Interpretacja przepisów dotyczących kondygnacji podziemnych w kontekście miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2024 r., sygn. II OSK 412/23
Kondygnację budynku, która jest zagłębiona poniżej poziomu przylegającego terenu co najmniej w połowie swojej wysokości w świetle na całej długości jednej elewacji i częściowo na innej, należy uznać za kondygnację podziemną zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nadbudowa budynku, która nie przekracza trzech kondygnacji nadziemnych, jest zgodna z ustaleniami planu miejscowego dopuszczającego rozbudowę.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Kiermaszek, Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon, Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. akt II SA/Gd 318/22 w sprawie ze skargi M. T. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 7 grudnia 2022 r., sygn. VI SA/Gd 318/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. T. na decyzję Wojewody Pomorskiego z [...] marca 2022 r., nr [...], w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Wyrok powyższy został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Decyzją z [...] stycznia 2022 r., nr [...], Prezydent Miasta Słupska odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę obejmującego rozbudowę, nadbudowę i przebudowę istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego na budynek mieszkalny jednorodzinny dwulokalowy, na działce nr [...] obręb [...] przy ul. L. w Słupsku. W uzasadnieniu wskazał, że inwestor nie doprowadził projektu budowlanego – do czego został wezwany postanowieniem z [...] listopada 2021 r. – do zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ("m.p.z.p.") "L." w Słupsku (uchwała Nr [...] Rady Miejskiej w Słupsku z dnia [...] maja 2005 r.), w zakresie ustaleń zawartych w karcie terenu [...].MN w pkt 2 i 3. Stosownie do pkt 2 nowoprojektowaną zabudowę oraz przebudowę i rozbudowę funkcji podstawowej kształtować należy powierzchniowo. Z kolei w pkt 3 plan dopuścił w odniesieniu do wysokości zabudowy nowoprojektowanej, rozbudowy i przebudowy obiektów istniejących maksymalnie 3 kondygnacje nadziemne (w tym poddasze) oraz maksymalnie jedną kondygnację podziemną. Poziom posadowienia parteru wynosić może maksymalnie 1,2 m nad poziomem przyległego gruntu.