Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.297.2024.4.PS

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy sprzedaż cykliczna prawa własności trzech działek ewidencyjnych powstałych z podziału działki nr 1 będzie podlegała opodatkowaniu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

13 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 2 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy sprzedaż cykliczna prawa własności trzech działek ewidencyjnych powstałych z podziału działki nr 1 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 czerwca 2024 r. (wpływ 20 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

A

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od roku 2017 (…). Jest podatnikiem PDOF z powyższego tytułu. Nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Pozostaje w ustawowej wspólności małżeńskiej majątkowej z B prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie (…), w związku z którą jest On podatnikiem PDOF oraz czynnym podatnikiem VAT od roku 2010. Żaden z małżonków nie jest profesjonalistą w zakresie obrotu nieruchomościami, nie prowadzi też działalności zarobkowej w tym przedmiocie.

W roku 2008 Wnioskodawczyni nabyła do majątku wspólnego z B gospodarstwo rolne za cenę (…), zakupione ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego (…), spłacanego do chwili obecnej. Nabycie nieruchomości nastąpiło na cel mieszkaniowy (budowa domu jednorodzinnego), który nie został zrealizowany z uwagi na sytuację finansową i osobistą/zawodową małżonków. Żaden z małżonków nie był rolnikiem ryczałtowym. Nabycie nieruchomości nie było udokumentowane fakturą, a żaden z małżonków nie dokonał z tytułu tej transakcji odliczenia podatku VAT.

Gospodarstwo składało się z trzech działek ewidencyjnych: nr 1 o pow. (…) [(…) – część budowlana – oznaczenie w MPZP symbolem MN (tereny zabudowy jednorodzinnej), zaś pozostała część ma przeznaczenie rolno-leśne – oznaczenie w MPZP symbolem ZR (tereny zieleni naturalnej)], nr 2 o pow. (…) (rolno-leśna w terenie podmokłym) i 3 o pow. (…) (budowlano-rolna, bez dostępu do drogi).

W roku 2010 Wnioskodawczyni/z Mężem dokonała podziału działki nr 3 na działkę nr 4 o pow. (…) (budowlano-rolną) i nr 5 o pow. (…) (rolną). Celem podziału była planowana umowa zamiany działki nr 5 na sąsiednią działkę o przeznaczeniu drogowym. Umowa nie doszła do skutku wobec braku ostatecznego porozumienia stron planowanej transakcji.

Powyższe determinuje stan ww. działek – jako nieposiadających dostępu do drogi.

W marcu 2024 r. Wnioskodawczyni wraz z Mężem zbyli za cenę (…) prawo własności działek 4 i 5 na rzecz jednego kupującego (osoby prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie budowlanym, która zgłosiła się sama do Wnioskodawczyni celem uzyskania możliwości korzystania ze studzienki kanalizacyjnej posadowionej na ww. działce, stąd Wnioskodawczyni/Mąż nie podejmowali działań reklamowych, nie korzystali z pomocy pośrednika obrotu nieruchomościami, czy portalu aukcyjnego), a środki pochodzące z tej transakcji zostaną przeznaczone na remont dachu oraz ocieplenie budynku mieszkalnego małżonków (…).

Nieruchomość nie jest zabudowana, nigdy nie była/nie będzie do czasu zbycia przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, czy innej o podobnym charakterze, jak również nie była/nie będzie do czasu zbycia związana z działalnością gospodarczą. Służyła i do czasu zbycia służyć będzie wyłącznie zaspokojeniu potrzeb osobistych Wnioskodawczyni/Małżonka i ich dzieci (spędzanie wolnego czasu, pikniki rodzinne). Ww. nie dokonywali niwelacji terenu, ogrodzenia działki, czy wydzielania drogi. W związku z tym, że Wnioskodawczyni/Małżonek odstąpili na chwilę obecną od planów zabudowy nieruchomości i nie wiążą z nią aktualnie swoich planów osobistych/zamieszkania koncentrując swoje życie osobiste i zawodowe (…) planują sprzedaż nieruchomości. Z uzyskanych środków chcą spłacić kredyt obciążający nieruchomość, a także nabyć nieruchomość – lokal mieszkalny na własne potrzeby (nie w celu dalszej odsprzedaży).

W tych okolicznościach Wnioskodawczyni/z Małżonkiem planują podzielić działkę nr 1 na cztery części. Powierzchnia (…) podzielona zostanie na 3 działki (dwie działki budowlane po (…) i jedna budowlano-rolna o pow. (…)), zaś pozostała część (…) pozostanie o charakterze rolnym.

Działka obciążona jest służebnością mediów na rzecz sąsiedniej nieruchomości, a w związku z brakiem odpłatności za ustanowione prawo każdoczesny właściciel działki nr 1 (a stąd też ewentualnie nowo powstałych po podziale działek) będzie mógł korzystać z przechodzących przez działkę mediów (po ich wybudowaniu przez właściciela sąsiedniej działki, w nieustalonej dokładnie dacie) oraz będzie uprawniony (jako współwłaściciel) do korzystania z sąsiedniej działki drogowej. Umowa w powyższym zakresie została zawarta przez Wnioskodawczynię/Małżonka z właścicielem sąsiedniej nieruchomości w styczniu 2024 r. (z inicjatywy właściciela sąsiedniej nieruchomości, który zamierza doprowadzić media do swojej działki).

Po podziale działki nr 1 (j.w.) Wnioskodawczyni/Współmałżonek planują wystawić trzy z nich (budowlane i budowlano-rolną) samodzielnie do sprzedaży (bez zawierania umowy pośrednictwa sprzedaży, bez prowadzenia działań marketingowo-reklamowych w celu znalezienia nabywcy), nie upoważniając żadnych osób trzecich do działania w Ich imieniu w zakresie sprzedaży. Na chwilę składania wniosku nie jest znana osoba/podmiot kupująca/kupujący, stąd też nie jest możliwe określenie celu nabycia. Wnioskodawczyni/Współmałżonek nie zamierzają udzielić przyszłemu nabywcy lub jego przedstawicielowi/pełnomocnikowi zgody na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane.

Wnioskodawczyni/Mąż nie występowali i nadal nie planują występować z wnioskiem o uzyskanie warunków zabudowy działki/działek, jak również zmianę przeznaczenia działki/działek w planie zagospodarowania przestrzennego (ze statusu gruntu rolnego, na działki z możliwością zabudowy budynkiem mieszkalnym). Działki będą sprzedawane cyklicznie w zależności od znalezienia się chętnego/chętnych. Przedwstępna umowa sprzedaży z potencjalnym nabywcą planowana jest wyłącznie w przypadku istnienia obowiązku wystąpienia z wnioskiem do (…).

Poza wchodzącą w skład przedmiotowego gospodarstwa rolnego działką nr 2 (rolno-leśną, w terenie podmokłym, bez dojazdu) oraz pozostałą po podziale częścią działki nr 1 (rolną), której obecnie Wnioskodawczyni nie planuje wystawiać na sprzedaż – Wnioskodawczyni/Małżonek nie posiada innych działek do ewentualnej sprzedaży.

W piśmie z 18 czerwca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, doprecyzowali Państwo opis sprawy o następujące informacje:

1.Dokonanie podziału geodezyjnego działki nr 1 będzie działaniem niezbędnym z punktu widzenia planowanej przez Wnioskodawczynię (wraz z Mężem) sprzedaży w tym znaczeniu, że nie są zainteresowani sprzedażą całej nieruchomości (wydzielona część pozostanie do Ich dyspozycji).

2.Zarówno Wnioskodawczyni, jak i Jej Mąż nie zgłaszali żadnych uwag, ani poprawek do treści uchwały o objęciu gruntu, mającego być przedmiotem sprzedaży, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

3.Ani Wnioskodawczyni, ani Jej Mąż nie prowadzili, jak również żadne z nich nie zamierza prowadzić działań, aby zwiększyć wartość którejkolwiek z działek powstałych w drodze podziału działki nr 1 lub uatrakcyjnić je dla potrzeb sprzedaży (np. ogrodzenie terenu, wydzielenie drogi wewnętrznej, uzbrojenie działek w przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i elektroenergetycznej lub wystąpienie z wnioskiem o dokonanie przyłączy, uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, wystąpienie o dokonanie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego i żadne inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek).

4.Zarówno Wnioskodawczyni, jak i Jej Mąż nie planują szeroko zakrojonej akcji promocyjnej działek wydzielonych z działki nr 1. Oboje z Mężem planują poszukiwać nabywców samodzielnie np. poprzez ogłoszenie o możliwości ich zakupu na lokalnych tablicach ogłoszeń, czy wśród znajomych. Biorą, także pod uwagę (gdyby powyższe nie przyniosło pozytywnych efektów) samodzielne wystawienie ogłoszeń na stronach internetowych dotyczących sprzedaży nieruchomości.

5.Ani Wnioskodawczyni, ani Jej Mąż nie udzielili i nie zamierzają udzielać pełnomocnictwa osobie trzeciej do działania w Ich imieniu w związku z planowaną sprzedażą działek.

6.Nie będą zawierać z przyszłym nabywcą (nabywcami) umowy (umów) przedwstępnych w związku ze sprzedażą poszczególnych działek.

7.Zarówno Wnioskodawczyni, jak i Jej Mąż nie posiadają innych nieruchomości oprócz wskazanych we wniosku. Jedynie uzupełniająco podają, że nieruchomość, o której mowa we wniosku, a położona (…), to działka ew. nr … o pow. zabudowana budynkiem mieszkalnym wykorzystywanym na Ich potrzeby mieszkaniowe. Żadna z Ich nieruchomości nie jest udostępniona osobom trzecim na podstawie umowy najmu, dzierżawy, czy jakiejkolwiek innej o podobnym charakterze.

8.Zarówno Wnioskodawczyni, jak i Jej Mąż w przeszłości nie dokonywali sprzedaży innych nieruchomości niż wskazane we wniosku (działki 4 i 5).

9.Zarówno Wnioskodawczyni, jak i Jej Mąż nie zamierzają nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży.

10.Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – zarówno Wnioskodawczyni, jak i Jej Mąż mają nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Pytanie

Czy sprzedaż cykliczna prawa własności trzech działek ewidencyjnych powstałych z podziału działki nr 1 podlegać będzie opodatkowaniu Wnioskodawczyni/Współmałżonka – podatkiem dochodowym od osób fizycznych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, zbycie opisanych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż w wyniku planowanych transakcji sprzedaży przedmiotowych działek nie powstanie w ogóle przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z upływem okresu pięciu lat, liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wnioskujest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

odpłatne zbycie (pkt 8), z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W celu zakwalifikowania podjętych przez Państwa działań do właściwego źródła przychodu, czyli ustalenia, czy planowana sprzedaż stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy mieć na uwadze zamiar, okoliczności i cel działań związanych z tym odpłatnym zbyciem.

Jak wskazano powyżej, odrębnym źródłem przychodów jest wyszczególniona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy, daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków:

-po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,

-po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany,

-po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji) angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy zdarzenia przyszłego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy). Zakwalifikowanie do źródła przychodu ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodu, możliwość odliczenia kosztów jego uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp. Przy czym, jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Podkreślić należy, że przyjęcie, iż dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomość (działki) działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie nieruchomości w celu inwestycyjnym, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu, podjęcie działań marketingowych, korzystanie z usług podmiotów w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności.

Dlatego też w celu właściwego zakwalifikowania – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – skutków działań podjętych przez Państwa do właściwego źródła przychodów należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, będących przedmiotem wniosku.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że kwestia współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061), zwanej dalej: Kodeksem cywilnym.

Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności. Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.

Jak wynika z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

W myśl art. 198 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Podkreślić więc należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela, a rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Są Państwo właścicielami działek powstałych z podziału działki nr 1 na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.

Kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.).

Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Przepis art. 36 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że:

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą od 2017 r., jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, jednak nie jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT. Pozostaje Pani w ustawowej wspólności małżeńskiej majątkowej z mężem prowadzącym działalność gospodarczą, w związku z którą jest On podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz czynnym podatnikiem VAT od 2010 r. Żaden z Państwa nie jest profesjonalistą w zakresie obrotu nieruchomościami, nie prowadzi też działalności zarobkowej w tym przedmiocie. W 2008 r. nabyła Pani do majątku wspólnego z mężem gospodarstwo rolne, zakupione ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego (…), spłacanego do chwili obecnej. Nabycie nieruchomości nastąpiło na cel mieszkaniowy (budowa domu jednorodzinnego), który nie został zrealizowany z uwagi na sytuację finansową i osobistą/zawodową Państwa. Żaden z Państwa nie był rolnikiem ryczałtowym. Nabycie nieruchomości nie było udokumentowane fakturą, a żaden z Państwa nie dokonał z tytułu tej transakcji odliczenia podatku VAT. Gospodarstwo składało się z trzech działek ewidencyjnych: nr 1 o pow. (…) [(…) – część budowlana – oznaczenie w MPZP symbolem MN (tereny zabudowy jednorodzinnej), zaś pozostała część ma przeznaczenie rolno-leśne – oznaczenie w MPZP symbolem ZR (tereny zieleni naturalnej)], nr 2 o pow. (…) (rolno-leśna w terenie podmokłym) i nr 3 o pow. (…) (budowlano-rolna, bez dostępu do drogi). W 2010 r. dokonali Państwo podziału działki nr 3 na działkę nr 4 o pow. (…) (budowlano-rolną) i 5 o pow. (…) (rolną). Celem podziału była planowana umowa zamiany działki 4 na sąsiednią działkę o przeznaczeniu drogowym. Umowa nie doszła do skutku wobec braku ostatecznego porozumienia stron planowanej transakcji. W marcu 2024 r. zbyli Państwo prawo własności działek 4 i 5 na rzecz jednego kupującego (osoby prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie budowlanym, która zgłosiła się sama do Państwa celem uzyskania możliwości korzystania ze studzienki kanalizacyjnej posadowionej na ww. działce, stąd Państwo nie podejmowali działań reklamowych, nie korzystali z pomocy pośrednika obrotu nieruchomościami, czy portalu aukcyjnego), a środki pochodzące z tej transakcji zostaną przez Państwa przeznaczone na remont dachu oraz ocieplenie budynku mieszkalnego małżonków (…). Nieruchomość nie jest zabudowana, nigdy nie była/nie będzie do czasu zbycia przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, czy innej o podobnym charakterze, jak również nie była/nie będzie do czasu zbycia związana z działalnością gospodarczą. Służyła i do czasu zbycia służyć będzie wyłącznie zaspokojeniu Państwa potrzeb osobistych i Państwa dzieci (spędzanie wolnego czasu, pikniki rodzinne). Nie dokonywali Państwo niwelacji terenu, ogrodzenia działki, czy wydzielania drogi. Ponadto, w związku z tym, że Państwo odstąpili na chwilę obecną od planów zabudowy nieruchomości i nie wiążą z nią aktualnie swoich planów osobistych/zamieszkania koncentrując swoje życie osobiste i zawodowe (…) planują Państwo sprzedaż nieruchomości. Z uzyskanych środków chcą Państwo spłacić kredyt obciążający nieruchomość, a także nabyć nieruchomość – lokal mieszkalny na własne potrzeby (nie w celu dalszej odsprzedaży). W tych okolicznościach Państwo planują podzielić działkę nr 1 na cztery części. Powierzchnia (...) podzielona zostanie na 3 działki (dwie działki budowlane po (...) i jedna budowlano-rolna o pow. (...), zaś pozostała część (...) pozostanie o charakterze rolnym. Dokonanie podziału geodezyjnego działki nr 1 będzie działaniem niezbędnym z punktu widzenia planowanej przez Państwa sprzedaży w tym znaczeniu, że nie są Państwo zainteresowani sprzedażą całej nieruchomości (wydzielona część pozostanie do Państwa dyspozycji). Ani Pani, ani Pani Mąż nie prowadzili, jak również żadne z Państwa nie zamierza prowadzić działań, aby zwiększyć wartość którejkolwiek z działek powstałych w drodze podziału działki nr 1 lub uatrakcyjnić je dla potrzeb sprzedaży (np. ogrodzenie terenu, wydzielenie drogi wewnętrznej, uzbrojenie działek w przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i elektroenergetycznej lub wystąpienie z wnioskiem o dokonanie przyłączy, uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, wystąpienie o dokonanie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego i żadne inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek).

Zarówno Pani, jak i Pani Mąż nie planują szeroko zakrojonej akcji promocyjnej działek wydzielonych z działki nr 1. Oboje z mężem planują Państwo poszukiwać nabywców samodzielnie np. poprzez ogłoszenie o możliwości ich zakupu na lokalnych tablicach ogłoszeń, czy wśród znajomych. Biorą Państwo, także pod uwagę (gdyby powyższe nie przyniosło pozytywnych efektów) samodzielne wystawienie ogłoszeń na stronach internetowych dotyczących sprzedaży nieruchomości. Ani Pani, ani Pani Mąż nie udzieliliście i nie zamierzają Państwo udzielać pełnomocnictwa osobie trzeciej do działania w Państwa imieniu w związku z planowaną sprzedażą działek. Nie będą Państwo zawierać z przyszłym nabywcą (nabywcami) umowy (umów) przedwstępnych w związku ze sprzedażą poszczególnych działek. Żadna z Państwa nieruchomości nie jest udostępniona osobom trzecim na podstawie umowy najmu, dzierżawy, czy jakiejkolwiek innej o podobnym charakterze. Zarówno Pani, jak i Pani Mąż w przeszłości nie dokonywali sprzedaży innych nieruchomości niż wskazane we wniosku (działki ew. nr 4 i 5). Zarówno Pani, jak i Pani Mąż nie zamierzają nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży.

Wątpliwość Państwa budzi kwestia, czy planowana sprzedaż trzech działek powstałych z podziału działki nr 1 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych z planowanej sprzedaży działek należy rozważyć, czy czynności sprzedaży powyższych nieruchomości, mają znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W konsekwencji, o zaliczeniu uzyskanych przez Państwo przychodów ze sprzedaży nieruchomości do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą w sposób zasadniczy i wyłączny decydować okoliczność podział działek na mniejsze w celu cyklicznej sprzedaży w zależności od znalezienia chętnego/chętnych skoro – jak wynika z treści wniosku – nieruchomość nie jest zabudowana, nigdy nie była/nie będzie do czasu zbycia przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, czy innej o podobnym charakterze, jak również nie była/nie będzie do czasu zbycia związana z działalnością gospodarczą. Służyła i do czasu zbycia służyć będzie wyłącznie zaspokojeniu Państwa potrzeb osobistych i Państwa dzieci (spędzanie wolnego czasu, pikniki rodzinne). Nie dokonywali Państwo sprzedaży innych nieruchomości niż wskazane we wniosku (działki 4 i 5). Nie posiadają Państwo innych nieruchomości oprócz wskazanych we wniosku i nie zamierzają Państwo nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży.

Podnieść trzeba, że zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż cykliczna prawa własności trzech działek powstałych z podziału działki nr 1 wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Całokształt podjętych przez Państwa czynności, a w szczególności zakres i cel Państwa działania, a także przyczyny osobiste powodujące podjęcie decyzji o sprzedaży nieruchomości – działek powstałych z podziału działki nr 1 oraz fakt, że nie prowadzili Państwo profesjonalnej działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, nie prowadzili Państwo też działalności zarobkowej w tym przedmiocie, a także – jak Państwo wskazali – nie dokonywali Państwo sprzedaży innych nieruchomości niż wskazane we wniosku (działki 4 i 5). Nie posiadają Państwo innych nieruchomości oprócz wskazanych we wniosku i nie zamierzają Państwo nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży, sugerują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W analizowanej sprawie, czynności podejmowane przez Państwa nie mają charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Ani Pani, ani Pani Mąż nie prowadziliście, jak również żadne z Państwa nie zamierza prowadzić działań, aby zwiększyć wartość którejkolwiek z działek powstałych w drodze podziału działki nr 1 lub uatrakcyjnić je dla potrzeb sprzedaży (np. ogrodzenie terenu, wydzielenie drogi wewnętrznej, uzbrojenie działek w przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i elektroenergetycznej lub wystąpienie z wnioskiem o dokonanie przyłączy, uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, wystąpienie o dokonanie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego i żadne inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek). W konsekwencji, istotą Państwa działań nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem prywatnym.

Zatem okoliczności dotyczące nabycia nieruchomości oraz podziału na mniejsze działki, jak i planowanej sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione będą przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży do działalności gospodarczej. Nie występowali Państwo i nadal nie planują występować z wnioskiem o uzyskanie warunków zabudowy działki/działek, jak również zmianę przeznaczenia działki/działek w planie zagospodarowania przestrzennego (ze statusu gruntu rolnego, na działki z możliwością zabudowy budynkiem mieszkalnym). Działki będą sprzedawane cyklicznie w zależności od znalezienia się chętnego/chętnych. Zarówno Pani, jak i Pani Mąż nie planują szeroko zakrojonej akcji promocyjnej działek wydzielonych z działki A. Oboje z Mężem planujecie Państwo poszukiwać nabywców samodzielnie np. poprzez ogłoszenie o możliwości ich zakupu na lokalnych tablicach ogłoszeń, czy wśród znajomych. Biorą także Państwo pod uwagę (gdyby powyższe nie przyniosło pozytywnych efektów) samodzielne wystawienie ogłoszeń na stronach internetowych dotyczących sprzedaży nieruchomości. Ani Pani, ani Pani Mąż nie udzieliliście i nie zamierzacie udzielać pełnomocnictwa osobie trzeciej do działania w Państwa imieniu w związku z planowaną sprzedażą działek.

Zatem Państwa działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym i są wystarczające do uznania, że planowana sprzedaż przez Państwa wskazanych we wniosku nieruchomości nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że przychody ze sprzedaży przez Państwa nieruchomości – działek powstałych z podziału działki nr 1, które zamierzają Państwo sprzedać nie będą uzyskane ze źródła pozarolniczej działalności gospodarczej, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Państwa, skutki podatkowe odpłatnego zbycia przedmiotowych działek, należy więc ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – dokonane poza działalnością gospodarczą – przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

-odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

-zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Aby stwierdzić, czy sprzedaż przez Państwa działek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy ich odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Użyty w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy termin „nabycie” oznacza każde uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub każde uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa) bez względu na fakt czy jest to nabycie w części ułamkowej czy w całości. Poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika. Nabyć nieruchomość lub prawo majątkowe można np. zakupując je, bądź uzyskując pod tytułem darmym (w formie darowizny, w drodze spadku, działu spadku, poprzez zasiedzenie).

Uwzględniając powyższe, w Państwa przypadku, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie minął, bowiem od końca roku, w którym nabyli Państwo do majątku wspólnego wskazaną nieruchomość (tj. w 2008 r.), upłynęło ponad pięć lat.

Podsumowując należy stwierdzić, że sprzedaż nieruchomości nabytej przez Państwa do majątku wspólnego nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ upłynął okres pięciu lat liczony od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez Państwa. Zatem, sprzedaż cykliczna prawa własności trzech działek powstałych z podziału działki nr 1 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja indywidualna rozstrzyga w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(…) (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00