Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Gl 1021/19

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel, Sędziowie WSA Adam Nita (spr.), Bożena Suleja-Klimczyk, Protokolant specjalista Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi A S.A. w J. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W zaskarżonej interpretacji z [...] r., nr [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (zwany dalej również Organem interpretacyjnym lub Dyrektorem) stwierdził, że nieprawidłowe jest stanowisko A (w dalszej części uzasadnienia określanej mianem Spółki, Strony, Wnioskodawcy lub Skarżącego), zaprezentowane we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco. Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczącej zarówno zaistniałego już stanu faktycznego, jak i zdarzenia przyszłego. Wyłącznie na marginesie warto przy tym zauważyć, że przedmiotem pisma inicjującego postepowanie interpretacyjne były również kwestie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zaskarżonej interpretacji Dyrektor wypowiadał się jednak wyłącznie co do materii podatku od towarów i usług, ten akt został zaskarżony do Sądu, a zatem wyłącznie materia podatku od towarów i usług zawarta w interpretacji jest punktem odniesienia dla rozważań Sądu.

Prezentując stan faktyczny (zaistniały i przyszły), Wnioskodawca wskazał, że zajmuje się wydobyciem i sprzedażą węgla kamiennego oraz jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Podkreślono też, iż w ramach prowadzonej działalności Spółka angażuje się w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (określane jako CSR). Ich celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi. W przekonaniu Skarżącego, wspomniana społeczna odpowiedzialność biznesu jest zaś elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem. W konsekwencji tej aktywności Wnioskodawca wykracza bowiem poza obszary swoich dotychczasowych działań, przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu Spółki, jako podmiotu wykonującego działalność gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00