Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.292.2024.2.DS
Planowana transakcja będzie zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, do którego nie mają – zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy – zastosowania przepisy ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania planowanej transakcji za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i braku zastosowania do tej transakcji przepisów ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).
Uzupełnił go Pan pismem z 28 maja 2024 r. (wpływ 3 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…) (dalej jako: „Wnioskodawca”), zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Przedmiotem działalności gospodarczej (dalej jako: „JDG”) Wnioskodawcy jest: obróbka metali, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Działalność zbiorczo określana we wniosku jako obróbka metali obejmuje m.in. (…).
Dla potrzeb JDG Wnioskodawcy prowadzona jest pełna księgowość (księgi rachunkowe).
Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim. W małżeństwie Wnioskodawcy panuje ustrój rozdzielności majątkowej. Małżonka Wnioskodawcy prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości, wynajmu i zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca planuje wnieść wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych w zakresie obróbki metali w rozumieniu wyżej wskazanym.
W ewidencji środków trwałych i ewidencji wyposażenia JDG Wnioskodawcy ujęte są wszystkie niżej opisane składniki materialne i niematerialne. Wszystkie te składniki znajdują się w majątku odrębnym Wnioskodawcy.
Część z tych składników materialnych i niematerialnych będzie przedmiotem wkładu przez Wnioskodawcę do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka”), w której Wnioskodawca w zamian za wniesiony wkład obejmie udziały w kapitale Spółki, a Spółka będzie prowadziła działalność w zakresie obróbki metalu (taką działalność jaką obecnie, przed wniesieniem wkładu do Spółki, Wnioskodawca realizuje w ramach JDG). Pozostała część składników materialnych i niematerialnych pozostanie w JDG i będzie nadal wykorzystywana przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na zakupie i sprzedaży nieruchomości oraz wynajmie i wydzierżawianiu nieruchomości.
Przedmiotem wkładu do Spółki będą:
1.Prawo własności nieruchomości obejmujących działki (…) i zabudowanych m.in.: (…).
W dalszej części wniosku wyżej opisane nieruchomości obejmujące wskazane wyżej działki gruntu zabudowane wymienionymi budynkami i budowlami nazywane będą Nieruchomościami w A.
2.Prawo własności następujących środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych i składników ujętych w ewidencji wyposażenia: (…).
3.Wartości niematerialne i prawne ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w postaci: licencji do (…).
4.Ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych inwestycja w obcym środku trwałym w formie budowli parkingu.
5.Prawo własności surowców w postaci arkuszy blach, prętów stalowych, stali (cały stan magazynowy surowców znajdujący się w JDG na dzień wkładu do Spółki).
6.Środki pieniężne przekazane z rachunku bankowego JDG na rachunek bankowy Spółki w wysokości co najmniej około (…) zł, które pozwolą Spółce na samodzielne funkcjonowanie w pierwszym okresie działalności.
Wraz z opisanym wyżej przedmiotem wkładu przeniesione zostaną z Wnioskodawcy na Spółkę w trybie art. 231 § 1 Kodeksu pracy, czyli w ramach tzw. przejścia zakładu pracy, prawa i obowiązki z umów o pracę z pracownikami (liczba pracowników wynosi aktualnie (…)), a przedmiotem przeniesienia będą prawa i obowiązki ze wszystkich umów o pracę obowiązujących w JDG w dniu wniesienia wkładu do Spółki.
Wnioskodawca nie posiada stałych umów z nabywcami swoich wyrobów z metali lub z nabywcami świadczonych usług, co wynika ze specyfiki działalności Wnioskodawcy polegającej na produkcji lub wykonaniu usługi, które odbywają się na konkretne zamówienie, a po jego wykonaniu umowa z danym kontrahentem jest uznana za wykonaną (z zachowaniem uprawnień nabywcy z tytułu rękojmi). Wnioskodawca co do zasady nie zawiera w ramach JDG umów długoterminowych, stąd nie zostaną przeniesione prawa i obowiązki z takich umów z JDG na Spółkę za wyjątkiem przeniesienia z JDG na Spółkę praw i obowiązków z trzech umów ramowych z klientami, które to umowy gwarantują tym klientom określone bonusy za zlecenia o wartościach określonych w każdej z tych umów.
Spółka nie przejmie zobowiązań handlowych Wnioskodawcy związanych z działalnością w zakresie obróbki metali. Wnioskodawca sam ureguluje przed dokonaniem wkładu do Spółki swoje zobowiązania związane z działalnością gospodarczą w zakresie obróbki metali powstałe do dnia wniesienia wkładu do Spółki.
Spółka nie przejmie należności handlowych Wnioskodawcy związanych z działalnością w zakresie obróbki metali, jako że należności handlowe (rozumiane jako wierzytelności o uregulowanie należności z tytułu sprzedanych wyrobów z metali lub wykonanych usług) pozostaną przy Wnioskodawcy.
Umowy z bankiem na prowadzenie rachunków bankowych mają taki charakter prawny, że bank nie przewiduje przenoszenia praw i obowiązków z umowy o prowadzenie rachunku bankowego przedsiębiorcy z jednego przedsiębiorcy na drugiego przedsiębiorcą. W relacji z bankiem nastąpi podpisanie przez Spółkę z bankiem nowej umowy o prowadzenie rachunku bankowego związanego z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.
W związku z opisanym wyżej przedmiotem wkładu przeniesione zostaną z Wnioskodawcy na Spółkę prawa i obowiązki z umów z dostawcami mediów (woda, energia elektryczna, gaz, odbiór ścieków) dla Nieruchomości w A, na których jest prowadzona i będzie prowadzona na dzień wniesienia wkładu działalność gospodarcza w zakresie obróbki metali. Przeniesienie praw i obowiązków z konkretnej umowy z dostawcą mediów będzie wymagało zgody drugiej strony (dostawcy mediów). Dopiero w razie braku zgody strony danej umowy, co może się zdarzyć w stosunku do dostawcy mediów, zostanie zawarta z takim dostawcą przez Spółkę nowa umowa.
Przeniesione zostaną także z JDG na Spółkę prawa i obowiązki z umowy sponsorskiej zawartej przez JDG z podmiotem trzecim.
Prawa i obowiązki z wyżej wymienionych umów z dostawcami mediów, z trzech umów ramowych z klientami oraz prawa i obowiązki z umów o pracę nie będą wchodziły w zakres wkładu, ale przeniesienie praw i obowiązków z tych umów z Wnioskodawcy na Spółkę będzie nierozerwalnie związane z wniesieniem wkładu do Spółki i będzie wzmiankowane w treści aktu notarialnego obejmującego czynność wniesienia wkładu do Spółki.
Otrzymane w formie wkładu składniki materialne i niematerialne zostaną wpisane do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki (te które spełniają warunki do uznania za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne) i odpowiednio wpisane do ewidencji wyposażenia (te które spełnią warunki do uznania za wyposażenie). Surowiec zostanie ujęty w księgach rachunkowych na właściwych do tego kontach księgowych. Otrzymane w ramach wkładu do Spółki środki pieniężne w kwocie co najmniej około (…) zł zostaną przekazane z rachunku bankowego JDG Wnioskodawcy na rachunek bankowy Spółki. Spółka otrzymująca wkład w postaci zespołu składników materialnych i niematerialnych, opisanych we wniosku jako stanowiące przedmiot wkładu, przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład otrzymanego wkładu w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Wnioskodawcy jako wnoszącego wkład do Spółki.
Spółka, do której trafi opisany wyżej wkład zawrze z Wnioskodawcą umowę najmu, to znaczy wynajmie Wnioskodawcy pomieszczenie biurowe znajdujące się na terenie Nieruchomości w A na potrzeby siedziby JDG.
Spółka zawrze nową umowę z biurem rachunkowym na prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz ewidencji podatkowych i rozliczeń z ZUS Spółki jako podatnika i płatnika.
Spółka ma siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).
Nie będą przedmiotem wkładu do Spółki (a więc pozostaną w ramach JDG) prawa własności widniejących w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę JDG dotyczące:
·zabudowanej nieruchomości położonej w B – nieruchomość ta jest i będzie w przyszłości wynajmowana przez Wnioskodawcę w ramach JDG podmiotom trzecim;
·lokalu usługowego w C – nieruchomość ta będzie wynajmowana przez Wnioskodawcę w ramach JDG podmiotom trzecim,
(w dalszej części wniosku dwie wyżej wskazane nieruchomości określane są jako „Nieruchomości Pozostające w JDG”);
·samochodu (…);
·biurka, krzesła, jednego komputera, szafek na dokumenty.
Pozostaną w JDG:
·prawa i obowiązki z umowy leasingu zabudowanej nieruchomości położonej w D, która to nieruchomość jest przez Wnioskodawcę (będącego leasingobiorcą nieruchomości) wynajmowana podmiotom trzecim;
·prawa i obowiązku z umowy leasingu samochodu (…);
·prawa i obowiązki z umowy kredytu zawartej przez Wnioskodawcę na zakup nieruchomości położonej w B;
·prawa i obowiązki z umowy przedwstępnej dotyczącej nabycia przez Wnioskodawcę nieruchomości położonej w E.
W oparciu o Nieruchomości Pozostające w JDG, leasingowaną nieruchomość w D prowadząc swoją działalność gospodarczą z pomieszczenia biurowego wynajmowanego przez Wnioskodawcę od Spółki, Wnioskodawca będzie dalej prowadził działalność w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości oraz wynajmowania i wydzierżawiania nieruchomości.
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę JDG obejmującej:
·zakup i sprzedaż nieruchomości, wynajmowanie i dzierżawę nieruchomości oraz
·obróbkę metali,
biuro rachunkowe prowadzi dla Wnioskodawcy księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe dla potrzeb podatku dochodowego o podatku od towarów i usług.
W księgach rachunkowych JDG Wnioskodawcy, w ich części dotyczącej podatku dochodowego wprowadzony został w przeszłości (i będzie istniał na dzień wkładu do Spółki) taki układ kont, który pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z wynajmem i dzierżawą nieruchomości oraz odrębnie z działalnością w zakresie obróbki metali.
Podobnie w ewidencji VAT wyodrębnione są (i będą na dzień wkładu do Spółki) zespoły kont pozwalające na wydzielenie wszystkich faktur z tytułu sprzedaży i zakupów realizowanych w ramach działalności obejmującej obróbkę metali oraz odrębnie wszystkich faktur z tytułu sprzedaży realizowanej w ramach działalności dotyczącej kupna i sprzedaż nieruchomości i najmu oraz wszystkich zakupów związanych z tą działalnością.
Spółka w oparciu o nabyty w drodze wkładu zespół składników materialnych i niematerialnych będzie prowadziła na Nieruchomościach w A działalność gospodarczą w zakresie obróbki metali.
Opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych jaki będzie przedmiotem wkładu do Spółki był, jest i będzie na dzień wniesienia wkładu u Wnioskodawcy jako wnoszącego wkład wyodrębniony:
A.na płaszczyźnie organizacyjnej, bowiem stanowił, stanowi i będzie stanowił na dzień wniesienia wkładu wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych (to jest do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obróbki metali), który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania gospodarcze.
B.na płaszczyźnie finansowej:
·opisany zespół składników materialnych i niematerialnych posiadał, posiada i będzie posiadał na dzień wniesienia wkładu do Spółki samodzielność finansową pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym;
·w księgach rachunkowych JDG Wnioskodawcy, w ich części dotyczącej podatku dochodowego wprowadzony został w przeszłości (i będzie istniał na dzień wniesienia wkładu do Spółki) taki układ kont, który pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z wynajmem i dzierżawą nieruchomości oraz odrębnie z działalnością w zakresie obróbki metali.
Podobnie w ewidencji VAT wyodrębnione są (i będą na dzień wniesienia wkładu do Spółki) zespoły kont pozwalające na wydzielenie wszystkich faktur z tytułu sprzedaży i zakupów realizowanych w ramach działalności obejmującej obróbkę metali oraz odrębnie wszystkich faktur z tytułu sprzedaży realizowanej w ramach działalności dotyczącej kupna i sprzedaż nieruchomości oraz wydzierżawiania i wynajmu nieruchomości oraz wszystkich zakupów związanych z tą działalnością.
Możliwe jest obecnie i możliwe będzie na dzień wniesienia wkładu do Spółki wyliczenie wyniku finansowego osiągniętego na świadczeniu najmu i dzierżawy (jako jednym rodzaju działalności) i na obróbce metali (jako drugim rodzaju działalności).
C.na płaszczyźnie funkcjonalnej opisany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi i stanowić będzie na dzień wniesienia wkładu potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
Przedmiotowy zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem wkładu do Spółki będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań w zakresie obróbki metali przez Spółkę, a prowadzenie działalności przez wydzieloną w postaci wkładu do Spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie będzie wymagało udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
Wniesienie wkładu do Spółki nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Nie jest przedmiotem niniejszego wniosku rozstrzyganie przez organ o zastosowaniu przepisów art. 24 ust. 19 i ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na tle opisanych wyżej uwarunkowań Wnioskodawca chciałby uzyskać potwierdzenie w trybie interpretacji indywidualnej co do prawidłowości stanowiska w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do zdarzenia przyszłego obejmującego wniesienie wkładu do Spółki zrealizowany w sposób opisany w niniejszym wniosku.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że planowany wkład do Spółki opisany we wniosku o wydanie interpretacji będzie zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług i jako taki będzie zbyciem, do którego nie mają, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług? – pytanie oznaczone we wniosku nr 1.
Pana stanowisko w sprawie
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zgodnie z treścią art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisany we wniosku wkład do Spółki zespołu składników materialnych i niematerialnych, rozpatrywany z uwzględnieniem przeniesienia praw i obowiązków z umów z dostawcami mediów oraz przeniesienia praw i obowiązków z umów o pracę ze wszystkimi pracownikami JDG Wnioskodawcy – będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym zbycie (dostawa) tego zespołu składników materialnych i niematerialnych będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
A.Uzasadnienie uznania przedmiotu wkładu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa:
Zgodnie z utrwalonym poglądem, muszą wystąpić łącznie w zespole składników materialnych i niematerialnych trzy zasadnicze elementy, aby uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa:
1.wyodrębnienie organizacyjne i finansowe,
2.przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych,
3.możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części podlegają wyłączeniu z transakcji zbycia. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład zbywanej części przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług okolicznością determinującą możliwość wyłączenia, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stosowania przepisów ustawy do czynności zbycia określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmować powinien elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Aby zatem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie miały zastosowania do zbywanego mienia, musi ono obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych, który ma być przedmiotem wkładu do Spółki był, jest i na dzień wniesienia wkładu do Spółki będzie u Wnioskodawcy wyodrębniony:
A.na płaszczyźnie organizacyjnej, bowiem stanowił, stanowi i będzie stanowił na dzień wniesienia wkładu do Spółki wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych (to jest do prowadzenia działalności w zakresie obróbki metali), który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania gospodarcze.
W niniejszej sprawie kryterium organizacyjnym jest działalność gospodarcza Wnioskodawcy w zakresie obróbki metali prowadzona na Nieruchomościach w A, z wykorzystaniem składników materialnych i niematerialnych opisanych we wniosku jako te, które będą przedmiotem wkładu do Spółki.
W wyroku z 21 czerwca 2012 r. sygn. akt I FSK 1586/11, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że biorąc po uwagę zarówno przepis art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, mówiący o całości lub części majątku, czy przepis art. 2 pkt 27e polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, wskazującej na organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, należy uznać, że przedmiotem oceny organu winno być nie to co zostało wyłączone, ale to co jest przedmiotem wniesienia wkładem do nowopowstałego podmiotu. Sam tylko fakt wyłączenia jakiegokolwiek składnika majątku nie pozwala na stwierdzenie, że już z tego powodu przedmiotem zbycia nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, bowiem decydującą jest okoliczność, czy przy użyciu tej części można samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.
Pogląd, że jeśli wyłączenie określonego składnika nie pozbawi wydzielonego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, to zbycie w takiej postaci nie podlega podatkowi VAT, znalazł potwierdzenie swojej słuszności w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego np.: z 10 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 1062/10, z 4 października 2011 r., sygn. akt I FSK 1589/10, z 20 marca 2012 r., sygn. akt I FSK 815/11, z 15 maja 2012 r., sygn. akt I FSK 1223/11, z 20 marca 2012 r., sygn. akt I FSK 815/11.
B.na płaszczyźnie finansowej:
Jak wskazał NSA w wyroku z 20 marca 2012 r., sygn. akt I FSK 815/11, wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Opisany zespół składników materialnych i niematerialnych posiadał, posiada i będzie posiadał na dzień wkładu do Spółki samodzielność finansową pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym.
W księgach rachunkowych JDG Wnioskodawcy, w ich części dotyczącej podatku dochodowego, wprowadzony został w przeszłości (i będzie istniał na dzień wkładu do Spółki) taki układ kont, który pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z wynajmem i dzierżawą nieruchomości oraz odrębnie z działalnością w zakresie obróbki metali.
Podobnie w ewidencji VAT wyodrębnione są (i będą na dzień wniesienia wkładu do Spółki) zespoły kont pozwalające na wydzielenie wszystkich faktur z tytułu sprzedaży i zakupów realizowanych w ramach działalności obejmującej obróbkę metali oraz odrębnie wszystkich faktur z tytułu sprzedaży realizowanej w ramach działalności dotyczącej kupna i sprzedaż nieruchomości oraz wydzierżawienia i wynajmu nieruchomości oraz wszystkich zakupów związanych z tą działalnością.
C.na płaszczyźnie funkcjonalnej zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiący przedmiot wkładu stanowi i stanowić będzie na dzień sprzedaży potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
Opisany we wniosku jako wchodzący w skład wkładu do Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań (działalność w zakresie obróbki metali), a prowadzenie działalności przez tę wydzieloną część przedsiębiorstwa nie będzie wymagało udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa zbywającego.
Wszyscy pracownicy Wnioskodawcy, których umowy o pracę będą na dzień wniesienia wkładu do Spółki związane z działalnością w zakresie obróbki metali „przejdą” do Spółki, to znaczy przeniesione zostaną z Wnioskodawcy na Spółkę w trybie art. 231 § 1 Kodeksu pracy, czyli w ramach tzw. przejścia zakładu pracy, prawa i obowiązki z umów o pracę z pracownikami. Pracownicy ci staną się zatem pracownikami Spółki.
Należy przy tym podkreślić, że w ocenie NSA w wyroku z 20 marca 2012 r., sygn. akt I FSK 815/11 przeniesienie zobowiązań (długów, wierzytelności) nie jest okolicznością, która decyduje bądź współdecyduje o uznaniu danej części przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W przypadku planowanego wkładu do Spółki, opisanego we wniosku, zdaniem Wnioskodawcy, będzie miał miejsce przypadek przekazania takiego zespołu składników majątkowych, który jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w takim charakterze. Wraz z nabyciem zespołu składników materialnych i niematerialnych wskazanych we wniosku jako stanowiących przedmiot wkładu do Spółki, Spółka jako nabywca będzie mogła na bazie tej części przedsiębiorstwa nabytej od Wnioskodawcy prowadzić działalność gospodarczą w zakresie obróbki metali.
Nieruchomości w A, środki trwałe, składniki majątku stanowiące wyposażenie, wartości niematerialne i prawne, inwestycje w obcym środku trwałym, surowce na stanie magazynowym, środki pieniężne – wszystkie opisane szczegółowo we wniosku jako objęte planowanym wkładem (rozpatrywane łącznie z przeniesieniem praw i obowiązków z umów o pracę ze wszystkimi pracownikami oraz przeniesieniem praw i obowiązków z dostawcami mediów do Nieruchomości w A) – są obecnie przeznaczone właśnie do określonego zadania gospodarczego, tj. do prowadzenia działalności w zakresie obróbki metali i będą dalej służyły w Spółce takiemu samemu rodzajowi działalności. Elementy te są wystarczające do realizacji tego celu.
Pogląd taki znalazł potwierdzenie w wyroku NSA z 24 listopada 2016 r. o sygn. akt I FSK 1316/15, w którym wskazał, że: „Okoliczność, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia niezależnej (samodzielnej) działalności gospodarczej należy rozumieć w ten sposób, że w kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze. Innymi słowy, realizacja określonych zadań gospodarczych możliwa jest z wykorzystaniem tego określonego zespołu składników majątkowych, nie zaś dopiero w połączeniu z innymi składnikami majątkowymi, czy też dopiero w połączeniu z przedsiębiorstwem nabywcy. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, owa »niezależność prowadzenia działalności gospodarczej« powinna być więc rozumiana w ten sposób, że »zespół składników majątkowych« posiada zdolność do prowadzenia takiej działalności w sytuacji, gdy stanowi konglomerat, który sam w sobie, bez uzupełniania go o dodatkowe elementy (po nabyciu i włączeniu do przedsiębiorstwa nabywcy) zdolny jest do prowadzenia działalności. W takiej sytuacji można go uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa”.
W świetle przedstawionego powyżej orzecznictwa przy ocenie czy składniki materialne i niematerialne opisane we wniosku jako stanowiące przedmiot planowanego wkładu do Spółki powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy także okoliczności wskazujące na faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym dojdzie do spełnienia przesłanki wyodrębnienia funkcjonalnego przenoszonych składników materialnych i niematerialnych, gdyż Wnioskodawca przeznacza/wykorzystuje obecnie przedmiot planowanej transakcji wniesienia wkładu do Spółki do realizacji konkretnego zadania gospodarczego polegającego na prowadzeniu działalności w zakresie obróbki metali.
Zdaniem Wnioskodawcy, oznacza to, że można mówić o wyodrębnieniu organizacyjnym, funkcjonalnym i finansowym składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem zaplanowanego wniesienia wkładu do Spółki opisanego we wniosku.
Całościowa analiza przedmiotu planowanego wkładu do Spółki opisanego we wniosku sposobu wyodrębnienia organizacyjnego, funkcjonalnego i finansowego oraz przeznaczenia do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obróbki metali, a także treści powołanych przepisów prawa i przytoczonego orzecznictwa sądów administracyjnych – wszystko to prowadzi do wniosku, że dla takiego przedmiotu wkładu do Spółki zostaną spełnione wszystkie przesłanki do uznania przedmiotu planowanej transakcji za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.
B.Uzasadnienie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług:
W sytuacji gdy przedmiot planowanego wkładu do Spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to jego zbycie w formie wniesienia wkładu będzie podlegało wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W oparciu o art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy.
Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
Według art. 2 pkt 27e ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które powinno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp.
Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
W świetle powyższego, na gruncie ustawy mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. w sprawie C-497/01, Zita Modes stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.
Mając na uwadze powyższe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem Pana działalności gospodarczej („JDG”) jest: obróbka metali, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Planuje Pan wnieść wkładem do Spółki (w której w zamian za wniesiony wkład obejmie Pan udziały w kapitale Spółki) zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych w zakresie obróbki metali.
Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy planowany wkład do Spółki będzie zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy i jako taki będzie zbyciem, do którego nie mają, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, zastosowania przepisy ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).
Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u wnoszącego aport zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po wniesieniu aportu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.
Analizując, czy określone składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zawsze należy wziąć pod uwagę profil działalności danego przedsiębiorcy, warunki rynkowe oraz specyfikę danej branży. Nie można zatem wyznaczyć szczegółowego katalogu warunków koniecznych do spełnienia, aby można było mówić o istnieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Prawidłowa klasyfikacja przedmiotu transakcji – zorganizowana część przedsiębiorstwa lub poszczególne składniki majątkowe – ma decydujące znaczenie dla prawidłowego ustalenia skutków podatkowych transakcji.
Przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:
1.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji, oraz
2.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi ZCP.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych w zakresie obróbki metali, będących przedmiotem planowanego wniesienia do Spółki, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, funkcjonalną i finansową z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
O wyodrębnieniu organizacyjnym i funkcjonalnym będzie świadczył fakt, że – jak wskazał Pan w opisie sprawy – przedmiotem wkładu do Spółki będą: prawo własności Nieruchomości w A; prawo własności opisanych w opisie sprawy środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych i składników ujętych w ewidencji wyposażenia; własności niematerialne i prawne ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w postaci opisanych w opisie sprawy licencji; ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych inwestycja w obcym środku trwałym w formie budowli parkingu; prawo własności surowców w postaci arkuszy blach, prętów stalowych, stali (cały stan magazynowy surowców znajdujący się w JDG na dzień wkładu do Spółki); środki pieniężne. Wraz z opisanym przedmiotem wkładu przeniesione zostaną z Pana na Spółkę w trybie art. 231 § 1 Kodeksu pracy, czyli w ramach tzw. przejścia zakładu pracy, prawa i obowiązki z umów o pracę z pracownikami, a przedmiotem przeniesienia będą prawa i obowiązki ze wszystkich umów o pracę obowiązujących w JDG w dniu wniesienia wkładu do Spółki. Zostaną przeniesione z JDG na Spółkę prawa i obowiązki z trzech umów ramowych z klientami. W związku z opisanym przedmiotem wkładu przeniesione zostaną z Pana na Spółkę prawa i obowiązki z umów z dostawcami mediów dla Nieruchomości w A, na których jest prowadzona i będzie prowadzona na dzień wniesienia wkładu działalność gospodarcza w zakresie obróbki metali. Przeniesienie praw i obowiązków z konkretnej umowy z dostawcą mediów będzie wymagało zgody drugiej strony (dostawcy mediów). Dopiero w razie braku zgody strony danej umowy zostanie zawarta z takim dostawcą przez Spółkę nowa umowa. Przeniesienie praw i obowiązków z wyżej wymienionych umów z dostawcami mediów, z trzech umów ramowych z klientami oraz prawa i obowiązki z umów o pracę z Pana na Spółkę będzie nierozerwalnie związane z wniesieniem wkładu do Spółki. Przeniesione zostaną także z JDG na Spółkę prawa i obowiązki z umowy sponsorskiej zawartej przez JDG z podmiotem trzecim. Spółka w oparciu o nabyty w drodze wkładu zespół składników materialnych i niematerialnych będzie prowadziła na Nieruchomościach w A działalność gospodarczą w zakresie obróbki metali – taką działalność jaką obecnie, przed wniesieniem wkładu do Spółki, realizuje Pan w ramach JDG. Opisany zespół składników materialnych i niematerialnych jaki będzie przedmiotem wkładu do Spółki był, jest i będzie na dzień wniesienia wkładu u Pana jako wnoszącego wkład wyodrębniony: na płaszczyźnie organizacyjnej – bowiem stanowił, stanowi i będzie stanowił na dzień wniesienia wkładu wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych (to jest do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obróbki metali), który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania gospodarcze; na płaszczyźnie funkcjonalnej – opisany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi i stanowić będzie na dzień wniesienia wkładu potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Przedmiotowy zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem wkładu do Spółki będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań w zakresie obróbki metali przez Spółkę, a prowadzenie działalności przez wydzieloną w postaci wkładu do Spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie będzie wymagało udziału pozostałych struktur Pana przedsiębiorstwa.
Natomiast wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do danej zorganizowanej części. Jak wskazano w opisie sprawy, opisany zespół składników materialnych i niematerialnych jaki będzie przedmiotem wkładu do Spółki był, jest i będzie na dzień wniesienia wkładu u Pana jako wnoszącego wkład wyodrębniony na płaszczyźnie finansowej. Opisany zespół składników materialnych i niematerialnych posiadał, posiada i będzie posiadał na dzień wniesienia wkładu do Spółki samodzielność finansową pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym. W ramach prowadzonej przez Pana JDG – obejmującej zakup i sprzedaż nieruchomości, wynajmowanie i dzierżawę nieruchomości oraz obróbkę metali – biuro rachunkowe prowadzi dla Pana księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe dla potrzeb podatku dochodowego o podatku od towarów i usług. W księgach rachunkowych Pana JDG wprowadzony został w przeszłości (i będzie istniał na dzień wniesienia wkładu do Spółki) taki układ kont, który pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z wynajmem i dzierżawą nieruchomości oraz odrębnie z działalnością w zakresie obróbki metali. Możliwe jest obecnie i możliwe będzie na dzień wniesienia wkładu do Spółki wyliczenie wyniku finansowego osiągniętego na świadczeniu najmu i dzierżawy (jako jednym rodzaju działalności) i na obróbce metali (jako drugim rodzaju działalności).
Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo przedmiot transakcji związany z obróbką metali należy uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. W związku z tym planowany aport zespołu składników materialnych i niematerialnych związanych z obróbką metali będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Podsumowując, stwierdzam, że planowana transakcja opisana we wniosku o wydanie interpretacji będzie zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, do którego nie mają – zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy – zastosowania przepisy ustawy.
Tym samym, Pana stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Zatem, należy zaznaczyć, że interpretacja indywidualna opiera się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych podlega odrębnemu rozpatrzeniu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right