Nowe zasady zatrudniania obywateli Ukrainy - zmiany od 1 lipca 2024 r.
1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 roku i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. O czym powinni pamiętać pracodawcy zatrudniający pracowników z Ukrainy?
zatrudnianie obywateli Ukrainy
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy na podstawie karty pobytu od 1 lipca 2024 r. >>>
Zatrudnianie Ukraińców po 1 lipca 2024 r. >>>
Legalizacja pobytu obywateli Ukrainy
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw wydłuża prawo do pobytu i pracy w Polsce dla osób objętych tą ustawą do 30 września 2025 r. Ponadto modyfikuje niektóre procedury, którym podlegają przebywający w Polsce obywatele Ukrainy, np. wprowadza zmiany w nadawaniu numeru PESEL, zgłaszaniu powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy czy legalizacji pobytu.
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, oraz ci którzy korzystają z wydłużonych z mocy prawa dokumentów pobytowych lub pobytów mogą legalnie przebywać na terytorium RP aż do końca września przyszłego roku tj. 30 września 2025 roku.
Nowe regulacje umożliwiają obywatelom Ukrainy, którzy aktualnie przebywają w Polsce na podstawie tymczasowej ochrony, na wnioskowanie o przekształcenie posiadanych uprawnień pobytowych w zezwolenia na pobyt na podstawie karty pobytu.
Obywatel Ukrainy, którego pobyt na terytorium Polski uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy ukraińskiej, może zawnioskować o kartę pobytu, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
- w dniu 4 marca 2024 r. posiadał status UKR,
- w dniu złożenia wniosku o wydanie karty pobytu posiada status UKR,
- posiadał nieprzerwany status UKR przynajmniej przez 365 dni.
Obywatele Ukrainy, którzy otrzymają kartę pobytu w specjalnym trybie, uzyskają także dostęp do polskiego rynku pracy, poprzez zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę i bez obowiązku dokonywania powiadomienia PUP o powierzeniu im pracy. Na takich samych zasadach jak obywatele polscy mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej.
Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy od 1 lipca 2024 r.
Nowelizacja nie zmieniła nic w kwestii legalnego zatrudnienia obywateli Ukrainy. Nadal mogą oni pracować na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy, które pracodawca wysyła do urzędu pracy (korzystając z systemu praca.gov.pl).
Zmienił się jednak termin na wysłanie powiadomienia. Od 1 lipca 2024 r. pracodawca (podmiot powierzający pracę) ma 14 dni, a nie 7 na wypełnienie tego obowiązku.
Od 1 lipca 2024 r. na podstawie nowelizacji specustawy obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Polski (na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej), jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
przebywa legalnie w Polsce lub jego pobyt na terytorium Polski uznaje się za legalny (obywatel Ukrainy przybył legalnie do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i deklaruje zamiar pozostania w tym kraju – w takim przypadku jego pobyt uznaje się za legalny do 30 września 2025 r. (art. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw),
podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi, w terminie 7 dni (do 30 czerwca 2024 r. termin ten wynosił 14 dni), od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi,
wymiar czasu pracy nie jest niższy niż wskazany w powiadomieniu lub liczba godzin nie jest mniejsza niż wskazana w powiadomieniu,
otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż określona w powiadomieniu lub ustalonej według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonej w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy,
wynagrodzenie, które otrzymuje obywatel Ukrainy, spełnia wymogi określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu – w przypadkach, gdy przepisy te mają zastosowanie.
Kiedy pracodawca ma obowiązek złożyć powiadomienie powtórnie
W nowelizacji sprecyzowano również kiedy pracodawca ma obowiązek złożyć powiadomienie ponownie.
Pracodawca składa ponownie powiadomienie do urzędu pracy w terminie 7 dni od wystąpienia następujących okoliczności:
- zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy lub
- zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy, lub
- zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu, lub obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.
Jeżeli obywatel Ukrainy nie należy do kategorii osób, którzy mogą wykonywać w Polsce pracę bez zezwolenia, pracodawca musi uzyskać dla niego jeden z dokumentów tj. zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (jeżeli posiada legalną podstawę pobytu) lub zgłosić powiadomienie o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy.
Z obowiązku złożenia powiadomienia jest zwolniony pracodawca jeśli zatrudnia obywatela Ukrainy, który korzysta z dostępu do rynku pracy na podstawie art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy od 1 lipca 2024 r. >>>