Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.157.2024.2.AR
Ustalenie czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A przez Sprzedających będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem udziałów w ww. nieruchomości przez Kupującego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A przez Sprzedających będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem udziałów w ww. nieruchomości przez Kupującego.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 28 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
- ustalenia czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A przez Sprzedających będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT,
- prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem udziałów w ww. nieruchomości przez Kupującego.
Uzupełnili go Państwo pismem z 5 kwietnia 2024 r. (wpływ 9 kwietnia 2024 r.), pismem z 3 czerwca 2024 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie (wpływ 7 czerwca 2024 r.), pismem z 18 czerwca 2024 r. (wpływ 20 czerwca 2024 r.) oraz pismem z 2 lipca 2024 r. (wpływ 4 lipca 2024 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
- Zainteresowany będący stroną postępowania:
Pan X
(ul…., XX-YYY ….);
- Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
- Pani A
(ul. …., XX-YYY …);
- Pani B
(ul. ….., XX-YYY …);
- Pani C
(ul. …., XX-YYY …);
- Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(ul. …., XX-YYY …, NIP: …..);
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca oraz Uczestnicy w osobach…, …oraz ….zamierzają dokonać sprzedaży udziałów we współwłasności m. in. nieruchomości objętej księga wieczystą nr X składa się z działki nr A z czego udziały Wnioskodawcy i Uczestników w tej nieruchomości kształtują się w sposób następujący:
….– 8839/552960
… – 8839/552960
… – 8839/552960
… – 8839/184320
Na terenie na którym są położone ww. nieruchomości obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, uchwalony Uchwałą NR ….Rady Gminy ….z dnia ….2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy ….. (Dziennik Urzędowy Województwa …. z …. 2014 r., poz. ….). Według obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczenie ww. nieruchomości jest następujące:
Dla działki nr A w:
-około 2/3 części – L/1.ZP – Zieleń urządzona w postaci parków, skwerów, ciągów zieleni towarzyszącym terenom mieszkaniowym.
-około 1/3 – L/1.L – Tereny lasów
Nabywcą udziałów w ww. nieruchomości będzie Y sp. z o. o.
Oprócz ww. udziałów w nieruchomości Y jest zainteresowana nabyciem udziałów Wnioskodawcy i Uczestników oraz podmiotów trzecich we współwłasności następujących nieruchomości:
Księga wieczysta nr …. składa się z działek nr …… z czego udziały Wnioskodawcy i Uczestników w tej nieruchomości kształtują się w sposób następujący:
…. – 1/6
….– 1/6
….. – 1/6
…. – 1/2
Księga wieczysta nr …. składa się z działek nr … oraz … z czego udziały Wnioskodawcy i Uczestników w tej nieruchomości kształtują się w sposób następujący:
…. – 1/6
….. – 1/6
…. – 1/6
…. – 1/2
Księga wieczysta nr X składa się z działki nr A z czego udziały Wnioskodawcy i Uczestników w tej nieruchomości kształtują się w sposób następujący:
….. – 8839/552960
….. – 8839/552960
… – 8839/552960
…..– 8839/184320
Księga wieczysta nr …. składa się z działek nr …… z czego udziały Wnioskodawcy i Uczestników w tej nieruchomości kształtują się w sposób następujący:
…. – 1/6
…. – 1/6
…. – 1/6
….– 1/2
Księga wieczysta nr …. składa się z działek nr ……. z czego udziały Wnioskodawcy i Uczestników w tej nieruchomości kształtują się w sposób następujący:
… – 1/6
… – 1/6
…. – 1/6
…. – 1/2
Księga wieczysta nr …. składa się z działki nr …… z czego udziały Uczestników w tej nieruchomości kształtują się w sposób następujący:
…. – 1/2
…. – 1/2
Księga wieczysta nr …. składa się z działek nr ….. z czego udziały Uczestników w tej nieruchomości kształtują się w sposób następujący:
…. – 1/1
Księga wieczysta nr ….składa się z działki nr … z czego udziały Uczestników w tej nieruchomości kształtują się w sposób następujący:
…. – 1/1
Działka nr …. bez założonej księgi wieczystej- udział we władaniu nieruchomością…., …., …., …. oraz …..
Działka nr … bez założonej księgi wieczystej- udział we władaniu nieruchomością …., …, …, …. oraz …..
Nieruchomości sąsiadują ze sobą.
Wnioskodawca oraz Uczestnicy w osobach…, …,…. a także ….(osoba trzecia) nabyli części we współwłasności ww. nieruchomości oraz prawo ich władania w następujący sposób:
Ww. nieruchomości (tj. udziały w nich) były nabywane sukcesywnie przez …(teścia ….oraz dziadka …. Oraz ….) oraz ….(męża ….) w latach 2007- 2013. Nabycia nie następowały przez ….ani ….w ramach prowadzonej, zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Na dzień złożenia wniosku ….pozostaje osobą małoletnią (nie ukończyła 18 roku życia).
W dniu 22 kwietnia 2014 r. Pan … darował swojej córce …. swoje udziały w nieruchomości objętej księgą wieczystą numer…., objętej księgą wieczystą numer…., objętej księgą wieczystą numer…., objętej księgą wieczystą numer….., objętej księgą wieczystą numer…., objętej księgą wieczystą numer…..
Po dniu ww. umowy darowizny ….nabyła dodatkowo udział w działce …., udziały w działkach … i …. oraz udziały w działce nr A.
….nabyła udziały w ww. nieruchomościach w darowiźnie od swojego męża…., na podstawie umowy z dnia … 2014 r.
Po dniu ww. umowy darowizny … nabyła dodatkowo udział w działce S, udziały w działkach … i … oraz udziały w działce nr A.
W dniu …. 2021 r. zmarła Pani …pozostawiając po sobie spadkobierców w osobach męża … oraz dwóch córek: …. oraz małoletniej córki….. Zgodnie z protokołem dziedziczenia objętym aktem notarialnym z dnia …2022 r. sporządzonym przez notariusza zostali oni powołani do spadku po zmarłej …. w równych udziałach wynoszących 1/3 części.
Do dnia złożenia niniejszego wniosku miały miejsce następujące, istotne czynności dotyczące ww. nieruchomości:
W dniu …2014 r. Pan … oraz Pan …podpisali umowę z Pracownią … dotyczącą organizacji konkursu architektonicznego na „…." dotyczącą ww. nieruchomości. Konkurs miał dotyczyć nieruchomości darowanych przez Pana … Pani …. oraz przez Pana ….Pani…. Informacje o konkursie zostały umieszczone w internecie. Z konkursu został wyłoniony zwycięzca. Do dnia dzisiejszego koncepcja wyłoniona w ramach konkursu nie została zrealizowana.
W dniu …. 2014 r. – została wydana decyzja Zarządu Woj. … w sprawie zezwolenia na przebudowę istniejącego zjazdu z drogi wojewódzkiej nr ….na teren działek …. i….. Z decyzji wynika m.in. że wnioskodawcą była Pani …. oraz Pani …. W decyzji wskazano, ze na wskazanych działkach „….". Decyzja wygasła bez wykonania w oparciu o nią zjazdu.
W … 2017 r. – na zlecenie Pani ….oraz Pani ….został opracowany „Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z odcinka drogi wojewódzkiej nr ….na długości 175 m. W operacie została opisana inwestycja w związku z którą był sporządzany operat „….”.
W dniu … 2017 r. Pani …. oraz Pani …. udzieliły pełnomocnictwa w celu pozyskania pozwolenia wodnoprawnego i innych uzgodnień projektowych w ramach realizacji zadania projektowego: „…." w związku z planowaną inwestycją pn. „….”.
W dniu ….2017 r. Starosta decyzją nr …. udzielił Pani …. oraz Pani …..pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzenie do ziemi działki nr ….oczyszczonych ścieków opadowych i roztopowych oraz na wykonanie na działce ….wylotu drenażu rozsączającego (w decyzji wprost wskazano, że pozwolenie jest uzyskiwane w ramach inwestycji pn. „…..”.
W dniu … 2018 r. Pani …..oraz Pani …. zwróciły się do Zarządu Dróg Wojewódzkich o udzielenie zgody na wykonanie u wylotu działek nr …. i …. na drodze wojewódzkiej nr …. (ul. ….) 2 odwiertów geotechnicznych w celu określenia warunków geologicznych dla projektowanego zjazdu na drogę wojewódzką.
W dniu …2018 r. Pani … udzieliła Panu …pełnomocnictwa do zawarcia umowy zlecenia dotyczącej doradztwa związanego z doprowadzeniem do zawarcia umowy sprzedaży niezabudowanej nieruchomości, położonej w …., o łącznej powierzchni ok. 10ha, na warunkach ustalonych przez pełnomocnika. Umowa zlecenia została zawarta w dniu …. 2018 r. a w dniu ….2018 r. nie został wskazany potencjalny nabywca a zatem zwrócono się do zleceniobiorcy o zwrot przekazanych dokumentów. Pani ….udzieliła podobnego pełnomocnictwa Panu …..
W dniu …. 2019 r.-Zarząd Województwa … wydał decyzję nr …. w sprawie zezwolenia na przebudowę istniejącego zjazdu z drogi wojewódzkiej nr … na teren działek … i ….. Z decyzji wynika m.in., że wnioskodawcą jest Pani …. oraz Pani …., w decyzji wskazano, że decyzja jest wydawana w celu skomunikowania inwestycji pn. „ ….”..
W dniu …2019 r. … oraz ….udzieliły Fundacji …. zezwolenia na dysponowanie ww. nieruchomościami na cele budowlane. Fundacja …. zawarła z biurem projektowym umowę o podjęcie czynności zmierzających do uzyskania prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę kompleksu hotelowo-rekreacyjnego w …. – ETAP I – na działkach …., …, …, …., …, …., …, …., … oraz w efekcie tych działań uzyskała pozwolenie na budowę.
Pozwolenie na budowę zostało faktycznie uzyskane. Decyzją nr … z ….2019 r. (….), wydaną na rzecz Fundacji … z siedzibą w …., Starosta … zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę kompleksu hotelowo-rekreacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości …., na działkach nr …., …., …, …., …., …, ….. Pozwolenie ostatecznie zostało przeniesione przez Fundację … na rzecz … i …. decyzją nr …. z …2023 r. Budowa została rozpoczęta.
Planowana jest sprzedaż przez wszystkich współwłaścicieli ich udziałów w ww. Nieruchomościach oraz prawa władania na rzecz Y sp. z o. o. Wynagrodzenie Wnioskodawcy … i Uczestników…., …, …. oraz …. (każdego z osobna) z tytułu sprzedaży udziałów w ww. nieruchomościach będzie przekraczało 200.000 zł.
Sprzedający nigdy nie wprowadzili ww. nieruchomości do żadnych działalności gospodarczych ani nie amortyzowali ich.
….prowadzi działalność gospodarczą ale żadnej z ww. nieruchomości nigdy nie wprowadził do działalności gospodarczej.
….prowadzi działalność gospodarczą ale również i on żadnej z ww. nieruchomości nigdy nie wprowadził do działalności gospodarczej.
…..jest zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa „….” Hotel, Restauracja …. w spadku po zmarłej…., która prowadziła działalność gospodarczą pod firmą „…" Hotel, Restauracja ….. …. nigdy nie wprowadziła żadnej z ww. nieruchomości do swojej zarejestrowanej działalności gospodarczych ani nie amortyzowała żadnej z ich.
Żaden ze sprzedających nigdy nie odliczał VAT w związku z zakupem nieruchomości. Zakup działek następował od osób prywatnych, niebędących czynnymi podatnikami VAT i czynności nie podlegały również opodatkowaniu VAT.
Wszystkie ww. nieruchomości są niezabudowane i zostaną sprzedane w ramach jednej transakcji (składającej się z jednej lub większej liczby umów) ze spółką Y sp. z o. o. Spółka Y sp. z o.o. chce nabyć ww. nieruchomości na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością opodatkowaną tj. działalnością deweloperską. Planowana w obiekcie działalność w żadnej części nie będzie zwolniona z VAT. Y sp. z o. o. jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
W ramach transakcji umowa sprzedaży zostanie poprzedzona przedwstępną umową sprzedaży w ramach, której strony zobowiążą się do zawarcia umowy przyrzeczonej, określą jej warunki, a ponadto sprzedający:
1.udzielą kupującemu zgody na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 i art. 32 ust. 4 pkt 2) ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane,
2.udzielą kupującemu oraz osobom przez niego wskazanym, w tym członkom personelu i architektom, pełnomocnictwa z prawem substytucji do reprezentowania sprzedających przed: organami administracji rządowej i samorządowej, urzędami, instytucjami, strażami, dostawcami mediów oraz wszystkimi osobami, w toku wszelkich postępowań dotyczących lub związanych z planowaną przez kupującego inwestycją, w tym zmierzających do uzyskania wszelkich koniecznych stanowisk, uzgodnień i decyzji, w tym pozwolenia na budowę inwestycji, w imieniu sprzedających lub własnym - w zakresie w jakim zgoda, o której mowa w pkt 1 powyżej byłaby nie wystarczająca oraz do składania w imieniu sprzedających, w związku z ww. postępowaniami, wszelkich oświadczeń, wniosków, odwołań, zażaleń, skarg, cofania i modyfikowania złożonych wniosków.
Na podstawie powyższych upoważnień kupujący będzie prowadził postępowanie w sprawie uzyskania pozwolenia na budowę, a także wszelkie inne postępowania związane z procesem budowlanym.
Na terenie na którym są położone ww. nieruchomości obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, uchwalony Uchwałą NR …. Rady Gminy … z dnia …. 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy …(Dziennik Urzędowy Województwa … z … 2014 r., poz. …). Według obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczenie ww. nieruchomości jest następujące:
Dla działek nr…, …., … i ….-K/5.US – Tereny zabudowy usług sportu.
Dla działek nr…, …, …, …., …., …., …., …., …. i ….- K/8.UU – Tereny Zabudowy Usług.
Dla działek nr … i …. – K/3.L – Tereny lasów.
Dla działek nr …, …. i …. – KDZ – Tereny dróg publicznych zbiorczych.
Działki nr …, …, …., …, …. i … usytuowane są na terenie przyległym do pasa drogi oznaczonej symbolem KDZ – Tereny dróg publicznych zbiorczych.
Dla działek nr …. i …. – K/5.US – Tereny zabudowy usług sportu.
Dla działek nr …., …., …. w około 2/4 części i …. w około 1/3 części – K/8.UU – Tereny Zabudowy Usług.
Dla działki nr …. w około 2/3 części – K/1.L – Tereny lasów.
Dla działki nr …. w około 1/4 części – K/2.L – Tereny lasów.
Dla działki nr …. w około 1/4 części – KDW – Tereny ciągów pieszo-jezdnych.
Działki nr …. i ….. usytuowane są na terenie przyległym do pasa drogi oznaczonej symbolem KDZ– Tereny dróg publicznych zbiorczych.
Dla działek nr …, …, …, …, …, …, …. w około 1/2 części i nr … w około 1/7 części – L/1.US – Tereny zabudowy usług sportu.
Dla działek nr …., …, … w około 1/2 części, nr … w około 6/7 części, nr A w około 1/3 części, nr … w około 1/4 części, nr … w około 3/5 części, nr ….w około 2/3 części i nr … w około 1/2 części – L/1.L – Tereny lasów.
Dla działek nr …, …, nr … w około 3/4 części, nr … w około 2/5 części i nr … w ok. 1/3 części – L/1.UT – Tereny zabudowy Usług Turystycznych.
Dla działki nr A w około 2/3 części — L/1.ZP — Zieleń urządzona w postaci parków, skwerów, ciągów zieleni towarzyszącym terenom mieszkaniowym.
Dla działki nr … w około 1/2 części – L/18.MN – Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej.
Dla działki nr …. w około 1/2 części – L/1.US – Tereny zabudowy usług sportu.
Dla działek nr … w około 1/2 części, nr A w około 1/3 części, nr … w około 3/5 części i nr … w około 1/2 części – L/1.L – Tereny lasów.
Dla działek nr … w około 1/5 części i nr …. w około 1/2 części – L/1.UT – Tereny zabudowy Usług Turystycznych.
Dla działki nr … w około 1/5 części – KDW – Tereny ciągów pieszo-jezdnych.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo następujące informacje:
Przedstawicielem ustawowym Pani ….jest jej ojciec …(Wnioskodawca) i to on dokonuje w imieniu Pani …czynności prawnych oraz występuje przed sądami i urzędami.
Nabycie udziałów po 333/92160 prawa własności przez … i ….
…. i ….nabyły równe udziały po 333/92160 w prawie własności działki A na podstawie umowy sprzedaży i umowy przeniesienia posiadania z dnia …2014 r., akt notarialny rep. A nr …. ….reprezentował przy umowie …. na podstawie udzielonego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego (zgodnie z adnotacją w akcie - akt z … 2014 r., rep. A nr …w aktach ….). ….reprezentował przy umowie ….na podstawie udzielonego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego (zgodnie z adnotacją w akcie - akt z …. 2014 r., rep. A nr …. w aktach ….).
Nabycie udziałów po 6/1536 prawa własności przez ….i ….
…. i …. nabyły równe udziały po 6/1536 w prawie własności działki nr A na podstawie umowy sprzedaży z …2014 r. (akt notarialny rep. A nr ….). …reprezentował przy umowie ….na podstawie udzielonego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego (zgodnie z adnotacją w akcie - akt z ….2014 r., rep. A nr ….w aktach ….). ….reprezentował przy umowie ….na podstawie udzielonego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego (zgodnie z adnotacją w akcie - akt z ….. 2014 r., rep. A nr …. w aktach ….).
Nabycie udziałów po 333/184320 prawa własności przez ….i ….
….i …nabyły równe udziały po 333/184320 w prawie własności działki A na podstawie umowy sprzedaży z …2015 r. (akt notarialny rep. A nr….). …. reprezentował przy umowie …na podstawie udzielonego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego (zgodnie z adnotacją w akcie - akt z … 2014 r., rep. A nr ….w aktach…). … reprezentował przy umowie …. na podstawie udzielonego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego (zgodnie z adnotacją w akcie - akt z … 2014 r., rep. A nr … w aktach …).
Na pytanie Organu „Czy dla działki nr A oznaczonej w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego symbolem L/1.ZP – Zieleń urządzona w postaci parków, skwerów, ciągów zieleni towarzyszącym terenom mieszkaniowym oraz symbolem L/1.L – Tereny lasów, dopuszczalna jest możliwość zabudowy?”, odpowiedzieli Państwo, że „Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego przewiduje w zakresie przeznaczenia tego terenu i możliwości zabudowy następujący zapis:
Dla terenów oznaczonych symbolem L/1.L ustala się:
1)Podstawowe przeznaczenie terenu: lasy wraz z polanami, drogami i ścieżkami śródleśnymi, stałymi i sezonowymi wodami powierzchniowymi;
2)Nakaz ochrony i utrzymania lasów, ze względu na zachowanie różnorodności przyrodniczej, leśnych zasobów genetycznych i walorów krajobrazowych;
3)Zakaz zabudowy za wyjątkiem dopuszczonej na podstawie przepisów o lasach oraz wymienionej w pkt 4;
4)Dopuszczenie dróg do gruntów rolnych i leśnych, tras turystycznych i rowerowych, ścieżek dydaktycznych i miejsc widokowych, infrastruktury technicznej w postaci sieci podziemnych, podziemnych ujęć wody oraz na wodach powierzchniowych, z zastrzeżeniem zachowania drożności lokalnych korytarzy ekologicznych.
Dla terenów oznaczonych symbolem L/1.ZP ustala się:
1)Podstawowe przeznaczenie terenu: zieleń urządzona w postaci parków, skwerów, ciągów zieleni towarzyszących terenom mieszkaniowym i terenom;
2)Dopuszczone przeznaczenie terenów: funkcje rekreacyjne w terenach M/1.ZP,
2)Nakazy:
a)powierzchnia utwardzona - nie więcej niż 20% powierzchni terenu,
b)stosowanie indywidualnych rozwiązań w zakresie: nawierzchni, obiektów małej architektury, informacji wizualnej, lokalnych zadaszeń lub przykryć, zieleni urządzonej wysokiej i niskiej, oświetlenia,
c)zachowania istniejącego starodrzewu i jego odnowy;
3)Zakazy:
a)lokalizacji zabudowy za wyjątkiem architektury parkowej,
b)likwidacji istniejącego zadrzewienia za wyjątkiem zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników terenów o symbolach L/1.UT, K/8.UU,
c)grodzenia nieruchomości w terenie oznaczonym symbolem L/1.ZP;
4)Dopuszczenia:
a)założenia wodne, zbiorniki małej retencji w formie suchych polderów z zastrzeżeniem zachowania drożności lokalnych korytarzy ekologicznych,
b)zagospodarowanie rekreacyjne, place zabaw dla dzieci,
c)nowe nasadzenia zieleni średniej i wysokiej,
d)ścieżki zdrowia, pola gier o naturalnych trawiastych nawierzchniach,
e)infrastruktury technicznej w postaci sieci podziemnych,
f)dróg do gruntów rolnych i leśnych,
g)prowadzenia działalności edukacyjno - rekreacyjnej związanej z gospodarką rolną w terenie M/1.ZP.”
Dla działki nr A nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i taka decyzja nie będzie wydana do momentu planowanej sprzedaży. Działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego a zatem dla tego terenu nie może być wydana decyzja o warunkach zabudowy.
Dla działki nr … nie zostało wydane pozwolenie na budowę i takie pozwolenie nie będzie wydane do momentu planowanej sprzedaży.
Decyzją Starosty … z dnia ….2019 r. numer…., znak …zatwierdzono projekt budowlany i udzielono pozwolenia na budowę obejmującego budowę kompleksu hotelowo-rekreacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w m. …., na dz. nr ewid…., …., …, .., .., …, ….
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla działki będącej przedmiotem wniosku, tj. działki nr A są wyznaczone linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, tj. linie rozgraniczające oddzielające część działki przeznaczoną pod zabudowę od części działki nieprzeznaczonej pod zabudowę.
…, …, … oraz … w ramach planowanej umowy przedwstępnej oświadczą ponadto, że:
1)udzielą Spółce pod firmą: Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zgody na dysponowanie wyżej opisanymi Nieruchomości na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 i art. 32 ust. 4 pkt 2) ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane.
2)udzielą kupującemu oraz osobom przez niego wskazanym, w tym członkom personelu i architektom, pełnomocnictwa z prawem substytucji do reprezentowania Zobowiązanych do sprzedaży przed: organami administracji rządowej i samorządowej, urzędami, instytucjami, strażami, dostawcami mediów oraz wszystkimi osobami, w toku wszelkich postępowań dotyczących lub związanych z planowaną przez Spółkę inwestycją, w tym zmierzających do uzyskania wszelkich koniecznych stanowisk, uzgodnień i decyzji, w tym pozwolenia na budowę inwestycji, w imieniu Zobowiązanych do sprzedaży lub własnym - w zakresie w jakim zgoda, o której mowa w pkt 1) powyżej byłaby nie wystarczająca oraz do składania w imieniu Zobowiązanych do sprzedaży, w związku z ww. postępowaniami, wszelkich oświadczeń, wniosków, odwołań, zażaleń, skarg, cofania i modyfikowania złożonych wniosków.
….ww. upoważnień i pełnomocnictw nie udzieli z uwagi na fakt, że pozostaje małoletnią. W związku z tym Y uzyska pełne prawo do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane oraz pełne umocowanie do występowania w imieniu wszystkich współwłaścicieli przed organami administracji rządowej i samorządowej, urzędami, instytucjami, strażami, dostawcami mediów oraz wszystkimi osobami, w toku wszelkich postępowań dotyczących lub związanych z planowaną przez Spółkę inwestycją, w tym zmierzających do uzyskania wszelkich koniecznych stanowisk, uzgodnień i decyzji, w tym pozwolenia na budowę inwestycji tylko jeśli dojdzie do skutku negocjowany przez Strony wariant sprzedaży, w ten sposób że udziały … we wszystkich ww. nieruchomościach zostaną sprzedane od razu w całości w ramach Etapu I a zatem … nie będzie już uczestniczyła w Etapie II.
Do momentu sprzedaży Kupujący na działce będącej przedmiotem sprzedaży nie będzie dokonywał inwestycji infrastrukturalnych. Będzie jedynie uprawniony do podejmowania działań mających na celu uzyskanie przez niego własnej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Kupujący nie poniósł i nie poniesie jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z działką będącą przedmiotem sprzedaży do momentu zawarcia umowy sprzedaży za wyjątkiem nakładów na prace projektowe oraz działań mających na celu uzyskanie przez niego własnej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Sprzedający … pozostaje od dnia ..2007 r. czynnym podatnikiem podatku VAT i jest nim nieprzerwanie nadal w związku z opisaną niżej działalnością gospodarczą.
Sprzedająca … nie była i nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Sprzedająca …. osobiście nie była i nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. …. nie wyklucza, że zarejestruje się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług przed dniem zawarcia ww. Umów Przyrzeczonych, jeśli w ramach niniejszej interpretacji o którą się ubiega planowana transakcja zostanie uznana za podlegającą opodatkowaniu VAT.
….jest zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa w spadku „….” Hotel, Restauracja …. w spadku po zmarłej…, która prowadziła działalność gospodarczą pod firmą „…” Hotel, Restauracja…. . ….nigdy nie wprowadziła żadnej z ww. nieruchomości do swojej zarejestrowanej działalności gospodarczych ani nie amortyzowała żadnej z ich. Przedsiębiorstwo w spadku posiada NIP i jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT.
Sprzedająca …. nie jest i nie była nigdy zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. … nie wyklucza, ze zarejestruje się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług przed dniem zawarcia ww. Umów Przyrzeczonych, jeśli w ramach niniejszej interpretacji o którą się ubiega planowana transakcja zostanie uznana za podlegającą opodatkowaniu VAT.”
Sprzedający ….prowadzi działalność gospodarczą od dnia …2007 r. Nie jest to działalność w zakresie obrotu nieruchomościami.
Przedmiotem prowadzonej działalności jest następujące PKD:
45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
45.11.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek,
45.19.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
45.31.Z Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
45.32.Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
45.40.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do nich,
52.21.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy,
55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
77.11.Z Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek,
77.12.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
77.21.Z Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego,
77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
Sprzedająca …. nie prowadziła i nie prowadzi działalności gospodarczej.
Sprzedająca …. nie prowadzi i nie prowadziła osobiście działalności gospodarczej w szczególności w zakresie obrotu nieruchomościami. ….jest zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa w spadku „….” Hotel, Restauracja …..w spadku po zmarłej…., która prowadziła działalność gospodarczą pod firmą „…” Hotel, Restauracja….. ….nigdy nie wprowadziła żadnej z ww. nieruchomości do swojej zarejestrowanej działalności gospodarczych ani nie amortyzowała żadnej z ich.
Sprzedająca ….nie prowadzi i nie prowadziła działalności gospodarczej. ….nie wyklucza, że zarejestruje się przedsiębiorca przed dniem zawarcia ww. Umów Przyrzeczonych, jeśli w ramach niniejszej interpretacji o którą się ubiega planowana transakcja zostanie uznana za podlegającą opodatkowaniu VAT.”
Sprzedający…, ….oraz … nabyli ww. nieruchomości w spadku po zmarłej... Spadek został nabyty na podstawie ustawy (dziedziczenie ustawowe zgodne z art. 931 kc), w równych częściach po 1/3. Nabycie zostało stwierdzone aktem notarialnym - aktem poświadczenia dziedziczenia, rep. A nr…., sporządzonym …2022 roku. Spadkobiercy nie nabyli nieruchomości w spadku w celu ich późniejszej odsprzedaży ani nie mieli na celu realizacji na nich inwestycji. ….nabyła udziały w ww. nieruchomościach dnia …2014 na podstawie umowy darowizny rep. A nr…. Darowiznę dostała od męża. Celem umowy było nieodpłatne przeniesienie nieruchomości na….. . ….na dzień nabycia nie miała zamiaru ich późniejszej odsprzedaży ani nie miał na celu realizacji na nich inwestycji oraz dokupiła w sposób wskazany w odpowiedzi na pytanie nr 2 dla celu powiększenia swojego majątku prywatnego i lokaty kapitału.”
…. nie korzystał ani nie korzysta z nieruchomości dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Działki nie byty wykorzystywane w ogóle a …je jedynie utrzymywał tj. płacił podatek, kosił trawę, uprzątał w razie potrzeby.
…. nie wykorzystywał nieruchomości wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.
…nie wykorzystywał nieruchomości w celu realizacji inwestycji.
…nie korzystał ani nie korzysta z nieruchomości dla swoich celów osobistych.
…nie oddawała i nie oddaje ich w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów.
….nie korzystała ani nie korzysta z nieruchomości dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Działka nie była wykorzystywana w ogóle a ….(za pomocą swojego ojca) ją jedynie utrzymywała tj. płaciła podatek, kosiła trawę, uprzątała w razie potrzeby.
….nie wykorzystywała nieruchomości wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.
….nie wykorzystywała nieruchomości w celu realizacji inwestycji.
…..nie korzystała ani nie korzysta z nieruchomości dla swoich celów osobistych.
…nie oddawała i nie oddaje ich w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów.
….nie korzystała ani nie korzysta z nieruchomości dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Działka nie była wykorzystywana w ogóle a …ją jedynie utrzymywała tj. płaciła podatek, kosiła trawę, uprzątała w razie potrzeby.
….nie wykorzystywała nieruchomości wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.
…. nie wykorzystywała nieruchomości w celu realizacji inwestycji.
…. nie korzystała ani nie korzysta z nieruchomości dla swoich celów osobistych.
….nie oddawała i nie oddaje ich w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów.
…. nie korzystała ani nie korzysta z nieruchomości dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Działka nie była wykorzystywana w ogóle a …. ją jedynie utrzymywała tj. płaciła podatek, kosiła trawę, uprzątała w razie potrzeby.
….nie wykorzystywała nieruchomości wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.
….nie wykorzystywała nieruchomości w celu realizacji inwestycji.
…. nie korzystała ani nie korzysta z nieruchomości dla swoich celów osobistych.
….nie oddawała i nie oddaje ich w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów.
Jak wskazano we wniosku …podjęła wspólnie z … następujące czynności, które jej zdaniem uatrakcyjniły nieruchomości (jako całość przy czym nie wszystkie działania dotyczyły bezpośrednio działek o których mowa we wniosku) jako potencjalnie inwestycyjne:
W dniu ….2014 r. – została wydana decyzja Zarządu Woj. … w sprawie zezwolenia na przebudowę istniejącego zjazdu z drogi wojewódzkiej nr … na teren działek …. i ….. Z decyzji wynika m.in. że wnioskodawcą była Pani …oraz Pani….. W decyzji wskazano, że na wskazanych działkach „….". Decyzja wygasła bez wykonania w oparciu o nią zjazdu.
W .. 2017 r. - na zlecenie Pani … oraz Pani ….został opracowany „….”. W operacie została opisana inwestycja w związku z którą był sporządzany operat „…”.
W dniu …2017 r. Pani ….oraz Pani …udzieliły pełnomocnictwa w celu pozyskania pozwolenia wodnoprawnego i innych uzgodnień projektowych w ramach realizacji zadania projektowego: „…” w związku z planowaną inwestycją pn. „…”..
W dniu ….2017 r. Starosta … decyzją nr …udzielił Pani … oraz Pani ….pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzenie do ziemi działki nr …. oczyszczonych ścieków opadowych i roztopowych oraz na wykonanie na działce ….wylotu drenażu rozsączającego (w decyzji wprost wskazano, że pozwolenie jest uzyskiwane w ramach inwestycji pn. „….”.
W dniu …2018 r. Pani …oraz Pani …zwróciły się do Zarządu Dróg Wojewódzkich o udzielenie zgody na wykonanie u wylotu działek nr … i … na drodze wojewódzkiej nr … (ul. …) 2 odwiertów geotechnicznych w celu określenia warunków geologicznych dla projektowanego zjazdu na drogę wojewódzką.
W dniu …2018 r. Pani …udzieliła Panu …pełnomocnictwa do zawarcia umowy zlecenia dotyczącej doradztwa związanego z doprowadzeniem do zawarcia umowy sprzedaży niezabudowanej nieruchomości, położonej w …., o łącznej powierzchni ok. 10ha, na warunkach ustalonych przez pełnomocnika. Umowa zlecenia została zawarta w dniu … 2018 r. a w dniu ….2018 r. nie został wskazany potencjalny nabywca a zatem zwrócono się do zleceniobiorcy o zwrot przekazanych dokumentów. Pani …udzieliła podobnego pełnomocnictwa Panu….
W dniu … 2019 r. – Zarząd Województwa… wydał decyzję nr …. w sprawie zezwolenia na przebudowę istniejącego zjazdu z drogi wojewódzkiej nr … na teren działek … i ….. Z decyzji wynika m.in., że wnioskodawcą jest Pani …oraz Pani…, w decyzji wskazano, że decyzja jest wydawana w celu skomunikowania inwestycji pn. „…”..
W dniu …2019 r. …oraz …udzieliły Fundacji …zezwolenia na dysponowanie ww. nieruchomościami na cele budowlane. Fundacja … zawarła z biurem projektowym umowę o podjęcie czynności zmierzających do uzyskania prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę kompleksu hotelowo-rekreacyjnego w …. - ETAP I - na działkach…., …., …., …., …., …., …., …., …oraz w efekcie tych działań uzyskała pozwolenie na budowę.
…nie prowadziła i nie prowadzi żadnych innych działań, żeby uatrakcyjnić nieruchomość dla celów sprzedaży lub podnieść jej wartość.
…zgodnie z opisem wskazanym we wniosku przejęła od Fundacji …pozwolenie na budowę opisane we wniosku i rozpoczęła budowę. Budowa znajduje się na wstępnym etapie prac (zgodnie z dziennikiem budowy wykonani jedynie zebranie wierzchniej warstwy ziemi przy wjeździe na działkę w celu umożliwienia wjazdu sprzętu budowlanego - wpis został dokonany dnia … 2022 r. i od tamtej pory prace budowlane nie postępują).
….nie podzieliła nieruchomości.
…, ….ani ….nie podzielili nieruchomości.
…, …, …oraz …wiadomo, że … podejmował działania opisane we wniosku o wydanie interpretacji, które ich zdaniem uatrakcyjniały nieruchomości jako potencjalnie inwestycyjne (w tym objętą wnioskiem) tj. w dniu …2014 r. Pan ….oraz Pan …podpisali umowę z Pracownią dotyczącą organizacji konkursu architektonicznego na „…" dotyczącą m.in. ww. nieruchomości. Konkurs miał dotyczyć nieruchomości darowanych przez Pana …Pani …oraz przez Pana …Pani …. Informacje o konkursie zostały umieszczone w internecie. Z konkursu został wyłoniony zwycięzca. Do dnia dzisiejszego koncepcja wyłoniona w ramach konkursu nie została zrealizowana.
…, ….ani ….nie prowadzili i nie prowadzą żadnych innych działań, żeby uatrakcyjnić nieruchomość dla celów sprzedaży lub podnieść jej wartość.”
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, którym objęte są nieruchomości (działki) będące przedmiotem sprzedaży, nie został ustalony, na wniosek…., ….., …ani…..
Ani…., ani…, ani…, ani …nie występowali ani nie będą występowali o zmianę przeznaczenia terenu dla działek będących przedmiotem wniosku.
Żadna działka będąca przedmiotem wniosku nie była ani nie jest wykorzystywana przez…, ani…., ani…., ani ….do prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Z ww. gruntu ani…, ani…, ani…, ani ….nie dokonywali sprzedaży ewentualnych płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.
…nie posiada statusu rolnika ryczałtowego w myśl art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.
…nie posiada statusu rolnika ryczałtowego w myśl art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.
….nie posiada statusu rolnika ryczałtowego w myśl art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.
…nie posiada statusu rolnika ryczałtowego w myśl art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.”
W dniu …2018 r. Pani …udzieliła Panu …pełnomocnictwa do zawarcia umowy zlecenia dotyczącej doradztwa związanego z doprowadzeniem do zawarcia umowy sprzedaży niezabudowanej nieruchomości, położonej w …, o łącznej powierzchni ok. 10ha, na warunkach ustalonych przez pełnomocnika. Umowa zlecenia została zawarta w dniu …2018 r. a w dniu …2018 r. nie został wskazany potencjalny nabywca a zatem zwrócono się do zleceniobiorcy o zwrot przekazanych dokumentów. Pani ….udzieliła podobnego pełnomocnictwa Panu... Zawarta wówczas umowa nie przyniosła rezultatu w postaci doprowadzenia do jakiejkolwiek umowy przedwstępnej czy umowy sprzedaży.
Ani…, ani.., ani…., ani ….nie ogłaszali o chęci sprzedaży działek będących przedmiotem wniosku w środkach masowego przekazu.
Kontakt z Kupującym został nawiązany za pośrednictwem.., który poznał osobiście przedstawicieli Kupującego przy okazji prowadzenia własnej firmy budowlanej. ….przekazał informacje o potencjalnie zainteresowanym zakupem nieruchomości …. a także współwłaścicielom innych nieruchomości tj. ….., … oraz…..
W dniu ….2014 r. Pan ….oraz Pan …podpisali umowę z Pracownią dotyczącą organizacji konkursu architektonicznego na „…." dotyczącą m.in. ww. nieruchomości. Konkurs miał dotyczyć nieruchomości darowanych przez Pana ….Pani …oraz przez Pana ….. Pani….. Informacje o konkursie zostały umieszczone w internecie. Z konkursu został wyłoniony zwycięzca. Do dnia dzisiejszego koncepcja wyłoniona w ramach konkursu nie została zrealizowana.
Innych działań marketingowych nie prowadzono.
Na decyzję … o sprzedaży działek będących przedmiotem wniosku wpłynął fakt nawiązania kontaktu z zainteresowanym kontrahentem (Kupujący) oraz akceptowalne warunki finansowe transakcji.
Na decyzję ….o sprzedaży działek będących przedmiotem wniosku wpłynął fakt nawiązania kontaktu z zainteresowanym kontrahentem (Kupujący) oraz akceptowalne warunki finansowe transakcji.
Na decyzję …o sprzedaży działek będących przedmiotem wniosku wpłynął fakt nawiązania kontaktu z zainteresowanym kontrahentem (Kupujący) oraz akceptowalne warunki finansowe transakcji.
Na decyzję ….o sprzedaży działki będących przedmiotem wniosku wpłynął fakt nawiązania kontaktu z zainteresowanym kontrahentem (Kupujący) oraz akceptowalne warunki finansowe transakcji.”
Oprócz zapłaty ze środków należnych podatków i składek …nie wie jeszcze na jakie cele przeznaczy środki ze sprzedaży udziałów w działce będącej przedmiotem wniosku. Nie wyklucza, że kupi za nie inne składniki swojego majątku, lub zainwestuje, lub pozostawi na koncie jako zabezpieczenie dalszego życia lub udzieli darowizny najbliższej rodzinie lub wyda.
Oprócz zapłaty ze środków należnych podatków i składek ….nie wie jeszcze na jakie cele przeznaczy środki ze sprzedaży udziałów w działce będącej przedmiotem wniosku. Nie wyklucza, że kupi za nie inne składniki swojego majątku, lub zainwestuje, lub pozostawi na koncie jako zabezpieczenie dalszego życia lub udzieli darowizny najbliższej rodzinie lub wyda.
Oprócz zapłaty ze środków należnych podatków i składek ….nie wie jeszcze na jakie cele przeznaczy środki ze sprzedaży udziałów w działce będącej przedmiotem wniosku. Nie wyklucza, że kupi za nie inne składniki swojego majątku, lub zainwestuje, lub pozostawi na koncie jako zabezpieczenie dalszego życia lub udzieli darowizny najbliższej rodzinie lub wyda.
Oprócz zapłaty ze środków należnych podatków i składek ….nie wie jeszcze na jakie cele przeznaczy środki ze sprzedaży udziałów w działce będącej przedmiotem wniosku. Nie wyklucza, że kupi za nie inne składniki swojego majątku, lub zainwestuje, lub pozostawi na koncie jako zabezpieczenie dalszego życia lub udzieli darowizny najbliższej rodzinie lub wyda.
Na pytanie Organu „Czy Sprzedający dokonywał wcześniej sprzedaży nieruchomości, a jeśli tak – to prosimy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:
a)kiedy i w jaki sposób Sprzedający wszedł w posiadanie tych nieruchomości?
b)w jakim celu nieruchomości te zostały przez Sprzedającego nabyte?
c)w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?
d)kiedy Sprzedający dokonał ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?
e)ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, a jeśli zabudowanych - to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?”,
wskazali Państwo:
„Odpowiedź dot….., …. oraz….:
Dnia …2024 r….., ….oraz ….sprzedali udziały w działce nr …. o powierzchni 0,0722 ha, położonej w … przy ul. ….. …. posiadał w nieruchomości udział w wysokości 1/24, …posiadała w nieruchomości udział w wysokości 1/24, ….posiadała w nieruchomości udział w wysokości 1/24.
Sprzedający…., …. oraz ….nabyli ww. udziały w nieruchomości w spadku po zmarłej ….. Spadek został nabyty na podstawie ustawy (dziedziczenie ustawowe zgodne z art. 931 kc), w równych częściach po 1/3. Nabycie zostało stwierdzone aktem notarialnym - aktem poświadczenia dziedziczenia, rep. A nr…, sporządzonym ….2022 roku. Spadkobiercy nie nabyli nieruchomości w spadku w celu ich późniejszej odsprzedaży ani nie mieli na celu realizacji na nich inwestycji.
Nieruchomości nie były wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży - stały puste.
Przyczyną sprzedaży był fakt, że nieruchomość była współwłasnością 5 osób. Udziałowcy większościowy nalegali na sprzedaż, na co przystali…, … oraz …..
Ww. nieruchomość stanowiła jedną parcelę gruntową, zabudowaną murowanym budynkiem mieszkalnym, jednorodzinnym, podpiwniczonym o łącznej powierzchni 159,60 m2 oraz murowanym budynkiem gospodarczym o powierzchni zabudowy 13,00 m2. Udziały w tej nieruchomości ….również nabywał w spadku po swojej mamie (nieruchomość stanowiła dom rodzinny dziadków….).
Odpowiedź dot…..:
Dnia …2014 na podstawie umowy darowizny rep. A nr …Wnioskodawczyni nabyła działkę nr…, działkę nr …oraz …. (położone w ….). Darowiznę dostała od męża. Celem umowy było nieodpłatne przeniesienie nieruchomości na Wnioskodawczynię, W momencie nabycia Wnioskodawczyni chciała ją użytkować na własne potrzeby rodzinne (pozyskiwanie owoców z sadu) i nie miała planów jej sprzedaży. Dnia … 2020 r. Wnioskodawczyni sprzedała tę nieruchomość na podstawie aktu notarialnego rep. A nr …
Ww. działki były w momencie nabycia (darowizna) oraz sprzedaży niezabudowane. Były wykorzystywane wyłącznie jako sad owocowy w celu pozyskania owoców na własne potrzeby rodzinne.
Powodem sprzedaży była chęć pozyskania pieniędzy ze sprzedaży.
Dnia … 2014 na podstawie umowy darowizny rep. A nr …Wnioskodawczyni nabyła działkę nr … (położona w ….). Darowiznę dostała od męża. Celem umowy było nieodpłatne przeniesienie nieruchomości na Wnioskodawczynię. W momencie nabycia Wnioskodawczyni miała plany budowy na tej działce domu jednorodzinnego na własne potrzeby mieszkaniowe. Plany te nie zostały zrealizowane. Dnia …2020 r. Wnioskodawczyni sprzedała tę nieruchomość na podstawie aktu notarialnego rep. A nr…..
Ww. działka była w momencie nabycia (darowizna) oraz sprzedaży niezabudowana. Działka nie była wykorzystywana - Wnioskodawczyni ją jedynie utrzymywała tj. płaciła podatek od nieruchomości, kosiła trawę, uprzątała w razie potrzeby.
Powodem sprzedaży była chęć pozyskania pieniędzy ze sprzedaży.
Dnia ….2014 r. na podstawie umowy darowizny rep. A nr ….Wnioskodawczyni nabyła również następujące udziały (w wielkości /z) w:
a)działce nr …
b)działce nr ….
c)działce ….
d)działce nr ….
e)działce nr ….
f)Działce nr ….
Wszystkie działki były i są położone w …..
Darowiznę dostała od męża. Celem umowy było nieodpłatne przeniesienie nieruchomości na Wnioskodawczynię. Działki Wnioskodawczyni wykorzystywała na własne potrzeby - rekreacyjnie. Był to teren w sąsiedztwie Jeziora …..
Ww. udziały w nieruchomościach zostały sprzedane jednemu inwestorowi na podstawie dwóch aktów notarialnych - umową z dnia ….2021 r. rep. A nr …(ta umowa była poprzedzona umową przedwstępną) oraz umową z dnia ..2022 r. rep. A nr ….(ta umowa była poprzedzona umową warunkową).
Działka nr … w momencie darowizny i na dzień sprzedaży była niezabudowana, położona w bliskim sąsiedztwie lasów, zgodnie z wypisem z ewidencji gruntów zaklasyfikowana jest jako grunty zadrzewione i zakrzewione.
Działka nr ….w momencie darowizny i na dzień sprzedaży była niezabudowana, położona w bliskim sąsiedztwie lasów, zgodnie z wypisem z ewidencji gruntów zaklasyfikowana była jako grunty zadrzewione i zakrzewione.
Działka nr ….w momencie darowizny i na dzień sprzedaży była zabudowana budynkiem (budynek użytkowy - magazyn na sprzęt do sportów wodnych i sprzęt rybacki), pomimo faktu, że budynek położony na tej działce wymagał remontu mógł być w przyszłości użytkowany zgodnie z przeznaczeniem przedmiotowej działki, powierzchnia przedmiotowej działki, jak i jej przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (tereny zabudowy usługowej sportu i rekreacji, mogące służyć organizacji imprez masowych, tj. ośrodki rekreacyjnowypoczynkowe, zespoły zamieszkania zbiorowego, kempingi, pola biwakowe itp. „1US2" (jednostka D2.1)) umożliwiały jej samodzielną (lub w powiązaniu z innymi działkami) zabudowę.
Działka nr ….w momencie darowizny i na dzień sprzedaży była niezabudowana, przy czym jej powierzchnia, ułożenie (w znacznej części pokryta skarpą) jak również fakt, że wobec bliskości zbiornika wodnego może być okresowo zalewana wodą w sposób faktyczny utrudniały lub uniemożliwiały jej zabudowę.
Działka nr …w momencie darowizny i na dzień sprzedaży była niezabudowana, położona w bliskim sąsiedztwie lasów, zgodnie z obowiązującym dla przedmiotowej działki miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa działka w znacznej części stanowiła tereny publicznych dróg głównych „KDg”, tereny lasów i obszarów z możliwością zalesienia, tereny zieleni związanej z zainwestowaniem miejskim, parki, skwery, zieleńce, zieleń izolacyjna, zadrzewienia, biorąc pod uwagę jej powierzchnię, przeznaczenie w miejscowym planie z gospodarowania przestrzennego, jak i fakt, że znajduje się ona w znacznej odległości od pozostałych działek wchodzących w skład kompleksu ww. nieruchomości niemożliwa była jej zabudowa, zarówno samodzielna jak i w połączeniu z innymi działkami.
Działka nr … w momencie darowizny i na dzień sprzedaży była zabudowana budynkiem drewnianym o przeznaczeniu rekreacyjnym, budynek położony na tej działce znajdował się w dobrym stanie technicznym, nie wymagał remontu i mógł być w każdej chwili zamieszkany lub przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej (Wnioskodawczyni nie wykorzystywała tej nieruchomości do żadnej działalności gospodarczej), przeznaczenie przedmiotowej działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (tereny zabudowy usługowej sportu i rekreacji, mogące służyć organizacji imprez masowych, tj. ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, zespoły zamieszkania zbiorowego, kempingi, pola biwakowe itp. „1US2” (jednostka D2.1), jak również fakt, że bezpośrednio graniczy z działką nr ….umożliwiały jej samodzielną (lub w powiązaniu z działką nr….) zabudowę zgodną z przeznaczeniem w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Powodem sprzedaży była chęć pozyskania pieniędzy ze sprzedaży. Za pieniądze ze sprzedaży Wnioskodawczyni zakupiła i wyremontowała mieszkanie w … na własne potrzeby mieszkaniowe, część środków została pożyczona w ramach pożyczki prywatnej a część przekazana w darowiźnie synowi.”
….nie zamierza nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży.
….nie zamierza nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży.
….nie zamierza nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży.
….nie zamierza nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży.
W piśmie z 2 lipca 2024 r. udzielili Państwo następujących odpowiedzi na pytania nr ..,… i …., zawarte w wezwaniu do uzupełnienie wniosku z 22 maja 2024 r.:
1.Data sprzedaży zależy od spełnienia warunków wskazanych przez Strony i Kupującego w zawartej umowie przedwstępnej. W załączeniu Wnioskodawca przedkłada warunki ustalone w zawartej umowie przedwstępnej, w tym wskazujące na datę zawarcia sprzedaży nieruchomości objętych wnioskiem.
2.W załączeniu Wnioskodawca przedkłada warunki ustalone w zawartej umowie przedwstępnej, w tym wskazujące na datę zawarcia sprzedaży nieruchomości objętych wnioskiem.
W załączniku wskazano na:
a)jakie konkretnie warunki zostały ustalone w przedwstępnej umowie sprzedaży, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, przenoszącej własność udziałów w działkach na Kupującego.
b)jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy przedwstępnej ciążą na Kupującym, a jakie na Sprzedających.”
[W załączeniu do pisma z 2 lipca 2024 r. Wnioskodawca zamieścił – liczący 51 stron – projekt aktu notarialnego umowy przedwstępnej, zatytułowany „Strony uzgodniły następujące warunki transakcji, które zostaną potwierdzone w zawartej w formie aktu notarialnego umowie przedwstępnej - w tym termin sprzedaży oraz jej warunki szczegółowe” – przypis Organu.]
3.Na pytanie Organu „Czy Sprzedający posiada inne nieruchomości (działki)? Jeśli tak, prosimy podać ile nieruchomości (działek), jakiego rodzaju Sprzedający posiada i wskazać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości (działek):
a)kiedy (data), w jaki sposób i w jakim celu Sprzedający nabył nieruchomość (działkę)?
b)w jaki sposób Sprzedający wykorzystywał i wykorzystuje tę nieruchomość (działkę)?
c)czy nieruchomość (działka) jest niezabudowana czy zabudowana? Jeśli jest zabudowana – czy zabudowa ma charakter mieszkalny czy użytkowy?
d)czy Sprzedający zamierza sprzedać nieruchomość (działki)?”,
wskazali Państwo:
„Tak, Sprzedający …..posiada inne nieruchomości (działki).
Sprzedający ….posiada następujące nieruchomości:
Lp | Oznaczenie nieruchomości i rodzaj | Data nabycia | Sposób nabycia | Cel nabycia | Sposób wykorzystania | Czy nieruchomość zabudowana? | Rodzaj zabudowy – mieszkalny/użytkowy | Czy zamierza sprzedać |
1 | Udział – ½ we współwłasności Nr (…) Położone w (…) | …….2021 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
2 | Własność Nr (….) Położona w (….) | ….2020 r. | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
3 | Własność nr (…) Położona w (…) | ….2020 r. | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
4 | Własność nr (….) Położona w (…) | ….2012 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
5 | Własność nr (…) Położona w (…) | ….2012 r. | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem a zabudowa nie jest wykorzystywana | tak | Dwa budynki zabudowy rolniczej – użytkowe | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
6 | Współwłasność % nr (…) Położona w (…) | …. 2004 | Akt notarialny - zakup | Własne cele mieszkaniowe | Wnioskodawca mieszka w domu | Tak | Dom mieszkalny | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
7 | Własność nr (…) Położona w (….) | …. 2019 r. | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Na gruncie rośnie las | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
8 | Współwłasność w 1/2 nr (…) Położona w (…) | …. 2007 r. | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
9 | Własność nr (…) Położona w (…) | ….2018 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
10 | Własność nr (…) Położona w (…) | …. 2016 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Wnioskodawca prowadzi w nieruchomości firmę własną | tak | Budynek warsztatu samochodowego Budynek biurowy Budynek gospodarczy Myjnia | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
11 | Własność nr (….) Położona w (….) | …2015 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Dom mieszkalny w całości przeznaczony na wynajem i faktycznie wynajmowany | tak | Dom mieszkalny | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
12 | Współwłasność 1/2 nr (….) Położona w (….) | ….2017 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
13 | Własność nr (….) Położona w (….) | ….2020 r. | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
14 | Własność nr (….) Położona w (….) | ….2020 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
15 | Współwłasność 4/6 nr (….) Położona w(….) | 1/2- …..a 2004 1/6- …..2021 | Akt notarialny -zakup oraz 1/6 w spadku po zmarłej ….(…. 2021) | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
16 | Współwłasność 1/2 nr (….) Położona w (….) | ….2012 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Ośrodek wczasowy w budowie realizowany w ramach umowy spółki cywilnej, której stroną jest Wnioskodawca | tak | Budynek usługowy ośrodek wczasowy w budowie | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
17 | Współwłasność ½ nr (….) Położona w (….) | …. 2018 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania – dojazd do nieruchomości wskazanej w pkt 16 | tak | Stacja trafo | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
18 | Własność nr (….) Położona w (….) | ….2022 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
19 | Współwłasność w 1/3 nr (….) Położona w(….) | ….2022 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Na gruncie rośnie las | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
20 | Własność nr (….) Położona w (….) | …..2018 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Na gruncie rośnie las | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
21 | Własność nr (….) Położona w (….) | ….2017 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
22 | Własność nr (….) Położona w (….) | …..2019 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
23 | Własność nr (….) Położona w (….) | ….. 2016 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
24 | Własność nr (….) Położona w (….) | …. 2014 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Na gruncie rośnie las | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
25 | Własność nr (….) Położona w (….) | …..2024 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
26 | Własność nr (….) Położona w (….) | ….2022 | Akt notarialny - zakup | Lokata kapitału | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie, Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
….posiada inne nieruchomości (działki)
Sprzedający ….posiada następujące nieruchomości:
Lp | Oznaczenie nieruchomości i rodzaj | Data nabycia | Sposób nabycia | Cel nabycia | Sposób wykorzystania | Czy nieruchomość zabudowana? | Rodzaj zabudowy – mieszkalny/użytkowy | Czy zamierza sprzedać |
1 | Własność Nr (….) Położone w (….) | …..2014 | Akt notarialny umowa darowizny | Darowizna przekazana przez męża | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
2 | Współwłasność 1/10 Nr (….) Położone w (….) | …. 2014 | Akt notarialny umowa darowizny | Darowizna przekazana przez męża | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
3 | Własność Nr (….) Położone w (….) | … 2014 | Akt notarialny umowa darowizny | Darowizna przekazana przez męża | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
4 | Własność Nr (….) Położone w (….) | …2014 | Akt notarialny umowa darowizny | Darowizna przekazana przez męża | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
5 | Własność Nr (….) Położone w (….) | …. 2014 | Akt notarialny umowa darowizny | Darowizna przekazana przez męża | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
6 | Własność Nr (….) Położona w(….) | …..2014 | Akt notarialny umowa darowizny | Darowizna przekazana przez męża | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
7 | Współwłasność 1/2 Nr (….) Położona w(….) | ….2014 | Akt notarialny umowa darowizny | Darowizna przekazana przez męża | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
8 | Współwłasność 1/2 Nr (….) Położone w (….) | …..2014 | Akt notarialny umowa darowizny | Darowizna przekazana przez męża | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
9 | Własność Nr (….) Położona w (….) | ….2018 | Akt notarialny umowa sprzedaży | Lokata kapitału | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
10 | Współwłasność 1/95 Nr (….) Położona w (….) | ….2020 | Akt notarialny umowa sprzedaży | Droga dojazdowa do domu mieszkalnego Wnioskodawcy | Droga dojazdowa do domu mieszkalnego Wnioskodawcy | tak | Asfaltowa droga dojazdowa | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
11 | Własność Nr (….) Położona w (….) | …..2020 | Akt notarialny umowa sprzedaży | Lokata kapitału - zapewnienie dojazdu do nieruchomości opisanej w pkt 3 | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
12 | Własność Nr (….) Położona w (….) | ….2020 | Akt notarialny umowa sprzedaży | Lokata kapitału - zapewnienie dojazdu do nieruchomości opisanej w pkt 3 | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
13 | Własność Nr (….) Położona w (….) | ….2020 | Akt notarialny umowa sprzedaży | Lokata kapitału - zapewnienie dojazdu do nieruchomości opisanej w pkt 3 | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
14 | Własność Nr (….) Położona w (….) | ….2020 | Akt notarialny umowa sprzedaży i umowa przeniesienia własności | Lokata kapitału - zapewnienie dojazdu do nieruchomości opisanej w pkt 3 | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
15 | Współwłasność 1/2 Nr (….) Położona w (….) | …..2020 | Akt notarialny umowa sprzedaży | Lokata kapitału - zapewnienie dojazdu do domu mieszkalnego | Droga dojazdowa do domu mieszkalnego (nieruchomości opisanej w pkt 16) | tak | Asfaltowa droga dojazdowa | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
16 | Własność Nr (….) Położone w (….) | …..1993 r. | Postanowienie Sądu Rejonowego w ….o podziale majątku dorobkowego | Podział majątku po zniesieniu wspólności majątkowej małżeńskiej z mężem | Dom mieszkalny - Wnioskodawca spełnia w nim własny cel mieszkaniowy | tak | Dom mieszkalny Basen Budynek gospodarczy Altana | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
17 | Współwłasność ½ Nr (….) Położona w miejscowości (….) | … 1994 ….1993 | Akt notarialny umowa sprzedaży Wyrok Sądu Rejonowego w …Zniesienie ustawowej wspólności majątkowej | Lokata kapitału oraz podział majątku po zniesieni u wspólności majątkowej małżeńskiej z mężem | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
18 | własność Nr (….) Położona w miejscowości (….) | ….2004 | Akt notarialny – umowa przeniesienia własności | Lokata kapitału | Brak wykorzystywania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
Tak, Sprzedająca …..posiada inne nieruchomości.
….posiada następujące nieruchomości
Lp | Oznaczenie nieruchomości i rodzaj | Data nabycia | Sposób nabycia | Cel nabycia | Sposób wykorzystania | Czy nieruchomość zabudowana? | Rodzaj zabudowy mieszkalny /użytkowy | Czy zamierza sprzedać |
1 | Współwłasność ½ nr (….) Położona w (….) | … 2019 r. | Akt notarialny - darowizna | Darowizna od matki na rzecz córki | Sprzedająca mieszka w domu wraz z ojcem | tak | Dom mieszkalny | Obecnie nie. Sprzedająca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
2 | Współwłasność 1/6 nr (….) Położona w (….) | ….2021 r. | Dziedziczenie po ….. | dziedziczenie | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Sprzedająca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
Tak, Sprzedająca …posiada inne nieruchomości
……posiada następujące nieruchomości:
Lp | Oznaczenie nieruchomości i rodzaj | Data nabycia | Sposób nabycia | Cel nabycia | Sposób wykorzystania | Czy nieruchomość zabudowana? | Rodzaj zabudowy mieszkalny /użytkowy | Czy zamierza sprzedać |
1 | Współwłasność 1/6 nr (….) Położona w (….) | ….2021 r. | Dziedziczenie po …. | dziedziczenie | Brak wykorzystania Grunt leży odłogiem | nie | Nie dotyczy | Obecnie nie. Sprzedająca nie wyklucza sprzedaży w przyszłości |
Pytania
A.Podleganie
Działka nr A
1.Czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez …będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
2.Czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr przez …będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
3.Czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr ….przez …będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
4.Czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez …będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
Pytania sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z 3 czerwca 2024 r.:
B.Prawo do odliczenia
Działka nr A
5.Czy w związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez …Y sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego?
6.Czy w związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez …Y sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego?
7.Czy w związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez …Y sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego?
8.Czy w związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez ….Y sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego?
Państwa stanowisko w sprawie
A.Podleganie
Działka nr A
1.Czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez …będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
Planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Osoba planująca sprzedaż udział w nieruchomości, której dotyczy niniejsze pytanie nie może być uznana, w świetle opisanego stanu faktycznego, za podatnika podatku VAT mimo, ze sprzedaż stanowi odpłatną sprzedaż towaru w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
2.Czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr ….przez …..będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
Planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Osoba planująca sprzedaż udziałów w nieruchomości, której dotyczy niniejsze pytanie nie może być uznana, w świetle opisanego stanu faktycznego, za podatnika podatku VAT mimo, że sprzedaż stanowi odpłatną sprzedaż towaru w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
3.Czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr ….przez ….będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
Planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Osoba planująca sprzedaż udziałów w nieruchomości, której dotyczy niniejsze pytanie nie może być uznana, w świetle opisanego stanu faktycznego, za podatnika podatku VAT mimo, że sprzedaż stanowi odpłatną sprzedaż towaru w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
4.Czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez ….będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
Planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Osoba planująca sprzedaż udziałów w nieruchomości, której dotyczy niniejsze pytanie nie może być uznana, w świetle opisanego stanu faktycznego, za podatnika podatku VAT mimo, że sprzedaż stanowi odpłatną sprzedaż towaru w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Stanowisko w zakresie pytań nr 5-8 sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z 3 czerwca 2024 r.:
B.Prawo do odliczenia
Działka nr A
5.Czy w związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez … Y sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego?
W związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości na rzecz Y sp. z o.o., Spółce tej będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z transakcją.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego wszystkie opisane w opisie stanu faktycznego nieruchomości są niezabudowane i zostaną sprzedane w ramach jednej transakcji ze spółką Y sp. z o.o. Spółka Y sp. z o.o. chce nabyć ww. nieruchomości na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością opodatkowaną tj. działalnością deweloperską. Planowana w obiekcie działalność w żadnej części nie będzie zwolniona z VAT. Y sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
6.Czy w związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez …. Y sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego?
W związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości na rzecz Y sp. z o.o., Spółce tej będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z transakcją.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego wszystkie opisane w opisie stanu faktycznego nieruchomości są niezabudowane i zostaną sprzedane w ramach jednej transakcji ze spółką … sp. z o.o. Spółka Y sp. z o.o. chce nabyć ww. nieruchomości na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością opodatkowaną tj. działalnością deweloperską. Planowana w obiekcie działalność w żadnej części nie będzie zwolniona z VAT. Y sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
7.Czy w związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr ….przez ….Y sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego?
W związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości na rzecz Y sp. z o.o., Spółce tej będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z transakcją.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podarku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego wszystkie opisane w opisie stanu faktycznego nieruchomości są niezabudowane i zostaną sprzedane w ramach jednej transakcji ze spółką Y sp. z o.o. Spółka Y sp. z o.o. chce nabyć ww. nieruchomości na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością opodatkowaną tj. działalnością deweloperską. Planowana w obiekcie działalność w żadnej części nie będzie zwolniona z VAT. Y sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
8.Czy w związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A objętej KW nr …przez … Y sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego?
W związku z planowaną czynnością sprzedaży udziałów w nieruchomości na rzecz Y sp. z o.o., Spółce tej będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z transakcją.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, v/ jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 12'0 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego wszystkie opisane w opisie stanu faktycznego nieruchomości są niezabudowane i zostaną sprzedane w ramach jednej transakcji ze spółką Y sp. z o. o. Spółka Y sp. z o.o. chce nabyć ww. nieruchomości na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością opodatkowaną tj. działalnością deweloperską. Planowana w obiekcie działalność w żadnej części nie będzie zwolniona z VAT. Y sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A przez Sprzedających będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem udziałów w ww. nieruchomości przez Kupującego.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Jak stanowi art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług również zbycie udziału w towarze (np. współwłasność nieruchomości), stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r. sygn. akt I FPS 2/11.
Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.), zwanej dalej: Kodeks cywilny.
Zgodnie z art. 195 ww. ustawy – Kodeks cywilny:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności. Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.
Jak wynika z art. 196 § 1 ustawy – Kodeks cywilny:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
W myśl art. 198 ustawy – Kodeks cywilny:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Podkreślić więc należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela, a rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.
Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie udziału w nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.
Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Z przytoczonych wyżej regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
W tym miejscu należy wskazać, że z orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej sama z siebie nie jest decydująca. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady. Takie aktywne działania mogą polegać na przykład na uzbrojeniu terenu, albo na działaniach marketingowych.
Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być, np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Zatem przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.
Z opisu sprawy wynika, że Sprzedający zamierzają dokonać sprzedaży m.in. udziałów we współwłasności działki nr A.
Państwa wątpliwości dotyczą m.in. ustalenia czy planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A przez Sprzedających będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
By odnieść się do Państwa wątpliwości należy przeanalizować całokształt działań, jakie Sprzedający podjęli w odniesieniu do nieruchomości przed jej sprzedażą i ustalić, czy w odniesieniu do tej czynności Sprzedający spełniają przesłanki do uznania ich za podatników podatku od towarów i usług.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości wskazać należy, że kwestie dotyczące stosunków cywilnoprawnych między podmiotami, w tym kwestie dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, reguluje art. 535 ustawy Kodeks cywilny, zgodnie z którym:
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Z kolei umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389-396 Kodeksu cywilnego.
Art. 389 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego wskazuje, że:
Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Umowa przedwstępna jest więc jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności, lecz własności nie przenosi. Kupujący nie otrzymuje na mocy tej umowy żadnych uprawnień właścicielskich. Właścicielem zostaje dopiero dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej.
Tym samym zgodnie z powyższymi normami prawa cywilnego – umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy sprzedaży, nawet jeśli sporządzona została w formie aktu notarialnego, nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości.
Ponadto, w sprawie będącej przedmiotem złożonego wniosku, istotne znaczenie ma również kwestia udzielenia pełnomocnictw, która uregulowana jest w Tytule IV Działu VI Przedstawicielstwo, Rozdział I Przepisy ogólne, Rozdział II Pełnomocnictwo Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 95 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela.
Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.
W myśl art. 96 Kodeksu cywilnego:
Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).
Stosownie do art. 98 Kodeksu cywilnego:
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
Zgodnie z art. 99 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.
W myśl art. 108 Kodeksu cywilnego:
Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony.
Z regulacji art. 109 Kodeksu cywilnego wynika, że:
Przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy oświadczenie woli ma być złożone przedstawicielowi.
Jak wynika z przepisów art. 95 do art. 109 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo – to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.
Jak Państwo wskazali, umowa sprzedaży zostanie poprzedzona przedwstępną umową sprzedaży, w ramach której strony zobowiążą się do zawarcia umowy przyrzeczonej, określą jej warunki, a ponadto…, …,…:
-udzielą Spółce zgody na dysponowanie Nieruchomości na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 i art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.
-udzielą kupującemu oraz osobom przez niego wskazanym, w tym członkom personelu i architektom, pełnomocnictwa z prawem substytucji do reprezentowania Zobowiązanych do sprzedaży przed: organami administracji rządowej i samorządowej, urzędami, instytucjami, strażami, dostawcami mediów oraz wszystkimi osobami, w toku wszelkich postępowań dotyczących lub związanych z planowaną przez Spółkę inwestycją, w tym zmierzających do uzyskania wszelkich koniecznych stanowisk, uzgodnień i decyzji, w tym pozwolenia na budowę inwestycji, w imieniu Zobowiązanych do sprzedaży lub własnym - w zakresie w jakim zgoda, o której mowa w pkt 1) powyżej byłaby nie wystarczająca oraz do składania w imieniu Zobowiązanych do sprzedaży, w związku z w/w postępowaniami, wszelkich oświadczeń, wniosków, odwołań, zażaleń, skarg, cofania i modyfikowania złożonych wniosków.
Zatem fakt, że ww. działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez Sprzedających, nie oznacza, że pozostały bez wpływu na sytuację prawną Sprzedających. Po udzieleniu pełnomocnictw czynności wykonane przez Kupującego wywołują skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawców. Kupujący, dokonując ww. działań, uatrakcyjni przedmiotową nieruchomość będącą nadal w posiadaniu Sprzedających. Działania te, dokonywane za pełną zgodą Sprzedających wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości. Do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej, nieruchomość jest współwłasnością Sprzedających i będzie podlegała wielu czynnościom. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną „wykonane” w sferze podatkowoprawnej Sprzedających. W tym kontekście bez znaczenia pozostała okoliczność wykonywania ww. czynności przez potencjalnego nabywcę. W efekcie dokonywanych czynności dostawie podlegać będzie nieruchomość o zupełnie innym charakterze niż w chwili zawarcia umowy przedwstępnej, gdyż wystąpi szereg czynności powodujących zwiększenie atrakcyjności nieruchomości i ostatecznie jej sprzedaż.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że udzielenie przez Sprzedających stosownych pełnomocnictw skutkować będzie tym, że wszystkie ww. czynności podejmowane przez nabywcę będą podejmowane w imieniu i na korzyść Sprzedających, ponieważ to Sprzedający jako współwłaściciele nieruchomości będą stroną w postępowaniu o uzyskanie stosownych decyzji, pozwoleń oraz dokonania wszelkich czynności z nią związanych.
Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz opis sprawy stwierdzić należy, że planowana przez Sprzedających sprzedaż udziałów w nieruchomości, będzie zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, dostawą dokonywaną przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dokonując opisanych we wniosku czynności, Sprzedający (poprzez pełnomocnika) będą podejmowali działania podobne do tych, jakie wykonują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa w orzeczeniu w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, tj. Sprzedający będą wykazywali aktywność w przedmiocie zbycia udziałów w nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik majątku osobistego Sprzedających, a sprzedaż udziałów w nieruchomości będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.
Jak wynika z opisu sprawy, udziały w działce nr A, objętą księgą wieczystą nr …., Pan …darował swojej córce ……. 2014 r. Przedmiotem darowizny były także udziały w innych nieruchomościach, objętych księgami wieczystymi o numerach BB…., …., …, ….i …., w stosunku do których podejmowanych było szereg czynności o charakterze inwestycyjnym. Czynności te podejmowała Pani ….wraz z drugą współwłaścicielką tych nieruchomości Panią…..
Po dniu ww. umowy darowizny …i …..nabyły również równe udziały w prawie własności działki nr A:
-po 333/92160 - na podstawie umowy sprzedaży i umowy przeniesienia posiadania z dnia ….2014 r.,
-po 6/1536 - na podstawie umowy sprzedaży z ….2014 r.,
-po 333/184320 - na podstawie umowy sprzedaży z ….2015 r.
Spadek po zmarłej …..w postaci m.in. działki nr A – zgodnie z protokołem dziedziczenia objętym aktem notarialnym z dnia …2022 r. – nabyli w równych udziałach wynoszących 1/3 części…, ….oraz małoletnia…. Natomiast …udziały w ww. działkach nabyła na podstawie umowy darowizny z …2014 r. od swojego męża …oraz na podstawie ww. umów sprzedaży.
…, …. oraz ….sprzedali … 2024 r. udziały w działce nr …o powierzchni 0,0722 ha, położonej w …przy ul…......, …oraz …posiadali udziały w nieruchomości, wynoszące po 1/24 dla każdej z osób. Udziały w tej nieruchomości zostały nabyte w spadku po zmarłej…. Nieruchomość zabudowana była murowanym budynkiem mieszkalnym, jednorodzinnym, podpiwniczonym o łącznej powierzchni 159,60 m2 oraz murowanym budynkiem gospodarczym o powierzchni zabudowy 13,00 m2. Pan…, Pani.., Pani …posiadają również własność lub współwłasność w innych nieruchomościach (niż te, które są wymienione we wniosku jako mające być przedmiotem sprzedaży na rzecz Y Sp. z o. o.), których obecnie nie zamierzają sprzedać lecz nie wykluczają ich sprzedaży w przyszłości. Ponadto należące do Pana ….nieruchomości w większości przypadków zostały nabyte przez niego jako lokata kapitału.
Natomiast…, na podstawie umowy darowizny rep. A nr …, nabyła …2014 r., położone w sąsiedztwie Jeziora …:
- niezabudowane działki nr.., nr …oraz …(położone w ….), sprzedane …2020 r.;
- niezabudowaną działkę nr ..(położona w …), sprzedaną …2020 r.;
- udziały w działkach nr …. (niezabudowana), nr …(niezabudowana), działce ….(niezabudowana), nr …(zabudowana budynkiem użytkowym), nr …(niezabudowana), nr …. (zabudowana drewnianym budynkiem rekreacyjnym); udziały w nieruchomościach zostały sprzedane jednemu inwestorowi na podstawie dwóch aktów notarialnych – z …2021 r. oraz z …..2022 r.
Pani ….również posiada szereg działek, które nabyła w darowiźnie od męża lub jako lokatę kapitału (niż te, które są wymienione we wniosku jako mające być przedmiotem sprzedaży na rzecz Y Sp. z o. o.), których nie zamierza sprzedać ale nie wyklucza ich sprzedaży w przyszłości.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Y Sp. z o.o. jest zainteresowana nabyciem udziałów Wnioskodawcy i Uczestników m.in. w następujących nieruchomościach:
- księga wieczysta nr …(działki nr…, …, …, …, …, …, …, …, 5…, …, …, …, 6…, …);
- księga wieczysta nr …(działki nr … oraz …);
- księga wieczysta nr …(działki nr…, …., …, …,…);
- księga wieczysta nr … (działki nr …, …, …, …, …, …, …, …, …, …, …);
- księga wieczysta nr …. (działki nr …, …, …, …, …..).
Kontakt z kupującym został nawiązany za pośrednictwem…, który poznał osobiście przedstawicieli kupującego przy okazji prowadzenia własnej firmy budowlanej. …przekazał informacje o potencjalnie zainteresowanym zakupem nieruchomości…, a także współwłaścicielom innych nieruchomości, tj…., …oraz….
Zauważyć więc należy, że objęta wnioskiem czynność zbycia udziałów w działce nr A jest elementem większej transakcji, której przedmiotem będzie sprzedaż szeregu innych działek, objętych księgami wieczystymi nr…, …, …, …., ….. Wobec części działek (m.in. działki nr…, …., …., …., …, …., …, oraz….) objętych wskazanymi księgami wieczystymi prowadzone były działania zmierzające do ich wykorzystania w celu inwestycyjnym (budowlanym). Czynności te były wykonywane przez…., …, …., ….oraz …(przeniesienie przez Fundację …na rzecz …i ….decyzji nr …, z …2023 r., pozwolenia na budowę kompleksu hotelowo-rekreacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości .., na działkach nr…, …, …, …, …., …,….; budowa została rozpoczęta).
Jak podali Państwo w opisie zdarzenia przyszłego, wiadomo Państwu, że …podejmował działania opisane we wniosku o wydanie interpretacji, które Państwa zdaniem uatrakcyjniały nieruchomości jako potencjalnie inwestycyjne (w tym objętą wnioskiem). W dniu …… 2014 r. Pan … oraz Pan …podpisali umowę z Pracownią w zakresie organizacji konkursu architektonicznego na „….”, dotyczącą m.in. ww. nieruchomości. Konkurs miał dotyczyć nieruchomości darowanych przez Pana …Pani … oraz przez Pana … Pani ….. Informacje o konkursie zostały umieszczone w internecie. Z konkursu został wyłoniony zwycięzca. Do dnia dzisiejszego koncepcja wyłoniona w ramach konkursu nie została zrealizowana.
Z treści wniosku wynika zatem, że Pan…, Pani…., Pani ….. oraz Pani ….nie wykorzystywali i nie zamierzali wykorzystywać udziałów w nieruchomości objętej wnioskiem (działka nr…) do celów osobistych. Zatem nie cele osobiste – w przypadku Sprzedających brak jest czynności charakteryzujących zarząd majątkiem osobistym – a cele gospodarcze leżą u podstaw działania Sprzedających. Wobec tego czynność zbycia udziałów w nieruchomości objętej wnioskiem (działka nr…) nie stanowi rozporządzania majątkiem osobistym. Sprzedaż ww. udziałów w nieruchomości zawiera się w katalogu czynności, które zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Skoro sprzedaż udziałów w opisanych działkach wykracza poza zakres zwykłego wykonywania prawa własności, zatem stanowi działalność gospodarczą podjętą w celach zarobkowych, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji Sprzedający występują dla tej czynności w charakterze podatników podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.
Wskazać w tym miejscu należy, że w przedmiotowej sprawie ustalenia wymaga również, czy za podatnika podatku od towarów i usług może zostać uznana osoba małoletnia posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych czy też dla uznania osoby fizycznej za podatnika konieczne jest posiadanie przez tę osobę pełnej zdolności do czynności prawnych nabywanej m.in. w związku z osiągnięciem pełnoletności.
W tym miejscu należy wskazać, że brak pełnoletności nie skutkuje automatycznie wykluczeniem danej osoby fizycznej z grona podatników podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 135 Ordynacji podatkowej:
Zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych w sprawach podatkowych ocenia się według przepisów prawa cywilnego, jeżeli przepisy prawa podatkowego nie stanowią inaczej.
Zdolność prawna to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. Zdolność do czynności prawnych to zdolność do nabywania praw i obowiązków poprzez własne działania lub zaniechania (w drodze czynności prawnych).
W myśl art. 8 § 1 Kodeksu cywilnego:
Każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność prawną.
Na mocy art. 11 Kodeksu cywilnego:
Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.
Na podstawie art. 10 § 1 Kodeksu cywilnego:
Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście.
Stosownie do art. 10 § 2 Kodeksu cywilnego:
Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.
W myśl art. 98 § 1 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.):
Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
Interesy majątkowe małoletnich dzieci wymagają ochrony, do której powołane są osoby sprawujące władzę rodzicielską. Podstawową formą ochrony tych interesów jest zarząd majątkiem dziecka, o którym mowa w art. 101 § 1-3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W myśl wskazanego przepisu:
§ 1. Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.
§ 2. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.
§ 3. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego albo, w przypadkach wskazanych w art. 6401 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1550, 1429, 1606, 1615, 1667 i 1860), sądu spadku dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.
Zarząd majątkiem małoletniego dziecka może polegać m.in. na:
-czynnościach faktycznych (np. remont majątku dziecka),
-czynnościach prawnych (np. wynajem składników stanowiących majątek dziecka),
-reprezentowaniu małoletniego w postępowaniu administracyjnym, sądowym.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że nie ma przeszkód aby uznać osobę małoletnią za podatnika w sytuacji, gdy przedstawiciel ustawowy podejmuje w jego imieniu działania mające charakter działalności gospodarczej.
Tym samym, skoro w przedmiotowej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedających za podatników w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzących działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, to planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 1-4 jest nieprawidłowe.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego należy zauważyć, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usług.
Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto, ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Z rozstrzygnięcia przyjętego w niniejszej interpretacji wynika, że planowana czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr … przez Sprzedających, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
W tym miejscu należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Powyższe oznacza, że zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym, itp.
Na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 977 ze zm.):
Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych, należy do zadań własnych gminy.
Jak stanowi art. 4 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym:
Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ww. ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym:
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:
1)lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
2)sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.
W tym miejscu warto wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany” oznacza „każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę”.
Zatem, także w świetle orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości, za teren budowlany uznać można jedynie taki, który regulacjami prawa krajowego został przeznaczony pod zabudowę.
Ponadto należy podkreślić, że przy dokonywaniu oceny, czy dany grunt jest przeznaczony pod zabudowę nie można kierować się wyłącznie jego podstawowym przeznaczeniem określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, lecz należy również wziąć pod uwagę jego przeznaczenie uzupełniające, wynikające z tego planu. Ustawodawca bowiem definiując w art. 2 pkt 33 ustawy teren budowlany wskazuje, że decydujące znaczenie mają m.in. zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie zawężając przy tym, że chodzi wyłącznie o podstawowe przeznaczenie określone w tym planie.
Rozpatrując pojęcie „grunty przeznaczone pod zabudowę” należy odwołać się do definicji zawartych w ustawie z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.).
Zgodnie z zapisem art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Jak stanowi art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o budowli – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
W myśl art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie liniowym – należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable zainstalowane w kanalizacji kablowej, kable zainstalowane w kanale technologicznym oraz kable telekomunikacyjne dowieszone do już istniejącej linii kablowej nadziemnej nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.
Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie małej architektury – należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:
a)kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
b)posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
c)użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.
Z przedstawionego przez Państwa opisu sprawy wynika, że wszystkie nieruchomości są niezabudowane. Na terenie, na którym są położone nieruchomości obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, uchwalony Uchwałą NR …Rady Gminy … z dnia …2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy ….. Według obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczenie nieruchomości dla działki nr A jest następujące:
-w około 1/3 części – L/1L – Tereny lasów wraz z polanami, drogami i ścieżkami śródleśnymi, stałymi i sezonowymi wodami powierzchniowymi oraz w około 2/3 części – L/1.ZP – Zieleń urządzona w postaci parków, skwerów, ciągów zieleni towarzyszącym terenom mieszkaniowym i terenom.
Podali Państwo również, że Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego przewiduje w zakresie przeznaczenia tego terenu i możliwości zabudowy następujący zapis:
Dla terenów oznaczonych symbolem L/1.L ustala się:
1)Podstawowe przeznaczenie terenu: lasy wraz z polanami, drogami i ścieżkami śródleśnymi, stałymi i sezonowymi wodami powierzchniowymi;
2)Nakaz ochrony i utrzymania lasów, ze względu na zachowanie różnorodności przyrodniczej, leśnych zasobów genetycznych i walorów krajobrazowych;
3)Zakaz zabudowy za wyjątkiem dopuszczonej na podstawie przepisów o lasach oraz wymienionej w pkt 4;
4)Dopuszczenie dróg do gruntów rolnych i leśnych, tras turystycznych i rowerowych, ścieżek dydaktycznych i miejsc widokowych, infrastruktury technicznej w postaci sieci podziemnych, podziemnych ujęć wody oraz na wodach powierzchniowych, z zastrzeżeniem zachowania drożności lokalnych korytarzy ekologicznych.
Dla terenów oznaczonych symbolem L/1.ZP ustala się:
1)Podstawowe przeznaczenie terenu: zieleń urządzona w postaci parków, skwerów, ciągów zieleni towarzyszących terenom mieszkaniowym i terenom;
2)Dopuszczone przeznaczenie terenów: funkcje rekreacyjne w terenach M/1.ZP,
2)Nakazy:
a)powierzchnia utwardzona - nie więcej niż 20% powierzchni terenu,
b)stosowanie indywidualnych rozwiązań w zakresie: nawierzchni, obiektów małej architektury, informacji wizualnej, lokalnych zadaszeń lub przykryć, zieleni urządzonej wysokiej i niskiej, oświetlenia,
c)zachowania istniejącego starodrzewu i jego odnowy;
3)Zakazy:
a)lokalizacji zabudowy za wyjątkiem architektury parkowej,
b)likwidacji istniejącego zadrzewienia za wyjątkiem zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników terenów o symbolach L/1.UT, K/8.UU,
c)grodzenia nieruchomości w terenie oznaczonym symbolem L/1.ZP;
4)Dopuszczenia:
a)założenia wodne, zbiorniki małej retencji w formie suchych polderów z zastrzeżeniem zachowania drożności lokalnych korytarzy ekologicznych,
b)zagospodarowanie rekreacyjne, place zabaw dla dzieci,
c)nowe nasadzenia zieleni średniej i wysokiej,
d)ścieżki zdrowia, pola gier o naturalnych trawiastych nawierzchniach,
e)infrastruktury technicznej w postaci sieci podziemnych,
f)dróg do gruntów rolnych i leśnych,
g)prowadzenia działalności edukacyjno - rekreacyjnej związanej z gospodarką rolną w terenie M/1.ZP.
Zauważyć należy, że analiza ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje jednoznacznie, że zwolnienie od podatku VAT obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę. Elementem, który determinuje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT przy zbyciu gruntów jest przeznaczenie gruntu na cele inne niż budowlane. Jak zostało wskazane powyżej, przy ocenie, czy przedmiotowe tereny stanowią tereny budowlane, nie wystarczy analiza ich podstawowego przeznaczenia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Uwzględnić bowiem należy również zapisy dotyczące przeznaczenia dopuszczalnego tego terenu. Ewentualnie wznoszone obiekty, co prawda uzupełniają podstawową funkcję gruntu, co jednak nie zmienia faktu, że sama możliwość wybudowania obiektów budowlanych oznacza, że działki te stanowią grunt przeznaczony pod zabudowę. Należy podkreślić, że ustawodawca nie uzależnił charakteru terenu od głównego celu, który będący przedmiotem opodatkowania VAT teren ma spełniać, lecz zwolnienie od opodatkowania VAT zależy od możliwości dokonania zabudowy wskazanego terenu.
Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy wskazujący, że ww. działka nr A zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego stanowi teren dopuszczający możliwość zabudowy, stwierdzić należy, że będzie to działka przeznaczona pod zabudowę.
Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że działka nr A będzie stanowiła teren budowlany w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy.
W konsekwencji planowana dostawa niezabudowanej działki nr A nie może zostać objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Należy nadmienić, że dla dostawy nieruchomości niezabudowanych, które nie spełniają przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
W celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
1)towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
2)przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Należy zauważyć, że NSA w wyroku z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 627/12 wskazał, że „zwolnienie, o którym mowa w art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE, a więc również wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u., przysługuje tylko wtedy gdy podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku na skutek ograniczeń i zakazów przewidzianych przepisami dyrektywy lub u.p.t.u., co wynika np. ze związku ze sprzedażą zwolnioną od podatku (por. art. 86 i art. 88 ustawy), a więc nie ma zastosowania, gdy brak odliczenia podatku w poprzedniej fazie obrotu wynika z faktu, że dana czynność w ogóle nie podlegała opodatkowaniu (por. wyrok ETS z dnia 8 grudnia 2005 r. w sprawie C-280/04 Jyske Finanse A/S) oraz gdy podatnik, mając prawo do odliczenia podatku naliczonego, z uprawnienia tego nie skorzystał”.
W wyroku, na który powołuje się Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że ze zwolnienia od VAT nie będzie korzystać dostawa towarów, w stosunku do których podatnik nie odliczył VAT naliczonego z powodów innych niż ściśle określone w art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE. Tym samym, przepis art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE wskazuje zatem, że w przypadkach, w których przy nabyciu towaru VAT w ogóle nie wystąpił, nie można uznać, że mamy do czynienia z brakiem prawa do odliczenia VAT.
Jak Państwo wskazali, udział w działce nr A przypadający Panu…., Pani …. i Pani ….został nabyty na podstawie dziedziczenia ustawowego po zmarłej …2021 r. Pani….. Natomiast zakup działki przez Panią ….następował od osób prywatnych, niebędących czynnymi podatnikami VAT. Czynności nie podlegały opodatkowaniu VAT. Zatem w zaistniałej sytuacji nie można mówić, że Sprzedającym przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu udziałów w nieruchomości lub że takie prawo Sprzedającym nie przysługiwało, skoro przy nabyciu nie wystąpił podatek VAT, który mógłby podlegać odliczeniu przez Sprzedających.
Ponadto jak wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku, Sprzedający nie wykorzystywali nieruchomości wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że nie zostały spełnione również warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
W konsekwencji, planowana czynność sprzedaży przez Pana…, Panią…, Panią …i Panią ….udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę nr A, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy, a zatem będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla przedmiotu dostawy.
Zatem w odniesieniu do sprzedaży udziałów w ww. działce nie zajdzie przesłanka negatywna wymieniona w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy wyłączająca prawo do skorzystania z odliczenia podatku.
Jednocześnie w opisie sprawy wskazali Państwo, że Spółka Y sp. z o.o. chce nabyć ww. nieruchomości na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością opodatkowaną tj. działalnością deweloperską. Planowana w obiekcie działalność w żadnej części nie będzie zwolniona z VAT. Y sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
W konsekwencji, po otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej dokonanie ww. transakcji, Y sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem udziałów w ww. działce na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 5-8 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Organ informuje, ze w procedurze wydawania interpretacji indywidualnej nie dokonuje analizy i oceny załączanych do wniosku dokumentów lub projektów dokumentów. Procedura ta nie ma bowiem charakteru postępowania dowodowego. Wszelkie informacje dotyczące opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, zadane pytanie (pytania) oraz stanowisko własne w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego należy zamieszczać bezpośrednio w treści wniosku lub uzupełnienia odnoszącego się wyłącznie do treści wezwania. Zatem załącznik zamieszczony w Państwa piśmie z 2 lipca 2024 r., zatytułowany „Strony uzgodniły następujące warunki transakcji, które zostaną potwierdzone w zawartej w formie aktu notarialnego umowie przedwstępnej - w tym termin sprzedaży oraz jej warunki szczegółowe”, nie był przedmiotem analizy i oceny Organu.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.
W tym miejscu organ interpretacyjny zastrzega jednak, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny interpretacja nie wywoła skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pan ….. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right