Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 7 marca 2024 r., sygn. KIO/KD 3/24

Sygn. akt KIO/KD 3/24

UCHWAŁA

KRAJOWEJ IZBY ODWOŁAWCZEJ

Warszawa, dnia 7 marca 2024 r.

Krajowa Izba Odwoławcza w składzie:

Przewodniczący: Monika Banaszkiewicz

Członkowie: Adriana Urbanik

Anna Wojciechowska

po rozpatrzeniu zastrzeżeń z dnia 12 lutego 2024 r. (wpływ do Urzędu Zamówień Publicznych w dniu 15 lutego 2024 r.) zgłoszonych do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych przez: zamawiającego Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Promniku

od wyniku kontroli doraźnej z dnia 31 stycznia 2024 r. (doręczonej zamawiającemu w dniu 6 lutego 2024 r.),

(znak: DKZP.WKZ3.442.80.2023.JB; KND/82/23/DKZP) w przedmiocie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa samochodu osobowego typu SUV” wyraża opinię:

zastrzeżenia zamawiającego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Promniku do informacji o wyniku kontroli doraźnej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 31 stycznia 2024 r. nie zasługują na uwzględnienie.

Uzasadnienie

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych (dalej jako „Prezes Urzędu” lub „Kontrolujący”) przeprowadził kontrolę doraźną postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wskazanego w sentencji uchwały (dalej jako „Postępowanie”), w wyniku której na podstawie art. 603 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 z późn. zm., dalej: „ustawa Pzp") stwierdził naruszenie przez Zamawiającego:

- art. 99 ust. 4 ustawy Pzp w związku z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję, naruszając zasadę równego traktowania wykonawców.

Kontrolujący uzasadnił swoje stanowisko w następujący sposób:

Opis przedmiotu zamówienia jest jedną z najistotniejszych czynności dokonywanych w toku przygotowania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Pomimo, że ustawodawca pozostawił zamawiającemu możliwość precyzowania przedmiotu zamówienia w sposób chroniący jego zobiektywizowany charakter, to zamawiający ma obowiązek przy dokonywaniu opisu przedmiotu zamówienia uwzględnić generalne warunki, jakie nakłada na niego ustawa Pzp. W szczególności zgodnie z art. 99 ust. 4 ustawy Pzp: „przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję, w szczególności przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, jeżeli mogłoby to doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00