Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.193.2024.2.AR

W zakresie możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 kwietnia 2024 r. za pośrednictwem e-puap wpłynął Państwa wniosek z 18 kwietnia2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie Organu – 26 czerwca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”,) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka jest członkiem niemieckiej grupy kapitałowej X zajmującej się produkcją i sprzedażą (…). Grupa kapitałowa X należy do (…). X-PL prowadzi w Polsce działalność gospodarczą polegającą na produkcji (…). Elementy wyprodukowane przez Spółkę są sprzedawane do Y GmbH (spółka-matka będąca niemiecką spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) w celu użycia do produkcji produktu finalnego – (…) następnie na rzecz klientów ostatecznych.

Wnioskodawca posiada w Polsce zakład produkcyjny, w którym zatrudnia (…) osób.

Spółka osiąga przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych i zamierza je osiągać w przyszłości.

Spółka nie prowadzi działalności w specjalnej strefie ekonomicznej ani nie realizuje nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. 2023 r., poz. 2805 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”).

Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego utworzonego na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej(Dz. U. z 2022 r. poz. 2474).

W celu optymalizacji i automatyzacji procesu produkcyjnego Spółka nabyła:

- zrobotyzowane stanowisko spawalnicze A (dalej: "Robot 1"),

- prasę krawędziową B marki (…) (dalej: "Robot 2"),

- wycinarkę laserową C (dalej: „Robot 3”)

łącznie zwane również „Robotami”.

Koszty związane z nabyciem wyżej wymienionych Robotów nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Robot 1 stanowi własność Spółki.

Robot 2 i Robot 3 są używane przez Spółkę na podstawie umowy leasingu finansowego.

Dokonywane odpisy amortyzacyjne od Robota 1, Robota 2 i Robota 3 uznawane są przez Spółkę za podatkowe koszty uzyskania przychodów. Odpisy amortyzacyjne są dokonywane od wartości początkowej zakupionych Robotów według właściwych stawek amortyzacji, przewidzianych przepisami prawa. Spółka planuje dokonywać odpisów w kolejnych latach, według przyjętej dla danego środka trwałego stawki amortyzacji. Ponadto w stosunku doww. kosztów nie są spełnione/nie zostaną spełnione negatywne przesłanki, o których mowa w art. 38eb ust. 5a ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę powyższe Spółka planuje skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ustawy o CIT w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022 - 2026. Kwota odliczenia nie będzie przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez Spółkę w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Planowany okres amortyzacji jest następujący:

dla Robota 1: do czerwca 2022 r.

dla Robota 2: do czerwca 2030 r.

dla Robota 3: do czerwca 2029 r.

W przypadku Robota 2 i Robota 3 część odsetkowa raty leasingowej stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodów. Spółka nie planuje zbycia Robotów przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku leasingu przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, a gdyby z jakichkolwiek powodów do zbycia doszło, Spółka dokona zwiększenia, o którym mowa w art. 38eb ust. 6 ustawy o CIT.

W latach podatkowych, w których Spółka zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, tj. w latach 2022 -2026 Spółka:

- osiągnęła dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych (dot. lat 2022 i 2023);

- zamierza osiągnąć dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych (dot. lat 2024, 2025 i 2026).

Poniżej Wnioskodawca przedstawia szczegółowy opis Robota 1, Robota 2 i Robota 3.

Opis Robota 1

Robot 1 został nabyty w 2016 roku od Z Sp. z o. o. jako fabrycznie nowy, nieużywany wcześniej w jakikolwiek sposób i dostosowany do wymogów cyklu produkcyjnego Wnioskodawcy.

Z sp. z o.o. jest jedną z (…). Rozwiązania Z oparte są na najnowszej technologii i potwierdzają swoją skuteczność przy realizacji bardzo różnych i bardzo trudnych zadań spawalniczych. Seria robotów (…) to efekt wieloletniego doświadczenia i wnikliwych prac badawczych, które zaowocowały stworzeniem wyspecjalizowanego robota spawalniczego (…).

Proces spawania, który jest realizowany przez Spółkę przy użyciu Robota 1 jest jednym z kluczowych punktów produkcji wyrobu gotowego produkowanego przez Spółkę.

Stanowisko Robota 1 wyposażone jest w robot – urządzenie spawające, obrotnik, tor jezdny, stację czyszczącą dyszy. Stanowisko pracy Robota 1, czyli obszar, w którym Robot 1 porusza się w trakcie pracy zabezpieczone jest ze względów BHP kurtynami świetlnymi, przekroczenie których powoduje zatrzymanie pracy, osłonami stałymi oraz ruchomymi, które zmniejszają prawdopodobieństwo przypadkowego wejścia w obszar pracy. Na obszar pracy Robota 1 można wejść dopiero po zatrzymaniu pracy i odblokowaniu drzwi wyposażonych w zamki bezpieczeństwa. Robot 1 zabezpieczony jest także przy pomocy bocznych drzwi bezpieczeństwa z funkcją potwierdzania, stałych i ruchomych osłon i przycisku STOP. Wszystkie zabezpieczenia wykorzystywane w Robocie 1 służą zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy, wszędzie tam, gdzie zachodzi interakcja człowieka z Robotem 1.

Robot 1 jest stacjonarną maszyną automatycznie sterowaną i programowalną, posiadająca właściwości manipulacyjne dla zastosowań przemysłowych. Zaprogramować można m.in. cały cykl spawalniczy, ruch osi robota, pozycję elementu spawanego, prędkość procesu.

Robot 1 posiada następujące właściwości manipulacyjne:  uchwycenie przedmiotu, przeniesienie ze zmianą orientacji położenia przedmiotu, odłożenie przedmiotu.

Robot 1 może pracować w trybie wielozadaniowym. Robot 1 może być programowany do wykonywania różnych rodzajów spoin i pracować z różnymi materiałami. Pozwala na sczepianie oraz spawanie elementów produkcyjnych. Robot 1 może wykonywać operację spawania a jednocześnie realizować zadania współbieżne, tj. obsługę pozycjonera, obsługę przycisków i lampek pulpitu. Przy użyciu Robota 1 można zaprogramować cykl spawalniczy, ruch wszystkich osi, pozycje spawanego elementu oraz prędkość pracy.

Celem pracy Robota 1 jest sczepianie, spawanie elementów konstrukcyjnych wchodzących w skład końcowego produktu. Robot może w sposób automatyczny wykonywać zaprogramowany cykl spawalniczy. Elementy konstrukcyjne montowane są na obrotnikach, następnie programowany jest cykl spawalniczy uwzględniający ruch obrotnika, ruch osi robota oraz parametry spawania. Proces może być kontrolowany za pomocą panelu sterującego.

Cykl spawalniczy składa się z następujących kroków:

1.Programowanie (...) w programie (…) (na komputerze w biurze).

2.Przekazanie programu spawalniczego przez nośnik danych do komputera w Robocie 1.

3.Montaż elementu spawanego na przyrządzie, który zamocowany jest na manipulatorze spawalniczym Robota 1.

4.Uruchomienie cyklu spawania na stanowisku zrobotyzowanym przez operatora.

5.Po skończonym cyklu spawania demontaż elementów spawanych i montaż kolejnych elementów.

6.Powtórzenie cyklu.

Istnieje również możliwość programowania cyklu spawania bezpośrednio na stanowisku zrobotyzowanym wykorzystując komputer na stanowisku Robota 1. Cykl odbywa się analogicznie jak wyżej. Różnica polega na sposobie programowania.

Robot 1 posiada 6 stopni swobody:

- 3 stopnie swobody dla pozycjonowania oraz

- 3 stopnie swobody dla orientacji kątowej.

Każdy stopień swobody Robota 1 ma oddzielny napęd, który umożliwia zmiany współrzędnych położenia części roboczej. Innymi słowy dzięki posiadanym przez Robota 1 sześciu stopniom swobody Robot 1 może bez ograniczeń poruszać się w trzech osiach i przy tym swobodnie się obracać. Zapewnia to efektywny dostęp do dowolnego punktu w przestrzeni wokół Robota 1, ograniczonej jedynie zasięgiem jego ramion.

Osie Robota 1 mają konstrukcję obrotową. Robot 1 podwieszany jest na belce, która umożliwia jego ruch w pozycji poziomej. Robot 1 przekazuje dane w formie cyfrowej poprzez język programowania (…). Wymiana danych odbywa się pomiędzy układem sterowania robotem a pulpitem układu sterowania. Ponadto układ sterowania Robota 1 łączy różne ruchy osi tak, że można poruszać efektorem po ścieżkach prostych w formie łuku.

Robot 1 jest połączony z systemem projektowania procesów spawalniczych. Projektowanie odbywa się w programie (…) służącym do programowania robotów. Zgodnie ze specyfikacją podaną przez Z Polska (…). (…) to uniwersalny system (....) programowania robotów (…).

Narzędzie posiada rozbudowaną funkcjonalność pomagającą użytkownikom na tworzenie i wdrażanie zautomatyzowanych procesów spawalniczych. Warunkiem optymalizacji produkcji jest maksymalne wykorzystanie dostępnego sprzętu i wyposażenia. (…) to narzędzie pozwalające na realizację tych zadań.

(…) jest systemem typu (...) służącym do programowania robotów. To efektywne narzędzie do projektowania aplikacji spawalniczych.

Oprogramowanie pozwala na modelowanie całego cyklu spawalniczego przy wykorzystaniu modeli (…) elementów spawanych. Umożliwia to tworzenie programów spawalniczych na komputerze i późniejsze przenoszenie ich do sterownika robota.

Wszystkie przepływy materiału i ich optymalizacja może być zasymulowana na komputerze PC. Oprogramowanie posiada system identyfikacji możliwych kolizji. Oprogramowanie może liczyć rzeczywiste czasy cyklu oraz optymalizować ruchy robota w celu ich skrócenia.

Robot 1 wyposażony jest w szereg czujników m.in. czujnik łuku, wykorzystywany do określania pozycji wymaganych wartości pomiarowych. Robot 1 wyposażony jest również w czujnik taktylny, wykorzystywany do znalezienia prawidłowej pozycji spoiny na elementach z określoną tolerancją. Ponadto Robot 1 posiada szereg czujników do śledzenia spoiny, tj. czujnik laserowy oraz analogowy, które są wykorzystywane do śledzenia toru. Czujniki te wykrywają czy występują odchylenia od zaprogramowanego toru i zmieniają go, jeżeli istnieje konieczność. Robot 1 wyposażony jest również w kurtyny świetlne bezpieczeństwa, posiadające czujniki obecności lub ruchu, w celu uniknięcia niebezpieczeństwa przez pracownika.

W skład Robota 1 wchodzą następujące urządzenia peryferyjne: obrotnik, tor jezdny oraz stacja czyszcząca dyszy. Urządzenia peryferyjne zostały ujęte w wartości początkowej Robota 1.

Robot 1 zintegrowany jest z Pozycjonerem (…). Jest on zintegrowany z ruchami osi robota pod względem techniki sterowania oraz można je dowolnie zaprogramować. Pozycjoner wyposażony jest w obrotnik, który pozwala na obracanie pozycji przedmiotu, co ułatwia dostęp do wykonania spoin na obrabianym przedmiocie. Robot 1 zintegrowany jest z torem jezdnym, który pozwala na ruch poziomy oraz jest z nim funkcjonalny.

Wartość początkowa Robota 1 wynosiła  (…). Robot 1 amortyzowany jest od grudnia 2016 roku. W ewidencji środków trwałych Spółki Robot 1 został ujęty pod numerem KŚT (...).

W dokumentach nabycia Robot 1 opisany jest jako zrobotyzowane stanowisko spawalnicze. Oprogramowanie Robota 1 jest jego integralną częścią a jego koszt jest uwzględniony w cenie Robota 1. Cena Robota 1 obejmowała także szkolenie pracowników z jego obsługi.

Działanie Robota 1 przyczynia się do wzrostu produktywności/efektywności Wnioskodawcy, ponieważ jego zastosowanie pozwala na automatyzację spawania, co ogranicza błędy podczas spawania ręcznego i zapewnia powtarzalność cyklów spawalniczych.

Opis Robota 2

Robot 2 używany jest przez Spółkę od 2019 roku na podstawie umowy leasingu finansowego. W momencie wydania Spółce do używania Robot 2 był fabrycznie nowy, nieużywany wcześniej w jakikolwiek sposób. Zgodnie ze specyfikacją firmy (…) będącej producentem Robota 2, Robot 2 "jest najbardziej udaną (...) firmy (...) na świecie. Począwszy od programowania, poprzez zbrojenie, aż po właściwe gięcie, produkcja staje się bezkonkurencyjnie wydajna. Innowacyjne cechy, takie jak przesuwanie dolnego narzędzia i 6 osiowy zderzak tylny dają pełną swobodę aplikacji. Różnorodność innowacji, takich jak koncepcja rewolucyjnie łatwego i intuicyjnego sterowania oraz nowatorskie rozwiązania w zakresie ergonomii, ułatwiają pracę operatorowi." (…).

Robot 2 jest automatycznie sterowalną, programowalną stacjonarną maszyną. Zaprogramować można m.in. pobór detalu przez uchwyt, ruch ramienia robota, proces gięcia, rozładunek gotowego elementu przez chwytak oraz prędkość pracy. Stanowisko Robota 2 wyposażone jest w prasę krawędziową - robot, tor jezdny, urządzenie chwytające, stacje wymiany narzędzi, stacje rozładunku i załadunku.

Robot 2 posiada 6 stopni swobody:

3 stopnie swobody dla pozycjonowania ( góra-dół, prawo-łewo, przód-tył),

3 stopnie swobody dla orientacji kątowej (przechylenie, odchylenie, przechylenie).

Robot 2 posiada właściwości manipulacyjne dla zastosowania przemysłowego.

Robot 2 dzięki swojej funkcjonalności pozwala na realizacje różnorodnych zadań. Robot może być zaprogramowany do pracy z różnymi materiałami i geometriami. Właściwości informatyczne pozwalają na możliwości jednoczesnej obsługi zadań np. w zakresie zleconego zadania, obrotu wokół osi, komunikacji z systemem zarządzania. Robot 2 pozwala na szybkie przezbrojenie na produkcję nowych elementów dzięki czemu wyróżnia się wielozadaniowością i elastycznością. Możliwe jest podnoszenie, przenoszenie i odkładanie detalu dzięki chwytakowi.

Robot 2 jest wykorzystywany do manipulacji elementu do gięcia krawędziowego wykorzystywanej w produkcji elementów składowych końcowego produktu oraz jego podzespołów.

Proces gięcia blachy przy użyciu Robota 2 jest całkowicie zautomatyzowany dzięki systemowi załadunku i rozładunku (…). Urządzenie podawcze przesuwa się po torze jezdnym podłoża o napędzie pasowym oraz posiada 4 osie obrotowe. Po zaprogramowaniu Robot 2 pobiera detale z palety, dzięki czujnikom waży je, następnie przemieszcza się z detalem do prasy krawędziowej, gdzie wykonywany jest proces gięcia, następnie rozładowuje obrobione detale na wyznaczone miejsce. Załadunek i rozładunek Robota 2 za pomocą automatycznego systemu załadunkowego trwa 2 minuty. Proces obsługiwany jest przez 1 osobę.

Robot 2 zintegrowany jest z innymi maszynami wykorzystywanymi w cyklu produkcyjnym, takimi jak przykładowo prasa krawędziowa, stacje zmiany narzędzi, stacje rozładunku i załadunku, tor jezdny.

Robot 2 jest wyposażony w sterowanie (…), dzięki czemu przetwarza informacje cyfrowe i generuje sygnały sterujące ruchem maszyny, przy użyciu komputera. Sterowanie (…) Robota 2 opiera się na systemie komputerowym, który jest zintegrowany z maszyną. To właśnie on odpowiada za monitorowanie oraz analizę ruchów narzędzia.

Robot 2 obsługiwany jest za pomocą układu sterowania (…), który umożliwia tworzenia programów w sposób numeryczny lub graficzny, oraz programowanie wszystkich osi Robota 2 sterowanych numerycznie tzn. można zaprogramować ruch każdej osi Robota 2.

Robot 2 połączony jest z systemem teleinformatycznym projektowania produktów. Programy można tworzyć numerycznie, lub graficznie w miejscu obróbki tzn., że proste projekty mogą być tworzone na pulpicie obsługi w miejscu pracy Robota 2.

Proces gięcia blachy realizowany przy użyciu Robota 2 monitorowany jest przy użyciu czujników. W procesie wykorzystuje się m.in. czujnik w systemie pomiarowym (…). Czujnik pomiaru kąta, rejestruje rzeczywisty kąt gięcia i odsprężynowanie oraz steruje belką dociskową tak aby uzyskać wymagany kąt gięcia. Narzędzie z czujnikiem zamontowane jest do hydraulicznego narzędzia górnego (…). W uchwycie zamontowana jest szyna komunikacyjna, która przesyła dane do układu sterowania przez styki w uchwycie. Podczas pracy Robota 2, monitorowane są również dzięki czujnikom, drzwi boczne bezpieczeństwa. Czujnik bocznych drzwi bezpieczeństwa, pozwala na zabezpieczanie obszaru z boku belki dociskowej. Praca Robota 2 monitorowana jest również przez kurtynę świetlną, składającą się z czujników obecności lub ruchu. Czujniki kurtyny świetlnej zabezpieczają strefę niebezpieczną przed dostępem do niebezpiecznych ruchów maszyn.

Stanowisko pracy Robota 2, czyli obszar, w którym Robot 2 porusza się w trakcie pracy, zabezpieczone jest ze względów BHP kurtynami świetlnymi, których przekroczenie powoduje zatrzymanie pracy maszyny. Na obszar pracy Robota 2 można wejść dopiero po zatrzymaniu pracy i odblokowaniu drzwi wyposażonych w zamki bezpieczeństwa.

Wartość początkową Robota 2 wynosiła (…). Robot 2 amortyzowany jest od stycznia 2020 roku.

Opis Robota 3

Robot 3 używany jest przez Spółkę od 2019 roku na podstawie umowy leasingu. W momencie wydania Spółce do używania Robot 3 był fabrycznie nowy, nieużywany dotąd w jakikolwiek sposób.

Zgodnie ze specyfikacją firmy (...) będącej producentem Robota 3. Robot 3 "przekonuje do siebie dużą prędkością obróbki oraz powtarzalną wysoką jakością detali nawet w przypadku złożonych konturów. Dzięki laserowi na ciele stałym o mocy do 24 kW osiąga się imponujące posuwy. Systemy wspomagające zapewniają większą niż kiedykolwiek produktywność i niezawodność całej metody obróbki. Zaangażowanie operatora jest niewielkie, czasy przestoju maszyny minimalne.” (…) Dodatkowo producent Robota 3 - (...) wskazuje, że:

Robot 3 skonstruowany został tak, aby każdy kilowat docierał do blachy. Korzyścią są nie tylko wysokie wartości posuwu, ale także produktywna obróbka przedmiotów.

Wielokrotnie nagradzany panel operatorski maszyny (…) umożliwia użytkownikowi znacznie szybsze i jeszcze bardziej intuicyjne wykonywanie zadań przy stale wysokich osiągach. (…) gwarantuje wysoką jakość dysz - także w trybie w pełni automatycznym. Zmieniacz dysz można wyjąć z maszyny podczas cięcia i zbroić równolegle w czasie głównym. Dzięki funkcji (…) można wykonywać nawet bardzo drobne kontury w grubej stali konstrukcyjnej.

Robot 3 jest stacjonarną maszyną automatycznie sterowaną i programowalną, o 3 stopniach swobody w osiach X-Y-Z:

X (góra dół),

Y ( Prawo-lewo),

Z ( Przód tył).

Robot 3 posiada właściwości manipulacyjne dla zastosowań przemysłowych. Robot wykorzystywany jest do produkcji elementów blaszanych wykorzystywanych w produkcji. Robot 3 jest odpowiedzialny za przygotowanie podzespołów wykorzystywanych w ramkach cyklu produkcyjnego.

Celem pracy Robota 3 jest wycinanie laserowe oraz grawerowanie elementów składowych, które tworzą produkt końcowy. Arkusz blachy jest magazynowany dzięki systemowi magazynowemu (…), następnie poprzez wywołanie odpowiedniej komendy programowej pobierany jest przez urządzenie załadowcze liftmaster i umieszczany na stole roboczym wypalarki laserowej. Program wypalarki, stworzony w programie (…) pozwala na rozpoczęcie pracy. Elementy są wycinane laserowo, grawerowane według założonego programu. Po skończonej pracy wypalone elementy zostają transportowane automatycznie na stół roboczy i pobierane są przez pracownika.

Stanowisko Robota 3 wyposażone jest w wypalarkę laserową, magazyn blach (…), system załadunku (…).

Robot 3 jest wykorzystywany do laserowego cięcia blachy wykorzystywanej w produkcji kluczowych detali, które tworzą produkt końcowy, tj. wkład kominkowy oraz jego podzespół. Proces wycinania laserowego jest jednym z kluczowych procesów w przygotowaniu produkcji końcowego wytwarzanego przez Spółkę.

Przy użyciu robota 3 produkowane jest 90% elementów konstrukcyjnych wchodzących w skład końcowego produktu, np. korpus kominka i elementy wchodzące w jego skład. Proces produkcji rozpoczyna się od uruchomienia Robota 3.

Robot 3 jest urządzeniem wielozadaniowym. W praktyce Robot 3 wykorzystywany jest zarówno do laserowego wycinania blachy jak i grawerowania. Grawerowane są m.in. identyfikacja elementów, pozycje do przypawania kołków, pozycje do składania elementów, linie gięcia.

Robot 3 wyposażony jest w układ sterowania (…) firmy (...). Układ sterowania wyposażony jest w panel sterujący z ekranem dotykowym. Wszystkie programy (…) należy zaimportować do układu sterowania. Importu można dokonać z pliku znajdującego się na maszynie, dowolnego dysku sieciowego lub lokalnego komputera.

Robot 3 jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym. W procesie wycinania laserowego wykorzystywane jest urządzenie (…) służące do automatycznego załadunku i rozładunku blach. (…) pozwala na ograniczenie obciążenia pracownika i pozwala na automatyczny proces załadunkowy.

Robot 3 zintegrowany jest również z modułowym systemem magazynowym (…) serii (…). Umożliwia on przechowywanie arkuszy do obróbki w stacji magazynowania/wydawania oraz w razie potrzeby przekazania do jednostki automatyki.

Robot 3 posiada zabezpieczenia w formie czujników. W przypadku wykrycia jakiegokolwiek uszkodzenia, Robot 3 jest natychmiast wyłączany. Zabezpieczająca bariera świetlna wyposażona w czujniki pozwala na ochronę pracownika przed niebezpieczeństwem związanym z pracą lasera. Dzięki zintegrowanym obwodom bezpieczeństwa podczas pracy lasera, monitorowane są pokrywy, drzwi ochronne a także strefa wokół urządzenia (…) oraz (…).

Stanowisko pracy Robota 3, czyli obszar, w którym Robot 3 porusza się w trakcie pracy, zabezpieczone jest ze względów BHP kurtynami świetlnymi, których przekroczenie powoduje zatrzymanie pracy maszyny. Na obszar pracy Robota 3 można wejść dopiero po zatrzymaniu pracy i odblokowaniu drzwi wyposażonych w zamki bezpieczeństwa.

Wartość początkowa Robota 3 wynosiła (…) PLN. Robot 3 jest amortyzowany od lipca 2019 roku.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 26 czerwca 2024 r. wskazaliście Państw, że:

1.Maszyny/urządzenia, w które wyposażone jest stanowisko Robota 2 można zaklasyfikować do maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych (art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT).

Uszczegółowiając powyższą klasyfikację można wskazać na następujące punkty z art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT:

a)tor jezdny: wymieniony wprost w ustawie o CIT jako maszyna i urządzenie peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane (art. 38eb ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT),

b)urządzenie chwytające stanowi efektor końcowy do interakcji robota z otoczeniem (art. 38eb ust. 4 pkt 11 lit. a ustawy o CIT),

c)stacja wymiany narzędzi stanowi efektor końcowy do interakcji robota z otoczeniem (art. 38eb ust. 4 pkt 11 lit. a ustawy o CIT),

d)stacja rozładunku i załadunku wymienione wprost w ustawie o CIT jako stacje załadowcze lub odbiorcze (art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT).

2.Zgodnie z informacjami zawartymi w złożonym wniosku, pod pojęciem „Robot 3” rozumie się wycinarkę laserową (…).

Natomiast maszyny i urządzenia, w które wyposażony jest Robot 3 można zaklasyfikować w następujący sposób:

a)maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane (art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT):

- modułowy system magazynowania blach (…) - jako stacja automatycznego ładowania wymieniona w art. 38eb ust. 4 pkt 8 ustawy o CIT,

- urządzenie (…) (do automatycznego załadunku i rozładunku blach) – jako stacje załadowcze lub odbiorcze wymienione w art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT;

(…) – jako stacje czyszczące wymienione w art. 38eb ust. 4 pkt 7 ustawy o CIT;

- stacja magazynowania/wydawania - jako stacje załadowcze lub odbiorcze wymienione w art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT;

b)urządzenie do interakcji między człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych (art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. e ustawy o CIT):

- panel operatorski (…),

c)maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy, funkcjonalnie związane z robotami przemysłowymi, służące zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym (art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy o CIT):

- czujniki,

- bariera świetlna.

d)maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer (art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy o CIT):

- układ sterowania (…) wraz z panelem sterującym z ekranem dotykowym.

3.Zarówno Robot 1, Robot 2, jak i Robot 3 opisane we wniosku wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania. Uszczegółowiając powyższe:

Robot 1 przekazuje dane w formie cyfrowej poprzez język programowania (…). Wymiana danych odbywa się pomiędzy układem sterowania robotem a pulpitem układu sterowania. Ma to na celu zdalne sterowanie, programowanie i monitorowanie Robota 1.

Robot 2 wyposażony jest w sterowanie CNC, dzięki czemu przetwarza informacje cyfrowe i generuje sygnały sterujące ruchem maszyny, przy użyciu komputera. Stosowanie CNC Robota 2 opiera się na systemie komputerowym, który jest zintegrowany z maszyną. To właśnie on odpowiada za monitorowanie oraz analizę ruchów narzędzia.

Robot 3 jest wyposażony w układ sterowania CNC firmy (...). Układ sterowania wyposażony jest w panel sterujący z ekranem dotykowym. Wszystkie programy (…) należy zaimportować do układu sterowania. Importu można dokonać z pliku znajdującego się na maszynie, dowolnego dysku sieciowego lub lokalnego komputera.

Robot 1 jest połączony z systemem projektowania procesów spawalniczych. Projektowanie odbywa się w programie (….) służącym do programowania robotów. Zgodnie ze specyfikacją podaną przez Z Polska (…) „(…) to uniwersalny system offline programowania robotów (…). Narzędzie posiada rozbudowaną funkcjonalność pomagającą użytkownikom na tworzenie i wdrażanie zautomatyzowanych procesów spawalniczych. Warunkiem optymalizacji produkcji jest maksymalne wykorzystanie dostępnego sprzętu i wyposażenia. (…) to narzędzie pozwalające na realizację tych zadań.

(…) jest systemem typu (...) służącym do programowania robotów. To efektywne narzędzie do projektowania aplikacji spawalniczych. Oprogramowanie pozwala na modelowanie całego cyklu spawalniczego przy wykorzystaniu modeli (…) elementów spawanych. Umożliwia to tworzenie programów spawalniczych na komputerze i późniejsze przenoszenie ich do sterownika robota.

Wszystkie przepływy materiału i ich optymalizacja może być zasymulowana na komputerze PC. Oprogramowanie posiada system identyfikacji możliwych kolizji. Oprogramowanie może liczyć rzeczywiste czasy cyklu oraz optymalizować ruchy robota w celu ich skrócenia.

Robot 2 połączony jest z systemem teleinformatycznym projektowania produktów. Programy można tworzyć numerycznie, lub graficznie w miejscu obróbki tzn., że proste projekty mogą być tworzone na pulpicie obsługi w miejscu pracy robota. Robot 2 jest wyposażony w sterowanie (…), dzięki czemu przetwarza informacje cyfrowe i generuje sygnały sterujące ruchem maszyny, przy użyciu komputera. Sterowanie (…) Robota 2 opiera się na systemie komputerowym, który jest zintegrowany z maszyną. To właśnie on odpowiada za monitorowanie oraz analizę ruchów narzędzia.

Robot 3 połączony jest z systemem (…), który usprawnia procesy produkcyjne oraz pozwala na planowanie i zarządzanie produkcją. Połączony jest z programem (…), który służy do tworzenia programów maszynowych. Robot 3 jest połączony z systemem (…) oraz programem (…) poprzez folder wymiany danych.

4.Robot 1, Robot 2 jak i Robot 3 zintegrowane są ze sobą oraz z urządzeniami wymienionymi w stanie faktycznym i zaklasyfikowanymi następnie do poszczególnych kategorii w odpowiedzi na pytanie 1 i 2 Wezwania, w procesie produkcyjnym realizowanym przez Spółkę poprzez technologię produkcji wyrobów. Ciąg technologiczny poszczególnych detali zaprojektowany jest tak, że każdy z wymienionych robotów ma swój udział w procesie technologicznym i ma istotne znaczenie dla jego ciągłości. Integracja taka jest niezbędna w celu sprawnej realizacji procesu produkcyjnego. Efekt pracy jednego z powyższych robotów jest jednocześnie początkiem pracy kolejnego, gdyż w procesie produkcji następują kolejno: wycinanie, zaginanie a następnie spawanie. Każdy ze wskazanych we wniosku robotów stanowi swoisty etap, bez którego następny robot nie wytworzy produktu sprzedawanego do klienta - jest to swoista marszruta produkcyjna realizowana w zakładzie Spółki. W procesie produkcyjnym, w którym Wnioskodawca wykorzystuje Robot 1, Robot 2 i Robot 3 następuje wycinanie elementów stalowych na wycinarce laserowej (Robot 3) współpracującej z innymi zintegrowanymi urządzeniami (np. (…) oraz modułowym systemem magazynowania). „Gniazdo lasera” zorganizowane jest w sposób zautomatyzowany - Robot 3 sam pobiera arkusze blachy stalowej, z których wycina detale a w kolejnym etapie ramię (…)- a odbiera je w strefę bezpieczną dla operatora.

Kolejny etap w marszrucie produkcyjnej to „gniazdo gięcia” wyciętych blach. Operator przygotowuje w strefie podawczej Robota 2 detale wycięte przez Robot 3 i następuje zautomatyzowany proces gięcia blach - detali (powycinane blachy są pobierane za pomocą przyssawek i gięte na prasie krawędziowej). Po wykonaniu tego procesu Robot 2 odkłada wykonane partie detali na paletę, która jest w sposób automatyczny podawana do strefy wydawczej operatora.

Tak wykonane detale przewożone są do kolejnego „gniazda” tym razem spawalniczego które stanowi całość marszruty produkcyjnej. W gnieździe tym wykonywane są prace spawalnicze z użyciem zrobotyzowanego stanowiska(…) (Robot 1) wraz z pozycjonerem. Operator tego stanowiska pobiera wypalone i pogięte w poprzednich procesach detale i zakłada je na stanowisko zrobotyzowane celem pospawania w całość.

Wszystkie opisane procesy nie mogą istnieć bez wcześniejszego procesu - stanowią one całość zautomatyzowanego procesu wytwórczego w zakładzie Spółki.

Powyższe wyjaśnienia wraz z dokonanym już we Wniosku wskazaniem maszyn i urządzeń zintegrowanych z Robotem 1, Robotem 2 i Robotem 3 w cyklu produkcyjnym Wnioskodawcy oraz opisem tego zintegrowania,jest w opinii Spółki wystarczające do uznania, że warunek zintegrowania Robota 1, Robota 2 i Robota 3 został spełniony.

5.Z umów leasingu dotyczących Robota 2 oraz Robota 3 wynika, że po upływie podstawowego okresu umowy leasingu, finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych. W umowach leasingu dotyczących Robota 2 i Robota 3 znajduje się zapis o następującej treści „Strony umowy są zgodne co do tego, że po wypełnieniu przez Korzystającego wszelkich zobowiązań wynikających z umowy leasingu prawo własności przedmiotu leasingu przechodzi na Korzystającego”.

Pytania

1)Czy opisany w treści stanu faktycznego Robot 1 spełnia definicję robota przemysłowego, zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT?

2)Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym odpisy amortyzacyjne dokonane w 2022 roku od Robota 1 nabytego i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. mogą zostać dodatkowo odliczone od podstawy opodatkowania, w ramach tzw. ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT?

3)Czy opisany w treści stanu faktycznego Robot 2 spełnia definicję robota przemysłowego, zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT?

4)Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym odpisy amortyzacyjne dokonywane w latach 2022-2026 od Robota 2, użytkowanego na podstawie umowy leasingu finansowego i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. oraz część odsetkowa raty leasingowej ponoszona przez Spółkę w latach 2022-2026, w związku z korzystaniem z Robota 2, na podstawie umowy leasingu finansowego mogą zostać dodatkowo odliczone od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT?

5)Czy opisany w treści stanu faktycznego Robot 3 spełnia definicję robota przemysłowego, zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT?

6)Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym odpisy amortyzacyjne dokonywane w latach 2022-2026 od Robota 3 użytkowanego, na podstawie umowy leasingu finansowego i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. oraz część odsetkowa raty leasingowej ponoszona przez Spółkę w latach 2022-2026 mogą zostać dodatkowo odliczone od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko Wnioskodawcy – pytanie nr 1

Zdaniem Wnioskodawcy, Robot 1 spełnia definicję robota przemysłowego zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2022 roku wprowadzono możliwość skorzystania z tzw. ulgi na robotyzację. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy nowelizującej „ulga na robotyzację” ma na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Zagadnienie to reguluje art. 38eb ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT skonkretyzowano kategorie kosztów uzyskania przychodów uznawanych za koszty ponoszone na robotyzację.

W art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o CIT jako koszty uzyskania przychodów ponoszone na robotyzację wymieniono koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych.

Stosownie do art. 38eb ust.3 ustawy o CIT, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

W opinii Wnioskodawcy, Robot 1 posiada wszystkie cechy niezbędne do uznania go za robot przemysłowy, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, ponieważ:

a)Robot 1 jest automatycznie sterowany: celem pracy Robota 1 jest sczepianie, spawanie elementów konstrukcyjnych wchodzących w skład końcowego produktu. Robot może w sposób automatyczny wykonywać zaprogramowany cykl spawalniczy. Elementy konstrukcyjne montowane są na obrotnikach, następnie programowany jest cykl spawalniczy uwzględniający ruch obrotnika, ruch osi robota oraz parametry spawania. Proces może być kontrolowany za pomocą panelu sterującego;

b)Robot 1 jest programowalny: Robot 1 może być programowany do wykonywania różnych rodzajów spoin i pracować z różnymi materiałami. Przy użyciu Robota 1 zaprogramować można m.in. cały cykl spawalniczy, ruch osi robota, pozycję elementu spawanego oraz prędkość pracy;

c)Robot 1 jest wielozadaniowy: Robot 1 może być programowany do wykonywania różnych rodzajów spoin i pracować z różnymi materiałami. Pozwala na sczepianie oraz spawanie elementów produkcyjnych. Robot 1 może wykonywać operację spawania a jednocześnie realizować zadania współbieżne, tj. obsługę pozycjonera, obsługę przycisków i lampek pulpitu;

d)Robot 1 ma charakter stacjonarny: Robot 1 posadowiony jest w jednym miejscu w hali produkcyjnej, stanowiącej jego środowisko przemysłowe;

e)Robot 1 posiada 6 stopni swobody: 3 stopnie swobody dla pozycjonowania oraz 3 stopnie swobody dla orientacji kątowej. Każdy stopień swobody Robota 1 ma oddzielny napęd, który umożliwia zmiany współrzędnych położenia części roboczej. Innymi słowy dzięki posiadanym przez Robota 1 sześciu stopniom swobody Robot 1 może bez ograniczeń poruszać się w trzech osiach i przy tym swobodnie się obracać. Zapewnia to efektywny dostęp do dowolnego punktu w przestrzeni wokół Robota 1, ograniczonej jedynie zasięgiem jego ramion;

f)Robot 1 posiada następujące właściwości manipulacyjne: uchwycenie przedmiotu, przeniesienie ze zmianą orientacji położenia przedmiotu, odłożenie przedmiotu;

g)Robot 1 jest przeznaczony do zastosowań przemysłowych: Robot 1 jest przystosowany do pracy w środowisku przemysłowym, znajduje się w hali produkcyjnej Spółki. Proces spawania, który jest realizowany przez Spółkę przy użyciu Robota 1 jest jednym z kluczowych punktów produkcji wyrobu gotowego produkowanego przez Spółkę.

Uzupełniając powyższe należy wskazać, że w przepisach regulujących ulgę na robotyzację, podobnie jak w pozostałych przepisach ustawy o CIT nie znajduje się definicja wyrażenia „dla zastosowań przemysłowych”. Wobec tego należy sięgnąć do wykładni językowej tego pojęcia. Według Słownika Języka Polskiego PWN przemysłowy to „dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, mający zastosowanie w przemyśle”. Natomiast przemysł to „produkcja materialna polegająca na wydobywaniu z ziemi bogactw naturalnych i wytwarzaniu produktów w sposób masowy przy użyciu urządzeń mechanicznych” (https://sjp.pwn.pl);

h)Robot 1 wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania: Robot 1 przekazuje dane w formie cyfrowej poprzez język programowania (…). Wymiana danych odbywa się pomiędzy układem sterowania robotem a pulpitem układu sterowania.

Ma to na celu zdalne sterowanie, programowanie i monitorowanie Robota 1;

i)Robot 1 jest połączony z systemami teleinformatycznymi usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów: Robot 1 jest połączony z systemem projektowania procesów spawalniczych. Projektowanie odbywa się w programie (…) służącym do programowania robotów.

Zgodnie ze specyfikacją podaną przez Z Polska (…) "(…) to uniwersalny system (...) programowania robotów (…). Narzędzie posiada rozbudowaną funkcjonalność pomagającą użytkownikom na tworzenie i wdrażanie zautomatyzowanych procesów spawalniczych. Warunkiem optymalizacji produkcji jest maksymalne wykorzystanie dostępnego sprzętu i wyposażenia. (…) to narzędzie pozwalające na realizację tych zadań.

(…) jest systemem typu (....) służącym do programowania robotów. To efektywne narzędzie do projektowania aplikacji spawalniczych. Oprogramowanie pozwala na modelowanie całego cyklu spawalniczego przy wykorzystaniu modeli (….) elementów spawanych. Umożliwia to tworzenie programów spawalniczych na komputerze i późniejsze przenoszenie ich do sterownika robota. Wszystkie przepływy materiału i ich optymalizacja może być zasymulowana na komputerze PC. Oprogramowanie posiada system identyfikacji możliwych kolizji. Oprogramowanie może liczyć rzeczywiste czasy cyklu oraz optymalizować ruchy robota w celu ich skrócenia;

j)Robot 1 jest monitorowany za pomocą czujników: Robot 1 wyposażony jest w szereg czujników m.in. czujnik łuku, wykorzystywany do określania pozycji wymaganych wartości pomiarowych. Robot 1 wyposażony jest również w czujnik taktylny, wykorzystywany do znalezienia prawidłowej pozycji spoiny na elementach z określoną tolerancją. Ponadto Robot 1 posiada szereg czujników do śledzenia spoiny, tj. czujnik laserowy oraz analogowy, które są wykorzystywane do śledzenia toru. Czujniki te wykrywają czy występują odchylenia od zaprogramowanego toru i zmieniają go, jeżeli istnieje konieczność. Robot 1 wyposażony jest również w kurtyny świetlne bezpieczeństwa, posiadające czujniki obecności lub ruchu, w celu uniknięcia niebezpieczeństwa przez pracownika. Stanowisko pracy Robota 1, czyli obszar, w którym Robot 1 porusza się w trakcie pracy zabezpieczone jest ze względów BHP kurtynami świetlnymi, przekroczenie których powoduje zatrzymanie pracy, osłonami stałymi oraz ruchomymi, które zmniejszają prawdopodobieństwo przypadkowego wejścia w obszar pracy. Na obszar pracy Robota 1 można wejść dopiero po odblokowaniu kurtyn świetlnych, które zatrzymują proces.

k)Robot 1 jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki: Robot 1 zintegrowany jest z Pozycjonerem (…). Jest on zintegrowany z ruchami osi robota pod względem techniki sterowania oraz można je dowolnie zaprogramować. Pozycjoner wyposażony jest w obrotnik, który pozwala na obracanie pozycji przedmiotu, co ułatwia dostęp do wykonania spoin na obrabianym przedmiocie. Robot 1 zintegrowany jest z torem jezdnym, który pozwala na ruch poziomy, oraz jest z nim funkcjonalny.

Reasumując powyższe, w szczególności uwzględniając opisane powyżej cechy Robota 1, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zakupiony przez niego Robot 1 spełnia definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki – pytanie nr 2

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę w 2022 roku od Robota 1 mogą zostać dodatkowo odliczone od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Przez koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację należy rozumieć:

1)koszty nabycia fabrycznie nowych:

a)robotów przemysłowych,

b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych.

2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1,

3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2,

4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1 jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniowa i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;

3)tory jezdne;

4)słupowysięgniki;

5)obrotniki;

6)nastawniki;

7)stacje czyszczące;

8)stacje automatycznego ładowania;

9)stacje załadowcze lub odbiorcze;

10)złącza kolizyjne;

11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

W myśl art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r. do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Stosownie do art. 38eb ust. 8 ustawy o CIT, w zakresie nieuregulowanym w ust. 1-7 do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ust. 3k, 5, 5a, 6. ust. 8 zdanie pierwsze i drugie.

Zgodnie zaś z art. 18d ust. 3k ustawy o CIT, do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

W myśl art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, że:

- ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały uwzględnione jako koszty uzyskania przychodów,

- maksymalne dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50% wysokości poniesionych kosztów,

- ulga na robotyzację została wprowadzona na okres 5 lat i obejmuje wydatki związane z robotyzacją, ponoszone w okresie od 2022 do 2026 roku,

- pierwszym rokiem, za który można zastosować ulgę na robotyzację jest 2022 rok.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W oparciu o art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są także odpisy z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z art. 16a-16m.

Jednocześnie w myśl art. 16 ust.1 pkt 48 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 16a ust. 1 ustawy o CIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z przywołanych powyżej przepisów wynika, że w przypadku środków trwałych podatnicy nie zaliczają do podatkowych kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio wydatków poniesionych na nabycie tych składników majątku, lecz odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z przytoczonymi powyżej regulacjami ustawy o CIT. Z tego względu w opinii Spółki, za koszty nabycia Robota 1 uwzględniane w kalkulacji ulgi na robotyzację należy co do zasady uznać dokonywane odpisy amortyzacyjne od Robota 1 a nie wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie Robota 1. Zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami dopuszczalne jest w tym przypadku uwzględnianie również wydatków, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.

Dodatkowo w sytuacji, gdy podatnik nabył środek trwały przed 2022 rokiem wskazać należy, że podstawową zasadą stosowania ulgi na robotyzację jest uznanie określonych w przepisach ustawy o CIT regulujących ulgę na robotyzację kategorii kosztów, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację w danym roku podatkowym, za który przysługuje odliczenie w ramach tej ulgi (art. 38eb ust. 1 w związku z ust. 5 ustawy o CIT). Zgodnie bowiem z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r. do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r. (art 38eb ust. 5ustawy o CIT).

Możliwość skorzystania z tej ulgi należy zatem wiązać z momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu. Ulga dotyczy bowiem wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.

W przypadku zatem gdy środek trwały nabyty przed 1 stycznia 2022 r. spełnia definicje zawarte w przepisach dotyczących ulgi na robotyzację i nie został w całości zamortyzowany przed 1 stycznia 2022 r., to ta część odpisów amortyzacyjnych powstała po 1 stycznia 2022 r. (a więc w rozumieniu przepisów podatkowych stanowiąca koszty uzyskania przychodu po 1 stycznia 2022 r.) może stanowić podstawę do skorzystania z prawa do ponadnormatywnego odliczenia w ramach ulgi na robotyzację.

Uzupełniając powyższe Wnioskodawca pragnie dodatkowo wskazać, iż art. 38eb ustawy o CIT ani żaden inny przepis tej ustawy nie przewiduje wyłączenia z prawa do skorzystania z ulgi na robotyzację ze względu na fakt, że środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, o których mowa w art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. i są amortyzowane po tym dniu.

Możliwość zastosowania ulgi na robotyzację w odniesieniu do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych spełniających definicję, o której mowa w art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT wprowadzonych do ewidencji przed 1 stycznia 2022 r. i amortyzowanych po tej dacie znajduje potwierdzenie w poniższych wybranych interpretacjach indywidualnych:

1)z 4 marca 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.611.2023.2.AR,

2)z 23 lutego 2024 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.777.2023.2.MBD,

3)z 3 listopada 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.530.2023.1.KW,

4)z 1 czerwca 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.211.2023.1.JG,

5)z 26 maja 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.186.2023.2.MBD,

6)z 23 maja 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.183.2023.1.IZ,

7)z 8 marca 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.725.2022.2.AR,

8)z 3 lutego 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.236.2022.2.KW.

Reasumując, z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika, że odliczeniu w ramach ulgi na robotyzację podlegają wydatki:

a)stanowiące koszty uzyskania przychodów (w przypadku środków trwałych są to odpisy amortyzacyjne),

b)poniesione na robotyzację,

c)poniesione od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r. do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.,

d)nie dotyczące działań lub aktywów, o których mowa w art. 38eb ust. 5a ustawy o CIT.

W związku z tym, że Spółka:

1.nabyła Robota 1, wraz ze wskazanymi w stanie faktycznym urządzeniami peryferyjnymi, które składają się na wartość początkową Robota 1 jako fabrycznie nowy środek trwały, bezpośrednio od jego producenta,

2.Robot 1 został wprowadzony przez Spółkę do ewidencji środków trwałych i oddany do używania w 2016 r.;

3.Robot 1 stanowi środek trwały o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i jest wykorzystywany przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;

4.Spółka rozpoznaje koszty nabycia Robota 1 dla celów CIT poprzez dokonywane od grudnia 2016 roku odpisy amortyzacyjne,

5.Spółka planuje skorzystanie z odliczenia wskazanego w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT do pełnego zamortyzowania Robota 1, tj. do czerwca 2022 r.,

6.koszty poniesione na zakup Robota 1 nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie; koszty te nie zostały również dotychczas w jakikolwiek sposób odliczone przez Spółkę od podstawy opodatkowania podatkiem CIT;

7.koszty uzyskania przychodów poniesione na zakup Robota 1 nie dotyczą działań lub aktywów, o których mowa w art. 38eb ust. 5a ustawy o CIT;

8.w roku podatkowym, w którym Spółka zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, tj. w 2022 r. Spółka osiągnęła dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych;

9.Spółka nie zbyła Robota 1 przed końcem okresu jego amortyzacji,

10.Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT) bądź na podstawie decyzji o wsparciu (art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT) i tym samym Spółka nie uzyskuje dochodu z ww. rodzajów działalności;

11.Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego utworzonego na podstawie ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474)

w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie numer 1 zawarte w przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacjii indywidualnej, tj. uzyskanie potwierdzenia, że Robot 1 jest robotem przemysłowym w rozumieniu art. 38eb ust.3 ustawy o CIT, w opinii Spółki odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę w 2022 roku od Robota 1 (w tym także od urządzeń peryferyjnych będących elementem jego wartości początkowej) mogą zostać dodatkowo odliczone od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki - pytanie nr 3

Zdaniem Wnioskodawcy, Robot 2 spełnia definicję robota przemysłowego zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z dniem 1 stycznia 2022 roku wprowadzono możliwość skorzystania z tzw. ulgi na robotyzację. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy nowelizującej „ulga na robotyzację” ma na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Zagadnienie to reguluje art. 38eb ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT skonkretyzowano kategorie kosztów uzyskania przychodów uznawanych za koszty ponoszone na robotyzację.

W art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o CIT jako koszty uzyskania przychodów ponoszone na robotyzację wymieniono koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych.

Stosownie do art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

W opinii Wnioskodawcy Robot 2 posiada wszystkie cechy niezbędne do uznania go za robot przemysłowy, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, ponieważ:

a)Robot 2 jest automatycznie sterowany: Robot 2 jest wykorzystywany do manipulacji elementu do gięcia krawędziowego wykorzystywanej w produkcji elementów składowych końcowego produktu oraz jego podzespołów. Proces gięcia blachy przy użyciu Robota 2 jest całkowicie zautomatyzowany dzięki systemowi załadunku i rozładunku (…). Urządzenie podawcze przesuwa się po torze jezdnym podłoża o napędzie pasowym oraz posiada 4 osie obrotowe. Po zaprogramowaniu Robot 2 pobiera detale z palety, dzięki czujnikom waży je, następnie przemieszcza się z detalem do prasy krawędziowej, gdzie wykonywany jest proces gięcia, następnie rozładowuje obrobione detale na wyznaczone miejsce. Załadunek i rozładunek Robota 2 za pomocą automatycznego systemu załadunkowego trwa 2 minuty. Proces obsługiwany jest przez 1 osobę. Robot 2 jest obsługiwany za pomocą układu sterowania (…), który umożliwia tworzenie programów w sposób numeryczny lub graficzny, oraz programowanie wszystkich osi sterowanych numerycznie, tzn. można zaprogramować ruch każdej osi robota,

b)Robot 2 jest programowalny: Zaprogramować można np. pobór detalu przez uchwyt, ruch ramienia Robota 2, proces gięcia oraz rozładunek gotowego elementu przez chwytak a także prędkość pracy Robota 2. Robot 2 obsługiwany jest za pomocą układu sterowania (…), który umożliwia tworzenie programów w sposób numeryczny lub graficzny, oraz programowanie wszystkich osi sterowanych numerycznie, tzn. można zaprogramować ruch każdej osi robota,

c)Robot 2 jest wielozadaniowy: robot może pracować w trybie wielozadaniowym.

Robot 2 dzięki swojej funkcjonalności pozwala na realizacje różnorodnych zadań. Robot może być zaprogramowany do pracy z różnymi materiałami i geometriami. Właściwości informatyczne pozwalają na możliwości jednoczesnej obsługi zadań, np. w zakresie zleconego zadania, obrotu wokół osi, komunikacji z systemem zarządzania. Robot 2 pozwala na szybkie przezbrojenie na produkcję nowych elementów dzięki czemu wyróżnia się wielozadaniowością i elastycznością. Możliwe jest podnoszenie, przenoszenie i odkładanie detalu dzięki chwytakowi,

d)Robot 2 ma charakter stacjonarny: Robot 2 posadowiony jest w jednym miejscu w hali produkcyjnej, stanowiącej jego środowisko przemysłowe,

e)Robot 2 posiada 6 stopni swobody:

3 stopnie swobody dla pozycjonowania ( góra-dół, prawo-lewo, przód-tył)

3 stopnie swobody dla orientacji kątowej (przechylenie, odchylenie, przechylenie),

f)Robot 2 posiada następujące właściwości manipulacyjne:

Robot 2 posiadaj zdolności manipulacyjne, zarówno w zakresie podzespołów danego urządzenia (np. automatyczne ramię o wieloosiowej pracy), jak tez w zakresie wykorzystywanych do obróbki elementów (chwytak), co pozwala na wykonywanie programowalnych ruchów oraz przemieszczania obrabianych elementów,

g)Robot 2 jest przeznaczony do zastosowań przemysłowych: Robot 2 jest przystosowany do pracy w środowisku przemysłowym, znajduje się w hali produkcyjnej Spółki. Wnioskodawca wykorzystuje Robot 2 do manipulacji elementu do gięcia krawędziowego w produkcji zarówno elementów składowych wyrobu gotowego produkowanego przez Spółkę jak i jego podzespołów.

Uzupełniając powyższe należy wskazać, że w przepisach regulujących ulgę na robotyzację, podobnie jak w pozostałych przepisach ustawy o CIT nie znajduje się definicja wyrażenia „dla zastosowań przemysłowych”. Wobec tego należy sięgnąć do wykładni językowej tego pojęcia. Według Słownika Języka Polskiego PWN przemysłowy to „dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, mający zastosowanie w przemyśle”. Natomiast przemysł to „produkcja materialna polegająca na wydobywaniu z ziemi bogactw naturalnych i wytwarzaniu produktów w sposób masowy przy użyciu urządzeń mechanicznych” (https://sjp.pwn.pl),

h)Robot 2 wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania: Robot 2 jest wyposażony w sterowanie (…), dzięki czemu przetwarza informacje cyfrowe i generuje sygnały sterujące ruchem maszyny, przy użyciu komputera. Sterowanie (…) Robota 2 opiera się na systemie komputerowym, który jest zintegrowany z maszyną. To właśnie on odpowiada za monitorowanie oraz analizę ruchów narzędzia,

i)Robot 2 jest połączony z systemami teleinformatycznymi usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów: Robot 2 jest połączony z systemem teleinformatycznym projektowania produktów. Programy można tworzyć numerycznie lub graficznie w miejscu obróbki, tzn. że proste projekty mogą być tworzone na pulpicie obsługi w miejscu pracy Robota 2,

j)Robot 2 jest monitorowany za pomocą czujników: Proces gięcia blachy realizowany przy użyciu Robota 2 monitorowany jest przy użyciu czujników. W procesie wykorzystuje się m.in. czujnik w systemie pomiarowym (…). Czujnik pomiaru kąta, rejestruje rzeczywisty kąt gięcia i odsprężynowanie oraz steruje belką dociskową tak aby uzyskać wymagany kąt gięcia. Narzędzie z czujnikiem zamontowane jest do hydraulicznego narzędzia górnego (…). W uchwycie zamontowana jest szyna komunikacyjna, która przesyła dane do układu sterowania przez styki w uchwycie. Podczas pracy Robota 2, monitorowane są również dzięki czujnikom, drzwi boczne bezpieczeństwa. Czujnik bocznych drzwi bezpieczeństwa, pozwala na zabezpieczanie obszaru z boku belki dociskowej. Praca Robota 2 monitorowana jest również przez kurtynę świetlną, składającą się z czujników obecności lub ruchu. Czujniki kurtyny świetlnej zabezpieczają strefę niebezpieczną przed dostępem do niebezpiecznych ruchów maszyn. Stanowisko pracy Robota 2, czyli obszar, w którym Robot 2 porusza się w trakcie pracy zabezpieczone jest ze względów BHP kurtynami świetlnymi, których przekroczenie powoduje zatrzymanie pracy maszyny. Na obszar pracy Robota 2 można wejść dopiero po zatrzymaniu pracy i odblokowaniu drzwi wyposażonych w zamki bezpieczeństwa,

k)Robot 2 jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki: Robot 2 jest zintegrowany z innymi maszynami wykorzystywanymi w cyklu produkcyjnym, takimi jak przykładowo stacje zmiany narzędzi, stacje rozładunku i załadunku, tor jezdny.

Reasumując powyższe, w szczególności uwzględniając cechy Robota 2, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że używany przez niego na podstawie umowy leasingu finansowego Robot 2 spełnia definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki - pytanie nr 4

W opinii Wnioskodawcy, Spółka jest uprawniona do odliczenia odpisów amortyzacyjnych i części odsetkowej raty leasingowej ponoszonej w latach 2022-2026 od Robota 2 używanego w ramach leasingu finansowego od podstawy opodatkowania, w ramach tzw. ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust.1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4

Zgodnie z art. 38eb ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

W myśl art. 17b ust.1 ustawy o CIT opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:

1.umowa leasingu, w przypadku, gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;

2.umowa leasingu, w przypadku, gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;

3.suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio.

Z kolei zgodne z art. 17f ust. 1 ustawy o CIT, do przychodów finansującego, z zastrzeżeniem ust. 3 i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

1.umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;

2.suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio;

3.umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:

a)odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku, gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albo

b)finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku, gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Zauważyć należy, że ustawodawca wyraźnie wskazuje w art. 38eb ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, że za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Ponownie należy wskazać, że ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku leasingu finansowego, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych. Korzystającemu w tym przypadku przysługuje prawo do amortyzacji przedmiotu umowy leasingu finansowego i to odpisy amortyzacyjne (w miejsce spłaty tzw. rat kapitałowych) są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem w przypadku leasingu finansowego do ulgi na robotyzację, na podstawie art. 38eb ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT będzie kwalifikowana część odsetkowa raty leasingowej jako koszt uzyskania przychodu dla korzystającego. Dodatkowo korzystający ma prawo odliczyć w ramach tej ulgi wartość odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od przedmiotowego robota przemysłowego (zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów podatnika), jednak jako koszty nabycia, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy ulga na robotyzację znajdzie zastosowanie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od Robota 2 oraz do ponoszonych opłat leasingowych w części odsetkowej poszczególnych rat leasingowych z tytułu korzystania z Robota 2 w ramach zawartej umowy leasingu finansowego.

Robot 2 amortyzowany jest od stycznia 2020 r.

Możliwość uznania odpisów amortyzacyjnych oraz części odsetkowej rat leasingu finansowego za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację została także potwierdzona w poniższych wybranych interpretacjach indywidualnych:

1)z 21 grudnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.441.2023.2.KK,

2)z 9 września 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.120.2022.2.AW,

3)z 20 lutego 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.774.2022.1.AR.

W związku z tym, że:

1.Spółka nabyła Robota 2, wraz ze wskazanymi w stanie faktycznym urządzeniami peryferyjnymi, które składają się na wartość początkową Robota 2 jako fabrycznie nowy środek trwały i użytkuje go na podstawie umowy leasingu finansowego;

2.Robot 2 został wprowadzony przez Spółkę do ewidencji środków trwałych i oddany do używania w 2019 r.;

3.Robot 2 stanowi środek trwały o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i jest wykorzystywany przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;

4.Spółka rozpoznaje koszty nabycia Robota 2 dla celów CIT poprzez dokonywane od stycznia 2020 r. roku odpisy amortyzacyjne;

5.część odsetkową raty leasingowej Spółka rozpoznaje jako podatkowy koszt uzyskania przychodów;

6.Spółka planuje skorzystanie z odliczenia wskazanego w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT do końca 2026 r. (przewidziany okres amortyzacji upływa w czerwcu 2030 r. );

7.koszty poniesione na zakup Robota 2 nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie, koszty te nie zostały również dotychczas w jakikolwiek sposób odliczone przez Spółkę od podstawy opodatkowania podatkiem CIT;

8.koszty uzyskania przychodów poniesione na zakup Robota 2 nie dotyczą działań lub aktywów, o których mowa w art. 38eb ust. 5a ustawy o CIT;

9.w latach podatkowych, w których Spółka zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, tj. w latach 2022-2026 Spółka: osiągnęła dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych (dot. lat 2022 i 2023);

10.zamierza osiągnąć dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych (dot. lat 2024, 2025 i 2026);

11.Spółka nie planuje zbycia Robota 2 w okresie jego amortyzacji, a w sytuacji, gdyby z jakichkolwiek powodów do zbycia doszło, Spółka dokona zwiększenia, o którym mowa w art. 38eb ust. 6 ustawy o CIT;

12.Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT) bądź na podstawie decyzji o wsparciu (art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT) i tym samym Spółka nie uzyskuje dochodu z ww. rodzajów działalności;

13.Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego utworzonego na podstawie ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej(Dz. U. z 2022 r. poz. 2474);

w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie numer 3 zawarte w przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (tj. uzyskania potwierdzenia, że Robot 2 jest robotem przemysłowym w rozumieniu art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT) w opinii Spółki, w ramach ulgi na robotyzację dopuszczalne jest odliczenie w latach2022-2026 od podstawy opodatkowania 50%:

-uiszczonych w danym roku podatkowym części odsetkowych rat leasingowych, zaliczonych do kosztów podatkowych oraz

-dokonanych w danym roku podatkowym (od prawidłowo ustalonej wartości początkowej Robota 2) odpisów amortyzacyjnych, zaliczonych do kosztów podatkowych.

Stanowisko Spółki – pytanie nr 5

Zdaniem Wnioskodawcy, Robot 3 spełnia definicję robota przemysłowego zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z dniem 1 stycznia 2022 roku wprowadzono możliwość skorzystania z tzw. ulgi na robotyzację. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy nowelizującej „ulga na robotyzację” ma na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Zagadnienie to reguluje art. 38eb ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT skonkretyzowano kategorie kosztów uzyskania przychodów uznawanych za koszty ponoszone na robotyzację.

W art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o CIT, jako koszty uzyskania przychodów ponoszone na robotyzację wymieniono koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych.

Stosownie do art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

W opinii Wnioskodawcy, Robot 3 posiada wszystkie cechy niezbędne do uznania go za robot przemysłowy, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, ponieważ:

a)Robot 3 jest automatycznie sterowany: celem pracy Robota 3 jest wycinanie laserowe oraz grawerowanie elementów składowych, które tworzą produkt końcowy. Arkusz blachy jest magazynowany dzięki systemowi magazynowemu (…), następnie poprzez wywołanie odpowiedniej komendy programowej pobierany jest przez urządzenie załadowcze (…) i umieszczany na stole roboczym wycinarki laserowej. Elementy są wycinane laserowo, grawerowane według założonego programu. Po skończonej pracy wypalone elementy zostają transportowane automatycznie na stół roboczy i pobierane są przez pracownika;

b)Robot 3 jest programowalny: Arkusz blachy jest magazynowany dzięki systemowi magazynowemu (…), następnie poprzez wywołanie odpowiedniej komendy programowej pobierany jest przez urządzenie załadowcze (….) i umieszczany na stole roboczym wypalarki laserowej. Elementy są wycinane laserowo, grawerowane wg założonego programu;

c)Robot 3 jest wielozadaniowy: Robot 3 wykorzystywany jest zarówno do laserowego wycinania blachy jak i grawerowania. Grawerowane są m.in. identyfikacja elementów, pozycje do przypawania kołków, pozycje do składania elementów, linie gięcia;

d)Robot 3 ma charakter stacjonarny: Robot 3 posadowiony jest w jednym miejscu w hali produkcyjnej, stanowiącej jego środowisko przemysłowe;

e)Robot 3 posiada 3 stopnie swobody:

X - Góra -dół,

Y- Prawo – lewo,

Z - Przód-tył.

f)Robot 3 posiada właściwości manipulacyjne: podnoszenie i przenoszenie arkusza blachy;

g)Robot 3 jest przeznaczony do zastosowań przemysłowych Robot 3 jest przystosowany do pracy w środowisku przemysłowym, znajduje się w hali produkcyjnej Spółki. Robot 3 jest wykorzystywany do laserowego cięcia blachy wykorzystywanej w produkcji kluczowych detali, które tworzą produkt końcowy tj. wkład kominkowy oraz jego podzespół. Proces wycinania laserowego jest jednym z kluczowych procesów w przygotowaniu produkcji końcowego produktu wytwarzanego przez Spółkę. Przy użyciu robota 3 produkowane jest 90% elementów konstrukcyjnych wchodzących w skład końcowego produktu, np. korpus kominka i elementy wchodzące w jego skład. Proces produkcji rozpoczyna się od uruchomienia Robota 3.

Uzupełniając powyższe należy wskazać, że w przepisach regulujących ulgę na robotyzację, podobnie jak w pozostałych przepisach ustawy o CIT nie znajduje się definicja wyrażenia „dla zastosowań przemysłowych”. Wobec tego należy sięgnąć do wykładni językowej tego pojęcia. Według Słownika Języka Polskiego PWN przemysłowy to „dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, mający zastosowanie w przemyśle”. Natomiast przemysł to „produkcja materialna polegająca na wydobywaniu z ziemi bogactw naturalnych i wytwarzaniu produktów w sposób masowy przy użyciu urządzeń mechanicznych” (https://sjp.pwn.pl);

h)Robot 3 wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania: Robot 3 jest wyposażony w układ sterowania (…) firmy (...). Układ sterowania wyposażony jest w panel sterujący z ekranem dotykowym. Wszystkie programy (…) należy zaimportować do układu sterowania. Importu można dokonać z pliku znajdującego się na maszynie, dowolnego dysku sieciowego lub lokalnego komputera;

i)Robot 3 jest połączony z systemami teleinformatycznym: Robot 3 połączony jest z systemem planowania produkcji (…), który pozwala na planowanie poszczególnych zadań produkcyjnych;

j)Robot 3 jest monitorowany za pomocą czujników: Robot 3 posiada zabezpieczenia w formie czujników. W przypadku wykrycia jakiegokolwiek uszkodzenia, Robot 3 jest natychmiast wyłączany. Zabezpieczająca bariera świetlna wyposażona w czujniki pozwala na ochronę pracownika przed niebezpieczeństwem związanym z pracą lasera. Dzięki zintegrowanym obwodom bezpieczeństwa podczas pracy lasera, monitorowane są pokrywy, drzwi ochronne a także strefa wokół urządzenia (…) oraz (…);

k)Robot 3 jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki: W procesie wycinania laserowego wykorzystywany jest urządzenie (…) służące do automatycznego załadunku i rozładunku blach. (…) pozwala na ograniczenie obciążenia pracownika, i pozwala na automatyczny proces załadunkowy. Robot 3 zintegrowany jest również z modułowym systemem magazynowym (…) serii (…). Umożliwia on przechowywanie arkuszy do obróbki w stacji magazynowania/wydawania, oraz w razie potrzeby przekazania do jednostki automatyki.

Z uwagi na powyższe, w szczególności uwzględniając cechy Robota 3, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że używany przez niego na podstawie umowy leasingu finansowego Robot 3, spełnia definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki - pytanie nr 6

W opinii Wnioskodawcy, Spółka jest uprawniona do odliczenia odpisów amortyzacyjnych i części odsetkowej raty leasingowej w latach 2022-2026 od Robota 3 używanego w ramach leasingu finansowego od podstawy opodatkowania w ramach, tzw. ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 6

Zgodnie z art. 38eb ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

W myśl art. 17b ust. 1 ustawy o CIT, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:

1)umowa leasingu, w przypadku, gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;

2)umowa leasingu, w przypadku, gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;

3)suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio.

Z kolei zgodne z art. 17f ust. 1 ustawy o CIT do przychodów finansującego, z zastrzeżeniem ust. 3 i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art.17b ust. 1 w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

1)umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;

2)suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio;

3)umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:

a)odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku, gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albo

b)finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku, gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Zauważyć należy, że ustawodawca wyraźnie wskazuje w art. 38eb ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, że za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

W tym miejscu ponownie należy wskazać, że ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku leasingu finansowego, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych. Korzystającemu w tym przypadku przysługuje prawo do amortyzacji przedmiotu umowy leasingu finansowego i to odpisy amortyzacyjne (w miejsce spłaty tzw. rat kapitałowych) są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem w przypadku leasingu finansowego do ulgi na robotyzację, na podstawie art. 38eb ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT będzie kwalifikowana część odsetkowa raty leasingowej jako koszt uzyskania przychodu dla korzystającego. Dodatkowo korzystający ma prawo odliczyć w ramach tej ulgi wartość odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od przedmiotowego robota przemysłowego (zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów podatnika), jednak jako koszty nabycia, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy ulga na robotyzację znajdzie zastosowanie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od Robota 3 oraz do ponoszonych opłat leasingowych w części odsetkowej poszczególnych rat leasingowych z tytułu korzystania z Robota 3 w ramach zawartej umowy leasingu finansowego.

Robot 3 amortyzowany jest od lipca 2019 r.

Możliwość uznania odpisów amortyzacyjnych oraz części odsetkowej rat leasingu finansowego za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację została także potwierdzona w poniższych wybranych interpretacjach indywidualnych:

1)z 21 grudnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.441.2023.2.KK,

2)z 9 września 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.120.2022.2.AW,

3)z 20 lutego 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.774.2022.1.AR.

W związku z tym, że:

1)Spółka nabyła Robota 3, wraz ze wskazanymi w stanie faktycznym urządzeniami peryferyjnymi, które składają się na wartość początkową Robota 3 jako fabrycznie nowy środek trwały i użytkuje go na podstawie umowy leasingu finansowego;

2)Robot 3 został wprowadzony przez Spółkę do ewidencji środków trwałych i oddany do używania w 2019 r.;

3)Robot 3 stanowi środek trwały o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i jest wykorzystywany przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;

4)Spółka rozpoznaje koszty nabycia Robota 3 dla celów CIT poprzez dokonywane od lipca 2019 roku odpisy amortyzacyjne;

5)część odsetkową raty leasingowej Spółka rozpoznaje jako podatkowy koszt uzyskania przychodów;

6)Spółka planuje skorzystanie z odliczenia wskazanego w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT do końca 2026 r. (przewidziany okres amortyzacji upływa w czerwcu 2029 r.);

7)koszty poniesione na zakup Robota 3 nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie, koszty te nie zostały również dotychczas w jakikolwiek sposób odliczone przez Spółkę od podstawy opodatkowania podatkiem CIT;

8)koszty uzyskania przychodów poniesione na zakup Robota 3 nie dotyczą działań lub aktywów, o których mowa w art. 38eb ust. 5a ustawy o CIT;

9)w latach podatkowych, w których Spółka zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, tj. w latach 2022 -2026 Spółka: osiągnęła dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych (dot. lat 2022 i 2023); zamierza osiągnąć dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych (dot. lat 2024, 2025 i 2026);

10)Spółka nie planuje zbycia Robota 3 w okresie jego amortyzacji, a w sytuacji, gdyby z jakichkolwiek powodów do zbycia doszło, Spółka dokona zwiększenia, o którym mowa w art. 38eb ust. 6 ustawy o CIT;

11)Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT bądź na podstawie decyzji o wsparciu (art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT) i tym samym Spółka nie uzyskuje dochodu z ww. rodzajów działalności;

12)Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego utworzonego na podstawie ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474);

w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie numer 5 zawarte w przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (tj. uzyskania potwierdzenia, że Robot 3 jest robotem przemysłowym, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT), w opinii Spółki, w ramach ulgi na robotyzację dopuszczalne jest odliczenie od podstawy opodatkowania w latach 2022-2026 50%:

-uiszczonych w danym roku podatkowym części odsetkowych rat leasingowych, zaliczonych do kosztów podatkowych oraz

-dokonanych w danym roku podatkowym (od prawidłowo ustalonej wartości początkowej Robota 3) odpisów amortyzacyjnych, zaliczonych do kosztów podatkowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuje od uzasadnienia prawnego Państwa stanowiska w sprawie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00