Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.221.2024.2.GK

Zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0% w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów na podstawie posiadanych dokumentów wskazanych w Zestawie 1-4.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług  w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów na podstawie posiadanych dokumentów wskazanych w Zestawie 1-4. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 15 lipca 2024 r. (data wpływu 17 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

A. A/S, z siedzibą w Danii należy do grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”), zajmującej się produkcją i sprzedażą (...) oraz innych elementów (...). Spółka jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT w tym również dla celów dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Wnioskodawca dostarcza swoje produkty (tj. przede wszystkim okna i drzwi) do nabywców zarówno z Państw Członkowskich Unii Europejskiej jak i do nabywców z państw trzecich. Jednym z kontrahentów Wnioskodawcy jest B. AB (dalej „B. AB”) z siedzibą w Szwecji. B. AB jest zarejestrowany na VAT w Szwecji.

B. AB dostarcza nabyte od Wnioskodawcy towary szwedzkim kontrahentom (zarówno osobom fizycznym jak i podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą).

Towary transportowane są bezpośrednio z magazynu Wnioskodawcy do finalnego nabywcy.

Na potrzeby analizowanych transakcji B. AB podaje Wnioskodawcy swój szwedzki numer VAT.

Transakcje realizowane są według następującego schematu:

Wnioskodawca - (DAP) - B. AB - (DAP) - finalny nabywca w Szwecji (osoba fizyczna, lub podmiot prowadzący działalność gospodarczą).

Jak wskazano powyżej dostawa pomiędzy Wnioskodawcą a B. AB realizowana jest na warunkach Incoterms DAP, co oznacza, że ryzyko zniszczenia lub utraty towarów zostaje przeniesiona na B. AB z chwilą, kiedy towary znajdą się we wskazanym miejscu w Szwecji i zostaną przygotowane do rozładowania. Prawo do dysponowania towarami jak właściciel przenoszone jest na B. AB w Szwecji - w miejscu dostawy wskazanej przez B. AB.

Dostawy pomiędzy B. AB, a finalnym nabywcą są również realizowane na bazie Incoterms DAP.

Zgodnie z uzgodnionymi warunkami INCOTERMS Wnioskodawca odpowiedzialny jest za organizację transportu. Transport realizowany jest przez przewoźnika działającego na podstawie umowy zawartej z Wnioskodawcą. Wnioskodawca ponosi koszty transportu, przy czym czynności techniczne związane z organizacją konkretnych wysyłek realizowane są przez pracowników spółki z Grupy działającej na zlecenie Wnioskodawcy w ramach usługi świadczonej przez tę spółkę na rzecz Wnioskodawcy na podstawie odrębnej umowy.

Z uwagi na konieczność optymalizacji transportu przesyłki dostarczane są do centrum logistycznego w Szwecji (dalej: „Centrum Logistyczne”), skąd transportowane są do finalnych nabywców. W Centrum Logistycznym towary składowane i przeładowywane są wyłącznie ze względów logistycznych, nie następuje zmiana właściwości towarów. W zależności od wielkości przesyłki, mogą być one dostarczane do finalnych nabywców w następujący sposób:

1)jeśli wielkość przesyłki pozwala na wykorzystanie całości powierzchni załadunkowej pojazdu, wówczas pojazdem tym transportowana jest przesyłka tylko do jednego nabywcy,

2)w przypadku mniejszych przesyłek na pojeździe znajdują się przesyłki do różnych odbiorców i są one rozwożone odpowiednio.

Co do zasady dostawy realizowane na rzecz B. AB powinny być udokumentowane następującym zestawem dokumentów:

1.zamówienie, na którym wskazane są ilość zamawianych produktów i miejsce dostawy, dostępne w systemie SAP stosowanym przez Wnioskodawcę i B. AB (dalej: „Zamówienie”),

2.faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.wystawiony przez przewoźnika dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.wystawione przez przewoźnika dokumenty transportowe potwierdzające dostawę do miejsca wskazanego przez B. AB - odpowiednio:

a.dokument CMR w przypadku dostaw, gdzie na pojeździe znajduje się jedna przesyłka,

b.dokument „New consignment note” w przypadku kilku przesyłek dostarczanych jednym pojazdem,

5.potwierdzenie płatności za towar - uzgodniony termin płatności to miesiąc, w którym wystawiono fakturę dokumentującą dostawę towarów + 25 dni, co oznacza, że B. AB realizuje płatność po otrzymaniu towarów dostarczanych przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca uzyskuje potwierdzenie płatności po upływie terminu na złożenie deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT.

Wszystkie dokumenty oznaczone są w sposób pozwalający na ich przyporządkowanie do poszczególnych dostaw.

Wskazać należy, że w przypadku dostaw na rzecz osób fizycznych nie zawsze kurier zastanie nabywcę pod wskazanym adresem. W takim przypadku towary zostawiane są pod drzwiami, co jak poinformowano Wnioskodawcę jest powszechną praktyką stosowaną w Szwecji. W takim przypadku na dokumencie transportowym dotyczącym odcinka z Centrum Logistycznego do finalnego nabywcy nie będzie podpisu finalnego nabywcy. Czasami w dokumentacji znajdują się zdjęcia przesyłki pozostawionej pod drzwiami. Zdarza się też, że dokument podpisany zostanie nieczytelnym podpisem.

Również w przypadku dostaw na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą nie zawsze dokumenty dotyczące transportu na odcinku z Centrum Logistycznego do finalnego nabywcy zostaną opatrzone czytelnym podpisem odbiorcy. Dostawy te realizowane są często na miejsce budowy - w takim przypadku towar odbierają osoby znajdujące się na placu budowy. Jak wynika z analizy otrzymanych dokumentów zdarza się, że osoby odbierające towar nie potwierdzają odbioru na dokumentach transportowych, albo potwierdzają odbiór nieczytelnym podpisem. Jak poinformowano Wnioskodawcę w Szwecji pieczątki firmowe nie są stosowane na potrzeby potwierdzenia odbioru towaru na dokumentach transportowych.

W kilku przypadkach Spółka nie otrzymała dokumentów potwierdzających transport na odcinku Centrum Logistyczne - miejsce dostawy wskazane przez B. AB.

W konsekwencji w praktyce zdarza się, że Spółka posiada następujące zestawy dokumentów:

Zestaw 1

1.zamówienie,

2.faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy,

5.potwierdzenie płatności za towar - otrzymane po upływie terminu na złożenie deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT.

Zestaw 2

1.zamówienie,

2.faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - podpis nieczytelny,

5.potwierdzenie płatności za towar - otrzymane po upływie terminu na złożenie deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT.

Zestaw 3

1.zamówienie,

2.faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego-odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.potwierdzenie płatności za towar - otrzymane po upływie terminu na złożenie deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT.

Dodatkowo na zakończenie każdego miesiąca Wnioskodawca otrzymuje faktury za wykonaną w danym miesiącu usługę transportową wraz z zestawieniem wskazującym poszczególne zrealizowane w danym okresie rozliczeniowym dostawy - na podstawie tego zestawienia Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować poszczególne transporty do zrealizowanych na rzecz B. AB dostaw.

Zestaw 4

Wskazać należy, że zdarza się, że dokumenty CMR potwierdzające dostawę towarów do Centrum Logistycznego przesłane zostaną do Wnioskodawcy z opóźnieniem. W takim przypadku przed otrzymaniem dokumentu CMR Wnioskodawca może posiadać już następujący zestaw dokumentów:

1.zamówienie,

2.faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy/podpis nieczytelny,

4.potwierdzenie płatności za towar,

5.faktura za usługę transportową.

Dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego dostarczany jest w okresach rozliczeniowych następujących po zgromadzeniu wskazanych powyżej dokumentów.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:

1.Czy z dokumentu CMR lub „New consignment note”, potwierdzający transport towarów z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB na którym brak jest podpisu lub podpis jest nieczytelny wynika jednoznacznie fakt dostarczenia towarów do odbiorcy finalnego w Szwecji?

Zdaniem Wnioskodawcy wskazane we wniosku dokumenty CMR jak również „New consignment note” stanowią jeden z dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do miejsca przeznaczenia. W przypadku dokumentów, które nie są podpisane Spółka ma jednak wątpliwość, czy można uznać, że z samych tych dokumentów jednoznacznie wynika fakt dostarczenia towarów do nabywcy. Podobne wątpliwości dotyczą dokumentów podpisanych podpisem nieczytelnym.

W związku z powyższymi wątpliwościami Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną celem wyjaśnienia, czy uzyskując fakturę za usługę transportu oraz dokumenty, wskazane w punktach 1, 2, 3 i 4 Zestawu 1 oraz dokumenty, wskazane w punktach 1, 2, 3 i 4 Zestawu 2 przedstawionych odpowiednio w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Spółka spełniła/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT jest/będzie uprawniona do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

2.Czy płatność za towar, którą otrzymujecie Państwo od B. AB dokonywana jest dopiero po otrzymaniu przez B. AB płatności za towar od finalnego nabywcy, który dokonuje płatności na rzecz B. AB dopiero po otrzymaniu towarów?Czy zawarte sąjakieś umowy, uzgodnienia itp., z których jednoznacznie wynika, że odbiorca finalny dokonuje płatności na rzecz B. AB dopiero po otrzymaniu towarów? Czy zawarte są jakaś umowy, uzgodnienia itp., z których jednoznacznie wynika, że B. AB dokonuje płatności na Państwa rzecz dopiero po dostarczeniu towarów do odbiorcy finalnego oraz otrzymaniu płatności od odbiorcy finalnego?

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Wnioskodawcę co do zasady płatność za towar na rzecz B. AB następuje po dokonaniu dostawy.

W wyjątkowych przypadkach, jeśli B. AB nie uzyska ubezpieczenia kredytu klienta dostawa realizowana jest pod warunkiem uiszczenia zaliczki w wysokości 100% wartości towaru. W przypadku, gdy ubezpieczenie kredytu jest niskie - klient zobowiązany jest zapłacić zaliczkę w wysokości 70% na początku produkcji, a pozostałe 30% przed dostawą. Są to jednak rzadkie przypadki. Co do zasady w dniu dostawy wystawiana jest faktura z 30 dniowym terminem płatności.

Termin płatności na rzecz B. AB wskazywany jest w zamówieniu oraz na wystawianych przez B. AB fakturach.

Jak wskazano we opisie stanu faktycznego termin płatności uzgodniony pomiędzy B. AB a Wnioskodawcą to miesiąc, w którym wystawiono fakturę + 25 dni.

Tak uzgodnione terminy płatności powodują, że co do zasady B. AB opłaca faktury Wnioskodawcy już po otrzymaniu należności od swoich klientów. Nie można jednak wykluczyć, że płatności za faktury Wnioskodawcy realizowane były przed otrzymaniem przez B. AB należności od finalnego nabywcy (np. w przypadku faktur wystawianych w ostatnich dniach miesiąca, albo w przypadku opóźnień w płatności finalnych nabywców). Otrzymanie płatności od finalnych nabywców nie jest warunkiem, od którego uzależniona jest płatność na rzecz Wnioskodawcy.

Jednocześnie, uzupełniając opis zdarzenia przyszłego, wskazują Państwo na rozważaną zmianę warunków płatności za towary dostarczane przez Wnioskodawcę na rzecz B. AB. Zgodnie z planowaną zmianą płatności za faktury wystawione w dniach od 01 do 25 danego miesiąca byłyby realizowane w dniu 25-go tego miesiąca, natomiast płatności za faktury wystawione 25-go dnia miesiąca już po dokonaniu płatności oraz w okresie od 26-go do końca miesiąca - do 25-go dnia następnego miesiąca.

3.Czy potwierdzenie płatności za towar w Zestawie 4 otrzymujecie Państwo przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, czy po upływie terminu na złożenie deklaracji podatkowej?

W praktyce możliwe są obydwa przypadki tj. otrzymanie potwierdzenia płatności zarówno przed jak i po upływie terminu na złożenie deklaracji podatkowej.

4.Czy z oświadczenia B. AB zawierającego potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji wynika, że towar został dostarczony do odbiorcy finalnego w Szwecji?

Na dzień dzisiejszy Spółka nie otrzymała jeszcze takich oświadczeń. Prowadzone są rozmowy w tym zakresie. Oświadczenie będzie zawierało informację o dostarczeniu towarów do miejsca przeznaczenia (dostawa do miejsca wskazanego przez finalnego odbiorcę).

5.Czy z oświadczenia przewoźnika zawierającego potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecjiwynika, że towar został dostarczony do odbiorcy finalnego w Szwecji?

Na dzień dzisiejszy Spółka nie otrzymała jeszcze takich oświadczeń. Prowadzone są rozmowy w tym zakresie. Oświadczenie będzie potwierdzało, że dana przesyłka została dostarczona finalnemu odbiorcy w Szwecji.

6.Czy będziecie Państwo posiadali przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy inne dokumenty wskazujące, że towar został dostarczony do finalnego nabywcy w Szwecji, np. jakieś oświadczenie, że towar został dostarczony do finalnego nabywcy w Szwecji - prosimy wskazać dla każdego zestawu dokumentów?

Spółka jest w trakcie rozmów zmierzających do uzyskania odpowiednich oświadczeń B. AB i/lub przewoźnika. Na dzień dzisiejszy Spółka nie posiada jednak takich oświadczeń.

Wnioskodawca nie wyklucza, że przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy był, a w zakresie zdarzeń przyszłych - będzie, w posiadaniu innych dokumentów wskazujących na dostarczenie towarów ostatecznemu odbiorcy. Niemniej jednak, z uwagi na ilość realizowanych transakcji na tym etapie ograniczono się do zidentyfikowania i analizy wskazanych we wniosku dokumentów.

Pytania

1)Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym, uzyskując fakturę za usługę transportu oraz dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3 i 4 Zestawu 1 wskazanego w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT?

2)Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania pierwszego zostanie uznane za nieprawidłowe, to czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym, z chwilą uzupełnienia wskazanej w pytaniu pierwszym dokumentacji dodatkowo o potwierdzenie płatności za towar Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust.1 pkt 2 ustawy VAT (posiadał będzie w swojej dokumentacji dowody, o których mowa w powołanym przepisie), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT?

3)Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania pierwszego i drugiego zostanie uznane za nieprawidłowe, to czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym, uzupełniając wskazaną w pytaniu drugim dokumentację dodatkowo o oświadczenie B. AB zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT?

4)Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym, uzyskując fakturę za usługę transportu oraz dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3 i 4 Zestawu 2 wskazanego w opisie zaistniałego stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT?

5)Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania czwartego zostanie uznane za nieprawidłowe, to czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym, uzupełniając wskazaną w pytaniu czwartym dokumentację dodatkowo o potwierdzenie płatności za towar Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT?

6)Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania czwartego i piątego zostanie uznane za nieprawidłowe, to czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym, uzupełniając wskazaną w pytaniu piątym dokumentację dodatkowo o oświadczenie B. AB zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 Ustawy VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT?

7)Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym, uzyskując fakturę za usługę transportu oraz dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3 i 4 Zestawu 3 wskazanego w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 Ustawy VAT, w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 Ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT?

8)Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania siódmego zostanie uznane za nieprawidłowe, to czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym uzupełnienie wskazanej w pytaniu siódmym dokumentacji dodatkowo o oświadczenie B. AB zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 Ustawy VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT?

9)Czy prawidłowe jest stanowisko spółki zgodnie z którym posiadając dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3, 4 i 5 Zestawu 4 wskazanego w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca uprawniony jest/będzie do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT nawet jeśli nie otrzyma jeszcze dokumentu CMR potwierdzającego dostawę towarów do Centrum Logistycznego?

10)Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania 1, 2, 4, 5, 7 i 9 zostanie uznane za nieprawidłowe, to czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym uzupełnienie wskazanej w tych pytaniach dokumentacji dodatkowo o oświadczenie przewoźnika zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT?

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

W zakresie pytania nr 1

Uzyskując fakturę za usługę transportu oraz dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3 i 4 Zestawu 1 wskazanego w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

W zakresie pytania nr 2

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania pierwszego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że z chwilą uzupełnienia wskazanej w pytaniu pierwszym dokumentacji dodatkowo o potwierdzenie płatności za towar Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadał będzie w swojej dokumentacji dowody, o których mowa w powołanym przepisie), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

W zakresie pytania nr 3

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania pierwszego i drugiego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że uzupełniając wskazaną w pytaniu drugim dokumentację dodatkowo o oświadczenie B. AB zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

W zakresie pytania nr 4

Uzyskując fakturę za usługę transportu oraz dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3 i 4 Zestawu 2 wskazanego w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

W zakresie pytania nr 5

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania czwartego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że uzupełniając wskazaną w pytaniu czwartym dokumentację dodatkowo o potwierdzenie płatności za towar Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

W zakresie pytania nr 6

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania czwartego i piątego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że uzupełniając wskazaną w pytaniu piątym dokumentację dodatkowo o oświadczenie B. AB zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

W zakresie pytania nr 7

Uzyskując fakturę za usługę transportu oraz dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3 i 4 Zestawu 3 wskazanego w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

W zakresie pytania nr 8

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania siódmego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że uzupełnienie wskazanej w pytaniu siódmym dokumentacji dodatkowo o oświadczenie B. AB zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

W zakresie pytania nr 9

Posiadając dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3, 4 i 5 Zestawu 4 wskazanego w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca spełnił/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT (posiadanie dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju), w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca uprawniony jest/będzie do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT nawet jeśli nie otrzyma jeszcze dokumentu CMR potwierdzającego dostawę towarów do Centrum Logistycznego.

W zakresie pytania nr 10

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania 1, 2, 4, 5, 7 i 9 zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że uzupełnienie wskazanej w tych pytaniach dokumentacji dodatkowo o oświadczenie przewoźnika zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, w konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

Uzasadnienie Stanowiska Wnioskodawcy

Uwagi dotyczące zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (dalej: „WDT”).

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Przy czym, zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy VAT przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1)podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

2)osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana no potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

3)podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

4)podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polsko państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Jednocześnie zgodnie z art. 13 ust. 6 ustawy VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, z zastrzeżeniem ust. 7.

W myśl art. 41 ust. 3 ustawy VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;

2)podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

3)podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

W myśl art. 42 ust. 1a ustawy VAT stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:

1)podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub

2)złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8

- chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy VAT dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1)dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku, gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2)(uchylony),

3)specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

4)(uchylony),

- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Od 1 lipca 2020 r. weszły w życie przepisy Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912 z dnia 4 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 282/2011 w odniesieniu do niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi (dalej: Rozporządzenie Wykonawcze). Zgodnie z art. 45 Rozporządzenia Wykonawczego:

1.Do celów stosowania zwolnień ustanowionych w art. 138 dyrektywy 2006/112/WE domniemywa się, że towary zostały wysłane lub przetransportowane z państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza jego terytorium, ale na terytorium Wspólnoty, w którymkolwiek z następujących przypadków:

a.sprzedawca wskazuje, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez niego lub przez osobę trzecią działającą na jego rzecz, oraz sprzedawca jest w posiadaniu co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy, albo sprzedawca jest w posiadaniu jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w ust. 3 lit. b), potwierdzających wysyłkę lub transport, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy;

b.sprzedawca jest w posiadaniu następujących dokumentów:

  1. pisemnego oświadczenia nabywcy potwierdzającego, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez nabywcę lub przez osobę trzecią działającą na rzecz nabywcy, oraz wskazującego państwo członkowskie przeznaczenia towarów; takie pisemne oświadczenie określa: datę wystawienia; nazwę lub imię i nazwisko oraz adres nabywcy; ilość i rodzaj towarów; datę i miejsce przybycia towarów; w przypadku dostawy środków transportu, numer identyfikacyjny środków transportu; oraz identyfikację osoby przyjmującej towary na rzecz nabywcy; oraz
  2. co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i nabywcy, lub jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w ust. 3 lit. b), potwierdzających transport lub wysyłkę, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy.

Nabywca dostarcza sprzedawcy pisemne oświadczenie, o którym mowa w lit. b) ppkt (i), do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa.

2.Organ podatkowy może obalić domniemanie przyjęte na podstawie ust. 1.

3.Do celów ust. 1 następujące dokumenty są akceptowane jako dowód wysyłki lub transportu:

a.dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów, takie jak podpisany list przewozowy CMR, konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy lub faktura od przewoźnika towarów;

b.następujące dokumenty:

i.polisa ubezpieczeniowa w odniesieniu do wysyłki lub transportu towarów lub dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za wysyłkę lub transport towarów;

ii.dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, na przykład notariusza, potwierdzające przybycie towarów do państwa członkowskiego przeznaczenia;

iii.poświadczenie odbioru wystawione przez prowadzącego magazyn w państwie członkowskim przeznaczenia, potwierdzające składowanie towarów w tym państwie członkowskim.

Wskazać należy, że Rozporządzenie Wykonawcze wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, i jako takie nie wymaga implementacji do krajowego porządku prawnego. W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2020 r. przepisy Rozporządzenia Wykonawczego mają zastosowanie do dostaw realizowanych przez polskich podatników VAT.

Jednocześnie jednak nie zostały uchylone przepisy ustawy VAT definiujące warunki jakie powinny zostać spełnione, aby opodatkować WDT 0% stawką VAT. Oznacza to, że obecnie w polskim porządku prawnym obowiązują dwie regulacje wskazujące jakie dokumenty upoważniają do opodatkowania WDT 0% VAT - Rozporządzenie Wykonawcze i przepisy Ustawy VAT.

Powyższą tezę potwierdzają objaśnienia podatkowe z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług (dalej: „Objaśnienia”). Zgodnie z Objaśnieniami niespełnienie przez podatnika warunków domniemania wprowadzonych w art. 45a ust. 1 Rozporządzenia 282/2011 nie oznacza jednocześnie, że zostanie on pozbawiony możliwości zastosowania stawki 0% z tytułu dokonanej WDT. W takiej sytuacji podatnik, będzie musiał udowodnić zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT (art. 42 ust 3-5 i 11), że warunek zastosowania stawki 0% polegający na tym, aby towary zostały dostarczone do nabywcy w innym państwie członkowskim, został przez niego spełniony. Innymi słowy, jeżeli podatnik nie spełni warunków określonych w art. 45a ust. 1 lit. a) lub b) Rozporządzenia 282/2011 i domniemanie nie znajdzie zastosowania, sytuacja podatnika pozostaje taka sama jak przed wejściem w życie art. 45a Rozporządzenia 282/2011.

Powyższe znajduje oparcie także w wydanych przez Komisję Europejską notach wyjaśniających do ww. przepisów, w których podkreślono m.in., że niespełnienie warunków określonych w Rozporządzeniu 282/2011, nie oznacza, że zwolnienie określone w art. 138 Dyrektywy VAT (stawka 0% z tytułu WDT) nie będzie miało zastosowania. W takim przypadku dostawca jest obowiązany udowodnić, zgodnie z wymogami organów podatkowych, że warunki zwolnienia określone w art. 138 Dyrektywy VAT są spełnione.

Podsumowując, od 1 stycznia 2020 r. z uwagi na ujednolicenie zasad dokumentowania WDT na obszarze całej Unii Europejskiej, podatnik może posługiwać się dokumentami określonymi w art. 45a Rozporządzenia 282/2011 i w tym zakresie korzystać z domniemania 6 Noty wyjaśniające w sprawie zmian w zakresie unijnego podatku VAT w odniesieniu do procedur magazynu typu call-off stock, transakcji łańcuchowych i zwolnień wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów („szybkie rozwiązania na 2020r.” (dalej: „noty wyjaśniające”) https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/explan atory_notes_ 2020_quick_fixes_pl.pdf 5 przewidzianego w tym przepisie. Powyższe nie jest jednak obowiązkiem podatnika, co oznacza, że w celu skorzystania ze zwolnienia (stawki 0%) z tytułu WDT podatnik nie jest bezwzględnie zobowiązany do gromadzenia wszystkich dokumentów zgodnie z warunkami wskazanymi w art. 45a ust. 1 Rozporządzenia 282/2011.

W celu zastosowania zwolnienia (stawki 0%) dla WDT, podatnik nadal może udowodnić zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 42 ust. 3-5 i 11 ustawy o VAT, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, na zasadach i na podstawie dowodów wskazanych w tych przepisach.”

Stanowisko to potwierdzają również interpretacje indywidualne wydawane przez Dyrektora KIS. Przykładowo interpretacja z dnia 8 lutego 2021 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.820.2020.4.KT.

Jeśli chodzi o termin, w jakim podatnik powinien uzyskać wskazane przepisami o VAT dokumenty wskazać należy, że zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT WDT podlega opodatkowaniu 0% VAT, pod warunkiem, że podatnik posiada odpowiednie dokumenty potwierdzające dostawę do unijnego nabywcy przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej.

Jednocześnie w myśl art. 42 ust. 12 ustawy VAT jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:

1)okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2;

2)okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

Zgodnie z art. 42 ust. 12a ustawy VAT, w przypadkach, o których mowa w ust. 12, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania przez niego tej dostawy, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.

Dokumenty potwierdzające WDT zgodnie z przepisami Ustawy VAT

Ustawodawca, w art. 42 ust. 3 ustawy VAT określił podstawowy katalog dokumentów uznawanych za potwierdzające dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do unijnego nabywcy. W przypadku wątpliwości katalog ten może być uzupełniony innymi dokumentami wskazującymi, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w tym w szczególności dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy VAT.

Stanowisko to potwierdza Uchwała Siedmiu Sędziów NSA z dnia 11 października 2010 r. sygn. akt I FPS 1/10 (dalej: „Uchwała”), zgodnie z którą w świetle art. 42 ust. 1, 3 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczające jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowo (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Jak wskazał NSA w powołanej powyżej Uchwale dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 i 4 u.p.t.u., nie mają charakteru dowodów bezwzględnie obligatoryjnych, lecz jedynie względnie obowiązkowych, co oznacza, że podatnik powinien co do zasady nimi dysponować, lecz w przypadku ich braku lub braku pewnych danych na dokumentach wymaganych tymi przepisami - co czyni je niepełnowartościowymi dowodami w zakresie wykazania dowodzonej okoliczności - może ona zostać udowodniona również innymi dowodami, określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy. (...)

NSA odwołał się również do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”) , wskazując, że z wyroku TSUE z 27 września 2007 r.: w sprawie C-409/04 Teleos pic i in. przeciwko Commissioners of Customs & Excise oraz w sprawie C-146/05 Albert Collee przeciwko Finanzamt Limburg an der Lahn, a także w sprawie C-184/05 Twoh International BV przeciwko Staatssecretaris van Financien wskazując, że z orzeczeń tych wynika, iż

1)Zwolnienie od podatku dostawy wewnątrzwspólnotowej znajduje zastosowanie tylko wtedy, gdy prawo do rozporządzania towarem jak właściciel zostało przeniesione na nabywcę i gdy dostawca ustali, że towar ten został wysłany lub przetransportowany do innego państwa członkowskiego oraz że w wyniku wysyłki lub transportu fizycznie opuścił terytorium państwa członkowskiego dostawy.

2)Przepisy zobowiązujące podatnika do dostarczenia przekonującego dowodu na to, że towary fizycznie opuściły państwo członkowskie dostawy, nie mogą wykraczać poza to, co jest niezbędne do realizacji tego celu; oznacza to, że muszą uwzględniać zasadę proporcjonalności, a w szczególności nie mogą być wykorzystywane w sposób, który podważałby neutralność podatku VAT, stanowiącą podstawową zasadę wspólnego systemu podatku VAT ustanowionego przez przepisy wspólnotowe w tej dziedzinie.

3)Przepis krajowy, który w istocie uzależnia prawo do zwolnienia od podatku dostawy wewnątrzwspólnotowej od spełnienia obowiązków formalnych, nie uwzględniając wymagań merytorycznych, a w szczególności nie biorąc pod uwagę kwestii, czy zostały one spełnione, wykracza poza to, co jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowego poboru podatku. Czynności bowiem powinny być opodatkowane z uwzględnieniem ich obiektywnych cech.

4)Jeżeli fakt dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej jest bezsporny, zasada neutralności podatkowej wymaga, by zwolnienie od podatku VAT zostało przyznane w razie spełnienia przesłanek merytorycznych, nawet jeśli podatnik pominął pewne wymagania formalne. Inaczej byłoby jedynie w przypadku, gdyby naruszenie tych wymagań formalnych uniemożliwiło przedstawienie przekonującego dowodu spełnienia przesłanek merytorycznych.

Powyższe wnioski wskazują, że celem sformułowania określonych przez państwo członkowskie wymagań formalnych dla skorzystania ze zwolnienia WDT od podatku jest udowodnienie przez podatnika, że spełnił on warunki merytoryczne WDT, głównie w zakresie wywozu towarów do innego państwa członkowskiego, lecz ich niespełnienie w całości, gdy okoliczność ta zostanie jednak wykazano innymi dowodami, nie może uniemożliwiać stosowania tego zwolnienia (w Polsce stawki 0%). Przepisy te bowiem należy stosować z uwzględnieniem zasady proporcjonalności, tak aby nie podważały neutralności VAT, co należy mieć na uwadze przy prowspólnotowej wykładni ustanowionych w tym zakresie przepisów krajowych.

Powołując się na Uchwałę Siedmiu Sędziów NSA z dnia 11 października 2010 r. sygn. akt I FPS 1/10 zarówno organy podatkowe jak i sądy administracyjne potwierdziły, że co do zasady podatnicy powinni gromadzić dokumenty wskazane w art. 42 ust. 3 ustawy VAT, niemniej jednak brak takich dokumentów, lub brak na takich dokumentach wszystkich wskazanych przez Ustawodawcę danych nie może skutkować utratą prawa do opodatkowania WDT 0% stawką VAT. WDT może bowiem, zgodnie z przepisami ustawy VAT zostać udowodniona również innymi dowodami, określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy VAT. Przykładowo:

1.Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: „WSA”) w wyroku z dnia 25 kwietnia 2019 r. sygn. akt I SA/Go 63/19 wskazał, iż „dla uznania danej transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek - wynikającej z art. 42 ustawy o VAT (należycie udokumentowany wywóz towarów z terytorium kraju) i art. 13 ustawy o VAT (zarówno dostawca, jak i nabywca są podatnikami zidentyfikowanymi dla transakcji wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb tego podatku). Tak więc pierwszym elementem, który musi wystąpić, aby uznać daną czynność za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest wywóz towaru z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego w wyniku dokonania czynności dostawy, przy czym dostawca winien nadto ustalić, że towar ten fizycznie opuścił terytorium państwa członkowskiego dostawy. Drugi warunek odnosi się do stron transakcji, które winny być zidentyfikowane poprzez dokonanie rejestracji VAT UE, a w tym pojęciu a priori mieści się, że powinny być zidentyfikowane w ogóle tj. co do ich tożsamości (zob. wyr. WSA z 10 kwietnia 2018 r. III SA/GI 1078/17, wszystkie cytowane w uzasadnieniu orzeczenia dostępne są w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

Możliwe jest jednak, iż dostawca będzie mógł zastosować stawkę VAT 0%, pomimo iż nie doszło do przemieszczenia towarów i dostawy na rzecz zagranicznego kontrahenta, ponieważ to nabywca nie wykonał umownego obowiązku wysyłki lub transportu towarów. Będzie do tego uprawniony, jeżeli ustalone zostanie, że dochował należytej staranności w swoich poczynaniach i działał w dobrej wierze (por. wyroki TSUE: Telos, C-409/04 pkt 67, Mecsek - Gabona C-273/11 pkt 43, Euro Tyre Holding C-430/09, pkt 38).

W przypadku WDT postępowanie podatkowe należy zatem oceniać z dwóch perspektyw: po pierwsze ustalić należy czy spełnione zostały warunki do zastosowania stawki VAT 0%, zaś w przypadku, gdy warunki te nie zostały spełnione należy badać czy po stronie dostawcy zaistniała dobra wiara, która pomimo braku spełnienia warunków uprawnia go do zastosowania stawki VAT 0%. (por. wyrok WSA z 8 lutego 2018 r. I SA/Po 1138/17).

W kwestii sposobu udokumentowania WDT Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale składu 7 sędziów z dnia 11 października 2010 r., sygn. akt I FPS 1/10 stwierdził, iż dla zastosowania stawki 0% przy WDT wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 tej ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

NSA opowiedział się za otwartym katalogiem dowodów, którymi można wykazywać spełnienie przesłanki z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT. NSA wskazał m.in., że dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, nie mają charakteru bezwzględnie obligatoryjnych, lecz jedynie dowodów względnie obowiązkowych, co oznacza, że podatnik powinien co do zasady nimi dysponować, lecz w przypadku ich braku lub braku pewnych danych na dokumentach wymaganych tymi przepisami - co czyni je niepełnowartościowymi dowodami w zakresie wykazania dowodzonej okoliczności - może ona zostać udowodniona również innymi dowodami, określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT.”

2.WSA w wyroku z dnia 21 listopada 2017 r. (sygn. III SA/Wa 3725/16) wskazał, że: „Dla zastosowania 0% stawki podatku przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczające jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 u.p.t.u., uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 u.p.t.u. lub innymi dowodami w formie dokumentów, o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego.”

3.Podobnie orzekł WSA w wyroku z dnia 23 kwietnia 2014 r. (sygn. I SA/Op 183/14).

4.NSA w wyroku z dnia 15 kwietnia 2014 r. (sygn. I FSK 657/13) rozstrzygnął, że: „Celem sformułowania określonych przez państwo członkowskie wymogów formalnych dla skorzystania ze zwolnienia WDT od podatku, jest udowodnienie przez podatnika, że spełnił on warunki merytoryczne WDT, głównie w zakresie wywozu towarów do innego państwa członkowskiego, lecz ich niespełnienie w całości, gdy okoliczność ta zostanie jednak wykazana innymi dowodami, nie może uniemożliwiać stosowania tegoż zwolnienia (w Polsce stawki 0%). Przepisy te należy stosować z uwzględnieniem zasady proporcjonalności, tak aby nie podważały neutralności VAT”.

5.Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „Dyrektor KIS”) w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2019 r. ( sygn. S-ILPP4/4512-1-122/15-3/19/EWW) wyjaśnił, że „dla zastosowania stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy. Dla udokumentowania takiej dostawy podatnik może także posiadać inne dowody w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), zgodnie z którym jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.”

6.Podobnie orzekł Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 23 kwietnia 2018 r. (sygn. S-ILPP4/443-357/14/17-S/EWW), interpretacji indywidualnej z dnia 26 września 2023 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.268.2023.2.GK.), interpretacji indywidualnej z dnia 18 października 2023 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.419.2023. 3.GK).

Co więcej, jak orzekł WSA w wyroku z dnia 17 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Łd 178/20, ustawodawca wskazał wyraźnie, że nie chodzi o to, by każdy z osobna dowód mieszczący się w katalogu wymienionym w art. 42 ust. 3 i 11 u.p.t.u. potwierdzał, że towary zostały dostarczone do miejsca wskazanego na fakturze, a za wystarczające uznał, gdy wszystkie zaprezentowane dowody oceniane łącznie potwierdzają tę okoliczność.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie poszczególnych pytań

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Jak wskazano w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dla transakcji udokumentowanych dokumentami wchodzącymi w skład Zestawu 1 Spółka posiada/może posiadać w swojej dokumentacji:

1.zamówienie,

2.fakturę VAT wystawioną przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego w Szwecji - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego

4.dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy.

Spółka dysponować będzie też fakturą za usługę transportu dostarczanych towarów.

Dokumenty te są/będą spójne, a zastosowany przez Spółkę system oznaczeń dostaw pozwoli w łatwy sposób przyporządkować poszczególne dokumenty do konkretnej dostawy.

W ocenie Wnioskodawcy na potrzeby rozliczeń VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów realizowanych na rzecz B. AB powyższy katalog stanowi wystarczające potwierdzenie wywozu towarów sprzedawanych przez Spółkę z terytorium Polski i dostarczone do odbiorcy (B. AB) w miejscu znajdującym się na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Tym samym należy uznać, że uzyskanie tych dokumentów przed upływem terminów wynikających z art. 42 ust. 1 pkt 2 i ust. 12 ustawy VAT albo w terminie określonym w art. 42 ust. 12a ustawy VAT uprawnia/będzie uprawniało Spółkę do opodatkowania przedmiotowych dostaw 0% stawką VAT jeśli spełnione zostaną pozostałe warunki, o których mowa w art. 42 ustawy VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania pierwszego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że z chwilą uzupełnienia zestawu dokumentów składających się z:

1.zamówienia,

2.faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokumentu CMR potwierdzającego dostawę do Centrum Logistycznego w Szwecji - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.dokumentu CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy,

5.faktury za usługę transportu dostarczanych towarów,

dodatkowo o potwierdzenie płatności za towar Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.

Jak wskazano w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego B. AB co do zasady realizuje płatność po otrzymaniu dostarczanych przez Wnioskodawcę towarów. Otrzymanie zapłaty za fakturę dokumentującą WDT oznacza zatem, że towar został dostarczony do B. AB.

Zastosowany przez Spółkę system oznaczeń dostaw pozwoli w łatwy sposób przyporządkować poszczególne dokumenty (w tym faktury i potwierdzenia płatności) do konkretnej dostawy.

Wskazać należy, że „dokument potwierdzający zapłatę za towar” jest jednym z dokumentów wchodzących w skład katalogu dokumentów wskazanych w art. 42 ust. 11 ustawy VAT jako przykładowe dokumenty, jakie mogą być wykorzystane dla udowodnienia dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku, gdy podatnik nie posiada dokumentów wskazanych w art. 42 ust. 3 ustawy VAT, lub jeśli ze względu na niepełne dane dokumenty te nie potwierdzają jednoznacznie dostawy towarów do unijnego nabywcy.

W świetle przedstawionych powyżej argumentów oraz powołanych orzeczeń sądów administracyjnych i interpretacji indywidualnych należy uznać, ze dokumenty zgromadzone w ramach Zestawu 1 uzupełnione dodatkowo o potwierdzenie płatności za towar jednoznacznie potwierdzają, iż towary dostarczane do B. AB w ramach dostaw przedstawionych w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy (B. AB) w Szwecji. Spełniony zostanie zatem warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. W konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 Ustawy VAT Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie między innymi w interpretacji indywidualnej z dnia 18 października 2023 r. sygn. 0114-KDIP1-2.4012.419.2023.3.GK, gdzie w analogicznym stanie faktycznych uznano, że wskazane przez wnioskodawcę dokumenty potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do unijnego nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a w konsekwencji upoważniają dostawcę (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy VAT) do opodatkowania WDT 0% stawką VAT. Jak wskazano w uzasadnieniu przedmiotowej interpretacji „W przedstawionym zestawie 4 posiadacie Państwo specyfikację poszczególnych sztuk ładunku oraz potwierdzenie płatności za towar. Faktury WDT są wystawiane przez Państwo dopiero po wysłaniu towaru do kontrahenta. Warunki płatności widoczne na fakturach WDT są tożsame z warunkami, które Państwo ustaliliście z kontrahentem w umowie/zamówieniu. Z zawartych przez Państwa z kontrahentami umów/zamówień wynika natomiast co do zasady, że kontrahenci dokonują płatności dopiero po otrzymaniu towaru. Zatem, jeśli otrzymujecie Państwo zapłatę za fakturę WDT, oznacza to, że towar został dostarczony do Państwa kontrahenta. Faktury WDT zawierają informacje o nr i dacie zamówienia zatem w ten sposób dana faktura może być powiązana z konkretnym zamówieniem. Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa wskazać należy, że posiadane przez Państwa dokumenty wymienione w zestawie 4 stanowić będą dowody dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej, które zgodnie z art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy, łącznie będą potwierdzały dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a w konsekwencji będą upoważniały Państwa (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy) do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).”

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania pierwszego i drugiego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że z chwilą uzupełnienia zestawu dokumentów składających się z:

1.zamówienia,

2.faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokumentu CMR potwierdzającego dostawę do Centrum Logistycznego w Szwecji - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.dokumentu CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy,

5.faktury za usługę transportu dostarczanych towarów,

6.potwierdzenia płatności za towar

dodatkowo o oświadczenie B. AB zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.

Jak wskazano w punkcie 1.2. „Dokumenty potwierdzające WDT” zgodnie z przepisami ustawy VAT, co do zasady podatnicy powinni gromadzić dokumenty wskazane w art. 42 ust. 3 ustawy VAT, niemniej jednak brak takich dokumentów lub brak na takich dokumentach wszystkich wskazanych przez ustawodawcę danych nie może skutkować utratą prawa do opodatkowania WDT 0% stawką VAT. WDT może bowiem, zgodnie z przepisami ustawy VAT zostać udowodniona również innymi dowodami, określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy VAT.

Jednym z takich dokumentów jest oświadczenie nabywcy potwierdzające otrzymanie towarów będących przedmiotem WDT (art. 42 ust. 11 pkt 4 ustawy VAT). Praktyka dokumentowania na potrzeby rozliczeń VAT dostawy towarów do unijnego nabywcy za pomocą odpowiednich oświadczeń nabywcy akceptowana jest przez sądy administracyjne i organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji z dnia 26 września 2023 r. sygn. 0114-KDIP1-2.4012.268.2023.2.GK Dyrektor KIS uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy dotyczące dokumentowania WDT z wykorzystaniem faktury sprzedaży oraz potwierdzenia przyjęcia towarów przez odbiorcę (oświadczenie nabywcy) w przypadku braku dokumentów przewozowych. Oświadczenia takie wchodziły w skład wskazanego przez podatnika Zestawu 2 i 3. Zestawy te składały się z następujących dokumentów:

  • Zestaw 2: Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku + skan potwierdzenia przyjęcia towarów przez odbiorcę, tj. Gelangensbestatigung, Entry Certificate (oświadczenia nabywcy towarów),
  • Zestaw 3: Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku + potwierdzenie przyjęcia towarów przez odbiorcę zawarte w wiadomości mailowej (oświadczenia nabywcy towarów).

Jak wynika z uzasadnienia powołanej interpretacji indywidualnej (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.268.2023.2.GK) „w odniesieniu do przedstawionych w niniejszym wniosku okoliczności sprawy wskazać należy, że posiadane przez Państwa dokumenty wymienione w zestawie 1-3 oraz w zestawie 5, stanowić będą dowody dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej, które zgodnie z art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy, łącznie będą potwierdzały dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a w konsekwencji będą upoważniały Państwa (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy) do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT/WZPT).

Tym samym Państwa stanowisko, zgodnie z którym w przypadku posiadania dokumentacji opisanej w zestawie 1-3 i zestawie 5 (przy jednoczesnym spełnieniu pozostałych warunków wynikających z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT) Spółka jest uprawniona do stosowania 0% stawki VAT z tytułu WDT/WZPT należy uznać za prawidłowe.”

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3 należy uznać za prawidłowe.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4

Jak wskazano w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dla transakcji udokumentowanych dokumentami wchodzącymi w skład Zestawu 2 Spółka będzie posiadać w swojej dokumentacji:

1.zamówienie,

2.fakturę VAT wystawioną przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego w Szwecji - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - nieczytelny podpisu odbiorcy.

Wnioskodawca dysponować będzie też fakturą za usługę transportu dostarczanych towarów. Wskazane powyżej dokumenty te będą spójne, a zastosowany przez Spółkę system oznaczeń poszczególnych dostaw pozwoli w łatwy sposób przyporządkować je do konkretnej dostawy.

Zdaniem Wnioskodawcy dokumenty te będą łącznie potwierdzać, że towary zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do unijnego nabywcy (B. AB) na terytorium Szwecji. Tym samym uzyskanie tych dokumentów przed upływem terminów wynikających z art. 42 ust. 1 pkt 2 i ust. 12 ustawy VAT albo w terminie określonym w art. 42 ust. 12a ustawy VAT będzie zatem uprawniało Spółkę do opodatkowania przedmiotowych dostaw 0% stawką VAT jeśli spełnione zostaną pozostałe warunki, o których mowa w art. 42 ustawy VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy zatem uznać za prawidłowe.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania czwartego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że z chwilą uzupełnienia zestawu dokumentów składających się z:

1.zamówienia,

2.faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokumentu CMR potwierdzającego dostawę do Centrum Logistycznego w Szwecji - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.dokumentu CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - nieczytelny podpisu odbiorcy,

5.faktury za usługę transportu dostarczanych towarów,

dodatkowo o potwierdzenie płatności za towar Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.

W przypadku dokumentów zgromadzonych w ramach Zestawu 2, uzupełnionych o potwierdzenie zapłaty za towar aktualne pozostają argumenty wskazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 6

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania czwartego i piątego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że z chwilą uzupełnienia zestawu dokumentów składających się z:

1.zamówienia,

2.faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokumentu CMR potwierdzającego dostawę do Centrum Logistycznego w Szwecji-odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.dokumentu CMR lub „New consignment note" potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - nieczytelny podpis odbiorcy,

5.faktury za usługę transportu dostarczanych towarów,

6.potwierdzenia płatności za towar,

dodatkowo o oświadczenie B. AB zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.

W przypadku dokumentów zgromadzonych w ramach Zestawu 2, uzupełnionych o fakturę dokumentującą transport dostarczanych w ramach WDT towarów, potwierdzenie zapłaty oraz oświadczenie B. AB potwierdzające otrzymanie zakupionych od Wnioskodawcy towarów aktualne pozostają argumenty wskazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 7

Jak wskazano w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dla transakcji udokumentowanych dokumentami wchodzącymi w skład Zestawu 3 Spółka będzie posiadać w swojej dokumentacji:

1.zamówienie,

2.fakturę VAT wystawioną przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego w Szwecji - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.fakturę za usługę transportu,

5.potwierdzenie płatności za towar.

Wskazane powyżej dokumenty będą spójne, a zastosowany przez Spółkę system oznaczeń poszczególnych dostaw pozwoli w łatwy sposób przyporządkować je do konkretnej dostawy.

Powyższy katalog stanowił będzie wystarczające potwierdzenie, że towary sprzedawane przez Spółkę zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do odbiorcy (B. AB) w miejscu znajdującym się na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Jak wskazał WSA w wyroku z dnia 27 lutego 2020 r. sygn. akt I SA/Go 811/19 „prawo podatnika do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, uzależnione jest od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, iż doszło do wywozu towaru z Polski na terytorium innego państwa członkowskiego, który to wywóz towarów następuje w wyniku dokonania transakcji z ustalonym nabywcą, w celu przeniesienia na ten konkretny podmiot prawa do rozporządzania wywożonym towarem jak właściciel.”

W analizowanym zdarzeniu przyszłym wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium Szwecji potwierdzać będzie między innymi dokument CMR podpisany przez pracownika Centrum Logistycznego w Szwecji, fakt wywozu w wyniku dokonania dostawy na rzecz B. AB potwierdzi zamówienie, faktura jak również sama płatność za towar-jak wskazano w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego B. AB dokonuje płatności za towar po otrzymaniu dostarczanych przez Wnioskodawcę towarów. Kolejnym dowodem potwierdzającym dostawę towarów do Szwecji będzie również faktura potwierdzająca realizowaną na zlecenie Wnioskodawcy usługę transportową.

Nie ulega wątpliwości, że katalog dokumentów wskazany w pytaniu nr 7 potwierdzał będzie w sposób jednoznaczny, że towary sprzedawane przez Spółkę zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do odbiorcy (B. AB) w miejscu znajdującym się na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej (Szwecja). W konsekwencji uzyskanie tych dokumentów będzie uprawniało Wnioskodawcę do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB objętych niniejszym pytaniem 0% stawką VAT jeśli spełnione zostaną pozostałe warunki, o których mowa w art. 42 Ustawy VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 8

Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania siódmego zostanie uznane za nieprawidłowe, wówczas należy uznać, że z chwilą uzupełnienia zestawu dokumentów obejmującego:

1.zamówienie,

2.fakturę VAT wystawioną przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego w Szwecji - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.fakturę za usługę transportu,

5.potwierdzenie płatności za towar,

dodatkowo o oświadczenie B. AB zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. Dokumenty te będą łącznie potwierdzały, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z Polski i dostarczone nabywcy (B. AB) na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska (w analizowanym przypadku na terytorium Szwecji).

W przypadku dokumentów zgromadzonych w ramach Zestawu 3, uzupełnionych o fakturę dokumentującą transport dostarczanych w ramach WDT towarów, potwierdzenie zapłaty za towar oraz oświadczenie B. AB potwierdzające otrzymanie zakupionych od Wnioskodawcy towarów aktualne pozostają argumenty wskazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 9

Jak wskazano w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dla transakcji udokumentowanych dokumentami wchodzącymi w skład Zestawu 4 Spółka będzie posiadać w swojej dokumentacji:

1.zamówienie,

2.fakturę VAT wystawioną przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokumentu CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy lub podpis nieczytelny,

4.fakturę za usługę transportu,

5.potwierdzenie płatności za towar.

Dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego dostarczony zostanie w terminie późniejszym. Zdaniem Wnioskodawcy powyższe pozostaje jednak bez wpływu na rozliczenia VAT z tytułu WDT. Wskazany powyżej zestaw dokumentów potwierdza /potwierdzał będzie bowiem jednoznacznie, że towary dostarczone zostały do nabywcy (B. AB) w Szwecji.

Wskazać należy, że dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego dotyczy pierwszego odcinka transportu. Tymczasem, jak wskazano w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dokumenty zgromadzone w ramach Zestawu 4 Spółka obejmują/obejmować będą potwierdzenie płatności za towar, w sytuacji, gdyż zapłata dokonywana jest przez nabywcę (B. AB) po otrzymaniu towarów i fakturę za transport wystawianą po zrealizowaniu usługi. Już same te dokumenty należy uznać za potwierdzające w sposób jednoznaczny, że towary będące przedmiotem WDT zostały dostarczone nabywcy (B. AB). Wnioskodawca posiada/posiadał będzie dodatkowo zamówienie, fakturę wraz ze specyfikacją i wystawione przez przewoźnika dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB.

Wskazane powyżej dokumenty są/będą spójne, a zastosowany przez Spółkę system oznaczeń poszczególnych dostaw pozwala w łatwy sposób przyporządkować je do konkretnej dostawy.

Biorąc powyższe pod uwagę nie ulega wątpliwości, że wskazane we wniosku dokumenty objęte Zestawem 4 potwierdzają w sposób jednoznaczny, że towary sprzedawane przez Spółkę zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do odbiorcy (B. AB) w miejscu znajdującym się na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej. W konsekwencji uzyskanie tych dokumentów, nawet przed otrzymaniem dokumentu CMR potwierdzającego dostawę towarów do Centrum Logistycznego w Szwecji uprawnia Wnioskodawcę do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB objętych niniejszym pytaniem 0% stawką VAT przy założeniu, że zostaną spełnione pozostałe warunki, o których mowa w art. 42 Ustawy VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 10

Jak wykazano w powyżej zgodnie z przepisami Ustawy VAT jednym z warunków opodatkowania WDT 0% stawką VAT jest zgromadzenie dokumentacji potwierdzającej dostarczenie towarów do nabywcy na terytorium innego niż Polska Państwa Unii Europejskiej. Przy czym, co do zasady podatnicy powinni dysponować dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 3, niemniej jednak w przypadku braku takich dokumentów, lub dokumentów, które nie zawierają wszystkich wskazanych przez ustawodawcę danych WDT może zostać udowodniona również innymi dowodami, określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy dokumenty gromadzone w ramach zestawów wskazanych w pytaniach numer jeden, dwa, cztery i pięć należy uznać za wystarczające dla potwierdzenia, że towary sprzedawane przez Spółkę zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do odbiorcy (B. AB) w miejscu znajdującym się na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Na wypadek uznania, wbrew przedstawionym powyżej argumentom, stanowiska Wnioskodawcy w tym zakresie za nieprawidłowe Wnioskodawca wskazuje, że uzupełnienie przedmiotowej dokumentacji dodatkowo o oświadczenie przewoźnika zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. W konsekwencji, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB 0% stawką VAT.

Jak wskazano w interpretacji z 26 września 2023 r. sygn. 0114-KDIP1-2.4012.268.2023.2.GK „należy zauważyć, że ustawa nie zawiera definicji „dokumentu przewozowego”. Nawiązując do cyt. art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy, dokument ten powinien być dowodem potwierdzającym, że towar będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy został wywieziony z terytorium kraju i dostarczony do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kroju. List przewozowy opisany w Rozdziale III Konwencji Genewskiej o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) z dnia 19 maja 1956 r. (Dz. U. z 1962 r. Nr 49, poz. 238 z późn. zm.), jest niewątpliwie dowodem zawarcia umowy przewozu. Zgodnie z art. 4 oraz art. 9 Konwencji Genewskiej list przewozowy stanowi dowód zawarcia umowy przewozu, warunków tej umowy oraz przyjęcia towaru przez przewoźnika, o ile nie zostanie przeprowadzony dowód przeciwny. Brak, nieprawidłowość lub utrata listu przewozowego nie wpływa na istnienie ani na ważność umowy przewozu, która mimo to podlega przepisom Konwencji. Zatem, sama Konwencja również nie ogranicza możliwości przeprowadzania dowodu w zakresie przewozu towarów tylko do listu przewozowego.

Wobec powyższego dokumentem przewozowym, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy, może być każdy dokument otrzymany od przewoźnika (spedytora), z którego jednoznacznie wynika, że towary będące przedmiotem dostawy zostały wywiezione i dostarczone nabywcy do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Dokumentem tym może być więc zarówno tradycyjny list przewozowy, jak i każdy inny dokument spełniający warunki formalne i potwierdzający dokonanie dostawy towaru do nabywcy.” Dokumentem takim może być zatem również stosowane oświadczenie spedytora.

Biorąc powyższe pod uwagę nie ulega wątpliwości, że uzupełnienie z chwilą uzupełnienia zestawu dokumentów wskazanych w pytaniach numer jeden, dwa, cztery i pięć dodatkowo o oświadczenie przewoźnika zawierające potwierdzenie dostawy towarów do wskazanego miejsca dostawy na terytorium Szwecji Wnioskodawca spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. W konsekwencji, przy założeniu, że zostaną spełnione pozostałe warunki, o których mowa w art. 42 ustawy VAT, Wnioskodawca upoważniony będzie do opodatkowania WDT 0% stawką VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku o interpretację indywidualną należy uznać za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z regulacji tej wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.

W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 i 4 ustawy:

Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Przez terytorium państwa członkowskiego rozumie się terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Jak stanowi art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Według art. 13 ust. 1 ustawy:

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Stosownie do art. 13 ust. 2 ustawy:

Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1)podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

2)osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

3)podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

4)podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Na podstawie art. 13 ust. 6 ustawy:

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, z zastrzeżeniem ust. 7.

Dla uznania danej czynności za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów musi zaistnieć wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, w wyniku dokonania dostawy tych towarów (przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel).

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Spółka jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT w tym również dla celów dostaw wewnątrzwspólnotowych. Wnioskodawca dostarcza swoje produkty (tj. przede wszystkim (...)) do nabywców zarówno z Państw Członkowskich Unii Europejskiej jak i do nabywców z państw trzecich. Jednym z kontrahentów Wnioskodawcy jest B. AB z siedzibą w Szwecji. B. AB jest zarejestrowany na VAT w Szwecji. B. AB dostarcza nabyte od Wnioskodawcy towary szwedzkim kontrahentom (zarówno osobom fizycznym jak i podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą). Towary transportowane są bezpośrednio z magazynu Wnioskodawcy do finalnego nabywcy. Na potrzeby analizowanych transakcji B. AB podaje Wnioskodawcy swój szwedzki numer VAT. Z uwagi na konieczność optymalizacji transportu przesyłki dostarczane są do centrum logistycznego w Szwecji (dalej: „Centrum Logistyczne”), skąd transportowane są do finalnych nabywców. W Centrum Logistycznym towary składowane i przeładowywane są wyłącznie ze względów logistycznych, nie następuje zmiana właściwości towarów. W przypadku dostaw na rzecz osób fizycznych nie zawsze kurier zastanie nabywcę pod wskazanym adresem. W takim przypadku towary zostawiane są pod drzwiami, co jak poinformowano Wnioskodawcę jest powszechną praktyką stosowaną w Szwecji. W takim przypadku na dokumencie transportowym dotyczącym odcinka z Centrum Logistycznego do finalnego nabywcy nie będzie podpisu finalnego nabywcy. Czasami w dokumentacji znajdują się zdjęcia przesyłki pozostawionej pod drzwiami. Zdarza się też, że dokument podpisany zostanie nieczytelnym podpisem. Również w przypadku dostaw na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą nie zawsze dokumenty dotyczące transportu na odcinku z Centrum Logistycznego do finalnego nabywcy zostaną opatrzone czytelnym podpisem odbiorcy. Dostawy te realizowane są często na miejsce budowy - w takim przypadku towar odbierają osoby znajdujące się na placu budowy. Jak wynika z analizy otrzymanych dokumentów zdarza się, że osoby odbierające towar nie potwierdzają odbioru na dokumentach transportowych, albo potwierdzają odbiór nieczytelnym podpisem. Jak poinformowano Wnioskodawcę w Szwecji pieczątki firmowe nie są stosowane na potrzeby potwierdzenia odbioru towaru na dokumentach transportowych.

W konsekwencji w praktyce zdarza się, że Spółka posiada następujące zestawy dokumentów:

Zestaw 1

1.zamówienie,

2.faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy,

5.potwierdzenie płatności za towar - otrzymane po upływie terminu na złożenie deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT. Co do zasady płatność za towar na rzecz B. AB następuje po dokonaniu dostawy.

Zestaw 2

1.zamówienie,

2.faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - podpis nieczytelny,

5.potwierdzenie płatności za towar - otrzymane po upływie terminu na złożenie deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT.

Zestaw 3

1.zamówienie,

2.faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego,

4.potwierdzenie płatności za towar - otrzymane po upływie terminu na złożenie deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT.

Dodatkowo na zakończenie każdego miesiąca Wnioskodawca otrzymuje faktury za wykonaną w danym miesiącu usługę transportową wraz z zestawieniem wskazującym poszczególne zrealizowane w danym okresie rozliczeniowym dostawy - na podstawie tego zestawienia Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować poszczególne transporty do zrealizowanych na rzecz B. AB dostaw.

Zestaw 4

Wskazać należy, że zdarza się, że dokumenty CMR potwierdzające dostawę towarów do Centrum Logistycznego przesłane zostaną do Wnioskodawcy z opóźnieniem. W takim przypadku przed otrzymaniem dokumentu CMR Wnioskodawca może posiadać już następujący zestaw dokumentów:

1.zamówienie,

2.faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku,

3.dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzające transport z Centrum Logistycznego do miejsca wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy/podpis nieczytelny,

4.potwierdzenie płatności za towar,w praktyce możliwe jest otrzymanie potwierdzenia płatności zarówno przed jak i po upływie terminu na złożenie deklaracji podatkowej,

5.faktura za usługę transportową.

Dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego dostarczany jest w okresach rozliczeniowych następujących po zgromadzeniu wskazanych powyżej dokumentów.

Wskazać należy, że w kwestii dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów od 1 stycznia 2020 r. zastosowanie mają przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912 z 4 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi (Dz. Urz. UE L Nr 311 z 7.12.2018, s. 10), zwanego dalej rozporządzeniem 2018/1912. Rozporządzenie 2018/1912 ma zasięg ogólny, wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich. Rozporządzenie 2018/1912 wprowadza m.in. domniemania wzruszalne odnoszące się do dowodów wymaganych do zastosowania zwolnienia z prawem do odliczenia (stawki 0%) z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z treścią art. 45a wprowadzonego rozporządzeniem 2018/1912:

1.Do celów stosowania zwolnień ustanowionych w art. 138 dyrektywy 2006/112/WE domniemywa się, że towary zostały wysłane lub przetransportowane z państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza jego terytorium, ale na terytorium Wspólnoty, w którymkolwiek z następujących przypadków:

a)sprzedawca wskazuje, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez niego lub przez osobę trzecią działającą na jego rzecz, oraz sprzedawca jest w posiadaniu co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy, albo sprzedawca jest w posiadaniu jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w ust. 3 lit. b), potwierdzających wysyłkę lub transport, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy;

b)sprzedawca jest w posiadaniu następujących dokumentów:

(i)pisemnego oświadczenia nabywcy potwierdzającego, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez nabywcę lub przez osobę trzecią działającą na rzecz nabywcy, oraz wskazującego państwo członkowskie przeznaczenia towarów; takie pisemne oświadczenie określa: datę wystawienia; nazwę lub imię i nazwisko oraz adres nabywcy; ilość i rodzaj towarów; datę i miejsce przybycia towarów; w przypadku dostawy środków transportu, numer identyfikacyjny środków transportu; oraz identyfikację osoby przyjmującej towary na rzecz nabywcy; oraz

(ii)co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i nabywcy, lub jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w ust. 3 lit. b), potwierdzających transport lub wysyłkę, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy.

Nabywca dostarcza sprzedawcy pisemne oświadczenie, o którym mowa w lit. b) ppkt (i), do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa.

2.Organ podatkowy może obalić domniemanie przyjęte na podstawie ust. 1.

3.Do celów ust. 1 następujące dokumenty są akceptowane jako dowód wysyłki lub transportu:

a)dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów, takie jak podpisany list przewozowy CMR, konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy lub faktura od przewoźnika towarów;

b)następujące dokumenty:

(i)polisa ubezpieczeniowa w odniesieniu do wysyłki lub transportu towarów lub dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za wysyłkę lub transport towarów;

(ii)dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, na przykład notariusza, potwierdzające przybycie towarów do państwa członkowskiego przeznaczenia;

(iii)poświadczenie odbioru wystawione przez prowadzącego magazyn w państwie członkowskim przeznaczenia, potwierdzające składowanie towarów w tym państwie członkowskim.

Jednakże wskazać należy, że niespełnienie warunków wprowadzonych ww. rozporządzeniem nie oznacza, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji dostawca będzie musiał udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione.

W myśl art. 41 ust. 3 ustawy:

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

Stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy:

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;

2)podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

3)podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Warunki te muszą być spełnione łącznie. Spełnienie pierwszego z nich ma zagwarantować, że czynność zostanie potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie w kraju odbiorcy i zostanie tam faktycznie opodatkowana, a drugi wskazuje, że istotnie nastąpił wywóz towarów z jednego państwa członkowskiego (z kraju) i jego transport (przemieszczenie) do innego państwa członkowskiego. Istotą transakcji wewnątrzwspólnotowych jest faktyczne opodatkowanie dostawy towaru w państwie przeznaczenia (do którego towar jest docelowo przemieszczany). Dostawa, która następuje na terytorium państwa dostawcy towarów, jest opodatkowana stawką 0%, a w państwie nabywcy następuje opodatkowanie tej dostawy według stawki podatku tam właściwej. Transakcja opodatkowana w ten sposób ma na celu uniknięcie zakłócania konkurencji, powodowanego podwójnym opodatkowaniem lub brakiem opodatkowania. Jednak zastosowanie stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów uzależnione jest także od zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT UE, najpóźniej w momencie składania deklaracji uwzględniającej daną dostawę.

W myśl art. 42 ust. 1a ustawy:

Stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:

1)podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub

2)złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8

- chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Podstawowe znaczenie dla udokumentowania wywozu towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, realizowanej z udziałem przewoźnika lub spedytora odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, mają dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy:

Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1)dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2)(uchylony),

3)specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

4)(uchylony),

- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Jednak w myśl art. 42 ust. 11 ustawy:

W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

1)korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

2)dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;

3)dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny – dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

4)dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Stosownie do art. 42 ust. 12 ustawy:

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:

1) okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2;

2) okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

Przepis art. 42 ust. 12 ustawy odnosi się do jednego z warunków zastosowania stawki 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy. Warunek ten dotyczy jedynie udokumentowania wywozu z kraju towarów będących przedmiotem dostawy i dostarczenia ich na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepis art. 42 ust. 12 ustawy reguluje sytuację, gdy powyższy warunek nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres.

Jak wynika z art. 42 ust. 12a ustawy:

W przypadkach, o których mowa w ust. 12, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania przez niego tej dostawy, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.

Należy wskazać, że jeżeli wywóz towarów następuje w wyniku dokonania transakcji z ustalonym nabywcą, w celu dostawy, tj. przeniesienia na konkretny podmiot prawa do rozporządzania wywożonym towarem jak właściciel, zachodzi wówczas wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, której po stronie nabywcy odpowiada wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w zakupie. Podkreślić należy, że zakwalifikowanie danej transakcji jako dostawy wewnątrzwspólnotowej, na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy, wymaga czasowego i materialnego związku pomiędzy dostawą danego towaru i jego transportem.

W związku z tym istotne jest to, aby ww. dokumenty zawierały informacje, z których wynika, że określony towar został faktycznie dostarczony nabywcy do innego państwa członkowskiego. Ponadto, dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, mają łącznie potwierdzać określony fakt, co oznacza, że zebrane razem mają dać jednoznaczną informację, której wymaga ten przepis.

Brzmienie art. 42 ust. 3 ustawy wskazuje na podstawowy katalog dokumentów, potwierdzających dokonanie wywozu towarów i ich dostawę do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego, który może być uzupełniony dodatkowymi dokumentami określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy. Nie oznacza to jednak, że dla potwierdzenia tej okoliczności wymagane jest „łączne” posiadanie wszystkich typów dokumentów wymienionych w powyższych przepisach, o ile posiadane dokumenty jednoznacznie potwierdzają dostarczenie nabywcy towarów na terytorium innego państwa członkowskiego. Przepisy te określają rodzaje dokumentów, których posiadanie gwarantuje podatnikom bezpieczne stosowanie stawki preferencyjnej w dostawach wewnątrzwspólnotowych. Przepisy te określają rodzaje dokumentów, których posiadanie gwarantuje podatnikom bezpieczne stosowanie stawki preferencyjnej w dostawach wewnątrzwspólnotowych. Istotne jest aby dokumenty zawierały informacje, z których wynika, że określony towar został faktycznie dostarczony nabywcy do innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju. Dokumenty mają łącznie potwierdzać określony fakt, co oznacza, że zebrane razem mają dać jednoznaczną informację, że określony towar został faktycznie dostarczony nabywcy do innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju.

Powyższe rozważania potwierdza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 października 2010 r., sygn. akt I FPS 1/10, w której Sąd podkreślił, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest przede wszystkim jedną z czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, o czym stanowi art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy. Co do zasady, polega ona na wywozie towarów z terytorium kraju (Polski), w wykonaniu czynności określonych w art. 7, czyli dostawy towarów, na terytorium innego państwa członkowskiego, w określonych w ustawie warunkach. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, przy spełnieniu określonych w ustawie przesłanek, podlega opodatkowaniu według stawki 0% (tzw. wspólnotowe zwolnienie z prawem do odliczenia), co z jednej strony powoduje, że transakcja wywozu towaru z Polski do innego kraju członkowskiego nie jest obciążana podatkiem, a jednocześnie dostawcy pozwala na odzyskanie podatku uiszczonego przy nabyciu tego towaru, co zapewnia realizację zasady neutralności podatku od towarów i usług. Zasada ta obowiązuje jednak tylko wówczas, gdy w wyniku tej transakcji (wywozu) obowiązek naliczenia podatku ciąży na nabywcy towaru (w innym państwie członkowskim), w wyniku wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT) na terenie jego kraju (zasada opodatkowania w kraju przeznaczenia, konsumpcji). NSA stwierdził, że samo brzmienie art. 42 ust. 3 i 4 ustawy wskazuje na podstawowy katalog dokumentów potwierdzających dokonanie wywozu towarów i ich dostawę na terytorium innego państwa członkowskiego, który może być uzupełniony dodatkowymi dokumentami określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy. Tym samym, zdaniem Sądu, w świetle art. 42 ust. 1, 3 i 11 ustawy dla zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, o ile łącznie potwierdzają fakt dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zatem mając na uwadze powołane powyżej przepisy oraz uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego, należy stwierdzić, że dla zastosowania stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wystarczającym jest na gruncie polskich przepisów, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy. Dla udokumentowania takiej dostawy podatnik może także posiadać inne dowody w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), zgodnie z którym jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Podsumowując, dla zastosowania stawki podatku w wysokości 0% podatnik musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, które łącznie potwierdzą fakt wywiezienia z terytorium kraju i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Przy czym przepisy regulujące prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku nie określają formy dokumentów potwierdzających wywiezienie i dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy. Obowiązujące w tym zakresie przepisy nie uzależniają zastosowania stawki 0% od posiadania oryginałów dokumentów w formie papierowej. Skoro przepisy nie stanowią o ich formie, stąd można wnioskować, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej. Jeżeli zatem jest to dokument udostępniony w formie elektronicznej, e-mail, lub jako skan dokumentu załączony do wiadomości e-mail otrzymanej od przewoźnika lub kontrahenta, niebudzący wątpliwości co do jego autentyczności, może on stanowić dowód, o którym mowa w powołanych przepisach ustawy. Należy zatem przyjąć, że każda forma dokumentu jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność i integralność z dokumentami źródłowymi została wystarczająco uprawdopodobniona. Dokumenty powinny jednoznacznie dowodzić dostarczenie towarów do ich odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Ponadto wskazać należy, że faktura sprzedaży wypełnia znamiona specyfikacji, tj. zawiera dane dotyczące w szczególności nazwy i ilości towarów będącego przedmiotem dostawy, umożliwiając jego identyfikację.

Za możliwością uznania, iż faktura stanowi specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, przemawia ugruntowana w tym zakresie praktyka organów podatkowych oraz sądów administracyjnych. Dla przykładu, w wyroku z 9 grudnia 2009 r. o sygn. I FSK 1388/08, Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, iż: “(...) nie wydaje się, by podatnik był zmuszony do posiadania w swej dokumentacji odrębnej specyfikacji dostarczanych w ramach VAT towarów, jeśli specyfikacja taka została zawarta w fakturze VAT. (...). Jeżeli na fakturze wskazano dane, jakie powinna zawierać specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku (tj. m.in. nazwę i ilość towarów), faktura taka w istocie stanowi specyfikację poszczególnych sztuk ładunku. (...) posiadanie w takim przypadku odrębnej od faktury specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku nie jest konieczne do zastosowania 0% VAT w przypadku WDT (...)”.

Państwa wątpliwości dotyczą uznania czy Państwa Spółka posiadając fakturę za usługi transportowe oraz dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3 i 4 Zestawu 1, 2 i 3 spełniła/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy i w konsekwencji jesteście/będziecie Państwo uprawnieni do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB stawką 0%, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy (pytanie nr 1, nr 4 i nr 7).

Sformułowaliście Państwo również wątpliwości czy Państwa Spółka posiadając dokumenty, o których mowa w punktach 1, 2, 3, 4 i 5 Zestawu 4 spełniła/spełni warunek wskazany w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy i w konsekwencji jesteście/będziecie Państwo uprawnieni do opodatkowania dostaw na rzecz B. AB stawką 0%, w przypadku spełnienia pozostałych warunków wskazanych w art. 42 ustawy, nawet jeśli nie otrzymacie jeszcze dokumentu CMR potwierdzającego dostawę towarów do Centrum Logistycznego (pytanie nr 9).

Odnosząc się do Państwa wątpliwości należy uznać, że gromadzona przez Spółkę w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym dokumentacja w związku z dokonywanymi wewnątrzwspólnotowymi dostawami towarów, tj. dokumentacja w postaci:

Zestaw 1: faktury za wykonaną w danym miesiącu usługę transportową wraz z zestawieniem wskazującym poszczególne zrealizowane w danym okresie rozliczeniowym dostawy - na podstawie tego zestawienia Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować poszczególne transporty do zrealizowanych na rzecz B. AB dostaw oraz dokumenty, tj. zamówienie, faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku, dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego, dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzający transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy;

Zestaw 2: faktury za wykonaną w danym miesiącu usługę transportową wraz z zestawieniem wskazującym poszczególne zrealizowane w danym okresie rozliczeniowym dostawy - na podstawie tego zestawienia Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować poszczególne transporty do zrealizowanych na rzecz B. AB dostaw oraz dokumenty, tj. zamówienie, faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku, dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego, dokument CMR lub „New consignment note” potwierdzający transport z Centrum Logistycznego do miejsca dostawy wskazanego przez B. AB - podpis nieczytelny;

Zestaw 3: faktury za wykonaną w danym miesiącu usługę transportową wraz z zestawieniem wskazującym poszczególne zrealizowane w danym okresie rozliczeniowym dostawy - na podstawie tego zestawienia Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować poszczególne transporty do zrealizowanych na rzecz B. AB dostaw oraz dokumenty, tj. zamówienie, faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku, dokument CMR potwierdzający dostawę do Centrum Logistycznego - odbiór towarów potwierdzony przez pracownika Centrum Logistycznego oraz potwierdzenie płatności za towar - otrzymane po upływie terminu na złożenie deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT;

Zestaw 4: dokument CMR potwierdzający dostawę towarów do Centrum Logistycznego dostarczony jest po zgromadzeniu dokumentów, tj. zamówienia, faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę na B. AB wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku, dokumentu CMR lub „New consignment note” potwierdzającego transport z Centrum Logistycznego do miejsca wskazanego przez B. AB - brak podpisu odbiorcy/podpis nieczytelny, potwierdzenia płatności za towar, w praktyce możliwe jest otrzymanie potwierdzenia płatności zarówno przed jak i po upływie terminu na złożenie deklaracji podatkowej oraz faktury za usługę transportową - stanowią/stanowić będą dowody dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej, które zgodnie z art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy, łącznie potwierdzają/będą potwierdzały dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Tym samym, ww. dokumenty wskazane przez Państwa we wniosku, przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy upoważniają/będą upoważniały Państwa do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do tych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT).

Jednakże w przypadku uzyskania ww. dokumentów po upływie terminu na złożenie deklaracji podatkowej, powinniście Państwo ująć wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w ewidencji i deklaracji podatkowej stosując stawkę 0% w terminie określonym w art. 42 ust. 12 ustawy (w kolejnym okresie rozliczeniowym).

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, 4, 7 i 9 należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie, skoro Organ uznał, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, 4, 7 i 9 jest prawidłowe, wskazać należy, że nie wydaje się interpretacji w zakresie pytania nr 2, 3, 5, 6, 8 i 10, gdyż interpretacji w tym zakresie oczekiwaliście Państwo w przypadku uznania przez Organ, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, 4, 7 i 9 jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informujemy, że wydając interpretację nie przeprowadzamy postępowania dowodowego i opieramy się wyłącznie na elementach zdarzenia przedstawionych we wniosku. Wszystkie gromadzone dokumenty na okoliczność przemieszczania towarów z Polski do innego kraju mogą być przedmiotem postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej, przeprowadzanej przez właściwy organ podatkowy.

Ponadto należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00