwalała wysokość stawek takich opłat na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 u.g.k.