Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2023 r., sygn. III FSK 488/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 lutego 2022 r. sygn. akt I SA/Kr 725/20 w sprawie ze skargi J. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 24 marca 2020 r. nr SKO.Pod/4140/57/2020 w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2014 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję w całości, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz J. F. kwotę 7150 (słownie: siedem tysięcy sto pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 lutego 2022 r., I SA/Kr 725/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 24 marca 2020 r. w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2014 r.

Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku wskazał, że decyzję wydano w następstwie i w zakresie odwołania wniesionego po wydaniu postanowienia o odmowie uzupełnienia decyzji przez organ pierwszej instancji, a nie sugerowanego w skardze odwołania wniesionego 24 grudnia 2019 r. Przywołane w skardze zawiadomienie datowane na 29 stycznia 2020 r. o możliwości zapoznania się z materiałem dowodowym zgromadzonym w sprawie nie naruszyło praw skarżącego, gdyż do dnia wydania decyzji tj. 24 marca 2020 r. miał on wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z przeprowadzonymi przez organ dowodami, nadto organ odwoławczy nie gromadził już dodatkowego materiału uznając, iż dotychczas zebrany, obszerny materiał jest wystarczający do wydania rozstrzygnięcia.

Sąd pierwszej instancji wskazał, że organy ustaliły, iż skarżący wykorzystywał przedmiotowe nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Świadczy o tym zabudowanie nieruchomości infrastrukturą, ogrodzenie terenu, wynajmowanie dróg dojazdowych dla samochodów dowożących płynne nieczystości do przepompowni ścieków. Ponadto, na terenie tym organizowane były liczne imprezy, które miały charakter odpłatny. Teren którego dotyczy decyzja w 2014 r. był zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał i opisał szczegółowo ogłoszenia oraz reklamy potwierdzające przeznaczenie tego terenu na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00