Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.337.2023.3.KW
Skutki podatkowe dla Spółki Dzielonej i nowo powstałej, wynikające z podziału spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 22 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy podział Spółki przez wydzielenie i związane z nim przeniesienie na spółkę nowo zawiązaną Pionu Zarządzania Nieruchomościami będzie neutralny podatkowo na gruncie przepisów ustawy CIT w związku z faktem, iż zarówno majątek przejmowany na skutek podziału jak i pozostający w Spółce tj. Pion Produkcyjny będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z 13 września 2023 r. (wpływ do Organu 13 września 2023 r.), oraz z 15 września 2023 r. (wpływ do Organu 15 września 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym:
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
- Spółka A.
2.Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
- Spółka B.
- Pani C.
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o., dalej jako Spółka lub Wnioskodawczyni, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz rezydentem podatkowym w Polsce, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji (...), specjalizuje się w dostarczaniu produktów i rozwiązań (...).
Wnioskodawczyni jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
Wspólniczkami Spółki są Pani C. oraz spółka Spółka B. będąca portugalskim rezydentem podatkowym. Udziały w Spółce nie zostały przez Wspólniczki nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów, ani nie zostały przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. Spółka oraz jej Wspólniczki są dalej określane również jako Zainteresowane.
Spółka jest właścicielem następujących nieruchomości:
a.gruntu i położonej na nim hali produkcyjno-magazynowej w miejscowości C., w hali tej jest prowadzona obecnie działalność produkcyjna Spółki;
b.gruntu położonego miejscowości A., oraz posadowionego na nim budynku hali magazynowo-produkcyjnej z wydzieloną częścią biurowo-socjalną, nieruchomość ta jest wynajmowana innemu podmiotowi na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na podstawie umowy z 18 sierpnia 2022 r.;
c.budynku mieszkalno-biurowego w części wykorzystywanego na potrzeby działalności Spółki, w części zaś wynajmowanego na rzecz innego podmiotu.
Zważywszy na zasadniczy brak związku prowadzonej przez Spółkę działalności produkcyjnej z działalnością dotyczącą wynajmu nieruchomości, z punktu widzenia Spółki celowym jest wyodrębnienie w jej strukturze działu zajmującego się wyłącznie działalnością produkcyjną oraz działu dedykowanego działalności związanej z wynajmem nieruchomości.
Planowane jest w związku z tym podjęcie uchwały Zarządu Spółki, na podstawie której Zarząd postanowi o dokonaniu reorganizacji przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie dwóch odrębnych pionów:
1.Pionu Produkcyjnego kontynuującego prowadzenie zasadniczej działalności Spółki, tj. produkcji (...), w niezmienionym zakresie. Pionowi temu zostanie przyporządkowana nieruchomość położona w miejscowości C., gdzie prowadzona jest działalność produkcyjna Spółki, oraz
2.Pionu Zarządzania Nieruchomościami zajmującego się obsługą nieruchomości wynajmowanych przez Spółkę - w zakresie utrzymania, gospodarowania i wykorzystania. Pionowi temu zostaną przyporządkowane nieruchomość położona w miejscowości A. oraz budynek mieszkalno-biurowy wraz z umowami dotyczącymi tych nieruchomości tj. umowami z dostawcami mediów (woda, gaz i prąd) oraz umowy najmu.
Zarząd Spółki podejmie również działania mające na celu opracowanie szczegółowego schematu organizacyjnego oraz przyporządkowania składników do poszczególnych Pionów.
Opisane powyżej dwa obszary działalności Spółki nie są ze sobą w żaden sposób związane funkcjonalnie i stanowić mogą dwa odrębne przedsiębiorstwa.
Wobec powyższego Wspólnicy Spółki planują - jako kolejny krok po dokonaniu formalnego rozdzielenia pionów na podstawie ww. uchwały Zarządu Spółki - rozdzielenie strukturalne obu obszarów działalności i kontynuowanie jej przez dwa niezależne podmioty, z których każdy skoncentrowany będzie tylko na jednym z tych obszarów.
Czynność ta ma przyjąć postać podziału Spółki poprzez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z majątkiem przynależnym do tej części i przeniesienie go na nowo zawiązaną spółkę w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, tak by w ramach Spółki dzielonej pozostała zorganizowana część przedsiębiorstwa, odpowiadająca obecnemu obszarowi działalności produkcyjnej oraz by na nowo powstałą spółkę przenieść zorganizowaną część funkcjonującego obecnie przedsiębiorstwa, związaną wyłącznie z drugim z ww. obszarów działalności Spółki (zarządzaniem nieruchomościami).
Udziały w nowo zawiązanej spółce obejmą dotychczasowe Wspólniczki Spółki. Jest planowane, że przyjęta przez Wspólniczki dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólniczki dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału. W związku z podziałem Wspólniczki nie otrzymają dopłat.
Nowopowstała spółka przejmująca będzie polskim rezydentem i będzie podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Uzasadnieniem planowanego podziału jest zamiar Wspólniczek, by w szerszy sposób wykorzystywać gospodarczo nieruchomości należące do Spółki i uniezależnić ten pion działalności od podstawowej działalności prowadzonej przez Spółkę.
Tym samym podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Spółka prowadzi ewidencję zdarzeń gospodarczych umożliwiającą przyporządkowanie i wyodrębnienie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych funkcjonalnie odpowiednio z działalnością w zakresie zarzadzania nieruchomościami, jak i z działalnością produkcyjną.
Zgodnie z intencją Wspólniczek w ramach wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z dotychczasowego przedsiębiorstwa Spółki wraz z prawami do ww. nieruchomości na nowy podmiot przejdą wszelkie zobowiązania i należności dotyczące gruntów oraz budynków, w szczególności umowy najmu oraz wyposażenie tych nieruchomości.
Natomiast w Spółce po podziale pozostanie w niezmienionym kształcie personel oraz zespół składników majątkowych i niemajątkowych przypisany Pionowi Produkcyjnemu, co umożliwi Spółce kontynuowanie na dotychczasowych zasadach realizowanej działalności. Składniki te obejmują aktywa w postaci środków trwałych oraz należności a także pasywa, na które składają się zobowiązania.
W ramach Pionu Produkcyjnego zatrudnione są obecnie na podstawie umów o pracę i umów zlecenia ok. 43 osoby w ramach następujących działów: Operacyjnego (produkcja, zakupy, magazyn, zamówienia, logistyka) Administracyjnego (księgowość, kadry,) Jakości i Sprzedaży.
Oba wyodrębnione w ramach Spółki Piony będą stanowiły w dniu dokonania transakcji organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie odrębne całości, mogące samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależne podmioty gospodarcze. W dniu dokonania transakcji będzie w szczególności istniała faktyczna możliwość kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawczynię, zarówno w oparciu o zespół składników majątkowych i niemajątkowych pozostających w Spółce, służących do wykonywania działalności produkcyjnej, jak i zespół składników podlegający wydzieleniu i przeniesieniu na nowo zawiązaną spółkę.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Do Spółki przejmującej w ramach Pionu Zarządzania Nieruchomościami zostaną przeniesione następujące składniki obecnie prowadzonego przedsiębiorstwa:
- w ramach nieruchomości położonej w miejscowości A.:
- grunt - dz. 1/6 pow. 0,9996 ha,
- brama z ogrodzeniem + sterowniki,
- budynek magazynowo -produkcyjny,
- drogi, place,
- sieci zewnętrzne /wodociągi, kanaliz, deszcz, elektr, hydr.
- w ramach nieruchomości położonej przy miejscowości B.:
- budynek mieszkalno-biurowy,
- wyposażenie, w tym dywany,
- system kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu,
- umowy dotyczące ww. nieruchomości tj. umowy z dostawcami mediów (woda, gaz i prąd) oraz umowy najmu.
W ramach planowanego podziału Spółki do nowo powstałego Pionu Zarządzania Nieruchomościami zostaną przeniesieni pracownicy. Przejęcie pracowników przez spółkę nowo zawiązaną nastąpi w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
W ramach planowanego podziału Spółki do nowo powstałego Pionu Zarządzania Nieruchomościami zostaną przeniesione środki z rachunku bankowego, które wpłacone zostały tytułem kaucji w wysokości 82 000 PLN na zabezpieczenie umowy najmu dotyczącej nieruchomości w miejscowości A.
Spółka przejmująca będzie kontynuowała działalność gospodarczą w takim samym zakresie, w jakim była ona prowadzona w dotychczasowym przedsiębiorstwie w oparciu o wniesione do niej składniki majątkowe Pionu Zarządzania Nieruchomościami.
Na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do spółki nowo utworzonej oraz zespół tych składników, jaki pozostanie w spółce dzielonej będą organizacyjnie wyodrębnione na podstawie uchwały Zarządu Spółki w sprawie reorganizacji przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie dwóch odrębnych pionów:
- Pionu Produkcyjnego kontynuującego prowadzenie zasadniczej działalności Spółki, tj. produkcji elementów (…), w niezmienionym zakresie. Pionowi temu zostanie przyporządkowana nieruchomość położona miejscowości C., gdzie prowadzona jest działalność produkcyjna Spółki, oraz
- Pionu Zarządzania Nieruchomościami zajmującego się obsługą nieruchomości wynajmowanych przez Spółkę - w zakresie utrzymania, gospodarowania i wykorzystania. Pionowi temu zostaną przyporządkowane nieruchomość położona w miejscowości A. oraz budynek mieszkalno-biurowy wraz z umowami dotyczącymi tych nieruchomości tj. umowami z dostawcami mediów (woda, gaz i prąd) oraz umowy najmu.
Załącznikiem do uchwały będzie szczegółowy schemat organizacyjny przyporządkowujący składniki do poszczególnych Pionów.
Na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie spółki dzielonej, zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do spółki nowo utworzonej oraz zespół tych składników, jaki pozostanie w spółce dzielonej będą funkcjonalnie wyodrębnione. Przejawiać się będzie to w okoliczności, że zostaną wydzielone nieruchomości na potrzeby odrębnie prowadzonej działalności operacyjnej Spółki, polegającej na wynajmie i handlu nieruchomościami (PKD 68,20.Z oraz 68.10.Z). Ta część będzie w pełni niezależna od produkcji części wygłuszeniowych (PKD Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych 22,29,Z), która funkcjonować będzie w oparciu o odrębny zespół składników majątkowych i niemajątkowych.
Zważywszy, że Spółka prowadzi ewidencję zdarzeń gospodarczych umożliwiającą przyporządkowanie i wyodrębnienie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych funkcjonalnie z działalnością produkcyjną i - odrębnie - z działalnością w zakresie zarzadzania nieruchomościami, potwierdzić należy spełnienie przesłanki wyodrębnienia finansowego. Wyodrębnienie finansowe przejawia się poprzez odrębne księgowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań dotyczących działalności związanej z nieruchomościami na kontach analitycznych do już istniejących kont.
Na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do spółki nowo utworzonej oraz zespół tych składników, jaki pozostanie w spółce dzielonej, będą zdolne do niezależnego działania jako samodzielne podmioty gospodarcze. Spółka dzielona oraz spółka nowo utworzona nie będą wymagały zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych.
Nowo utworzona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Nie dojdzie do emisji nowych udziałów przez spółkę przejmującą.
W ocenie Zainteresowanych majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce dzielonej stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym to zakresie Zainteresowani oczekują potwierdzenia ze strony Organu.
Należy zauważyć, że zgodnie z ww. przepisem pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W sformułowanym we wniosku o interpretację stanowisku własnym odnośnie spełnienia warunków przewidzianych w analogicznie sformułowanym 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i w przedmiotowym piśmie, wskazane zostały przyczyny, dla których Zainteresowani uznają powyższe przesłanki za spełnione.
Pytania
1.Czy Pion Zarządzania Nieruchomościami, który ma zostać wyodrębniony i wydzielony ze Spółki do nowo powstałej spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2.Czy pozostający w Spółce Pion Produkcyjny będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
3.Czy w związku z planowanym podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, po stronie Spółki dojdzie do powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
4.Czy przekazanie majątku wydzielonego ze Spółki do nowo powstałej spółki na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
5.Czy w związku z planowaną transakcją w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Wspólniczki będącej osobą fizyczną na dzień podziału powstanie dochód (przychód) z zysków osób prawnych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
6.Czy w związku z planowaną transakcją w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Spółki B. powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Niniejsza interpretacja dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie pytań nr 1,2,3 i 6 tj. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast w zakresie pytania nr 4 dotyczącego podatku od towarów i usług, jak również w zakresie pytania nr 5 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1, 2, 3
Zdaniem Zainteresowanych zarówno Pion Zarządzania Nieruchomościami, który ma zostać wyodrębniony i wydzielony ze Spółki do nowo powstałej spółki, jak i pozostający w Spółce Pion Produkcyjny będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm), dalej jako ustawa o CIT. Wobec tego w następstwie planowanego podziału Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, po stronie Spółki nie dojdzie do powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Podział spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm ), dalej jako KSH, polega na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną. Cechą szczególną tego trybu podziału spółki jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Powyższy przepis oznacza, że o ile majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w Spółce nie stanowiłby zorganizowanej części przedsiębiorstwa, po stronie Spółki dzielonej powstałby przychód w wysokości wartości rynkowej przenoszonych składników majątkowych ustalonej na dzień poprzedzający dzień wydzielenia.
W ocenie Zainteresowanych, zarówno majątek pozostający w Spółce, jak i majątek przejmowany na skutek podziału przez spółkę nowo powstałą będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, wobec czego restrukturyzacja polegająca na dokonaniu podziału Spółki przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu do opodatkowania.
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozumieć „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.
Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą sądów administracyjnych na gruncie ustaw podatkowych istnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej również jako ZCP) należy potwierdzić, jeżeli spełnione są łącznie wszystkie następujące przesłanki:
1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
Innymi słowy, w oparciu o przepis art. 4a pkt 4 ustawy o CIT należy stwierdzić, iż aby dany zespół składników majątkowych i niemajątkowych miał cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinien on przede wszystkim być wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej, funkcjonalnej.
1.Wyodrębnienie organizacyjne
Spełnienie tej przesłanki oznacza możliwość wykazania, że w strukturze wewnętrznej danego podmiotu wyodrębniony zespół składników funkcjonował w miarę autonomicznie w stosunku do pozostałej części przedsiębiorstwa.
Fakt istnienia odrębności organizacyjnej warunkuje w szczególności „rola jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)” - por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8. Sierpnia 2014 r., nr IPPP3/443-684/14-2/RD. Innymi słowy, wyodrębnienie organizacyjne polega na tym że działalność zorganizowanej części przedsiębiorstwa dotyczy jednej ze sfer działalności, które są prowadzone odrębnie (niezależnie od siebie) oraz dla których działalności został przydzielony określony majątek (zespół składników materialnych i niematerialnych) oraz określeni pracownicy.
W ocenie Zainteresowanych w przedmiotowym przypadku spełnienie tej przesłanki należy potwierdzić. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie Spółka prowadzi działalność w ramach dwóch zupełnie odrębnych obszarów (działalności produkcyjnej i działalności w obszarze zarządzania nieruchomościami), a obszary te nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, nie przenikają się wzajemnie, funkcjonalnie natomiast każdy z nich jest wyodrębniony i posiada zdolność do samodzielnego funkcjonowania w ramach obrotu gospodarczego, nie powinno budzić wątpliwości, że stanowią one - każdy z osobna - zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Z działalnością Spółki, którą można określić jako działalność w zakresie zarządzania posiadanymi przez Spółkę nieruchomościami, związane są ściśle określone aktywa i pasywa. Główne aktywa związane z tym obszarem działalności to wskazane w opisie stanu faktycznego prawa do nieruchomości, do pasywów zaliczają się zobowiązania dotyczące nieruchomości.
Ww. aktywa i pasywa przypisane są tylko i wyłącznie omawianemu obszarowi działalności. Są ściśle ze sobą powiązane (jako działalność Spółki w obszarze zarządzania nieruchomościami) i można uznać je za stanowiące całość gospodarczą. Służą one wynajmowi i nie są związane z pierwszym z obszarów działalności Spółki, tj. z jej działalnością dotyczącą (…), w związku z wykonywaniem której Spółka posiada odrębny zespół aktywów i pasywów, składający się na zupełne i kompletne przedsiębiorstwo produkcyjne.
Podsumowując wskazać należy, iż, biorąc pod uwagę, że działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami jest niezależna od pozostałej działalności Spółki, warunek wyodrębnienia organizacyjnego należy uznać za spełniony.
Z formalnego punktu widzenia wyodrębnienie organizacyjne znajdzie swoje potwierdzenie poprzez uchwałę Zarządu Spółki, która ma zostać podjęta w najbliższym czasie, na podstawie której dokonane zostanie wydzielenie dwóch odrębnych Pionów, tj. Pionu Produkcyjnego kontynuującego prowadzenie zasadniczej działalności Spółki w niezmienionym zakresie oraz Pionu Zarządzania Nieruchomościami zajmującego się obsługą nieruchomości stanowiących własność Spółki w zakresie utrzymania, gospodarowania i wykorzystania.
2.Możliwość samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych
Dalszą przesłanką ZCP jest możliwość samodzielnej realizacji zadań gospodarczych przy pomocy wyodrębnionego zespołu składników majątkowych.
W przedmiotowej sytuacji możliwość ta w ocenie Zainteresowanych istnieje zarówno w przypadku obecnego obszaru działalności produkcyjnej jak i obszaru, który na podstawie uchwały Zarządu ma zostać określony jako Pion Zarządzania Nieruchomościami, zajmującego się obsługą nieruchomości. W szczególności przypisane do obu działów zespoły składników majątkowych i umożliwiają im wykonywanie umów zawartych z podmiotami trzecimi w zakresie zgodnym z profilem działalności danego obszaru.
3.Wyodrębnienie finansowe
Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa przewiduje jeszcze jedno kryterium wyodrębnienia takiej części przedsiębiorstwa - jego finansową odrębność.
Zdaniem Zainteresowanych, należy przyjąć, iż wyodrębnienie finansowe polega na prowadzeniu ewidencji zdarzeń gospodarczych w sposób, który pozwoli przyporządkować przychody i koszty oraz należności i zobowiązania do wyodrębnionej z przedsiębiorstwa Spółki jego zorganizowanej części.
Na taką wykładnię wskazują również znane Spółce stanowiska organów podatkowych i orzecznictwa sądów administracyjnych.
Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 listopada 2019 r. sygn. I SA/Rz 691/19 wskazano: „Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego powinno być możliwe oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części, bez potrzeby przeprowadzania analiz czy wyliczeń”.
Zważywszy, iż Spółka prowadzi ewidencję zdarzeń gospodarczych umożliwiającą przyporządkowanie i wyodrębnienie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych funkcjonalnie z działalnością produkcyjną i - odrębnie - z działalnością w zakresie zarządzania nieruchomościami, potwierdzić należy spełnienie przesłanki wyodrębnienia finansowego.
4.Przyporządkowanie zobowiązań
Kolejnym warunkiem uznania masy majątkowej za ZCP jest przypisanie do niej wszelkich zobowiązań funkcjonalnie związanych z zadaniami realizowanymi przy pomocy danej części przedsiębiorstwa.
Zgodnie z intencją Wspólników w ramach wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z dotychczasowego przedsiębiorstwa Spółki wraz z prawami do nieruchomości na nowy podmiot przejdą wszelkie zobowiązania i należności dotyczące gruntów oraz budynków. Natomiast zobowiązania związane funkcjonalnie z działalnością produkcyjną pozostaną w Spółce.
Wobec powyższego, w ocenie Zainteresowanych, składniki materialne i niematerialne związane z obszarem działalności Spółki dotyczącym posiadanych nieruchomości uznać należy za wyodrębnioną organizacyjnie część prowadzonego obecnie przez Spółkę przedsiębiorstwa. Stanowią one wobec tego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych - która posiada własne dochody, własne zobowiązania, przeznaczona jest do realizacji określonych celów oraz jako całość gospodarcza może stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te same zadania, co dotychczas.
Również pozostająca w Spółce masa majątkowa wykorzystywana w działalności produkcyjnej wraz ze wszelkimi aktywami i pasywami, w tym zobowiązaniami wynikającymi z umów handlowych i personelem odpowiada kryteriom zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym, zdaniem Zainteresowanych, na skutek planowanego przez Wspólników podziału Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, po stronie Spółki nie dojdzie do powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Ad 6
Zdaniem Zainteresowanych w związku z planowaną transakcją w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Spółki B. nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT.
W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Z kolei zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się również przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Ponadto 7b ust. 1 a) ustawy o CIT stanowi, iż za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Dalej należy wskazać, że z treści art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT wynika, że przychód stanowi ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Tym samym, przy podziale przez wydzielenie, w przypadku gdy zarówno majątek przejmowany na skutek podziału, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT, po stronie udziałowca spółki dzielonej nie powstanie przychód do opodatkowania na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT. Powyższe rozumienie przepisu znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1-2.4010.136.2022.1.AK).
Z kolei, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest między innymi ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Jak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:
a)udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz
b)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Przy czym, w świetle art. 12 ust. 13 ustawy CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Dodatkowo, w myśl art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak wskazuje treść art. 12 ust. 15 ustawy CIT, przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1.art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
2.art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3.art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Biorąc pod uwagę, iż:
- w przypadku planowanej transakcji zarówno majątek przejmowany przez nowo zawiązaną spółkę przejmującą na skutek podziału, jak również majątek pozostający w Spółce dzielonej stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT,
- Spółka dzielona podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i również nowo zawiązana spółka będzie podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
- udziały w Spółce nie zostały przez Wspólniczki nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów, ani nie zostały przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów,
- przyjęta przez Wspólniczki dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólniczki dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału;
- podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, należy zdaniem Zainteresowanych uznać, że w związku z planowaną transakcją w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Spółki B. nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT.
Wobec powyższego Zainteresowani proszą o potwierdzenie prawidłowości stanowiska zaprezentowanego w niniejszym wniosku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tutejszy organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Spółka A. (Zainteresowana będąca stroną postępowania - art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right