Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.436.2024.1.MR
Skutki podatkowe wypłaty zysków w związku z przekształceniem spółki jawnej w spółkę komandytową.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysków. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką jawną (zwany dalej: „Spółką”, czy „Wnioskodawcą”), która posiada siedzibę w Polsce. Wspólnikami Wnioskodawcy pozostają osoby fizyczne, które są polskimi rezydentami podatkowymi, podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (zwani dalej: Wspólnikami).
W trakcie 2024 r. Wspólnicy Spółki planują dokonanie zmiany formy prawnej Spółki na spółkę komandytową, w której jeden ze wspólników stanie się komplementariuszem, a drugi ze wspólników zostanie komandytariuszem.
Przekształcenie zostanie przeprowadzone w trybie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm.; zwanej dalej: KSH). W związku z przekształceniem Spółki nie są planowane żadne zmiany w majątku Spółki, ani w poszczególnych pozycjach składających się na kapitał własny, a zatem sytuacja majątkowa Spółki nie ulegnie zmianie. W dokumentach przekształceniowych zostanie wskazane, iż wysokość majątku spółki nie ulegnie zmianie w związku z przekształceniem w porównaniu do sytuacji sprzed przekształcenia.
Zgodnie z umową Spółki, w celu wypłaty zysku wymagane jest podjęcie uchwały przez Wspólników. Obecnie, drogą decyzji Wspólników podjętej stosownymi uchwałami, w Spółce na kapitale zapasowym pozostają niewypłacone częściowo zyski z lat ubiegłych, a także gromadzony jest zysk bieżącego roku, który będzie stanowił zysk Spółki jako spółki jawnej do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia.
Dotychczas było tak, że dochód Spółki podlegał opodatkowaniu przez jej Wspólników na mocy art. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.), księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej. Przy czym z art. 12 ust. 3 pkt 1 tej ustawy, można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową, a także spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Spółka nie planuje z tej możliwości skorzystać i planuje zamknąć księgi na dzień poprzedzający wpis spółki przekształconej (spółki komandytowej). Decyzja w tym względzie ma na celu:
1)Umożliwienie rozpoczęcia roku podatkowego spółki komandytowej, ustalenia wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy CIT;
2)Umożliwienie ustalenia:
a.zysku Spółki w formie prawnej spółki jawnej od początku roku obrotowego do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia;
b.zysku Spółki w formie prawnej spółki komandytowej od dnia przekształcenia do końca roku obrotowego.
Wspólnicy Spółki nie planują przed dniem przekształcenia w spółkę komandytową podejmowania uchwały o wypłacie z kapitału zapasowego zysku Spółki, osiągniętego jako zysk spółki jawnej, a także zysku z okresu od 1 stycznia br. do dnia poprzedzającego przekształcenia. W księgach rachunkowych Spółki, na poziomie kont bilansowych analitycznych, ewidencjonowane są zyski z podziałem na poszczególne lata, w jakich zysk spółki został osiągnięty, w taki sposób, że:
1)Spółka wprost ma możliwość wskazania z jakiego okresu/roku zysk zgromadzony, a jeszcze niewypłacony, pochodzi oraz
2)Spółka identyfikuje jaka część tego zysku przypada na poszczególnych jej wspólników.
W konsekwencji, nawet po przekształceniu Spółki w spółkę komandytową w dalszym ciągu będzie ona w stanie zidentyfikować i wskazać Wspólnikom, którzy będą podejmowali stosowną uchwałę o wypłacie zysków, zysk jakiego roku podlegać będzie wypłacie. Zatem uchwały Wspólników o wypłacie zysków, tak jak ma to miejsce dotychczas, będą zawierały informację, że zysk wypłacany z kapitału zapasowego był zyskiem osiągniętym w okresie formy prawnej spółki jawnej. Brak decyzji o wypłacie zysków Spółki przed dniem przekształcenia wynika z przyczyn biznesowych, na które mają wpływ oceny banków i firm faktoringowych, które udzielają Spółce finansowania krótko- i długoterminowego, a dla których niezwykle istotna jest stabilna sytuacja w Spółce, którą m.in. uprawdopodabniają wysokie pozycje kapitału własnego, budowanego m.in. przez kapitał zapasowy pochodzący z zysku zatrzymanego w Spółce.
Spółka z decyzją o wypłacie w całości bądź częściowo woli poczekać, aż będzie posiadała stabilną sytuację finansową i uzyska dla tych operacji zgodę podmiotów finansujących.
Pytanie
Czy Spółka, która po przekształceniu w spółkę komandytową będzie wypłacała zyski do Wspólników i pełniła rolę płatnika podatku od wypłacanych zysków na podstawie art. 41 ust. 4 Ustawy PIT, będzie uprawniona do niepobierania podatku, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT, od zysków zatrzymanych osiągniętych w okresie funkcjonowania Spółki jako Spółki jawnej?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wypłaty zysku wypracowanego przez Spółkę przed dniem przekształcenia, na mocy uchwały Wspólników podjętej po dniu przekształcenia i wówczas wypłacone przez spółkę komandytową, nie skutkują powstaniem u wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a zatem Spółka nie będzie zobowiązana jako płatnik do pobrania zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT.
Zgodnie z art. 551 § 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).
Z treści art. 552 i art. 553 KSH wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej.
W myśl art. 552 KSH, Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Z treści art. 553 KSH wynika wprost, że:
1.Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.
2.Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
3.Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.
Oznacza to, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.
Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z przekształceniem spółek, reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. z 11 października 2023, Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z póżn. zm). Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1)przekształcenia innej osoby prawnej,
2)przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
–wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Stosownie do art. 93a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
a)innej spółki niemającej osobowości prawnej,
b)spółki kapitałowej.
Następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa, jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego. Wskutek przekształcenia Spółki w spółkę komandytową zyski zatrzymane w Spółce, które nie zostały jeszcze wypłacone Wspólnikom, nie tracą swojego charakteru zysków, co do którego mogą podlegać wypłacie jako zyski spółki jawnej. Tak wypowiedziały się sądy administracyjne m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 lutego 2023 r. I SA/Po 744/22.
Mając na uwadze powyższe, konsekwentnie trzeba zgodzić się, że skoro niewypłacone zyski spółki jawnej nie tracą swojego charakteru i z chwilą przekształcenia nie stają się zyskami osoby prawnej, mimo wywodzonej z art. 93a § 1 pkt 2 O.p. zasady kontynuacji, to tożsamą konstatację odnieść należy do zysku z jednoosobowej działalności gospodarczej.
W wyroku NSA z dnia 30 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 1224/15 oraz WSA w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Po 270/20, wypowiadając się w kontekście art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej NSA stwierdził m.in., że w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową spółka ta staje się sukcesorem spółki osobowej. Sąd ten podkreślił jednak, że zarówno przy wniesieniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki niemającej osobowości prawnej, jak i przy przekształceniu spółki osobowej w spółkę kapitałową ulega zmianie status podatnika podatku dochodowego. W przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i w przypadku wspólników spółki osobowej, podlegają one podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, a w przypadku spółki kapitałowej podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Tym samym różny jest reżim ich opodatkowania.
W podatkach dochodowych spółka niemająca osobowości prawnej nie ma podmiotowości prawnopodatkowej i podatnikami są jej wspólnicy, natomiast spółka kapitałowa jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W rezultacie powyżej wskazane przepisy należy traktować jako wprowadzające do prawa podatkowego zasadę sukcesji generalnej, co nie może być utożsamiane z kreowaniem sukcesji prawnej jako takiej. Przepisy te tylko wykorzystują dla celów podatkowych poszczególne przypadki następstwa prawnego, same ich nie kreując. Następstwo prawne pod tytułem ogólnym w prawie podatkowym może więc zaistnieć tylko wtedy, gdy takie następstwo prawne pod tym tytułem dopuszczają przepisy regulujące ustrój danego podmiotu prawnego. Zakres przejmowanych praw i obowiązków w przypadku przekształcenia podmiotu determinowany jest przez rodzaj tego przekształcenia. (…) Obowiązki te nie mogą na podstawie regulacji określonej w art. 5841, art. 5842 § 1, 2 i 3 k.s.h. być wypełniane przez spółkę kapitałową powstałą z przekształcenia przedsiębiorcy. Nie można bowiem uznać, że obowiązki wynikające z u.p.d.o.f. w ramach sukcesji określonej w art. 5842 § 2 k.s.h. przeszły na podmiot, który podlega zupełnie innemu reżimowi prawnemu w zakresie opodatkowania dochodów. W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową następuje kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej pod inną formą prawną, podlegającą jednak innym zasadom opodatkowania. Oznacza to, że na powstałą osobę prawną nie mogły przejść te prawa i obowiązki, które nie są związane z reżimem prawnym, którym ten podmiot jest objęty.
Odwołując się do wcześniejszego orzecznictwa dotyczącego art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej należy wskazać, że NSA w wyroku z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. akt II FSK 958/11 podkreślił, że odmienna sytuacja występuje w przypadku przejścia praw i obowiązków na następcę prawnego w zakresie podatku VAT, ponieważ regulacje dotyczące tego podatku są wspólne dla poprzednika prawnego jak i następcy prawnego, a więc prawa i obowiązki wynikają z jednego reżimu prawnego (powyższe rozważania w pełni odnoszą się do sytuacji opisanej niniejszym wnioskiem z uwagi na tożsame zasady opodatkowania wspólników spółki jawnej, która nie jest podatnikiem CIT, jak i przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą).
Istotną kwestią pozostaje fakt, iż zysk Spółki podlega opodatkowaniu na odmiennych zasadach niż zysk spółki komandytowej. Bowiem zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Następnie zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza, zaś w myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Z kolei art. 5b ust. 2 tej ustawy PIT stanowi, że w przypadku gdy pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Podkreślenia wymaga także treść art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, wskazującego, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału).
Co do zasady, do przychodów z działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.
Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 Ustawy PIT, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.
W myśl natomiast art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Biorąc powyższe regulacje pod uwagę, dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej Spółki podlegały na bieżąco opodatkowaniu po stronie Wspólników Spółki, którzy odprowadzali podatek w formie comiesięcznych zaliczek i wykazywali dochód, podstawę opodatkowania i podatek w swoich rozliczeniach rocznych stosownie do posiadanego udziału w zyskach Spółki.
Analizując treść przytoczonych przepisów, nie ulega wątpliwości, że dochód wypracowany i proporcjonalnie przypadający na wspólnika spółki jawnej jest opodatkowany na bieżąco poprzez konieczność wpłacania zaliczek na podatek. Po zakończeniu roku podatkowego każdy ze wspólników rozlicza się samodzielnie z uzyskanych dochodów, w tym z tych, jakie uzyskał z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w ramach Spółki. W efekcie zysk spółki jawnej podlega już opodatkowaniu na moment jego osiągnięcia, a dalsza jego wypłata nie jest już przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym.
Stwierdzić zatem należy, iż po przekształceniu Spółka, działająca już w formie prawnej spółki komandytowej, od zysków spółki jawnej uchwalonych i wypłacanych po dniu przekształcenia (niewypłaconych i nieuchwalonych do wypłaty przed dniem przekształcenia), nie będzie zobowiązana do pobrania od nich podatku zryczałtowanego na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 4 Ustawy PIT.
Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w wydawanych interpretacjach indywidualnych, jak i wyrokach sądów administracyjnych, mianowicie:
1)Pismo z dnia 1 lutego 2023 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDIL2-2.4011.948.2022.1.AG,
2)Pismo z dnia 8 maja 2024 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-3.4011.58.2024.3.KKA
Wyroki poniższe dotyczą analogicznych do niniejszej sytuacji, np. przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.; sp.j. w sp. z o.o.]
3)Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2022 r. I SA/Wr 1188/21 – prawomocne,
4)Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2022 r. I SA/Wr 1187/21 – prawomocne,
5)Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2022 r. I SA/Wr 1185/21 – prawomocne,
6)Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2022 r. I SA/Wr 1186/21 – prawomocne,
7)Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 17 grudnia 2020 r. I SA/Ke 382/20 i prawomocny wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2023 r. II FSK 252/21,
8)Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 lutego 2022 r. I SA/Gl 25/22,
9)Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 lutego 2023 r. I SA/Po 744/22.
Na zakończenie uzasadnienia swojego stanowiska wskazuje się także na przepis art. 13 ust. 1 ustawy z 28.11.2020 r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, z którego należy wyprowadzić normę prawną, że zyski spółki jawnej osiągnięte i opodatkowane przez Wspólników przed dniem, w którym spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nie podlegają ponownemu opodatkowaniu. Wypłata tych zysków będzie wówczas neutralna podatkowo. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w wydawanych interpretacjach indywidualnych:
1)Pismo Dyrektora KIS z dnia 1 lutego 2023 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.948.2022.1.AG,
2)Pismo Dyrektora KIS z dnia 1 lutego 2023 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.949.2022.1.AG,
3)Pismo Dyrektora KIS z dnia 8 maja 2024 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.58.2024.3.KKA.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostały określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również: (…)
Szerzej tę kategorię przychodów definiuje art. 24 ust. 5 ustawy:
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: (…)
Przepis wskazuje, że do omawianej kategorii dochodów (przychodów) są zaliczane dochody (przychody) „faktycznie uzyskane z tego udziału”, a więc takie przychody, które:
•wynikają z posiadania prawa do udziału w zyskach osób prawnych, oraz
•zostały faktycznie (rzeczywiście) uzyskane.
Jednocześnie przepis wymienia niektóre konkretne rodzaje dochodów (przychodów), które są dochodami (przychodami) z udziałów w zyskach osób prawnych. Wyliczenie to ma charakter przykładowy – nie jest zamkniętym katalogiem dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych. Świadczy o tym treść wstępu do tego wyliczenia oraz użycie przez ustawodawcę określenia „w tym także”.
Oznacza to, że faktycznie otrzymane dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będą podlegały opodatkowaniu nawet jeśli nie zostały wprost wymienione w katalogu art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje obowiązek poboru podatku przez płatnika wyłącznie w ściśle określonych przypadkach (art. 32, 33, 34, 35, 41 i 42e).
Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy:
Płatnicy, o których mowa w ust. 1 (czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.
Obowiązki płatnika dotyczą zatem m.in. wypłat (świadczeń) z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, a więc z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Natomiast według art. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: ustawa zmieniająca), przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mają, co do zasady, zastosowanie również do spółek komandytowych, a także mogą mieć zastosowanie do spółek jawnych.
Na mocy art. 12 ust. 1 i 2 ustawy nowelizującej:
W przypadku spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, w tym z tytułu objęcia (nabycia) i zbycia udziałów tej spółki, wystąpienia z tej spółki lub jej likwidacji, przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.
Spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r.
Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.:
•spółki komandytowe i spółki jawne mieściły się w pojęciu „spółki niebędącej osobą prawną” z art. 5a pkt 26 ustawy;
•skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółek były przypisywane jej wspólnikom jako skutki podatkowe posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną, stosownie do zasad określonych w art. 8 ust. 1-2 ustawy;
•spółki nie miały obowiązków płatnika w odniesieniu do wypłaty zysków na rzecz swoich wspólników – ten rodzaj należności nie był objęty żadnym z przepisów ustawy, który nakłada na określone podmioty obowiązki płatnika podatku (było to uzasadnione podatkowym charakterem takich wypłat).
Wypłaty zysku ze spółek niebędących osobami prawnymi (ustalane w stosunku odpowiadającym prawu wspólnika do udziału w zysku tej spółki) niewątpliwie były otrzymaniem przez wspólnika przysporzenia majątkowego – określona kwota pieniężna była przenoszona z majątku spółki do majątku wspólnika. Niemniej jednak, ponieważ zysk osiągnięty przez spółkę niebędącą osobą prawną był wynikiem jej działalności, a działalność ta (tj. wszystkie zdarzenia gospodarcze, jakie mają miejsce w spółce w toku jej działalności) była na bieżąco opodatkowywana po stronie wspólników, wypłata zysku ze spółki niebędącej osobą prawną była traktowana na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako neutralna podatkowo. Rozwiązanie to było realizacją zasady zakazu podwójnego opodatkowania.
Na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe przestały być transparentne podatkowo. Uzyskały status spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji:
•wypłaty zysków z tego rodzaju spółek nie są już neutralne podatkowo i stanowią przychody ze źródła kapitały pieniężne jako przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy);
•spółki komandytowe mają obowiązki płatnika podatku w odniesieniu do wypłacanych na rzecz wspólników należności stanowiących przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 41 ust. 4 ustawy).
Jednocześnie z uwagi na istotny charakter zmian wprowadzonych w systemie opodatkowania spółek komandytowych i ich wspólników, ustawodawca przewidział przepisy o charakterze przejściowym.
I tak, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej:
Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2 (tj. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ), w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Ocena skutków podatkowych Państwa sytuacji
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca – spółka jawna (Spółka) jest transparentna podatkowo, opodatkowanie zysków następuje na poziomie wspólników. Dlatego też, w zakresie, w jakim kwota wypłaty lub jej część pochodzić będzie z zysków wygenerowanych w okresach, w których wspólnicy uczestniczyli w Spółce opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na poziomie wspólników, proporcjonalnie do prawa udziału w zysku Spółki – nie wystąpi przychód do opodatkowania. Wypłata taka będzie neutralna podatkowo. Skoro możliwa będzie identyfikacja zysku, który w świetle powołanego wyżej przepisu art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej powinien podlegać szczególnym zasadom opodatkowania, to należy przepis ten zastosować.
Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób wypracowany przed przekształceniem zysk będzie prezentowany w bilansie spółki przekształconej (czy będą to zobowiązania czy kapitały), nie ma znaczenia także data podjęcia uchwały w tym zakresie. Nadrzędne znaczenie ma bowiem art. 13 ust. 1 ww. ustawy nowelizującej, który rozstrzyga kwestię wypłaty zysków wypracowanych na poziomie spółki transparentnej podatkowo.
W tej sytuacji, w związku z otrzymaniem środków pieniężnych (tzw. zysków zatrzymanych) od spółki komandytowej, będących wypłatą zysków stanowiących całość lub część zysków podlegających przed przekształceniem ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zastosowanie znajdzie regulacja art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej, a w rezultacie po stronie spółki przekształconej (spółki komandytowej) nie powstanie obowiązek pobrania podatku na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przedmiotem tej interpretacji jest wyłącznie kwestia istnienia po stronie Wnioskodawcy obowiązków płatnika określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right