Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.255.2024.4.BR

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie planowanej sprzedaży nieruchomości – działek powstałych z podziału działek nr B/1-B/4. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 17 czerwca 2024 r. (wpływ 17 czerwca 2024 r.) oraz z 14 czerwca 2024 r. (wpływ 20 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca na podstawie umowy darowizny z (…) 2017 r. nabył od swojej mamy gospodarstwo rolne bez zabudowań – działkę gruntu nr A/3 położoną w (…), która przed darowizną uległa podziałowi geodezyjnemu na działki gruntu A/6 – A/12 o łącznej powierzchni (…) ha. Nabyta przez Wnioskodawcę działka była odłogowana. Matka Wnioskodawcy dokonała darowizny opisanej nieruchomości celem zabezpieczenia przyszłości syna.

Matka Wnioskodawcy (…) 2010 r. otrzymała od (…) postanowienie w przedmiocie nieuzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla działek objętych wnioskiem w związku z brakiem zjazdu na drogę krajową. Decyzją z (…) 2010 r. (…) zezwolił na lokalizację zjazdu z drogi krajowej nr (...) na działkę A/12 na czas nieokreślony, przy czym decyzja ta obowiązywała przez 3 lata od jej wydania i wygasła w związku z okolicznością, iż zjazd nie został wybudowany.

W związku z wygaśnięciem ww. decyzji (…) z (…) 2010 r. i chęcią pozyskania przez Wnioskodawcę warunków zabudowy dla powyższego terenu, Wnioskodawca uzyskał decyzję z (…) 2019 r. udzielającą zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi krajowej nr (...) na działkę A/12, warunkująca możliwość pozyskania warunków zabudowy.

Wnioskodawca w związku z rozpoczęciem pracy zawodowej jako (…) postanowił, że część otrzymanej nieruchomości przeznaczy na przyszłość na własne cele mieszkaniowe i wybuduje w przyszłości dom, a część gruntów sprzeda celem nabycia nieruchomości mieszkalnej w (…), w mieście, z którym na chwilę obecną wiąże swoje życie zawodowe.

Wnioskodawca dokonał w 2022 r. podziału, który został poprzedzony połączeniem działek A/6 – A/12 w jedną działkę B, w wyniku którego powstały działki B/1 – B/6.

(…) 2023 r. dla działek B/1 – B/4 zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy. Na mocy decyzji z (…) 2023 r. Wójt Gminy (…) dokonał podziału działek:

1)B/1 na działki:

a)B/7 o pow. (…) ha;

b)B/8 o pow. (…) ha;

2)B/2 na działki:

a)B/9 o pow. (…) ha;

b)B/10 o pow. (…) ha;

c)B/11 o pow. (…) ha;

d)B/12 o pow. (…) ha;

3)B/3 na działki:

a)B/13 o pow. (…) ha;

b)B/14 o pow. (…) ha;

c)B/15 o pow. (…) ha;

4)B/4 na działki:

a)B/16 o pow. (…) ha;

b)B/17 o pow. (…) ha;

c)B/18 o pow. (…) ha;

d)B/19 o pow. (…) ha;

e)B/20 o pow. (…) ha;

f)B/21 o pow. (…) ha.

Działkę B/13 Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na budowę domu dla własnych celów mieszkaniowy. Dla działek B/5 i B/6 procedowane są przez Wnioskodawcę warunki zabudowy, ale nie ma zamiaru ich sprzedaży.

Wnioskodawca dla działek B/7 – B/21 pozyskał (…) 2024 r. oraz (…) 2024 r. decyzje o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażem wraz z niezbędną infrastrukturą.

Wnioskodawca nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie był i nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT.

Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości, które miałyby być przeznaczone w przyszłości do sprzedaży poza nieruchomościami przedstawionymi we wniosku.

Wnioskodawca osiąga przychody ze stosunku pracy i jest zatrudniony przez (…).

Wnioskodawca nie planuje podejmować ponadstandardowych działań zmierzających do sprzedaży nowo powstałych działek. Wnioskodawca zamierza podejmować zwykłe czynności, które osoba dążąca do sprzedaży działek stanowiących jej osobisty majątek, podejmuje w celu sfinalizowania transakcji sprzedaży. Wnioskodawca nie zamierza uzbrajać działek będących przedmiotem zapytania, nie będzie ich uatrakcyjniał, ani nie będzie ponosił nakładów właściwych dla przedsiębiorcy, nie będzie podejmował czynności takich jak uzbrojenie, ogrodzenie terenu, czy budowa drogi. Wnioskodawca dla uzyskania warunków zabudowy zobowiązany był pozyskać decyzję o udzieleniu zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi krajowej. Zjazd objęty decyzją Wnioskodawca zobowiązany był zapewnić z drogi krajowej do działki nr B/7, która to zapewnia pozostałym działkom dostęp do drogi publicznej.

W odniesieniu do zbywanych działek Wnioskodawca nie wyklucza zawierania przedwstępnych umów sprzedaży, przy czym to zależeć będzie od nabywcy i co do zasady jego sytuacji finansowej i sposobu finansowania nabycia nieruchomości. W umowach tych zostanie określony jedynie przedmiot umowy, tj. docelowy numer działki, kwota sprzedaży, kwota wpłaconego zadatku/zaliczki, termin zapłaty za nieruchomość, termin zawarcia umowy przenoszącej własność oraz termin wydania nieruchomości. Poza powyższymi ustaleniami przedwstępne umowy nie będą zawierały innych praw i obowiązków zarówno po stronie Nabywcy, jak i Sprzedającego. W umowach przedwstępnych nie zostaną zawarte żadne dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży.

W przedwstępnych umowach nie będą określane żadne warunki, które muszą zostać spełnione przez Wnioskodawczynię w celu zawarcia ostatecznej umowy zbycia, przenoszącej prawo własności nieruchomości na nabywcę, mogą być jedynie warunki dotyczące sposobu finansowania przez nabywcę.

Wnioskodawca nie będzie udzielał żadnych zgód, ani pełnomocnictw nabywcy nieruchomości. Wnioskodawca nie będzie upoważniał, ani udzielał żadnych pełnomocnictw nabywcy, dlatego nie będzie on podejmował do momentu nabycia nieruchomości żadnych czynności. Pełnomocnictwo zostało udzielone jedynie firmie geodezyjnej w celu dokonania podziału. Geodeta uprawniony jest tylko i wyłącznie do działań związanych z podziałem działek zgodnie z wydanymi decyzjami o warunkach zabudowy. Po dokonaniu podziału jego pełnomocnictwo wygaśnie.

Wnioskodawca nie podejmie aktywnych działań marketingowych. Wnioskodawca wobec braku wiedzy w zakresie sprzedaży nieruchomości zleca sprzedaż do biura nieruchomości.

W piśmie z 17 czerwca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.W jakim celu połączono działki nr A/6 – A/12 w jedną działkę nr B a następnie dokonano podziału na działki nr B/1 – B/6?

Odp. Połączenie działek nastąpiło w związku z okolicznością, iż uprzednio działka została podzielona przez darczyńcę, tj. matkę Wnioskodawcy, a podział ten nie odpowiadał Wnioskodawcy, ze względu na założenie, iż konkretna działka o odpowiednich parametrach będzie przeznaczona przez niego na własne cele mieszkaniowe, co wymagało połączenia działek i dokonania ponownego ich podziału, w ramach którego wydzielona została m.in. działka, którą Wnioskodawca chce w przyszłości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Geodeta, z którym Wnioskodawca konsultował kwestie związane z możliwością uzyskania działki o oczekiwanych przez Wnioskodawcę parametrach, jednoznacznie zarekomendował połączenie działek, a kolejno ich podział, aby Wnioskodawca mógł osiągnąć działkę, o parametrach przez niego oczekiwanych.

2.W jakim celu wystąpił Pan o wydanie warunków zabudowy do działek nr B/1 – B/4?

Odp. Wnioskodawca wystąpił o wydanie warunków zabudowy do działek nr B/1 – B/4 w związku z okolicznością, iż dla podziału działek, konieczne jest pozyskanie warunków zabudowy, jako etap niezbędny dla procedowania podziału na mniejsze działki o powierzchni poniżej (…) m².

3.We wniosku wskazał Pan:

Wnioskodawca dla działek B/7 – B/21 pozyskał w dniach (…) 2024 r. oraz (…) 2024 r. decyzje o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażem wraz z niezbędną infrastrukturą.

w związku z powyższym, proszę wskazać:

a)w jakim celu występował Pan o te decyzje,

b)kto będzie inwestorem dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażem wraz z niezbędną infrastrukturą, tj. Pan, czy przyszły nabywca/przyszli nabywcy?

Odp. Wnioskodawca wystąpił o warunki zabudowy dla działek B/7 – B/21 dla zapewnienia iż działki te będą mogły podlegać zabudowie, co z punktu widzenia nabywcy ma istotne znaczenie. Inwestorem budowy domów jednorodzinnych będą przyszli nabywcy działek.

4.W jaki sposób (oprócz zlecenia sprzedaży do biura nieruchomości) będzie Pan poszukiwał nabywców działek wydzielonych z działki nr B? Gdzie będzie Pan prezentował oferty sprzedaży? Czy będzie Pan prowadził jakieś działania marketingowe, które dotyczą sprzedaży tych działek (jakie?)?

Odp. Sprzedaż działek będzie powierzona wyłącznie do biura nieruchomości, dlatego Wnioskodawca nie będzie podejmował żadnych działań marketingowych.

5.Czy działki powstałe z podziału działek nr B/1 – B/4 zamierza Pan sprzedać jednemu nabywcy, czy też różnym osobom/podmiotom?

Odp. Wnioskodawca działki powstałe z podziału działek nr B/1 – B/4 sprzeda jednemu nabywcy lub różnym osobom/podmiotom w zależności jaki klient będzie zainteresowany nabyciem działek. Na moment złożenia wniosku Wnioskodawca nie wie jaki klient będzie zainteresowany nabyciem działki oraz w jakiej ilości.

6.Czy w przeszłości dokonywał Pan sprzedaży innych nieruchomości niż wskazane we wniosku? Jeśli tak, to proszę podać ile nieruchomości Pan sprzedał i wskazać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości:

a)kiedy i w jaki sposób Pan ją nabył? W jakim celu Pan ją nabył?

b)w jaki sposób wykorzystywał ją Pan od momentu nabycia do chwili sprzedaży?

c)kiedy ją Pan sprzedał? Z jakiego powodu Pan ją sprzedał?

d)czy nieruchomość była niezabudowana czy zabudowana? Jeśli była zabudowana – czy była nieruchomością mieszkalną czy użytkową?

Odp. Wnioskodawca nie dokonywał sprzedaży innych nieruchomości.

7.Czy zamierza Pan nabywać inne nieruchomości w celu ich sprzedaży?

Odp. Wnioskodawca nie zamierza nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży.

8.W jaki sposób, do jakich celów wykorzystywał/wykorzystuje/będzie Pan wykorzystywać działki powstałe z podzielenia działek nr B/1 – B/4?

Odp. Wnioskodawca działki powstałe z podziału działek nr B/1 – B/4 odłogował. Darowizna w ramach, której nabył działki miała zapewnić Wnioskodawcy cel mieszkaniowy, z przeznaczeniem na budowę własnego domu, zabezpieczenie przyszłości Wnioskodawcy.

9.Czy kiedykolwiek udostępniał Pan działki nr B/1 – B/4 oraz działki powstałe z podzielenia tych działek na podstawie umowy najmu, dzierżawy itp. i czy ta umowa miała charakter odpłatny, czy nieodpłatny? Na jaki okres czasowy była zawarta ta umowa?

Odp. Wnioskodawca nie udostępniał działek nr B/1 – B/4 oraz działek powstałych z podziału tych działek na podstawie umowy najmu, dzierżawy itp.

10.Czy na dzień sprzedaży, dla działek powstałych w wyniku podzielenia, będących przedmiotem sprzedaży, będzie obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? − jeżeli tak, jakim symbolem MPZP są one oznaczone i jakie jest ich przeznaczenie?

Odp. Na dzień sprzedaży, dla działek powstałych w wyniku podzielenia, na chwilę obecną według stanu wiedzy Wnioskodawcy, nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przy czym Wnioskodawca nie ma wiedzy czy w przyszłości Gmina nie będzie procedowała uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

11.Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?

Odp. Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Pytanie

Czy sprzedaż nieruchomości – działek powstałych z podziału działek nr B/1 – B/4 – będzie generował przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu działalności gospodarczej?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z dyspozycją art. 9 ust. 1 Ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

W odniesieniu do zbycia nieruchomości Ustawa o PIT rozróżnia dwa źródła przychodów oraz sposoby opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1: pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza, pkt 8 – odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany. Co do zasady zatem, w sytuacji, w której zbycie nieruchomości następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości osoba fizyczna zapłaci podatek dochodowy wynoszący 19% podstawy obliczenia podatku, o czym stanowi art. 30e Ustawy o PIT.

Dochód ze sprzedaży nieruchomości przez osobę fizyczną może być jednak zwolniony z podatku lub nawet nie podlegać opodatkowaniu, a zależy to od spełnienia warunków, obowiązujących w okresie nabycia nieruchomości, która ma zostać sprzedana. W przypadku zbycia nieruchomości przed upływem i po upływie 5 lat od dnia nabycia istotna jest podniesiona kwalifikacja zbycia jako niedokonanego w ramach działalności gospodarczej. Kluczowe zatem jest wyjaśnienie, kiedy będziemy mieli do czynienia ze sprzedażą dokonaną w ramach działalności gospodarczej. Definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT stanowi, że działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

a)wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b)polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że muszą więc wystąpić łącznie przesłanki ciągłości, zorganizowania i zarobkowego charakteru, aby mówić o działalności gospodarczej przy dokonywaniu transakcji sprzedaży nieruchomości. Dla oceny zorganizowanego i ciągłego charakteru działalności istotne są takie czynniki jak – oczywiście w zakresie możliwym do obiektywnego stwierdzenia – zamiar (rozumiany jako świadomie działanie nakierowane na pewien cel) podatnika w zakresie sprzedaży nieruchomości z zyskiem, okoliczności zbycia, ale także okoliczności nabycia. Zorganizowany charakter działalności oznacza, że podatnik nie tylko wykorzystuje, ale stwarza sobie okoliczności do zarobku na handlu nieruchomościami. Nie może być uznane za działalność gospodarczą wygenerowanie zysku w sposób przypadkowy. Konieczne jest stwierdzenie, że podjęto szereg działań – od momentu nabycia do zbycia – potwierdzających profesjonalny, zarobkowy charakter działań. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych podejmowanie przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie majątkiem oraz zaspokajanie własnych potrzeb, nie należy kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 1100/17, w którym Sąd stwierdził, że „nie pozwala na przyjęcie, że przychody ze sprzedaży 9 działek uzyskane w latach 2010-2016 można zaliczyć do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Nie można przyjąć, aby działalność Wnioskodawcy miała cechy zorganizowania i ciągłości w przedstawionym wyżej rozumieniu. O spełnieniu tej przesłanki absolutnie nie świadczy ani podział działki na mniejsze, ani wydzielenie drogi, jak również ewentualne zlecenie czynności związanych ze sprzedażą wyodrębnionych działek pośrednikowi. Nie można przyjąć, aby tego rodzaju działania istotnie odbiegały od normalnego wykonywania prawa własności – a nadto – że dokonując sprzedaży rozczłonkowanych fragmentów jednego zbioru (jednej działki gruntu), osoba zbywająca z operacji tych uczyniła sobie stałe (nie okazjonalne) źródło zarobkowania”.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie sposób przyjąć jakoby Wnioskodawca podjął działania, które należałoby kwalifikować jako działania realizowane w ramach działalności gospodarczej. Sam podział działki na mniejsze działki, uzasadniony potencjalnym zwiększeniem szansy na sprzedaż nieruchomości (działki o mniejszym areale przy określonej cenie za metr są dla potencjalnych nabywców atrakcyjniejsze aniżeli działki o większej powierzchni), nie może być traktowany jako działanie zbliżone do działań podmiotów trudniących się prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Z okoliczności przywołanych w zdarzeniu przyszłym nie wynika, aby Wnioskodawca przejawiał aktywność w zakresie obrotu działkami, podobną do aktywności producentów, handlowców i usługodawców prowadzących działalność gospodarczą. Wnioskodawca w zakresie działek objętych zdarzeniem przyszłym nie angażował i nie będzie angażował środków podobnych do tych, które wykorzystywane są przez przedsiębiorców. W okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, zbycie przez Wnioskodawcę działek nie będzie stanowić działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż brak jest przesłanek świadczących o takiej aktywności Wnioskodawcy w przedmiocie zbycia tych nieruchomości, która to aktywność byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

Sprzedaż działek nie ma związku z działalnością gospodarczą, a czynności związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży mają cechy zwykłego dbania o własne interesy finansowe. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że każdy właściciel nieruchomości, którą przeznacza na sprzedaż podejmuje działania zwiększające jej atrakcyjność handlową. Wnioskodawca nie podejmował żadnych działań związanych z nabywaniem i sprzedażą innych nieruchomości w celach handlowych.

Konkludując, sprzedaż działek powstałych z podziału działek nr B/1 – B/4 nie będzie stanowiła przychodu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dowodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

odpłatne zbycie (pkt 8), z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W celu zakwalifikowania podjętych przez Pana działań do właściwego źródła przychodu, czyli ustalenia, czy planowana sprzedaż stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy mieć na uwadze zamiar, okoliczności i cel działań związanych z tym odpłatnym zbyciem.

Jak wskazano powyżej, odrębnym źródłem przychodów jest wyszczególniona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej  – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy, daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków:

-po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,

-po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany,

-po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji) angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy zdarzenia przyszłego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy). Zakwalifikowanie do źródła przychodu ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodu, możliwość odliczenia kosztów jego uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp. Przy czym, jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Podkreślić należy, że przyjęcie, iż dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomość (działki) działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie nieruchomości w celu inwestycyjnym, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu, podjęcie działań marketingowych, korzystanie z usług podmiotów w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że na podstawie umowy darowizny z (…) 2017 r. nabył Pan od swojej mamy gospodarstwo rolne bez zabudowań – działkę gruntu nr A/3 położoną w (…), która przed darowizną uległa podziałowi geodezyjnemu na działki gruntu A/6 – A/12 o łącznej (…) ha. Pana matka (…) 2010 r. otrzymała od (…) postanowienie w przedmiocie nieuzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla działek objętych wnioskiem w związku z brakiem zjazdu na drogę krajową. Decyzją z (…) 2010 r. (…) zezwolił na lokalizację zjazdu z drogi krajowej nr (...) na działkę A/12 na czas nieokreślony, przy czym decyzja ta obowiązywała przez 3 lata od jej wydania i wygasła w związku z okolicznością, iż zjazd nie został wybudowany. W związku z wygaśnięciem ww. decyzji (…) z (…) 2010 r. i chęcią pozyskania przez Pana warunków zabudowy dla powyższego terenu, uzyskał Pan decyzję z (…) 2019 r. udzielającą zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi krajowej nr (...) na działkę A/12, warunkująca możliwość pozyskania warunków zabudowy. W związku z rozpoczęciem pracy zawodowej jako (…) postanowił Pan, że część otrzymanej nieruchomości przeznaczy na przyszłość na własne cele mieszkaniowe i wybuduje w przyszłości dom, a część gruntów sprzeda celem nabycia nieruchomości mieszkalnej w (…), w mieście, z którym na chwilę obecną wiąże swoje życie zawodowe. Dokonał Pan w 2022 r. podziału, który został poprzedzony połączeniem działek A/6 – A/12 w jedną działkę B, w wyniku którego powstały działki B/1 – B/6. (…) 2023 r. dla działek B/1 – B/4 zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy. Na mocy decyzji z (…) 2023 r. Wójt Gminy (…) dokonał podziału działek: B/1 na działki: B/7 o pow. (…) ha; B/8 o pow. (…) ha, B/2 na działki: B/9 o pow. (…) ha; B/10 o pow. (…) ha; B/11 o pow. (…) ha; B/12 o pow. (…) ha, B/3 na działki: B/13 o pow. (…) ha; B/14 o pow. (…) ha; B/15 o pow. (…) ha oraz B/4 na działki: B/16 o pow. (…) ha; B/17 o pow. (…) ha; B/18 o pow. (…) ha; B/19 o pow. (…) ha; B/20 o pow. (…) ha; B/21 o pow. (…) ha. Dla działek B/7 – B/21 pozyskał Pan (…) oraz (…) lutego 2024 r. decyzje o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażem wraz z niezbędną infrastrukturą. Nie prowadził i nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Nie posiada Pan innych nieruchomości, które miałyby być przeznaczone w przyszłości do sprzedaży poza nieruchomościami przedstawionymi we wniosku. Osiąga Pan przychody ze stosunku pracy i jest zatrudniony przez (…). Nie planuje Pan podejmować ponadstandardowych działań zmierzających do sprzedaży nowo powstałych działek. Zamierza podejmować Pan zwykłe czynności, które osoba dążąca do sprzedaży działek stanowiących jej osobisty majątek, podejmuje w celu sfinalizowania transakcji sprzedaży. Nie zamierza Pan uzbrajać działek będących przedmiotem zapytania, nie będzie Pan ich uatrakcyjniał, ani nie będzie ponosił nakładów właściwych dla przedsiębiorcy, nie będzie Pan podejmował czynności takich jak uzbrojenie, ogrodzenie terenu, czy budowa drogi. Dla uzyskania warunków zabudowy zobowiązany był pozyskać decyzję o udzieleniu zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi krajowej. Zjazd objęty decyzją zobowiązany był Pan zapewnić z drogi krajowej do działki nr B/7, która to zapewnia pozostałym działkom dostęp do drogi publicznej. W odniesieniu do zbywanych działek nie wyklucza Pan zawierania przedwstępnych umów sprzedaży, przy czym to zależeć będzie od nabywcy i co do zasady jego sytuacji finansowej i sposobu finansowania nabycia nieruchomości. W umowach tych zostanie określony jedynie przedmiot umowy, tj. docelowy numer działki, kwota sprzedaży, kwota wpłaconego zadatku/zaliczki, termin zapłaty za nieruchomość, termin zawarcia umowy przenoszącej własność oraz termin wydania nieruchomości. Poza powyższymi ustaleniami przedwstępne umowy nie będą zawierały innych praw i obowiązków zarówno po stronie Nabywcy, jak i Sprzedającego. W umowach przedwstępnych nie zostaną zawarte żadne dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży. Nie będzie Pan udzielał żadnych zgód ani pełnomocnictw nabywcy nieruchomości. Nie będzie Pan upoważniał, ani udzielał żadnych pełnomocnictw nabywcy, dlatego nie będzie on podejmował do momentu nabycia nieruchomości żadnych czynności. Pełnomocnictwo zostało udzielone jedynie firmie geodezyjnej w celu dokonania podziału. Geodeta uprawniony jest tylko i wyłącznie do działań związanych z podziałem działek zgodnie z wydanymi decyzjami o warunkach zabudowy. Po dokonaniu podziału jego pełnomocnictwo wygaśnie. Nie podejmie Pan aktywnych działań marketingowych. Wobec braku Pana wiedzy w zakresie sprzedaży nieruchomości zleca Pan sprzedaż do biura nieruchomości.

Powziął Pan wątpliwość, czy sprzedaż nieruchomości – działek powstałych z podziału działek B/1 – B/4 – będzie stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych z planowanej sprzedaży działek należy rozważyć, czy czynności sprzedaży powyższych nieruchomości, mają znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W konsekwencji, o zaliczeniu uzyskanych przez Pana przychodów ze sprzedaży nieruchomości do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą w sposób zasadniczy i wyłączny decydować okoliczność scalenia w jedną działkę a następnie podział działek na mniejsze czy wystąpienie o warunki zabudowy skoro – jak wynika z treści wniosku – z uwagi na rozpoczęcie pracy zawodowej jako (…) postanowił Pan, że część otrzymanej nieruchomości przeznaczy na przyszłość na własne cele mieszkaniowe i wybuduje w przyszłości dom, a część gruntów sprzeda celem nabycia nieruchomości mieszkalnej w (…), w mieście, w którym na chwilę obecną wiąże Pan swoje życie zawodowe. I właśnie z tych powodów zdecydował się Pan na sprzedaż wydzielonych działek.Nie dokonywał Pan sprzedaży innych nieruchomości. Nie zamierza Pan nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży oraz nie posiada Pan innych nieruchomości, które miałyby być przeznaczone w przyszłości do sprzedaży poza nieruchomościami przedstawionymi we wniosku.

Podnieść trzeba, że zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż przez Pana nieruchomości – działek powstałych z podziału działek nr B/1 – B/4 wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Całokształt podjętych przez Pana czynności, a w szczególności zakres i cel Pana działania, sposób nabycia nieruchomości (w wyniku darowizny), a także przyczyny osobiste powodujące podjęcie decyzji o sprzedaży nieruchomości – działek powstałych z podziału działek nr B/1 – B/4 (rozpoczęcie przez Pana pracy jako (…) i nabycie nieruchomości mieszkalnej w (…), w mieście, w którym na chwilę obecną wiąże Pan swoje życie zawodowe) oraz fakt, że nie prowadził i nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, jak i nigdy nie prowadził Pan działalności polegającej na obrocie nieruchomościami, zaś przedmiotowa nieruchomość nie była nabyta w celach odsprzedaży, czy też inwestycyjnych, a także – jak Pan wskazał – nie dokonywał Pan sprzedaży innych nieruchomości, nie zamierza Pan nabywać innych nieruchomości w celu ich sprzedaży oraz nie posiada Pan innych nieruchomości, które miałyby być przeznaczone w przyszłości do sprzedaży poza nieruchomościami przedstawionymi we wniosku, sugerują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W analizowanej sprawie, czynności podejmowane przez Pana nie mają charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Nie nabył Pan przedmiotowych nieruchomości w celu sprzedaży. Nie prowadził i nie prowadzi Pan w sposób profesjonalny zorganizowanego i ciągłego działania w celu przygotowania nieruchomości – działek powstałych z podziału działek nr B/1 – B/4 do sprzedaży. W konsekwencji, istotą Pana działań nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem prywatnym.

Zatem okoliczności dotyczące nabycia nieruchomości, jej scalenia oraz podziału na mniejsze działki, wystąpienie o warunki zabudowy, jak i planowanej sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione są przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży do działalności gospodarczej. Nie podjął Pan i nie zamierza podejmować takich aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Nie sposób bowiem uznać, że w realiach analizowanej sprawy działania podejmowane przez Pana pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży tych nieruchomości do kategorii przychodu z działalności gospodarczej. Co prawda dokonał Pan podziału nieruchomości na mniejsze działki i wystąpił o warunki zabudowy, ale wydzielonych przez Pana działek przeznaczanych do sprzedaży nie będzie Pan uatrakcyjniał, ani nie będzie ponosił Pan nakładów właściwych dla przedsiębiorcy, nie będzie Pan podejmował czynności takich jak uzbrojenie, ogrodzenie terenu, czy budowa drogi. Dla uzyskania warunków zabudowy zobowiązany był Pan pozyskać decyzję o udzieleniu zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi krajowej. Zjazd objęty decyzją zobowiązany był Pan zapewnić z drogi krajowej do działki nr B/7, która to zapewnia pozostałym działkom dostęp do drogi publicznej. Sprzedaż działek powierzy Pan wyłącznie do biura nieruchomości, dlatego nie będzie podejmował Pan żadnych działań marketingowych. Nie będzie Pan upoważniał ani udzielał żadnych zgód i pełnomocnictw nabywcy. Pełnomocnictwo zostało udzielone jedynie firmie geodezyjnej w celu dokonania podziału. Po dokonaniu podziału pełnomocnictwo wygaśnie. W odniesieniu do zbywanych działek nie wyklucza Pan zawierania przedwstępnych umów sprzedaży, przy czym to zależeć będzie od nabywcy i co do zasady jego sytuacji finansowej i sposobu finansowania nabycia nieruchomości. W umowach tych zostanie określony jedynie przedmiot umowy, tj. docelowy numer działki, kwota sprzedaży, kwota wpłaconego zadatku/zaliczki, termin zapłaty za nieruchomość, termin zawarcia umowy przenoszącej własność oraz termin wydania nieruchomości. Poza powyższymi ustaleniami przedwstępne umowy nie będą zawierały innych praw i obowiązków zarówno po stronie Nabywcy, jak i Sprzedającego. W umowach przedwstępnych nie zostaną zawarte żadne dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży. Działki powstałe z podziału działek nr B/1 – B/4 sprzeda Pan jednemu nabywcy lub różnym osobom/podmiotom w zależności jaki klient będzie zainteresowany nabyciem działek. Na moment złożenia wniosku nie wie Pan, jaki klient będzie zainteresowany nabyciem działki oraz w jakiej ilości.

Zatem Pana działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym i są wystarczające do uznania, że planowana sprzedaż przez Pana wskazanych we wniosku nieruchomości nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że przychody ze sprzedaży przez Pana nieruchomości – działek powstałych z podziału działek nr B/1 – B/4 otrzymanych w darowiźnie od Pana matki, o których mowa we wniosku, które zamierza Pan sprzedać nie będą uzyskane ze źródła pozarolniczej działalności gospodarczej, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanego przez Pana wyroku sądu należy wskazać, że rozstrzygnięcie w nim zawarte dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Zaznaczam także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Ta interpretacja stanowi ocenę Pana stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00