Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.81.2019.13.KK

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działaniami CSR.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo:

1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 6 lutego 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 18 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1021/19 (data wpływu prawomocnego orzeczenia 10 czerwca 2024 r.)oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2 lutego 2024 r. sygn. akt I FSK 1365/20 (data wpływu 16 kwietnia 2024 r.);

2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

-prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działaniami CSR w odniesieniu do programów: (…) – jest prawidłowe,

-prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działaniami CSR w odniesieniu do programów: (…) – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lutego 2019 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 lutego 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działaniami CSR.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 kwietnia 2019 r. (wpływ 4 kwietnia 2019 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki akcyjnej. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka angażuje się w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (dalej: „CSR”), której celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi.

Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje – biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Mając powyższe na uwadze, w Spółce została wdrożona Strategia Zrównoważonego Rozwoju na lata (…), która zakłada realizację działań z zakresu szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu. W związku z tym, w swojej działalności Spółka kładzie nacisk m.in. na zagadnienia odpowiedzialności wobec (…) oraz uwzględnia szeroki zakres problemów (…). Co istotne – Spółka realizuje strategię CSR zarówno na (…), jak i w innych miejscach.

Strategia CSR została stworzona tak, aby wspierać i uzupełniać cele strategii biznesowej Grupy (…). Spółka tworząc strategię biznesową uwzględniła wpływ, jaki wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje – uwzględniając interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu Spółki.

Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny przynosi spółce wymierne korzyści – takie jak budowanie pozytywnych i trwałych relacji z partnerami społecznymi, czy wzmacnianie rozpoznawalności przedsiębiorstwa. Działania CSR pomagają więc budować długofalowe relacje z otoczeniem: społecznością lokalną, opinią publiczną, inwestorami, pracownikami, czy organizacjami pozarządowymi. Relacje te oparte są na wzajemnym zaufaniu oraz wysokich standardach etycznych.

Ponadto wskazane działania ukierunkowują przedsiębiorstwo na długotrwały i stabilny wzrost. Poprzez prowadzone projekty z zakresu CSR Spółka chce monitorować wpływ na otoczenie i kształtować go zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Spółka, (…), dokumentuje realizowane projekty CSR w corocznym Raporcie CSR.

W ramach wskazanej powyżej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu Spółka zainicjowała realizację następujących programów:

1.(…).

a)(…)

Celem programu jest:

-(…),

-(…),

-(…),

-(…),

-(…).

W ramach ww. programu Spółka m.in. organizuje (…).

W związku z realizowanym projektem (…).

W trakcie akcji społeczno-edukacyjnych m.in. rozdawane są gadżety/materiały reklamowe dla dzieci z logotypem Spółki. Wnioskodawca poniósł wydatki na (…).

b)(…)

Spółka w ramach programu (…) przekazała uczniom szkół (…).

Dzieci i młodzież do których trafiły (…), mają w konsekwencji ogromną szansę na rozwijanie interdyscyplinarnych umiejętności poprzez (…).

W związku z niniejszym projektem, Spółka poniosła wydatki na zakup sprzętu przekazywanego szkołom.

c)(…)

Wspólnie z uczniami klasy (…) ze Szkoły (…) powstała książeczka o Spółce i (…) pt. „…”.

(…)

W szkołach znajdujących się na terenach, gdzie Spółka prowadzi swoją działalność, planowane są również warsztaty, konkursy i pokazy edukacyjne.

W związku z niniejszym projektem, Spółka poniosła wydatki na druk i projekt graficzny materiałów edukacyjnych.

d)(…)

W ramach współpracy z jednostkami samorządowymi będącymi organami prowadzącymi dla szkół kształcących w (…) Zarząd Spółki przyjął program stypendialny. Głównym założeniem programu stypendialnego jest zachęcenie młodych ludzi do podjęcia nauki w klasach (…), a w przyszłości do podjęcia pracy w (…). Program stypendialny wpisuje się także w przyjętą przez Ministerstwo Edukacji Narodowej koncepcję (…). Program stypendialny skierowany jest do uczniów klas (…) kształcących się w trybie dziennym w szkołach i klasach objętych porozumieniami zawartymi ze Spółką.

Absolwent Szkoły, który był objęty programem stypendialnym, zobowiązany jest do podjęcia pracy w Spółce na okres co najmniej jednego roku w ciągu dwóch miesięcy od dnia ukończenia szkoły, o ile Spółka wyrazi wolę zatrudnienia.

e)(…)

Współpraca z (…) ma na celu inspirowanie i monitorowanie finansowania badań podstawowych ze środków pochodzących spoza budżetu państwa. W ramach realizacji zadania, (…) corocznie współorganizuje Konkurs i wyłania laureatów (…). Spółka raz w roku funduje jednorazowe stypendium/nagrodę dla jednego z trzech uczonych wyłonionych przez (…) Konkursu spośród wszystkich kandydatur jako (…) w obszarów nauk (…).

W ramach wspierania (…) Spółka sponsorowała również (…), na której (…).

2.(…).

W (…) r. Spółka zawarła (…) porozumienia ze szkołami ponadgimnazjalnymi w zakresie organizowania praktycznej nauki zawodu w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych dla uczniów oraz gwarancji zatrudnienia w Spółce absolwentów tych szkół na określonych kierunkach.

W związku z niniejszym projektem, Spółka zapewnia uczniom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze oraz pozostałe warunki materialne niezbędne do praktycznej nauki zawodu, jak również pokrywa koszty związane z opłatami (…).

3.(…).

W ramach działań społecznie odpowiedzialnych oraz projektu (…) – Spółka aktywnie wspiera (…).

4.(…).

a)(…)

Kierując się zasadą, że pomoc kierowana jest tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – szczególną opieką Spółka otoczyła wychowanków domu dziecka.

Dzięki wsparciu Spółki wychowankowie (…) do końca roku (…) mieli zagwarantowane (…).

W ramach współpracy z (…) podejmowane były również inne działania:

-(…),

-(…)

-(…),

-(…).

b)(…)

W ramach niniejszego programu w przypadku zgłoszenia zapotrzebowania ze strony specjalistycznych placówek oraz następnie pozytywnego zaopiniowania wniosku, Spółka dofinansowuje zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności medycznej przez szpitale i przychodnie, jak również zakup sprzętu do szkół współpracujących ze Spółką.

c)(…)

W ramach działalności CSR z zakresu współpracy ze społecznościami lokalnymi i rozwiązywaniem ich problemów Spółka ponosiła również:

a.wydatki z tytułu sponsorowania imprez (…);

b.wydatki z tytułu sponsorowania przedsięwzięcia (…)

c.wydatki z tytułu sponsorowania wydarzenia (…)

d.wydatki związane z (…).

a)(…).

a)(…)

W ramach projektu zamontowano (…).

b)(…)

Wdrażając program „…” Wnioskodawca realizuje swoje zobowiązania zawarte w przyjętej Strategii działalności, założeniach zrównoważonego rozwoju firmy i zasadach wdrożonego (…). Program minimalizuje skutki (…).

Powyższemu celowi służyć będzie wykonanie (…).

c)(…)

Spółka aktywnie uczestniczy w rozbudowaniu systemu (…). Program pozwoli ukazać Spółkę jako firmę dbającą o społeczność lokalną oraz środowisko poprzez realizację prospołecznych projektów zwiększających atrakcyjność i komfort życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych jest z nią. Realizacja tego projektu pokazuje, że udana współpraca Spółki ze społecznością lokalną jest szansą na uzyskanie ekonomicznych, gospodarczych i społecznych efektów zewnętrznych a także aprobaty lokalnej społeczności i władz dla gospodarczych zamierzeń inwestycyjnych Spółki, które generują uciążliwości dla życia mieszkańców (…).

W związku z niniejszym projektem, Spółka poniosła wydatki na nabycie i montaż (…).

d)(…)

Spółka nabyła (…). W uzgodnieniu z (…), wsparcie finansowe zostało przeznaczone na modernizację (…).

(…)

Udział w projekcie pokazuje Spółkę jako firmę odpowiedzialną społecznie i przyjazną środowisku, która chętnie wspiera wszelkie inicjatywy ekologiczne oraz podejmuje różne działania związane z poszanowaniem zasobów naturalnych. Dlatego (…), która ma na celu wspieranie lokalnych inicjatyw doskonale wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu Spółki.

e)(…)

Spółka była aktywnym uczestnikiem (…), co wpisywało się w Strategię CSR dotyczącą działalności (...) Spółki.

W ramach zaangażowania w tym projekcie poniesiono wydatki w związku z:

-(…).

Spółka aktywnie informuje o realizacji powyższych projektów CSR w mediach w celu przedstawienia się jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego. W związku z zaangażowaniem w ww. projekty logotyp Spółki jest prezentowany w mediach lokalnych i krajowych.

Poniesione przez Wnioskodawcę wydatki, opisane w punktach 1-5 (w przypadku nabycia towarów lub usług) są udokumentowane fakturami z wykazanymi na nich kwotami VAT.

Spółka przewiduje, że w przyszłości w dalszym ciągu będzie podejmować analogiczne (jak w wskazane w punktach 1-5 stanu faktycznego i dotyczące tych samych obszarów) działania w ramach CSR oraz ponosić związane z nimi koszty, które udokumentowane będą fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami VAT (w przypadku nabycia towarów lub usług).

W szczególności Spółka planuje ponosić wydatki związane z projektem (…), w ramach którego Spółka będzie inicjować całkiem nowe rozwiązania, które opierałyby się nie na (…), ale (…).

W uzupełnieniu wniosku udzielono następujących wyjaśnień.

Spółka należy do (…), zajmuje się (…). W przeważającej części (…). W rezultacie Spółka pełni rolę (…).

Odbiorcą docelowym Spółki są (…).

Spółka konkuruje z (…). Działalność Spółki prowadzona jest na warunkach konkurencyjnych, odbiorcami Spółki są (…).

We współczesnych realiach biznesowych w związku ze wzrostem świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju, biorąc pod uwagę przedmiot działalności Spółki, strategicznym działaniem jest wdrożenie programu z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, którego celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi. Przy tworzeniu strategii biznesowej konieczne jest uwzględnienie wpływu, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi.

Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wdrożenie (…), która zakłada realizację działań z zakresu szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu, skutkuje naciskiem m.in na zagadnienia odpowiedzialności wobec środowiska oraz uwzględnieniem szerokiego zakresu problemów etycznych i społecznych.

Zważywszy na konkurencyjność (…) oraz zmieniający się rynek w tej branży a także rosnącą świadomość społeczeństwa, a także – co niezwykle istotne – odbiorców finalnych produktów Spółki – podejmowanie działań innowacyjnych i proekologicznych istotnie wpływa na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku globalnym. Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny pozwala budować pozytywne i trwałe relacje z partnerami oraz co istotne, pozwala na wzmocnienie rozpoznawalności przedsiębiorstwa.

Wzrost konkurencyjności Spółki następuje dzięki wprowadzaniu projektów CSR, które wspierają i jednocześnie uzupełniają cele strategii biznesowej (…). Spółka wykorzystuje zasoby ludzkie angażując do podejmowanych działań pracowników oraz kapitał finansowy, w niektórych przypadkach Spółka wykorzystuje również kapitał rzeczowy (np. budynki Spółki).

W wezwaniu do uzupełnienia wniosku Organ wskazał, że „Wnioskodawca wskazał ogólnie w treści własnego stanowiska, że „W przypadku braku ponoszenia wydatków opisanych w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, Spółka nie byłaby w stanie realizować działalności opodatkowanej na dotychczasowym poziomie. Przykładowo, negatywny odbiór Spółki w środowisku lokalnym mógłby prowadzić do pojawienia się negatywnych ruchów społecznych (np. protestów), co uniemożliwiłoby lub w znaczący sposób zaburzyło prowadzenie działalności opodatkowanej. Również brak budowy trwałych relacji z samorządem lokalnym mógłby utrudnić wykonywanie podstawowej działalności Spółki”.

a)Proszę o doprecyzowanie dlaczego przy normalnym i prawidłowym funkcjonowaniu Spółki, w przypadku braku ponoszenia wydatków opisanych w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym mógłby wystąpić „negatywny odbiór Spółki w środowisku lokalnym i prowadzić do pojawienia się negatywnych ruchów społecznych (np. protestów)”?

b)W jaki konkretnie sposób brak budowy trwałych relacji z samorządem lokalnym mógłby utrudnić wykonywanie podstawowej działalności Spółki?”

Odpowiedź Wnioskodawcy: Wnioskodawca prowadzi działalność w branży (…), która to branża (…). Wobec powyższego Spółka dąży do tego, by wykazywać, że prowadzi działalność w sposób odpowiedzialny uwzględniając wpływ, jaki jej działalność wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje. Zatem prowadzącą działalność Spółka wskazuje, że ma na względzie zarówno interesy społeczne, jak i aspekty środowiskowe.

Brak działalności (...), która wpisuje się w działalność CSR Spółki, biorąc pod uwagę ogólne negatywne nastawienie w społeczeństwie do (…), mógłby spowodować zły odbiór Spółki w środowiskach lokalnych, co z kolei mogłoby się przyczynić do pojawienia się negatywnych (...).

Spółka wskazuje, że jej działalność ma oddziaływanie (…). Miejsce prowadzonej działalności powoduje, że Spółka oddziałuje na środowisko i społeczności lokalne m.in. poprzez zatrudnianie pracowników, (…) itp.

Ponadto Spółka oddziałuje na samorząd lokalny będąc istotnym źródłem dochodów budżetów lokalnych. W kontekście wskazanych wyżej oddziaływań, brak aktywności budujących pozytywny odbiór Spółki, nie pozwoliłby na budowę trwałych relacji z samorządem lokalnym, co z kolei mogłoby się przełożyć na utrudnienia w wykonywaniu lub rozwijaniu podstawowej działalności Spółki.

W wezwaniu do uzupełnienia wniosku Organ odwołał się do treści stanowiska Wnioskodawcy który wskazał, że „działalność CSR Wnioskodawcy można również uznać za formę działalności marketingowej (reklamowej)”. Proszę o wyjaśnienie, które z opisanych projektów stanowią działania marketingowe oraz w czym przejawia się marketingowy charakter każdego z tych projektów?

Proszę również wskazać odrębnie dla każdego programu, który w ocenie Wnioskodawcy ma charakter marketingowy w jaki sposób jego realizacja przekłada się na:

-(…)”.

Odpowiedź Wnioskodawcy: Wnioskodawca wskazał we wniosku, że wydatki poniesione w ramach ogólnej strategii firmy działającej w zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu stanowią szeroko rozumiane wydatki marketingowe. Wnioskodawca wskazuje, że tak rozumiane działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, a zatem pośrednio wpływają na generowanie obrotu i zabezpieczenie źródeł przychodu na przyszłość. Mając na uwadze powyższe, w opinii Wnioskodawcy, każdy z opisanych we Wniosku projektów ma charakter marketingowy.

I.(…).

W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższej Grupy projektów CSR:

(…)

a)(…);

Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców, bowiem (…) pozwala (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym (…) pośrednio wpływają na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR, w tym (…), nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

W ramach (…), komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez (…).

(…)

a)(…);

Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

W ramach programu (…), komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez (…).

(…)

a)(…);

Podejmując działania edukacyjne w ramach (…), Spółka (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR w tym (…), nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR, w tym (…), nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja z rynkiem, w ramach (…), odbywa się pośrednio poprzez (…).

 (…)

a)(…);

Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja z rynkiem, w ramach (…), odbywa się pośrednio poprzez (…).

(…)

a)(…);

Podejmując działania edukacyjne, w tym program (…) Spółka analizuje (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

W ramach programu (…) komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez (…).

II.(…).

a)(…);

Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców. Ponadto, działania CSR, w tym program (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja w ramach programu Współpracy z (…).

III.(…)

W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższej Grupy projektów CSR:

a)(…);

Podejmując działania wspierające kulturę i sztukę Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…). Ponadto, należy wskazać, że działania CSR, w tym w ramach programu (…), pośrednio wpływają na (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja z rynkiem, w ramach programu (…) odbywa się pośrednio poprzez (…).

IV.(…)

W opinii Wnioskodawcy w ramach projektów z powyższej grupy:

(…)

a)(…);

Podejmując działania wspierające środowisko lokalne, w ramach projektu (…), Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…)

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja z rynkiem, w tym ramach projektu (…) odbywa się pośrednio poprzez (…).

(…)

a)(…);

Podejmując działania wspierające środowisko lokalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja z rynkiem, w ramach projektu (…), odbywa się pośrednio (…).

(…)

a)(…);

Podejmując działania wspierające środowisko lokalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

W ramach projektu (…), komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez (…).

(…)

W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższej Grupy projektów CSR:

(…)

a)(…)

Podejmując działania wspierające środowisko naturalne. Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)w ramach programu (…), komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez (…).

PROGRAM: „…”

a)(…);

Podejmując działania wspierające środowisko naturalne. Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…).

b)(…).

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez (…).

(…)

a)(…);

Podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja z rynkiem, w ramach (…), odbywa się pośrednio poprzez (…).

(…)

a)(…);

Podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja z tynkiem w ramach programu (…) odbywa się pośrednio poprzez (…).

(…)

a)(…);

Podejmując działania wspierające środowisko naturalne Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR, tym w ramach programu (…) nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR, tym w ramach programu (…) nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

W ramach programu (…) komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez (…).

(…)

W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższego programu:

a)(…);

Podejmując działania wspierające środowisko naturalne Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o (…).

b)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

c)(…);

Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

d)(…);

Komunikacja z rynkiem, w ramach programu (…), ma się odbywać pośrednio poprzez (…).

Spółka wskazuje, że opisane projekty mogą zostać pogrupowane i opisane pod kątem implikacji działań z obszaru CSR na prowadzaną działalność następująco:

Grupa I – (…)

- (…).

W opinii Wnioskodawcy w ramach wszystkich powyższych programów z Grupy I – (…) pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są:

- (…).

Grupa II – (…)

- (…)

W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższych programów pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są:

- (…).

GRUPA III – (…)

·(…)

W opinii Wnioskodawcy w ramach wszystkich powyższych programów z Grupy III –(…), pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są:

- (…).

GRUPA IV – (…)– działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

- (…).

W opinii Wnioskodawcy w ramach wszystkich powyższych programów z Grupy IV – (…) pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są:

- (…).

Ponadto poniżej Spółka przestawia szczegółowe informacje dla poszczególnych programów:

I.(…)

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki.

Ponadto Spółka ma możliwość wykorzystania ww. materiałów w ramach akcji reklamowych/promujących jej wizerunek. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki, przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakres działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży (…), które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, (…).

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje – biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, który wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki, przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki, zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.

II.(…)

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki, przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakres działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający edukację oraz zdobywanie doświadczenia, wspierając jednocześnie społeczność lokalną. Tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego.

III.(…)

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki, przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający edukację oraz zdobywanie doświadczenia, wspierając jednocześnie społeczność lokalną. Tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego.

Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.

Celem programu edukacji jest kształtowanie pozytywnych więzi ze środowiskiem lokalnym, budowanie pozytywnego wizerunku Spółki oraz przełamywanie krzywdzących stereotypów branży (…), co wpisuje się w działalność CSR, która jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki.

IV.(…)

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści „Czy w związku z realizacją tego programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?”, Wnioskodawca wskazał, że w związku z realizacją programu Spółka nie dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT.

Na pytanie Organu „Czy program ten stanowi jedynie wsparcie finansowe dla uzdolnionych uczniów?” Wnioskodawca podał odpowiedź twierdzącą.

V.(…)

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści „Czy w związku z realizacją tego programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?”, Wnioskodawca odpowiedział „Nie”.

Na pytanie Organu „Czy program ten stanowi jedynie wsparcie finansowe dla laureata?” Wnioskodawca wskazał, że „Spółka w ramach ww. programu wspiera finansowo podmiot, który jest odpowiedzialny za organizację konkursu”.

VI.(…).

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści „Czy w związku z realizacja tęgo programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?”, Wnioskodawca odpowiedział „Nie. Niemniej jednak, Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający edukację oraz zdobywanie doświadczenia, wspierając jednocześnie społeczność lokalną. Tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego”.

Na pytanie Organu „Czy program ten stanowił jedynie wsparcie finansowe konferencji?”, Wnioskodawca podał odpowiedź twierdzącą.

Organizator imprezy aktywnie promował Spółkę przed, w trakcie oraz po konferencji (…) oraz przyznał jej (…)– co miało znaczenie dla promocji marki (…).

VII.(…).

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści „Czy w związku z realizacją tego programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?”, Wnioskodawca odpowiedział „Nie.

Przedmiotowe działania mają pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w działalność Spółki. Nadrzędnym celem programu edukacji będzie kształtowanie pozytywnych więzi ze środowiskiem, łączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, co przełoży się na rozwój kompetencji zawodowych. Ponadto, współpraca z uczelniami wyższymi, technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi przyczynia się do promocji (…).

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Ponadto Spółka wskazuje, że posiadanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej przyczyni się do zwiększenia zysków w przyszłości poprzez m.in. poprawę jakości (…)”.

VIII.(…).

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści „Czy w związku z realizacja tęgo programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)”?, Wnioskodawca odpowiedział „Nie.

Spółka podpisała jedną umowę zlecenie z (…) (koncerty na rzecz (…)). Płatność wypłacona na podstawie rachunku”.

IX.(…)

Na pytanie Organu o treści „Czy w związku z realizacja ww. programów Spółka dokonywała zakupu towarów i usług, udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)”?, Wnioskodawca odpowiedział: „Tak, w przypadku Programu (…). W przypadku pozostałych programów Spółka dokonuje jedynie wsparcia finansowego.

W przypadku Programu (…) Spółka dokonała zakupu (…). W pozostałych przypadkach programy polegały jedynie na wsparciu finansowym.

Spółka podejmuje działania społeczne w ramach CSR, z uwagi na wymierne korzyści jakim jest wzrost zaufania do Spółki w zakresie dbałości o sprawy społeczne, poprawa relacji ze społecznością lokalną i władzami lokalnymi, wzrost konkurencyjności Spółki, a także możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach w akcjach reklamowych. Ostatecznym efektem i korzyścią z tytułu przedmiotowego projektu jest długofalowy wzrost zysków Spółki”.

Na pytanie Organu o treści „W jaki sposób zakupione w ramach ww. programów towary i usługi, przekładają się na wzrost sprzedaży opodatkowanej Spółki”?, Spółka wskazała, że „Przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie dobroczynności z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w działalność Spółki”.

Na pytanie Organu o treści „W jaki sposób działanie to ma wpływ na ostatecznych nabywców produktów Spółki, ewentualnie nakłonienie potencjalnych klientów do nabywania towarów Spółki”?, Spółka wskazała, że „Przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie dobroczynności z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością”.

Na pytanie Organu o treści „Jaki bezpośredni lub pośredni wpływ mają one na generowanie sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT Spółki, tj. na przyszłe obroty, zyski, wizerunek, odbiór przez klientów”?, Wnioskodawca wskazał, że „Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje – biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki, przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.

Podmioty na rzecz których Spółka dokonuje wsparcia finansowego w ramach ww. programów nie podejmują aktywnych działań promujących Spółkę. Jednak Spółka w ramach działalności marketingowej informuje (m.in. na stronie internetowej) o przeprowadzonych akcjach z zakresu CSR w tym z zakresu dobroczynności”.

X.(…)

Spółka ponosiła wydatki na dostawę i montaż (…) i dokonała odliczenia VAT od otrzymanych od sprzedawców faktur.

Budowa (…) w ramach działalności CSR jest związana z działalności opodatkowaną Spółki. Powyższe działania będą budować wizerunek Spółki jako przedsiębiorcy dbającego o środowisko, innowacyjnego, wspierającego nieemisyjny transport, jednocześnie przyczyniając się w ostatecznym efekcie do wzrostu zysków Spółki. Spółka promuje w ten sposób w społeczności lokalnej możliwość korzystania z (…).

Spółka posiada na stanie majątkowym (…) w całości wykorzystywane do działalności gospodarczej (pełne odliczenie podatku VAT), które (…)

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży (…), które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego oraz potencjalnych klientów.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.

XI.PROGRAM: „…”

Na pytanie Organu, czy w związku z realizacja ww. programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek naliczony do odliczenia), Wnioskodawca odpowiedział twierdząco. Spółka dokonywała zakupu (…). Ponadto Spółka poniosła wydatki na wykonanie (…).

Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży (…), które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe dziania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.

XII.(…)

Spółka poniosła wydatki na nabycie i montaż (…), na które składają się: (…).

Na pytanie Organu o treści „Jaki jest związek pomiędzy (…)?” Wnioskodawca odpowiedział, że „Spółka wskazała we wniosku, że uciążliwościami dla społeczności lokalnej, w związku z działalnością prowadzoną przez Spółkę są (…). W efekcie wdrożenia ww. programu Spółka dąży do zrekompensowania tych uciążliwości i do zyskania aprobaty społeczności lokalnej oraz władz samorządowych na działania prowadzone przez Spółkę w ramach działalności gospodarczej.

Program pozwala ukazać Spółkę jako firmę dbającą o społeczność lokalną oraz środowisko poprzez realizację prospołecznych projektów zwiększających atrakcyjność i komfort życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych jest z nią. W ostatecznym efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, przełożą się na długofalowy wzrost zysków m.in. poprzez ułatwioną możliwość rekrutowania nowych pracowników, wzrost zaufania pracowników do Spółki.

Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży (…), które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków”.

XIII.(…)

Spółka dokonywała zakupu towarów i usług w związku z realizacją przedmiotowego programu i dokonała odliczenia VAT od otrzymanych od sprzedawców faktur. Spółka dokonała wykupu (…).

Spółka wybrała przedsięwzięcie w (…) – (…) – „…”.

Kwota z tytułu wykupu zostanie przeznaczona na budowę tablic informacyjnych na ścieżce edukacyjnej lub modernizację istniejącej nawierzchni ścieżki edukacyjnej dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na pytanie Organu „Czy Spółka dokonywała jedynie wsparcia finansowego?” Wnioskodawca zaprzeczył i wskazał, że „Spółka dokonała wykupu (…)”.

Na pytanie Organu „Jakiego rodzaju czynności są dokonywane na rzecz Spółki przez (…)?”, Wnioskodawca wskazał, że „(…) opracowują koncepcje tablic informacyjnych, które będą informować o finansowaniu/współfinansowaniu przedsięwzięcia przez Spółkę.

Przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.

Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży (…), które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków”.

XV.(…)

Spółka zakupiła usługi (…).

W trakcie konferencji poprzedzającej (…), tj. Konferencji (…), Spółka promowała swój wizerunek jako firmy dbającej o sprawy ekologiczne. W trakcie konferencji widoczne było m.in. logo Spółki.

W trakcie (…) Spółka promowała swój wizerunek jako firmy dbającej o sprawy ekologiczne, co pośrednio przyczyniało się do (…).

Na pytanie Organu „Jakie aktywne działania podjęto w związku z promocją Spółki w (…)”?, Wnioskodawca wskazał, że „M.in. logo Spółki było prezentowane w widocznych miejscach na banerach, materiałach reklamowych itp.

Wprowadzenie (…).

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży (…), które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. Istotne wydarzenie jakim był (…) był bardzo dobrą okazją do ukazania Spółki, jako przedsiębiorcę, mimo głównego profilu działalności, dbającym o kwestie środowiskowe. Ponadto, ze względu na szerokie spektrum uczestników konferencji, Spółka mogła nawiązywać lub podtrzymywać istniejące kontakty biznesowe m.in. z przedstawicielami branży”.

XVI.(…)

Spółka podpisała z (…) umowę na przygotowanie strategii (…). Umowa jest w trakcie realizacji, więc nie zostały jeszcze wystawione żadne faktury VAT.

Celem programu jest wdrożenie systemu, który pozwalałby efektywnie zarządzać (…).

Program stanowi element działalności CSR realizowanej przez Spółkę, która wpisuje się w ogólną strategię Spółki. Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje ¬– biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowane działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.

Wdrożenie (…) w ramach działalności CSR będzie związane z działalnością opodatkowaną Spółki, przyczyniając się w ostatecznym efekcie, poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, do wzrostu zysków Spółki, co wynika z odpowiedzi na powyższe pytanie.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska (oszczędności energii) z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.

Uzupełnienie zdarzenia przyszłego

Jednocześnie w nawiązaniu do konieczności uzupełnienia zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, należy wskazać że w dalszym ciągu Spółka będzie podejmować wskazane w punktach 1-5 stanu faktycznego (oraz dotyczące tych samych obszarów) działania w ramach CSR oraz ponosić związane z nimi koszty, które udokumentowane będą fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami VAT (w przypadku nabycia towarów lub usług).

Projekty te będą wpisywać się w działalność CSR realizowaną przez Spółkę i ich głównym celem będzie budowa pozytywnego wizerunku Spółki w środowisku lokalnym. Ponadto planowane działania ukierunkowują przedsiębiorstwo na długotrwały i stabilny wzrost.

Poprzez prowadzone projekty z zakresu CSR Spółka będzie monitorować wpływ na otoczenie i kształtować go zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co pozwoli w perspektywie długofalowej zwiększyć przychody Spółki oraz zachować/zabezpieczyć ich źródło.

W szczególności w zdarzeniu przyszłym będą ponoszone wydatki związane z projektem (…). Poniżej Spółka przedstawia dodatkowe informacji na temat niniejszego projektu:

Spółka podpisała z (…) umowę na przygotowanie strategii (…). Umowa jest w trakcie realizacji, więc nie zostały jeszcze wystawione żadne faktury VAT. Celem programu jest wdrożenie systemu, który pozwalałby efektywnie zarządzać (…).

Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowane działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.

Wdrożenie (…) w ramach działalności CSR będzie związane z działalności opodatkowaną Spółki, przyczyniając się w ostatecznym efekcie, poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, do wzrostu zysków Spółki, co wynika z odpowiedzi na powyższe pytanie.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska (oszczędności energii) z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.

Pytania

1.Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na projekty opisane w punktach 1-5 (w przypadku nabycia towarów lub usług)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

2.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z działaniami CSR (w przypadku nabycia towarów lub usług)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1 (oznaczone we wniosku nr 3)

Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na projekty opisane w punktach 1-5 stanu faktycznego (w przypadku nabycia towarów lub usług).

Ad. 2 (oznaczone we wniosku nr 4)

Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z działaniami CSR (w przypadku nabycia towarów lub usług).

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, które nie znajdują zastosowania w niniejszej sprawie. Jednocześnie, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje w przypadkach określonych w art. 88 ustawy o VAT, który również nie znajduje zastosowania do opisywanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

Analiza przytoczonych regulacji wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

a)odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług;

b)towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych;

c)towary i usługi nie zostały wymienione jako nie dające prawa do odliczenia VAT.

Ustawa o VAT nie precyzuje w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby podatnik miał możliwość odliczenia podatku naliczonego. W związku z tym należy podkreślić, że związek ten może być pośredni, co więcej, dany zakup może wiązać się z wykonaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu, która jest jednak niezbędna lub tylko potrzebna do prowadzenia działalności opodatkowanej. Na taką konkluzję wskazuje jednoznacznie stanowisko prezentowane wielokrotnie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którym prawo do odliczenia podatku naliczonego stanowi fundamentalne prawo podatnika, które nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego.

Przykładowo, w wyroku TSUE z dnia 8 lutego 2007 r. w sprawie C-435/05 (Investrand BV vs. Staatssecretaris van Financien) zostało wskazane, że „Prawo do odliczenia zostaje zatem również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika

Transakcje opodatkowane muszą pozostawać w związku z działalnością gospodarczą podatnika, ale organy mają obowiązek brać pod uwagę specyfikę działalności gospodarczej, jak również zmieniające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej i jej promowania i reklamowania. Mając powyższe na uwadze, w celu określenia prawa do odliczenia podatku naliczonego, konieczne jest ustalenie czy występuje bezpośredni lub pośredni związek wydatków na program CSR z działalnością opodatkowaną.

Analiza ta nie jest możliwa do wykonania w oderwaniu od definicji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), w ramach której Wnioskodawca prowadzi lub będzie prowadził akcje prospołeczne w sferze społecznej odpowiedzialności biznesu (tzw. CSR). Pod pojęciem tym należy rozumieć koncepcję, dzięki której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełnienia wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie i relacje z otoczeniem firmy, czyli dobrowolne zaangażowanie. Społeczna odpowiedzialność jest procesem, w ramach którego przedsiębiorstwa zarządzają swoimi relacjami z różnorodnymi interesariuszami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na sukces w działalności gospodarczej.

W ocenie Wnioskodawcy, realizowane przez niego działania, wpisują się w definicję społecznej odpowiedzialności biznesu. Istotny w tym zakresie jest aspekt zaangażowania Spółki jako podmiotu, społecznie odpowiedzialnego w sprawy społeczności lokalnej oraz sąsiadującego otoczenia zewnętrznego. Ponadto, jak zostało wskazane w opisanym stanie faktycznym, działania Spółki podejmowane są w celu zwiększenia rozpoznawalności priorytetów i działań społecznych Spółki, aktywnego uczestnictwa w zrównoważonym rozwoju społeczności i regionów, z którymi Spółka jest związana jak również podkreślenia roli Spółki jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego.

W konsekwencji, realizowana przez Spółkę polityka CSR niewątpliwie wpływa na poprawę dialogu ze społecznością lokalną, co przekłada się na budowę pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi, co z kolei wpływa na wzrost konkurencyjności firmy na rynku globalnym i pośrednio wpływa na prowadzoną działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Implikacjami działań z obszarów CSR, mającymi przełożenia na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo, są w szczególności:

-(…).

Wskazane powyżej korzyści z ponoszonych wydatków na działalność CSR mają zatem na celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży opodatkowanej VAT. Wydatki ponoszone na programy CSR jako ogólny koszt funkcjonowania Wnioskodawcy przekładają się na wyniki prowadzonej przez Spółkę działalności opodatkowanej VAT. W przypadku braku ponoszenia wydatków opisanych w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, Spółka nie byłaby w stanie realizować działalności opodatkowanej na dotychczasowym poziomie. Przykładowo, negatywny odbiór Spółki w środowisku lokalnym mógłby prowadzić do pojawienia się negatywnych ruchów społecznych (np. protestów), co uniemożliwiłoby lub w znaczący sposób zaburzyło prowadzenie działalności opodatkowanej. Również brak budowy trwałych relacji z samorządem lokalnym mógłby utrudnić wykonywanie podstawowej działalności Spółki.

Działalność CSR Wnioskodawcy można również uznać za formę działalności marketingowej (reklamowej), która bez wątpienia jest związana z czynnościami opodatkowanymi realizowanymi przez Spółkę. W tym miejscu należy podkreślić, że działalność marketingowa nie musi być realizowana poprzez tradycyjne formy reklamy. Uwzględniając współczesne realia prowadzenia działalności gospodarczej, w tym w szczególności konieczność funkcjonowania w określonym otoczeniu ekonomicznym, jego odpowiednie kształtowanie może być formą działań marketingowych. W rozwiniętych krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej praktyki CSR są powszechnie przyjętą metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w takich szczególnych branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma zastosowania albo jej zastosowanie nie przynosi spodziewanych efektów. Taka argumentacja znajduje potwierdzenie m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 listopada 2013 r., sygn. I FSK 1606/12, zgodnie z którym usługi związane z wydatkami poniesionymi w ramach ogólnej strategii firmy działającej z zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) stanowią wydatki marketingowe. Co za tym idzie, w związku z tym że co do zasady działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio wpływają więc na generowanie obrotu.

Potwierdzenie, że od wydatków na działalność CSR powinno podatnikom przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego można znaleźć w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przykładowo NSA w wyroku z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 1420/16 uchylając wyrok pierwszej instancji oraz interpretację indywidualną wskazał, że w analizowanej sprawie „nie dostrzeżono bowiem związku poniesionych/ponoszonych wydatków z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa strony skarżącej (także w stosunkach wewnętrznych, jako pracodawcy, czy na zewnątrz, wobec klientów i lokalnej społeczności), uproszczono kwestię konkurencyjności Spółki, bez zwrócenia uwagi, że podmioty konkurują nie tylko na rynku polskim, ale i unijnym, czy światowym i działania podejmowane przez Spółkę w ramach CSR wpływają na jej konkurencyjność (bowiem na arenie międzynarodowej działalność tożsama z działalnością Spółki jest wykonywana), poprzez budowanie właściwego wizerunku (pozytywny odbiór Spółki, postrzeganie przez kontrahentów zagranicznych).

Analogiczny wniosek w odniesieniu do prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na działalność CSR wynika z orzeczenia WSA w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Wa 2348/17: „realizacja Programów z zakresu strategii CSR, a w konsekwencji i wydatki poniesione na zakupy towarów i usług związanych z przeprowadzeniem Programów w założeniu Skarżącej były działaniami i wydatkami z zakresu szeroko pojętego marketingu, strategii zarządzania firmą, budowania jej pozytywnego wizerunku, które wykazują pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi. O pośrednim związku mówić można bowiem wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością, a tym samy z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było uznać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do obrotu osiąganego przez podatnika np. poprzez odsprzedaż, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości”.

Potwierdzenie powyższego można znaleźć również w interpretacjach prawa podatkowego, przykładowo w:

-interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 października 2018 r. sygn. ITPP1/4512-897/15/18-S/NK,

-interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 czerwca 2015 r., sygn. IPPP1/4512-382/15-4/MP,

-interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 lipca 2014 r., sygn. ILPP1/443-353/14-2/AW.

Co więcej, należy podkreślić, że organy podatkowe (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 marca 2018 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.47.2018.1.BJ, interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 listopada 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.233.2017.2) stwierdzają na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, że wydatki na CSR wpływają na osiągane przez podatników przychody, w związku z czym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. W takim przypadku, skoro określone wydatki są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, to nie sposób twierdzić, że nie są one ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podobnie zauważył skład orzekający NSA w wyroku z dnia 13 czerwca 2018 roku, sygn. I FSK 1420/16, który dokonując analizy interpretacji podatkowych w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na działalność CSR stwierdził, że: „lektura przywołanych interpretacji indywidualnych pokazuje w sposób jednoznaczny, że wykorzystywanie przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą strategii zarządzania opartej o koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu docelowo ma mieć przełożenie na ich wyniki finansowe i sukces gospodarczy.

Zatem, w związku z tym, że spełniona zostaje przesłanka poniesienia w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, to w odniesieniu do tych samych wydatków spełniony zostanie również warunek związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Skoro źródłem przychodów podatnika jest prowadzona działalność gospodarcza (opodatkowana VAT), to wydatki ukierunkowane na źródła przychodów będą dokonywane w związku z tą działalnością.

Podsumowując, w ocenie Spółki, posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na działalność CSR opisanych w punktach 1-5 stanu faktycznego.

W świetle przywołanych argumentów oraz wyżej zaprezentowanych poglądów organów podatkowych i sądów administracyjnych Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że przedstawione stanowisko i rozumienie treści przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.

Ad. 4 Biorąc pod uwagę powyższą argumentację, w związku z tożsamym charakterem planowanych zadań CSR i działań podejmowanych w okresie bieżącym, Spółka jest zdania, że również w odniesieniu do planowanych wydatków na działalność CSR będzie posiadać prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że przedstawione stanowisko i rozumienie treści przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna

Rozpatrzyłem Państwa wniosek – 20 maja 2019 r. wydałem interpretację indywidualną znak 0111-KDIB3-2.4012.81.2019.3.AZ, w której uznałem Państwa stanowisko za nieprawidłowe.

Interpretację doręczono Państwu 21 maja 2019 r.

Skarga na interpretację indywidualną

21 czerwca 2019 r. wnieśli Państwo skargę na interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Skarga wpłynęła do mnie 24 czerwca 2019 r.

Wnieśli Państwo o:

1.uchylenie zaskarżonej interpretacji w całości,

2.zasądzenie na rzecz Skarżącej kosztów postępowania wraz z kosztami zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach – wyrokiem z 18 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1021/19 – uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.

Wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny – wyrokiem z 2 lutego 2024 r. sygn. akt I FSK 1365/20 oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 18 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1021/19, który uchylił ww. interpretacją indywidualną, stał się prawomocny od 2 lutego 2024 r.

Prawomocny wyrok wraz z aktami sprawy wpłynął do mnie 10 czerwca 2024 r.

Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku  

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

-uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 18 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1021/19 i Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 lutego 2024 r. sygn. akt I FSK 1365/20;

-ponownie rozpatruję Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

- prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działaniami CSR w odniesieniu do programów: (…),

- nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działaniami CSR w odniesieniu do programów: (…).

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, oraz w dacie wydania pierwotnej interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, bowiem niniejsza interpretacja stanowi ponowne rozstrzygnięcie tej samej sprawy w wyniku orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 18 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1021/19 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 lutego 2024 r. sygn. akt I FSK 1365/20.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”.

W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z powołanego art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ww. ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni, bądź pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast pośredni związek nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy występuje wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać wyłącznie związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Particiationis SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Zatem niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim działalność podatnika daje to prawo. Aby odliczenie podatku było dopuszczalne, transakcja powodująca naliczenie podatku winna pozostawać w ścisłym związku z transakcjami, które rodzą prawo do odliczenia. W ten sposób prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że poczynione wydatki stanowią element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzącym prawo do jego odliczenia.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści wniosku wynika, że Spółka należy do (…), zajmuje się (…). W ramach prowadzonej działalności, Spółka angażuje się w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (dalej: „CSR”), której celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi.

W przedmiotowej sprawie Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z działaniami CSR.

CSR (Corporate Social Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu (przedsiębiorstw) to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy.

Najpowszechniejsza definicja tego pojęcia została określona w 2010 r. przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną (ang. International Organization for Standarization, ISO). Według Normy PN-ISO 26000 („Guidance on social responsibility”) społeczna odpowiedzialność biznesu to „odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko, zapewniana przez przejrzyste i etyczne postępowanie, które przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, zdrowia i dobrobytu społeczeństwa, bierze pod uwagę oczekiwania inwestorów, jest zgodne z obowiązującym prawem, spójne z międzynarodowymi normami zachowania, zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach”.

Norma PN-ISO 26000 jest przeznaczona dla wszystkich organizacji: biznesowych, administracji rządowej i samorządowej oraz trzeciego sektora. Norma ta nie podlega certyfikacji, jest zbiorem praktyk i standardów dających możliwość dobrowolnego ich stosowania przez organizację. Każda organizacja może posługiwać się tą normą, jeżeli postępuje zgodnie z jej zasadami. Można wybrać te obszary, które dotyczą konkretnej organizacji i dostosować się do nich.

Chociaż pojęcie CSR, jako pewnego rodzaju jednolita struktura funkcjonuje (jest realizowane) w działalności biznesowej oraz jest dostrzegane na poziomie publicznym (zdefiniowanie pojęcia CSR przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w normie ISO 26000 z 2010 r.) to jednak wypada podkreślić, że nie jest ono znane jako takie przepisom o podatku od towarów i usług. Nie zostało ono w niej wymienione wprost, brak jest także innej konstrukcji prawnej, która pozwalałaby uznać tego rodzaju wydatki całościowo. To zaś prowadzi do wniosku, że nie jest możliwe, dokonywanie oceny wszystkich zagregowanych w strukturze CSR wydatków tak jakby był to jeden wydatek. Jakkolwiek podejmowanie przez podatnika działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu jest z pewnością pożądane chociażby ze względu na uwzględniany przez firmę interes społeczny, nie oznacza to jednak, że we wszystkich tego typu inwestycjach przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na działania CSR, gdyż jest to uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku.

Ponadto nie znajduje podstawy prawnej na gruncie podatku od towarów i usług, wywodzenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o rachunkowości, na podstawie której Spółka ma obowiązek sprawozdawczy w zakresie polityki społecznej, pracowniczej, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji. Regulacja odliczenia podatku naliczonego związana jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wskazać także należy, że nie wystarczy subiektywne przekonanie o wpływie poniesionego wydatku na osiągnięcie przyszłych obrotów. Nawet jeśli, zdaniem podatnika, działania podejmowane są w ramach przyjętej strategii biznesowej można przypisać do społecznej odpowiedzialność biznesu, to należy mieć również na uwadze, że każdy wydatek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Państwa zdaniem w ramach wszystkich opisanych we wniosku programów pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są: wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy społeczne, poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, długofalowy wzrost sprzedaży/zysków, wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR, podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami Spółki (w szczególności pracowników, którzy mają dzieci), zwiększenie atrakcyjności Spółki jako potencjalnego pracodawcy, możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych.

Odpowiadając na Państwa pytania należy w stosunku do każdego z rodzaju wydatków opisanych we wniosku przeanalizować, czy istnieje pomiędzy tymi wydatkami, a opodatkowaną działalnością gospodarczą Spółki polegającą na (…) bezpośredni lub pośredni (tj. wpływający na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości i przyczyniający się do generowania przez Spółkę obrotów) związek uprawniający podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Nie wszystkie bowiem wydatki ponoszone w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zdefiniowanej jako koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy (vide: wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16) uprawniają podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Prawo to jest bowiem uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku, a w szczególności charakteru poniesionego wydatku i profilu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Odnosząc się do poszczególnych projektów realizowanych przez Państwa w ramach CSR należy stwierdzić, co następuje.

(…).

(…)

Celem programu jest (…).

W ramach ww. programu m.in. organizują Państwo (…).

W związku z realizowanym projektem w trakcie (…) organizowali Państwo (…).

W trakcie akcji społeczno-edukacyjnych m.in. rozdawane są gadżety/materiały reklamowe dla dzieci z logotypem Spółki. Ponieśli Państwo wydatki na zakup (…).

Wskazali Państwo, że podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców, bowiem (…) pozwala odnajdywać możliwości rynkowe, dzięki bezpośredniemu kontaktowi z lokalną społecznością w drodze m.in. pokazów naukowych, wystaw, warsztatów. Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

Biorąc pod uwagę profil działalności Spółki jako przedsiębiorstwa z branży (…) i uwzględniając wpływ, jaki działalność ta wywiera na (…), a także cel realizowanego projektu dążącego m.in. do podnoszenia świadomości i zmiany nawyków w zakresie ekologii i ochrony środowiska oraz charakter poniesionych wydatków w ramach ww. projektu mających na celu promocję Spółki (m.in. w trakcie (…)) funkcjonującą w warunkach konkurencji, należy uznać że istnieje pośredni związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy ww. zakupami a działalnością opodatkowaną Spółki uprawniający Państwa do odliczenia podatku naliczonego w ww. zakresie.

PROJEKTY (…)

Wspólnie z uczniami klasy (…) powstała książeczka o Spółce (…) pt. „…”. Książeczka w prostych słowach opowiada o (…).

Podejmując działania edukacyjne w ramach (…), Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców jednocześnie ocieplając wizerunek branży (…). Marketingowy charakter działalności CSR w tym (…), nie ma bezpośredniego wpływu na (…).

Wskazali Państwo, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektów wchodzące w zakresie działalności w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający edukację oraz zdobywanie doświadczenia, wspierając jednocześnie społeczność lokalną. Tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego.

Biorąc pod uwagę fakt, że ww. projekt edukacyjny prowadzony jest z obszaru działania przedsiębiorstwa oraz uwzględniając zmieniające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz jej promowania, reklamowania i strategii zarządczych, należy przyjąć, iż wydatki poniesione na realizację tego projektu związane z drukiem i projektem graficznym ww. książeczki (w której zawarte są informacje o Spółce) stanowią wydatki o charakterze marketingowym, które przekładają się bezpośrednio na wizerunek Spółki, a więc pośrednio także na generowanie obrotu przez Spółkę działającą w warunkach konkurencji.

Odnosząc się do prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z wyżej opisanymi działaniami w ramach programu (…) oraz programu edukacyjnego w efekcie którego powstała książeczka opowiadająca w prostych słowach o (…), wpisują się w Państwa działalność gospodarczą. W tym przypadku rzeczywiście dokonane wydatki przekładają się na wizerunek Spółki. W programach tych realizowana jest strategia CSR, polegającą na połączeniu w działalności firmy realizacji celów marketingowych i społecznych. Realizując powyższe programy Spółka zmierza do osiągnięcia celu jakim jest kształtowanie pozytywnych więzi ze środowiskiem lokalnym, budowanie pozytywnego wizerunku (…) oraz promowanie proekologicznych postaw wśród lokalnych społeczności.

Należy zauważyć, że celom powyższym, tj. budowaniu pozytywnego wizerunku i ochronie środowiska służył też niewątpliwie program (…) (realizowany w tamach Działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego).

Jak wynika z treści wniosku, Spółka była aktywnym uczestnikiem (…), co wpisywało się w Strategię CSR dotyczącą działalności (...) Spółki.

W ramach zaangażowania w tym projekcie poniesiono wydatki w związku z (…).

Spółka aktywnie informuje o realizacji powyższych projektów CSR w mediach w celu przedstawienia się jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego. W związku z zaangażowaniem w ww. projekty logotyp Spółki jest prezentowany w mediach lokalnych i krajowych.

Podejmując działania wspierające środowisko naturalne Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR, w tym w ramach (…), pośrednio wpływają na (…).

Wskazali Państwo, że w trakcie konferencji (…), Spółka promowała swój wizerunek jako firmy dbającej o sprawy ekologiczne. W trakcie konferencji widoczne było m.in. logo Spółki. W trakcie (…) Spółka promowała swój wizerunek jako firmy dbającej o sprawy ekologiczne, co pośrednio przyczyniało się do promocji produktów Spółki, (…). Promocja ta dotyczyła m.in. (…). Logo Spółki było prezentowane w widocznych miejscach na banerach, materiałach reklamowych itp. Wprowadzenie (…), jako realizowane w ramach działalności CSR było związane z działalności opodatkowaną Spółki. Powyższe działania budują korzystny wizerunek Spółki, przyczyniając się w ostatecznym efekcie do wzrostu zysków Spółki. Projekt jest elementem działalności CSR, która wpisuje się w strategię Spółki.

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży (…), który promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. Istotne wydarzenie jakim był (…) był bardzo dobrą okazją do ukazania Spółki, jako przedsiębiorcę, mimo głównego profilu działalności, dbającym o kwestie środowiskowe. Ponadto, ze względu na szerokie spektrum uczestników konferencji, Spółka mogła nawiązywać lub podtrzymywać istniejące kontakty biznesowe m.in. z przedstawicielami branży.

Biorąc pod uwagę profil prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej (…) powyższe wydatki należy potraktować jako wydatki marketingowe, które przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, a więc pośrednio na generowanie obrotu przez tą firmę, w szczególności jeśli weźmie się pod uwagę, że Spółka działa w warunkach konkurencji. Tym bardziej, że w trakcie konferencji (…), jak i w trakcie (…), prezentowane było logo Spółki, a promocja produktów Spółki dotyczyła m. in. (…). Dodatkowo należy zauważyć, że – jak Państwo wskazali – w ramach tego programu pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo jest m.in. (…).

Należy zauważyć, że podejmowane przez Spółkę działania w ramach wyżej opisanych programów – ukierunkowane na zmianę postawy oraz ochronę środowiska, budują korzystny wizerunek Spółki, co może przyczynić się w ostatecznym efekcie do wzrostu zysków Spółki.

Odnosząc powołane wyżej regulacje prawne do przedstawionego we wniosku opisu sprawy należy stwierdzić, że poniesione przez Państwa wydatki na realizację (…), programu edukacyjnego w wyniku którego powstała książeczka o (…) oraz programu (…), nie mają wprawdzie bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, jednakże – przez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki (np. w zakresie strategii marketingowej) – pośrednio mają związek z uzyskaniem przez Spółkę obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi zatem na fakt, że nabyte towary i usługi przeznaczone do realizacji ww. programów mają pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT, w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy i przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, z uwzględnieniem ograniczeń wskazanych w art. 88 ustawy.

W ramach obszaru wspieranie nauki i edukacji, Spółka zrealizowała program (…).

W treści wniosku wskazano, że Spółka przekazała uczniom szkół (…). Wskazali Państwo, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający edukację oraz zdobywanie doświadczenia, wspierając jednocześnie społeczność lokalną. Tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego.

Odnosząc się do prawa do odliczenia od wydatków poniesionych na realizację działań CSR w ramach programu (…) tj. na zakup (…), stwierdzić należy, że z przedstawionych okoliczności nie wynika aby nabyte towary miały/lub mogły mieć choćby pośredni wpływ na sprzedaż opodatkowaną Spółki. Nie sposób zaakceptować poglądu, że działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, przełożą się na długofalowy wzrost zysków z działalności opodatkowanej. Działania Spółki w tym programie koncentrują się na działaniach prostych, takich jak przekazywanie darowizny rzeczowej. Tymczasem taka jednorazowa pomoc nie wpływa na zmianę społeczną. Takie działanie nie buduje zrównoważonego rozwoju, zdrowia i dobrobytu społeczeństwa, w sposób przekładający się na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej spółki. Jak Państwo wskazali, odbiorcą docelowym Spółki są zarówno podmioty powiązane jak i podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym, a nie lokalna społeczności do której program jest skierowany. Ponadto program skierowany jest jedynie do wąskiej grupy osób, a nie ma szerszego oddziaływania społecznego. W opisanym programie korzyść, jaką czerpią uczniowie, przeważa nad korzyścią Spółki, która miałaby wpłynąć na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość. Zatem pomiędzy realizacją przedmiotowych działań, a zwiększeniem sprzedaży opodatkowanej brak jest racjonalnego związku przyczynowo-skutkowego. Z przedstawionych we wniosku okoliczności nie sposób również wyprowadzić wniosku o wzroście sprzedaży opodatkowanej u podatnika, w okresie późniejszym. Działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu nie można mylić z działalnością charytatywną, gdyż społeczna odpowiedzialność biznesu musi być bezpośrednio powiązana z działalnością przedsiębiorstwa. Krąg potencjalnych odbiorców stanowią uczniowie, czyli osoby nie związane z działalnością gospodarczą Spółki, a związek na który powołuje się Spółka jest zbyt odległy i niepewny, aby móc określić go jako nawet pośrednio związany z działalnością przez nią prowadzoną.

Nie sposób zatem z faktu przekazania (…) wyprowadzić wniosku o wzroście sprzedaży opodatkowanej w Spółce prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie (…). W tym przypadku stworzenie pozytywnego wizerunku Spółki wśród lokalnej społeczności pozostaje bez wpływu na opodatkowaną działalność gospodarczą prowadzoną przez Spółkę, a zatem nie można uznać wydatków poniesionych na zakup tego sprzętu za wydatki ogólne o charakterze marketingowym, które przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji programu (…).

W ramach obszaru CRS – (…) Spółka realizowała (…).

Jak wynika z treści wniosku, kierując się zasadą, że pomoc kierowana jest tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – szczególną opieką Spółka otoczyła (…). Dzięki wsparciu Spółki (…) do końca roku (…) mieli zagwarantowane (…) wyjazdy edukacyjno-rozrywkowe w różne miejsca (…). (…) roku planowany jest również wyjazd (…) dzieci do (…). W ramach współpracy z (…) podejmowane były również inne działania: (…).

W przypadku Programu (…) Spółka dokonała zakupu (…).

Wskazali Państwo, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie dobroczynności z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w działalność Spółki. Podmioty na rzecz których Spółka dokonuje wsparcia finansowego w ramach ww. programów nie podejmują aktywnych działań promujących Spółkę. Jednak Spółka w ramach działalności marketingowej informuje (m.in. na stronie internetowej) o przeprowadzonych akcjach z zakresu CSR w tym z zakresu dobroczynności.

Podejmując działania wspierające środowisko lokalne, w ramach projektu (…), Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o rozwój społeczny. Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR w tym w ramach projektu (…) pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez kierowanie pomocy, tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna tj. szczególną opieką Spółka otoczyła wychowanków domu dziecka. Komunikacja z rynkiem, w tym ramach projektu (…) odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, angażującego się lokalnie i wspierającego najbardziej potrzebujących.

Odnosząc się do prawa do odliczenia od wydatków poniesionych na realizację działań CSR w ramach programu (…) stwierdzić należy, że z przedstawionych okoliczności nie wynika, aby nabyte towary miały/lub mogły mieć choćby pośredni wpływ na sprzedaż opodatkowaną Spółki. Nie sposób zaakceptować poglądu, że działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, przełożą się na długofalowy wzrost zysków z działalności opodatkowanej. Działania Spółki w tym programie koncentrują się na (…). Związek na który powołuje się Spółka jest zbyt odległy i niepewny, aby móc określić go jako pośrednio związany z działalnością przez nią prowadzoną. Jak już wskazano na wstępie działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu nie można mylić z działalnością charytatywną, gdyż społeczna odpowiedzialność biznesu musi być bezpośrednio powiązana z działalnością przedsiębiorstwa. Charytatywność jest relacją jednostronną, to bardziej emocjonalny niż strategiczny sposób pomocy. CSR natomiast nastawione jest na budowanie relacji i powinno być rozumiane w kategoriach strategii, a nie pojedynczych „datków”. Niewątpliwie pomoc (…) zasługuje na akceptację i tworzy korzystny obraz (wizerunek) Spółki, to jednak jej związek z działaniami marketingowymi, zachęcaniem do kupowania wyrobów Spółki ‒ nie pozostaje w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością, a poniesione wydatki nie będą miały wpływu na powstanie lub zwiększenie opodatkowanego obrotu.

W odniesieniu do towarów i usług nabytych dla realizacji (…), nie mają Państwo prawa do odliczenia z uwagi na to, że wskazany przez Państwa związek z czynnościami opodatkowanymi jest niewystarczający. Odpowiadając na pytania organu w zakresie podania, w jakim celu działania w ramach Programu (…) są podejmowane oraz jaki wpływ mają one na generowanie sprzedaży opodatkowanej Spółki, tj. na przyszłe obroty, zyski, wizerunek, odbiór przez klientów – nie wykazali Państwo racjonalnego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy tymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą (nie wskazał, że np. (…)), a jedynie odwołał się do takich wymiernych korzyści dla Spółki płynących z realizacji projektów w ramach CSR, jak wzrost zaufania do Spółki w zakresie dbałości o sprawy społeczne, poprawa relacji ze społecznością lokalną i władzami lokalnymi, wzrost konkurencyjności Spółki, a także możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach w akcjach reklamowych.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji (…).

W ramach obszaru Działania na rzecz ochrony środowiska Spółka realizowała program (…).

W ramach projektu zamontowano (…).

Wskazali Państwo, że podejmując działania wspierające środowisko naturalne. Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych, w tym (…). Ponadto, wskazali Państwo, że działania CSR w tym w ramach programu (…), wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość. Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR w tym w ramach programu (…) pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez działanie proekologiczne w postaci (…). W ramach programu (…), komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię.

Spółka ponosiła wydatki na dostawę i montaż (…)i dokonała odliczenia VAT od otrzymanych od sprzedawców faktur. Budowa (…) jest związana z działalności opodatkowaną Spółki. Powyższe działania będą budować wizerunek Spółki jako przedsiębiorcy dbającego o środowisko, innowacyjnego, wspierającego nieemisyjny transport, jednocześnie przyczyniając się w ostatecznym efekcie do wzrostu zysków Spółki. Spółka promuje w ten sposób w społeczności lokalnej możliwość korzystania z (…).

Spółka posiada (…).

Wskazali Państwo, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.

Treść wniosku wskazuje, że Spółka posiada na stanie majątkowym (…) w całości wykorzystywane do działalności gospodarczej, jednocześnie z opisu sprawy wynika, że (…) jest ogólnodostępna. Jak Państwo podali, budowa (…) w ramach działalności CSR jest związana z działalności opodatkowaną Spółki.

Analizując okoliczności przedstawione w opisie ww. programu, w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, należy stwierdzić, że jeśli (…) ta jest wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych, czy to do (…) (o ile są to czynności opodatkowane), to przysługuje Państwu w całości prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dostawy i montażu (…).

W ramach ww. obszaru Spółka zrealizowała PROGRAM: „…”. Wdrażając program „…” realizują Państwo swoje zobowiązania zawarte w przyjętej strategii działalności, założeniach zrównoważonego rozwoju firmy i zasadach wdrożonego w (…) roku Systemu (…).

Powyższemu celowi służyć będzie wykonanie (…).

Nadrzędnym celem programu edukacji będzie (…).

Podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR w tym (…), pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość. Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym (…), wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez promowanie ekologicznego stylu życia wśród swoich pracowników, okazywania szacunku dla środowiska naturalnego oraz najbliższego otoczenia przyrodniczego i społeczności lokalnych. Komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię.

Spółka dokonywała zakupu (…).

Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży (…), które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują.

Wskazali Państwo, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.

Wskazane przez Spółkę obszary wpływu realizowanego programu „…”, stanowią niewątpliwie pozytywny element prowadzonej polityki wkładu w lokalne społeczeństwo, ale w opinii Organu, powiązanie ich z czynnościami opodatkowanymi Spółki jest zbyt daleko idące i niedające się zracjonalizować. Zdaniem Organu działania te, chociaż niewątpliwie pozytywne, nie wykazują ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi Spółki w postaci (…). W żaden sposób działania te nie przekładają na działania marketingowe, które wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość. Nie można zaakceptować poglądu, że każdy wydatek wspierający środowisko naturalne, ma pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki, w tym kontekście, że każdy taki wydatek buduje pozytywny wizerunek Spółki, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Wykonanie (…) nie wpłynie na budowę zrównoważonego rozwoju gospodarczego Spółki zajmującej się (…). Strategia CSR polega na połączeniu w działalności firmy realizacji celów marketingowych i społecznych. Tym samym wsparcie wybranego celu społecznego powinno być powiązane z działalnością Spółki.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji programu „…”.

Kolejny program realizowany przez Spółkę w ramach obszaru Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego to (…).

Jak wynika z treści wniosku, Spółka aktywnie uczestniczy w rozbudowaniu (…).

W związku z niniejszym projektem, Spółka poniosła wydatki na (…).

Wskazali Państwo, że podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR, w tym (…), pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość, bowiem udana współpraca Spółki ze społecznością lokalną jest szansą na uzyskanie ekonomicznych, gospodarczych i społecznych efektów zewnętrznych, a także aprobaty lokalnej społeczności i władz dla gospodarczych zamierzeń inwestycyjnych Spółki, które generują uciążliwości dla życia mieszkańców.

Jednocześnie jak Państwo podają, marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji, nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Komunikacja z rynkiem, w ramach (…), odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię oraz dbającego o komfort życia społeczności lokalnej. Działania CSR, w tym (…), pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez wykazanie przez Spółkę aktywności w ramach ochrony środowiska oraz zwiększanie atrakcyjności i komfortu życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych ze Spółką.

Spółka poniosła wydatki na nabycie i montaż (…). Wskazali Państwo, że uciążliwościami dla społeczności lokalnej, w związku z działalnością prowadzoną przez Spółkę są (…). W efekcie wdrożenia ww. programu, Spółka dąży do zrekompensowania tych uciążliwości i do zyskania aprobaty społeczności lokalnej oraz władz samorządowych na działania prowadzone przez Spółkę w ramach działalności gospodarczej.

Program pozwala ukazać Spółkę jako firmę dbającą o społeczność lokalną oraz środowisko poprzez realizację prospołecznych projektów zwiększających atrakcyjność i komfort życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych jest z nią. W ostatecznym efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, przełożą się na długofalowy wzrost zysków m.in. poprzez ułatwioną możliwość rekrutowania nowych pracowników, wzrost zaufania pracowników do Spółki. Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży (…), które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują.

Wskazali Państwo, że przedmiotowe działania mają pośredni wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego na tle powołanych przepisów prowadzi do wniosku, że wbrew twierdzeniu Spółki, uczestnictwo w rozbudowaniu (…) nie ma zarówno ogólnego, jak i pośredniego związku z Państwa działalnością gospodarczą. Trudno bowiem zaakceptować istnienie chociaż pośredniego związku dokonanych w ramach tego projektu zakupów ze zmniejszeniem uciążliwości dla społeczności lokalnej, w związku z działalnością prowadzoną przez Spółkę, (…). Wprawdzie w efekcie Spółka uzyska aprobatę władz samorządowych, jednak charakter poczynionych zakupów nie wskazuje na ich związek z działalnością opodatkowaną Spółki, w stopniu przekładającym się na rzeczywisty długofalowy wzrost zysków, czy zdobycie konkurencyjnej pozycji względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. Skoro program dotyczy uczestnictwa w rozbudowaniu (…) to trudno mówić o ułatwionej możliwości rekrutowania nowych pracowników, wzroście zaufania pracowników do Spółki. Ww. działania Spółki nie odpowiadają cechom działań marketingowych, nie są adresowane ani do klientów (kontrahentów) Spółki, ani – w istocie – do „docelowych odbiorców”.

Wskazane przez Spółkę obszary wpływu realizowanego programu stanowią niewątpliwie pozytywny element prowadzonej polityki wkładu w lokalne społeczeństwo, ale w opinii Organu, powiązanie ich z czynnościami opodatkowanymi Spółki jest zbyt daleko idące i niedające się zracjonalizować. Zdaniem Organu wydatki te, chociaż niewątpliwie pozytywnie wpływają na lokalną społeczność, nie wykazują ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi Spółki w postaci (…). Argumentacji podatnika nie można uznać za przekonywującą, albowiem sam fakt że realizowany ww. program pozwala ukazać Spółkę jako firmę dbającą o społeczność lokalną oraz środowisko poprzez realizację prospołecznych projektów zwiększających atrakcyjność i komfort życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych jest z nią, nie jest wystarczający do przyznania Spółce prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu (…).

W konsekwencji, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji (…).

W ramach ww. obszaru Spółka realizowała projekt (…).

Spółka nabyła (…).

Wskazali Państwo, że udział w projekcie pokazuje Spółkę jako firmę odpowiedzialną społecznie i przyjazną środowisku, która chętnie wspiera wszelkie inicjatywy ekologiczne oraz podejmuje różne działania związane z poszanowaniem zasobów naturalnych. Dlatego (…) doskonale wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu Spółki.

Spółka dokonywała zakupu towarów i usług w związku z realizacją przedmiotowego programu i dokonała odliczenia VAT od otrzymanych od sprzedawców faktur. Spółka dokonała wykupu (…). Spółka wybrała przedsięwzięcie w (…)– ścieżka edukacyjna – „…”. Kwota z tytułu wykupu zostanie przeznaczona na (…). Na pytanie Organu, czy Spółka dokonywała jedynie wsparcia finansowego odpowiedzieli Państwo przecząco, wskazując, że Spółka dokonała wykupu (…).

Wskazali Państwo, że (…) opracowują koncepcje tablic informacyjnych, które będą informować o finansowaniu /współfinansowaniu przedsięwzięcia przez Spółkę.

Podali Państwo, że przedmiotowe działania mają pośredni wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości, w pierwszej kolejności należy dokonać oceny, czy faktura otrzymana przez Spółkę dokumentuje czynność podlegającą opodatkowaniu.

Mając na uwadze całokształt okoliczności sprawy nie można uznać, że (…) sprzedając (…) dokonują na rzecz Spółki czynności podlegających opodatkowaniu. Spółka nabywając certyfikaty (…) w rzeczywistości przekazuje (…) środki pieniężne na sfinansowanie (współfinansowanie) określonego przedsięwzięcia o charakterze proekologicznym i prospołecznym. Natomiast (…) w zamian za uzyskane środki finansowe nie świadczą na rzecz Spółki jakiejkolwiek usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Sam fakt umieszczenia informacji o finansowaniu/współfinansowaniu przedsięwzięcia przez Spółkę, jest konsekwencją wykupu (…), a nie czynnością dokonaną na rzecz Spółki w zamian za finansowanie przedsięwzięcia.

Działaniom (…) podejmowanym w związku z zakupem przez Państwa (…) nie można przypisać znamion usług reklamowych świadczonych na rzecz Spółki. Budowanie pozytywnego wizerunku firmy wynika już z samego faktu przekazania wsparcia finansowego na rzecz (…) z przeznaczeniem na realizację konkretnych przedsięwzięć proekologicznych i prospołecznych.

W konsekwencji przekazana przez Państwa kwota wsparcia finansowego – swoista „cegiełka” – na rzecz (…) nie stanowi wynagrodzenia z tytułu świadczenia przez (…) jakiejkolwiek usługi dla Spółki, a wystawione przez sprzedawców faktury nie uprawniają Spółki do odliczenia podatku naliczonego. Faktury te bowiem dokumentują samo przekazanie środków pieniężnych pomiędzy Spółką a (…)na sfinansowanie działań podejmowanych w interesie publicznym, które na gruncie ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia (…), bowiem faktury otrzymany przez Państwa nie dokumentują czynności podlegających opodatkowaniu.

Zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje ponosić wydatki związane z projektem (…), w ramach którego Spółka będzie inicjować całkiem nowe rozwiązania, które opierałyby się nie na prostym mechanizmie przekazywania energii na cele społeczne, ale wykorzystywałyby (…). Jednym z analizowanych rozwiązań, jest utworzenie z samorządami tzw. (…), który pozwalałby efektywnie zarządzać (…). W efekcie mieszkańcy społeczności mogliby liczyć na (…).

Podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR w tym w ramach programu (…) pośrednio będą wpływać na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez działanie na rzecz (…). Komunikacja z rynkiem, w ramach programu (…), ma się odbywać pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię, który inicjuje nowe rozwiązania wykorzystując kompetencje i produkty (…).

Spółka podpisała z (…) umowę na przygotowanie strategii (…). Umowa jest w trakcie realizacji, więc nie zostały jeszcze wystawione żadne faktury VAT.

Celem programu jest wdrożenie systemu, który pozwalałby efektywnie zarządzać (…).

Program stanowi element działalności CSR realizowanej przez Spółkę, która wpisuje się w ogólną strategię Spółki. Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Na pytanie Organu o treści jaki będzie związek zakupionych w ramach tego programu towarów i usług z działalnością opodatkowaną Spółki, odpowiedzieli Państwo, że wdrożenie (…) w ramach działalności CSR będzie związane z działalności opodatkowaną Spółki, przyczyniając się w ostatecznym efekcie, poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, do wzrostu zysków Spółki.

Wskazali Państwo, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska (oszczędności energii) z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.

W odniesieniu do tego programu, należy zauważyć, że z tak przedstawionego opisu sprawy nie wynika, aby istniał racjonalny związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami, a opodatkowaną działalnością gospodarczą Spółki. Nie można bowiem uznać Państwa argumentacji za przekonywującą i przyjąć że wydatki poniesione w ramach ww. projektu (wskazano jeden wydatek dot. przygotowania strategii Klastra Energii i nie skonkretyzowano żadnych innych) mają charakter marketingowy. Związek pomiędzy nimi, a opodatkowaną działalnością Spółki jest na tyle niesprecyzowany, że nie uprawnia Państwa do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu. Uzupełniając bowiem złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej i odpowiadając na pytania organu, jaki będzie związek wydatków poniesionych w ramach ww. programu z działalnością opodatkowaną Spółki i w jaki sposób realizacja tego programu przełoży się na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki, wskazali Państwo ogólnie, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska (oszczędności energii) z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków. Ponadto nie wykazali Państwo również, że pomiędzy ww. wydatkami, a opodatkowaną działalnością gospodarczą Spółki zachodzi bezpośredni (tj. związany z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT) związek pozwalający na dokonanie odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu.

W konsekwencji nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, w związku z przygotowaniem strategii (…).

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie:

-prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działaniami CSR w odniesieniu do programów: (…) – należy uznać za prawidłowe,

-prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działaniami CSR w odniesieniu do programów: (…) – należy uznać za nieprawidłowe.

W zakresie następujących programów, podali Państwo, że nie dokonywali Państwo zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT, a programy te stanowiły jedynie wsparcie finansowe.

-(…).

Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia VAT od wydatków na projekty opisane w punktach 1-5, w przypadku nabycia towarów lub usług. Skoro nie dokonywali Państwo zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT w związku z realizacją ww. programów, to nie udziela się odpowiedzi na zadane pytanie, bowiem w tej sytuacji przy nabyciu nie był naliczony podatek, który mógłby podlegać odliczeniu.

W zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją programu „…”, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja została wydana na przepisach prawa podatkowego obowiązujących w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym oraz w dacie wydania pierwotnej interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, bowiem niniejsza interpretacja stanowi ponowne rozstrzygnięcie tej samej sprawy w wyniku prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 18 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1021/19 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 lutego 2024 r. sygn. akt I FSK 1365/20.

Tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytań) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniami, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, niniejsza interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnośnie natomiast powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Ponadto podkreślić należy, iż powołane przez Państwa wyroki Sądu są rozstrzygnięciem w konkretnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym. Rozstrzygnięcia dokonane przez sądy są wiążące wyłącznie w sprawach, w których zostały wydane, a organy podatkowe nie są związane rozstrzygnięciami sądów w indywidualnych sprawach. Należy wskazać, że w stosunku do każdego ponoszonego przez podatnika wydatku w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu trzeba badać, czy w konkretnym stanie faktycznym (tj. na tle konkretnych okoliczności faktycznych odnoszących się m.in. do profilu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej i charakteru poniesionego wydatku) to prawo do odliczenia przysługuje. Zatem nie można tez tych wyroków „przenosić” bezpośrednio na przysługujące Państwu uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego z tytułu każdego realizowanego w ramach CSR programu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00