Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.448.2024.3.MJ
Wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 13 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 26 czerwca 2024 r. (wpływ 26 czerwca 2024 r.) oraz pismem z 15 lipca 2024 r. (wpływ 15 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A.S. (Podatnik lub Wnioskodawca) będący osobą fizyczną, prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…).
W ramach wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 1570 ze zm.; dalej jako: ustawa o VAT), Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Obecnie chcąc właściwie alokować wypracowany wraz z małżonką majątek osobisty Wnioskodawca dokonuje/planuje wykonanie szeregu czynności o charakterze rozporządzającym, które mają związek z zarządem majątkiem niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Pozostajecie Państwo (Małżonkowie) we wspólności majątkowej, na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Wszelkie nabycia opisywane we wniosku były lub będą dokonywane w ramach takiej wspólności.
Jesteście Państwo właścicielami mieszkania w (…), które jest wykorzystywane na cele mieszkaniowe ich rodziny. Dodatkowo Wnioskodawca jest właścicielem udziałów w domu jednorodzinnym, w którym mieszkają Jego rodzice (dom ten nie jest jednak w żaden sposób wykorzystywany przez Wnioskodawcę i Jego rodzinę).
a)Zbycie nieruchomości
Na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej 12 kwietnia 2021 roku nabyliście Państwo nieruchomość położoną w miejscowości (…), gmina (…), działka gruntu z obrębu (…), (…), oznaczoną numerem ewidencyjnym 1, o obszarze 3177,00 m2, powstałą z podziału działki numer 2 (dalej jako: Nieruchomość zbywana). Nieruchomość zbywana nigdy nie została wprowadzona przez Wnioskodawcę do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. W szczególności nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych.
W zakresie Nieruchomości zbywanej zostały wydane m.in. następujące decyzje administracyjne:
- Decyzja Starosty (…) nr (…) z 7 września 2021 roku, w której udzielona została zgoda na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych pod urządzeniami melioracji wodnych - zmeliorowanych, klasy RIVa i RIVb, pochodzenia mineralnego o powierzchni (…) ha, stanowiących część działki numer 2 położonej w obrębie (…), gmina (…), a które przeznaczone są pod budowę budynku produkcyjno-usługowego wraz z infrastrukturą techniczną, zgodnie z przedstawionym projektem zagospodarowania terenu;
- Decyzja Starosty (…) nr (…) z dnia 20 lipca 2022 roku,(…), na podstawie której zatwierdzony został projekt zagospodarowania działki numer 2 oraz projekt architektoniczno-budowlany,
- oraz zostało wydane pozwolenie na budowę na tej działce budynku usługowego, zbiornika przeciwpożarowego, zbiornika samo-odparowalnego i szamba szczelnego.
Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w (…) z 21 października 2021 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy (…) dla obszaru (…) - część (…) ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa (…), poz. (…) z (…) 2021 roku, działki o numerach 3 i 1, obręb (…), położone są na terenie usług z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (…).
W dniu 27 października 2023 r., Małżonkowie poza prowadzoną działalnością gospodarczą dokonali sprzedaży Nieruchomości, przy czym Małżonkowie oświadczyli, że przy sprzedaży, są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT i dokonywali czynności mające na celu przygotowanie Nieruchomości do sprzedaży. Konsekwentnie w związku ze sprzedażą odprowadzony został VAT i wystawiona faktura dokumentująca taką sprzedaż.
b)Nabycie następnej nieruchomości
Małżonkowie planują wydatkowanie całości środków pochodzących ze sprzedaży Nieruchomości zbywanej na nabycie następnej nieruchomości, którą jest zabudowana nieruchomość o nr ewidencyjnym działki 4, położona w obrębie nr (…), (…), w miejscowości (…), o powierzchni (…) ha (dalej jako: Nieruchomość nabywana), w tym jej części mieszkalnej.
Jednocześnie, Małżonkowie w terminie złożenia deklaracji, oddzielnie dla każdego z małżonków złożyli deklarację PIT-39, w której wykazali swoją część dochodu związanego ze sprzedażą Nieruchomości zbywanej jako dochód zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku PIT.
Na ww. działce, znajduje się niestanowiący odrębnego od gruntu przedmiotu własności, dwukondygnacyjny budynek mieszkalno - usługowy o powierzchni zabudowy 922 m2 dopuszczony do użytkowania częściowego w poziomie parteru i piwnicy na podstawie decyzji nr (…) wydanej 21 sierpnia 2006 r. z upoważnienia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w (…) za numerem (…).
Budynek na datę nabycia przez Małżonków części dotyczącej kondygnacji -1 i 0 będzie posiadał pozwolenie na użytkowanie uzyskane na podstawie ostatecznej w administracyjnym toku instancji i prawomocnej decyzji nr (…) wydanej 21 sierpnia 2006 r. z upoważnienia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w (…) za numerem (…), zaś część dotycząca kondygnacji +1 znajduje się w będącej w toku, niezawieszonej inwestycji budowlanej (ostatni wpis w dzienniku budowy listopad 2022), na podstawie ostatecznej w administracyjnym toku instancji i prawomocnej decyzji nr (…) Wójta gminy (…) z dnia 10 sierpnia 1998 r. zatwierdzającej do realizacji projekt budowlany inwestycji: pracownia poligraficzna z częścią mieszkalną na działce nr ew. 5 położonej we wsi (…) przy ul. (…) i nie posiada w tym zakresie pozwolenia na użytkowanie. Co istotne, wydatki poniesione na ulepszenie budynku, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w okresie dłuższym niż dwa lata nie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej niniejszego budynku.
Budynek znajdujący się na Nieruchomości nabywanej został zaprojektowany i zbudowany jako budynek o charakterze usługowo-mieszkalnym (pracownia poligraficzna z częścią mieszkalną), charakteryzujący się następującymi parametrami technicznymi:
- powierzchnia zabudowy 908,84 m2;
- powierzchnia użytkowa 1834,70 m2, w tym cześć mieszkalna 309,20 m2 i piwnice 262,30 m2.
W momencie nabycia przez Małżonków Nieruchomości nabywanej pozwolenie na użytkowanie części mieszkalnej nie zostanie jeszcze uzyskane (niezakończona inwestycja budowlana). Tym samym, część mieszkalna będzie wymagała poniesienia istotnych nakładów niezbędnych do jej oddania do użytkowania. Część mieszkalna budynku znajdującego się na Nieruchomości nabywanej będzie wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku i będzie składała się z zespołu izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi będą służyć zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Układ funkcjonalny, konstrukcyjny i przestrzenny części mieszkalnej budynku, oraz rozwiązania techniczne i materiałowe elementów budowlanych odpowiadają i będą po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie odpowiadać wymaganiom wynikającym z ich przeznaczenia. Zatem część mieszkalna będzie przystosowana w taki sposób, aby spełniała podstawowe funkcje mieszkalne - niezbędne do prawidłowej egzystencji człowieka. W szczególności będzie ona zawierała zgodnie z projektem i aktualnym stanem robót takie pomieszczenia jak kuchnia i łazienka, wraz odpowiednimi instalacjami i przyłączami - wodnymi, elektrycznymi, wentylacyjnymi, czy też odprowadzenia ścieków.
Część mieszkalna będzie lokalem mieszkalnym w pełni funkcjonalnie odrębnym od części usługowej, przeznaczonym wyłącznie na cele bytowe ludzi.
c)Sposób nabycia i wykorzystania Nieruchomości nabywanej
Nieruchomość nabywana nie zostanie wprowadzona przez żadnego z Małżonków do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej, w szczególności nie zostanie ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej.
W umowie sprzedaży Nieruchomości nabywanej zostanie wydzielenia w cenie łącznej Nieruchomości:
1)wartość kondygnacji -1 i 0, przeznaczonej na działalność usługową;
2)wartość kondygnacji +1 będącej w toku, niezawieszonej inwestycji budowlanej, która będzie przeznaczona na cele mieszkalne.
Co istotne, sprzedający Nieruchomość nabywaną i Małżonkowie nie są w żaden sposób podmiotami powiązanymi (brak powiązań osobistych i kapitałowych). Rynkowość ceny Nieruchomości nabywanej zostanie potwierdzona na potrzeby kredytu bankowego finansującego nabycie ww. nieruchomości operatem rzeczoznawcy majątkowego. Przy czym, operat będzie zawierał wycenę zarówno części usługowej jak i mieszkalnej ww. budynku.
Małżonkowie zamierzają wykorzystywać część mieszkalną Nieruchomości nabywanej na własne cele mieszkaniowe, niezależnie od posiadanego już lokalu mieszkalnego. W szczególności, Małżonkowie chcą podkreślić, że użytkowanie, części mieszkalnej Nieruchomości będzie miało związek z korzystną dla nich lokalizacją Nieruchomości nabywanej, co w praktyce pozwoli Małżonkom na ograniczenie konieczności przemieszczania się m.in. w związku z obowiązkami Wnioskodawcy związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą. Część mieszkalna nie będzie przeznaczona przez Małżonków na cele rekreacyjne.
Mając na uwadze powyższe Małżonkowie planują przeznaczyć, w okresie krótszym niż trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie Nieruchomości zbywanej 100% przychodu uzyskanego w związku ze sprzedażą Nieruchomości zbywanej na własne cele mieszkaniowe tj. na:
- nabycie części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej;
- przebudowę, adaptację na cele mieszkalne części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej, w tym w szczególności dokończenie procesu budowlanego związanego z oddaniem do użytkowania części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej (części mieszkalnej).
Wnioskodawca, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT, planuje oddanie w odpłatne użytkowanie części usługowej ww. budynku w ramach najmu prywatnego. Przy czym, odpłatne oddanie w użytkowanie w całości lub części może odbywać się na rzecz spółki kapitałowej w której udziały będą posiadać Małżonkowie.
d)Wykorzystywanie Nieruchomości nabywanej przez Sprzedającego do prowadzonej działalności gospodarczej
Jak już zostało wskazane część usługowa budynku znajdującego się na Nieruchomości nabywanej została oddana do użytkowania przez Sprzedającego już w 2006 roku i była wykorzystywana na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W szczególności, od grudnia 2023 r., Sprzedający część usługową Nieruchomości zabudowanej wynajmuje za wynagrodzeniem, które jest opodatkowane VAT. Przy czym, należy podkreślić, że część mieszkalna budynku znajdującego się na Nieruchomości nabywanej nigdy nie była i nie miała być wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej przez sprzedającego, w związku z chęcią jej użytkowania wyłącznie na cele osobiste (mieszkaniowe) Sprzedającego. Jednocześnie, w związku z budową części usługowej Sprzedający z przyczyn formalnych (brak rejestracji na cele VAT), w okresie budowy nie dokonywał odliczenia VAT). Należy jednak podkreślić, że część usługowa budynku budowana była z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności gospodarczej i obecnie jest wykorzystywana przez Sprzedającego na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Natomiast, wybudowanie na cele mieszkalne części mieszkaniowej nie było związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i z chęcią wykorzystywania tej części na cele prowadzenia działalności gospodarczej sprzedającego. Sprzedającemu tym samym nie przysługiwało prawo odliczenia VAT w związku z częścią mieszkalną budynku.
Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że w akcie notarialnym dotyczącym dostawy Nieruchomości nabywanej, strony transakcji złożą zgodne oświadczenie, że są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT i wybierają opodatkowanie VAT części usługowej Nieruchomości nabywanej na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.
Wnioskodawca będzie także posiadał pisemną zgodę małżonki na dokonanie czynności związanych z najmem/dzierżawą części usługowej Nieruchomości nabywanej.
Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego
Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy zdarzenia przyszłego, tj.: wydatkowania przychodu pochodzącego ze sprzedaży Nieruchomości zbywanej (nieruchomość nr 1) na nabycie części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej i jej wykończenie.
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej wytwarzane są części samochodowe wykorzystywane w (…) (…).
Produkowane przez Wnioskodawcę części (…) cechują się podwyższonymi parametrami eksploatacyjnymi i użytkowymi, pozwalającymi sprostać wymaganiom stawianym przez (…) (w zakresie parametrów eksploatacyjnych oraz poziomu bezpieczeństwa). O ich wyjątkowości decydują jednak autorskie rozwiązania konstrukcyjne, które cieszą się uznaniem także poza granicami kraju (przeszło 90% produkcji sprzedawane jest poza Polską).
Ww. nieruchomość Nr 1 została nabyta przez Wnioskodawcę i Jego małżonkę w celu alokowania wypracowanego wraz z małżonką majątku osobistego niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. W szczególności, Wnioskodawca był zainteresowany ochroną majątku osobistego (gotówki) przed inflacją.
W praktyce ww. nieruchomość Nr 1 nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę i Jego małżonkę w żaden sposób. W szczególności, nie była najmowana lub dzierżawiona. Była traktowana przez Małżonków jako część majątku osobistego, która pozwala ochronić wypracowane środki przed inflacją.
Część mieszkalna dwukondygnacyjnego budynku mieszkalno-usługowego, którego nabycie i wykończenie Wnioskodawca planuje nie będzie stanowić co najmniej połowy całkowitej powierzchni użytkowej ww. budynku.
Niemniej, część mieszkalna ww. budynku będzie niezależna od części usługowej i będzie wydzielonym trwałymi ścianami w obrębie budynku zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi będą służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.
W akcie notarialnym będzie wyszczególniona cena nabycia części użytkowej budynku oraz części mieszkalnej.
Na moment zakupu Nieruchomości nabywanej zarówno część użytkowa budynku, jak i część mieszkalna, nie będą posiadać odrębnych Ksiąg Wieczystych. Wnioskodawca nie wyklucza w przyszłości, że na skutek odpowiednich Jego działań nastąpi wyodrębnienie części mieszkalnej i założenie dla niej oddzielnej Księgi Wieczystej.
Wnioskodawca planuje ponieść następujące wydatki na zakup:
- armatury łazienkowej i kuchennej, tj. baterie umywalkowe i zlewowe, baterie natryskowe, deszczownice, inne ukryte elementy podtynkowe (m.in. zawory, kurki, kształtki, filtry),
- kabiny prysznicowej, umywalki, WC;
- kafelek / gresów ściennych i podłogowych;
- glazury, gresów, fug,
- gruntu, farb ściennych i sufitowych, klejów, silikonów, akrylów, zaprawy uszczelniającej, narożników aluminiowych, listew przypodłogowych, płyt kartonowo-gipsowych;
- materiałów sanitarnych: stelaż WC, miska WC, umywalka, drzwi do wnęki prysznicowej, odpływu;
- elementów instalacji elektrycznej takich jak przewody, puszki, złączki, wyłącznik nadprądowy, gniazda i włączniki światła do przebudowy instalacji elektrycznej;
- rur kanalizacyjnych, kolanek, zaworów, redukcji i przedłużek do podłączenia sanitariatów i odpływu;
- materiałów na wykonanie wylewek podłogowych, tynków gipsowych, podkładu cementowego;
- prac remontowo-budowlanych przez firmę zewnętrzną;
- dostaw zakupionych materiałów budowlanych.
Wnioskodawca planuje także wydatkować środki na zakup i montaż:
- kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki - w zabudowie lub wolnostojących,
- oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
- okapów kuchennych - wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
- mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
- mebli w zabudowie kuchennej.
Wnioskodawca będzie posiadał dokumenty potwierdzające wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości Nr 1 na wykończenie części mieszkalnej budynku mieszkalno-usługowego, np. faktury VAT, rachunki, paragony, wystawione tylko na jego nazwisko,
W części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej Wnioskodawca zamierza równolegle do już posiadanego mieszkania w (…) zamieszkiwać wraz ze swoją rodzinną, w dni w które będzie to dla Niego z przyczyn logistycznych wygodniejsze. W szczególności, Wnioskodawca zamierza zamieszkiwać w nabywanej części mieszkalnej w dni robocze.
Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej sprzedaży innych nieruchomości (oprócz wskazanej we wniosku nieruchomości). Obecnie Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży.
Pytania
1)Czy w odniesieniu do swojej części przychodu ze sprzedaży Nieruchomości zbywanej, Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, jeżeli taki przychód zostanie wydatkowany na zakup części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej i jej wykończenie?
2)Czy w związku z nabyciem części usługowej Nieruchomości nabywanej Wnioskodawca nabędzie prawo odliczenia VAT?
3)Czy w związku z nabyciem przez Małżonków części usługowej Nieruchomości nabywanej Wnioskodawca jako zarejestrowany czynny podatnik VAT będzie mógł dokonać samodzielnego odliczenia VAT, w ramach jego rozliczeń na gruncie VAT?
Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Odpowiedź na pytania Nr 2 oraz Nr 3 dotyczące podatku od towarów i usług udzielona została odrębnie.
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1
W odniesieniu do swojej części przychodu ze sprzedaży Nieruchomości zbywanej, może Pan korzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, jeżeli taki przychód zostanie wydatkowany na zakup części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej i jej wykończenie.
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o PIT jest tzw. zasada powszechności opodatkowania. Zasada ta została wyrażona w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, w którym wskazano, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, o ile na mocy przepisów szczególnych nie zostały one wyłączone z opodatkowania.
Jednocześnie, w przepisach art. 10 ustawy o PIT wskazano katalog źródeł przychodów. Jednym z takich źródeł jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c (m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Zgodnie z opisem stanu faktycznego sprzedaż Nieruchomości zbywanej jest dokonywana przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Jednocześnie Nieruchomość zbywana nigdy nie została wprowadzona Pana do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej, a sprzedaż jest dokonywana w ramach rozporządzania majątkiem Małżonków, który nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W świetle powyższego, zbycie Nieruchomości zbywanej jako następujące przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie jest dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej. Pana zdaniem stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 30e ust. 1 Ustawy o PIT od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c Ustawy o PIT, podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Jednak dochód taki może być zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT, jeżeli spełnione zostaną określone w tym przepisie warunki.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 Ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 21 ust. 25 Ustawy o PIT za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się m.in.:
1.wydatki poniesione na:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem;
b)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego;
c)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego;
d)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
W myśl art. 21 ust. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.
Stosownie do art. 21 ust. 28 ww. ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:
1)nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
2)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części
- przeznaczonych na cele rekreacyjne.
Z opisu stanu faktycznego, wynika, że planuje Pan wraz z Małżonką wydatkowanie środków pochodzących ze sprzedaży Nieruchomości zbywanej na zakup części mieszkalnej budynku znajdującego się na Nieruchomości nabywanej. Część mieszkalna będzie wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku i będzie składała się z zespołu izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi będą służyć zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
Zamierza Pan wraz z Małżonką wykorzystywać część mieszkalną Nieruchomości nabywanej na własne cele mieszkaniowe, niezależnie od posiadanego już lokalu mieszkalnego. W szczególności, użytkowanie części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej będzie miało związek z korzystną dla nich lokalizacją Nieruchomości nabywanej, co w praktyce pozwoli Małżonkom na ograniczenie konieczności przemieszczania się m.in. w związku z Pana obowiązkami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą. Część mieszkalna nie będzie przeznaczona przez Małżonków na cele rekreacyjne.
Małżonkowie planują przeznaczyć, w okresie krótszym niż trzy lata od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie Nieruchomości zbywanej 100% przychodu uzyskanego w związku ze sprzedażą Nieruchomości zbywanej na własne cele mieszkaniowe, tj.:
- nabycie części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej i jej remont;
- przebudowę, adaptację na cele mieszkalne części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej, w tym w szczególności dokończenie procesu budowlanego związanego z oddaniem do użytkowania części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej (części mieszkalnej).
Mając na uwadze powyższe, Pana zdaniem wydatkowanie przychodu pochodzącego ze sprzedaży Nieruchomości zbywanej i wydatkowanie go na nabycie części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej oraz jej remont stanowi wydatkowanie środków na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, co jest równoznaczne z możliwością skorzystania przez Pana i Pana małżonkę z ulgi mieszkaniowej w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży Nieruchomości zbywanej.
Co istotne, fakt posiadania przez Pana innego mieszkania nie wpływa na możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, bowiem położenie Nieruchomości nabywanej w innej miejscowości, świadczy obiektywnie o realizacji własnego celu mieszkaniowego przez Pana i Pana małżonkę - w mieszkaniu dotychczas posiadanym będzie koncentrować się Pana życie rodzinne, natomiast w części mieszkalnej Nieruchomości nabywanej będzie Pan korzystał w związku z Pana obowiązkami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Taki sposób realizacji własnych celów mieszkaniowych znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo w interpretacji z dnia 17 maja 2023 r., nr: 0115-KDIT3.4011.256.2023.1.DP, w której Dyrektor stwierdził: „Podkreślam, że ustawodawca regulując omawiane zwolnienie nie ograniczył wydatkowania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości tylko do jednego z wymienionych w art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy celów, jednakże - przy spełnieniu pozostałych przesłanek - wydatkowanie przychodu musi być ukierunkowane na zrealizowanie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. Innymi słowy, ustawodawca nie zastrzegł, że własne cele mieszkaniowe podatnika ograniczać się muszą do posiadania przez niego tylko jednej nieruchomości mieszkalnej. Zatem osoba, która posiada miejsce zamieszkania może nabyć kolejną nieruchomość mieszkalną w celu zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych”.
Tym samym, Pana zdaniem w odniesieniu do swojej części przychodu ze sprzedaży Nieruchomości zbywanej, może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.). Zgodnie z jego treścią:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy:
Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
1)odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
2)zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej-oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:
- zarobkowym celu działalności,
- wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
- prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
Działalność gospodarcza to taka działalność, która:
1)jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;
2)wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;
3)prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
Każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy, pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi; podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Op 18/08).
Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 919/14: „Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.”.
Przez powtarzalność rozumie się ponadto cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Ponadto w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z powyższym, istotne jest również dla aktywności zarobkowej podatnika - mieszczącej się w zakresie zdefiniowanym w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nieistnienie przeszkód określonych w art. 5b ust. 1 ww. ustawy. Aby dana aktywność nie została uznana za działalność gospodarczą, konieczne jest łączne spełnienie tych przesłanek.
Zatem przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód jednego z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Ustalenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania przychodu.
W celu właściwego zakwalifikowania - na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - skutków działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem działek.
Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy.
Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku opisu nie sposób przyjąć, że sprzedaż nieruchomości zbywanej, tj. działki Nr 1 wygenerowała przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że nieruchomość zbywana, tj. działka 1 nigdy nie została wprowadzona przez Pana do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. W szczególności nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. W praktyce ww. nieruchomość Nr 1 nie była wykorzystywana przez Pana i Pana małżonkę w żaden sposób. W szczególności, nie była najmowana lub dzierżawiona. Ww. nieruchomość Nr 1 została nabyta przez Pana i Pana małżonkę w celu alokowania wypracowanego wraz z małżonką majątku osobistego niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. W szczególności, był Pan zainteresowany ochroną majątku osobistego (gotówki) przed inflacją. Ponadto, nie dokonywał Pan wcześniej sprzedaży innych nieruchomości oraz obecnie nie posiada Pan także innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży.
W przedmiotowej sprawie, podejmowane przez Pana czynności wskazują, że nie miały one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem.
Zatem, okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że sprzedaż nieruchomości zbywanej, tj. działki Nr 1 nastąpiła w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast całokształt okoliczności, a w szczególności zakres, stopień zaangażowania i cel Pana działania wskazują, że były to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Tym samym, dokonana przez Pana sprzedaż nieruchomości zbywanej, tj. działki Nr 1 stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności, a Pan zbywając ww. nieruchomość, korzystał z przysługującego Panu prawa do rozporządzania tym majątkiem.
Dokonana sprzedaż nieruchomości zbywanej, tj. działki Nr 1 nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowodowała powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe sprzedaży działki
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości zbywanej, tj. działki Nr 1, należy ocenić w kontekście przesłanek wynikających z ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma ustalenie daty ich nabycia.
Aby ustalić czy w przedmiotowej sprawie dokonana przez Pana sprzedaż nieruchomości zbywanej, tj. działki Nr 1 podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy ustalić, od jakiego momentu liczy się bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw. Zatem, poprzez „nabycie”, należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.
Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Zdaniem Sądu, przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć, każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.
Jak wskazano powyżej, moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego.
Zatem ustalenie daty nabycia nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości i ww. praw majątkowych ma istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych ich odpłatnego zbycia.
Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie dokonana sprzedaż przez Pana nieruchomości zbywanej, tj. działki Nr 1 podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jej odpłatne zbycie miało miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Z opisu sprawy wynika, że nieruchomość zbywaną, tj. działkę Nr 1, którą Pan wraz z żoną sprzedał 27 października 2023 r., zakupił Pan wraz z żoną w 2021 r.
Sprzedaż działki w 2023 r. dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie (nabyła Pan działkę nr 1 wraz z żoną w 2021 r.), stanowi dla Pana źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z art. 30e ust. 2 tej ustawy:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie. Należy zatem stosować językowe (potoczne) rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odbywa się natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie.
W myśl art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.
Stosownie do art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Podstawą obliczenia podatku jest dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości określonym zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. wartością wyrażoną w cenie określonej w umowie sprzedaży pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia), a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak obliczony dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jak stanowi natomiast art. 30e ust. 4 ww. ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1) dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2) dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Z art. 30e ust. 5 ww. ustawy wynika, że:
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
W myśl natomiast art. 30e ust. 7 ww. ustawy:
W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.
Zwolnienie przedmiotowe
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy:
Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia.
Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:
dochód zwolniony = D x (W / P) gdzie: D - dochód ze sprzedaży, W - wydatki poniesione na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, P - przychód ze sprzedaży.
W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości uprawniają do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Zawarte w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy wyliczenie wydatków mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, w związku z czym tylko realizacja w wymaganym terminie celów w nim wymienionych pozwala na zwolnienie od podatku dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto, wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, według stanowiska prezentowanego w orzecznictwie i doktrynie, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. „dachu nad głową”. Poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne” świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 cytowanej ustawy i dopisując ten przymiotnik, przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych podatnika.
Na podstawie art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własne budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.
Zgodnie natomiast z ust. 28 ww. przepisu:
Za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:
1) nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
2) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części
- przeznaczonych na cele rekreacyjne.
Nadmienić trzeba też, że zgodnie z art. 21 ust. 30 omawianej ustawy:
Przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wszelkiego rodzaju ulgi czy zwolnienia są odstępstwem od konstytucyjnej zasady równości i powszechności opodatkowania, w sposób szczegółowy uregulowanymi w przepisach materialnego prawa podatkowego. Są one przywilejami, z których podatnik ma prawo, a nie obowiązek skorzystania. Zatem oceniając ciążące na nim obowiązki wynikające z zastosowania danej ulgi czy zwolnienia podatkowego należy dokonać ścisłej, literalnej wykładni przepisu regulującego daną ulgę czy zwolnienie. W związku z tym, tylko wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych - w terminie i na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 131, a szczegółowo określone w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.
Podstawową i wyłączną okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest fakt wydatkowania w ściśle określonym czasie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych na cele o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) tej ustawy, tj. m.in. na nabycie własnego budynku mieszkalnego.
Wśród wydatków na własne cele mieszkaniowe wymieniono również w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje „remontu”. Dla wyjaśnienia tego pojęcia, należy odnieść się do jego znaczenia funkcjonującego w języku powszechnym. I tak, „remont” to „doprowadzenie jakiegoś budynku lub urządzenia do stanu używalności; naprawa, odnawianie (czegoś)”. Synonimami tego pojęcia są m.in. „naprawa, przebudowa, odrestaurowanie, modernizacja”.
„Remontem” w rozumieniu omawianego przepisu jest również tzw. wykończenie lokalu mieszkalnego, a więc prace służące doprowadzeniu do zdolności użytkowej nowo wybudowanego lokalu.
Pojęcie remontu zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem:
Ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Niemniej jednak, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odwołuje się do ww. przepisu. Tym samym, definicja „remontu” funkcjonująca na gruncie Prawa budowlanego nie może być wprost przenoszona na grunt omawianej ustawy podatkowej. Może być natomiast uwzględniona jako jeden z elementów służących ustaleniu znaczenia pojęcia „remontu” dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.
Za „remont” budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy więc uznać prace dotyczące tego budynku jako nieruchomości i jej części składowych (tj. wszystkiego, co nie może być odłączone od niego bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego), służące utrzymaniu budynku we właściwym stanie, doprowadzeniu go do pożądanej zdolności użytkowej, modernizacji jego elementów składowych. W każdym przypadku remont dotyczy „materii” budynku mieszkalnego, a więc jego ścian, podłóg, sufitu, okien, drzwi, wyposażenia technicznego takiego jak instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza, gazowa bądź innych elementów trwale połączonych konstrukcyjnie z elementami budowlanymi budynku.
Klasyfikacja budynku
W niniejszej sprawie istotnym jest, czy dwukondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy położony na nieruchomości nabywanej, na którego zakup oraz remont części mieszkalnej chce Pan przeznaczyć przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zbywanej, tj. działki Nr 1, jest budynkiem mieszkalnym, czy też niemieszkalnym.
Zgodnie z wyżej cytowanym art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ww. ustawy przeznaczenie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie własnego budynku mieszkalnego upoważnia do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy.
Z uwagi na fakt, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia budynku mieszkalnego, należy odwołać się w tym przypadku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. z 1999 r., Nr 112, poz. 1316 ze zm.), zgodnie z którą:
Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.
Budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.
Dwukondygnacyjnego budynku, na którego nabycie części mieszkalnej oraz jej remont zostaną przeznaczone środki ze sprzedaży nieruchomości wymienionej we wniosku, z uwagi na to, że część mieszkalna nie będzie stanowić co najmniej połowy całkowitej powierzchni użytkowej ww. budynku, nie można sklasyfikować jako budynku mieszkalnego. Na klasyfikację tą nie ma wpływu fakt, że część mieszkalna ww. budynku będzie niezależna od części usługowej i będzie wydzielonym trwałymi ścianami w obrębie budynku zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi będą służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Na moment zakupu Nieruchomości nabywanej zarówno część użytkowa budynku, jak i część mieszkalna, nie będą posiadać odrębnych Ksiąg Wieczystych, zatem nabędzie Pan budynek mieszkalno-usługowy jako jedną nieruchomość, która nie będzie stanowiła budynku mieszkalnego.
Wobec powyższego nie będzie Pan mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pana stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacje dotyczy tylko Pana sytuacji prawnopodatkowej. Dokonano oceny własnego stanowiska tylko w kontekście Pana skutków podatkowych. Interpretacja nie wywołuje skutków prawnych dla Pana żony. Jeśli Pana żona chce uzyskać interpretację indywidualną w swojej sprawie powinna złożyć odrębny wnioskiem o jej wydanie.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
W odniesieniu zaś do powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej organ informuje, że rozstrzygnięcie w niej zawarte dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right