Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.312.2024.3.JF

Skutki podatkowe podziału przez wydzielenie spółki dzielonej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

  • zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności O., który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT– jest prawidłowe;
  • zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności Elektrowni, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, pozostanie w Spółce Dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT – jest prawidłowe;
  • transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki Dzielonej – jest prawidłowe;
  • transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki Nowo Zawiązanej – jest prawidłowe;
  • transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Udziałowca Spółki Dzielonej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

7 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 7 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych podziału przez wydzielenie spółki dzielonej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 lipca 2024 r. (data wpływu 19 lipca 2024 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

  • Zainteresowany będący stroną postępowania

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

  • Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania; dalej jako „Udziałowiec Spółki Dzielonej”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest także zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Strona planuje dokonać podziału B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania; dalej jako: „Spółka Dzielona”) przez wydzielenie na nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka Nowo Zawiązana”). Spółka Dzielona jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Spółka Dzielona jest jednocześnie zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Spółka Nowo Zawiązana będzie miała siedzibę w Polsce.

Udziałowiec Spółki Dzielonej oraz Spółka Dzielona są w dalszej części wniosku określani także łącznie jako „Wnioskodawcy” lub „Zainteresowani”.

Udziałowiec Spółki Dzielonej posiada 100% udziałów w Spółce Dzielonej. Podział motywowany jest głównie koniecznością rozdzielenia działalności dystrybucyjnej i wytwórczej ze względu na wymogi ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo Energetyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 266, dalej jako: „Prawo energetyczne”), która w art. 9d ust. 1d i nast. przewiduje, że wskazane dwa typy działalności nie mogą być prowadzone w ramach jednego podmiotu.

Podział nastąpi w oparciu o treść art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm.) (dalej jako: „k.s.h.”), tj. poprzez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (tzw. podział przez wydzielenie, dalej jako: „Podział”). Podział zostanie zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników Spółki Dzielonej w drodze uchwały.

W ramach dokonywanej transakcji, obecny i jedyny Udziałowiec Spółki Dzielonej obejmie 100% udziałów Spółki Nowo Zawiązanej.

Zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku: zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki – w zakresie dotyczącym działalności tej spółki. Tym samym ustawodawca dopuszcza możliwość złożenia wniosku o wydanie interpretacji, przez osoby planujące utworzenie spółki, w zakresie działalności tej spółki.

Mając powyższe na uwadze, Udziałowiec Spółki Dzielonej ma interes prawny w wystąpieniu z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, bowiem jego wątpliwości dotyczą sytuacji w jego indywidualnej sprawie, jak i indywidualnej sprawy spółki kapitałowej, którą zamierza utworzyć w ramach podziału przez wydzielenie.

Przedmiotem przeważającej działalności Spółki Dzielonej jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej. Poza tym Spółka Dzielona zajmuje się m.in. przesyłaniem, dystrybucją i handlem energii elektrycznej.

Na mocy uchwały zarządu, Spółka Dzielona podjęła decyzję o wyodrębnieniu w strukturze organizacyjnej dwóch segmentów działalności, stanowiących w ocenie Wnioskodawców zorganizowane części przedsiębiorstwa:

1.Elektrownia (...) (dalej jako: „Elektrownia”) prowadząca działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii na podstawie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej na okres od (...) r. o numerze (…) (dalej jako: „Koncesja na Wytwarzanie”);

2.Operator (...) (dalej jako: „O.”) prowadzący działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji energii elektrycznej na podstawie koncesji na dystrybucję energii elektrycznej na okres (...) r. o numerze (…) (dalej jako: „Koncesja O.”).

Koncesja na Wytwarzanie obejmuje wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii, elektrowni wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 82,500 MW, składającej się z (...) turbin wiatrowych o mocy zainstalowanej 3,300 MW każda, zlokalizowanych w miejscowościach: (…), gmina (...) , powiat (...) , województwo (...) („Instalacja”).

Cały wolumen wytworzonej w Instalacji energii elektrycznej jest przedmiotem umowy sprzedaży zawartej z podmiotem trzecim w dniu (…) r., który sprzedaje dalej energię elektryczną do odbiorców końcowych (klientów przemysłowych).

Koncesja O. obejmuje dystrybucję energii elektrycznej na potrzeby odbiorców na terenie czterech gmin: (...), w powiatach: (...) i (…).

Segment działalności O. zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, a więc nieistniejącej przed wpisem podziału do rejestru. Jak wskazuje art. 530 § 2 zd. 2 k.s.h., wydzielenie albo wyodrębnienie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru.

Opis wyodrębnienia O. w ramach Spółki Dzielonej

W świetle art. 3 pkt (...) Prawa energetycznego operatorem systemu dystrybucyjnego jest przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się dystrybucją paliw gazowych lub energii elektrycznej, odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie dystrybucyjnym gazowym albo systemie dystrybucyjnym elektroenergetycznym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, eksploatację, konserwację, remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci dystrybucyjnej, w tym połączeń z innymi systemami gazowymi albo innymi systemami elektroenergetycznymi.

Zgodnie z decyzją (…) z dnia (…) r. Spółka Dzielona została wyznaczona jako Operator (...) elektroenergetycznego na okres od dnia (…) r. na obszarze określonym w Koncesji O. - z wyłączeniem zlokalizowanych na tym obszarze sieci dystrybucyjnych, za których ruch jest odpowiedzialny inny Operator (...) elektroenergetycznego lub operator systemu połączonego elektroenergetycznego wyznaczony w trybie art. 9h Prawa energetycznego.

O. dystrybuuje energię elektryczną w ramach czterech gmin, tj. w gminie (...), gminie (...) , gminie (...), gminie (...). Dystrybucja obejmuje energię elektryczną wytworzoną:

1)w Instalacji oraz

2)przez przedsiębiorstwo energetyczne (odrębną spółkę) będące wytwórcą energii elektrycznej, z którym Spółka Dzielona, działając jako operator sieci dystrybucji, posiada umowę o świadczenie usług dystrybucji, w celu umożliwienia realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej na rzecz podmiotów będących uczestnikami rynku detalicznego przyłączonymi do sieci dystrybucyjnej.

Segment działalności O. stanowi - i będzie stanowił w momencie Podziału - działające przedsiębiorstwo energetyczne, które będzie zajmowało się dystrybucją energii elektrycznej na podstawie Koncesji O., na tym samym terenie, z zachowaniem zdolności kontynuacji działalności, bez jakiejkolwiek przerwy w jej prowadzeniu.

O. aktualnie dystrybuuje energię elektryczną dla działalności Elektrowni w ramach funkcjonowania jednego podmiotu, natomiast ze skutkiem na dzień dokonania Podziału zostanie podpisana umowa o świadczenie usług dystrybucji między O. (Spółka Nowo Zawiązana) a Elektrownią (Spółka Dzielona), celem kontynuowania świadczenia usług dystrybucyjnych w niezmienionym zakresie i bez jakiejkolwiek przerwy.

Spółka Nowo Zawiązana od dnia wpisu do rejestru posiadać będzie koncesję na dystrybucję energii elektrycznej, zgodnie z sukcesją uniwersalną praw wynikającą z art. 531 § 2 k.s.h, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 4 pkt 2 Prawo energetyczne.

W wyniku podziału przez wydzielenie na Spółkę Nowo Zawiązaną przeniesione zostaną składniki majątku związane z działalnością w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, które są niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności polegającej na dystrybucji energii elektrycznej do odbiorców końcowych, jak również prawa i obowiązki z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, niezbędnych do prowadzenia samodzielnej działalności dystrybucyjnej. Jak wskazano wyżej, w szczególności w skład majątku wydzielanego wchodzi i będzie wchodziła umowa dystrybucyjna, tym samym po Podziale Spółka Nowo Zawiązana będzie kontynuowała świadczenie usług dystrybucyjnych na rzecz wyżej wymienionego przedsiębiorstwa kontrahenta za pośrednictwem należącej do O.

W związku z powyższym, działalność O. generuje przychody z działalności dystrybucyjnej świadczonej na podstawie umowy o świadczenie usług dystrybucji i będzie generowała je po Podziale, bez przerwy w świadczeniu usług.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi w uchwale oraz planie podziału Spółki Dzielonej, określone materialne i niematerialne składniki majątkowe Spółki Dzielonej mają zostać przeniesione na rzecz Spółki Nowo Zawiązanej poprzez ich wydzielenie (zwane dalej jako: „Majątkiem O.”):

1)środki trwałe związane z działalnością dystrybucyjną, w tym infrastruktura elektroenergetyczna, która służy dystrybucji energii elektrycznej, składająca się z infrastruktury elektroenergetycznej stanowiącej zespół sieci elektroenergetycznej, w oparciu o którą Spółka Dzielona uzyskała Koncesję O., tj.

a)linii elektroenergetycznej kablowej (…) stanowiącej przyłącze do (...) w (…), pole liniowe nr (…);

b)stacji elektroenergetycznej (…) wyposażonej w autotransformator (…);

c)linii elektroenergetycznej napowietrzno-kablowej (…);

d)rozdzielni 110kV wraz z transformatorem (…);

2)Koncesja O. jak również wszelkie decyzje administracyjne, służebności i inne tytuły prawne na podstawie których Spółka Dzielona uzyskała prawa do rozmieszczenia dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych;

3)nieruchomości stanowiące własność Spółki Dzielonej, na których posadowione są (...) („(...) ”) w (…), tj. obiekty bezobsługowe, których celem jest odbiór energii elektrycznej z jednostek wytwórczych i wprowadzenie jej do systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej, stanowiące jednocześnie granice między siecią wytwórczą a dystrybucyjną;

4)prawa z wybranych umów cywilnoprawnych zawartych przez Spółkę Dzieloną, które dotyczą działalności dystrybucyjnej prowadzonej w oparciu o majątek będący przedmiotem wydzielenia, w tym prawa i obowiązki wynikające z (i) umów o świadczenie usług dystrybucji, (ii) umowy o świadczenie usług kompensacyjnych, (iii) umowy o świadczenie usług doradczych, (iv) umowy o świadczeniu usług w zakresie sieci transmisyjnych;

5)prawa i obowiązki wynikające z:

a)umów dotyczących dostarczania i dystrybucji energii elektrycznej do (...),

b)umowy o konserwację elektryczną podstacji,

c)umów o usługi komunalne i inne podobne usługi;

6)prawa z gwarancji (o ile będą istniały na dzień Podziału);

7)wierzytelności i zobowiązania Spółki Dzielonej związane z działalnością dystrybucyjną;

8)odpowiednia część gotówki na rachunkach bankowych prowadzonych na rzecz Spółki Dzielonej;

9)dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z segmentem działalności O. prowadzonego przez Spółkę Dzieloną.

W związku z powyższym należy uznać, że O. posiada głównie linie wysokiego napięcia, które rozciągają się na obszarze gminy (...), gminy (...), gminy (...), a także gminy (...) oraz dwa (...)  w (...) (gm. (...) ), które stanowią spójną całość z punktu widzenia ich lokalizacji i geograficznego wyodrębnienia w ramach Spółki Dzielonej.

Spółka Dzielona nie zatrudnia pracowników, wobec czego w wyniku podziału nie dojdzie do przejęcia części zakładu pracy na O. w rozumieniu art. 23¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.).

Sprawy Spółki Dzielonej prowadzi zarząd, a bieżące usługi w zakresie utrzymania, wsparcia technicznego, doradztwa itd. outsourcowane są do wyspecjalizowanych podmiotów trzecich. W związku z Podziałem, planowane jest przeniesienie wszelkich umów outsourcingowych związanych z działalnością dystrybucyjną na Spółkę Nowo Zawiązaną. Przeniesienie praw i obowiązków oznacza, że Spółka Nowo Zawiązana będzie prawnym kontynuatorem wszystkich zobowiązań i uprawnień wynikających z tychże umów, w związku z czym bieżące usługi w zakresie utrzymania, wsparcia technicznego czy doradztwa będą kontynuowane przez Spółkę Nowo Zawiązaną, bez jakiejkolwiek przerwy w ich świadczeniu.

Spółka Dzielona jest w stanie sporządzić odrębne elementy sprawozdania finansowego działalności związanej z O. w szczególności rachunek zysków i strat oraz bilans, przedstawiający na moment Podziału przychody z dystrybucji energii elektrycznej, a także koszty.

W tym zakresie Wnioskodawcy wskazują, że jeszcze przed przyjęciem uchwały zarządu, realizując ustawowe wymogi wynikające z art. 44 ust. 2 Prawa energetycznego, kluczowe pozycje sprawozdań finansowych Spółka Dzielona przyporządkowywała do poszczególnych rodzajów działalności na podstawie ewidencji księgowej oraz szczegółowej identyfikacji, natomiast po przyjęciu uchwały zarządu, możliwe jest odrębne przedstawienie sytuacji finansowej O. oraz Elektrowni dla wszystkich pozycji.

Opis wyodrębnienia Elektrowni w ramach Spółki Dzielonej

Elektrownia znajduje się głównie na terenie gminy (...) oraz w mniejszej części na terenie gminy (...).

Dodatkowo, Elektrownia posiada służebności na terenie gminy (...).

Spółka Dzielona w zakresie segmentu działalności Elektrowni stanowi i będzie stanowić w momencie Podziału działające przedsiębiorstwo energetyczne, posiadające zrealizowane projekty elektrowni wiatrowych, tj. Instalację.

Elektrownia generuje przychody ze sprzedaży wytworzonej energii na podstawie Koncesji na Wytwarzanie.

Spółka Dzielona, działająca jako Elektrownia, zawarła umowę na sprzedaż wytwarzanej energii elektrycznej (PPA), w ramach której zobowiązała się dostarczać określoną ilość energii w ustalonym czasie i z określonego źródła, natomiast odbiorca zobowiązuje się do zakupu i zapłaty za tę energię po wcześniej ustalonych cenach.

W skład majątku Elektrowni wchodzi i będzie wchodziła umowa sprzedaży wytwarzanej energii elektrycznej. Tym samym, Spółka Nowo Zawiązana po Podziale będzie kontynuowała sprzedaż wytworzonej energii w sposób ciągły.

W związku z powyższym, działalność Elektrowni generuje przychody z umowy sprzedaży wytwarzanej energii elektrycznej i będzie generowała je po Podziale, bez jakiejkolwiek przerwy w świadczeniu usług.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi w uchwale oraz planie podziału Spółki Dzielonej, określone materialne i niematerialne składniki majątkowe Spółki Dzielonej mają pozostać w ramach Spółki Dzielonej w związku z Podziałem, (zwane dalej jako: „Majątkiem Elektrowni”) t.j.:

1.środki trwałe związane z elektrowniami wiatrowymi oraz działalnością wytwórczą (w tym Instalacja, na którą składa się (...) turbin wiatrowych wraz z oprzyrządowaniem niezbędnym do doprowadzenia energii elektrycznej wytworzonej w Instalacji do (...) );

2.Koncesja na Wytwarzanie;

3.tytuły prawne do nieruchomości, na których posadowione są turbiny wiatrowe oraz na których zabezpieczone zostały trasy kablowe służące doprowadzeniu wytworzonej energii elektrycznej do (...) , w tym decyzje administracyjne, służebności, prawa i obowiązki z umów dzierżaw;

4.dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z segmentem działalności Elektrownia prowadzonego przez Spółkę Dzieloną.

5.prawa i obowiązki z umów niezbędnych do samodzielnego prowadzenia działalności wytwórczej (m.in. umowy sprzedaży energii elektrycznej, umowy dotyczące raportowania (…), sprzedaży zielonych certyfikatów);

Spółka Dzielona nie zatrudnia pracowników. Sprawy Spółki Dzielonej prowadzi zarząd, a bieżące usługi w zakresie utrzymania, wsparcia technicznego, doradztwa itd. outsourcowane są do wyspecjalizowanych podmiotów trzecich. Umowy dotyczące usług outsourcingowych dotyczących wytwarzania energii elektrycznej pozostaną w Spółce Dzielonej, a świadczenie tychże usług będzie kontynuowane bez zakłóceń.

Jak już wspomniano, kontrahenci poszczególnych segmentów działalności (dostawcy oraz klienci) są w większości przypadków różni dla O. oraz Elektrowni, a współpraca opiera się na odrębnych umowach, wskutek czego możliwe jest bezpośrednie przypisanie odpowiadających im zobowiązań i należności.

Spółka Dzielona realizując ustawowe wymogi zawarte w art. 44 ust. 2 Prawa energetycznego dokonała przyporządkowania kluczowych pozycji sprawozdania finansowego do poszczególnych rodzajów działalności już przed przyjęciem uchwały zarządu, natomiast po jej przyjęciu - także w odniesieniu do wszystkich pozycji sprawozdania finansowego.

Podsumować więc należy, że celem Podziału jest całkowite wyodrębnienie do Spółki Nowo Zawiązanej całej działalności dystrybucyjnej. Po przeniesieniu do Spółki Nowo Zawiązanej składników materialnych i niematerialnych związanych z działalnością dystrybucyjną, Spółka Dzielona będzie kontynuowała prowadzenie działalności wyłącznie wytwórczej. Majątek, decyzje administracyjne (w tym w szczególności Koncesja O.) oraz zespół praw i obowiązków z umów, które w wyniku podziału zostaną przeniesione ze Spółki Dzielonej na Spółkę Nowo Zawiązaną, odznaczają się pełną odrębnością od działalności wytwórczej, która pozostanie w Spółce Dzielonej oraz tworzą substancję niezbędną do samodzielnego funkcjonowania podmiotu w zakresie działalności dystrybucyjnej, tak samo jak byt Spółki Dzielonej po Podziale pozwoli jej na kontynuowanie i skupienie się na działalności wytwórczej.

Końcowo, Zainteresowani wyjaśniają, że:

  • Podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów Podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania;
  • ustalona na dzień poprzedzający dzień Podziału wartość rynkowa Majątku O. otrzymanego przez Spółkę Nowo Zawiązaną będzie odpowiadać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych przez Spółkę Nowo Zawiązaną Udziałowcowi Spółki Dzielonej;
  • Spółka Nowo Zawiązana przyjmie dla celów podatkowych wartość składników Majątku O. w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawcy pragną potwierdzić kwalifikację podatkową O. i Elektrowni w dniu Podziału jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, a także konsekwencje podatkowe Podziału po stronie Wnioskodawców oraz Spółki Nowo Zawiązanej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W piśmie z 19 lipca 2024 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie doprecyzowali Państwo opis zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie, że w Spółka Nowo Zawiązana przyjmie formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Będzie ona podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz będzie podlegała w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W odpowiedzi na pytanie Organu czy będący przedmiotem przeniesienia ze Spółki dzielonej do Spółki Nowo Zawiązanej zespół składników materialnych i niematerialnych na moment przeniesienia będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur Państwa przedsiębiorstwa, wskazali Państwo, że w wyniku podziału przez wydzielenie na Spółkę Nowo Zawiązaną przeniesione zostaną składniki majątku związane z działalnością w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, które są niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności polegającej na dystrybucji energii elektrycznej do odbiorców końcowych, jak również prawa i obowiązki z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, niezbędnych do prowadzenia samodzielnej działalności dystrybucyjnej, tj. bez udziału pozostałych struktur Państwa przedsiębiorstwa. Tym samym, zespół składników materialnych i niematerialnych na moment przeniesienia do Spółki Nowo Zawiązanej będzie na tyle zorganizowany, aby samodzielnie wykonywać działalność polegającą na dystrybucji energii elektrycznej oraz będzie posiadać zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Majątek O. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, które są przeznaczone do realizacji określonego celu gospodarczego (tj. prowadzenia działalności dystrybucyjnej), który jest obecnie wyodrębniony w wewnętrznej strukturze Spółki Dzielonej. Po podziale, Spółka Nowo Zawiązana będzie kontynuowała działalność prowadzoną obecnie przez Spółkę Dzieloną w dotychczasowym zakresie wyłącznie w oparciu o wniesione przez Spółkę Dzieloną do Spółki Nowo Zawiązanej składniki majątkowe. Spółka Nowo Zawiązana od dnia wpisu do rejestru posiadać będzie koncesję na dystrybucję energii elektrycznej, zgodnie z sukcesją uniwersalną praw wynikającą z art. 531 § 2 k.s.h, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 4 pkt 2 Prawo energetyczne. Nie będzie konieczne zawarcie dodatkowych umów celem prowadzenia działalności. Spółka Dzielona i Spółka Nowo Zawiązana zawrą umowę o świadczenie usług dystrybucyjnych (zob. odpowiedź na pytanie poniżej).

W odpowiedzi na pytanie Organu czy Spółka dzielona, w oparciu o pozostały w Spółce majątek, będzie kontynuowała działalność gospodarczą, tj. segment działalności Elektrowni, w takim samym zakresie, w jakim prowadziła tę działalność przed podziałem, czy będzie mogła prowadzić tę działalność wyłącznie w oparciu o składniki, które w niej pozostały, wskazali Państwo, że Spółka Dzielona po podziale będzie stanowiła działające przedsiębiorstwo energetyczne i będzie kontynuowała działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w sposób ciągły. Będzie mogła prowadzić tę działalność wyłącznie w oparciu o składniki, które w niej pozostały.

Ponadto Spółka potwierdza, iż po dokonaniu podziału, pomiędzy Spółką Dzieloną a Spółką Nowo Zawiązaną będą świadczone usługi dystrybucyjne. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Operator (...) aktualnie dystrybuuje energię elektryczną m.in. dla Elektrowni (...) (Elektrowni) w ramach funkcjonowania jednego podmiotu (tj. Spółki Dzielonej), natomiast ze skutkiem na dzień podziału zostanie podpisana umowa o świadczenie usług dystrybucji pomiędzy Spółką Nowo Zawiązaną (jako usługodawcy) a Spółką Dzieloną (jako usługobiorcy). Zostanie ona zawarta w celu kontynuowania świadczenia usług dystrybucyjnych w niezmienionym zakresie oraz bez jakiejkolwiek przerwy. Spółka wskazuje, iż usługi te będą świadczone odpłatnie. W ocenie Spółki, zawarcie tej umowy świadczy o tym, że w związku z Podziałem, Spółka Nowo Zawiązana będzie kontynuować działalność prowadzoną przez Spółkę Dzieloną w takim samym zakresie, a konieczność zawarcia umowy wynika z konieczności uregulowania od strony prawnej świadczonych usług, co do których, przed Podziałem nie było możliwe zawarcie umowy, ponieważ byłaby to umowa, której obydwiema stronami byłby ten sam podmiot (Spółka Dzielona). Świadczenie zaś już przed Podziałem usług dystrybucyjnych pomiędzy Elektrownią a O. w ramach jednego podmiotu świadczy o istniejącym już wyodrębnieniu i niezależności obu segmentów działalności.

Ponadto Spółka Nowo Zawiązana przypisze składniki majątku otrzymane od Spółki Dzielonej do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W odpowiedzi na pytanie Organu czy udziały (akcje) w podmiocie dzielonym przez jej wspólnika – spółkę A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, wskazali Państwo, że udziały w Spółce Dzielonej zostały nabyte przez jej wspólnika (Spółkę) w wyniku wymiany udziałów. Podkreślić jednak należy, że – jak można się domyślić – pytanie Organu dotyczy zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, który dotyczy przychodu z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT. Złożony wniosek ma jednak na celu odpowiedź na pytanie (oznaczone numerem 5): „Czy transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Udziałowca Spółki Dzielonej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT?”. Nie jest celem wniosku odpowiedź na pytanie, czy u Udziałowca Spółki Dzielonej powstanie lub nie powstanie przychód na podstawie innych przepisów ustawy o CIT, w tym art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, a potwierdzenie stanowiska, że ze względu na istnienie w ramach Spółki Dzielonej dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa, po stronie Udziałowca Spółki Dzielonej nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, który ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy takie zorganizowane części przedsiębiorstwa nie istnieją. Uzupełniająco wskazali Państwo, że kwestia ta została poruszona w odrębnym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, co do którego toczy się postępowanie o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.313.2024.1.JF.

W odpowiedzi na pytanie Organu czy ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Nowo Zawiązaną przewyższała wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników, wskazali Państwo, że dokładna relacja między wartością rynkową a podatkową będzie znana na dzień poprzedzający dzień podziału. Niemniej jednak Spółka przewiduje, iż wartość rynkowa majątku może być wyższa niż wartość podatkowa i wnosi o przyjęcie jako elementu opisu zdarzenia przyszłego, że do tego dojdzie. Wszak, gdyby wartość rynkowa nie byłaby wyższa od wartości podatkowej, nie ma wątpliwości, że po stronie Spółki Nowo Zawiązanej nie powstałby przychód z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, bez konieczności odwoływania się do art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, który wyraźnie wskazuje, że stosuje się go „w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c”.

Przyjęta przez Spółkę dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Nowo Zawiązaną nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Spółkę dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Ponadto wskazali Państwo, że jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku otrzymanego przez Spółkę Nowo Zawiązaną będzie odpowiadać (tj. będzie równa) wartości emisyjnej udziałów Spółki Nowo Zawiązanej wyemitowanych na rzecz Spółki.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że wartość emisyjna udziałów zostanie określona w umowie Spółki Nowo Zawiązanej.

Podziałowi Spółki Dzielonej, a także włączeniu wyodrębnionej części Spółki Dzielonej do Spółki Nowo Zawiązanej nie będą towarzyszyły dopłaty w gotówce na rzecz wspólnika lub Spółki Nowo Zawiązanej.

Spółka Nowo Zawiązana zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego i nabędzie osobowość prawną z dniem przeniesienia składników majątkowych związanych z działalnością w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. Podział zostanie przeprowadzony poprzez wydzielenie do spółki nowo zawiązanej, a nie do spółki istniejącej.

Przed tym dniem, Spółka Nowo Zawiązana nie będzie posiadać osobowości prawnej. Jak wskazuje art. 530 § 2 zd. 2 k.s.h., wydzielenie albo wyodrębnienie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru.

Pytania

1.Czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności O., który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?

2.Czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności Elektrowni, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, pozostanie w Spółce Dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?

3.Czy transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki Dzielonej?

4.Czy transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki Nowo Zawiązanej?

5.Czy transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Udziałowca Spółki Dzielonej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Zainteresowanych:

1.Zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności O., który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

2.Zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności Elektrowni, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, pozostanie w Spółce Dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

3.Transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki Dzielonej.

4.Transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki Nowo Zawiązanej.

5.Transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Udziałowca Spółki Dzielonej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, ponieważ majątek przejmowany na skutek Podziału oraz majątek pozostający w Spółce Dzielonej stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej jako: „ZCP”) rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W świetle powyższej definicji i ugruntowanego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz stanowiska organów podatkowych, na gruncie ustawy o CIT, mamy do czynienia z ZCP, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

a.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (zespół składników);

b.zespół ten jest organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie organizacyjne);

c.zespół ten jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie finansowe);

d.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze (wyodrębnienie funkcjonalne).

Zdaniem Zainteresowanych, w świetle powyższych warunków należy uznać, że przenoszony na skutek Podziału Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności O. stanowi ZCP, w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Segment działalności O. jako zespół składników

Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia „zespołu składników materialnych i niematerialnych” tworzących ZCP, niemniej jednak przyjmuje się, że składniki materialne i niematerialne (w tym zobowiązania) tworzą ZCP, jeżeli są one w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 1 marca 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.268.2022.2.JF, w ramach której wskazał, iż „oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).”

Warunek realizacji określonych zadań gospodarczych zawarty w definicji ZCP oznacza, iż składniki materialne i niematerialne (ich zespół) muszą być przeznaczone w obrębie istniejącego przedsiębiorstwa do realizacji określonych zadań gospodarczych. Aby składniki majątku mogły być zakwalifikowane jako ZCP, konieczne jest, aby były one faktycznie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi w uchwale oraz planie podziału Spółki Dzielonej, określone materialne i niematerialne składniki majątkowe Spółki Dzielonej zostaną przeniesione na rzecz Spółki Nowo Zawiązanej poprzez ich wydzielenie, w ramach Majątku O.

W ocenie Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących segment działalności O. stanowi zespół składników przeznaczonych do realizacji określonego, istotnego na tle ogólnej działalności Spółki Dzielonej celu gospodarczego, tj. prowadzenia działalności dystrybucji energii elektrycznej.

W konsekwencji składniki materialne i niematerialne (takie jak wszelkiego rodzaju aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne, prawa i obowiązki wynikające z umów, decyzji i postępowań administracyjnych) nie stanowią przypadkowego zbioru, lecz pozostają w ścisłych zależnościach funkcjonalnych. Wszystkie aktywa (w tym środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) służą zasadniczo prowadzeniu działalności w ramach segmentu działalności O.

W wyniku podziału przez wydzielenie na Spółkę Nowo Zawiązaną przeniesione zostaną składniki majątku związane z działalnością w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, które są niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności polegającej na dystrybucji energii elektrycznej do odbiorców końcowych, jak również prawa i obowiązki z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, niezbędnych do prowadzenia samodzielnej działalności dystrybucyjnej. Zdaniem Zainteresowanych, przenoszony do Spółki Nowo Zawiązanej zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących segment działalności O. stanowi tym samym wystarczające zaplecze do kontynuacji w ramach Spółki Nowo Zawiązanej działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę Dzieloną w tym zakresie. Przesądza to o możliwości stwierdzenia, że służą one realizacji określonych zadań gospodarczych.

Potwierdza to m.in. fakt, że aktualnie Spółka Dzielona prowadzi działalność dystrybucyjną w ramach segmentu O., osiągając przychody z umów zawieranych w zakresie dystrybucji energii elektrycznej oraz ponosząc koszty z nimi związane. Natomiast po wydzieleniu segmentu działalności O. do Spółki Nowo Zawiązanej, wspomniana działalność będzie kontynuowana przez Spółkę Nowo Zawiązaną, a Spółka Dzielona zaprzestanie działalności w tym zakresie.

W rezultacie Spółka Nowo Zawiązana będzie zdolna, przy wykorzystaniu otrzymanego na skutek Podziału, zespołu składników materialnych i niematerialnych, w postaci segmentu działalności O., a także w oparciu o zawarte umowy, wykonywać określone zadania gospodarcze, tj. prowadzić działalność w zakresie dystrybucji energii elektrycznej.

Segment działalności O. - wyodrębnienie organizacyjne

Niezbędne dla uznania określonych składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest także ich wyodrębnienie organizacyjne w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa posiada swoje miejsce w strukturze organizacyjnej, jako dział, wydział, oddział itp.

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych przedstawianym w interpretacjach indywidualnych, organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa, co potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacjach indywidualnych z dnia 15 września 2023 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.396.2023.2.MBN lub z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.22.2022.3.MAZ, wskazując, iż: „wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.”

Zgodnie z powyższym, w ocenie Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących segment działalności O. spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, jako że:

a.działalność O. jest wyodrębniona w ramach wewnętrznej struktury Spółki Dzielonej, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w przyjętej uchwale Zarządu Spółki Dzielonej, w której potwierdzono formalnie wyodrębnienie dwóch segmentów działalności oraz przypisano zasoby służące realizacji każdego z segmentów;

b.segment działalności O. pełni w ramach Spółki Dzielonej odrębne funkcje do funkcji Elektrowni, tj. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji energii elektrycznej, natomiast Elektrownia prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii przy wykorzystaniu odrębnego zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Zdaniem Zainteresowanych, przypisane do działalności O. składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, bezsprzecznie stanowią wyodrębnioną organizacyjnie całość w ramach wewnętrznej struktury Spółki Dzielonej. Składniki te posiadają przy tym cechę zorganizowania rozumianą jako możliwość wykonywania określonych zadań gospodarczych. Jak wskazano, składniki materialne i niematerialne przypisane do działalności O. są związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i są niezbędne do wykonywania działalności dystrybucyjnej.

Podkreślenia wymaga, że wykonywanie określonych zadań gospodarczych przez O. może odbywać się bez wewnętrznych działów obsługi księgowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa - zadania te mogą (obecnie są i stan ten nie zostanie zmieniony po Podziale) być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcingowe).

W świetle powyższych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu segmentu działalności O., zdaniem Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przypisanych w ramach Spółki Dzielonej do wyodrębnionej w wewnętrznej strukturze działalności O. spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego w świetle definicji ZCP z ustawy o CIT.

Segment działalności O. - wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Powyższe zostało poparte licznymi wyrokami sądów administracyjnych, w tym także Naczelnego Sądu Administracyjnego m.in. w wyroku z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1797/17 oraz z dnia 14 marca 2023 r., sygn. I FSK 2093/18, które wskazują, iż „wystarczająca będzie sytuacja, w której należności i zobowiązania przedsiębiorcy można będzie przypisać na podstawie prowadzonej ewidencji do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W ten sposób spełnia się wymóg wyodrębnienia finansowego, co oznacza, że jest możliwe oddzielenie finansów przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części.”

Zainteresowani wskazują, że segment działalności O. jest wyodrębniony finansowo, bowiem:

a)do działalności O. w ramach systemu rachunkowo-księgowego przypisane są poszczególne aktywa i zobowiązania oraz koszty i przychody - co zostało precyzyjnie wskazane w ramach opisu zdarzenia przyszłego, czego przejawem jest możliwość sporządzenia ewidencji prezentujących odrębnie sytuację finansową działalności O.;

b)dla działalność O. możliwe jest sporządzenie oddzielnych budżetów, strategii finansowej, bilansu oraz rachunków wyników. Zainteresowani wskazują, iż realizując wymogi wynikające z art. 44 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, wybrane pozycje sprawozdań finansowych Spółka Dzielona już teraz przyporządkowuje do poszczególnych rodzajów działalności na podstawie ewidencji księgowej oraz szczegółowej identyfikacji;

c)dostawcy i klienci są co do zasady różni dla poszczególnych segmentów działalności, co pozwala na alokowanie zobowiązań i należności bezpośrednio do poszczególnych segmentów działalności funkcjonujących w Spółce Dzielonej;

d)możliwe jest zidentyfikowanie przychodów i kosztów związanych z prowadzoną działalnością O., w szczególności poprzez weryfikację wydatków przypisanych do centrów kosztowych odpowiednich dla danego segmentu działalności oraz przychodów dotyczących prac realizowanych w danym segmencie działalności.

Zdaniem Zainteresowanych, powyższe elementy potwierdzają jednoznacznie o wyodrębnieniu finansowym działalności O. w ramach Spółki Dzielonej. Ocena Zainteresowanych znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in.:

  • w interpretacji indywidualnej z dnia 18 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.337.2023.3.KW, gdzie wskazano, iż „Zważywszy, że Spółka prowadzi ewidencję zdarzeń gospodarczych umożliwiającą przyporządkowanie i wyodrębnienie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych funkcjonalnie z działalnością produkcyjną i - odrębnie - z działalnością w zakresie zarzadzania nieruchomościami, potwierdzić należy spełnienie przesłanki wyodrębnienia finansowego.”
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 6 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.390.2023.2.KW, podkreślono, że „Na Dzień Podziału, ewidencja księgowa będzie umożliwiać przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i pasywów do Działalności Wydzielanej oraz Działalności Pozostałej. Jednakże już w chwili obecnej możliwe jest przypisane np. sprzedaży, kosztów sprzedanych towarów i niektórych wydatków operacyjnych do każdej z Grup Biznesowych, w tym do Działalności Wydzielanej, na podstawie wewnętrznej sprawozdawczości finansowej”.
  • natomiast w interpretacji indywidualnej z dnia (...) kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1- 2.4010.7.2022.3.DP, gdzie zaakceptowano pogląd zakładający, iż: „ABC na dzień planowanej transakcji będzie zatem w stanie sporządzać dla Zakładu rachunek zysków i strat oraz bilans. W ocenie Wnioskodawców w odniesieniu do zespołu składników będącego przedmiotem zapytania spełniony zostanie zatem również warunek wyodrębnienia finansowego w istniejącym przedsiębiorstwie ABC”. W konsekwencji decydujące znaczenie ma możność przygotowania osobnej sprawozdawczości finansowej, nie zaś faktyczne osobne bilanse czy rachunki zysków i strat w zakresie danej działalności.

W świetle powołanych stanowisk Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, a także wskazanych przez Zainteresowanych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu finansowym, zdaniem Zainteresowanych segment działalności O. jest wyodrębniony finansowo z prowadzonego przez Spółkę Dzieloną przedsiębiorstwa.

Segment działalności O. - wyodrębnienie funkcjonalne

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Tym samym, aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, to musi on posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielna jednostka gospodarcza. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Istotą uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP jest ich funkcjonalne wyodrębnienie.

Przesłanka ta była przedmiotem rozważań w licznych wyrokach sądów administracyjnych, interpretacjach organów podatkowych, a także orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej jako: „TSUE”).

Zgodnie ze stanowiskiem TSUE, „przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części (...) wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej” (por. wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. C-444/10).

Analogiczne stanowisko jest prezentowane także w orzecznictwie sądów administracyjnych. I tak zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z dnia 24 listopada 2021 r., sygn. I FSK 1333/22, „stwierdzenie, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia niezależnej (samodzielnej) działalności gospodarczej należy rozumieć w ten sposób, że w kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze. Nie chodzi tu zatem o zespół składników majątkowych, które po włączeniu do majątku nabywcy I podjęciu określonych działań będzie mógł funkcjonować jako niezależny zakład (dział, wydział itp.), a o przekazanie takiego zespołu składników majątkowych, który już jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w takim charakterze.”

Zainteresowani wskazują, że segment działalności O. spełnia przesłankę wyodrębnienia funkcjonalnego, ponieważ:

1.segment działalności O. pełni określone zadania, do których należy przede wszystkich prowadzenie działalności dystrybucyjnej, które zostały dokładnie opisane w ramach opisu zdarzenia przyszłego;

2.w ramach działalności O. prowadzona jest działalność dystrybucyjna, która jest przedmiotowo oraz funkcjonalnie odrębna od pozostałej działalności Spółki Dzielonej (tj. działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej). Znajduje to odzwierciedlenie także w odrębnych koncesjach, które zostały udzielone Spółce Dzielonej;

3.działalność w ramach O. będzie kontynuowana w niezmienionej formie przez Spółkę Nowo Zawiązaną po Podziale Spółki Dzielonej, bez jakiejkolwiek przerwy;

4.do działalności O. przyporządkowane są składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki niezbędne do prowadzenia działalności dystrybucyjnej (m.in. środki trwałe, maszyny i urządzenia, wartości niematerialne i prawne, umowy, koncesje);

5.działalność O. generuje przychody oraz koszty związane z uzyskaniem przychodu, z tytułu działalności dystrybucyjnej w ramach działalność O.

Powyższe okoliczności potwierdzają, że segment działalności O. jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i posiada zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Segment działalności O. stanowi i będzie stanowił w momencie Podziału, działające przedsiębiorstwo energetyczne, które będzie zajmowało się dystrybucją energii elektrycznej na podstawie Koncesji O., na tym samym terenie, z zachowaniem zdolności kontynuacji działalności, bez jakiejkolwiek przerwy w jej prowadzeniu, co jednoznacznie potwierdza jego wyodrębnienie funkcjonalne.

Stanowisko Zainteresowanych znajduje potwierdzenie w linii interpretacyjnej organów podatkowych, przykładowo:

1.w interpretacji indywidualnej z dnia 6 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.390.2023.2.KW, organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, zgodnie z którym „Działalność Wydzielana oraz Działalność Pozostała stanowią dwa odrębne rodzaje działalności gospodarczej, realizujące różne zadania gospodarcze. (...) Do każdej z działalności zostanie przypisany niezależny zespół składników materialnych i niematerialnych, zorganizowany w sposób zapewniający spójność i skuteczność działań w zakresie danego rodzaju działalności. Te zespoły składników materialnych i niematerialnych przypisanych do danej działalności powinny być wystarczające do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej przez Działalność Wydzielaną oraz Działalność Pozostałą. W szczególności, Działalność Wydzielana będzie miała odpowiednią zdolność do samodzielnego zarządzania przydzielonym jej majątkiem, jak również do samodzielnego nabywania towarów i usług na własne potrzeby.”

2.w interpretacji indywidualnej z dnia (...) sierpnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.338.2023.2.RH, w której wskazano: „Wyodrębnienie funkcjonalne ZCP w opinii Spółki sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Funkcjonujące w strukturach Zbywcy PSD wyposażone było we wszystkie niezbędne składniki materialne jak m.in.: zapasy towarów handlowych, wyposażenie takie jak regały, lady, krzesła i foteliki, stojaki, sprzęt IT, telefony, prasa i inne urządzenia do uzbrajania węży hydraulicznych, urządzenia wystawowe i przymierzalnie itd.”

3.w interpretacji indywidualnej z dnia 15 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.7.2022.3.DP, w której wskazano, że: „kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego ZCP sprowadza się w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia. (...). Zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa realizującego samodzielnie zadania gospodarcze należy rozumieć jako potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.”

W świetle powyżej wskazanych stanowisk organów podatkowych oraz wskazanych przez Zainteresowanych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu funkcjonalnym, zdaniem Zainteresowanych, segment działalności O. jest wyodrębniony z prowadzonego przez Spółkę Dzieloną przedsiębiorstwa także w tym obszarze.

Wewnętrzny podział Spółki Dzielonej na dwa segmenty działalności ma na celu oddzielenie od siebie działalności O. oraz Elektrowni i skoncentrowanie ich w wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie segmentach, które mogą działać jak odrębne przedsiębiorstwa, niezależnie realizujące swoje zadania.

Należy wskazać, że przez wyodrębnienie funkcjonalne, należy rozumieć przypisanie do ZCP takich składników materialnych i niematerialnych, które stanowią kluczowe elementy pozwalające prowadzić działalność gospodarczą w określonym zakresie. Wyodrębnienie funkcjonalne nie oznacza przy tym, że zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących ZCP nie może korzystać ze wsparcia podmiotów trzecich poprzez nabywanie od nich określonych usług, które uzupełniają prowadzoną główną działalność gospodarczą.

Podsumowanie

Należy zauważyć, że jak wskazali Zainteresowani, działalność O. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego (prowadzenia działalności dystrybucyjnej), który jest wyodrębniony w wewnętrznej strukturze Spółki Dzielonej na płaszczyźnie:

1.organizacyjnej, tj. stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania;

2.finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Spółkę Dzieloną ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przede wszystkim kosztów oraz zobowiązań do wyodrębnionej działalności;

3.funkcjonalnej, tj. opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących segment działalności O. jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych, a gospodarczą niezależność tego segmentu wzmacnia organizacyjne i finansowe wyodrębnienie przypisanych do działalności O. składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Należy wskazać, że segment działalności O., która będzie wydzielana do Spółki Nowo Zawiązanej stanowi zbiór powiązanych ze sobą wzajemnie elementów składających się na majątek Spółki Dzielonej, będąc zdolnym do kontynuacji działalności O. po wydzieleniu ze Spółki Dzielonej. Transakcji tej będzie towarzyszyło przeniesienie odpowiednich zasobów, pozwalających na generowanie przychodów i podejmowanie decyzji gospodarczych z uwzględnieniem odpowiednich czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a tym samym będzie miało miejsce dalsze funkcjonowanie segmentu działalności O., niezależnie od Elektrowni, w nowej strukturze w ramach Spółki Nowo Zawiązanej.

Podsumowując stanowisko własne Zainteresowanych, w świetle wyżej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa i argumentów należy stwierdzić, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących O. stanowi ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego (prowadzenia działalności O.), który jest wyodrębniony w wewnętrznej strukturze Spółki Dzielonej na płaszczyźnie:

  • organizacyjnej, tj. stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania;
  • finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań do wyodrębnionej działalności;
  • funkcjonalnej, tj. opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących działalność O. jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych, a gospodarczą niezależność segmentów działalności wzmacnia organizacyjne i finansowe wyodrębnienie przypisanych do O. składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

W związku z powyższym, Zainteresowani wnoszą o uznanie ich stanowiska w sprawie za prawidłowe, tj. potwierdzenie, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności O., który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, stanowi ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2

Po Podziale w Spółce Dzielonej pozostaną składniki materialne i niematerialne odpowiedzialne za prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej (Elektrownia).

Zgodnie z przytoczonym powyżej art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zdaniem Zainteresowanych, w świetle powyższych warunków należy uznać, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności Elektrowni, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po Podziale Spółki Dzielonej przez wydzielenie, pozostanie w Spółce Dzielonej stanowi ZCP, w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Segment działalności Elektrowni jako zespół składników

W ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Elektrownię stanowi zespół składników przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego, tj. prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej.

W konsekwencji składniki materialne i niematerialne (takie jak wszelkiego rodzaju aktywa trwałe, maszyny i urządzenia, wartości niematerialne i prawne, prawa i obowiązki wynikające z umów, decyzji i postępowań administracyjnych nie stanowią przypadkowego zbioru, lecz pozostają w ścisłych zależnościach funkcjonalnych.

Wszystkie aktywa pozostające po Podziale Wnioskodawcy w Spółce Dzielonej (w tym środki trwałe związane z elektrowniami wiatrowymi oraz działalnością wytwórczą, w tym Instalacja, Koncesja na Wytwarzanie, a także tytułu prawne do nieruchomości, na których posadowione są turbiny wiatrowe oraz na których zabezpieczone zostały trasy kablowe służące doprowadzeniu wytworzonej energii elektrycznej do (...) , w tym decyzje administracyjne, służebności, prawa i obowiązki z umów dzierżaw) służą zasadniczo prowadzeniu działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Świadczy o tym fakt, że w skład Elektrowni wchodzi cała infrastruktura zajmującą się ww. działalnością.

Nie ulega wątpliwości, że pozostający w Spółce Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Elektrownię stanowi wystarczające zaplecze do kontynuacji działalności Elektrowni. Potwierdza to m.in. fakt, że dotychczas Spółka Dzielona prowadzi Elektrownię, osiągając z tejże działalności dające się wyodrębnić przychody oraz koszty z nią związane. Zatem, po wydzieleniu segmentów działalności O. oraz Elektrowni, działalność w zakresie Elektrowni będzie kontynuowana przez Spółkę Dzieloną (z tą różnicą w stosunku do jego działalności przed Podziałem, że zaprzestanie on działalności w zakresie O.).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w skład pozostającego w Spółce Dzielonej zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzą również aktywa i pasywa związane z działalnością Elektrowni, obejmujące w szczególności zobowiązania z tytułu umów (zarówno zawartych z dostawcami, jak i odbiorcami produktów) istotnych z punktu widzenia bieżącej działalności Elektrowni.

W świetle powyższego należy uznać, że Elektrownia stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej.

Przy czym, nie ulega wątpliwości, że poszczególne składniki majątkowe przypisane do Elektrowni pozostają w takich relacjach, że tworzą zorganizowaną całość, która jest przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej we wskazanym zakresie.

Elektrownia - wyodrębnienie organizacyjne

Zdaniem Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących segment działalności Elektrowni spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, jako że:

  • segment działalności Elektrowni jest wyodrębniony w ramach wewnętrznej struktury Spółki Dzielonej, co znajduje odzwierciedlenie w przyjętej uchwale zarządu Spółki Dzielonej, w której potwierdzono formalnie wyodrębnienie dwóch segmentów działalności oraz przypisano zasoby służące realizacji każdego z segmentów działalności;
  • wyodrębnienie segmentu działalności Elektrowni znajduje również odzwierciedlenie w wewnętrznych procedurach oraz podziale zadań;
  • segment działalności Elektrowni posiada własną strukturę organizacyjną;
  • segment działalności Elektrowni pełni w ramach Spółki Dzielonej odrębne funkcje od funkcji O., tj. prowadzi działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej.

Zdaniem Zainteresowanych, przypisane do segmentu Elektrowni składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania posiadają cechę zorganizowania rozumianą jako możliwość wykonywania określonych zadań gospodarczych. Jak wskazano, składniki materialne i niematerialne są związane z ich zadaniami i są niezbędni do wykonywania tych zadań. Ponadto, składniki majątku Elektrowni są dostatecznie odseparowane od składników majątku przypisanych do O. Umożliwia to precyzyjne wyodrębnienie składników materialnych i niematerialnych przynależnych odrębnie do Elektrowni oraz O.

Ocena Zainteresowanych znajduje potwierdzenie we wspomnianych już interpretacjach w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania 1, w odniesieniu do kwestii wyodrębnienia organizacyjnego (z dnia z dnia 15 września 2023 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.396.2023.2.MBN lub z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.22.2022.3.MAZ).

W świetle powyższych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu organizacyjnym segmentu działalności Elektrowni oraz powołanych stanowisk organów podatkowych, zdaniem Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przypisanych w ramach Spółki Dzielonej do wyodrębnionych w wewnętrznej strukturze segmentu działalności Elektrowni, spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego.

Elektrownia - wyodrębnienie finansowe

Zainteresowani wskazują, że segment działalności Elektrowni jest wyodrębniony finansowo, bowiem:

  • do segmentu działalności Elektrowni w ramach systemu rachunkowo-księgowego przypisane są poszczególne aktywa i zobowiązania oraz koszty i przychody – co zostało precyzyjnie opisane w ramach opisu zdarzenia przyszłego, czego przejawem jest możliwość sporządzenia dedykowanych odrębnych ewidencji, prezentujących sytuację finansową Elektrowni.
  • dla działalność Elektrowni możliwe jest sporządzenie oddzielnych budżetów, strategii finansowej, bilansu oraz rachunków wyników. Zainteresowani wskazują, iż realizując wymogi wynikające z art. 44 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, wybrane pozycje sprawozdań finansowych Spółka Dzielona już teraz przyporządkowuje do poszczególnych rodzajów działalności na podstawie ewidencji księgowej oraz szczegółowej identyfikacji dla celów ewidencyjnych segmentu O.;
  • dostawcy i klienci są co do zasady różni dla poszczególnych segmentów działalności, co pozwala na alokowanie zobowiązań i należności bezpośrednio do poszczególnych segmentów działalności funkcjonujących w Spółce Dzielonej;
  • możliwe jest zidentyfikowanie przychodów i kosztów związanych z prowadzoną działalnością O., w szczególności poprzez weryfikację wydatków przypisanych do centrów kosztowych odpowiednich dla danego segmentu działalności oraz przychodów dotyczących prac realizowanych w danym segmencie działalności.

Zdaniem Zainteresowanych, powyższe elementy przesądzają jednoznacznie o wyodrębnieniu finansowym segmentu działalności Elektrowni w ramach Spółki Dzielonej. Ocena Zainteresowanych znajduje potwierdzenie w zacytowanych już interpretacjach w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania 1 w odniesieniu do kwestii wyodrębnienia finansowego (z dnia 18 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2- 2.4010.337.2023.3.KW, z dnia 6 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.390.2023.2.KW lub z dnia (...)  kwietnia 2022 r, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.7.2022.3.DP).

W świetle powołanych stanowisk organów podatkowych oraz wskazanych przez Zainteresowanych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu finansowym, zdaniem Zainteresowanych segment działalności Elektrowni jest wyodrębniony z prowadzonej przez Spółkę Dzieloną działalności również w tym obszarze.

Elektrownia - wyodrębnienie funkcjonalne

Zainteresowani wskazują, że segment działalności Elektrowni spełnia przesłankę wyodrębnienia funkcjonalnego, ponieważ:

  • segment działalności Elektrowni pełni określone zadania, do których należy przede wszystkich prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, które zostały dokładnie opisane w ramach opisu zdarzenia przyszłego;
  • w ramach działalności Elektrowni prowadzona jest działalność wytwarzania energii elektrycznej, która jest przedmiotowo oraz funkcjonalnie odrębna od pozostałej działalności Spółki Dzielonej (tj. działalności polegającej na dystrybucji energii elektrycznej). Znajduje to odzwierciedlenie w odrębnych koncesjach, które zostały udzielone Spółce Dzielonej;
  • działalność w ramach Elektrowni będzie kontynuowana w niezmienionej formie przez Spółkę Dzieloną po Podziale;
  • do działalności Elektrowni przyporządkowane są składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej (m.in. środki trwałe, maszyny i urządzenia, wartości niematerialne i prawne, umowy, koncesje);
  • działalność Elektrowni generuje przychody oraz koszty związane z uzyskaniem przychodu, z tytułu działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w ramach działalność Elektrowni.

Powyższe czynniki potwierdzają, że Elektrownia jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych i posiada zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy, co przesądza o jej wyodrębnieniu funkcjonalnym.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie również w interpretacjach indywidualnych zacytowanych w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania 1 w odniesieniu do kwestii wyodrębnienia funkcjonalnego (z dnia 6 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.390.2023.2.KW, z dnia 25 sierpnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1- 1.4010.338.2023.2.RH, z dnia 15 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.7.2022.3.DP).

W świetle wskazanych stanowisk organów podatkowych oraz wskazanych przez Zainteresowanych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu funkcjonalnym, zdaniem Wnioskodawcy, segment działalności Elektrowni jest wyodrębniony w prowadzonym przez Spółkę Dzieloną przedsiębiorstwa również z funkcjonalnego punktu widzenia. Zatem w Elektrowni znajdować się będą wszelkie składniki materialne i niematerialne, niezbędne do samodzielnego prowadzenia działalności Elektrowni. Świadczy o tym również fakt, że Elektrownia funkcjonuje w ramach działalności Spółki Dzielonej samodzielnie i niezależnie od pozostałej części przedsiębiorstwa tj. O.

Ponadto należy wskazać, że Elektrownia stanowi zbiór powiązanych ze sobą wzajemnie elementów składających się na majątek Spółki Dzielonej, będąc zdolnym do kontynuacji działalności po wydzieleniu z O. W Elektrowni pozostaną odpowiednie zasoby, pozwalające na generowanie przychodów i podejmowanie decyzji gospodarczych z uwzględnieniem odpowiednich czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a tym samym będzie miało miejsce dalsze funkcjonowanie Elektrowni, niezależnie od O., przeniesionej do struktury Spółki Nowo Zawiązanej. W Elektrowni pozostaną bowiem wszelkie zasoby Spółki Dzielonej nieprzypisane do O., które niewątpliwie są wystarczające do samodzielnego prowadzenia dalszej działalności.

Podsumowanie

Podsumowując stanowisko własne Zainteresowanych, w świetle wyżej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa i argumentów należy stwierdzić, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Elektrownię stanowi ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego (prowadzenia działalności Elektrowni), który jest wyodrębniony w wewnętrznej strukturze Spółki Dzielonej na płaszczyźnie:

  • organizacyjnej, tj. stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania;
  • finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Spółkę Dzieloną ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań do wyodrębnionej działalności;
  • funkcjonalnej, tj. opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących działalność Elektrowni jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych, a gospodarczą niezależność segmentów działalności wzmacnia organizacyjne i finansowe wyodrębnienie przypisanych do Elektrowni składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Końcowo, Zainteresowani wskazują na szereg interpretacji indywidualnych, w których potwierdzono kwalifikację zespołu składników materialnych i niematerialnych dedykowanych wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii jako ZCP, przykładowo w:

  • interpretacji indywidualnej z dnia 16 maja 2023 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.58.2023.3.DP, organ wskazał, że w odniesieniu do dwóch projektów: 1. R. III w skład którego wchodziły w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych, który składał się w szczególności z elektrowni wiatrowej oraz 2. B. w skład którego wchodziły w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych, mając na uwadze przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis sprawy oraz treść powołanych przepisów - „zarówno, wydzielany do Spółki Przejmującej - B. SPV jak i pozostający w Spółce Dzielonej - R. SPV - zespół składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.”
  • interpretacji indywidualnej z dnia 12 października 2020 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.289.2020.2.JF, dotyczącej spółki posiadającej kompleks dwóch zrealizowanych projektów elektrowni wiatrowych, w ocenie organu „należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że Majątek X. stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, tj. są wyodrębnione w Spółce na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej i finansowej. Ponadto działalność gospodarcza będzie prowadzona po Podziale w taki sam sposób jak przed Podziałem. Spółka po Podziale będzie także kontynuować działalność gospodarczą związaną z X. w oparciu o Majątek X.”
  • interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2017 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.70.2017.1.AZ, dotyczącej spółki, w ramach której istniał kompleks działających farm wiatrowych („ZCP 1”), organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy, wskazując, iż: „Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej przesłanki. ZCP 1, ZCP 2 i ZCP 3 wchodzące w skład W. stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa i w razie podziału W. przez wydzielenia ZCP 2 i ZCP 3, podział ten będzie neutralny podatkowo dla E. i W. tj. nie powstanie przychód określony w art. 10 ust. 1 pkt 6 oraz w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o p.d.o.p. Powyższe będzie miało zastosowanie również w sytuacji, gdy wydzielony do nowej spółki zostanie jedynie ZCP 2, gdyż w W. pozostaną składniki majątku stanowiące zorganizowaną strukturę spełniająca wszelkie cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP 1 albo ZCP 1 i ZCP 3). Bez znaczenia pozostaje również fakt, że może dojść do sytuacji, gdy z W. zostanie wydzielony więcej niż jeden ZCP. Przepisy art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o p.d.o.p. uzależnia powstanie przychodu od braku możliwości kwalifikacji majątku jako ZCP.”
  • interpretacji indywidualnej z dnia 6 grudnia 2016 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB3.4510.523.2016.1.MK, w którym organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy odstępując od uzasadnienia. Zdaniem Wnioskodawcy: „zarówno Farma Wiatrowa jak i Pozostała Działalność na moment podziału będą stanowić wyodrębnione organizacyjnie i finansowo zespoły składników majątkowych, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych. Wobec powyższego, Wnioskodawca uważa, że w ramach transakcji zarówno majątek wydzielany do Spółki Przejmującej (Farma Wiatrowa), jak i majątek pozostający w Spółce Dzielonej (Pozostała Działalność) będą stanowiły ZCP w rozumieniu Ustawy o CIT”.

W związku z powyższym, Zainteresowani wnoszą o uznanie ich stanowiska w sprawie za prawidłowe, tj. potwierdzenie, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Elektrownię, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po Podziale Spółki Dzielonej przez wydzielenie, pozostanie w Spółce Dzielonej, stanowi ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 3

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Z kolei art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT stanowi, iż za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

Jednocześnie zauważyć należy, iż przepisy art. 7b ustawy o CIT stanowią jedynie wskazanie źródła przychodów, do którego powinny zostać przypisane ww. kategorie przychodów, zaś kwestia powstania ewentualnego przychodu dla spółki podlegającej podziałowi przez wydzielenie została uregulowana w art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, przychodem w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią ZCP, jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia.

Powyższa regulacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą, w przypadku podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie, dla spółki dzielonej, powstaje przychód w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przeniesionych na spółkę przejmującą (ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału). Przepis ten wskazuje jednak, że przychód ten powstaje jedynie w przypadku, gdy majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowią ZCP.

Innymi słowy, przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, nie powstanie po stronie spółki podlegającej podziałowi przez wydzielenie, jeżeli zarówno majątek wydzielany, jak i pozostający w spółce dzielonej stanowią ZCP w rozumieniu ustawy o CIT, która definiuje to pojęcie w art. 4a pkt 4.

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, wyłączona została wprost z kategorii przychodów podatkowych spółki dzielonej (jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią ZCP) wartość rynkowa składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

Tym samym, oba wyżej wskazane przepisy formułują zasadę, zgodnie z którą, wartość majątku (składników majątku) spółki dzielonej, które są wydzielane w ramach podziału przez wydzielenie, nie stanowi przychodu podatkowego dla spółki będącej przedmiotem podziału przez wydzielenie, jeżeli zarówno majątek wydzielany jak i pozostający w spółce dzielonej stanowią ZCP, w rozumieniu ustawy o CIT.

Przenosząc powyższe na grunt analizowanego zdarzenia przyszłego, w ocenie Zainteresowanych, po stronie Spółki Dzielonej mógłby powstać przychód w wysokości wskazanej w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, gdyby majątek wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Nowo Zawiązanej nie stanowił ZCP lub gdyby majątek pozostający w Spółce Dzielonej po Podziale przez wydzielenie nie stanowił ZCP w świetle art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

W ocenie Zainteresowanych, zarówno O., jak i pozostająca w Spółce Dzielonej Elektrownia tworzą dwa odrębne ZCP, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w tym zakresie zostało przedstawione w uzasadnieniu do pytań oznaczonych we wniosku jako nr 1 i 2, które Zainteresowani zadali w celu potwierdzenia, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci O., wydzielanej do Spółki Nowo Zawiązanej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych w Elektrowni, pozostającej w Spółce Dzielonej, spełniają definicję ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Stanowisko to zostało potwierdzone przez organy administracji skarbowej w wydanych interpretacjach indywidualnych na gruncie stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2022 r., przykładowo:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 czerwca 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.633.2021.1.AW, w której organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy, który wskazał, iż: „Skoro zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych przeniesiony do spółki kapitałowej (...), jak również pozostający w spółce dzielonej (...) będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to po stronie spółki dzielonej, nie powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.”
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 marca 2022 r., sygn. 0111- KDIB1-1.4010.606.2021.4.BS, w której organ wskazał, iż: „Zatem, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie, zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że Działalność PM stanowi zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w konsekwencji, w przypadku podziału przez wydzielenie Działalności PM do X po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy założeniu, że działalność pozostająca w Spółce po podziale również stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa.”
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 stycznia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.564.2021.2.ŚS, w której organ wskazał, iż: „Mając powyższe na uwadze stwierdzić, należy że przedstawione przez Państwa okoliczności sprawy pozwalają na uznanie, że zarówno zespół składników majątkowych przenoszony do Spółki Przejmującej, jak i zespół składników majątkowych pozostający u Państwa, cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym, który w dniu dokonania transakcji będzie posiadał samodzielność finansową. Zatem należy przyjąć, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych, stanowiący ZCP (Dział Produkcji), który zostanie wydzielony z Państwa majątku na rzecz Spółki Przejmującej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych ZCP (Dział Rekultywacji), który pozostanie u Państwa, stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Zatem, w przedstawionej sytuacji, po Państwa stronie, w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ww. ustawy.”

W związku z powyższym, Zainteresowani wnoszą o potwierdzenie prawidłowości stanowiska, że transakcja Podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki Dzielonej.

Zainteresowani podkreślają przy tym, że w celu potwierdzenia prawidłowości swojego stanowiska w zakresie zaklasyfikowania O., jak również Elektrowni jako ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, w niniejszym wniosku zadane zostały pytania oznaczone nr 1 i 2.

W konsekwencji, organ podatkowy udzielając odpowiedzi na rozważane w tym miejscu pytanie oznaczone nr 3, powinien dokonać interpretacji art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT z uwzględnieniem dokonanej przez organ oceny stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytań oznaczonych w tym wniosku nr 1 i 2.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 4

Jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów, natomiast w myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT stanowi, iż za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

Jednocześnie zauważyć należy, iż przepisy art. 7b ustawy o CIT, stanowią jedynie wskazanie źródła przychodów, do którego powinny zostać przypisane ww. kategorie przychodów, zaś kwestia powstania ewentualnego przychodu dla spółki przejmującej została uregulowana w art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d oraz 8f ustawy o CIT.

Zasadnicze znaczenie ma art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d i 8f ww. ustawy o CIT, natomiast art. 7b ww. ustawy o CIT ma charakter pomocniczy. Celem art. 7b ustawy o CIT jest bowiem określenie rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe.

Zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Z powyższego przepisu wynika, że wartość przychodu na skutek połączenia powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez Spółkę Nowo Zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Niemniej ww. przepis nie powinien być rozpatrywany w oderwaniu od art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

  • spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego; oraz
  • spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Zatem do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad wartością przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, jeśli zostaną spełnione wskazane wyżej przesłanki.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Spółka Nowo Zawiązana przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku Spółki Dzielonej (tj. O.) w wartości wynikającej z jego ksiąg podatkowych oraz przypisze je do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Podział nie ma charakteru transgranicznego).

Tym samym zastosowanie znajdzie powyższa regulacja, wyłączająca powstanie przychodu po stronie Spółki Nowo Zawiązanej. W związku z czym na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w nawiązaniu do art. 12 ust. 4 pkt 3e tej ustawy Spółka Nowo Zawiązana nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu w wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową a podatkową nabywanych składników majątku.

Podsumowując, po stronie Spółki Przejmującej na skutek podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w zw. art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.

Stanowisko takie potwierdził także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych, przykładowo:

  • w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.661.2023.2.JF, organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, zgodnie z którym „W analizowanej sytuacji obie ww. przestanki zostaną spełnione, bowiem wskazali Państwo w opisie sprawy, że Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku Spółki Przejmowanej w wartości wynikającej z ich ksiąg podatkowych oraz przypisze je do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Reasumując, po stronie Wnioskodawcy (Spółki Przejmującej) na skutek planowanego połączenia ze Spółką Przejmowaną nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w zw. art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.”
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.52. 2022.2.IZ, w której wskazano, iż „z ustawy nie wynika, że posiadanie 100% udziałów w spółce przejmowanej wyklucza zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT. Do takiego rozumienia współzależności ww. przepisów przekonuje, treść uzasadnienia wprowadzanych zmian, z którego wynika, że: „projekt przewiduje regulacje dotyczące reorganizacji podmiotów (w ramach wymiany udziałów, łączenia, podziału, aportu), w tym mającej charakter transgraniczny, poprzez uszczelnienie obecnie istniejących przepisów, tj. zapewnienie neutralności podatkowej restrukturyzacji w przypadku kontynuacji wyceny restrukturyzowanego majątku (...). Taką właśnie neutralność podatkową realizuje treść art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, (odwołujący się do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT), po spełnieniu jednak określonych w nim warunków.”

W następnej kolejności Zainteresowani wskazują, iż w myśl art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT przychodem może być ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

W ocenie Zainteresowanych, w Spółce Nowo Zawiązanej nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d, bowiem wartości emisyjna udziałów będzie odpowiadać wartości rynkowej przejmowanego majątku, a więc wskazana w tym przepisie nadwyżka nie wystąpi.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 5

Zadając pytanie nr 5 Zainteresowani dążą do potwierdzenia, że Udziałowiec Spółki Dzielonej nie osiągnie przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT. Jednocześnie, Zainteresowani podkreślają, że celem ich pytania nie jest wyjaśnienie czy Udziałowiec Spółki Dzielonej osiągnie przychód na podstawie innych przepisów ustawy o CIT.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, przychodami są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Zarówno działalność O., jak i pozostające w Spółce Dzielonej Elektrownia stanowią ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w tym zakresie zostało przedstawione w uzasadnieniu do pytań oznaczonych w tym wniosku nr 1 i 2, które Zainteresowani zadali w celu potwierdzenia, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci O., wydzielanej do Spółki Nowo Zawiązanej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci Elektrowni, pozostającej u Spółki Dzielonej, spełniają definicję ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Tym samym, z uwagi na niniejsze, przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT oraz nie powstanie po stronie Udziałowca Spółki Dzielonej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad 1 i 2

Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

  • zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności O., który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT – jest prawidłowe,
  • zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności Elektrowni, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, pozostanie w Spółce Dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT – jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej interpretacji w zakresie ww. pytań.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytań nr 1 i nr 2 jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Ad 3 - 5

Zagadnienie podziału spółek jest uregulowane w tytule IV dziale II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18), zwanej dalej k.s.h.):

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 k.s.h.:

Spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.

W myśl art. 529 § 1 k.s.h.:

Podział może być dokonany:

1) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);

2) przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);

3) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);

4) przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);

5) przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).

Zgodnie z art. 529 § 2 k.s.h.:

Do podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. W przypadku podziału przez wyodrębnienie nie stosuje się przepisów art. 534 § 1 pkt 2, 3–5 i 8, art. 536 § 1, art. 537, art. 538art. 541 § 5.

W myśl art. 530 § 2 k.s.h.:

Przepis § 1 nie dotyczy podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie. Wydzielenie albo wyodrębnienie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na spółkę istniejącą wydzielenie albo wyodrębnienie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej lub emisji przez spółkę przejmującą nowych akcji bez wartości nominalnej (dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia).

Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., zwaną „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania;

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy:

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

a) przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

b) przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

c) przychody spółki dzielonej.

W rozumieniu art. 7b ust. 1a ww. ustawy:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Powołany powyżej przepis art. 7b nie stanowi podstawy powstania przychodu podatkowego. Jest on jedynie wskazówką, do jakiej grupy przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaliczone.

Ustawa o CIT, nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o CIT,

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

1)otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;

2)wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe i instytucje gospodarki budżetowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie

Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT:

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT wskazuje natomiast, że:

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT stanowi, że:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym – w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa – wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT:

Do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego orazb) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu;.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 16a w ustawy o CIT:

wartością emisyjną udziałów (akcji) jest cena, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji);

Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy CIT:

Do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10%;

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT:

do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów orazb) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału;

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT:

Do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa – wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia;

Stosownie do art. 12 ust. 12b ustawy o CIT:

W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 12 oraz ust. 11 pkt 3 i 4, ciężar dowodu, że udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów oraz wartość udziałów (akcji) odpowiada wartości określonej w tych przepisach, spoczywa na wspólniku.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ww. ustawy:

Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl art. 12 ust. 14 ustawy CIT:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl art. 12 ust. 15 ustawy CIT:

Przepisy ust. 4 pkt 3e–3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Zgodnie z art. 12 ust. 16 ww. ustawy:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 3 dotyczą ustalenia czy transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki Dzielonej.

Z opisu sprawy wynika, że A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania - Udziałowiec Spółki Dzielonej) planuje dokonać podziału B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania - Spółka Dzielona) przez wydzielenie na nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziałowiec Spółki Dzielonej posiada 100% udziałów w Spółce Dzielonej. Podział motywowany jest głównie koniecznością rozdzielenia działalności dystrybucyjnej i wytwórczej ze względu na wymogi ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo Energetyczne,która w art. 9d ust. 1d i nast. przewiduje, że wskazane dwa typy działalności nie mogą być prowadzone w ramach jednego podmiotu. Podział nastąpi w oparciu o treść art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., tj. poprzez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (tzw. podział przez wydzielenie). Podział zostanie zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników Spółki Dzielonej w drodze uchwały. W ramach dokonywanej transakcji, obecny i jedyny Udziałowiec Spółki Dzielonej obejmie 100% udziałów Spółki Nowo Zawiązanej. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki Dzielonej jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej. Poza tym Spółka Dzielona zajmuje się m.in. przesyłaniem, dystrybucją i handlem energią elektryczną. Na mocy uchwały zarządu, Spółka Dzielona podjęła decyzję o wyodrębnieniu w strukturze organizacyjnej dwóch segmentów działalności, stanowiących w ocenie Wnioskodawców zorganizowane części przedsiębiorstwa:

1.Elektrownia (...) (Elektrownia) prowadząca działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii na podstawie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej na okres od (...) r. o numerze (…);

2.Operator (...) (O.) prowadzący działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji energii elektrycznej na podstawie koncesji na dystrybucję energii elektrycznej na okres (...) r. o numerze (...).

Segment działalności O. zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, a więc nieistniejącej przed wpisem podziału do rejestru. Jak wskazuje art. 530 § 2 zd. 2 k.s.h., wydzielenie albo wyodrębnienie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru.

Ponadto podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów Podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, należy stwierdzić, że z ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że w przyapdku podziału przez wydzielenie przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po stronie spółki dzielonej uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.

W związku z Państwa pytaniem nr 1 i 2 zgodziliśmy się z Państwa z stanowiskiem, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności O., który na skutek Podziału Spółki Dzielonej, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej oraz zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności Elektrowni, który pozostanie w Spółce Dzielonej po jej podziale stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że skoro zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci Operatora (...) (O.), wydzielany do Spółki Nowo Zawiązanej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych w Elektrowni (...) (Elektrownia), pozostający w Spółce Dzielonej, spełniają definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, to dla Spółki Dzielonej nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.

W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 4 odnoszą się do kwestii ustalenia czy transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki Nowo Zawiązanej.

Wskazać należy, że dla określenia skutków opodatkowania spółki przejmującej kluczowe/zasadnicze znaczenie ma art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d i 8f ww. ustawy, a art. 7b ww. ustawy ma charakter pomocniczy. Celem art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest bowiem określenie rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe.

Odnosząc się w pierwszej kolejności do możliwości powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, ponownie wskazać należy, że z powyższego przepisu wynika, iż wartość przychodu na skutek podziału powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez Państwa jako Spółkę Przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Niemniej jednak z uwagi na art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Zatem do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad wartością przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki, tj.:

  • spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych te składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego oraz
  • spółka przejmująca przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium RP.

W odpowiedzi na wezwanie Organu na pytanie „czy ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Nowo Zawiązaną przewyższała wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników, wskazali Państwo, że dokładna relacja między wartością rynkową a podatkową będzie znana na dzień poprzedzający dzień podziału. Niemniej jednak Spółka przewiduje, iż wartość rynkowa majątku może być wyższa niż wartość podatkowa i wnosi o przyjęcie jako elementu opisu zdarzenia przyszłego, że do tego dojdzie.

We wniosku wskazali Państwo też, że otrzymany po Podziale majątek, Spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki dzielonej oraz Spółka przejmująca przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej.

Mając na uwadze powyższe, w niniejszej sprawie nie powstanie przychód podatkowy dla Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, ponieważ przez Spółkę Przejmującą zostaną spełnione łącznie przesłanki wynikające z art. 12 ust. 4 pkt 3e, wykluczające ewentualną nadwyżkę z przychodów.

Odnosząc się do kwestii powstania ewentualnego przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d i pkt 8f ustawy o CIT po stronie Spółki Przejmującej w wyniku planowanego podziału, w pierwszej kolejności, wskazać należy, że przepisy art. 12 ust. 1 pkt 8d i art. 12 ust. 1 pkt 8f powołanej ustawy są komplementarne. Jeśli spółka przejmująca nie posiada udziałów w spółce przejmowanej/dzielonej zastosowanie ma wyłącznie art. 12 ust. 1 pkt 8d. Jeśli posiada 100% udziałów, wyłącznie art. 12 ust. 1 pkt 8f. Natomiast jeśli posiada w spółce przejmowanej/dzielonej mniej niż 100% udziałów zastosowanie mają oba przepisy. Łącznie pozwalają one opodatkować majątek przejęty przez spółkę, a jaka wartość majątku jest opodatkowana na podstawie każdego z nich zależy od udziału spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej/dzielonej.

W niniejszej sprawie nie powstanie przychód po stronie Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, z którego wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej.

Jak wskazali Państwo we wniosku, ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku otrzymanego przez Spółkę Nowo Zawiązaną będzie odpowiadać (tj. będzie równa) wartości emisyjnej udziałów Spółki Nowo Zawiązanej wyemitowanych na rzecz Spółki. Podziałowi Spółki Dzielonej, a także włączeniu wyodrębnionej części Spółki Dzielonej do Spółki Nowo Zawiązanej nie będą towarzyszyły dopłaty w gotówce na rzecz wspólnika lub Spółki Nowo Zawiązanej.

W związku z powyższym, po stronie Spółki Przejmującej w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.

W niniejszej sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, bowiem jak wynika z wniosku, Spółka Przejmująca nie posiada i nie będzie posiadać na dzień poprzedzający dzień podziału udziałów w Spółce Dzielonej.

Zatem, przepis art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania w sprawie.

Podsumowując, po stronie Spółki nowo zawiązanej w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie powstanie przychód (dochód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c i art. 12 ust. 1 pkt 8d oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 należało uznać za prawidłowe.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 5 dotyczą ustalenia czy transakcja Podziału nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Udziałowca Spółki Dzielonej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT.

W związku z Państwa wnioskiem, że:

Zadając pytanie nr 5 Zainteresowani dążą do potwierdzenia, że Udziałowiec Spółki Dzielonej nie osiągnie przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT. Jednocześnie, Zainteresowani podkreślają, że celem ich pytania nie jest wyjaśnienie czy Udziałowiec Spółki Dzielonej osiągnie przychód na podstawie innych przepisów ustawy o CIT

należy wskazać, że art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT należy analizować łącznie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT. Organ podatkowy nie może ograniczać się tylko do interpretacji art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT. Tym samym art. 12 ust. 1 pkt 8b oraz art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT ustawy o CIT należy rozpatrywać łącznie.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, ww. artykuł należy stosować z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT. Ustalenie przychodu tylko na podstawie jednego z ww. artykułów doprowadziłoby do ustalenia błędnej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Skutki podatkowe dla udziałowca określone są w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 8b oraz art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT. W związku z tym tutejszy Organ dokonał interpretacji art. 12 ust. 1 pkt 8b oraz art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT.

Jak już wskazano wyżej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT:

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Stosownie z kolei do art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT:

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.

Wskazać należy, że przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zarówno w powyżej powołanym art. 12 ust. 1 pkt 8ba, jak i w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT ustawodawca odwołał się do pojęcia „wartości emisyjnej”, przez które – stosownie do art. 4a pkt 16a ww. ustawy rozumie się:

cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Należy zauważyć, że zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 2105, tj. ustawy zmieniającej), wprowadzone zmiany miały na celu uszczelnienie systemu podatkowego m.in. poprzez zagwarantowanie neutralności dla tych czynności reorganizacyjnych, w których kontynuowana jest wycena restrukturyzowanego majątku. W uzasadnieniu tym wskazano bowiem, że:

W tym zakresie projekt przewiduje regulacje dotyczące reorganizacji podmiotów (w ramach wymiany udziałów, łączenia, podziału, aportu), w tym mającej charakter transgraniczny, poprzez uszczelnienie obecnie istniejących przepisów, tj. zapewnienie neutralności podatkowej restrukturyzacji w przypadku kontynuacji wyceny restrukturyzowanego majątku a w przypadku udziałów (akcji) zapewnienie tej neutralności dla pierwszej wymiany udziałów, łączenia lub podziału (str. 163 uzasadnienia).

Jak wynika z ww. cytatu, wymienione przez projektodawcę transakcje wymiany udziałów, łączenia i podziału od 1 stycznia 2022 r. mają być ograniczone co do ich neutralności podatkowej w podatku dochodowym w zakresie drugiej tego typu transakcji, w ramach której dochodzi do emisji udziałów lub akcji oraz w sytuacji, gdy nie zostanie zrealizowana zasada kontynuacji wyceny.

Z normy prawnej wyrażonej w przepisach ustawy CIT obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. wynika, że co do zasady czynności reorganizacyjne (połączenia, podziały spółek oraz wymiana udziałów) generują przychód podlegający opodatkowaniu bez względu na status majątku przejętego, wydzielonego oraz majątku pozostającego po wydzieleniu w spółce dzielonej, tj. bez względu czy ww. majątek spełnia warunki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.

Zakładając racjonalność ustawodawcy właśnie w tym celu ustawą zmieniającą dodano do ustawy CIT powołane powyżej art. 12 ust. 1 pkt 8b, 8ba oraz art. 12 ust. 4 pkt 12.

Z literalnego brzmienia art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT wynika, iż ma on zastosowanie z zastrzeżeniem pkt 8b.

W celu wyjaśnienia skutków zastosowania w ww. przepisie wyrażenia „z zastrzeżeniem” należy wskazać, że przepis tekstu aktu prawnego interpretuje się, uwzględniając treść innych przepisów, które mogą modyfikować zakres przepisu interpretowanego. Niektóre z przepisów modyfikujących wskazuje się przez użycie, w przepisie centralnym, wyrażenia „z zastrzeżeniem”, wskazując (co najmniej niektóre) przepisy modyfikujące przepis centralny. To, czy w efekcie uwzględnienia przepisu modyfikującego powstanie sytuacja zwężenia zakresu obowiązków zawartych w przepisie centralnym, czy ich rozszerzenie, zależy od treści tego przepisu, którego uwzględnienie owo zastrzeżenie wymaga.

Uwzględniając powyższe należy uznać, że w wyniku użycia, w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 8ba, wyrażenia „z zastrzeżeniem pkt 8b”, dokonano modyfikacji jego zakresu poprzez ograniczenie stosowania przepisu jedynie do restrukturyzacji m.in. w przypadku polegającym na podziale przez wydzielenie, w której majątek pozostający w spółce jak i przejmowany stanowią ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.

Neutralność podatkową uzyskamy, gdy przychód ustalony na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba zostanie wyłączony z przychodów podlegających opodatkowaniu po spełnieniu warunków określonych w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT.

Z przywołanego powyżej art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT wynika, że aby nie wystąpił dla wspólnika spółki dzielonej przychód podatkowy muszą być spełnione następujące warunki:

a)udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

b)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Obydwie przesłanki (lit. a i b) muszą być spełnione łącznie, co w analizowanej sprawie nie zachodzi bowiem niespełniona jest przesłanka z lit. a.

Z przedstawionego we wniosku opis sprawy wynika wprost, że udziały w Spółce Dzielonej zostały nabyte przez jej wspólnika (Spółkę) w wyniku wymiany udziałów.

Wprowadzenie dwóch przepisów odnoszących się do przychodu ustalanego na podstawie „wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej” wyklucza stosowanie znaczenia któregokolwiek z nich a contrario.

Przyjęcie wykładni art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT a contrario, czyniłoby treść zawartą w art. 12 ust. 1 pkt 8ba w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT regulacją martwą a to podważałoby zasadę racjonalnego ustawodawcy, który przepisów martwych lub nieistotnych, czy zbędnych nie ustanawia.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej przydzielonych wspólnikowi spółki dzielonej w następstwie podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.

Wskazać w tym miejscu należy, że z przytoczonego przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8b ww. ustawy wynika, że opodatkowanie dochodu w momencie podziału spółek uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli będzie miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału, lub majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) nie będzie stanowić zorganizowanej część przedsiębiorstwa, to dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej będzie stanowić przydzielona wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału.

Jak już wskazano, w ocenie Organu w ramach planowanej procedury podziału przez wydzielenie zarówno segment przenoszony, tj. O. do Spółki Nowo Zawiązanej jak też pozostająca w spółce dzielonej, tj. segment Elektrownia, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT odnosi się do przypadku gdy majątek przejęty w wyniku podziału przez spółkę przejmującą nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, lub majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Podkreślenia wymaga, że w omawianej sprawie nie mamy z powyższym do czynienia, ponieważ zarówno O., jak i pozostające w Spółce Dzielonej Elektrownia stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Tym samym w przedmiotowym przypadku nie powstanie przychód z tego tytułu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT.

W wyniku użycia, w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 8ba, wyrażenia „z zastrzeżeniem pkt 8b”, dokonano modyfikacji jego zakresu poprzez ograniczenie stosowania przepisu jedynie do restrukturyzacji m.in. w przypadku polegającym na podziale przez wydzielenie, w której majątek pozostający w spółce jak i przejmowany stanowią ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Z powyższego wynika zatem, że planowana reorganizacja będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba.

W przedmiotowej sprawie nie będzie miało zastosowanie wyłączenie o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, ponieważ Wspólnik Spółki Dzielonej nabył udziały w Spółce Dzielonej w wyniku wymiany udziałów.

Tym samym, pomimo spełnienia przesłanek neutralności podziału przez wydzielenie określonych przepisem art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT jedyny Udziałowiec uzyska przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, z uwagi na uprzednie objęcie udziałów Spółki Dzielonej w drodze wymiany udziałów.

Podsumowując, zważywszy na łączny charakter warunków objętych art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, przepis ten nie znajdzie zastosowania do opisanego podziału przez wydzielenie ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej i uzyskanego przez Udziałowca w związku z powyższym przychodu.

W świetle powyższego w analizowanej sprawie u Wnioskodawcy (Udziałowca Spółki Dzielonej) powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT. Do ww. przychodu nie znajdzie zastosowanie wyłączenie wynikające z art. 12 ust. 4 pkt 12 ww. ustawy.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 5 należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2838 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2838 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00