Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.376.2024.2.AKR

Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 czerwca 2024 r. (wpływ 7 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zamieszkuje Pan na stałe w Polsce, posiada stałe miejsce zamieszkania, z tego też tytułu posiada Pan status rezydenta podatkowego w Rzeczypospolitej Polskiej, a więc jest objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.

Pan wraz z żoną … … na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego … z 9 kwietnia 1986 r. oraz zaświadczenia z 23 grudnia 1992 r., wydanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową w …, nabyli na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr … położonego w … przy …, dla którego to Sąd Rejonowy w … Wydział …Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr ….

11 grudnia 2020 r. Pan wraz z … … przed notariuszem …w Kancelarii Notarialnej w …, zawarli umowę majątkową małżeńską i umowę o podział majątku wspólnego ustanawiając w swoim małżeństwie ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej i dokonując umownego podziału majątku wspólnego. Na podstawie ww. aktu notarialnego nabył Pan w całości spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego.

Zamierza Pan w 2024 r. sprzedać będące Pana własnością ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

W uzupełnieniu wniosku na pytanie organu o treści: „czy Pan oraz Pana małżonka nabyliście w 1992 r. do współwłasności majątkowej małżeńskiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, o którym mowa we wniosku, w wyniku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu; jeżeli nie to w jaki sposób doszło do nabycia tego prawa?, wskazał Pan, że „wspólnie z małżonką … …, nabyliśmy do współwłasności majątkowej małżeńskiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w wyniku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu zgodnie z Przydziałem lokalu mieszkalnego nr …/93 wydanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową przy ul. …, kod … … z dnia 13 lutego 1993 r.”.

Przyszła sprzedaż ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytania

1.Czy określony w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350) bieg pięcioletniego terminu należy liczyć od daty zdarzenia prawnego w postaci nabycia przez Pana i Pana małżonkę na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej ww. lokalu mieszkalnego?

2.Od jakiej konkretnie daty należy liczyć w wyżej opisanym stanie faktycznym sprawy bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3.Czy w ramach sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w … przy …, w 2024 r., będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o PIT, tj. czy okres pięciu lat liczony jest od daty nabycia ww. lokalu mieszkalnego przez Pana i Pana małżonkę do wspólności majątkowej małżeńskiej, czy też od dnia ustanowienia pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej małżeńskiej?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Pana, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed, upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zmiany.”

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.”

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2023 r., Nr 0114-KDIP3-2.4011.732.2023.1.MR: „Nabycie Nieruchomości nastąpiło na podstawie umowy sprzedaży do majątku wspólnego małżonków. W tym miejscu warto zauważyć, iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa, obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Oznacza to, iż każdy przedmiot należący do majątku wspólnego staje się równocześnie własnością męża, jak i żony. W przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków pozostających w majątkowej wspólności małżeńskiej przewidzianej w art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. z 2020 r. poz. 1359, z późn. zm.), nie ma możliwości określenia tego, w jakich częściach nastąpiło nabycie nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, bowiem małżonkowie nabywają coś wspólnie, a nie w częściach udziałowych. Nie jest możliwe nabycie nieruchomości w określonym udziale przez małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej i działających jednocześnie, co wynika z istoty wspólności małżeńskiej. Istotą majątku wspólnego jest brak wyodrębnienia części małżonków w poszczególnych składnikach majątku, ponieważ nabywane są one za środki wspólne. Skoro z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie i przyjmuje się, że małżonkowie nabyli prawo majątkowe wspólnie w całości, to nie można liczyć terminu nabycia określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od daty ustania ustawowej majątkowej wspólności małżeńskiej.”.

Mając na uwadze, powyższe przepisy prawa, jak również i indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2023 r., wskazać należy, według Pana, że przedstawiony przez Pana stan faktyczny jest tożsamym stanem faktycznym jak ten, w ww. interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Bezspornym pozostaje fakt, że Pan i Pana małżonka do majątku wspólnego nabyli w dniu 23 grudnia 1992 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr … położonego przy … w ….

W związku z tym, sprecyzowany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b), termin upływu 5 lat, należy liczyć od 31 grudnia 1992 r. Licząc więc od 1 stycznia 1998 r. uzyskana z tytułu sprzedaży kwota pieniężna za ww. lokal mieszkalny nie spełniałaby w myśl cytowanego przepisu definicji przychodu, a w związku z czym, w przypadku, gdyby Pan sprzedał w 2024 r. ww. spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego, to przysługiwałoby Panu zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko wyrażone wyżej znajduje odzwierciedlenie także w następujących interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

·z 20 stycznia 2022 r., 0114-KDIP3-1.4011.1019.2021.1.AK;

·z 21 czerwca 2021 r., 0113-KDIPT2-2.4011.392.2021.1.MP;

·z 1 lipca 2020 r., 0112-KDWL.4011.16.2020.1.DK.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przytoczony przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

Zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Zważywszy na fakt, że będące przedmiotem planowanego odpłatnego zbycia spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało nabyte przez Pana w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, to należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1606 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa.

Stosownie do art. 35 ww. Kodeksu:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) albo z mocy prawa np. ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Co do zasady, z chwilą ustania wspólności ustawowej, wspólność dotychczas bezudziałowa zostaje zastąpiona przez współwłasność w częściach ułamkowych. Od tej chwili małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do jego powstania.

Stosownie natomiast do art. 501 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

W razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.

Z reguły jest to stan przejściowy, który prowadzi do podziału majątku, choć – jak wynika z dyspozycji przepisu art. 211 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) – podział ten nie jest obowiązkowy. Zgodnie bowiem z tym przepisem:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Stosownie do art. 1037 ustawy Kodeks cywilny w związku z art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, podział majątku wspólnego może nastąpić bądź na mocy umowy między małżonkami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek z małżonków. 

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, a zwłaszcza fakt, że będące przedmiotem odpłatnego zbycia spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało nabyte przez Pana i Pana małżonkę do majątku wspólnego małżeńskiego, a odpłatne zbycie nastąpiło po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej (11 grudnia 2020 r. przed notariuszem zawarto umowę majątkową małżeńską i umowę o podział majątku wspólnego ustanawiając w małżeństwie ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej i dokonując umownego podziału majątku wspólnego), w rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało nabyte do majątku wspólnego małżeńskiego Pana i Pana małżonki w 1993 r., tj. zgodnie z Przydziałem lokalu mieszkalnego nr …/93 wydanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową 13 lutego 1993 r.

W związku z powyższym, za datę nabycia przez Pana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, należy uznać datę jego nabycia do ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, tj. 1993 r., stosownie do art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez Pana i małżonkę na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej.

W konsekwencji, odpłatne zbycie przez Pana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2024 r. nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie tego prawa majątkowego nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do jego nabycia. Tym samym kwota, którą Pan uzyska z planowanego ww. odpłatnego zbycia nie będzie podległa opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie wystąpi u Pana obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu ww. sprzedaży.

Stanowisko Pana uznane zostało za prawidłowe, pomimo tego, że we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej wskazał Pan, że Pan i małżonka do majątku wspólnego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabyli 23 grudnia 1992 r., oraz że sprecyzowany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b), termin upływu pięciu lat należy liczyć od 31 grudnia 1992 r. W opisie sprawy zawartym we wniosku podał Pan, że na podstawie zaświadczenia z 23 grudnia 1992 r. wydanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową nabył na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Natomiast w uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że wspólnie z małżonką nabyli do współwłasności majątkowej małżeńskiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w wyniku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu zgodnie z Przydziałem lokalu mieszkalnego nr …/93 wydanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową z dnia 13 lutego 1993 r., jednak nie przeformułował Pan w tym zakresie własnego stanowiska. Przedstawiona rozbieżność (czy nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej nastąpiło w 1992 r., czy w 1993 r.), nie wpływa na opodatkowanie podatkiem dochodowym i rozstrzygniecie w Pana sprawie, ponieważ upłynął już pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, Pana stanowisko uznane zostało za prawidłowe pomimo stwierdzenia, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, podczas gdy sprzedaż ww. prawa majątkowego, jak wyżej wskazano nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, co nie jest tożsame, choć wywołuje ten sam skutek podatkowy w postaci braku obowiązku opodatkowania dochodu uzyskanego z tej sprzedaży.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Dokumenty dołączone do uzupełnienia wniosku nie podlegają analizie i ocenie tutejszego Organu. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różniło od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Odnosząc się do Pana wniosku z 4 czerwca 2024 r. o zwrot błędnie uiszczonej opłaty od wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, należy wskazać, że dokonał Pan wpłaty na konto Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (tj. dowód wpłaty z 4 kwietnia 2024 r.), która to wpłata została przekazana na konto Krajowej Informacji Skarbowej oraz dokonał Pan wpłaty w dniu 5 czerwca 2024 r. na konto Krajowej Informacji Skarbowej.

W związku z powyższym Organ wskazuje, że opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, która wpłynęła na konto Krajowej Informacji Skarbowej w części, która stanowi nadpłatę w myśl art. 14f § 2b pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa, zostanie zwrócona w terminie określonym w art. 14f § 2a ustawy Ordynacja podatkowa.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00