Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.45.2024.1.AK
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
(…) 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pozostaje Pan w związku małżeńskim od (...) 2009 roku. W tym czasie urodziło się Państwu (…) dzieci, (…).
Od początku małżeństwa (15 lat) mieszka Pan z rodziną w swoim domu rodzinnym wraz z rodzicami.
Pozostał Pan, jako jedyny z dzieci (przy obowiązku spłaty pozostałego rodzeństwa) na gospodarstwie rolnym, przejmując jednocześnie dożywotnią opiekę nad starymi i schorowanymi rodzicami.
Pana rodzice utrzymują się z emerytury rolniczej, która wystarcza im na zakup podstawowych lekarstw i zapewnienie niezbędnych potrzeb życiowych. Oboje rodzice chorują na (…). Dodatkowo Pana mama choruje (...).
Wspólne mieszkanie jest jednak trudne dla obu rodzin.
Z jednej strony seniorzy schorowani i osłabieni psychicznie potrzebują stabilności i codziennego wyciszenia, a młodsi członkowie rodziny warunków do bezkolizyjnego wychowywania dzieci i swobodnego życia z możliwością m.in. przyjmowania gości, czy organizowania uroczystości rodzinnych bez obawy zakłócania spokoju Pana rodzicom.
Dodatkowo należy wskazać, iż pierwsze lata wspólnego mieszkania z teściami były wyjątkowo trudne dla Pana żony zwłaszcza, gdy (...).
Niestety wspólne mieszkanie nie mogło tego w pełni zapewnić.
W tym czasie Pana żona musiała również (...) w A ze względu na zaistniałą sytuację rodzinną.
W tych okolicznościach zaplanowali Państwo dołożyć wszelkich starań, aby iść na tzw. swoje, a więc wybudować się w pobliżu domu rodziców, aby mieć jednocześnie możliwość kontynuowania opieki nad nimi.
W 2013 roku nadarzyła się okazja, aby zrealizować marzenia o posiadaniu własnego domu (np. w formie siedliska), własnego gospodarstwa domowego i swobody codziennego funkcjonowania.
(...) 2013 roku nabyli Państwo na mocy umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego ((...)) w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej niezabudowaną nieruchomość stanowiącą działkę gruntu nr 1 (grunty orne w klasie V), położoną w X, gmina Y, powiat Z, województwo Ż, dla której Sąd Rejonowy w Z, (...) prowadzi księgę wieczystą nr (...) powiększając w ten sposób swoje gospodarstwo rolne.
Należy jednak wskazać, iż ze względu na potrzeby finansowe związane z rozwojem własnej działalności rolniczej rozpoczęcie budowy własnego domu zostało odłożone w czasie.
Pan, ani Pana małżonka nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej – są Państwo rolnikami. W związku z powyższym przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była przez Pana, ani Pana małżonkę wykorzystywana dla potrzeb działalności gospodarczej.
Od początku trwania małżeństwa cały dochód uzyskiwany z prowadzenia gospodarstwa rolnego przeznaczali Państwo na jego rozwój i powiększenie, aby móc prowadzić je w dogodnych warunkach i spełniać podstawowe Pana potrzeby życiowe oraz rodzinne.
W 2019 roku, gdy dzieci stały się już na tyle duże i coraz bardziej samodzielne, a tym samym potrzebujące większej przestrzeni do nauki oraz rozwijania własnych zainteresowań, a więc lepszych warunków mieszkaniowych zdecydował się Pan wraz z małżonką podjąć pierwsze kroki formalno-prawne w celu budowy własnego domu (poprowadzenia samodzielnego gospodarstwa rodzinnego).
Trzeba bowiem zaznaczyć, iż (...), dzięki któremu rozwija swoje pasje, a dotychczas (…), gdyż wszystkie dzieci (…). (…) uczęszcza (...), więc dosyć trudno jest pogodzić rozwój pasji dzieci, a tym samym zapewnić spokój i odpoczynek pozostałym domownikom. Dodatkowo należy wspomnieć, iż (…).
Aby przyspieszyć realizację swoich planów, a w szczególności, aby zapewnić sobie wystarczające finanse na budowę własnego domu uzyskał Pan na przedmiotową nieruchomość stanowiącą działkę nr 1, decyzję o warunkach zabudowy oraz podzielił przedmiotową nieruchomość na mniejsze działki.
Nie ulepszał Pan przedmiotowej nieruchomości, nie grodził jej, nie zmieniał jej ukształtowania gruntu. Nie zamieszczał Pan żadnych ogłoszeń w prasie, Internecie, bądź innych środkach masowego przekazu - jedynie poinformował Pan o zamiarze sprzedaży sąsiadów oraz znajomych.
Celem takiego działania było wybudowanie własnego domu oraz zostawienie pozostałych działek na przyszłe potrzeby dla dzieci, ewentualnie w razie potrzeby spieniężenie na bieżące finansowanie potrzeb rodzinnych.
W 2020 roku (między innymi z powodów pandemicznych - stały pobyt dzieci w domu) postanowili Państwo sprzedać jedną z tych działek i za uzyskane fundusze rozpocząć przygotowania do budowy własnego domu.
Sprzedaż ta dotyczyła działki gruntu nr 2 niezabudowanej i nieuzbrojonej, stanowiącej grunty orne w klasie V, położonej na terenach powstałych z podziału działki gruntu nr 1 przeznaczonych na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej - budowy na wydzielonej działce gruntu, jednego jednorodzinnego, wolnostojącego budynku mieszkalnego, z poddaszem użytkowym, z możliwością podpiwniczenia, z garażem wbudowanym lub dobudowanym, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tracił moc obowiązującą.
W złożonym (...) 2021 roku wniosku o wydanie Indywidualnej Interpretacji Podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz we wniosku z (...) 2021 roku o wydanie Indywidualnej Interpretacji Podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług opisał Pan zaistniałą sytuację swojej rodziny pytając o kwalifikację prawnopodatkową.
Otrzymaną interpretacją indywidualną z (...) 2021 roku (znak: (...)), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, iż (w zakresie skutków na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób fizycznych), stanowisko podatnika jest prawidłowe, tj. organ interpretacyjny uznał, iż zbycie nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr 2 (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny) położoną w X, gmina Y, powiat Z, województwo Ż, dla której Sąd Rejonowy w Z, (...) prowadzi księgę wieczystą, nie będzie stanowić, przychodu, o którym mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Akceptację Pana stanowiska, iż zbycie nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr 2 (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny) położoną w X, gmina Y, powiat Z, województwo Ż, dla której Sąd Rejonowy w Z, (...) prowadzi księgę wieczystą, nie będzie stanowić czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług potwierdza również interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia (...) 2021 roku (znak: (...)).
Budowa i posiadanie przez Pana własnego domu, w niedalekiej odległości od domu rodziców pozwoli bowiem Panu w dalszym ciągu pomagać rodzicom w zaspokojeniu ich potrzeb oraz zagwarantuje spokój, co także będzie miało pozytywny wpływ na ich obecny stan zdrowia.
Jak już wskazano wcześniej, jest Pan zobowiązany do zapewnienia rodzicom stałej pomocy przy podstawowych czynnościach życiowych, takich jak przygotowywanie posiłków, sprzątanie, dowożenie na rehabilitację, wizyty u lekarzy specjalistów.
Jednocześnie odrębne mieszkanie zwiększy możliwości edukacyjne dzieci poprzez rozwijanie ich pasji, jakimi są (...).
Rozpoczął Pan wraz z żoną budowę własnego domu rodzinnego, finansując ją ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr 2.
Niestety środki finansowe uzyskane z tytułu zbycia nieruchomości stanowiącej działkę nr 2 nie pozwoliły na pełne sfinansowanie budowy Państwa domu.
Dotychczas postawił Pan budynek w stanie surowym zamkniętym. Wybudowano fundamenty, ściany budynku oraz dach budynku - założona została dachówka przykrywająca dach. Na budowie wykonano również część prac związanych z położeniem instalacji elektrycznej. Koszt dotychczas wykonanych prac budowlanych wyniósł około (...) zł.
Niestety, ceny materiałów budowlanych, w szczególności pustaków, styropianu, drewna bardzo mocno wzrosły. Podobnie również ceny usług budowlano-montażowych poszły znacząco w górę.
Nie przewidział Pan tak znacznego wzrostu cen materiałów budowlanych oraz usług budowlano-montażowych, dlatego też środki dotychczas uzyskane nie wystarczyły na pokrycie wszystkich wydatków związanych z budową własnego domu rodzinnego.
Aktualnie, jest Pan na etapie wykonywania kosztownych prac hydraulicznych oraz przygotowania powierzchni do wylania posadzek.
Planowane dalsze inwestycje to wylanie posadzek, położenie tynków, ocieplenie budynku oraz wykonanie elewacji, montaż bramy garażowej oraz drzwi wejściowych, uporządkowanie terenu wokół budynku, albowiem grunt przed domem jest niestabilny i wymaga utwardzenia.
Planuje Pan, iż przy obecnych cenach materiałów budowlanych oraz cenach usług budowlano-montażowych dalsze koszty przedmiotowej inwestycji przekroczą kwotę (...) zł.
Dodatkowo, będzie Pan musiał jeszcze ponieść koszty wykończenia wnętrz (wygładzania oraz malowanie ścian wewnętrznych), koszty urządzenia łazienek oraz kuchni.
Niestety poniesienie powyższych wydatków wymagać będzie sporego nakładu finansowego, którego bez sprzedaży kolejnych nieruchomości nie będzie Pan w stanie ponieść.
Dlatego, w celu sfinansowania dalszych wydatków związanych z budową własnego domu rodzinnego zamierza Pan sprzedać kolejne nieruchomości stanowiące działkę nr 3. Aby sprzedać je najkorzystniej wystąpił Pan z wnioskiem do wójta gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, które to decyzje otrzymał (…) 2022 roku oraz (…) 2023 roku.
Działka nr 3 nie była i nie jest przedmiotem dzierżawy, jak również nie była i nie jest przedmiotem innej umowy o podobnym charakterze.
Nie ulepszał Pan przedmiotowej nieruchomości (tj. nieruchomości nr 3), nie grodził jej, nie zmieniał jej ukształtowania gruntu.
Nie zamieszczał Pan żadnych ogłoszeń w prasie, Internecie, bądź innych środków masowego przekazu - jedynie poinformował o zamiarze sprzedaży sąsiadów oraz znajomych. Nie będzie Pan prowadził żadnej kampanii reklamowej, mającej na celu zachęcanie do zakupu, nie będzie zamieszczał ogłoszeń w prasie oraz w Internecie.
Nie występował Pan i nie planuje wystąpienia o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki o nr 3 oraz nie podejmował i nie zamierza podejmować profesjonalnych czynności marketingowych oraz sam nie będzie działać tak jak profesjonalny pośrednik obrotu nieruchomościami.
Celem poprzedniej sprzedaży, jak i sprzedaży przedmiotowej działki było i jest wyłącznie finansowanie wybudowania własnego domu oraz finansowanie bieżących potrzeb rodzinnych, jak i prowadzonego gospodarstwa rolnego.
Podkreślić również należy, iż traktują Państwo posiadaną ziemię jako kapitał zgromadzony na przyszłość, który docelowo będzie mógł zaspokoić najważniejsze bytowe potrzeby całej rodziny i przyszłych pokoleń.
Dlatego też podjęcie decyzji o sprzedaży kolejnych nieruchomości było bardzo trudne, ale niestety konieczne ze względu na Państwa sytuację życiową.
Trzeba bowiem po raz kolejny zaznaczyć, iż w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i koniecznością jego rozwoju, zaciągnął Pan liczne kredyty bankowe, które nadal spłaca.
Ponadto w tym roku zmuszony jest Pan dokonać nieplanowanego poprzednio zakupu inwestycyjnego tj. (…).
Dodatkowo (...).
Musi Pan jeszcze przeznaczyć odpowiednie środki finansowe na budowę wiaty na maszyny rolnicze.
Jak widać działa Pan jak troskliwy gospodarz zarówno w stosunku do swojej rodziny, jak i należycie dba o rozwój źródła jej utrzymania, jakim jest prowadzone przez Pana i Pana małżonkę gospodarstwo rolne.
Po ewentualnym dokonaniu zbycia przedmiotowej działki nie zwiększy się wielkość posiadanego przez Pana i Pana małżonkę majątku. Zmieniona zostanie jedynie forma jego posiadania, po to aby zrealizować cel budowy własnego domu mieszkalnego, dalszą spłatę zaciągniętych kredytów bankowych oraz bieżące potrzeby związane z Państwa gospodarowaniem na roli.
Pan oraz Pana żona, jako czynni rolnicy są przekonani, że ich plany zarówno zawodowe, jak i rodzinne w sytuacji w jakiej się znaleźli wpisują się w propagowany przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej program wspierania rolników i rolnictwa - vide: https://www.gov.pl/; https://www.gov.pl/web/kowr oraz oczekują wsparcia Państwa również i w tym zakresie.
Pytanie
Czy zbycie nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr 3 (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny) położoną w X, gmina Y, powiat Z, województwo Ż, będzie powodować powstanie przychodu, o którym mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2024 roku, poz. 226 z późn. zm.)?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie ewentualne zbycie niezabudowanych nieruchomości stanowiących działkę gruntu nr 3 (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny) położoną w X, gmina Y, powiat Z, województwo Ż, nie stanowi przychodu, o którym mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r., poz. 226 z późniejszymi zmianami), albowiem nabycie przedmiotowej działki nr 3 nastąpiło (...) 2013 roku, a sukcesywna sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny będzie miała miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości.
Zgodnie z postanowieniami art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r., poz. 226 z późniejszymi zmianami), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a- c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.
Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z tego tytułu w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment i sposób nabycia tej nieruchomości.
Z opisu stanu faktycznego przedmiotowego wniosku jednoznacznie wynika, iż przedmiotowa działka gruntu nr 3 (jako część działki 1) położona w X, gmina Y, powiat Z, województwo Ż, dla której księgę wieczystą prowadzi Sąd Rejonowy w Z, (...) została nabyta przez Pana i Pana małżonkę (...) 2013 roku.
A zatem, posiada Pan przedmiotową nieruchomość ponad 10 lat.
W tym stanie faktycznym i prawnym, odpłatne zbycie dokonane po upływie pięcioletniego terminu określonego w powołanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przedmiotowa nieruchomość jest częścią gospodarstwa rolnego, jednakże z uwagi na zamiar wybudowania własnego domu i polepszenia warunków bytowych rodziny traktuje ją Pan jako kapitał zgromadzony na przyszłość, który docelowo będzie mógł zaspokoić najważniejsze bytowe potrzeby całej rodziny i przyszłych pokoleń.
Nie zamierza Pan przy dokonywaniu sprzedaży osiągać zysku.
Trudno Panu przewidzieć, kiedy (i czy w ogóle) sprzedaż przedmiotowej nieruchomości (jej wszystkich części poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek) będzie konieczna.
Bierze Pan jednak pod uwagę taką okoliczność w sytuacji, gdy kontynuuje budowę domu, ma do spłaty zaciągnięte zobowiązania kredytowe oraz spoczywa na Panu obowiązek świadczenia opieki i pomocy materialnej na rzecz schorowanych rodziców, a także konieczne inwestowanie w gospodarstwo rolne.
Pragnie Pan podkreślić, iż przedmiotowe planowane zbycie traktuje, jako wyzbywanie się własnego majątku, co oznacza, że de facto po ewentualnym dokonaniu zbycia nie zwiększy się wielkość posiadanego przez Pana i Pana małżonkę majątku. Zmieniona zostanie jedynie forma jego posiadania, po to aby zrealizować wskazane powyżej konieczne, bieżące lub przyszłe potrzeby.
A zatem, przedmiotowe zbycie będzie dokonywane przez Pana oraz Pana małżonkę poza działalnością gospodarczą.
Zgodnie z postanowieniami art. 5a pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pojęciem działalności gospodarczej (pozarolniczej działalności gospodarczej) rozumieć należy działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
W analizowanej sprawie nie ma Pan na celu działalności zarobkowej. Jak już wskazano wcześniej nie podejmuje Pan i nie ma w planie podejmować żadnych profesjonalnych czynności mających na celu uatrakcyjnienie sprzedaży, ponadto nie będzie działać tak jak profesjonalny pośrednik obrotu nieruchomościami - nie będzie Pan prowadzić żadnej kampanii reklamowej, mającej na celu zachęcanie do zakupu, nie będzie zamieszczał ogłoszeń w prasie oraz w Internecie.
Odpłatne zbycie działek gruntu nr 3 położonych w X, gmina Y, powiat Z, województwo Ż ma na celu wyłącznie (w miarę konieczności) spieniężenie posiadanego majątku, które następnie zostanie wykorzystane dla zaspokojenia opisywanych powyżej potrzeb bytowych Pana oraz Pana rodziny.
Ponadto zbycie to nie będzie dokonywane w sposób zorganizowany i ciągły. Jak już wcześniej wskazano nie będzie Pan wykonywać czynności zbycia w sposób profesjonalny. Jego celem jest wyłącznie zgromadzenie środków finansowych na przyszłe życie, w szczególności w aspekcie budowy domu, w którym ma zamieszkać z żoną i dziećmi, na spłaty zaciągniętych zobowiązań kredytowych oraz na udzielanie pomocy rodzicom z powodu pogarszającego się ich stanu zdrowia, a także na zabezpieczenie przyszłości obecnych i przyszłych dzieci. Ze środków osiągniętych ze sprzedaży będzie również dokonywał koniecznych inwestycji w swoje gospodarstwo rolne.
Przedstawione powyżej Pana stanowisko potwierdza zarówno doktryna, jak i judykatura, w tym wskazane dalej przykładowe orzeczenia sądów administracyjnych.
W ślad za wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 października 2019 roku (sygn. akt I SA/Lu 303/19), podkreślić należy, iż;
Cyt.: „ (...) jeżeli powodem sprzedaży nieruchomości jest zaspokojenie potrzeb własnych, nie chęć osiągnięcia zysku, wówczas sprzedaż taka nie mieści się w definicji pozarolniczej działalności gospodarczej."
W powyższej kwestii vide również: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 sierpnia 2019 roku (sygn. akt I SA/Bd 318/19).
Ponadto, na uwagę zasługuje również stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku zaprezentowane w wyroku z dnia 24 kwietnia 2019 roku (sygn. akt I SA/Gd 28/19),
Cyt.: „ (...) z pojęciem działalności gospodarczej nie powinny być identyfikowane transakcje odpłatnego zbycia nieruchomości w związku z zaniechaniem realizacji celu, dla którego została ona uprzednio nabyta."
W analizowanej sprawie nieruchomość nabyta przez Pana i Pana żonę w 2013 roku została nabyta w celu rolniczym, następnie, aby zaspokoić opisywane powyżej potrzeby własne i Pana najbliższej rodziny zostanie, (jeżeli zaistnieje taka konieczność) zbyta w przyszłości (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny) nieznanym w chwili obecnej nabywcom.
Z kolei, jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 17 kwietnia 2019 roku (sygn. akt I SA/Gd 170/19),
Cyt.: „(...) można mówić o gospodarowaniu osobistym majątkiem, jeżeli zamiarem podatnika jest jedynie spieniężenie części lub całości swojego majątku. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży majątku nie są wówczas reinwestowane, czyli przeznaczane na zakup kolejnych rzeczy tego samego rodzaju i przygotowanie ich do sprzedaży, a następnie sprzedaż, ale są wykorzystywane na inne cele, jak zwłaszcza bieżące potrzeby podatnika. Podkreślić przy tym należy konieczność badania rzeczywistego wykorzystania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży, a nie jedynie sam zamiar podatnika, co do sposobu ich wykorzystania."
W analizowanej sprawie zamiar zbycia opisywanej nieruchomości ma na celu spieniężenie części majątku Pana oraz Pana małżonki, w celu zaspokojenia opisywanych powyżej potrzeb życiowych, a nie na zakup kolejnych rzeczy w celu odsprzedaży.
Czynności związane ze zwykłym wykonywaniem przez Pana prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Jedynie w sytuacji, kiedy podmiot podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców, można mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej.
W tym miejscu ponownie wskazać należy, iż wobec Pana w analogicznym stanie faktycznym wydana została Interpretacja indywidualna z (...) 2021 roku (znak: (...)), w której uznano, w zakresie skutków na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowisko podatnika za prawidłowe, tj. organ interpretacyjny uznał, iż zbycie nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr 1 (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny) położoną w X, gmina Y, powiat Z, województwo Ż, dla której Sąd Rejonowy w Z, (...) prowadzi księgę wieczystą, nie będzie stanowić przychodu, o którym mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W powoływanej interpretacji indywidualnej z (...) roku (znak: (...)) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, iż cyt.: „ W 2019 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zdecydowali się podjąć pierwsze kroki formalnoprawne w celu budowy własnego domu w celu poprawy swoich warunków mieszkaniowych. Aby przyspieszyć realizację swoich planów, a w szczególności, aby zapewnić sobie wystarczające finanse na budowę własnego dom u Wnioskodawca uzyskał na przedmiotową nieruchomość stanowiącą działkę nr 1, decyzję o warunkach zabudowy oraz podzielił przedmiotową nieruchomość na mniejsze działki.
Wnioskodawca nie ulepszał przedmiotowej nieruchomości, nie grodził jej, nie zmieniał jej ukształtowania gruntu.
Wnioskodawca nie zamieszczał żadnych ogłoszeń w prasie, Internecie, bądź innych środkach masowego przekazu - jedynie poinformował o zamiarze sprzedaży sąsiadów oraz znajomych.
Celem takiego działania było wybudowanie własnego domu oraz zostawienie pozostałych działek na przyszłe potrzeby dla dzieci, ewentualnie w razie potrzeby spieniężenie na bieżące finansowanie potrzeb rodzinnych.
W 2020 r. (między innymi z powodów pandemicznych - stały pobyt dzieci w domu) Wnioskodawca wraz z żoną postanowili sprzedać jedną z tych działek i za uzyskane fundusze rozpocząć przygotowania do budowy własnego domu.
Sprzedaż ta dotyczyła działki gruntu nr 2 o pow. (...) ha niezabudowanej i nieuzbrojonej, stanowiącej grunty orne w klasie V, położonej na terenach powstałych z podziału działki gruntu nr 1 przeznaczonych na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Budowa i posiadanie własnego domu przez Wnioskodawcę, w niedalekiej odległości od domu rodziców pozwoli Wnioskodawcy w dalszym ciągu pomagać rodzicom w zaspokojeniu ich potrzeb oraz zagwarantuje spokój, co także będzie miało pozytywny wpływ na ich obecny stan zdrowia.
Wnioskodawca wraz z żoną, jeżeli zaistnieje taka konieczność, (np. w sytuacji, gdy znacznie zwiększą się ceny, w tym ceny materiałów budowlanych oraz wszelkich usług - co już dzisiaj ma miejsce) wykorzystać posiadany majątek w postaci ziemi na;
–sukcesywne finansowanie budowy i wyposażenia własnego już domu,
–pomoc materialną dla starych rodziców,
–finansowanie edukacji dzieci oraz zapewnienie im startu w dorosłe życie,
–konieczne spłaty zadłużenia z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych (zadłużenie to wynosi obecnie wraz z odsetkami: (...) zł.).
Wnioskodawca i jego żona traktują bowiem posiadaną ziemię jako kapitał zgromadzony na przyszłość, który docelowo będzie mógł zaspokoić najważniejsze bytowe potrzeby całej rodziny i przyszłych pokoleń.
Dodatkowo Wnioskodawca podkreślił, że w przeszłości nie dokonywał zbycia żadnych innych nieruchomości.
Z przedstawionych powyżej okoliczności sprawy nie wynika, aby aktywność Wnioskodawcy wykraczała poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Wnioskodawca nie podjął ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, (takich jak np. nabycie z zamiarem odsprzedaży, zamieszczanie ogłoszeń). Działkę nabyto w celu powiększenia gospodarstwa rolnego (Wnioskodawca jest rolnikiem).
Wnioskodawca nie ulepszał przedmiotowej nieruchomości, nie grodził jej, nie zmieniał ukształtowania gruntu.
W konsekwencji, skutki podatkowe odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
W przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca przedmiotową działkę nr 1 nabył w 2013 r. do majątku wspólnego z małżonką.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że planowane zbycie przez Wnioskodawcę jako współwłaściciela działek powstałych z podziału działki nr 1, nabytej przez Wnioskodawcę wraz z żoną do majątku wspólnego, nie będzie stanowić przychodu ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem okresu pięciu lat, liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, i tym samym na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, gdyż w wyniku sprzedaży przedmiotowych działek, jak to wykazano powyżej, u Wnioskodawcy nie powstanie w ogóle przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”
W związku z tym należy uznać, że sprzedaż działki gruntu nr 3 (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny), której celem jest zaspokojenie potrzeb Pana rodziny, nie będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w przepisach art. 5a pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Całokształt okoliczności planowanej transakcji opisanej w stanie faktycznym wskazuje, zatem że sprzedaż będzie przejawem realizacji przysługującego Panu prawa zarządu majątkiem osobistym.
W związku z tym, że upłynął okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, odpłatne zbycie nieruchomości położonych na działce nr 3 w X nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 226 z późn. zm.) stanowi, że:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c.prawa wieczystego użytkowania gruntów
d.innych rzeczy
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:
1.Jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu.
2.Wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter.
3.Prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
Zatem, każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Zasadniczego znaczenia dla rozstrzygnięcia tak zarysowanego problemu nabiera kwestia ustalenia właściwych relacji między regulacją art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w związku z art. 5a pkt 6) a art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) tej ustawy. Sygnalizowane w judykaturze problemy związane ze stosowaniem tych przepisów biorą się z tego, że z ich treści trudno wyinterpretować w sposób jednoznaczny, gdzie przebiega granica między tym, co stanowi obrót nieprofesjonalny, a tym co należy rozpoznawać jako czynności związane z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej (wyrok NSA z 05.04.2016 r. sygn. akt II FSK 379/14, z dnia 09.03.2016 r. sygn. akt II FSK 1423/14, z dnia 09.04.2015 r. sygn. akt II FSK 773/13 i inne).
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie faktycznie osiągnąć zyski. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona.
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi; podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.
W związku z powyższym, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność jest zarobkowa wtedy, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby działalność gospodarcza wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Zatem, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 3 czerwca 2015 roku sygn. I SA/Po 919/14:
Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.
Przez powtarzalność rozumie się ponadto cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania podjętych przez Pana działań do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa we wniosku.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pan zbyć działkę powstałą w wyniku podziału działki gruntu rolnego nr 1, którą nabył do majątku wspólnego w roku 2013 na powiększenie swojego gospodarstwa rolnego.
Pan ani Pana małżonka nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej - są Państwo rolnikami. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była przez Pana, ani przez Pana małżonkę wykorzystywana dla potrzeb działalności gospodarczej.
W 2019 r. zdecydowali się Państwo podjąć pierwsze kroki formalno-prawne w celu budowy własnego domu i poprawy swoich warunków mieszkaniowych.
Aby przyspieszyć realizację swoich planów, a w szczególności, aby zapewnić sobie wystarczające finanse na budowę własnego domu uzyskał Pan na przedmiotową nieruchomość stanowiącą działkę nr 1, decyzję o warunkach zabudowy oraz podzielił przedmiotową nieruchomość na mniejsze działki.
Następnie, w 2020 r. postanowił Pan sprzedać jedną z tych działek. Rozpoczęli Państwo budowę domu rodzinnego finansując ją ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę 2. Niestety środki finansowe uzyskane z tytułu sprzedaży tej działki nie pozwoliły na pełne sfinansowanie budowy Państwa domu.
Dotychczas postawił Pan budynek w stanie surowym zamkniętym. Wybudowano fundamenty, ściany budynku oraz dach budynku - założona została dachówka przykrywająca dach. Na budowie wykonano również część prac związanych z położeniem instalacji elektrycznej. Koszt dotychczas wykonanych prac budowlanych wyniósł około (...) zł.
Środki dotychczas uzyskane nie wystarczyły na pokrycie wszystkich wydatków związanych z budową własnego domu rodzinnego.
Dlatego, w celu sfinansowania dalszych wydatków związanych z budową własnego domu rodzinnego, zamierza Pan sprzedać kolejną nieruchomość stanowiącą działkę nr 3.
Działka nr 3 nie była i nie jest przedmiotem dzierżawy, jak również nie była i nie jest przedmiotem innej umowy o podobnej charakterze.
Nie ulepszał Pan przedmiotowej nieruchomości, nie grodził jej, nie zmieniał jej ukształtowania gruntu.
Nie zamieszczał Pan żadnych ogłoszeń w prasie, Internecie, bądź innych środkach masowego przekazu - jedynie poinformował o zamiarze sprzedaży sąsiadów oraz znajomych. Nie będzie Pan prowadził żadnej kampanii reklamowej, mającej na celu zachęcanie do zakupu.
Nie występował Pan i nie planuje wystąpienia o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki o nr 3 oraz nie podejmował i nie zamierza podejmować profesjonalnych czynności marketingowych oraz sam nie będzie działać tak jak profesjonalny pośrednik obrotu nieruchomościami.
Celem poprzedniej sprzedaży, jak i sprzedaży przedmiotowej działki było i jest wyłącznie finansowanie wybudowania własnego domu oraz finansowanie bieżących potrzeb rodzinnych, jak i prowadzonego gospodarstwa rolnego.
Z przedstawionych powyżej okoliczności sprawy nie wynika, aby Pana aktywność wykraczała poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie podjął Pan ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, (takich jak np. nabycie z zamiarem odsprzedaży, zamieszczanie ogłoszeń). Działkę nabyto w celu powiększenia gospodarstwa rolnego (jest Pan rolnikiem).
W konsekwencji, skutki podatkowe odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.
Z opisu sprawy wynika, że przedmiotową działkę kupili Państwo w 2013 roku do majątku wspólnego małżonków.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że planowane zbycie nieruchomości nr 3 powstałej z podziału działki nr 1, nabytej do majątku wspólnego małżonków w 2013 r., nie będzie stanowić przychodu ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem okresu pięciu lat, liczonych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, i tym samym nie będzie na Panu ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. Okoliczności przedstawione we wniosku przemawiają bowiem za tym, że w wyniku sprzedaży przedmiotowej działki, jak to wykazano powyżej, nie powstanie w ogóle przychód, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie Zainteresowanego – niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie dla Pana. Natomiast Pana żona chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie i uiścić stosowną opłatę.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pana do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.