Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-08-20
Data publikacji: 2024-08-20

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawcy - NOWA PUBLIKACJA w Twoim INFORLEX

25 września 2024 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów. Nowe regulacje to także nowe obowiązki dla pracodawców. Jak wdrożyć w firmie wewnętrzne procedury zgłaszania naruszeń prawa oraz zapewnić sygnaliście niezbędną ochronę? - przeczytasz w najnowszej publikacji INFORLEX.

Zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów wszystkie podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób (dotyczy to pracowników, jak i osób wykonujących pracę w innej formie np. na umowy cywilnoprawne), a także wszystkie podmioty z sektora finansowego, niezależnie od ich wielkości będą musiały wdrożyć system zgłaszania naruszeń prawa oraz objąć ochroną osoby zgłaszające takie naruszenia tzw. sygnalistów. Dla tych wszystkich podmiotów oznacza to stworzenie i wdrożenie całkowicie nowych procedur wewnętrznych określających zasady ochrony sygnalistów, powołanie nowego stanowiska (Compliance Officera) w organizacji, uruchomienie kanałów wewnętrznych niezbędnych do zgłaszania naruszeń przez sygnalistę, gwarantujących mu bezpieczeństwo przed negatywnymi konsekwencjami dokonania takiego zgłoszenia (np. zwolnienie, wstrzymanie awansu, degradacja, nieprzedłużenie umowy o pracę zawartej na czas określony).

W poradniku znajdą Państwo odpowiedzi na następujące pytania:

  • kim jest sygnalista i jakie ma uprawnienia?
  • na czym polega ochrona sygnalisty?
  • jakie są zasady dokonywania zgłoszeń wewnętrznych, zewnętrznych i ujawnienia publicznego?
  • jak prawidłowo stworzyć system zgłoszeń naruszeń prawa?
  • kto powinien zajmować się obsługą zgłoszeń?
  • jak prowadzić postępowanie wyjaśniające?

Czytelnicy poznają ogólne zasady i najważniejsze terminy występujące w ustawie o ochronie sygnalistów, żeby zrozumieć, jak zrealizować najważniejsze obowiązki, które ich dotyczą, czyli stworzyć bezpieczny system zgłoszeń wewnętrznych i zapewnić ochronę sygnaliście. Poradnik zawiera również niezbędne wzory dokumentów, jakie powinny posiadać firmy wdrażające procedury dotyczące zgłaszania naruszeń prawa oraz ochrony sygnalistów.

Zapraszamy do lektury!

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00