Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.774.2022.1.AR
Możliwość zakwalifikowania do kosztów poniesionych na robotyzację odpisów amortyzacyjnych oraz odsetkowej części raty leasingowej, tj. kosztów związanych z użytkowaniem, na podstawie umowy leasingu finansowego, opisanego we wniosku Robota Przemysłowego II.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 grudnia 2022 r. za pośrednictwem e-puap wpłynął Państwa wniosek z 21 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów poniesionych na robotyzację odpisów amortyzacyjnych oraz odsetkowej części raty leasingowej, tj. kosztów związanych z użytkowaniem, na podstawie umowy leasingu finansowego, opisanego we wniosku Robota Przemysłowego II.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka/Wnioskodawca) posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka działa w sektorze produkcji drabin, rusztowań i konstrukcji specjalnych. Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, a przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych kwalifikowane są do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Celem większej automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego, a tym samym znaczącej poprawy zdolności produkcyjnych, a także konkurencyjności na rynku, Wnioskodawca na podstawie zamówienia z dnia 24 lutego 2022 r., Nr (…) oraz oferty z dnia (...) lutego 2022 r. nr (…) zamierzał nabyć pod koniec roku 2022 bądź na początku 2023 r. od podmiotu Y GmbH z/s w Niemczech linię produkcyjną - ogniwo spawalnicze - z opcjami dla ram pionowych: maszyna produkcyjna S wraz z urządzeniami i maszynami peryferyjnymi stanowiącymi jedną całość (dalej: Robot Przemysłowy II). Obecnie Spółka zapłaciła zaliczkę na poczet tej dostawy. Spółka na podstawie oferty z dnia (...) czerwca 2022 r., Nr (…) zamierzała również nabyć od podmiotu Y GmbH z/s w Niemczech stację czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej do Robota przemysłowego II, która jest z nim w całości synchronizowana i stanowi łącznie jedną linię spawalniczą (dalej łącznie zwane: Robot przemysłowy II).
Zgodnie z obecnym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym, Robot przemysłowy II będzie użytkowany przez Wnioskodawcę na podstawie umowy leasingu finansowego z dnia (...) sierpnia 2022 r., Nr (…) zawartej z Z Spółka Akcyjna. Umowa leasingu finansowego jest zawarta na okres 48 miesięcy. Zgodnie z ww. umową leasingu odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu będzie dokonywać Wnioskodawca jako korzystający. Wnioskodawca zaklasyfikuje Robot przemysłowy II do symbolu KŚT 484 - pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty do spawania, zgrzewania, natryskiwania i cięcia pod nazwą środka trwałego „Automatyczna linia spawalnicza” i będzie amortyzował wg rocznej stawki amortyzacyjnej 18%. Po przyjęciu do użytkowania Robota przemysłowego II odpisy amortyzacyjne będą rozliczane jako koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 uCIT. Z ogólnych warunków umowy leasingu wynika, iż Wnioskodawca jako korzystający po zakończeniu umowy leasingu finansowego ma prawo do nabycia przedmiotu leasingu (Robota przemysłowego II) za 1 zł po powiększeniu tej kwoty o podatek VAT.
Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, iż Z Spółka Akcyjna na podstawie umowy sprzedaży z dnia (...) października 2022 r., Nr (…) zawartej z dostawcą Robota przemysłowego II, tj. z podmiotem Y GmbH z/s w Niemczech w nawiązaniu do umowy leasingu finansowego z dnia (...) sierpnia 2022 r., Nr (…) zawartym z Wnioskodawcą nabył własność Robota przemysłowego II. Ww. umowie sprzedaży wskazano, iż korzystającym z Robota Przemysłowego II będzie Wnioskodawca oraz że to on dokona odbioru Robota Przemysłowego II nabytego przez Z Spółka Akcyjna w swojej siedzibie.
Zgodnie z założeniem Wnioskodawcy, po zakończeniu umowy leasingu finansowego, Robot Przemysłowy II będzie jego własnością, bowiem Spółka skorzysta z prawa jego nabycia.
Koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację w Spółce obejmować będą koszty:
a) nabycia nowego Robota przemysłowego II (wraz z maszynami i urządzeniami funkcjonalnie z nim związanymi bądź peryferyjnymi), o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT oraz
b) opłaty ustalone w umowie leasingu finansowego ponoszone przez Wnioskodawcę jako korzystającego dotyczące Robota Przemysłowego II zgodnie z art. 38eb ust. 2 pkt 4 uCIT przy założeniu gdy po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przeniesie na korzystającego własność tego środka trwałego.
Opis Robota przemysłowego II:
Maszyna produkcyjna S oparta jest na 2-stanowiskowej celi obrotowej z maksymalnie 3 robotami spawalniczymi (...), które wykonują spawanie elementów w czasie cyklu równoległym do czasów wstawiania pracownika. Części osłony i obrotnicy są trwale zamontowane do siebie na wspólnej ramie podstawy. Oprócz odpowiednich miejsc do przykręcenia, rama podstawy posiada również śruby regulacyjne do wypoziomowania ramy podstawy. Przewody energetyczne i zasilające układa się w ramie podstawy komórki i przykrywa odpowiednimi szachownicami. Główna rama podstawy jest swobodnie dostępna bez ryzyka potknięcia. Wejście dla prac serwisowych w tej komórce jest od tyłu przez centralnie ułożone drzwi przesuwne, które umożliwiają dostęp przez roboty ułożone równolegle. Panel instalacyjny hali znajduje się wewnątrz celi i dzięki temu jest zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych.
Model czasu pracy Robota przemysłowego II przewiduje pracę 3-zmianową, 7,5 h na zmianę, przez 240 dni.
Robot przemysłowy II składa się z:
1) 2 x roboty przemysłowe marki F, typu A ze sterowaniem + w tym:
- logika i energoelektronika;
- pakiet oprogramowania do spawania;
- narzędzie do obsługi, (…).
2) 2 x urządzenie spawalnicze firmy F, proces spawania (…) w zestawie
- (…) standard, WP puls;
- (…)w z kolanem rurowym (…);
- jednostka sterująca (…);
- (…) Jednostka chłodząca;
- urządzenie do czyszczenia palnika (…).
3) 1 x rama główna S w wersji kompaktowej firmy (…):
Rama podstawy w stabilnej konstrukcji z profili stalowych jest zaprojektowana ze zintegrowanym prowadzeniem kanałów kablowych. Roboty, sterowanie i stół obrotowy są zamontowane na głównej ramie podstawy.
4) 1 x 2-stanowiskowy stół obrotowy, typ (…) - stanowiskowy pozycjoner obrotowy (...) do obciążeń nominalnych do 750 kg na stronę stołu (obciążenie całkowite wynosi więc 1500 kg) do mocowania urządzeń mocujących elementy i do idealnego pozycjonowania części w przestrzeni roboczej robota przemysłowego. Napędy pozycjonera dla głównej osi obrotu i osi pozycjonowania są zaprojektowane jako zewnętrzne osie robota i odpowiadają w swojej konstrukcji z przekładnią i silnikiem jednostkom sprawdzonym w robotach przemysłowych. Doprowadzenie mediów do urządzeń zaciskowych odbywa się za pomocą przeciągania kabli (opcjonalnie łańcuch prowadzący energię). Szerokość zaczepienia urządzeń mocujących wynosi do 2.500 mm. Zabezpieczenie interwencyjne umieszczone na środku gramofonu wykonane jest z 2 szyb (…) (przejrzystość, szerokość x wysokość: 500 x 300 mm).
5) 1 x kompletne urządzenie zabezpieczające:
Wyposażenie ochronne składa się z ogrodzenia ochronnego o wysokości co najmniej 2.500 mm (ogrodzenie z siatki/blachy w standardzie), elektrycznie monitorowanych drzwi serwisowych.
6) 1 x sterowanie instalacją i podnośnikiem:
Do koordynacji wszystkich pojedynczych komponentów i umieszczenia w nich elementów związanych z bezpieczeństwem zapewniono oddzielną szafę sterowniczą. Jako sterowanie (…) wykorzystywana jest rodzina (…). Wejścia i wyjścia są połączone decentralnie poprzez system (…). Jako jednostka sterująca pracą operatora przewidziano 12-calowy panel (…).
7) 1 x robot przemysłowy, marki (…), typ (…) z kontrolerem (…) +, w tym:
- układy logiczne i energoelektroniczne;
- pakiet oprogramowania do obsługi;
- narzędzie do obsługi, (…).
8) 1 x stacja kontenerowa do transferu zewnętrznego i (…) w tym:
- gniazdo do ramy pionowej;
- bariera świetlna Marka: (…);
- obudowa.
9) 1 x system czyszczenia laserowego – Robot (…).
10) 1 x kabina ochronna lasera z certyfikowanym materiałem pasywnym zgodnie z dyrektywą o ochronie maszyn i laserów, w tym:
- drzwi serwisowe;
- 2x laserowe drzwi szybkobieżne Marka: (…);
- przyłącze ssące.
11) 2 x przyrządy (szablony) do spawania wymienionych ram pionowych.
Urządzenia zaciskowe/szablony oparte są na stabilnej ramie bazowej w konstrukcji z rur stalowych. Stosowane są pneumatyczne elementy mocujące lub urządzenia mocujące. Jednostki do wyciągania kołków. Urządzenia mocujące są po montażu kalibrowane na (…). Elementy stykające się z częściami są zaprojektowane jako standardowe części ciśnieniowe firmy (…). Uchwyty i ograniczniki komponentów są zaprojektowane tak, aby można je było regulować za pomocą prostych opcji regulacji (np. otworów szczelinowych). Elementy mające kontakt z obrabianym przedmiotem są hartowane i zaprojektowane z myślą o niskim zużyciu. Rury trzonu są umieszczone na mimośrodowych trzpieniach, zaciskane przez uchwyty i odpowiednie pneumatyczne elementy mocujące. Kołki zapewniają prawidłowe położenie/osiowanie rur trzonu względem siebie. Obecność szpilek jest sprawdzana za pomocą technologii czujników (wyłącznik zbliżeniowy). Uchwyty szczebli są przeznaczone do uniwersalnego zastosowania. Mocowanie szczebli odbywa się za pomocą pneumatycznych elementów zaciskowych. Szablon można dopasować do różnych odległości rurek łodygi.
12) 1 x szablony do przedłużenia za ramę V
Rozpórka ramy V jest pozycjonowana za pomocą siłowników do wyciągania sworzni i pneumatycznie zaciskane elementy mocujące. Profile rozpórki V-ramowej są mocowane za pomocą techniki sensorycznej. Przełącznik zbliżeniowy jest skanowany pod kątem obecności,
13) technologia chwytania
- stabilna stalowa konstrukcja chwytaka,
- system szczęk z wieloma chwytakami,
- system czujników komponentów.
Wnioskodawca ponadto wskazuje, iż dostawca Robota przemysłowego II - firma Y GmbH odpowiedzialny jest za instalację i uruchomienie instalacji, w tym podstawowe programowanie (sekwencja komórek z bramą szybkobieżną, obrotnicą, systemem czyszczenia palnika oraz testy funkcjonalne urządzeń procesowych). Instalacja Robota przemysłowego II, jego uruchomienie i przekazanie do eksploatacji odbywać się będzie w zakładzie Spółki. Dostawca zajmie się transportem, montażem systemu oraz jego instalacją w miejscu produkcji.
Robot przemysłowy II, jak wskazywano, zostanie dodatkowo rozszerzony zgodnie z ofertą z dnia (...) czerwca 2022 r., Nr (…), tj. planowana jest rozbudowa czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej. Maszyna z laserowym czyszczeniem jest zintegrowana z robotami spawalniczymi i odbierającym, a zatem cała linia spawalnicza jest synchronizowana.
Wnioskodawca wskazuje, iż element ww. czyszczenia laserowego, który zintegrowany jest z całą linią spawalniczą (Robotem przemysłowym II) wyposażony jest w następujący sposób:
1) Roboty przemysłowe
- 1 szt. (…),
- 1 szt. Zespół węży, wykonanie (…),
2) Urządzenia do czyszczenia laserowego
- 1 szt. Źródło lasera: impulsowy laser światłowodowy (200W),
- 1 szt. Głowica skanująca 2D plus obiektyw,
- 1 szt. Interfejs sterowania,
- 1 szt. Przemysłowy (…) do programowania i ustawiania parametrów System laserowy IPG,
- 1 szt. Jednostka chłodząca z zasilaczem i oddzielną szafą sterowniczą,
- 1 szt. Miejscowe połączenie odciągowe z układem optycznym procesu laserowego,
3) Urządzenie zabezpieczające
- 1 szt. Obudowa bezpieczeństwa lasera z przyłączem odciągowym,
- 2 szt. Brama rolowana odpowiednia do obudowy bezpieczeństwa lasera,
4) Programowanie, integracja i włączenie technologii czyszczenia laserowego w firmie (…)
- 1 szt. Instalacja mechaniczna i elektryczna urządzeń procesowych,
- 1 szt. Połączenie optyki procesu z tworzeniem jakości procesu,
- 1 szt. Programowanie urządzeń i sterowanie logiczne (PLC),
- 1 szt. Programowanie robotów do czyszczenia laserowego (programy ruchu i sterowanie), Technologia laserowa.
Wnioskodawca jednocześnie wskazuje, iż Robot przemysłowy II, który Spółka będzie użytkować na podstawie umowy leasingu finansowego, a po upływie podstawowego jego okresu, zamierza go nabyć:
a) będzie to robot automatycznie sterowany, programowalny, wielozadaniowy i stacjonarny, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadający właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,
b) będzie wymieniał dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
c) będzie połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
d) będzie monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
e) będzie zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki (w takim rozumieniu, iż dany robot przemysłowy - definiowany jako maszyna - jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym wtedy, gdy wszystkie elementy robota składają się na jedną linię produkcyjną, tzn. to zintegrowanie należy rozumieć w taki sposób, iż robot jest funkcjonalnie związany z maszynami i urządzeniami, które składają się na zakupioną linię produkcyjną, nabywaną jako całość).
Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż Robot przemysłowy II nie będzie elementem innych robotów przemysłowych.
W zakresie Robota przemysłowego II możliwym jest, że Wnioskodawca również nabędzie wartości niematerialne i prawne oraz usługi szkoleniowe, jednakże nie są one przedmiotem złożonego wniosku interpretacyjnego. Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) oraz art. 38eb ust. 2 pkt 4 uCIT.
Wnioskodawca będzie zaliczał w poczet kosztów uzyskania przychodów część odsetką raty leasingowej oraz odpisy amortyzacyjne dokonywane od Robota przemysłowego II. Umowa leasingu finansowego nie przewiduje wstępnej opłaty leasingowej.
Tym samym, Wnioskodawca, chciałby uzyskać w ramach niniejszego wniosku interpretacyjnego odpowiedź na pytania, czy w przypadku korzystania z Robota przemysłowego II na podstawie zawartej umowy leasingu finansowego z Z Spółka Akcyjna, odpisy amortyzacyjne od Robota przemysłowego II dokonywane w latach 2022-2026 oraz część odsetkowa raty leasingowej ponoszona w latach 2022-2026 będą stanowić koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa odpowiednio w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) i pkt 4 uCIT.
Wnioskodawca wskazuje również, iż koszty kwalifikowane poniesione na robotyzację nie zostały/nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Końcowo Wnioskodawca wskazuje, iż uzyskał pozytywną interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia (...) 2022 r., Nr (...), z której wynika, iż wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego II, w postaci comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 uCIT. Jednakże we wniosku interpretacyjnym z dnia (...) lipca 2022 r., który wpłynął do KIS w dniu (...) lipca 2022 r., Wnioskodawca nie wskazał, iż Robot przemysłowy II będzie pierwotnie użytkowany w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu finansowego, która została zawarta w dniu (...) sierpnia 2022 r. już po wysłaniu ww. wniosku interpretacyjnego. Tym samym, jako iż stan faktyczny/zdarzenie przyszłe uległo zmianom, Wnioskodawca ponownie postanowił złożyć zapytanie interpretacyjne w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację w zakresie Robota przemysłowego II.
Pytania
1) Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od Robota Przemysłowego II, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026 będą stanowić koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, w rozumieniu art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT w zw. z art. 38eb ust. 1 uCIT?
2) Czy odsetkowa część raty leasingowej, ponoszona przez Wnioskodawcę w latach 2022-2026 z tytułu korzystania z Robota przemysłowego II w ramach zawartej umowy leasingu finansowego z Z Spółka Akcyjna będzie stanowić koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 2 pkt 4 uCIT w zw. z art. 38eb ust. 1 uCIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne dokonywane od Robota Przemysłowego II, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026 będą stanowić koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT w zw. z art. 38eb ust. 1 uCIT.
Zdaniem Wnioskodawcy, odsetkowa część raty leasingowej, ponoszona przez Wnioskodawcę w latach 2022-2026 z tytułu korzystania z Robota przemysłowego II w ramach zawartej umowy leasingu finansowego z Z Spółka Akcyjna będzie stanowić koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 2 pkt 4 uCIT w zw. z art. 38eb ust. 1 uCIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Ad. 1.
Jak stanowi art. 38eb ust. 1 uCIT „Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.”
Zatem aby podatnik mógł skorzystać z ulgi na robotyzację musi spełnić następujące warunki:
1. musi uzyskiwać przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;
2. ponosić koszty uzyskania przychodów przyporządkowane do źródła przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych;
3. musi zidentyfikować wśród ww. kosztów uzyskania przychodów koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym na robotyzację, a więc koszty spełniające definicję określoną w art. 38eb ust. 2 ustawy CIT.
W konsekwencji kosztami na robotyzację będą wyłącznie koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 uCIT, a więc koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 uCIT.
Mając na uwadze powyższe, odnosząc się do określonych powyższej warunków, Spółka wskazuje,
1. uzyskuje i będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, które zakwalifikowane będą w rachunku CIT jako przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;
2. poniesione koszty nabycia Robota przemysłowego II (wraz z rozbudową czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej) w postaci odpisów amortyzacyjnych, których Wnioskodawca jako korzystający będzie dokonywał na podstawie zawartej umowy leasingu finansowego z Z Spółka Akcyjna będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów, ponieważ zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (tj. Robot przemysłowy II zostanie przyjęty do użytkowania w Spółce jako środek trwały pod koniec 2022/na początku 2023 r. oraz będzie wykorzystywany jako ogniwo spawalnicze - z opcjami dla ram pionowych w produkcji wyrobów gotowych Spółki, a więc do podstawowej działalności gospodarczej Spółki).
Z kolei zgodnie z art. 38eb ust. 2 uCIT:
„Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1) koszty nabycia fabrycznie nowych:
a) robotów przemysłowych,
b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
d) maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e) urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2) koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3) koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4) opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.”
Wnioskodawca uważa, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe, że w zakresie Robota przemysłowego II ponosi/będzie ponosić koszty spełniające ww. definicję kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Ustawodawca wskazał, iż m.in. za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych. W przypadku Spółki kosztem nabycia, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT będą odpisy amortyzacyjne dokonywane od Robota przemysłowego II przez Wnioskodawcę jako korzystającego, zgodnie z zawartą umową leasingu finansowego w latach 2022-2026.
W świetle art. 38eb ust. 3 uCIT ,
„Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1. wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2. jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
3. jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4. jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.”
Z kolei artykuł 38be ust. 4 uCIT stanowi, iż: „Przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
1) jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2) pozycjonery jedno i wieloosiowe;
3) tory jezdne;
4) słupowysięgniki;
5) obrotniki;
6) nastawniki;
7) stacje czyszczące;
8) stacje automatycznego ładowania;
9) stacje załadowcze lub odbiorcze;
10) złącza kolizyjne;
11) efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:
a) nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,
b) obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.”
Zdaniem Spółki, Robot przemysłowy II spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 uCIT, a więc:
1) jest automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną maszyną,
2) posiada co najmniej 3 stopnie swobody,
3) posiada właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,
4) wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
5) jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
6) jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
7) jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki (w takim rozumieniu, iż dany robot przemysłowy - definiowany jako maszyna - jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym wtedy, gdy wszystkie elementy robota składają się na jedną linię produkcyjną, tzn. to zintegrowanie należy rozumieć w taki sposób, iż robot jest funkcjonalnie związany z maszynami i urządzeniami, które składają się na zakupioną linię produkcyjną, nabywaną jako całość).
Tym samym, jak wskazano, odpisy amortyzacyjne dokonywane od Robota przemysłowego II użytkowanego na podstawie umowy leasingu finansowego, będą w ocenie Wnioskodawcy mogły być uznane za koszty spełniające definicję kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 38eb ust. 1 uCIT, lecz wyłącznie dokonywane w latach 2022-2026, co wynika z art. 38eb ust. 5 uCIT, zgodnie z którym „Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.”
Z uwagi na powyższe, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego w zakresie ulgi na robotyzację, Wnioskodawca uważa, iż Robot przemysłowy II (wraz z rozbudową czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej funkcjonalnie stanowiące jedną całość) stanowi robot przemysłowy w rozumieniu art. 38eb ust. 3uCIT (co wynika też z uzyskanej już przez Spółkę interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia (...) 2022 r., Znak: (...)), a tym samym poniesione przez Wnioskodawcę, uzyskującego przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego II, tj. odpisy amortyzacyjne dokonywane od niego na podstawie zawartej umowy leasingu finansowego po przyjęciu go do używania w Spółce i wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych, będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT.
W konsekwencji, zgodnie z art. 38eb ust. 1 uCIT i na warunkach tam wskazanych, Spółka będzie mogła odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, a które to wydatki w tym przypadku stanowić będą odpisy amortyzacyjne od Robota przemysłowego II.
Ad. 2
Zgodnie z art. 38eb ust. 2 pkt 4 uCIT, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się również „opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych”.
W myśl art. 17b ust. 1 uCIT, „Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:
1) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
2) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
3) suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio”.
Z kolei zgodnie z art. 17f ust. 1 uCIT „Do przychodów finansującego, z zastrzeżeniem ust. 3, i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;
2) suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio;
3) umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:
a) odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albo
b) finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.”
Natomiast w świetle art. 16a ust. 1 uCIT „Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.”
Jak wynika z art. 16a ust. 2 uCIT „Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:
1) przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej „inwestycjami w obcych środkach trwałych”,
2) budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
3) składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający
-zwane także środkami trwałymi;
4) tabor transportu morskiego w budowie, sklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556) w grupowaniu o symbolu ex 30.11 "Statki i konstrukcje pływające", przy czym oznaczenie "ex" oznacza, że zakres wyrobów i usług jest węższy niż określony w grupowaniu.”
Ponownie należy wskazać, iż ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów koszt podatkowy dla korzystającego w przypadku leasingu finansowego stanowią co do zasady część odsetkowa raty leasingowej oraz odpisy amortyzacyjne dokonywane przez korzystającego od wartości początkowej przyjętego do używania środka trwałego.
Przy czym wskazanymi przez ustawodawcę w przepisie art. 38eb ust. 2 pkt 4 uCIT opłatami, o których mowa w art. 17b ust. 1uCIT, ustalonymi w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f uCIT, jest w ocenie Wnioskodawcy część odsetkowa raty leasingowej. Nie jest nią natomiast, część kapitałowa raty leasingowej. Zauważyć bowiem należy, że umowa leasingu finansowego nie określa wysokości raty kapitałowej. W leasingu finansowym przyjęty do używania składnik majątku stanowi bowiem środek trwały leasingobiorcy i jest przez niego amortyzowany.
Zatem z uwagi na okoliczność, iż z ogólnych warunków umowy leasingu, wynika, iż po upływie podstawowego okresu leasingu finansowego, Wnioskodawca ma prawo nabyć przedmiot leasingu, tj. Robot przemysłowy II od leasingodawcy i z prawa tego skorzysta, a zatem finansujący przeniesie na Wnioskodawcę jako korzystającego własność Robota przemysłowego II, to kosztem, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 4 uCIT jest/będzie zaliczona przez Wnioskodawcę do kosztów podatkowych odsetkowa część raty leasingowej. W konsekwencji zgodnie z art. 38eb ust. 1 uCIT i na warunkach tam wskazanych, Spółka będzie mogła odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, a które to wydatki w tym przypadku stanowić będzie odsetkowa część raty leasingowej.
Do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację Wnioskodawca będzie mógł również zaliczyć odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej Robota przemysłowego II przyjętego do używania w ramach leasingu finansowego, jednak jako koszty nabycia, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT, co wskazano w Ad.1.
Końcowo Wnioskodawca pragnie wskazać na interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia (...) 2022 r., Znak: (...), która potwierdza prawidłowość ww. stanowiska Wnioskodawcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 z późn. zm., dalej: „ustawa nowelizująca”), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.
Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:
Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 38eb ust. 2 updop:
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1) koszty nabycia fabrycznie nowych:
a) robotów przemysłowych,
b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
d) maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e) urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2) koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3) koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4) opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
W świetle art. 38eb ust. 3 updop:
Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1) wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2) jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
3) jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4) jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
W myśl art. 38eb ust. 4 updop:
przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;
3)tory jezdne;
4)słupowysięgniki;
5)obrotniki;
6)nastawniki;
7)stacje czyszczące;
8)stacje automatycznego ładowania;
9)stacje załadowcze lub odbiorcze;
10)złącza kolizyjne;
11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:
a) nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,
b) obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.
Stosownie do art. 38eb ust. 5 updop:
Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Zgodnie z art. 38 ust. 6-8 updop:
Podatnik, który zbył środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f - przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń uprzednio dokonanych na podstawie ust. 1.
Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.
W zakresie nieuregulowanym w ust. 1-7 do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ust. 3k, 5, 5a, 6, ust. 8 zdanie pierwsze i drugie.
Z treści art. 18d ust. 6 updop wynika, że:
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że dążycie Państwo do większej automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego a tym samym znaczącej poprawy zdolności produkcyjnej oraz konkurencyjności na rynku. W tym celu zawarliście Państwo w dniu (...) sierpnia 2022 r. umowę leasingu finansowego , Nr (…) z Z Spółka Akcyjna, na podstawie której będą Państwo użytkowali – Robot przemysłowy II. Umowa leasingu finansowego jest zawarta na okres 48 miesięcy. Zgodnie z ww. umową leasingu odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu będą dokonywać Państwo jako korzystający. Zaklasyfikowaliście Państwo Robot przemysłowy II do symbolu KŚT 484 - pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty do spawania, zgrzewania, natryskiwania i cięcia pod nazwą środka trwałego „Automatyczna linia spawalnicza” i będzie amortyzował wg rocznej stawki amortyzacyjnej 18%. Po przyjęciu do użytkowania Robota przemysłowego II odpisy amortyzacyjne będziecie Państwo rozliczać jako koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 uCIT. Z ogólnych warunków umowy leasingu wynika, iż jako korzystający po zakończeniu umowy leasingu finansowego mają Państwo prawo do nabycia przedmiotu leasingu (Robota przemysłowego II) za 1 zł po powiększeniu tej kwoty o podatek VAT. Zgodnie z założeniem, po zakończeniu umowy leasingu finansowego, Robot Przemysłowy II będzie Państwa własnością, bowiem Spółka skorzysta z prawa jego nabycia.
Robot przemysłowy II będzie spełniał następujące cechy:
a) będzie to robot automatycznie sterowany, programowalny, wielozadaniowy i stacjonarny, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadający właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,
b) będzie wymieniał dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
c) będzie połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
d) będzie monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
e) będzie zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki (w takim rozumieniu, iż dany robot przemysłowy - definiowany jako maszyna - jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym wtedy, gdy wszystkie elementy robota składają się na jedną linię produkcyjną, tzn. to zintegrowanie należy rozumieć w taki sposób, iż robot jest funkcjonalnie związany z maszynami i urządzeniami, które składają się na zakupioną linię produkcyjną, nabywaną jako całość).
Będziecie Państwo zaliczali w poczet kosztów uzyskania przychodów część odsetkową raty leasingowej oraz odpisy amortyzacyjne dokonywane od Robota przemysłowego II. Umowa leasingu finansowego nie przewiduje wstępnej opłaty leasingowej. Ww. koszty nie zostały/nie zostaną Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Uzyskujecie/będziecie Państwo uzyskiwać przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, które zakwalifikowane będą jako przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego powzięliście Państwo wątpliwość czy w przypadku korzystania z Robota przemysłowego II na podstawie zawartej umowy leasingu finansowego z Z Spółka Akcyjna, odpisy amortyzacyjne od ww. Robota dokonywane w latach 2022-2026 oraz część odsetkowa raty leasingowej ponoszona w latach 2022-2026 będą stanowić koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa odpowiednio w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) i pkt 4 uCIT.
Zauważyć należy, że ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania, przez podatnika uzyskującego przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przy czym dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50% wysokości kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r. do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Powyższe wynika wprost z uzasadnienia do ustawy nowelizującej, gdzie wskazano: Projektowana ulga funkcjonować będzie na kształt podobny do już obowiązującej, sprawdzonej ulgi na badania i rozwój. Podatnikowi, prowadzącemu działalność przemysłową (produkcyjną), będzie przysługiwać prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowe odliczenie nie będzie mogło przekroczyć 50% wysokości kosztów.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop,
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Stosownie do art. 15 ust. 6 updop:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
W myśl art. 16a ust. 1 updop,
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Zgodnie natomiast z art. 16a ust. 2 pkt 3 updop,
Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający - zwane także środkami trwałymi.
Z kolei jak stanowi art. 16b ust. 1updop,
amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:
2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
6) prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,
7) wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
W myśl art. 16f ust. 1 updop,
Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.
Zgodnie z art. 16g ust.1 pkt 1 updop,
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.
Natomiast jak stanowi art. 16g ust. 3 i 12 ww. ustawy,
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14.
Z wyżej powołanych przepisów wynika, że w przypadku środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio wydatków na nabycie ww. składników majątku lecz odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.
Amortyzacja rozpoczyna się w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym środek trwały/wartość niematerialna i prawna został wprowadzony do ewidencji środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje się jej do miesiąca, w którym nastąpi zrównanie odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową lub w którym ww. składnik majątku zostanie postawiony w stan likwidacji.
Odpisy amortyzacyjne dokonywane są od wartości początkowej środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 updop, którą stanowi cena nabycia wskazana w art. 16g ust. 3 updop.
Dodatkowo zauważyć należy, że ustawodawca wyraźnie wskazuje w art. 38eb ust. 2 pkt 4 updop, że za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
W myśl art. 17b ust. 1 updop,
Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:
1) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
2) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
3) suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio.
Z kolei zgodne z art. 17f ust. 1 updop,
Do przychodów finansującego, z zastrzeżeniem ust. 3, i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;
2) suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio;
3) umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:
a) odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albo
b) finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.
Zgodnie natomiast z powołanym już wyżej art. 16a ust. 1 updop,
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów koszt podatkowy dla korzystającego w przypadku leasingu finansowego stanowią co do zasady część odsetkowa raty leasingowej oraz odpisy amortyzacyjne dokonywane przez korzystającego od wartości początkowej przyjętego do używania środka trwałego. Kosztem uzyskania przychodów dla korzystającego jest również wstępna opłata leasingowa.
Przy czym wskazanymi przez ustawodawcę w przepisie art. 38eb ust. 2 pkt 4 updop opłatami, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalonymi w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f updop, są wyłącznie wstępna opłata leasingowa oraz część odsetkowa raty leasingowej. Nie jest nią natomiast, część kapitałowa raty leasingowej. Umowa leasingu finansowego nie określa bowiem wysokości raty kapitałowej. W leasingu finansowym przyjęty do używania składnik majątku stanowi bowiem środek trwały leasingobiorcy i jest przez niego amortyzowany. Kosztem podatkowym dla leasingobiorcy są zatem dokonywane od tego środka trwałego odpisy amortyzacyjne.
Uwzględniając powołane wyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego zgodzić się należy z Państwem, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od Robota Przemysłowego II oraz odsetkowa część raty leasingowej z tytułu korzystania z ww. Robota w ramach zawartej umowy leasingu finansowego – zaliczane przez Państwa do kosztów uzyskania przychodów latach 2022-2026 , będą stanowiły koszty uzyskania przychodu poniesione na robotyzację w rozumieniu odpowiedni art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a oraz pkt 4 updop.
Jak bowiem wynika z opisu sprawy leasingowany przez Państwa Robot przemysłowy II spełnia przesłanki pozwalające na uznania go za robot przemysłowy – wskazane w art. 38eb ust. 4 updop. Po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przeniesie na Państwa jako korzystającego własność ww. Robota. Część odsetkową raty leasingowej oraz odpisy amortyzacyjne dokonywane od leasingowanego Robota przemysłowego II zaliczacie/będziecie Państwo zaliczali w poczet kosztów uzyskania przychodów. Ww. koszty nie zostały/nie zostaną Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Jako podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych spełniacie Państwo zatem wskazane w przepisach regulujących ulgę na robotyzację warunki pozwalające na uznanie związanych z użytkowaniem Robota Przemysłowego II kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych oraz odsetkowej części raty leasingowej (zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026) za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację.
W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytań Nr 1 i 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie objętym sformułowanymi przez Państwa we wniosku pytaniami.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…) Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right