Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Nieuzasadnione wypowiedzenie zmieniające warunki pracy - Wyrok SN z dnia 11 czerwca 2024 r., sygn. II PSKP 26/23

Wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania wymaga od pracodawcy odpowiedniego uzasadnienia wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy, które powinno być konkretne i zrozumiałe dla pracownika. Samo wypowiedzenie układu zbiorowego pracy nie jest wystarczającą przyczyną do zmiany indywidualnych warunków zatrudnienia bez przedstawienia szczegółowych kryteriów nowego systemu wynagradzania.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

‎SSA Marek Szymanowski

w sprawie z powództwa K. J. ‎przeciwko P. w W. obecnie P. S.A. ‎o przywrócenie na poprzednie warunki pracy i płacy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 czerwca 2024 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie ‎z dnia 28 lutego 2022 r., sygn. akt XIV Pa 135/21,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od skarżącego na rzecz powódki kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, wyrokiem z dnia 24 maja 2021 r., przywrócił powódkę K.J. do pracy u pozwanego Przedsiębiorstwa Państwowego „P.” w W. na poprzednie warunki pracy i płacy (pkt 1) oraz orzekł o kosztach procesu (pkt 2 i 3).

W sprawie ustalono, że powódka została zatrudniona przez Państwowe Przedsiębiorstwo „P.” w W. (dalej jako Przedsiębiorstwo) w dniu 1 października 2001 r. na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 16 listopada 2018 r. powódka zajmowała stanowisko głównego specjalisty ds. systemu kontroli dostępu i otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 7.284,00 zł według kategorii 13 zaszeregowania. Powódka była objęta postanowieniami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (dalej ZUZP) z dnia 12 września 2014 r., który wszedł w życie z dniem 1 października 2014 r. Zgodnie z jego założeniami pracownikom przysługiwało wynagrodzenie zasadnicze w danej kategorii zaszeregowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00