Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.325.2024.1.NC
Opodatkowanie przychodu z tytułu najmu części domu prywatnego, w którym podatnik mieszka i który nie stanowi środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan właścicielem nieruchomości w miejscowości A.. Nieruchomość jest domem prywatnym, który wybudował Pan dla siebie, żony oraz córki. Dom nie jest położony w gospodarstwie rolnym. Po rozwodzie z żoną dom ten zamieszkuje Pan sam i kilka razy w tygodniu pomieszkuje z Panem córka. Z uwagi na zaistniałą sytuację rodzinną oraz mając na względzie wielkość domu zaczął Pan wynajmować go krótkoterminowo i okazjonalnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wynajem odbywa się wyłącznie w dniach, kiedy córka nie przebywa w domu.
Dom nie jest wynajmowany w całości – do dyspozycji Najemców oddane zostają 2 piętra w nieruchomości. Nie są one w żaden sposób oddzielone od reszty domu i nie są specjalnie przystosowywane do najmu. W czasie, gdy część domu nie jest wynajmowana, wykorzystuje Pan całą nieruchomość, zaś w czasie, gdy jest wynajmowana, przenosi się na jedno piętro.
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą (przeważający kod PKD: 68.31.Z – Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami), w ramach której wynajmuje wchodzące w skład przedsiębiorstwa lokale użytkowe. Dom nie stanowił i nie stanowi środka trwałego firmy. Dom wybudowany został z Pana środków prywatnych oraz na cele prywatne Pana oraz rodziny.
Dom jest aktualnie wynajmowany od roku 2023 przez Pana wyłącznie krótkoterminowo i okazjonalnie za pośrednictwem portalu (...), telefonicznie za pośrednictwem numeru telefonu podanego w ogłoszeniu na portalu (...) oraz na stronie internetowej, w której zamieszczone zostały informacje o możliwości wynajęcia domu. Dom jest dostępny na wynajem wyłącznie w terminach dogodnych dla Pana.
Pomimo tego, że stale utrzymuje Pan ofertę wynajmu na platformie rezerwacyjnej (...) lub na platformie ogłoszeniowej (...), możliwość wynajęcia domu istnieje wyłącznie w terminach dogodnych dla Pana, w szczególności pod nieobecność córki. Dbając o elastyczność swojego harmonogramu, osobiście zarządza Pan dostępnością swojego domu informując potencjalnych najemców telefonicznie lub blokując dostępność konkretnych dat na portalu (...) poprzez wskazanie, że dom w tym terminie jest już zarezerwowany.
Wszelkie płatności związane z wynajmem są przetwarzane przez portal (...) lub bezpośrednio przez Pana (w przypadku rezerwacji telefonicznej), najem krótkoterminowy domu nie jest połączony z innymi usługami, takimi jak: usługi hotelowe, prowadzenie recepcji, usługi sprzątania w czasie pobytu gości, usługi gastronomiczne, usługi rekreacyjne itp. Przedmiotem najmu jest dom, a opłata jest pobierana wyłącznie za pobyt.
Ponadto, nie korzysta Pan z pomocy innych podmiotów do obsługi czynności najmu: pracowników, podwykonawców, obsługi itp. Obsługą gości i wszelkimi formalnościami zajmował i zajmować się Pan będzie samodzielnie. Pozyskiwanie klientów odbywa i odbywać się będzie w sposób nieprofesjonalny (poprzez serwis rezerwacyjny (...), serwis ogłoszeniowy (...), lub stronę internetową zawierającą informację o możliwości wynajmu domu). Sam obsługuje Pan serwis rezerwacyjny, serwis ogłoszeniowy oraz stronę internetową domu. Umieszcza Pan ofertę w serwisie rezerwacyjnym, serwisach ogłoszeniowych.
Czynności związane z wynajmem domu mieszkalnego nie były i nie są podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły (stały), lecz okazjonalny. Dochód z tytułu wynajmu domu traktowany jest jako tymczasowe, dodatkowe źródło dochodu przeznaczane głównie na pokrycie kosztów utrzymania domu. Działania te mają charakter zajęcia dodatkowego. W najbliższym czasie planuje Pan jeszcze bardziej ograniczyć wynajem, z uwagi na fakt, że Pana córka ma częściej przebywać w domu pod jego opieką.
Przedmiotem niniejszego wniosku jest zdarzenie przyszłe.
W związku z opisaną sytuacją, ma Pan zamiar nadal wynajmować swój dom w sposób opisany powyżej, ale prowadzić ten wynajem jako prywatny, a nie jak dotychczas w ramach swojej działalności gospodarczej. Obecnie przychody z najmu kwalifikowane są przez Pana jako przychody z działalności gospodarczej. Planuje Pan zmienić sposób rozliczania i opodatkować najem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych poza działalnością gospodarczą.
Pytanie
Czy w przedstawionym przypadku najem okazjonalny i krótkoterminowy może zostać zakwalifikowany jako najem prywatny opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych poza działalnością gospodarczą?
Pan stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, wynajem okazjonalny prywatnego domu opisany w zdarzeniu przyszłym może być realizowany w ramach tzw. najmu prywatnego bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie. Opisany najem krótkoterminowy można rozliczyć jako najem prywatny z odprowadzeniem podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (nawet jeśli dotychczas rozlicza Pan najem na zasadach właściwych działalności gospodarczej). Powyższe wynika z faktu, że opisany najem nie wypełnia przesłanek pozwalających na uznanie go za działalność gospodarczą.
Pana zdaniem z uwagi na fakt, że jest to okazjonalny i krótkotrwały najem domu prywatnego, w którym Pan mieszka i który nie stanowi środka trwałego Pana firmy, a wybudowany został wyłącznie ze środków prywatnych, powinien być kwalifikowany jako wynajem w ramach najmu prywatnego.
Z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) wynika, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako:
•pozarolnicza działalność gospodarcza albo
•jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem prywatny).
Najem traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza powinien być rozliczany na zasadach właściwych działalności gospodarczej (niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji czy też nie) jeżeli najem ten:
1)faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; z przepisów wynika, że aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą, musi ona być prowadzona we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki celu zarobkowego, ciągłości oraz zorganizowanego charakteru; z treści artykuł 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9;
do przychodów z działalności gospodarczej można zaliczyć także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 tej ustawy);
lub
2)przedmiotem najmu są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej; tym samym, jeżeli najem nie jest prowadzony w celu zarobkowym, w sposób ciągły i nie ma charakteru zorganizowanego lub przedmiotem najmu nie są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to należy najem zakwalifikować jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem prywatny); zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są:
–pozarolnicza działalność gospodarcza,
–najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
W tym miejscu przytoczyć należy stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: „to podatnik, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych, decyduje w jakiej formie, ze względu na sposób wykonywania najmu, jego charakter, jak również podejmowane działania, będzie uzyskiwał przychody z najmu. Inaczej mówiąc, to podatnik kreując elementy stanu faktycznego może uzyskiwać przychody z najmu albo w sposób zorganizowany i ciągły, czyli w sposób stały, nieokazjonalny, profesjonalny, metodyczny, systematyczny i uporządkowany albo w sposób incydentalny, okazjonalny w sposób przypadkowy, nieregularny” (0115-KDIT1.4011.510.2023.1.PSZ – pismo wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 września 2023 r.).
Pana zdaniem, posiada prawo do traktowania przedstawionego wynajmu domu jako tzw. wynajmu prywatnego, bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie.
Swoje stanowisko argumentuje Pan tym, że:
1)przedmiotem okazjonalnego i krótkoterminowego wynajmu jest dom prywatny (dom mieszkalny), który cały czas Pan zamieszkuje i z niego w pełni korzysta; na czas pobytu osób najmujących dom przenosi się Pan na jedno z pięter domu;
2)dom nie był i nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych w Pana działalności gospodarczej;
3)dom został wybudowany ze środków prywatnych oraz na cele prywatne;
4)czynności związane z wynajmem domu nie były i nie są podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły (stały), lecz okazjonalny; dom jest aktualnie wynajmowany wyłącznie krótkoterminowo i okazjonalnie; sam Pan kontroluje w jakich terminach dom będzie dostępny do wynajęcia; tym samym dom nie jest dostępny cały czas do wynajmu,
5)wynajem domu nie jest połączony ze świadczeniem usług dodatkowych,
6)przy wynajmie domu nie korzysta Pan z pomocy innych podmiotów: pracowników, podwykonawców, obsługi itp. samodzielnie obsługuje Pan portal rezerwacyjny, portale ogłoszeniowe i najemców,
7)najem nie jest prowadzony w celu zarobkowym, dochód z tytułu wynajmu domu traktowany jest jako tymczasowe, dodatkowe źródło dochodu przeznaczane głównie na pokrycie kosztów utrzymania domu,
8)w najbliższym czasie częstotliwość najmu choć niewielka, będzie jeszcze bardziej ograniczona.
Organy podatkowe podzielają Pana stanowisko, co potwierdzają poniższe interpretacje i wyroki:
1.Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia z 11 maja 2023 r. (0115-KDIT1.4011.140.2023.3.AS): „na tle przedstawionych regulacji prawnych najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy). W przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości zaliczane jest do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wskazać trzeba także na uchwałę NSA z 24 maja 2021 r., II FPS 1/21, w której stwierdzono: to zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem (...).”;
2.Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia z dnia z dnia 11 stycznia 2023 r. ( 0115-KDIT1.4011.754.2022.1 .MST): „biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis sprawy oraz powołane przepisy, skoro – jak Pani wskazała – krótkoterminowy najem lokalu mieszkalnego ma charakter okazjonalny, czynności z nim związane nie były i nie są podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły, a w celu obsługi najemców nie zatrudnia Pani pracowników i nie korzysta z obsługi księgowej i zarządczej, najem tej nieruchomości stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. najem prywatny). Tym samym przychody, jakie Pani uzyskała w roku 2021 i 2022 oraz uzyska w latach następnych ze wskazanego źródła mogły podlegać i podlegać będą opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeśli przychód w danym roku podatkowym nie przekroczył i – w odniesieniu do kolejnych lat – nie przekroczy kwoty 100.000 zł, wówczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5%. Natomiast po przekroczeniu tego limitu odprowadzi Pani od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5% przychodów.”;
3.Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 kwietnia 2024 r. ( 0112-KDIL2-2.4011.119.2024.2.kp): „zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła – najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” – kwalifikuje je do przychodów z działalności gospodarczej. Z opisu sprawy wynika, że jest Pani właścicielką 3 mieszkań, które wynajmuje w sposób krótkoterminowy w ramach działalności gospodarczej. Ponieważ Pani sytuacja rodzinna zmieniła się, chciałaby Pani zamknąć działalność gospodarczą i prowadzić wynajem jako prywatny. Dochód z najmu traktuje Pani jako dodatkowe źródło. Dlatego stwierdzam, że uzyskiwane przez Panią przychody z tytułu najmu mieszkań może Pani zaliczyć do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.”.
W Pana opinii, uwzględniając wyżej opisane okoliczności, a także stanowiska organów podatkowych należy stwierdzić, że w opisanym zdarzeniu przyszłym wynajem przez Pana nieruchomości stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. najem prywatny). Tym samym przychody, jakie uzyska Pan do końca 2024 r. oraz w latach następnych ze wskazanego źródła mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.2022 poz.2540 z późn. zm.). Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6:
–pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
–najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).
Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Z tych przepisów wynika, że aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy podstawowe warunki:
•zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy, pozwalające na stwierdzenie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą,
•nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, oraz
•wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza albo jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem prywatny). Jeśli najem faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 przywołanej ustawy lub jego przedmiotem są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Umowa najmu została zdefiniowana w art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.), zgodnie z którym:
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Stronami umowy najmu są wynajmujący oraz najemca. Do zawarcia umowy najmu dochodzi wówczas, gdy strony uzgodnią istotne jej składniki, do jakich należą przedmiot najmu i czynsz. Na podstawie umowy najmu najemca uzyskuje prawo do używania cudzej rzeczy w zamian za zapłatę czynszu.
Tak więc podatnicy mogą osiągać przychody z najmu niestanowiącego przedmiotu pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W obydwu przypadkach przychód jest osiągnięty na podstawie tego samego rodzaju stosunku cywilnoprawnego łączącego strony, jakim jest umowa najmu.
Na tle przedstawionych regulacji prawnych najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy). W przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości zaliczane jest do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Wskazać trzeba także na Uchwałę NSA z 24 maja 2021 r., II FPS 1/21, w której stwierdzono:
To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem (...).
Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Zasadą jest kwalifikowanie przychodów do źródła – najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” – do przychodów z działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 9a ust. 6 ww. ustawy:
Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Z treści art. 1 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776) wynika, że:
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne, osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.
W świetle art. 2 ust. 1a ww. ustawy:
Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Przepis art. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że:
Przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym.
Opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą podlegać, po spełnieniu innych wymogów ustawowych, jedynie te przychody uzyskiwane przez podatnika, które w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być zakwalifikowane do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub najem, podnajem, poddzierżawa (…), o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 tej ustawy.
Zgodnie z art. 6 ust. 1a wskazanej ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.
Zatem, zgodnie brzmieniem art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz opis zdarzenia, stwierdzić należy, że uzyskiwane przez Pana przychody z tytułu najmu części domu prywatnego, w którym Pan mieszka i który nie stanowi środka trwałego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, kwalifikują się do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie objętym pytaniem dotyczącym ustalenia źródła przychodów z najmu części domu. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right