Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 lipca 2024 r., sygn. II SAB/Gl 79/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Sędziowie, Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 03 lipca 2024 r. sprawy ze skargi O. K. na bezczynność Wojewody Śląskiego w przedmiocie rozpoznania wniosku o zezwolenia na pobyt czasowy i prowadzenie działalności gospodarczej oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 20 lutego 2024 r. O. K. (dalej "Skarżąca"), reprezentowana przez zawodowego pełnomocnika, wniosła skargę na bezczynność Wojewody Śląskiego (dalej "Wojewoda" lub "Organ") w przedmiocie rozpoznania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

Skarżąca wniosła o: 1) zobowiązanie Organu do wydania decyzji w sprawie w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania akt sprawy wraz z prawomocnym wyrokiem; 2) stwierdzenie, że Organ dopuścił się bezczynności ewentualnie przewlekłego prowadzenia postępowania, jeśli Organ przestanie być jedynie bezczynny pod wniesieniu skargi, a nadal będzie opieszały; 3) przyznanie od Organu na rzecz Skarżącej sumy pieniężnej do wysokości połowy kwoty określonej w art. 154 § 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm,; dalej "p.p.s.a."); 4) zasądzenie od Organu na rzecz Skarżącej kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi Skarżąca wyjaśniła, że 1 września 2023 r. złożyła do Wojewody wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w Polsce. Podanie zawierało braki formalne bowiem od Skarżącej nie pobrano odcisków linii papilarnych. W dniu 23 października 2023 r. Skarżąca stawiła się w urzędzie wojewódzkim i pobrano od niej odciski linii papilarnych. Decyzja powinna zostać wydana do 23 grudnia 2023 r. Skarżąca 9 lutego 2024 r. wniosła ponaglenie do Szefa Urzędu Do Spraw Cudzoziemców. Ponaglenie Skarżącej pozostało bez odpowiedzi. W toku postępowania Wojewoda nie dopełnił obowiązku z art. 36 k.p.a. i nie zawiadomił Skarżącej o zwłoce w załatwieniu sprawy, jak również nie wskazał nowego terminu jej załatwienia. Wojewoda dotychczas nie wydał stosownego aktu administracyjnego, co oznacza, że do dnia wniesienia skargi Wojewoda nie rozpoznał wniosku Skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00