Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.528.2020.14.MAP

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie:

1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 12 maja 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej - uwzględniam przy tym wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 stycznia 2024 r. sygn. akt II FSK 485/21;

2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznychw zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 czerwca 2020 r. wpłynął Pana wniosek z 12 maja 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 31 lipca 2020 r. (wpływ 3 sierpnia 2020 r.) oraz pismem z 10 września 2020 r. (wpływ 16 września 2020 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zamierza Pan zbyć prawo własności nieruchomości (dalej: „Nieruchomość”) położonej na działkach gruntu: …, …, … oraz …, obręb …, przy … w … . Działka gruntu … została nabyta w dniu 23 kwietnia 2001 r. od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług. Z tytułu zakupu nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT. Powyższa nieruchomość została nabyta przez Pana i stanowi element Pana majątku osobistego. W 2003 r. Urząd Miasta … objął przedmiotową nieruchomość obejmującą działkę gruntu … miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nr … . Nieruchomość znajduje się na terenie przeznaczonym pod usługi publiczne administracji, związane z potrzebami mieszkańców osiedla i dzielnicy, w szczególności z zakresu bezpieczeństwa publicznego, z dopuszczeniem usług komercyjnych, w szczególności z zakresu ochrony zdrowia. W dniu 5 maja 2005 r. na prośbę Prezydenta Miasta … i zgodnie z porozumieniem z Prezydentem Miasta …, fragment nieruchomości o powierzchni 0,0062 ha został wyodrębniony z działki …, jako działka … i zamieniony z sąsiednią działką o tej samej powierzchni należącą do Miasta …, na potrzeby wybudowania siedziby Komisariatu Policji w … . Działka … została zamieniona na działkę … . Następnie w dniu 9 lipca 2014 r. zostały zakupione działki gruntu: … oraz … od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług. Z tytułu zakupu nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT. Nieruchomość została nabyta przez Pana i stanowi element Pana majątku osobistego.

Na Nieruchomości nie była prowadzona produkcja rolna, ani leśna, a także nie znajdują się na niej żadne budynki. Przedmiotowa Nieruchomość nie jest i nie była wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej, bowiem stanowi ona Pana prywatny majątek. Nieruchomość ta nie była i nie będzie w przyszłości przedmiotem umowy dzierżawy, najmu lub użyczenia. Wprawdzie prowadzi Pan działalność gospodarczą, ale nigdy przedmiotowa Nieruchomość nie była w niej wykorzystywana. Zresztą sam profil prowadzonej działalności gospodarczej przez Pana to wyklucza. Jest Pan bowiem z zawodu stomatologiem i Pana główne źródło przychodów opiera się na wykonywaniu wyuczonego zawodu oraz korzystaniu z doświadczeń z nim związanych. Od 1992 r. jest Pan właścicielem gabinetu stomatologicznego … w … . Oprócz tego, jest wspólnikiem Spółki jawnej …, której profilem działalności jest sprzedaż hurtowa i detaliczna sprzętu i materiałów stomatologicznych.

Wraz z synem był Pan wspólnikiem Spółki cywilnej prowadzącej działalność w zakresie najmu i sprzedaży wybudowanych nieruchomości (Spółka cywilna nigdy nic nie wybudowała i została rozwiązana). Pierwotnie rozważał Pan możliwość sprzedaży Nieruchomości na rzecz Spółki. To Spółka miała być odpowiedzialna za znalezienie nabywcy Nieruchomości oraz przygotowanie Nieruchomości do sprzedaży. Prezydent Miasta … w drodze decyzji nr … wydanej dnia 9 lipca 2019 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę na Nieruchomości. Adresatem pozwolenia na budowę była Spółka, gdyż to Spółka - zgodnie z pierwotnym planem - miała być odpowiedzialna za sprzedaż Nieruchomości do zewnętrznego podmiotu. Ostatecznie jednak wydana decyzja został uchylona i wyeliminowana z obrotu prawnego. Zważywszy na fakt, że Spółka została zlikwidowana do realizacji tego zamiaru nie doszło.

Podsumowując, bezspornie jako osoba prywatna dąży Pan do sprzedaży części Pana osobistego majątku, nie podjął i nie podejmie Pan żadnych działań marketingowych, czy handlowych w celu uatrakcyjnienia Nieruchomości. W związku z planowaną sprzedażą rozważa Pan jedynie tymczasowe postawienie baneru na terenie Nieruchomości. Nie planuje Pan jednak pobierać z tego tytułu żadnych pożytków, ani odnosić żadnych korzyści. Jedyna informacja znajdująca się na banerze będzie informowała o chęci sprzedaży Nieruchomości bez jakichkolwiek treści reklamowych. Nie zamierza Pan korzystać z usług doradców, agentów nieruchomości i innych profesjonalistów przy procesie sprzedaży Nieruchomości. Sprzedaż będzie miała charakter jednostkowy i w celu jej sfinalizowania podejmuje Pan jedynie zwykłe czynności nie wykraczające ponad zwykły zarząd prywatnym majątkiem. W przypadku planowanej sprzedaży będzie Pan działał w charakterze osoby prywatnej, niepodlegającej rejestracji jako czynny podatnik VAT. Posiada Pan również dwa lokale mieszkalne o powierzchniach 90 m2 i 99 m2. Zostały one zakupione głównie w celu potencjalnego przyszłego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych swoich lub członków rodziny, lecz również w celu lokaty kapitału. Duża powierzchnia lokali jest niekorzystna jeśli głównym celem zakupu byłoby otrzymywanie przychodu z najmu. Oprócz lokali mieszkalnych, posiada Pan dwa lokale użytkowe o powierzchniach 50 m2 oraz 90 m2. Zostały one zakupione przez Pana w celu lokaty kapitału. Wszystkie opisane wyżej nieruchomości gruntowe należą do Pana prywatnego majątku i nigdy nie należały do środków trwałych przedsiębiorstw powiązanych z Panem, a tym bardziej nie byłe przez nie amortyzowane. Traktuje Pan je jako najem prywatny i stosuje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Prawidłowość takiego działania została potwierdzona w wydanej dla Pana interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 stycznia 2020 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.584.2019 1.MAP.

W piśmie z dnia 31 lipca 2020 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej korzysta z opodatkowania w formie podatku liniowego. Ewidencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wskazane we wniosku działki oznaczone nr …, …, … oraz … nie zostały nabyte z zamiarem wykorzystywania w działalności gospodarczej. Nie wprowadził Pan do ewidencji wskazanych we wniosku nieruchomości gruntowych.

Powierzchnia wskazanych we wniosku działek gruntu jest następująca:

·działka … - 0,0869 ha,

·działka … - 0,0062 ha,

·działka … - 0,0240 ha,

·działka … - 0,0262 ha.

Nie posiada Pan informacji dotyczącej konkretnej daty sprzedaży ww. Nieruchomości. Sprzedaż nastąpi, kiedy ostatecznie znajdzie Pan nabywcę.Decyzja nr …, wydana przez Prezydenta Miasta … 9 lipca 2019 r., zatwierdzająca projekt budowlany dotyczyła działki nr …, …, … . Nigdy nie wydano pełnomocnego pozwolenia. Wydane pozwolenie będąc prawomocnym zostało uchylone. Nie ponosił Pan żadnych nakładów w związku z wydaniem pozwolenia na budowę, poniosła je Spółka … . Spółka poniosła koszty w wysokości 1 395 zł 85 gr. Nie jest Pan obecnie wspólnikiem Spółki (był nim w przeszłości). Powyższe wydatki ujęto w dokumentach księgowych Spółki … .

Natomiast w uzupełnieniu wniosku z dnia 10 września 2020 r. dodał Pan, że działki, będące przedmiotem wniosku nabył od swojego pacjenta, który uzyskał je jako zwrot od miasta. Cena była bardzo atrakcyjna, a pacjent był w bardzo trudnej sytuacji finansowej i chciał mu Pan pomóc. Pieniądze miały być przeznaczone na operację jego małżonki. Nie prowadził Pan żadnej działalności gospodarczej, która zajmowałaby się obrotem nieruchomościami. Był Pan jedynie dentystą prowadzącym własny gabinet i wspólnikiem Spółki jawnej, która zajmowała się sprzedażą sprzętu i materiałów stomatologicznych. Celem powyższego zakupu było dokonanie inwestycji w zakresie majątku prywatnego, a także w ramach udzielenia pomocy wskazanemu pacjentowi - w żadnym wypadku niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Spółka zleciła sporządzenie projektu w celu uzyskania pozwolenia na budowę, którego jednak ostatecznie nie uzyskała. Nie było też żadnej płatności, bowiem umowa była skonstruowana w ten sposób, że warunkiem jej zawarcia było uzyskanie pozwolenia na budowę. Działanie te podejmowała Spółka, a nie Pan. Celem dokonanego zakupu było dokonanie inwestycji w zakresie majątku prywatnego, w żadnym wypadku niezwiązanego z działalnością gospodarczą.

Pytanie

1. Czy sprzedaż Nieruchomości przez Pana będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2. Czy sprzedaż Nieruchomości dokonana przez Pana będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Pana stanowiska w zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast pytanie Nr 2 dotyczące podatku od towarów i usług zostało rozstrzygnięte odrębnie.

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, kwota uzyskana ze sprzedaży Nieruchomości przedstawionej w powyższym zdarzeniu przyszłym nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Otrzymana kwota nie będzie przychodem z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, bowiem nabycie Nieruchomości nie nastąpiło w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a Nieruchomość nie była i nie jest wykorzystywana w jakikolwiek sposób w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.; dalej: „ustawy o PIT”), z uwagi na fakt, że odpłatne zbycie zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie Nieruchomości - nie powstanie u Pana przychód z tego tytułu.

Z powyższego przepisu należy wnioskować, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, które nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży takiej nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu - pod warunkiem jednak, że zbycie to nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej wykonywanej przez zbywcę.

Przepis art. 14 ustawy o PIT definiuje zaś, co jest przychodem z wykonywania działalności gospodarczej. Dla oceny niniejszej sprawy istotne znaczenie ma regulacja zawarta w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem - przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c tego artykułu.

Legalną definicję działalności gospodarczej zawiera art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, stanowiąc, że działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin i złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do przychodów z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w ustawie.

Z powyższego wynika, że dla uznania, że dany podmiot prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, w tym w szczególności działalność polegającą na zarządzaniu i obracaniu nieruchomościami, konieczne jest spełnienie przesłanek:

a)ciągłości,

b)zorganizowania,

c)zarobkowego charakteru podejmowanych czynności.

W przeciwnym wypadku, kiedy w danej sprawie nie jest spełniony choćby jeden z powyższych warunków, nie mamy do czynienia z wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o PIT i w związku z tym - z dokonywaniem transakcji w ramach takiej działalności.

Działalność zarobkowa to działalność taka, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Mowa tutaj o uczynienia sobie stałego (nie okazjonalnego) źródła zarobkowania. Opis stanu przedstawionego we wniosku powyższe bezspornie wyklucza. Z tytułu zakupu przedmiotowej Nieruchomości oraz z tytułu jej posiadania nie czerpał Pan żadnych korzyści, zaś ewentualna sprzedaż, o której mowa, dotyczy całości Nieruchomości, co pozostaje w sprzeczności z elementem stałego źródła zarobkowania.

Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podejmowanych przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą. Kolejno, zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym to prowadzenie tej działalności w sposób metodyczny, zaplanowany, systematyczny, uporządkowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wskazał Pan, że nie dokonywał żadnych czynności mogących świadczyć o jakimkolwiek stopniu zorganizowania. Zakup został dokonany w ramach majątku prywatnego. Na Nieruchomości nie była prowadzona produkcja rolna, ani leśna oraz nie znajdują się na niej żadne budynki. Nie pobierał Pan z tytułu posiadanej Nieruchomości żadnych pożytków, ani korzyści. Co więcej, od momentu nabycia Nieruchomości nie dokonywał Pan żadnej ingerencji w stan fizyczny, jak i prawny Nieruchomości. Ponadto, nie uzbroił Pan, ani nie ogrodził działki, w skład której wchodzi Nieruchomość. Nieruchomość nie była i nie jest także przedmiotem umowy dzierżawy, najmu lub użyczenia.

Z kolei wykonywanie działalności w sposób ciągły to prowadzenie jej w sposób stały, nie okazjonalny. Przez „ciągłość” działań należy rozumieć stałość (trwałość) ich wykonania, powtarzalność, regularność i stabilność.

Jednym z elementów pozwalającym odróżnić działalność gospodarczą od innych form aktywności i zarobkowania osób fizycznych jest jej ciągłość. Przesłanka ta ma na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć jednorazowych (względnie podejmowanych sporadycznie (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 19 października 2016 r. sygn. akt I SA/Gd 503/16).

Zamierza Pan dokonać okazjonalnej i jednorazowej czynności sprzedaży całości Nieruchomości, co bezspornie wyklucza się z prowadzeniem jej w sposób ciągły, czy też stały. Przedmiotowa Nieruchomość została nabyta w ramach Pana majątku prywatnego. Przedmiotowy zakup został dokonany z myślą o zaspokojeniu potrzeb osobistych Pana, a także Pana rodziny. Wynikła obecnie sprzedaż jest związana wyłącznie z Pana obecną sytuacją finansową. Nie bez znaczenia pozostaje sytuacja związana z epidemią koronowirusa.

O braku zorganizowanego charakteru działalności świadczyć może również w szczególności dokonanie sprzedaży ze względu na okoliczności życiowe, w pośpiechu (nagła potrzeba uzyskania pieniędzy na inny cel, nieziszczenie celu, dla którego realizacji Nieruchomość nabyto), na rzecz znajomych lub wspólników, bez korzystania z usług profesjonalnych pełnomocników i reklamy - krótko mówiąc wszystko, co wskazuje na to, że osiągnięcie jak najwyższego zysku nie było priorytetem zbywcy.

Pana stanowisko potwierdza indywidualna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 czerwca 2018 r. Nr 0112-KDIL3-3.4011.164.2018.2.DS.

Reasumując, Pana zdaniem należy uznać, że sprzedaż Nieruchomości nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dotychczasowy przebieg postępowania

29 września 2020 r. wydałem interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości Nr 0113-KDIPT2-1.4011.528.2020.5.MAP, uznającą przedstawione stanowisko za nieprawidłowe.

Interpretację doręczono Panu za pośrednictwem platformy e-PUAP 30 września 2020 r.

21 października 2020 r. wniósł Pan na powyższą interpretację indywidualną skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Skarga wpłynęła do mnie 23 października 2020 r.

Wniósł Pan o uchylenie o uchylenie zaskarżonej interpretacji oraz o zasądzenie kosztów postępowania.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Wyrokiem z 14 stycznia 2021 r. sygn. akt I SA/Rz 788/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, oddalił Pana skargę na interpretację indywidualną z 29 września 2020 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.528.2020.5.MAP.

Wniósł Pan skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny - wyrokiem z 17 stycznia 2024 r. sygn. akt II FSK 485/21 uchylił: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 14 stycznia 2021 r. sygn. akt I SA/Rz 788/20 oraz interpretację indywidualną z 29 września 2020 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.528.2020.5.MAP.

28 marca 2024 r. do wpłynął do mnie odpis wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku

Zgodnie z art. 153 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w ww. wyroku;

ponownie rozpatruję Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej - stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wniesienia wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00