Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.218.2024.2.SH

Czy w związku z połączeniem Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną w sposób wskazany w opisie zdarzenia przyszłego, po stronie Wnioskodawcy (Udziałowca) powstanie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z połączeniem Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną w sposób wskazany w opisie zdarzenia przyszłego, po stronie Wnioskodawcy (Udziałowca) powstanie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 11 czerwca 2024 r. (data wpływu tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Polsce i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (dalej także jako: „Udziałowiec”).

Obecnie planowane jest przeprowadzenie łączenia C. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…), dalej: „Spółka Przejmująca”) z Ż. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. (KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…), dalej: „Spółka Przejmowana”).

Spółka Przejmująca jest rezydentem podatkowym w Polsce i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka Przejmująca prowadzi swoją działalność na terytorium Polski od (…) r. Działalność Spółki Przejmującej oparta jest w głównej mierze na sprzedaży hurtowej i detalicznej (…).

Spółka Przejmowana jest rezydentem podatkowym w Polsce i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka Przejmowana prowadzi działalność od (…) roku, podobnie jak Spółka Przejmująca głównie w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej (…).

Spółka Przejmująca oraz Spółka Przejmowana są podmiotami powiązanymi należącymi do jednej grupy podmiotów zależnych od Udziałowca (dalej: „Grupa”), który posiada 100% udziałów w Spółce Przejmującej i Spółce Przejmowanej.

Udziały w Spółce Przejmującej oraz w Spółce Przejmowanej zostały nabyte przez Udziałowca w wyniku przejęcia w 2019 r. spółki C. H. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (KRS: (…) NIP: (…), REGON: (…), dalej: „Holding”). W wyniku przejęcia Holdingu, Udziałowiec przejął cały majątek Holdingu w tym udziały w Spółce Przejmującej oraz w Spółce Przejmowanej. Udziały w Spółce Przejmowanej były emitowane wyłącznie za wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne; przy czym wkładami niepieniężnymi nigdy nie były udziały (akcje) w ramach transakcji wymiany udziałów.

Grupa planuje przeprowadzić reorganizację struktury w taki sposób, aby działalność spółek prowadzących podobną działalność gospodarczą została skonsolidowana w jednym podmiocie gospodarczym. Połączenie ma na celu integrację biznesu Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej oraz osiągnięcie dzięki temu efektu synergii, ograniczenie kosztów, zmniejszenie obowiązków raportowych, możliwość ściślejszej koordynacji działań czy wyeliminowanie zbędnych procesów istniejących obecnie pomiędzy spółkami w Grupie.

Łączenie spółek oparte jest na przesłankach ekonomicznych i nie będzie dokonywane w celu uniknięcia lub uchylania się od opodatkowania. Celem jest bowiem zredukowanie kosztów prowadzenia działalności przez spółki z Grupy i zwiększenie efektywności zarządzania nimi.

W związku z powyższym, Grupa podjęła decyzję o rozpoczęciu prac zmierzających do połączenia Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną. Połączenie nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na rzecz Spółki Przejmującej w zamian za udziały, które Spółka Przejmująca wyda Udziałowcowi. Jest to zatem połączenie przez przejęcie, o którym mowa w art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h.

W wyniku połączenia, kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony i utworzone zostaną nowe udziały. Na chwilę obecną, połączenie jest zaplanowane na przełom 2024 oraz 2025 roku. Parytet wymiany udziałów zostanie określony w sposób umowny. Ponadto, w ramach połączenia Spółki Przejmowanej ze Spółką Przejmującą, nie jest przewidziane przekazanie Udziałowcowi dopłaty w gotówce, o której mowa w art. 492 § 2 k.s.h. Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wartości składników majątku Spółki Przejmowanej, otrzymane w ramach połączenia, w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej i przypisze przedmiotowe składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium RP. Wartość emisyjna (rozumiana jako wartość rynkowa) udziałów wydanych przez Spółkę Przejmującą do Udziałowca będzie co najmniej równa wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 11 czerwca 2024 r., uzupełniając opis zdarzenia przyszłego i odpowiadając na zadane pytanie wskazali Państwo, że przyjęta przez Wspólnika (Wnioskodawcę) dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmująca nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do połączenia.

Pytanie

Czy w związku z połączeniem Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną w sposób wskazany w opisie zdarzenia przyszłego, po stronie Wnioskodawcy (Udziałowca) powstanie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko:

Zdaniem Wnioskodawcy, połączenie Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla Wnioskodawcy jako Udziałowca tj. nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu (dochodu) do opodatkowania w podatku CIT.

Uzasadnienie:

W oparciu o art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT, do przychodów zalicza się ustaloną na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjną udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów (z zastrzeżeniem pkt 8b niemającym zastosowania w niniejszej sprawie).

Przepis ten należy jednak stosować łącznie z art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT, zgodnie z którym w przypadku połączenia lub podziału spółek, do przychodów nie zalicza się przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w przytoczonym powyżej ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

 a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz

 b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

W ocenie Wnioskodawcy, oba warunki z art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT są spełnione, tym samym nie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód w podatku dochodowym od osób prawnych w związku z planowanym połączeniem Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej.

Planowane połączenie Spółki Przejmowanej ze Spółką Przejmującą będzie pierwszą transakcją reorganizacyjną wskazaną w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a) dla Spółki Przejmowanej.

Wcześniej bowiem Spółka Przejmowana nigdy:

1) nie przejmowała innych spółek,

2) nie była spółką nabywającą majątek w ramach podziału spółek,

3) nie była spółką dzieloną,

4) nie uczestniczyła w transakcji „wymiany udziałów”.

Istotę neutralności wyłącznie pierwszej restrukturyzacji podkreślili np. M. Kondej, M. Wicher, Opodatkowanie połączeń po 1 stycznia 2022 r., Przegląd Podatkowy 2022, nr 7, s. 24-36: „Dla wspólnika spółki przejmowanej neutralność podatkową zachowuje tylko pierwsza restrukturyzacja. W przypadku, gdy udziałowiec objął udziały na skutek wymiany udziałów, połączenia czy podziału, nie będzie mógł on skorzystać z wyłączenia przychodów. Warto podkreślić, że wskazany przepis mówi o „przydzieleniu” w ramach innego połączenia lub podziału podmiotów. Znajdzie więc on zastosowanie wyłącznie, gdy udziałowiec spółki przejmowanej objął udziały w ramach emisji realizowanej w ramach wcześniejszego podziału czy połączenia. Nie dotyczy on tych przypadków, w których nabycie udziałów nastąpiło na skutek przejęcia przez udziałowca udziałów wchodzących w skład majątku innego podmiotu w ramach połączenia czy podziału”.

Podkreślić należy, że udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów. Udziały w Spółce Przejmowanej nie były także przydzielone w wyniku innego łączenia. Podkreślić należy, że udziały w Spółce Przejmowanej były emitowane wyłącznie za wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne; przy czym wkładami niepieniężnymi nigdy nie były udziały (akcje) w ramach transakcji wymiany udziałów.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b Ustawy o CIT przychód podatkowy nie powstanie dla wspólnika spółki przejmowanej (tj. Udziałowca), jeżeli przyjęta przez wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów otrzymanych w kapitale zakładowym spółki przejmującej nie będzie wyższa niż wartość udziałów w spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia.

W opinii Wnioskodawcy jako „wartość przyjętą dla celów podatkowych” należy rozumieć wysokość potencjalnych kosztów uzyskania przychodów, jakie Wnioskodawca mógłby rozpoznać, gdyby dokonywał opodatkowanej transakcji na otrzymanych w opisanym zdarzeniu przyszłym udziałach Spółki Przejmującej (np. zbywając te udziały).

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: „wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8b; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej ...”.

Z powyższego wynika ogólna zasada, że możliwość rozpoznania wydatków na nabycie udziałów jest odroczona w czasie do momentu zbycia tych udziałów. Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatki na nabycie” oznacza przy tym, że do kosztów uzyskania przychodów - z chwilą sprzedaży udziałów - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące ich nabycie, tj. takie bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe.

Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu dopiero w momencie zbycia udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą, przy czym koszt uzyskania przychodu będzie odpowiadać poniesionym wydatkom na nabycie w Spółce Przejmowanej. Wartość udziałów przyznanych Wnioskodawcy przez Spółkę Przejmującą nie przekroczy wartości podatkowej udziałów Wnioskodawcy w Spółce Przejmowanej (tj. będzie kontynuowana historyczna wartość podatkowa bez możliwości „urealnienia”/wzrostu wartości podatkowej udziałów na skutek połączenia).

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w tym m.in. w:

a) interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2024 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.701.2023.2.AW,

b) interpretacji indywidualnej z 18 września 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.157.2023.4.RH,

c) interpretacji indywidualnej z 5 września 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.306.2023.3.SP,

d) interpretacji indywidualnej z 8 maja 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.109.2023.2.AW,

e) interpretacja indywidualnej z 16 lutego 2023 r., Znak: 0111- KDIB2-1.4010.713.2022.1.KK,

 f) interpretacja indywidualna z października 2022, Znak: 0111-KDIB2-1.4010.448.2022.1.BJ.

W konsekwencji, reasumując powyższe rozważania, w opisanym zdarzeniu przyszłym dla Wspólnika nie powinien powstać żaden przychód podatkowy do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT. 

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie postawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem inne kwestie wynikające z opisu sprawy

i Państwa własnego stanowiska w sprawie, nie objęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Zasady organizacji i funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz problematyka łączenia spółek została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. ustawy Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „k.s.h.”).

Zgodnie z art. 491 § 1 k.s.h.:

spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Stosownie do art. 492 § 1 tej ustawy:

połączenie może być dokonane:

 1) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);

 2) przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

W przypadku dokonania połączenia na powyższych zasadach, spółka przejmowana przestaje istnieć, wspólnicy spółki przejmowanej stają się wspólnikami spółki przejmującej oraz wszystkie aktywa i pasywa spółki przejmowanej przechodzą na spółkę przejmującą.

Prawa i obowiązki następców prawnych reguluje także ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

W świetle art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej:

osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1. osób prawnych,

2. osobowych spółek handlowych,

3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej:

przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1. innej osoby prawnej (osób prawnych);

2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Natomiast,zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek przy ich fuzji regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT,

 1) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

 2) dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej,

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1a ww. ustawy,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT,

przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT,

do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

 a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

 b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału;

W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną udziałów (akcji) rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT,

cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

W myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,

przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Jak wynika z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,

jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,

przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

 1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo

 2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

 3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi, że

przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia, czy w związku z połączeniem Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną w sposób wskazany w opisie zdarzenia przyszłego, po stronie Wnioskodawcy (Udziałowca) powstanie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Z opisu sprawy wynika m.in. że Spółka Przejmująca oraz Spółka Przejmowana są podmiotami powiązanymi należącymi do jednej grupy podmiotów zależnych od Udziałowca (dalej: „Grupa”), który posiada 100% udziałów w Spółce Przejmującej i Spółce Przejmowanej.

W związku z powyższym, Grupa podjęła decyzję o rozpoczęciu prac zmierzających do połączenia Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną. Połączenie nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na rzecz Spółki Przejmującej w zamian za udziały, które Spółka Przejmująca wyda Udziałowcowi. Jest to zatem połączenie przez przejęcie, o którym mowa w art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h.

W wyniku połączenia, kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony i utworzone zostaną nowe udziały.

Powyższe oznacza, że Wnioskodawcy będącym jedynym wspólnikiem spółek łączonych zostaną przydzielone udziały w wyniku łączenia podmiotów.

Zatem, w niniejszej sprawie co do zasady znajdzie zastosowanie cytowany powyżej art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, bowiem jak wynika z opisu sprawy w wyniku połączenia kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony, a Wnioskodawca (Wspólnik) obejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej.

Nie mniej jednak, z uwagi na brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, w przypadku połączenia lub podziału spółek, do przychodów nie zalicza się przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

 a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

 b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

W analizowanej sprawie obie ww. przesłanki zostaną spełnione łącznie, bowiem jak wynika z wniosku udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały nabyte lub objęte przez Wspólnika Spółki Przejmowanej (Wnioskodawcę) w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Udziały w Spółce Przejmującej oraz w Spółce Przejmowanej zostały nabyte przez Udziałowca w wyniku przejęcia w 2019 r. spółki C. H. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku przejęcia Holdingu, Udziałowiec przejął cały majątek Holdingu w tym udziały w Spółce Przejmującej oraz w Spółce Przejmowanej. Udziały w Spółce Przejmowanej były emitowane wyłącznie za wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne; przy czym wkładami niepieniężnymi nigdy nie były udziały (akcje) w ramach transakcji wymiany udziałów. Ponadto wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku, że przyjęta przez Wspólnika (Wnioskodawcę) dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmująca nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do połączenia.

Tym samym do ww. Wspólnika (Wnioskodawcy) znajdzie zastosowanie wyłączenie wynikające z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT.

Zatem w niniejszej sprawie nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, w związku z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT.

Wobec powyższego, zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem, że połączenie Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla Wnioskodawcy jako Udziałowca tj. nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu (dochodu) do opodatkowania w podatku CIT. W opisanym zdarzeniu przyszłym dla Wnioskodawcy Wspólnika Spółki Przejmowanej nie powstanie żaden przychód podatkowy do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT. 

Zatem, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Jednocześnie zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanej reorganizacji spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawione przez Państwa w zdarzeniu przyszłym łączenie spółek oparte jest na przesłankach ekonomicznych i nie będzie dokonywane w celu uniknięcia lub uchylania się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu, powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów, które o jej wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00