Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 7 maja 2024 r., sygn. II SA/Bd 116/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Saniewski asesor WSA Mariusz Pawełczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 maja 2024 r. sprawy ze skargi R. Z. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia decyzji ustalającej warunki zabudowy 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Starosty [...] z dnia [...] października 2023 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego R. Z. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] października 2023 r. nr [...], Starosta Ś., po rozpatrzeniu wniosku Burmistrza M. i Gminy P. z dnia [...] października 2023 r. w sprawie uzgodnienia zamierzenia inwestycyjnego, określonego w załączonym projekcie decyzji o warunkach zabudowy, polegającego na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, realizowanego na części działki oznaczonej nr ew. [...] obręb ewidencyjny T., gm. P., odmówił uzgodnienia w zakresie spełnienia wymogów określonych w art. 7 ust. 2a ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2409 ze zm., dalej jako "uogrl") projektu decyzji ustalającej warunki zabudowy dla ww. inwestycji.

W treści uzasadnienia Starosta wskazał, że w dniu [...] października 2023 r. do Starostwa wpłynął wniosek Burmistrza dotyczący uzgodnienia w trybie art. 53 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 977 ze zm., dalej jako "upzp") ww. projektu decyzji. W toku postępowania organ ustalił w szczególności, że działka nr [...] o pow. 0.2763 ha sklasyfikowana jest jako grunty orne kl. RIIIb, oraz że w nieobowiązującym już miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego położona była w obszarze pozostawionym do rolniczego użytkowania i nie uzyskała zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Starosta zauważył przy tym, że w uzasadnieniu projektu decyzji ustalającej warunki zabudowy wskazano, że wnioskowany teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, ponieważ spełnia wszystkie przesłanki wskazane w art. 7 ust. 2 uogrl. Jak podkreślił jednak Starosta, przedstawiony do uzgodnienia projekt, opracowany został na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1688, dalej jako "ustawa zmieniająca"), tj. przed dniem 24 września 2023 r. Przepisy ustawy zmieniającej wprowadziły natomiast zmiany polegające m.in. na uchyleniu art. 4 pkt 29 i 30 oraz zmianie treści art. 7 ust. 2a uogrl, który po zmianie stanowi, że nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III położonych na obszarze uzupełnienia zabudowy w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przy czym, jak wskazał Starosta, Gmina P. nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego , co oznacza, że nie ma również oznaczonych obszarów uzupełnienia zabudowy. Podkreślił także, że ustawa zmieniająca nie wprowadziła żadnych przepisów przejściowych dla ww. regulacji, co oznacza że od [...] września 2023 r. istnieje obowiązek stosowania nowej ustawy. Wobec tego, do czasu wprowadzenia przez gminę planu ogólnego obejmującego teren obszaru uzupełnienia zabudowy, dla gruntów stanowiących użytki klas I-III, które zostaną przeznaczone na cele nierolnicze, koniecznym będzie uzyskanie zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00