Abuzywność postanowień umów kredytowych o jednostronnym ustalaniu kursów walut przez bank jest podstawą do unieważnienia umowy - Wyrok SN z dnia 5 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 159/23
Postanowienia umowy kredytowej umożliwiające bankowi jednostronne ustalanie kursów walut są nietransparentne, abuzywne, i prowadzą do nieważności umowy kredytowej, nawet mimo świadomości kredytobiorcy co do ryzyka kursowego.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)
SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)
SSN Piotr Telusiewicz
Protokolant Anna Matczak
po rozpoznaniu na rozprawie 5 czerwca 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej Bank w W. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 28 października 2021 r., I ACa 449/21, w sprawie z powództwa I.M.
przeciwko Bank w W. o zapłatę i ustalenie,
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od Bank w W. na rzecz I.M. 4050 złotych zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 12 kwietnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie ustalił nieważność umowy o kredyt hipoteczny z 6 czerwca 2008 roku zawartej przez powódkę z Bank S.A., którego następcą prawnym jest Bank w W., oraz zasądził od pozwanego na rzecz powódki zwrot kwot zapłaconych przez powódkę na podstawie wymienionej umowy.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powódka złożyła 10 kwietnia 2008 r. w Bank S.A., na formularzu udostępnionym przez bank, wniosek o udzielenie kredytu w wysokości 206 000 zł. Jako walutę kredytu wskazano CHF, zaś wnioskowany okres kredytowania określony został na 480 miesięcy. Składając wniosek, 10 kwietnia 2008 r. powódka oświadczyła m.in., że: została zapoznana przez pracownika banku z kwestią ryzyka kursowego w przypadku udzielenia kredytu indeksowanego do waluty obcej oraz że, będąc w pełni świadomą ryzyka kursowego, rezygnuje z możliwości zaciągnięcia kredytu w złotych i dokonuje wyboru zaciągnięcia kredytu indeksowanego do waluty obcej; jest świadoma, że ponosi ryzyko kursowe związane z wahaniem kursów waluty, do której indeksowany jest kredyt; ryzyko kursowe ma wpływ na wysokość zobowiązania względem banku wynikającego z umowy o kredyt oraz na wysokość rat spłaty kredytu.