Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-07-01
Data publikacji: 2024-07-01

Korekta składki zdrowotnej za 2023 rok - tylko do 1 lipca

Przedsiębiorca ma prawo skorygować dokumenty rozliczeniowe ze składką zdrowotną tylko do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaconej składki, która wynika z rocznego rozliczenia. Jeśli płatnik nie składał takiego wniosku, to korekty składki zdrowotnej za 2023 rok może przekazać do 1 lipca- przypomina ZUS.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – jak prawidłowo ustalać miesięczną i roczną podstawę wymiaru oraz wysokość składki >>>

Podstawa wymiaru składek ZUS. Praktyczne rozliczenia >>>

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej - do kiedy?

Płatnicy składek mają obowiązek składania co miesiąc dokumentów rozliczeniowych z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Do 20 maja 2024 roku część płatników składek była też zobowiązana przekazać do ZUS-u roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Chodzi o przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym.

W rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej płatnicy wykazywali faktyczny przychód lub dochód (w zależności od wybranej formy opodatkowania), jaki osiągnęli w 2023 r.:

  • w przypadku opodatkowania według skali podatkowej i podatkiem liniowym – dochód osiągnięty z tytułu prowadzonej działalności;
  • w przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego – w zależności od kwoty osiągniętych przychodów był to iloczyn miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i kwoty odpowiadającej 60%, 100% i 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Na tej podstawie została ustalona wysokość rocznej składki zdrowotnej za 2023 rok.

Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła kwota do zwrotu lub dopłata, wykazana w deklaracji rocznej (za kwiecień 2024 r.), nie należy dokonywać korekt deklaracji miesięcznych. Kwota dopłaty była doliczana do kwoty miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne za kwiecień oraz do łącznej kwoty do zapłaty.

Jeśli z rozliczenia wyszła nadpłata i płatnik nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to do 3 czerwca mógł złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki. ZUS w takiej sytuacji przekaże nadpłatę na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie złożył wniosku o zwrot, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Korekta rocznej składki zdrowotnej

Przedsiębiorca ma prawo skorygować dokumenty rozliczeniowe ze składką zdrowotną tylko do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaconej składki, która wynika z rocznego rozliczenia. Jeśli płatnik nie składał takiego wniosku, to korekty składki zdrowotnej za 2023 rok może przekazać do 1 lipca - przypomina ZUS.

Ważne

Dokumenty korygujące mogą złożyć płatnicy, którym z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok wyszła nadpłata, a nie złożyli wniosku o jej zwrot.

ZUS w komunikacie z 13 stycznia 2023 r. dostępnym na stronie internetowej (www.zus.pl) poinformował, że "(…) każda korekta rocznego rozliczenia przekazana do ZUS po wniosku o zwrot nadpłaty lub po 30 czerwca danego roku zawsze musi być sprawdzona i wyjaśniona z Krajową Administracją Skarbową. Oznacza to, że dokument korygujący za kwiecień danego roku, w którym zmieni się roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne, będzie objęty postępowaniem prowadzonym we współpracy z KAS. Zmiana rozliczenia składki zdrowotnej za ten rok będzie zależeć od wyniku tej weryfikacji. Korekta rocznego rozliczenia powinna mieć odzwierciedlenie w korekcie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym."

Jeśli płatnik złożył dokumenty korygujące po dniu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej lub po 1 lipca jej rozliczenie będzie możliwe dopiero po wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji z Krajową Administracją Skarbową (KAS).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami korekty rozliczenia podatkowego czy w zakresie składek można złożyć w okresie 5 lat, co jest związane z okresem przedawnienia tych należności.

ZUS

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00