Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.344.2024.3.LS
Odpłatne zbycie udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez spadkodawców. W konsekwencji, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości ani do złożenia zeznania PIT-39 za 2023 rok.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
1. Pana mama B.K. (1942-2016, PESEL (…) z domu (…), córka E. i S.) posiadała nieruchomość niezabudowaną o pow. 1005 m2 w (…) przez kilkadziesiąt lat - wedle umownych ustaleń stanowiła ona własność odrębną Pana mamy. Dla tej działki prowadzona była księga wieczysta o numerze (…).
2. Pana mama zmarła 8 stycznia 2016 roku.
3. Pana tata J.K. (syn S. i F., PESEL (…)) zmarł 1 lipca 2019 roku.
4. Dopiero po śmierci Pana taty została przeprowadzona sprawa spadkowa po śmierci mamy i taty łącznie. Razem z Pana siostrą i nieżyjącym już tatą J.K. dziedziczyliście po Pana mamie po 1/3 majątku. Po tacie zaś po 1/2 majątku - wyrok sądu Rejonowego w (…) z dn. 27 stycznia 2020, sygn.. akt (…). Po obojgu rodzicach dziedziczył Pan zatem razem z siostrą po 1/2 majątku.
5. Był Pan razem z siostrą zwolniony przez Urząd Skarbowy w (…) od podatku od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia - zaświadczenia Naczelnika Urzędu Skarbowego w (…) z dn. 14 sierpnia 2020 r., znak sprawy (…), że podatek od spadku i darowizn po B.K. nie należy się i zaświadczenia z dn. 14 sierpnia 2020 r. znak sprawy (…) i (…), że podatek od darowizn i spadku po J.K. nie należy się.
6. W międzyczasie nie było żadnych transakcji ani zmian własnościowych nieruchomości.
7. W roku 2023 sprzedał Pan nieruchomość wskazaną w punkcie 1, której współwłaścicielami po 1/2 udziału był Pan i Pana siostra. Akt notarialny, Repetytorium A nr (…) z dn. 17 października 2023 r.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
Uzupełnienie z 14 czerwca 2024 r.
1)W jaki sposób i kiedy (proszę podać dokładną datę) została nabyta przez Pana matkę nieruchomość (działka), będąca przedmiotem wniosku?
30 czerwca 1970 r.
2)Czy między spadkobiercami (Panią i Pani siostrą) były zawierane umowy o dział spadku/zniesienie współwłasności? Jeśli tak, to proszę wskazać:
a)datę przeprowadzenia działu spadku/zniesienia współwłasności?
b)czy w wyniku działu spadku/zniesienia współwłasności, zwiększył się Pani udział w masie spadkowej w stosunku do udziału nabytego w drodze spadku?
c)czy działowi spadku/zniesieniu współwłasności towarzyszyły ewentualne spłaty i dopłaty?
Tak.
a)5 października 2022 r.
b)Tak
c)Nie
3)W jaki sposób wykorzystywał Pan nieruchomość (działkę) przez cały okres posiadania?
Działka nie była w żaden sposób wykorzystywana.
4)Czy nieruchomość (działka), była przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej czynności o podobnym charakterze?
Nie
5)Czy nieruchomość (działka) była wykorzystywana dla potrzeb Pana działalności gospodarczej? Jeśli tak - prosimy, żeby wskazał Pan w jakim okresie i w jaki sposób.
Nie
6)Czy nieruchomość (działka) w chwili sprzedaży, stanowiła gospodarstwo rolne lub jego część składową, będące Pana własnością lub współwłasnością, o obszarze gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha?
Nie
7)Czy w związku ze sprzedażą nieruchomość (działka) utraci charakter rolny? Prosimy opisać zamiar nabywcy/nabywców co do sposobu wykorzystania tej nieruchomości (działki) oraz wskazać okoliczności, które potwierdzają ten stan.
W chwili sprzedaży działki nie posiadał Pan informacji o celu jej nabycia przez kupującego. Przedmiotem sprzedaży była działka ujęta w planach zagospodarowania przestrzennego jako działka pod zabudowę jednorodzinną.
8)Czy w stosunku do przedmiotowej nieruchomości (działki) podejmował Pan działania związane z przygotowaniem jej do sprzedaży, takie jak: decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, ogrodzenie, doprowadzenie mediów, wytyczenie dróg dojazdowych, itp., lub jakiekolwiek inne działania, jeśli tak, prosimy wskazać jakie?
Nie
9)Czy przed sprzedażą nieruchomości (działki) podejmował Pan aktywne działania marketingowe w zakresie obrotu nieruchomościami, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, mające na celu dokonanie sprzedaży działek (np. reklama)?
Nie
10)Czy udzielił Pan innej osobie/innemu podmiotowi (np. nabywcy działki) pełnomocnictwa bądź jakiegokolwiek innego umocowania prawnego do działania w Pana imieniu w związku z transakcją sprzedaży działki? Jeżeli tak, prosimy wskazać zakres tego pełnomocnictwa, w tym do jakich konkretnie czynności upoważniony będzie podmiot działający jako Pana pełnomocnik w związku z transakcją sprzedaży działki (np. wystąpienia o warunki zabudowy, pozwolenie na budowę).
Nie
11)Czy na dzień sprzedaży dla działki była wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)? Kto o nią wystąpił (Pan czy nabywca)?
Nie
12)Czy dokonywał Pan kiedykolwiek wcześniej sprzedaży innych niż opisana w złożonym piśmie nieruchomość (działka)? Jeżeli tak, to prosimy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:
- kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tej nieruchomości,
- w jakim celu nieruchomość ta została przez Pana nabyta,
- w jaki sposób była przez Pana wykorzystywana od momentu wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży,
- kiedy dokonał Pan jej sprzedaży i co było przyczyną jej sprzedaży,
- ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych),
- czy przed odpłatnym zbyciem udostępniał Pan tą nieruchomość (działki) innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze?
Nie
13)Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży, jeśli tak to ile i jakie:
- kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości,
- w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte,
- w jaki sposób nieruchomości są wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie,
- jaki charakter mają nieruchomości podlegające sprzedaży w przyszłości tj. mieszkalne, użytkowe, gospodarcze czy usługowe, zabudowane bądź niezabudowane działki?
Nie posiada Pan innych nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
Uzupełnienie z 27 czerwca 2024 r.
1)Na mocy umowy częściowego działu spadku zawartej 5 października 2022 r. pomiędzy Panem a Pana siostra J.G., jako spadkobiercami po J.K. i B.K. stał się Pan wyłącznym właścicielem 17 (siedemnastu) udziałów w Spółce pod firmą „(…)" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem (…).
2)Wartość rynkowa 17 udziałów wynosiła 850 zł.
3)Częściowy dział spadku odbył się bez spłat.
4)Na mocy umowy częściowego działu spadku Pana udział w masie spadkowej zwiększył się o 8,5 udziału w ww. spółce, co odpowiada wartości rynkowej w wysokości 425 zł.
Umowa częściowego działu spadkunie ma żadnego związku z umową sprzedaży działki przy (…).
Uzupełnienie z 4 lipca 2024 r.
1)Przedmiotem działu spadku nie były nieruchomości, które nabył Pan w drodze dziedziczenia.
2)Dział spadku obejmował wyłącznie udziały w spółce pod firmą (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
3)Nieruchomości nabył Pan w drodze dziedziczenia ustawowego po śmierci taty J.K. i mamy B.K. tytułem wyroku sądowego sądu Rejonowego w (…) z dn. 27 stycznia 2020, sygn.. akt (…).
Pytanie
Czy w tym wypadku konieczne jest składanie deklaracji od podatku dochodowego PIT-39?
Pana stanowisko
Pana zdaniem nie należy składać deklaracji od podatku dochodowego PIT-39
UZASADNIENIE
Uzasadnienie podane przez Krajową Informację Skarbową (znak sprawy (…)) na drodze elektronicznej, z którym Pan się zgadza:
Opodatkowanie odpłatnego zbycie nieruchomości lub udziału w nieruchomości Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega odpłatne zbycie nieruchomości lub udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Moment nabycia
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku nieruchomości, wyżej wskazany okres 5 lat, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę. Zatem w opisanej sytuacji momentem nabycia części nieruchomości nabytej w drodze spadku po Pana mamie jest moment nabycia nieruchomości przez Nią.
Natomiast w przypadku nieruchomości nabytej przez spadkodawcę również w drodze spadku, za datę nabycia nieruchomości uważa się datę śmierci spadkodawców spadkodawcy. Zatem w opisanej sytuacji datą nabycia części nieruchomości nabytej w drodze spadku po Pana ojcu będzie data śmierci matki, tj. 2016 rok.
Zatem jeżeli od nabycia nieruchomości minął już ustawowy 5 letni okres to obowiązek podatkowy nie wystąpi. Nie ma również obowiązku składania deklaracji PIT-39 do urzędu skarbowego.
Dodatkowe informacje
W ramach odpowiedziach na zapytania mailowe podawana jest ogólna informacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, oceny w zakresie stanu faktycznego powinien samodzielnie dokonać podatnik. Dodatkowe informacje znajdują się w broszurze: Opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości.
Podstawa prawna:
art. 10 ust. 1 pkt. 8 oraz ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.).
Załączniki:
- korespondencja e-mail za pośrednictwem formularza kontaktowego z Krajową Informacją Skarbową.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy:
Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c.prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d.innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.
Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę.
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Pana udziału w działce podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że Pana mama B.K. posiadała nieruchomość niezabudowaną od 30 czerwca 1970 r. - wedle umownych ustaleń stanowiła ona własność odrębną Pana mamy. Pana mama zmarła 8 stycznia 2016 roku, natomiast tata J.K. zmarł 1 lipca 2019 roku. Dopiero po śmierci Pana taty została przeprowadzona sprawa spadkowa po śmierci mamy i taty łącznie. Razem z Pana siostrą i nieżyjącym już tatą J.K. odziedziczyliście po Pana mamie po 1/3 majątku. Po tacie zaś po 1/2 majątku. W roku 2023 sprzedał Pan nieruchomość której współwłaścicielami po 1/2 udziału był Pan i Pana siostra.
Kwestie związane z dziedziczeniem regulują przepisy Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.):
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
W myśl art. 924 oraz art. 925 Kodeksu cywilnego:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:
Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat - to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.
W przedmiotowej sprawie nabycie nieruchomości przez spadkodawców (Pana matkę i ojca), o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło w 1970 r. przez Pana matkę oraz w 2016 r. przez Pana ojca (spadkobranie po Pana matce), natomiast spadkodawcy zmarli 8 stycznia 2016 r. oraz 1 lipca 2019 r.
Pięcioletni okres o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę zatem termin ten upłynął.
Sprzedaż w 2023 r., 1/2 udziału w nieruchomości nabytego przez Pana spadkodawców tj. matkę w 1970 r. oraz ojca w 2016 r., nie zobowiązuje Pana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu osiągniętego z tytułu tej sprzedaży. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ww. ustawy, upłynął 5 letni termin, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie ww. udziału w nieruchomości przez Pana spadkodawców (Pana matkę i ojca).
Wobec powyższego sprzedaż w 2023 r. udziału w nieruchomości nie będzie stanowiła dla Pana źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne zbycie ww. udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez spadkodawców. W konsekwencji, nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości ani do złożenia zeznania PIT-39 za 2023 rok.
Wobec powyższego Pana stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right