Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 maja 2024 r., sygn. II SAB/Kr 83/24

Dnia 7 maja 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jacek Bursa (spr.) Sędziowie : WSA Joanna Człowiekowska WSA Paweł Darmoń po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków – Śródmieście Wschód T. W. sprawy ze skargi S. P. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Małopolskiego w przedmiocie rozpoznania odwołania I. zobowiązuje Wojewodę Małopolskiego do wydania aktu w sprawie z odwołania S. P. od decyzji Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 19 czerwca 2023 roku o umorzeniu postępowania Nr 715/6740.1/2023 – w terminie 14 dni; II. stwierdza, że Wojewoda Małopolski dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania, które miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. w pozostałej części skargę oddala; IV. zasądza od Wojewody Małopolskiego na rzecz skarżącego S. P. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

S. P. złożył skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego przez Wojewodę Małopolskiego w sprawie znak WI-I.7840.3.36.2023.SM, dotyczącej rozpoznania odwołania skarżącego od decyzji Prezydenta Miasta Krakowa Nr [...].[...].

Skarżący wniósł o stwierdzenie, że postępowanie prowadzone jest przewlekle i zobowiązanie organu do rozpatrzenia odwołania Skarżącego w określonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni, liczonym od daty otrzymania przez organ odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; stwierdzenie, że przewlekłe prowadzenie postępowania w sprawie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; przyznanie sumy pieniężnej w kwocie 2000 zł oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania.

Skarżący podkreślił w uzasadnieniu skargi, że organ 4-krotnie przedłużał termin załatwienia sprawy, stosując art. 36 k.p.a. Po raz pierwszy Organ dokonał przedłużenia terminu załatwienia sprawy pismem z dnia 14 sierpnia 2023 r., gdzie nowy termin rozpatrzenia sprawy został określony do dnia 10 października. W piśmie tym Organ powołał się na niedotrzymanie ustawowego terminu załatwienia sprawy określonego w art. 35 k.p.a. w związku z koniecznością uzupełnienia materiału dowodowego poprzez dołączenie do akt zwrotnych potwierdzeń odbioru postanowienia przez 8 stron postępowania. Czynność tą - nienakierowaną wszak zupełnie na merytoryczne rozpatrzenie sprawy - Organ podjął dopiero po upływie ponad miesiąca od dnia wniesienia przez Skarżącego odwołania. Wymagane przez Organ zwrotne potwierdzenia odbioru uzupełnione zostały przez Prezydenta Miasta Krakowa już z pismem z dnia 16 sierpnia 2023 r. Mimo otrzymania tych dokumentów przez Organ, nie załatwił on sprawy odwołania Skarżącego w wyznaczonym przez siebie terminie do dnia 10 października, lecz wyznaczał kolejne, odległe terminy rozpatrzenia sprawy. I tak, zawiadomieniem z dnia 10 października 2023 r. nowy termin załatwienia sprawy określono do dnia 7 grudnia 2023 r.; następnie termin ten był przedłużany do dnia 7 lutego 2024 r., zaś ostatnio przedłużono go aż do dnia 5 kwietnia 2024 r. W każdym kolejnym zawiadomieniu o przedłużeniu terminu, sporządzanym od dnia 10 października 2023 r. Organ powoływał się już nie na konieczność jakiegokolwiek uzupełnienia materiału dowodowego, a na istniejące po stronie Organu braki kadrowe, powodujące oczekiwanie sprawy Skarżącego do rozpoznania jej według "kryterium kolejności wpływu spraw". Powyższe oznacza, że w niniejszej sprawie przez okres ponad pół roku Organ nie wykonał jakichkolwiek czynności, poza kierowaniem do stron zawiadomień o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy. W taki sposób sprawa niniejsza, która powinna zostać rozpatrzona przez organ władzy publicznej w ustawowym terminie nie dłuższym niż jeden miesiąc, może - z winy tegoż organu – być załatwiana w nieskończoność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00