Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.373.2024.1.MG
Obowiązki płatnika w zakresie prowadzenia rachunków IKE oraz IKZE.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w zakresie prowadzenia rachunków IKE oraz IKZE.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
1. A. spółka akcyjna („Wnioskodawca”, „A.” lub „Spółka”) jest spółką publiczną w rozumieniu art. 4 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.; dalej jako: „KSH”) w zw. z art. 4 pkt 20 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2554 ze zm.). Spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.).
2. Spółka prowadzi działalność maklerską jako dom maklerski, polegającą na świadczeniu usług wskazanych w art. 69 ust. 2 pkt 1-3 oraz ust. 4 pkt 1, 5, 6, 8 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 646 ze zm.; dalej jako: „u.o.i.f.”), tj. usług, których przedmiotem jest: 1) przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych; 2) wykonywanie zleceń, o których mowa w pkt 1 powyżej, na rachunek dającego zlecenie; 3) nabywanie lub zbywanie na własny rachunek instrumentów finansowych; 4) przechowywanie lub rejestrowanie instrumentów finansowych, w tym prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rachunków derywatów i rachunków zbiorczych oraz prowadzenie rachunków pieniężnych; 5) wymiana walutowa, w przypadku gdy jest to związane z działalnością maklerską; 6) sporządzanie analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych; oraz 7) wykonywanie czynności określonych w pkt 4-6 powyżej, których przedmiotem są instrumenty bazowe instrumentów pochodnych wskazanych w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d-f oraz i u.o.i.f., jeżeli te czynności pozostają w związku z działalnością maklerską.
3. A. jako krajowy dom maklerski prowadzi również działalność w formie oddziału na podstawie i w ramach zezwolenia udzielonego przez KNF w następujących Państwach Członkowskich UE: w (…). Spółka jest także uprawniona do prowadzenia działalności transgranicznej (bez otwierania oddziału) na terytoriach (…).
4. Spółka w ramach prowadzonej działalności maklerskiej planuje świadczyć usługi umożliwiające klientom inwestowanie w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (dalej jako: „IKE” lub „Rachunek IKE”) oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (dalej jako: „IKZE” lub „Rachunek IKZE”) na zasadach przewidzianych w odpowiednich przepisach prawa oraz opisanych szczegółowo w dalszej części opisu stanu faktycznego.
5. Zasady gromadzenia oszczędności na IKE i IKZE oraz dokonywania wpłat, wypłat transferowych, wypłat, częściowego zwrotu i zwrotu środków zgromadzonych na tych kontach zostały określone w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1792 ze zm.; dalej jako: „Ustawa o IKE i IKZE”).
6. Umowy o prowadzenie IKE oraz IKZE będą zawierane przez Spółkę z osobami fizycznymi, w tym prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, w myśl art. 3 Ustawy o IKE i IKZE (dalej jako: „Oszczędzający” lub „Klient”). Przedmiotem umów będzie wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych i prowadzenie rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego. Środki gromadzone przez Klienta na IKE lub IKZE będą rejestrowane na wyodrębnionym rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnym służącym do jego obsługi w A., w myśl art. 19 pkt 2 Ustawy o IKE i IKZE. Na Rachunku IKE lub Rachunku IKZE oszczędności będą mogły być gromadzone wyłącznie przez jednego Klienta. Oszczędzający, który skorzysta z oferty Spółki co do zasady nie będzie gromadził środków na odpowiednio Rachunku IKE lub Rachunku IKZE prowadzonym przez inną instytucję finansową (wyjątek stanowią wypłaty transferowe, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 oraz art. 7a ust. 1 pkt 2 Ustawy o IKE i IKZE).
A. Lokowanie i inwestowanie środków w ramach rachunku IKE oraz rachunku IKZE.
7. Umowy zawierane pomiędzy Spółką a Klientami będą przewidywały lokowanie środków w papiery wartościowe zdematerializowane zgodnie z przepisami u.o.i.f.
8. Wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok (określonego w stosownym akcie prawnym; dalej jako: „Limit”). Po przekroczeniu kwoty wskazanej powyżej, Spółka będzie obowiązana do przekazania nadpłaconej kwoty w sposób określony w umowie o prowadzenie IKE.
9. W przypadku wpłat dokonywanych na IKZE, w roku kalendarzowym nie mogą one przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności Limitu. Natomiast wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1230 ze zm.), nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,8-krotności Limitu. Analogicznie do IKE, po przekroczeniu Limitu, Spółka będzie zobowiązana do przekazania nadpłaconej kwoty w sposób określony w umowie o prowadzenie IKZE.
10. Klienci, którzy będą chcieli skorzystać z inwestowania w ramach IKE albo IKZE będą mogli lokować swoje środki zgromadzone na rachunku pieniężnym IKE albo IKZE w instrumenty będące papierami wartościowymi - zgodnie z art. 3 pkt 1 u.o.i.f., tj.: a) akcje; b) prawa poboru w rozumieniu przepisów KSH; c) prawa do akcji; d) warranty subskrypcyjne; e) kwity depozytowe; f) obligacje; g) listy zastawne; h) certyfikaty inwestycyjne; i) bankowe prawa pochodne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 2488, ze zm.); j) inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego; k) inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych powyżej, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się do papierów wartościowych określonych powyżej walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne).
11. Klienci będą mieli możliwość inwestowania w papiery wartościowe oferowane w ramach polskiego rynku (przykładowo akcje i obligacje emitowane przez spółki posiadające siedzibę lub zarząd w Polsce notowane na GPW) oraz w papiery wartościowe zagraniczne, tj. przykładowo notowane na rynkach innych niż polski. W przypadku polskich instrumentów, to Spółka będzie podmiotem prowadzącym rachunki papierów wartościowych, natomiast w wariancie zagranicznym - depozytariusz.
12. Dodatkowo, Klienci będą mieli także możliwość inwestycji zgromadzonych na rachunku pieniężnym IKE lub IKZE środków w część ułamkową papieru wartościowego (akcji).
13. Spółka w ramach prowadzonej działalności maklerskiej świadczy usługi umożliwiające klientom inwestowanie w ułamkowe części akcji spółek publicznych notowanych na rynku zorganizowanym, tj. papierów wartościowych w rozumieniu art. 3 pkt 1 u.o.i.f. (dalej jako: „Akcje Ułamkowe”).
14. Świadczona usługa mieści się w zakresie działalności maklerskiej Spółki na podstawie art. 69 ust. 2 pkt 2 u.o.i.f., jako wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, na rachunek dającego zlecenie. Akcje Ułamkowe nie stanowią odrębnego od akcji instrumentu finansowego (w szczególności instrumentu pochodnego, ani kontraktu na różnicę kursową). Z uwagi natomiast na zasadę niepodzielności akcji (art. 333 § 1 KSH), Akcje Ułamkowe są oferowane klientom Spółki w formie powiernictwa. Oznacza to, że Akcje Ułamkowe stanowią prawo klienta do określonej ułamkowej części akcji spółki publicznej notowanej na polskim rynku zorganizowanym lub na zorganizowanych rynkach zagranicznych, tj. które będą nabywane (posiadane) w wykonaniu zlecenia Klientów przez A. w ramach stosunku powiernictwa, to jest w imieniu własnym (A.), ale na rachunek (na rzecz) Klientów.
15. Akcje Ułamkowe stanowią usługę powierniczą, w wykonaniu której Klient (powierzający) zleca A. (powiernikowi) kupno lub sprzedaż prawa do ułamkowej części akcji oraz ich przechowywane w powiernictwie na: a. prowadzonym na rzecz A. rachunku zbiorczym (co dotyczy akcji spółek notowanych na rynkach zagranicznych), lub b. rachunku własnym A. w KDPW (akcje notowane na GPW).
16. Spółka planuje umożliwić Oszczędzającym inwestowanie w Akcje Ułamkowe w ramach Rachunków IKE oraz IKZE. Nabywanie Akcji Ułamkowej w ramach IKE oraz IKZE będzie się opierało na zasadach opisanych powyżej. Oszczędzający dokona wpłaty środków na rachunek pieniężny służący do obsługi rachunku papierów wartościowych, stanowiący Rachunek IKE lub Rachunek IKZE. Za środki z rachunku pieniężnego IKE lub IKZE Spółka, na zlecenie Oszczędzającego, powierniczo nabędzie papier wartościowy, do którego części prawo przysługiwało będzie Oszczędzającemu (powierzającemu). Formalnie, papier wartościowy zapisany będzie na rachunku zbiorczym lub rachunku własnym A. w KDPW (w zależności od tego czy dana akcja jest notowana na giełdach zagranicznych czy na GPW). Oszczędzający otrzymywał będzie informację, że z jego środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku IKE lub IKZE nabyte zostały papiery wartościowe w postaci akcji „pełnych” oraz Akcji Ułamkowych posiadanych powierniczo.
17. Należy podkreślić, że ekonomicznym właścicielem Akcji Ułamkowej będzie Klient - i to on będzie ponosił (proporcjonalnie do posiadanego ułamka akcji) ryzyko związane ze zmianą kursu akcji, jak również uprawniony będzie do pożytków przypadających na ułamek akcji (np. dywidendy). Dywidenda będzie wypłacana Klientowi w formie pieniężnej w części odpowiadającej iloczynowi dywidendy na jedną akcję oraz przypisanego do Klienta ułamka praw do akcji w ramach Akcji Ułamkowej. Analogicznie w przypadku uzyskania innych przysporzeń związanych z posiadaniem akcji (np. przychody z umorzenia akcji) - środki pieniężne i korzyści z tym związane wypłacane będą Klientowi proporcjonalnie do posiadanego prawa do ułamka akcji wynikającego z posiadanych Akcji Ułamkowych.
Ponadto, w przyszłości Spółka zamierza rozszerzyć ofertę o inwestowanie w obligacje ułamkowe (prawo Klienta do określonej ułamkowej części obligacji w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. a u.o.i.f.; dalej jako: „Obligacja Ułamkowa”). Zasada będzie analogiczna jak w przypadku Akcji Ułamkowych - Obligacje Ułamkowe będą nabywane za środki zgromadzone na rachunku pieniężnym służącym obsłudze Rachunku IKE lub Rachunku IKZE w wykonaniu zlecenia Klientów przez Spółkę w ramach stosunku powiernictwa, to jest w imieniu własnym (A.), ale na rachunek (na rzecz) Klientów (dalej Akcje Ułamkowe i Obligacje Ułamkowe łącznie jako: „Ułamkowe Papiery Wartościowe”). Inwestowanie w Obligacje Ułamkowe może generować po stronie Oszczędzających przysporzenie majątkowe w postaci odsetek, dyskonta lub wykupu przez emitenta - proporcjonalnie do posiadanego prawa do ułamka obligacji wynikającego z posiadanych Obligacji Ułamkowych. Analogicznie do innych instrumentów oferowanych przez Spółkę, Obligacje Ułamkowe mogą występować w wariancie krajowym (ułamkowa część obligacji emitowanej przez podmiot notowany na polskim rynku) lub zagranicznym (ułamkowa część obligacji emitowanej przez podmiot notowany na innym niż polskim rynku).
18. Oszczędzający będzie mógł w ramach Rachunku IKE lub Rachunku IKZE posiadać zarówno papiery wartościowe zapisane na przypisanym do Klienta rachunku papierów wartościowych, jak i prawo do Ułamkowych Papierów Wartościowych, posiadanych przez A. na rzecz Klienta w powiernictwie. Przykładowo Klient ze środków wpłaconych na rachunek pieniężny IKE lub IKZE będzie mógł nabyć 2,5 akcji danej spółki. W rezultacie, 2 akcje będą zapisane na rachunku papierów wartościowych składającym się na IKE lub IKZE, a dodatkowo Klientowi przysługiwało będzie uprawnienie do % akcji zakupionej przez A. we własnym imieniu, ale na rzecz Klienta na podstawie umowy powierniczej. Oszczędzający będzie otrzymywał informację, że z pieniędzy zgromadzonych na jego rachunku pieniężnym IKE oraz IKZE zakupione zostały - zgodnie z jego zleceniem - bezpośrednio dwie akcje oraz powierniczo prawo do % akcji.
19. Inwestowanie zarówno „tradycyjne” jak i powiernicze może generować po stronie Oszczędzających przysporzenia majątkowe, zależne od rodzaju danego instrumentu - mogą to być dywidendy, odsetki, dyskonto, wykup przez emitenta obligacji, od których są należne świadczenia okresowe lub dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (dalej łącznie jako: „Przysporzenia”). Należy jednak mieć na uwadze, że niezależnie od tego, czy dane Przysporzenia osiągane są na skutek inwestowania w ramach IKE bądź IKZE, czy w ramach rachunku maklerskiego niewchodzącego w zakres III filaru emerytalnego, właściwe przepisy Ustawy o PIT regulują kwestię związaną z płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Mając zatem na uwadze art. 41 ust. 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 2-4 Ustawy o PIT, na Spółce zasadniczo ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku od przychodów z tytułu dywidend, odsetek, dyskonta oraz dochodu z wykupu przez emitenta obligacji, od których są należne świadczenia okresowe, uzyskiwanych w związku z papierami wartościowymi emitowanymi przez podmioty mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski notowanymi na GPW, tj. polskim rynku (dalej jako: „Przysporzenia krajowe”). Na marginesie Spółka wskazuje, że w odniesieniu do Przysporzeń innych niż Przysporzenia krajowe, płatnikiem jest z reguły odpowiedni subpowiernik zagranicznego depozytariusza.
B. Wypłata środków z rachunku IKE oraz rachunku IKZE.
20. Generalnie, wypłata środków zgromadzonych na IKE, zarówno inwestowanych w bezpośrednie nabycie papieru wartościowego jak i inwestowanych w nabycie powiernicze Akcji Ułamkowych lub Obligacji Ułamkowych, będzie przebiegała na poniższych zasadach: 1) na wniosek Oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu warunku: a) dokonywania wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych; albo b) dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty; 2) w przypadku śmierci Oszczędzającego - na wniosek osoby uprawnionej (art. 34 ust. 1 Ustawy o IKZE i IKZE).
21. W przypadku Rachunku IKZE, co do zasady wypłata zgromadzonych środków inwestowanych w bezpośrednie nabycie papieru wartościowego, jak i inwestowanych w nabycie powiernicze Akcji Ułamkowych lub Obligacji Ułamkowych nastąpi: 1) na wniosek Oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych; 2) w przypadku śmierci Oszczędzającego - na wniosek osoby uprawnionej (art. 34a Ustawy o IKE i IKZE).
22. Klienci, niezależnie czy inwestowali bezpośrednio czy powierniczo w papiery wartościowe, będą również uprawnieni do dokonywania wypłaty transferowej określonej w art. 35-36 Ustawy o IKE i IKZE. Wypłata transferowa stanowi wypłatę polegającą na: 1) przeniesieniu środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na IKE do innej instytucji finansowej prowadzącej IKE; 2) przeniesieniu środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na IKZE do innej instytucji finansowej prowadzącej IKZE; 3) przeniesieniu środków zgromadzonych na IKE z IKE zmarłego na IKE osoby uprawnionej lub do programu emerytalnego, do którego uprawniony przystąpił; 4) przeniesieniu środków zgromadzonych na IKZE z IKZE zmarłego na IKZE osoby uprawnionej; 5) przeniesieniu środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na IKE do programu emerytalnego, do którego przystąpił oszczędzający, lub przeniesieniu środków z programu emerytalnego na IKE, w przypadkach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 710 ze zm.); 6) przeniesieniu środków z PPK na IKE, w przypadkach określonych w ustawie z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 46 ze zm.); 7) przeniesieniu środków zgromadzonych przez oszczędzającego na OIPE z subkonta OIPE na IKE, w przypadkach określonych w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1843 ze zm.; dalej jako: „Ustawa o OIPE”); 8) przeniesieniu środków zgromadzonych przez oszczędzającego z IKE na subkonto OIPE, w przypadku określonym w przepisach ustawy o OIPE.
23. W tym miejscu należy podkreślić, że ustawodawca objął preferencjami podatkowymi powyżej opisane wypłaty środków, które spełniają warunki określone w art. 34 i 34a Ustawy o IKE i IKZE (wypłaty środków zgromadzonych na IKE/IKZE) oraz w art. 35-36 Ustawy o IKE i IKZE (wypłaty transferowe). Preferencjami podatkowymi nie jest objęty natomiast zwrot środków, który został opisany poniżej.
24. Zarówno w modelu inwestycji bezpośrednio w papier wartościowy jak i inwestycji powierniczej, Oszczędzający, zgodnie z art. 37 Ustawy o IKE i IKZE, będą mieli prawo do wycofania środków zgromadzonych w ramach IKE i IKZE pomimo niespełnienia warunków określonych powyżej (wypowiedzenie umowy o prowadzenie IKE lub IKZE). Oszczędzający będą mieli również możliwość wystąpienia z wnioskiem o częściowy zwrot pod warunkiem, że środki te pochodziły z wpłat na IKE. Ponadto, Spółka również będzie uprawniona do wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKE lub IKZE.
25. Na równi ze zwrotem traktowane będzie pozostawienie środków zgromadzonych na IKE lub IKZE na rachunku Oszczędzającego, jeżeli umowa o prowadzenie IKE lub IKZE wygasła, a nie zachodzą przesłanki do wypłaty lub wypłaty transferowej.
Pytania
1.Czy Przysporzenia krajowe powstające po stronie Oszczędzającego uzyskane w ramach Rachunku IKE będą korzystały ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT, a w konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych?
2.Czy Przysporzenia krajowe powstające po stronie Oszczędzającego uzyskane w ramach Rachunku IKZE nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie ich otrzymania w myśl Ustawy o PIT, a w konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych?
3.Czy wypłata środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonana w trybie określonym w art. 34 oraz art. 35 Ustawy o IKE i IKZE, będzie korzystała ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych?
4.Czy wypłata środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKZE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonana w trybie określonym w art. 34a Ustawy o IKE i IKZE, będzie stanowiła przychód w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 14 Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka będzie zobowiązana do pobrania 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych?
5.Czy wypłata środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKZE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonana w trybie określonym w art. 35 Ustawy o IKE i IKZE, będzie korzystała ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58b Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych?
6.Czy dochód osiągnięty przez Oszczędzającego z tytułu zwrotu oraz częściowego zwrotu środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonany w trybie art. 37 Ustawy o IKE i IKZE, będzie opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 30a ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych?
7.Czy przychód osiągnięty przez Oszczędzającego z tytułu zwrotu środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKZE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonany w trybie art. 37 Ustawy o IKE i IKZE, będzie opodatkowany według skali podatkowej w myśl art. 27 ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1 Zdaniem Spółki, Przysporzenia krajowe powstające po stronie Oszczędzającego uzyskane w ramach Rachunku IKE będą korzystały ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.), dalej Ustawa o PIT, a w konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 2 Zdaniem Spółki, Przysporzenia krajowe powstające po stronie Oszczędzającego uzyskane w ramach Rachunku IKZE nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie ich otrzymania w myśl Ustawy o PIT, a w konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 3 Zdaniem Spółki, wypłata środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonana w trybie określonym w art. 34 oraz art. 35 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (t. J. Dz. U. z 2024 r. poz. 707) (dalej ustawy o IKE i IKZE), będzie korzystała ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 4 Zdaniem Spółki, wypłata środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKZE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonana w trybie określonym w art. 34a Ustawy o IKE i IKZE, będzie stanowiła przychód w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 14 Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka będzie zobowiązana do pobrania 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 5 Zdaniem Spółki, wypłata środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKZE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonana w trybie określonym w art. 35 Ustawy o IKE i IKZE, będzie korzystała ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58b Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 6 Zdaniem Spółki, dochód osiągnięty przez Oszczędzającego z tytułu zwrotu oraz częściowego zwrotu środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonany w trybie art. 37 Ustawy o IKE i IKZE, będzie opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 30a ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 7 Zdaniem Spółki, przychód osiągnięty przez Oszczędzającego z tytułu zwrotu środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKZE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonany w trybie art. 37 Ustawy o IKE i IKZE, będzie opodatkowany według skali podatkowej w myśl art. 27 ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzasadnienie stanowiska Spółki:
Ad. 1 Przysporzenia krajowe uzyskane w ramach rachunku IKE korzystają ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 Ustawy o IKE i IKZE, oszczędzający na IKE ma prawo do zwolnienia podatkowego na zasadach i w trybie określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli na podstawie umowy o prowadzenie IKE, zawartej w formie, o której mowa w art. 8 ust. 1, gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 23.
W związku z powyższym, art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT wprost przewiduje zwolnienie z opodatkowania dochodów z tytułu oszczędzania na IKE, w rozumieniu Ustawy o IKE i IKZE, uzyskanych w związku z: a) gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego; b) wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego; c) wypłatą transferową; - z tym że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy te przewidują taką możliwość.
Należy mieć na uwadze, że powyższe zwolnienie obejmuje gromadzenie środków na IKE, tj. wpłacanie oraz powstawanie na skutek efektywnego inwestowania dodatkowych przysporzeń. Zwolnienie przy wypłacie środków z IKE przysługuje natomiast m.in. w przypadku, gdy oszczędzanie w ramach IKE doprowadziło do zrealizowania założonych celów (zapewnienia dodatkowego zaopatrzenia emerytalnego) - jednak w momencie otrzymywania dodatkowych Przysporzeń krajowych przez Oszczędzającego nie jest wiadome w jakim trybie zostaną wypłacone środki z Rachunku IKE. Powyższe nie ma jednak wpływu na możliwość zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT w odniesieniu do zwiększającej się kwoty środków na Rachunku IKE.
Jak zatem wynika z literalnego brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a Ustawy o PIT, wszelkie Przysporzenia krajowe, tj. dywidendy, odsetki, dyskonto, dochód z wykupu przez emitenta obligacji, od których są należne świadczenia okresowe, będą korzystały ze zwolnienia z PIT. Wobec powyższego, na Spółce nie będzie ciążył obowiązek pobrania podatku.
Podsumowując, zdaniem Spółki Przysporzenia krajowe powstające po stronie Oszczędzającego uzyskane w ramach Rachunku IKE będą korzystały ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT, a w konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 2 Przysporzenia krajowe uzyskane w ramach rachunku IKZE nie będą stanowiły przychodu w rozumieniu ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 Ustawy o PIT źródłami przychodów są tzw. inne źródła. Jak wskazano wprost w art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł, o których mowa powyżej, uważa się w szczególności kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego.
Skoro przychody osiągane w związku z oszczędzaniem na IKZE zostały wprost zakwalifikowane jako przychody z „innych źródeł” (art. 10 ust. 1 pkt 9 Ustawy o PIT), to nie mogą one stanowić przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT).
W związku z powyższym, do Przysporzeń z Rachunku IKZE nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące opodatkowania kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT).
Na uwadze należy jednak mieć art. 4 ust. 2 Ustawy o IKE i IKZE, z którego wynika, że Oszczędzający na IKZE ma prawo do odliczenia od dochodu wpłat na IKZE na zasadach i w trybie określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli na podstawie umowy o prowadzenie IKZE gromadzi oszczędności tylko na jednym IKZE, z zastrzeżeniem art. 14 i 23 Ustawy o IKE i IKZE.
W związku z powyższym, ustawodawca w art. 26 ust. 1 pkt 2b Ustawy o PIT wskazał, że podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.
Podobna preferencja została przewidziana również dla podatników, którzy wybrali podatek liniowy, bowiem jak wynika z art. 30c ust. 2 pkt 3 Ustawy o PIT podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2-3b i 5, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e i ust. 4 zdanie pierwsze lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 23o. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszyć o wpłaty na IKZE określone w art. 26 ust. 1 pkt 2b.
Podsumowując, preferencją podatkową w przypadku Rachunku IKZE, która została wprost wskazana w treści Ustawy o PIT jest możliwość odliczenia przez Oszczędzającego od podstawy opodatkowania wpłat dokonanych na IKZE.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 14 Ustawy o PIT od kwoty wypłat z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym wypłat na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego dokonanych na podstawie art. 34a ust. 1 pkt 2 Ustawy o IKE i IKZE pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 10% przychodu.
Ustawa o PIT nie wskazuje wprost na zwolnienie Przysporzeń uzyskiwanych w toku oszczędzania na Rachunku IKZE. Należy jednak mieć na uwadze, że opodatkowanie Przysporzeń krajowych uzyskanych w trakcie oszczędzania w ramach IKZE i jednocześnie opodatkowanie całej kwoty zgromadzonej na IKZE w momencie zwrotu bądź wypłaty skutkowałoby ich podwójnym opodatkowaniem, co niewątpliwie jest niezgodne z podstawowymi zasadami prawa podatkowego (zob. B. Brzeziński, Toruński Rocznik Podatkowy 2015, s. 10).
Należy również zauważyć, że gdyby zamiarem ustawodawcy było opodatkowanie Przysporzeń krajowych osiągniętych w trakcie oszczędzania w ramach IKZE, to w Ustawie o PIT zostałaby uwzględniona wyraźna regulacja (również taka, które pozwoliłaby na uniknięcie podwójnego opodatkowania). Takiej regulacji jednak brak, co oznacza, że intencją ustawodawcy było opodatkowanie całości środków zgromadzonych na IKZE w przypadku ich wypłaty (bądź zwrotu). Wobec powyższego, w odniesieniu do Przysporzeń krajowych otrzymywanych przez Oszczędzających, na Spółce nie będzie ciążył obowiązek pobrania podatku. Prawidłowość takiego stanowiska znajduje swoje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia z 11 lutego 2014 r. nr IPPB2/415-827/13-2/MK.
Podsumowując, zdaniem Spółki Przysporzenia krajowe powstające po stronie Oszczędzającego uzyskane w ramach Rachunku IKZE nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie ich otrzymania w myśl Ustawy o PIT, a w konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 3 Wypłata środków z rachunku IKE korzysta ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58a ustawy o PIT.
Art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT przewiduje zwolnienie z opodatkowania dochodów z tytułu oszczędzania na IKE, w rozumieniu Ustawy o IKE i IKZE, uzyskanych w związku z: a) gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego; b) wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego; c) wypłatą transferową; - z tym że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy te przewidują taką możliwość.
Biorąc pod uwagę powyższe, wypłata środków z Rachunku IKE dokonana zgodnie z art. 34 oraz art. 35 (wypłata transferowa) Ustawy o IKE i IKZE korzysta ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT.
Jak wynika z art. 30a ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, od dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie. Niniejszy przepis odnosi się jednak do (częściowego) zwrotu środków zgromadzonych na Rachunku IKE i nie ma zastosowania w przypadku wypłat, o których mowa w art. 34 i 35 Ustawy o IKE i IKZE, które stanowią istotę programu funkcjonującego w ramach III filaru emerytalnego (zob. uzasadnienie do Ustawy o IKE i IKZE, s. 2).
W rezultacie, zdaniem Spółki wypłata środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonana w trybie określonym w art. 34 oraz art. 35 Ustawy o IKE i IKZE, będzie korzystała ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58a Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 4 Wypłata środków zgromadzonych na rachunku IKZE w trybie art. 34a ustawy o IKE i IKZE stanowi przychód w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT.
Jak wynika z art. 30 ust. 1 pkt 14 Ustawy o IKE i IKZE od kwoty wypłat z Rachunku IKZE, w tym wypłat na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego dokonanych na podstawie art. 34a ust. 1 pkt 2 Ustawy o IKE i IKZE, pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 10% przychodu.
Powyższy przepis literalnie wskazuje, że wypłata środków z Rachunku IKZE w trybie art. 34a Ustawy o IKE i IKZE jest objęta 10% zryczałtowanym podatkiem.
Jak wskazano również w części uzasadnienia dotyczącego pytania nr 2, art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT stanowi, że kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego uznawane są za przychody z innych źródeł. Taka kategoria przychodów co do zasady opodatkowana jest według skali podatkowej. Jak natomiast wynika z art. 27 ust. 1 Ustawy o PIT podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29-30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali podatkowej. Zważywszy zatem, że przepis art. 30 ust. 1 pkt 14 Ustawy o PIT jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 27 ust. 1, to wypłata środków zgromadzonych na Rachunku IKZE, zarówno na rzecz Oszczędzającego, jak i na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci Oszczędzającego, objęta jest 10% zryczałtowanym podatkiem.
Jak wynika z treści art. 41 ust. 1 Ustawy o PIT osoby prawne, które dokonują wypłat świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. 50. W świetle art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT płatnicy, o których mowa w powyżej, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-17.
Płatnicy, o których mowa powyżej, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca siedziby płatnika wykonuje swoje zadania (art. 42 ust. 1 Ustawy o PIT).
W myśl art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa powyżej, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika wykonuje swoje zadania, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR).
Tym samym, Spółka jako płatnik będzie zobowiązana do pobrania 10% zryczałtowanego podatku zarówno w przypadku wypłat z Rachunku IKZE na rzecz Oszczędzającego, jak i w przypadku wypłat z IKZE na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci Oszczędzającego dokonanych na podstawie art. 34a ust. 1 pkt 2 Ustawy o IKE i IKZE. Podatek powinien zostać wpłacony w trybie określonym w art. 42 ust. 1 Ustawy o PIT oraz na Spółce będzie ciążył obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT-8AR.
Podsumowując, zdaniem Spółki wypłata środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKZE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonana w trybie określonym w art. 34a Ustawy o IKE i IKZE, będzie stanowiła przychód w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 14 Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka będzie zobowiązana do pobrania 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 5 Wypłata środków zgromadzonych na rachunku IKZE w trybie określonym w art. 35 ustawy o IKE i IKZE korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 58b ustawy o PIT.
Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 58b Ustawy o PIT zwolnione z opodatkowania są wypłaty transferowe środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKZE: a) pomiędzy instytucjami finansowymi prowadzącymi IKZE; b) na IKZE osoby uprawnionej, po śmierci oszczędzającego; c) w postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym na IKZE oszczędzającego.
Należy mieć na uwadze, że art. 35 Ustawy o IKE i IKZE, regulujący wypłaty transferowe, w odniesieniu do IKZE wskazuje, że wypłata transferowa jest dokonywana: a) z instytucji finansowej prowadzącej IKZE do innej instytucji finansowej, z którą oszczędzający zawarł umowę o prowadzenie IKZE, albo b) z IKZE zmarłego oszczędzającego na IKZE osoby uprawnionej.
Zawarcie w Ustawie o PIT art. 21 ust. 1 pkt 58b ma na celu zachowanie neutralności podatkowej wypłat transferowych środków zgromadzonych na IKZE. Takie bowiem wypłaty mają charakter techniczny i nie skutkują powstaniem faktycznego przysporzenia majątkowe po stronie osoby, na której dyspozycję następuje wypłata transferowa.
W rezultacie, zdaniem Spółki wypłata środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKZE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonana w trybie określonym w art. 35 Ustawy o IKE i IKZE, będzie korzystała ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58b Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 6 Dochód z tytułu zwrotu lub częściowego zwrotu z rachunku IKE w trybie określonym w art. 37 ustawy o IKE i IKZE objęty jest 19% zryczałtowanym podatkiem.
Jak wynika z art. 30a ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT od dochodu oszczędzającego na IKE z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu, w rozumieniu przepisów Ustawy o IKE i IKZE, środków zgromadzonych na tym koncie pobiera się 19% zryczałtowany podatek.
W myśl art. 30a ust. 8 Ustawy o PIT dochodem, o którym mowa powyżej, jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na IKE a sumą wpłat na IKE.
Zgodnie z art. 30a ust. 8a Ustawy o PIT dochodem przy całkowitym zwrocie, który został poprzedzony zwrotami częściowymi, jest różnica pomiędzy wartością środków zgromadzonych na IKE na dzień całkowitego zwrotu a sumą wpłat na IKE pomniejszoną o koszty częściowych zwrotów.
W świetle art. 30a ust. 8b-8c Ustawy o PIT w przypadku częściowego zwrotu dochodem jest kwota zwrotu pomniejszona o koszty przypadające na ten zwrot. Za koszt, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się iloczyn kwoty zwrotu i wskaźnika stanowiącego udział sumy wpłat na IKE do wartości środków zgromadzonych na tym koncie. Przy kolejnym częściowym zwrocie przepisy ust. 8a i 8b stosuje się odpowiednio, z tym że do ustalenia wartości środków zgromadzonych na IKE bierze się aktualny stan środków na tym koncie.
Zgodnie natomiast z art. 30a ust. 8d Ustawy o PIT dochodu, o którym mowa w ust. 8-8c, nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.
Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku zwrotu i częściowego zwrotu środków zgromadzonych na IKE, w tym z tytułu otrzymanych Przysporzeń krajowych, Spółka będzie zobowiązana do pobrania 19% zryczałtowanego podatku. Dochód Oszczędzającego, który będzie podlegał opodatkowaniu należy ustalić na zasadach określonych w art. 30a ust. 8a-8d Ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 1 Ustawy o PIT płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 1-11.
Płatnicy, o których mowa powyżej, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca siedziby płatnika wykonuje swoje zadania (art. 42 ust. 1 Ustawy o PIT).
W myśl art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa powyżej, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika wykonuje swoje zadania, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR).
Tym samym, w przypadku zwrotów oraz częściowych zwrotów z IKE, 19% zryczałtowany podatek powinien zostać wpłacony w trybie określonym w art. 42 ust. 1 Ustawy o PIT oraz na Spółce jako płatniku będzie ciążył obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT- 8AR.
W rezultacie, zdaniem Spółki dochód osiągnięty przez Oszczędzającego z tytułu zwrotu oraz częściowego zwrotu środków zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonany w trybie art. 37 Ustawy o IKE i IKZE, będzie opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 30a ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 7 Przychód z tytułu zwrotu z rachunku IKZE w trybie określonym w art. 37 ustawy o IKE i IKZE opodatkowany jest według skali podatkowej.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 Ustawy o PIT źródłami przychodów są tzw. inne źródła. Jak wskazano wprost w art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł, o których mowa powyżej, uważa się w szczególności kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wy płaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego.
Warto również zauważyć, że Ustawa o IKE i IKZE nie przewiduje możliwości dokonania częściowego zwrotu z Rachunku IKZE tak jak w przypadku Rachunku IKE.
Analogicznie zatem jak w przypadku wypłat z IKZE, w tym także dokonanych na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci Oszczędzającego, skoro przychody osiągane w związku ze zwrotem środków zgromadzonych na IKZE zostały wprost zakwalifikowane jako przychody z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 Ustawy o PIT), to nie mogą one stanowić przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT) i tym samym do Przysporzeń krajowych z Rachunku IKZE nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące opodatkowania kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT).
Należy mieć na uwadze, że Ustawa o PIT nie przewiduje szczególnej regulacji dla zwrotu środków z Rachunku IKZE, zatem zastosowanie będą miały zasady ogólne określone w art. 27 ust. 1 Ustawy o PIT. Zgodnie ze wskazanym przepisem podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29-30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali podatkowej.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że Ustawa o PIT nie zawiera regulacji, zgodnie z którą na Spółce ciążyłby obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku w związku ze zwrotem środków z Rachunku IKZE. Ponadto, jak wskazano również powyżej, analizowany rodzaj przychodu stanowi przychód z innych źródeł, a zatem łączy się z innymi przychodami (dochodami) objętymi skalą podatkową, które w roku podatkowym osiągnął Oszczędzający dokonujący wypłaty - zatem nie ulega wątpliwości, że to właśnie na Oszczędzającym ciąży obowiązek rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (por. interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2016 r. nr IPPB2/4511-109/16-2/MK).
Zatem, kwota uzyskana z tytułu zwrotu środków zgromadzonych na IKZE stanowi przychód zaliczany do innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z ww. art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Kwoty tej nie pomniejsza się o dokonane wpłaty na IKZE. Zgodnie z wolą ustawodawcy w przypadku dokonania zwrotu środków z tytułu oszczędzania na IKZE, na podstawie których dokonano odliczeń od dochodu, jak również tych, które nie mogły być podstawą dokonania odliczenia od dochodu, cała wypłacona przez Oszczędzającego kwota, bez uwzględniania kosztów uzyskania przychodu, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych (por. interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2023 r. nr 0113-KDWPT.4011.41.2023.1.SK).
Niezależnie od powyższego, w myśl art. 42a ust. 1 osoby prawne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.
W rezultacie, na Spółce będzie ciążył obowiązek wystawienia stosownej informacji (PIT-11), w której zostanie wykazana zwrócona kwota z Rachunku IKZE stanowiąca przychód do opodatkowania. Podmiotem obowiązanym do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych będzie Oszczędzający.
Podsumowując, zdaniem Spółki dochód osiągnięty przez Oszczędzającego z tytułu zwrotu zgromadzonych przez Oszczędzającego na Rachunku IKZE, prowadzonym zgodnie z zasadami wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, dokonany w trybie art. 37 Ustawy o IKE i IKZE, będzie opodatkowany według skali podatkowej w myśl art. 27 ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT i w rezultacie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right