Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.215.2024.2.MZ

Opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 3 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, którydotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 31 maja 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Od 20 września 2010 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: „CEIDG”), pod firmą …, w ramach której świadczy Pan usługi pod kodami PKD:

·58.29.Z - Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania,

·61.20.Z - Działalność w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej, z wyłączeniem telekomunikacji satelitarnej,

·61.90.Z - Działalność w zakresie pozostałej telekomunikacji,

·62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem,

·62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,

·62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,

·62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,

·63.11.Z - Przetwarzanie danych: zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,

·63.12.Z - Działalność portali internetowych,

·63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana,

·64.99.Z - Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,

·73.11.Z - Działalność agencji reklamowych,

·73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet).

Przedmiotowa działalność dotyczy tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych lub ich części, które według ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2022 poz. 2509 ze zm., dalej: „Ustawa o PAIPP”), są utworami.

Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT. Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: „PKPiR”), a wybrana przez Pana forma opodatkowania w 2023 r. to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, natomiast począwszy od 1 stycznia 2024 r. zamierza Pan wybrać formę opodatkowania podatkiem liniowym, według stawki 19%.

Działalność prowadzona przez Pana jest realizowana z terytorium Polski. Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w art. 17 ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2011 r. poz. 85 ze zm.) oraz nie prowadzi Pan działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Nie korzystał Pan do tej pory z ulg przysługujących z tytułu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie zawartej umowy (umów) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan na rzecz kontrahentów usługi w zakresie ….

W ramach umowy świadczy Pan usługi programistyczne na rzecz kontrahentów, a także na mocy umowy przenosi wytworzone prawa autorskiej (tu: autorskie prawa do programu komputerowego) na rzecz kontrahentów za wynagrodzeniem określonym w umowie. Odpowiednie zapisy dotyczące przeniesienia praw autorskich znajdują się w umowach zawartych pomiędzy Panem a Klientami.

Przedmiot Pana działalności

Głównym przedmiotem Pana działalności jest wytwarzanie programów komputerowych. Realizuje Pan projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb, poprzez projektowanie, implementację, testy i wdrożenie oraz asystę przy uruchomieniach testowych.

Świadczy Pan także usługi polegające na rozwoju i modernizacji oprogramowania. W wyniku ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania, tworzone są nowe kody źródłowe, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej (tu: autorskie prawo do programu komputerowego). Powyższe oznacza, że jest Pan autorem i właścicielem tych rozwinięć/ulepszeń oprogramowania, do których autorskie prawa majątkowe są przenoszone na kontrahenta/kontrahentów i następnie utwory te są implementowane do istniejącego „większego” oprogramowania.

W ramach działalności gospodarczej, na podstawie wiedzy z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenia w zakresie przygotowania rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych, jest Pan w stanie świadczyć swoje profesjonalne usługi.

Pana działalność skupia się w głównej mierze na działaniach programistycznych polegających na tworzeniu nowych programów komputerowych, bądź ich części, lub opracowaniu oraz implementacji nowych funkcjonalności oraz modułów w już istniejących programach komputerowych. Jest Pan odpowiedzialny za tworzenie kodu źródłowego obejmującego interfejs oraz logikę biznesowych aplikacji, jak również przetwarzanie i przechowywanie danych, z wykorzystaniem różnych języków programowania m.in. …, …,

Reasumując, w ramach prowadzonej działalności tworzy Pan nowe funkcjonalności, ulepsza oraz rozwija oprogramowanie na zlecenie. W wyniku prac prowadzonych przez Pana tworzone są nowe kody i algorytmy w różnych językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej w postaci programu komputerowego. Tworzenie nowych rozwiązań technologicznych opiera się na tworzeniu kodu i integracji go z wielowarstwowymi systemami informatycznymi.

Obecnie w głównej mierze wytwarza Pan oprogramowanie klasy Enterprise, głównie systemy służące do rozliczeń finansowych oraz spraw okołofinansowych, wraz z modułami integracyjnymi do zewnętrznych systemów. Opracowywane przez Pana oprogramowanie m.in. polega na wytwarzaniu modułów odpowiadających za obsługę zleceń z systemów wewnętrznych oraz zewnętrznych, przetwarzanie ich, walidację, wykonanie logiki biznesowej, rejestrację zmian w bazach danych, itp.

Na moment składania wniosku prowadzi oraz prowadził Pan następujące projekty skutkujące wytwarzaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego/autorskich praw do programów komputerowych:

Projekt M

Modernizacja istniejącego systemu finansowego zaimplementowanego w architekturze monolitycznej. Celem modernizacji jest re-implementacja całego systemu z wykorzystaniem nowoczesnych języków programowania oraz framework'ów programistycznych. Cały proces wymaga dogłębnej analizy systemu, pełnego zrozumienia zastanego przepływu danych oraz zamodelowanie i implementacja procesów w zmodernizowanej architekturze. Efektem prac jest system rozbity na funkcjonalne moduły, działające w architekturze mikroserwisów. Projekt wymaga innowacyjnego podejścia do zagadnienia, zaadresowania oraz rozwiązania wielu złożonych problemów i zagadnień, oraz dostarczenia autorskiej implementacji.

Projekt P

Nowoczesny system płatności należności poprzez integrację z systemem windykacyjnym. Celem jest dostarczenie użytkownikom funkcjonalności swipe-to-pay, czyli dokonywania płatności poprzez akceptację wygenerowanych zleceń. Cały proces wymaga zaawansowanej integracji z zewnętrznymi systemami, z zapewnieniem wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Rozwiązanie stanowi innowację technologiczną i funkcjonalną.

Projekt O

Jest to system obsługi zleceń windykacyjnych z zewnętrznych systemów. Zlecenia są przetwarzane w czasie rzeczywistym, w dużym wolumenie. Głównym wyzwaniem było sprostanie wymaganiom wydajnościowym oraz implementacja złożonych wymagań biznesowych. Implementacja stanowi autorskie rozwiązanie.

Projekt A

Rozwiązanie ma na celu zautomatyzowanie procesu przetwarzania faktur. Jednym z kroków całego procesu jest przetwarzanie dokumentów z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji, celem ekstrakcji istotnych danych. Dane te są następnie przenoszone do systemu billingowego. Rozwiązanie wykorzystuje innowację technologiczną związaną z uczeniem maszynowym w celu przetwarzania nieustrukturyzowanych danych.

W przyszłości poza powyżej opisanymi Projektami planuje Pan kontynuować działalność w zakresie tworzenia autorskich programów komputerowych, takich jak opisanych powyżej.

Charakterystyka prowadzonych obecnie i planowanych w przyszłości projektów:

Prace prowadzone przez Pana wymagają wysokiego poziomu inwencji twórczej, wiedzy z zakresu programowania oraz zdolności przewidywania możliwych scenariuszy. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane oraz ulepszane w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór/utwory podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Tworzone przez Pana oprogramowanie jest cały czas z wielu względów przez Pana rozwijane oraz udoskonalane m.in. ze względu na kolejne pomysły, jakie pojawiają się podczas prac nad jego rozwojem w związku z dynamicznym rozwojem techniki programistycznej oraz ze względu na zmieniające się tzw. dobre praktyki w obszarze programowania.

Efekty Pana działalności w zakresie tworzenia programów komputerowych, bądź ich części stanowiących odrębny program komputerowy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas powszechnie w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Efektem Pana działalności jest unikalny kod źródłowy niedostępny na rynku. Opracowywane rozwiązania nie były także realizowane dotychczas w Pana praktyce gospodarczej.

Jest Pan wyłącznym twórcą utworów, które powstają w efekcie podejmowanych przez Pana prac deweloperskich. Czasami tworzy Pan także części oprogramowania w ramach większego projektu, przy czym stworzona część oprogramowania stanowi także samodzielny program komputerowy, który podlega ochronie z art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Projekty prowadzone są przez Pana według metodyki …, która polega na:

1)zebraniu wymagań biznesowych od klienta,

2)zapisaniu wymagań biznesowych w tzw. … w postaci …,

3)zaplanowaniu prac developerskich na …, których efektem jest dostarczenie fragmentu działającej funkcjonalności,

4)po ukończeniu wszystkich … developerskich rozpoczyna się proces testów … (tzn….),

5)podpisanie protokołu odbioru oraz ukończenie projektu.

Wszelka dokumentacja przechowywana jest w odpowiednim systemie przeznaczonym do prowadzenia projektu. Tym samym archiwizuje Pan efekty swojej pracy.

Podkreśla Pan, że nie świadczy usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego. Zatem działalność na rzecz danego Kontrahenta/Kontrahentów polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonej przez niego nie miały miejsca.

Przy swojej działalności wykorzystuje Pan znajomość zagadnień IT (technicznych), umiejętności ich zastosowania w praktyce pod konkretny przypadek oraz podejścia do wytwarzania oprogramowania i znajomości języków programowania oraz dobrych praktyk.

Prace wykonane w ramach realizowanych projektów wymagają i będą wymagać dedykowanego oraz innowacyjnego podejścia, które przejawia się głównie poszukiwaniem i pracą nad opracowaniem rozwiązań technologicznych które będą odpowiednie dla danego projektu przy jednoczesnym spełnianiu wymogów biznesowych i funkcjonalności danego rozwiązania.

O ile wiedza o rozwiązaniach technologicznych jest powszechna, tak wiedza w jaki sposób użyć danych rozwiązań technologicznych dla dedykowanego projektu, stanowi Pana własny autorski projekt, który przede wszystkim przejawia się w:

·opracowanej architekturze,

·modelowaniu bazy danych,

·doradztwie przy opracowaniu projektu graficznego oraz .. (…),

·implementacji nowego kodu lub zastosowaniu wzorców projektowych tak, aby spełniały wymagania biznesowe.

Powyższe elementy nie są dostępne w publicznych źródłach oraz repozytoriach, ponieważ są to dedykowane, stworzone zgodnie z indywidualnymi potrzebami Kontrahenta/Kontrahentów rozwiązania stworzone i tworzone ciągle przez Pana.

Prowadzone prace programistyczne mają na celu wyeliminowanie naukowej lub technicznej niepewności oraz znalezienie nowych rozwiązań dla zaadresowanych problemów. Realizacja postępu dokonuje się poprzez:

a)tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów w oparciu o nowe techniki tworzone na bieżąco,

b)poprawę wydajności, do czego wykorzystywane są nowe algorytmy,

c)tworzenie nowej dotychczas nieosiągalnej funkcjonalności,

d)implementację nowych sposobów rozwiązywania problemów projektowych,

e)testowanie rozwiązań prototypowych,

f)tworzenie narzędzi do automatycznego sprawdzania poprawności wytworzonego kodu (tzw. testy automatyczne).

Wydatki ponoszone w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów ponosi i będzie Pan ponosił wydatki m.in. na:

a)zakup sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi (laptop, urządzenia mobilne, monitory, karty graficzne, pamięć RAM, myszki, klawiatury, słuchawki) - programy komputerowe wytwarzane są za pomocą laptopa, zapisywane są w jego pamięci i bez wykorzystania tego sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie, czy odtworzenie. Tym samym, Pana zdaniem, koszt związany z zakupem sprzętu IT jest niezbędny i bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością programistyczną;

b)usługi księgowe i doradcze - koszty ponoszone przez Pana na księgowość pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej w ramach ulgi IP Box. Koszt ten jest nieodzowny, jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis. Traktuje i będzie Pan traktował ten koszt, jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej;

c)usługi doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box - koszty poniesione na usługi doradcze dotyczące możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji. W tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Pana działalność gospodarcza stanowi przedmiot działalności badawczo-rozwojowej kwalifikującej się do skorzystania z podatkowej ulgi IP Box - traktuje Pan ten koszt, jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej;

d)składki na ubezpieczenie społeczne - pod pojęciem tych kosztów rozumie Pan takie wydatki, jak składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy. Niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby prowadzić legalną działalność w Polsce, co przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych;

e)koszty szkoleń kierunkowych z obszaru programowania - koszt ten obejmuje takie wydatki jak m.in.: literatura branżowa, udział w kursach, konferencjach, egzaminach. Nieustanne kształcenie się jest nieodzownym elementem branży IT, która to podlega ciągłym zmianom. Tworzone, czy rozwijane oprogramowanie bazuje przede wszystkim na Pana wiedzy i doświadczeniu. Wobec czego ciągłe pogłębianie zasobów wiedzy i poznawanie nowych technologii jest kluczowym elementem Pana pracy;

f)koszty wyjazdów służbowych związanych z tworzeniem konkretnego oprogramowania;

g)koszty zakupu urządzeń mobilnych (telefonów, tabletów, powerbanków);

h)koszty hostingu oraz opłaty za dostęp do Internetu;

i)koszty dotyczące zakupu licencji na oprogramowanie;

j)koszt zakupu i użytkowania samochodu koszt związany z zakupem (leasingiem) oraz użytkowaniem samochodu (paliwo, ubezpieczenie, serwis, wydatki eksploatacyjne: naprawy, wymiana płynów do spryskiwaczy i oleju, myjnia, przeglądy, koszty zakupu części samochodowych) będzie umożliwiał Panu sprawny transport, np. do specjalistycznych sklepów w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych. Zakup i użytkowanie samochodu, w Pana ocenie, będzie bezpośrednio związane z wytworzeniem oprogramowania.

Wszystkie powyżej wymienione koszty traktuje i traktować będzie Pan za koszty uzyskania przychodów faktycznie poniesionymi i funkcjonalnie związanymi z przychodami osiągniętymi z poszczególnego oprogramowania.

Konsekwentnie usprawnia i będzie Pan usprawniać posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu komputerowego oraz akcesoriów komputerowych oraz biurowych. W szybko zmieniającym się świecie technologii, niekorzystanie przez Pana z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności Pana pracy.

Wydatki na usługi doradcze nie obejmują opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Sprzęt komputerowy i elektroniczny nie stanowi środków trwałych w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie Pana wiedzy i doświadczenia. Dla finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez Pana informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. Z tego względu, Pana udział w szkoleniach oraz konferencjach jest jak najbardziej uzasadniony.

Wskazane powyżej koszty są bezpośrednio związane z prowadzonymi projektami w zakresie tworzenia dedykowanego oprogramowania. W przypadku nieponoszenia wskazanych powyżej wydatków oraz nieponoszenia kolejnych wydatków o tym charakterze obecnie, jak i w przyszłości nie mógłby Pan prowadzić prac programistycznych opisywanych we wniosku. W tym zakresie m.in. stały upgrade sprzętu oraz oprogramowania, a także korzystanie ze specjalistycznych szkoleń jest podyktowane koniecznością pozostawania na bieżąco z branżą oraz rozwiązaniami technologicznymi.

Tworzenie kodu źródłowego zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego. Komputer, czy dostęp do nowoczesnego oprogramowania oraz szkoleń, czy hostingu jest podstawowym narzędziem pracy każdego inżyniera oprogramowania. Natomiast pozostały sprzęt elektroniczny, czy też środek transportu wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Z całą pewnością należy stwierdzić, że przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Pana i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem oprogramowania.

Ewidencja IP

Od początku istnienia ulgi IP Box, tj. od 1 stycznia 2019 r. prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję (dalej: „Ewidencja IP”), o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT.

W związku z tym, że przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box. Sporządzana jest ona techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie dokumentów. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego (tu: miesiąc) ustala Pan dochód z tytułu sprzedaży tworzonego, współtworzonego, modyfikowanego, rozwijanego programu komputerowego.

Równolegle w tejże ewidencji IP wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, i uwzględnia je we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika nexus, a następnie oblicza podstawę opodatkowania preferencyjną stawką.

Przepis art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Prowadzona ewidencja IP zapewnia ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego), oraz wyodrębnia koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego), w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

W prowadzonej ewidencji IP uwzględnia Pan informacje o:

a)przenoszonych na Kontrahenta/Kontrahentów w danym okresie prawie/prawach własności intelektualnej, tj. określonym oprogramowaniu/części oprogramowania,

b)przychodach uzyskiwanych z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych na Kontrahenta/Kontrahentów do oprogramowania/części oprogramowania oraz kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie, tj.:

· wynagrodzeniu za przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania/części oprogramowania.

· kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie przez Pana na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność związaną z wytworzeniem, oprogramowania/części oprogramowania.

c)dochodzie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do wytworzonego, rozwiniętego, bądź współtworzonego przez Pana oprogramowania/ części oprogramowania obliczonym, jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami.

W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Pana w ramach działalności gospodarczej do przychodów z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania/części oprogramowania, ustala i będzie Pan ustalać faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez niego działalność związaną z wytwarzaniem oprogramowania/części oprogramowania według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.

Ulga IP Box

W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami dotyczącymi podatkowej ulgi IP Box, chciałby Pan skorzystać w zakresie rozliczenia za 2019 r. oraz lata kolejne, w których forma opodatkowania pozwala na korzystanie z ulgi IP Box (oczekuje Pan wydania interpretacji w zakresie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego rozumianego, jako kolejne lata podatkowe, w którym stan faktyczny/zdarzenie przyszłe nie ulegną zmianie a forma opodatkowania pozwoli na wybór ulgi IP Box, tj. zasady ogólne lub podatek liniowy) z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie preferencyjnej 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. w Pana przypadku do autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT ).

Pana zdaniem, dochodem z wytworzonego i ulepszonego (modyfikowanego) autorskiego prawa do programu komputerowego powinny być dochody osiągnięte przez Pana z tytułu sprzedaży/licencji praw do wytworzonego, rozwiniętego lub ulepszonego przez Pana autorskiego prawa do programu komputerowego.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że pojęcia „oprogramowanie” oraz „kod źródłowy” należy rozumieć zgodnie z Objaśnieniami Podatkowymi z 15 lipca 2019 r., tj.: „pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs.”

Zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego oprogramowania nie mają charakteru rutynowych okresowych zmian.

Dysponuje Pan wiedzą z zakresu programowania, przy realizacji poszczególnych projektów wiedza ta jest pogłębiana. W wyniku realizacji poszczególnych projektów opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wykorzystuje Pan obecną wiedzę, ale jednocześnie zdobywa nową.

W ramach działalności wykorzystuje Pan wiedzę z zakresu szeroko pojętego programowania, począwszy od używania narzędzi programistycznych wykorzystywanych w całym procesie, a skończywszy na dogłębnej znajomości różnych języków programowania i ich efektywnego wykorzystania w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów (wykorzystywane języki programowania zostały już wymienione we wniosku). Każde rozwiązanie ma charakter indywidualny i założenia stanowi rozwiązanie autorskie (w przeciwnym wypadku nie byłoby konieczności tworzenia rozwiązania, gdyż możliwy byłby zakup gotowego produktu). Dlatego każde nowe zastosowanie, czy usprawnienie, ma indywidualny charakter, co odróżnia je od innych istniejących rozwiązań.

W swojej działalności zajmuje się Pan tworzeniem oprogramowania lub jego części. Usługi związane ze sprzedażą praw do autorskiego programu komputerowego stanowiły usługi oferowane dotychczas przez Pana.

Usługi, produkty, procesy były oparte na różnorodnych rozwiązaniach w zależności od potrzeb. Korzysta Pan w swojej praktyce z ogólnie przyjętych rozwiązań wiedzowych (np. wzorce projektowe), technicznych/technologicznych (np. środowisko deweloperskie …,wersjonowanie kodu …) oraz programistycznych (środowisko uruchomieniowe …, … …., … … oraz wiele dodatkowych zależności pomocniczych).

Tworząc oprogramowanie lub jego część, bądź rozwijając oprogramowanie bazuje Pan na szerokiej wiedzy z zakresu programowania i podczas realizacji opisywanych we wniosku projektów dodatkowo ją pogłębia.

Realizuje Pan cele wynikające z zawartych umów z kontrahentami. Cele, jakie Pan sobie stawia to przede wszystkim stworzenie programu komputerowego, oprogramowania, kodu źródłowego zoptymalizowane pod konkretne założenia i parametry. Opis realizowanych projektów wraz z ich celami został wskazany w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

Realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie w sposób systematyczny, określając zasoby oraz czas niezbędny do zakończenia danego projektu. Bazując na doświadczeniu był Pan w stanie zaplanować każdy projekt w sposób uporządkowany i metodyczny.

Podejmowane działania polegają na analizie istniejących procesów w zastanym systemie programistycznym, dokumentacji oraz propozycji wprowadzenia modyfikacji, skutkujących implementacją wymagań w nowej formule, z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Przykładem konkretnego działania jest modernizacja systemu monolitycznego do architektury mikroserwisów, wymagająca całkowitego przemodelowania i reimplementacji procesów.

Przykładem technologii, w oparciu o które wytwarzane jest oprogramowanie jest stos technologiczny oparty o …. ….po stronie front-end oraz .... po stronie back-end. Przykładem nowej koncepcji jest wspomniana wcześniej architektura mikroserwisów.

Każdy fragment kodu wymaga indywidualnego podejścia ze względu na specyfikę wymagań. Oczywiście zdarzają się powtarzalne fragmenty kodu, jednak całościowe rozwiązanie jest rozwiązaniem autorskim, dostosowanym do indywidualnych potrzeb.

Prowadzi Pan prace zmierzające do powstania lub ulepszenia oprogramowania, kodu źródłowego, programu komputerowego w sposób systematyczny, tj. w sposób zaplanowany i uporządkowany. Cele, jakie Pan sobie stawia jest stworzenie, ulepszenie programu w sposób kompleksowy zgodnie z wyobrażeniem i posiadaną wiedzą z zakresu programowania. Cel, który zostaje osiągnięty to rozwój lub opracowanie autorskiego prawa do programu komputerowego.

Systematyczność w odniesieniu do prowadzonych projektów polegała na tym, że prowadzone były w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Działania twórcze są planowane, każdorazowo wykorzystuje Pan zasoby (np. posiadaną wiedzę z zakresu programowania) określone są cele, które opisano powyżej. Opracowuje Pan projekty na podstawie opracowanych harmonogramów.

Oprogramowanie, kody źródłowe lub ich części opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem. Aby osiągnąć opisywane we wniosku efekty wykorzystuje Pan swoją wiedzę, a także pozyskuje nową, celem wytworzenia lub rozwinięcia oprogramowania, którego rezultat nie jest z góry znany. Pana działalność stanowi więc przejaw twórczej realizacji przy poszczególnych projektach.

Oprogramowanie, kody źródłowe lub ich części stanowią odrębne programy komputerowe, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przysługują Panu do nich osobiste i majątkowe prawa autorskie.

W przypadku rozwoju i ulepszania oprogramowania, kodów źródłowych lub ich części, efekty Pana pracy stanowią utwory w postaci programu komputerowego lub jego części podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

O tym, że efekt Pana pracy stanowi program komputerowy świadczy to, że posiada Pan zestaw instrukcji (określających, jakie operacje mają być wykonane przez komputer), zapewniona jest ich wykonalność przez komputer, charakteryzuje się logiką i algorytmami, przeznaczony jest do wykonywania określonych zadań, posiada strukturę i składnie zgodną z zastosowanymi językami programowania.

W przypadku, gdy ulepsza Pan oprogramowanie, kod źródłowy lub jego części działania podejmowane przez Pana zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania.

Dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej u Pana są dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Natomiast nie wyklucza Pan, że w przyszłości także inne rodzaje tytułów do dochodu (wskazane w treści pytania) mogą u Pana wystąpić. Podejmowane przez Pana działania, które zmierza Pan objąć ulgą IP Box nie mają charakteru działalności obejmującej rutynowych i okresowych zmian wprowadzonych do oprogramowania.

Dochody za przyszłe okresy (lata następne) będą uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych.

Umowy z Kontrahentami regulują otrzymywanie wynagrodzenia wyłącznie z tytułu przenoszenia na kontrahenta praw do autorskiego programu komputerowego. Wynagrodzenie na wystawianych przez Pana fakturach dotyczy przeniesienia praw do autorskiego programu komputerowego. Określanie ceny za przeniesienie ww. praw było dokonywane na warunkach rynkowych określonych z Kontrahentami.

Sposób „przenoszenia” ww. praw każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy.

Kwestie wyodrębnienia konkretnego oprogramowania reguluje umowa zawarta między Panem a kontrahentem. Zgodnie z zapisami umowy przeniesienie praw następuje z chwilą stworzenia utworu. Ewidencja praw autorskich jest prowadzona w sposób automatyczny w momencie commitowania kodu do repozytorium. Szczegółowa ewidencja jest dostarczana na żądanie.

Oblicza Pan wskaźnik nexus według wytycznych z objaśnień podatkowych oraz wzoru na wskaźnik nexus określony w art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT.

Usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartą umową, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w której sam podejmuje Pan decyzję w jakim miejscu i czasie będzie wykonywał usługi. Dodatkowo ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Koszty doradztwa obejmą koszty sporządzenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji. Nie będą obejmować opłaty za wniosek o wydanie interpretacji.

We wniosku wskazał Pan katalog kosztów, które Pan ponosi celem opracowania oprogramowania, programów komputerowych, kodów źródłowych, bądź ich ulepszeń. Prowadząc dany projekt ponosi Pan wymienione we wniosku wydatki i przypisuje je odpowiednio do konkretnego projektu, który w danym czasie Pan realizuje. Koszty te są bezpośrednio związane z procesem powstawania oprogramowania lub jego ulepszania.

W dedykowanej ewidencji przyporządkowuje Pan poszczególne koszty do poszczególnych programów komputerowych, oprogramowania, kodów źródłowych, które Pan tworzy. Dzięki temu jest Pan w stanie najpierw rozpoznać projekt, który w Pana ocenie, stanowi przedmiot działalności badawczo-rozwojowej, a następnie do tego projektu jest w stanie przypisać koszty związane z powstawaniem, opracowywaniem, rozwijaniem danego projektu. Do wskaźnika nexus zalicza Pan wydatki, które wynikają ze wzoru we wskaźniku nexus. W tym zakresie nie stosuje Pan innych zasad niż te określone ustawowo.

Wszystkie wymienione w pytaniu nr 2 wydatki zostały/zostaną faktycznie poniesione przez Pana i są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem/ulepszaniem „oprogramowania”, „kodów źródłowych”, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku.

W związku z tworzeniem/rozwojem Oprogramowania prowadzi Pan odrębną ewidencję, w której wyodrębnia:

a)każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

b)przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

c)koszty przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Pytania

1.Czy w zaistniałym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność, polegająca na tworzeniu oraz rozwijaniu programów komputerowych lub ich części, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT?

2.Czy wydatki które były i będą ponoszone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowiące koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 Ustawy o PIT, należy uznać za koszty lit. a) wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 Ustawy o PIT?

3.Czy w zaistniałym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym dochód uzyskiwany przez Pana ze sprzedaży/licencji na rzecz Kontrahenta/Kontrahentów autorskich praw majątkowych do programów komputerowych, może podlegać opodatkowaniu z zastosowaniem preferencyjnej 5% stawki podatkowej, zgodnie z art. 30ca ust. 1 Ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Pana zdaniem, opisana przez Pana działalność w zakresie tworzenia oprogramowania, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT i skutkuje i będzie skutkować wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego.

Co istotne, efektem prowadzonej przez Pana działalności jest wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie autorskiego prawa do programu komputerowego. Kierując się treścią Objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej, „każda działalność badawczo-rozwojowa, która do tego doprowadzi, niezależnie od jej skali, częstotliwości, poziomu twórczości, systematyczności, czy też poziomu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, będzie stanowić kwalifikowaną działalność badawczo-rozwojową”.

Działalność podejmowana przez Pana polega na tworzeniu i rozwoju nowego oprogramowania komputerowego, przy tym tworzenie opisanego oprogramowania stanowi, Pana zdaniem, prace rozwojowe. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy do projektowania nowych i ulepszonych rozwiązań, nieistniejących dotychczas w Pana praktyce. Ponadto, Pana działania każdorazowo zmierzają do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności oprogramowania. Uwzględniając powyższe w Pana ocenie, podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu i ulepszaniu oprogramowania komputerowego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT i skutkowało, skutkuje i będzie skutkować wytwarzaniem autorskich praw do programów komputerowych.

Ponadto, Pana działalność charakteryzuje nowatorskość i twórczość, nieprzewidywalność, metodyczność oraz możliwość przeniesienia lub odtworzenia efektów prac.

Pana zdaniem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT.

Jak wskazano w Podręczniku Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresie działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „Podręcznik”) str. 69 „technologie informatyczne odgrywają dominującą rolę niemal każdej działalności innowacyjnej i w dużej mierze opierają się na działalności badawczej i rozwojowej, ale także same wpływają na zdolność przedsiębiorstw i instytucji do skuteczniej realizacji B+R”. Jak czytamy dalej na str. 70 Podręcznika, za przykłady pojęcia działalności B-R w zakresie oprogramowania Podręcznik wskazuje m.in. tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów w oparciu o nowe techniki.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wy korzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z brzmieniem art. 5a pkt 39 Ustawy o PIT, badaniami naukowymi są:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast, zgodnie z art. 5a pkt 40 Ustawy o PIT, pojęcie prace rozwojowe - oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przytoczone wyżej przepisy wprowadzają kilka istotnych kryteriów, od których spełnienia uzależniona jest możliwość uznania określonych działań za działalność badawczo-rozwojową. Kryteria te powinny być spełnione łącznie, by konkretna działalność została zakwalifikowana do działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z tymi kryteriami, działalność badawczo-rozwojowa powinna:

a)obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,

b)mieć twórczy charakter,

c)być podejmowana w sposób systematyczny, oraz

d)być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność podejmowana przez Pana polega na tworzeniu i rozwoju nowego oprogramowania komputerowego w odpowiedzi na zapotrzebowanie Kontrahenta/Kontrahentów, a także na wprowadzaniu modyfikacji w istniejącym oprogramowaniu, które to nie stanowią działalności rutynowej.

Działalność polegająca na wytwarzaniu opisanego w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym oprogramowania komputerowego stanowią, w Pana ocenie, prace rozwojowe w rozumieniu cytowanych wyżej przepisów prawa podatkowego i powiązanych z nim regulacji ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań, nieistniejących dotychczas na rynku, a będących odpowiedzią na zapotrzebowanie jego uczestników .

Charakter Pana pracy w obszarze rozwoju i ulepszania oprogramowania w swej naturze jest procesem twórczym, gdyż każde zadanie lub problem można rozwiązać na wiele różnych sposobów, przy wykorzystaniu wielu dostępnych narzędzi. Wybór, dostosowanie oraz ulepszenie już istniejących rozwiązań zależy tylko i wyłącznie od Pana wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Trzeba podkreślić, że tworzenie oprogramowania, dzięki którym systemy sztucznej inteligencji mogą się uczyć stanowią jedne z najbardziej zaawansowanych technologii, znajdujących zastosowanie w wielu dziedzinach (tu: w projektowaniu rozwiązań dla sklepów autonomicznych). Działa Pan w sposób systematyczny. Pracując każdorazowo nad tworzeniem oprogramowania rozwija Pan specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności również w zaawansowanej dziedzinie programistycznej, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowego oprogramowania.

Pana działania, polegające na rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania, każdorazowo zmierzają do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności tego oprogramowania.

W podejmowanej działalności zawsze stara się Pan dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży IT, zapoznając się z obecnym stanem techniki oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności Pana Kontrahenta/Kontrahentów. Z wykorzystaniem wszystkich możliwych wiadomości naukowych, jakie Pan posiada, w swojej działalności planuje, projektuje i tworzy Pan innowacyjne rozwiązania w branży. Wykorzystuje Pan przy tym własną inwencję twórczą oraz korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Programy komputerowe stworzone/współtworzone oraz rozwijane przez Pana na rzecz Kontrahenta/Kontrahentów ulepszyły i będą ulepszać i rozwijały i będą rozwijać działanie starych programów lub też powodowały i będą powodować stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności niewystępujących dotychczas w Pana praktyce gospodarczej, bądź nowatorskich, w znacznym stopniu odróżniające się od rozwiązań już funkcjonujących.

Pana zdaniem, stworzone i tworzone programy stanowią przejaw Pana twórczej działalności oraz są one i będą innowacyjne zarówno w prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności, jak i Pana Kontrahenta/Kontrahentów.

Jak wskazano w Objaśnieniach Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP Box), Pana twórczą działalność odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu. Pana twórczość odnosi się również do przejawu Pana działalności - autorskich praw do programów komputerowych podlegających ochronie na podstawie art. 74 Ustawy o PAIPP. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ochrona ta obejmuje również fragmenty utworu i utwory w wersji nieukończonej.

Wobec powyższego w Pana ocenie, prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, a tym samym działalność badawczo-rozwojową. Uwzględniając powyższe, należy stwierdzić, że podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu i ulepszaniu oprogramowania komputerowego stanowi w Pana ocenie, działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT.

Ad. 2.

Pana zdaniem, ponoszone wydatki w zakresie, w jakim przeznaczone są na wytworzenie danego oprogramowania, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność, stanowiącą Pana zdaniem, działalność badawczo-rozwojową związaną z wytwarzaniem tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tu: autorskiego prawa do programu komputerowego).

Zatem Pana zdaniem, prawidłowe jest podejście, zgodnie z którym ponoszone koszty wymienione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym bezpośrednio związane z wytworzeniem danego autorskiego prawa do programu komputerowego, należy zakwalifikować do lit. a) wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 Ustawy o PIT.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a)prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d)nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na mocy art. 30ca ust. 6 Ustawy o PIT, w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Jednocześnie w przypadku, gdy nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych, ani kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wskaźnik ten będzie wynosić 1 w momencie, gdy osiągnie Pan dochód.

Przedmiotem wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej jest tworzenie programów komputerowych lub ich części, do których prawa autorskie są następnie przenoszone w ramach wykonania umowy na rzecz Kontrahenta/Kontrahentów. Za świadczone usługi otrzymuje Pan ustalone wynagrodzenie, które stanowi wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

W związku z wykonywaną przez Pana działalnością ponosi i będzie ponosił Pan wydatki wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego na:

a)zakup sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi,

b)usługi księgowe i doradcze,

c)usługi doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box,

d)składki na ubezpieczenie społeczne,

e)koszty szkoleń kierunkowych z obszaru programowania,

f)koszty wyjazdów służbowych związanych z tworzeniem konkretnego oprogramowania,

g)koszt zakupu urządzeń mobilnych,

h)koszty hostingu oraz opłaty za dostęp do Internetu,

i)koszty dotyczące zakupu licencji na oprogramowanie,

j)koszt zakupu i użytkowania samochodu.

Powyższe wydatki poniesione i które będą w przyszłości ponoszone przez Pana są i będą również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 Ustawy o PIT i miały oraz mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów - tj. prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pana zdaniem, poniesione i w przyszłości ponoszone wydatki w zakresie, w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego oprogramowania, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność, stanowiącą Pana zdaniem działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a) we wskaźniku nexus z art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT).

Ad. 3.

Pana zdaniem, ma Pan prawo zastosować preferencyjną 5% stawkę opodatkowania wobec dochodów uzyskiwanych z tytułu sprzedaży/licencjonowania kwalifikowanych praw własności intelektualnych (tu: autorskich praw do programów komputerowych) - gdy prawo/a te zostały wytworzone, ulepszone, bądź rozwinięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Pana, zgodnie z art. 30ca Ustawy o PIT, o ile oczywiście wybrana w danym roku podatkowym forma opodatkowania na to pozwoli.

Spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że po zakończeniu danego roku podatkowego w zeznaniach rocznych za poszczególne lata powinien Pan posiadać prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych ze sprzedażą/licencjonowaniem praw do autorskiego prawa do programu komputerowego będącego, tzw. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (tu: autorskim prawem do programu komputerowego).

Pana zdaniem, spełnia Pan wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego ze sprzedaży/licencjonowania wytworzonych w ramach prowadzonej działalności kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tu: autorskiego/autorskich praw do programu komputerowego).

Stosownie do art. 30ca Ustawy o PIT, podatek od osiąganego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru: w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a)prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d)nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do powyższych kosztów, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

W przypadku gdy wartość wskaźnika nexus jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

a)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

b)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

c)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

d)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym lub arbitrażu.

Do ustalenia dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi przepis art. 23o Ustawy o PIT stosuje się odpowiednio.

W przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie dochodu przypadającego na poszczególne kwalifikowane prawa własności intelektualnej, podatnik może obliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, zgodnie z ust. 4-6 dla tego samego rodzaju produktu lub usługi lub dla tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

O wysokość straty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej poniesionej w roku podatkowym obniża się dochód osiągnięty w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych z tego samego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tego samego rodzaju produktu lub usługi lub tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Podatnicy korzystający z opodatkowania w ramach IP Box są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w związku ze zgłoszeniem lub złożeniem wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku.

W przypadku wycofania zgłoszenia lub wniosku, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację podatnik jest obowiązany opodatkować zgodnie z art. 27 lub art. 30c kwalifikowane dochody z prawa własności intelektualnej uzyskane w okresie od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku, do dnia wycofania wniosku lub zgłoszenia, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się podatek zapłacony na podstawie zasad wynikających z IP Box.

Ponadto, zgodnie z art. 30cb Ustawy o PIT, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca, są obowiązani:

a)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

b)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;)

c)wyodrębnić koszty, o których mowa w art.30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

d)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej;

e)w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

f)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Podatnicy prowadzący PKPIR wykazują informacje, w odrębnej ewidencji. W przypadku, gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowo w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Aby podatnik mógł skorzystać z tej preferencyjnej 5% stawki podatku musi więc spełnić cztery podstawowe warunki:

a)prowadzić działalność badawczo-rozwojową skutkującą wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

b)uzyskiwać dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej;

c)prowadzić stosowną ewidencję,

d)wykazać uprawnienie do stosowania preferencyjnej stawki w załączniku do zeznania rocznego (tu: PIT - IP).

Autorskie prawo do program komputerowego objęte jest ochroną na mocy Ustawy o PAIPP. Zgodnie z art. 74 ust. 1 ww. ustawy, programy komputerowe podlegają ochronie jako utwory literackie, z kolei ust. 2 stanowi, że ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, nie podlegają ochronie.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, programy komputerowe mogą być wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi.

Podkreślenia wymaga, że przedmiotem ochrony na zasadach przewidzianych w powyższych regulacjach jest również utwór w wersji nieukończonej od momentu utrwalenia. Polski prawodawca, nie zdefiniował w żadnym obowiązującym akcie prawnym pojęcia programu komputerowego, zatem w tym zakresie pozostaje odwołać się do dorobku doktryny i orzecznictwa. W piśmiennictwie podnosi się, że przez program komputerowy należy rozumieć zestaw instrukcji (poleceń, rozkazów) adresowanych do komputera, których wykonanie przez komputer prowadzi do uzyskania określonych wyników. Podkreśla się przy tym, że nawet dokumentacja projektowa, sporządzona w języku naturalnym, może stanowić formę wyrażania programu komputerowego, tak samo jak jego kod źródłowy (source code), czy kod wynikowy (object code) - D. Flisiak (red.), Prawo autorskie i prawa pokrewne, Warszawa 2015.

Program podlegający ochronie prawno-autorskiej musi cechować się indywidualnością i stanowić utwór oryginalny, będący wytworem procesu intelektualnego programisty i jego zdolności kreacyjnych, wynikać z działalności twórczej. Oryginalność najczęściej jest utożsamiana z cechą działalności twórczej. Działalność twórcza stanowi przejaw takiego działania, które choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień jednakże nie ma znaczenia. Powinna to jednak być nowość obiektywna, z którą mamy do czynienia, gdy utwór różni się od dóbr niematerialnych, będących częścią dorobku kulturalnego, nie zaś nowość w sensie subiektywnym, zasądzająca się na przekonaniu autora o nowości własnego dzieła (A. Niewęgłowski, M. Późniak-Niedzielska, w: System prawa prywatnego, red. Z. Radwański, t. 13: Prawo autorskie, red. J. Bart, Warszawa 2013, s. 9-11).

Treść programu komputerowego nie może mieć jedynie charakteru pracy odtwórczej, polegającej na powielaniu w linijkach programu standardowych rozwiązań problemów. Ponadto, program komputerowy, aby spełniać cechy utworu chronionego prawem autorskim, powinien być również ustalony. Ustalenie programu komputerowego polega na jego uzewnętrznieniu w jakiejkolwiek postaci umożliwiającej jego percepcję przez osoby inne niż twórca (J. Barta. M. Czajkowska-Dąbrowska, Z. Ćwiąkalski. R. Markiewicz, E. Trapie, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Komentarz, Warszawa 2001, s. 74; J. Sieńczyło-Chlabicz, Prawo własności intelektualnej. Warszawa 2013, s. 46).

Jak wskazano w pkt 89 Objaśnień podatkowych Ministra Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP Box (dalej: „Objaśnienia”), pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko, lecz szeroko. (...) Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs.

Z kolei w pkt 82 Objaśnień wyjaśniono, że: „ze względu na bardzo ograniczone źródła interpretacji wobec programu komputerowego w stricte polskich aktach prawnych oraz polskiej literaturze na potrzeby preferencji IP Box warto także odnieść się do właściwych dla omawianego zagadnienia źródeł wywodzących się od organizacji ponadnarodowych i międzynarodowych, do których przynależy Polska, w szczególności Unii Europejskiej oraz OECD.

W związku z powyższym oraz z uwagi na harmonizację przesłanek ochrony programów komputerowych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych (dalej: „Dyrektywa 2009/24/WE”) i nakaz proeuropejskiej interpretacji polskiego prawa trzeba w tym miejscu uwzględniać wnioski wynikające z prawa unijnego oraz dorobek Trybunału Sprawiedliwości UE. Zgodnie z punktem 7 preambuły Dyrektywy 2009/24/WE, pojęcie „program komputerowy” obejmuje program w jakiejkolwiek formie, a także przygotowawcze prace projektowe prowadzące do rozwoju programu komputerowego, z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych jest taki, że program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie.

Jak natomiast stanowi przytoczony wyżej art. 74 ust. 2 Ustawy o PAIPP, ochrona programów komputerowych „obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia”. Zwrot „forma wyrażenia” odzwierciedla terminologię przyjętą w polskiej wersji językowej dyrektywy 2009/24/WE. Przez „formę wyrażenia” programu należy rozumieć każdy obiektywnie postrzegalny sposób zapisu poleceń adresowanych do komputera. Jak wyjaśnił TSUE na gruncie dyrektywy 2009/24/WE, „formą wyrażenia” może być wyłącznie taka postać programu, która umożliwia albo reprodukcję „działającego" programu, albo uzyskanie tego programu w przyszłości. Przykładowo w wyroku z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie C-393/09 Bezpećnostni softwarova asociace, TSUE wyjaśnił, iż termin „program komputerowy” obejmuje również przygotowawcze prace projektowe prowadzące do rozwoju programu komputerowego, z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych musi pozwalać na stworzenie programu komputerowego na późniejszym etapie (zob. pkt 36 wyroku).

W świetle powyższych konstrukcji prawnych, przewidzianych w Ustawie o PAIPP, unijnej Dyrektywie 2009/24/WE oraz na gruncie doktryny i orzecznictwa, należy uznać, że efekty Pana prac, obejmujące tworzenie oraz rozwój oprogramowanie, wyrażone w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, spełnia i będą spełniać również w przyszłości wszelkie przesłanki definicyjne programów komputerowych podlegających ochronie prawno-autorskiej. W Pana ocenie, nie ulega bowiem wątpliwości, że każdorazowo wytwarza Pan dobra niematerialne charakteryzujące się oryginalnością i indywidualnością. Podejmuje wysiłek umysłowy o charakterze kreacyjnym. Przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest więc w niniejszym przypadku oprogramowanie komputerowe, które zostało wytworzone przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności. Pana zdaniem, co wskazuje w uzasadnieniu do pytania Nr 1, Pana działalność można zakwalifikować do działalności badawczo-rozwojowej.

Wytworzone, bądź ulepszone przez Pana programy komputerowe są i będą objęte prawno-autorską ochroną, bowiem stanowią utwór w rozumieniu przepisów o prawie autorskim. Tworzone, bądź rozwijane oprogramowanie komputerowe, jest wytworem Pana myśli, a poprzez jego zmaterializowanie w postaci kodu źródłowego, zapisanego w repozytorium kodów, który jest przekazywany Kontrahentom jest zmaterializowany, wobec czego jest Pan jego twórcą, posiadającym pełnię praw autorskich aż do momentu ich faktycznego przeniesienia na rzecz Kontrahenta i Kontrahentów. Dlatego też, w Pana ocenie, spełnione zostały wszelkie przesłanki do uznania przedmiotowego oprogramowania za utwór w rozumieniu praw autorskiego i objęcia go ochroną prawno-autorską.

W Pana ocenie, realizowana działalność, polegająca na opracowaniu od podstaw programów komputerowych, bądź też rozwijanie już istniejących programów poprzez usprawnianie ich działania, bądź dodanie nowych funkcjonalności stanowi działalność badawczo-rozwojową bowiem wypełnia wszystkie jej wszystkie przesłanki, tj. jest twórcza (od podstaw tworzy Pan autorskie programy komputerowe, bądź tworzy nowe funkcjonalności już istniejących programów komputerowych), jest i będzie wykonywana systematycznie (bowiem usługi te są świadczone w ramach podpisanej umowy/podpisywanych umów), jak również w ramach tworzenia tego oprogramowania wykorzystuje i będzie wykorzystywał Pan swoją wiedzę i umiejętności Software Developera i tym samym każdorazowo pogłębia również swoją wiedzę.

Realizując zobowiązania wynikające z zawartej Umowy (w przyszłości z umów) otrzymuje Pan wynagrodzenie, które stanowi honorarium za przeniesienie autorskich praw majątkowych do wytworzonego przez Pana oprogramowania.

W Pana ocenie, w opisanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, do wszystkich przychodów- jakie osiąga Pan w wyniku zawieranych umów, za świadczone usługi i przeniesienie autorskich praw majątkowych do opracowywanych w ramach umowy programów komputerowych znajduje i będzie znajdować zastosowanie art. 30ca Ustawy o PIT, a co za tym idzie przychody te mogą być opodatkowane 5% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile tylko wybrana w danym roku forma Pana opodatkowania na to pozwoli.

Wytwarza Pan w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej wyłącznie kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci oprogramowania komputerowego (autorskiego prawa do programu komputerowego) opisanego szczegółowo we wniosku o wydanie interpretacji i do tego oprogramowania przenosi i będzie przenosić w przyszłości autorskie prawa majątkowe do ww. prawa i otrzymuje za to wynagrodzenie, które chce opodatkować 5% stawką podatku. Nie świadczy Pan w ramach tej umowy innych usług na rzecz Kontrahenta/Kontrahentów. Wynagrodzenie Panu wypłacane stanowi więc i będzie stanowić wynagrodzenie za świadczenie usług w postaci wytwarzania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego, które to oprogramowanie podlega ochronie na podstawie art. 74 Ustawy o PAIPP i za przeniesienie praw autorskich do tego oprogramowania.

Reasumując, w Pana ocenie:

1.w ramach samodzielnej działalności stanowiącej w Pana ocenie przejaw działalności badawczo-rozwojowej, wytwarza/rozwija Pan kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego, które podlega ochronie według odrębnych przepisów, osiąga i będzie osiągać Pan dochód ze sprzedaży/licencjonowania tego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

2.prowadzi Pan ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 Ustawy o PIT - od początku istnienia ulgi IP Box,

3.Pana usługi są wykonywane w Polsce.

Mając powyższe na względzie, Pana zdaniem, dochód uzyskiwany począwszy od 2019 r. stanowi dochód z odpłatnego zbycia/udzielania licencji do kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. majątkowych praw autorskich do programów komputerowych tworzonych przez Pana w odpowiedzi na zapotrzebowanie Kontrahenta/Kontrahentów należy uznać za dochód z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 Ustawy o PIT.

Pana zdaniem, powyższe daje Panu uprawnienie do zastosowania wobec osiąganych przez Pana dochodów preferencyjnej 5% stawki opodatkowania. W tym kontekście planuje Pan skorzystać z ulgi IP Box, przy założeniu, że forma opodatkowania wybrana dla danego okresu na to pozwoli (tj. w sytuacji, gdy w danym roku podatkowym będzie Pan opodatkowany na zasadach ogólnych, bądź podatkiem liniowym).

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska pragnie Pan przywołać interpretacje indywidualne wydane w podobnych stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych:

·z 27 października 2023 r. Nr 0111-KDSB2-1.4011.346.2023.2.MW,

·z 8 lutego 2022 r. Nr 0111-KDIB1-2.4011.219.2021.2.LS,

·z 21 stycznia 2022 r. Nr 0115-KDIT2.4011.741.202I.2.ENB,

·z 16 grudnia 2021 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.901.2021.2.MZ,

·z 14 sierpnia 2020 r. Nr 0112-KDlL2-1.4011.503.2020.2.KF,

·z 2 sierpnia 2021 r. Nr 0113-KDWPT.4011.194.2021.1.DS,

·z 1 lipca 2020 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.331.2020.2.KP.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Powziął Pan wątpliwość, czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego/jego części stanowi działalność badawczo – rozwojową.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.; dalej: ustawa):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Definicja działalności badawczo-rozwojowej została wyjaśniona w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą: nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wtedy, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

W celu stwierdzenia, czy Pan prowadzi działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 5a pkt 38-40 ww. ustawy).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje Słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Najważniejsze jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika m.in., żew ramach działalności gospodarczej, na podstawie wiedzy z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenia w zakresie przygotowania rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych, jest Pan w stanie świadczyć swoje profesjonalne usługi. Prace prowadzone przez Pana wymagają wysokiego poziomu inwencji twórczej, wiedzy z zakresu programowania oraz zdolności przewidywania możliwych scenariuszy. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane oraz ulepszane w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór/utwory podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jest Pan wyłącznym twórcą utworów, które powstają w efekcie podejmowanych przez Pana prac deweloperskich. Czasami tworzy Pan także części oprogramowania w ramach większego projektu, przy czym stworzona część oprogramowania stanowi także samodzielny program komputerowy, który podlega ochronie z art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.Prowadzi Pan prace zmierzające do powstania lub ulepszenia oprogramowania, kodu źródłowego, programu komputerowego w sposób systematyczny, tj. w sposób zaplanowany i uporządkowany. Cele, jakie Pan sobie stawia jest stworzenie, ulepszenie programu w sposób kompleksowy, zgodnie z wyobrażeniem i posiadaną wiedzą z zakresu programowania. Cel, który zostaje osiągnięty to rozwój lub opracowanie autorskiego prawa do programu komputerowego. Systematyczność w odniesieniu do prowadzonych projektów polegała na tym, że prowadzone były w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Działania twórcze są planowane, każdorazowo wykorzystuje Pan zasoby (np. posiadaną wiedzę z zakresu programowania) określone są cele. Opracowuje Pan projekty na podstawie opracowanych harmonogramów. Oprogramowanie, kody źródłowe lub ich części opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem. Aby osiągnąć opisywane we wniosku efekty wykorzystuje Pan swoją wiedzę, a także pozyskuje nową celem wytworzenia lub rozwinięcia oprogramowania, którego rezultat nie jest z góry znany. Pana działalność stanowi więc przejaw twórczej realizacji przy poszczególnych projektach. Nie świadczy usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego. Działalność na rzecz danego Kontrahenta/Kontrahentów polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonej przez niego nie miały miejsca. Efekty Pana działalności w zakresie tworzenia programów komputerowych, bądź ich części stanowiących odrębny program komputerowy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas powszechnie w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Efektem Pana działalności jest unikalny kod źródłowy niedostępny na rynku. Opracowywane rozwiązania nie były także realizowane dotychczas w Pana praktyce gospodarczej.

Przedstawione przez Pana we wniosku działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 updof, gdyż:

a)są podejmowane w sposób systematyczny,

b)mają charakter twórczy,

c)obejmują prace rozwojowe oraz

d)podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Tworzenie i rozwijanie przez Pana programów komputerowych, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Pana odnośnie pytania Nr 1 jest prawidłowe.

W sprawie możliwości skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, wyjaśniam:

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ww. ustawy:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Pojęcie „kwalifikowane prawo własności intelektualnej” zostało wyjaśnione w art. 30ca ust. 2 ustawy. W myśl tego przepisu:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kolejno art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskaźnik nexus oblicza się według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a) prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b) nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c) nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d) nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W myśl art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 omawianej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

Podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

·podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

·prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej,

·dochód z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażowym.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Stosowanie ulgi jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, szczególne obowiązki po stronie podatników - w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Oprogramowanie definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

Stosownie do art. 74 ust. 2 ww. ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że tworzy, ulepsza i modyfikuje Pan programy komputerowe lub ich części, które według ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, są utworami. Tworzy, rozwija, ulepsza Pan oprogramowanie w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prace prowadzone przez Pana wymagają wysokiego poziomu inwencji twórczej, wiedzy z zakresu programowania oraz zdolności przewidywania możliwych scenariuszy. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane oraz ulepszane w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór/utwory podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dochodem z wytworzonego i ulepszonego (modyfikowanego) autorskiego prawa do programu komputerowego powinny być dochody osiągnięte przez Pana z tytułu sprzedaży/licencji praw do wytworzonego, rozwiniętego lub ulepszonego przez Pana autorskiego prawa do programu komputerowego. Prowadzona ewidencja IP zapewnia ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego), oraz wyodrębnia koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego), w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Autorskie prawo do oprogramowania komputerowego wytwarzane przez Pana w ramach Pana działalności badawczo-rozwojowej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzyskane przez Pana dochody opisane we wniosku stanowią kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego, może Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku.

Stanowisko Pana odnośnie pytania nr 3 jest prawidłowe.

Wątpliwości Pana budzi również kwestia uznania wskazanych we wniosku wydatków za koszty do wyliczenia wskaźnika nexus z tytułu prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Z opisu sprawy wynika, że poniósł i ponosić będzie Pan następujące wydatki:

a)zakup sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi,

b)usługi księgowe i doradcze,

c)usługi doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box,

d)składki na ubezpieczenie społeczne,

e)koszty szkoleń kierunkowych z obszaru programowania,

f)koszty wyjazdów służbowych związanych z tworzeniem konkretnego oprogramowania,

g)koszt zakupu urządzeń mobilnych,

h)koszty hostingu oraz opłaty za dostęp do Internetu,

i)koszty dotyczące zakupu licencji na oprogramowanie,

j)koszt zakupu i użytkowania samochodu.

Wszystkie wymienione wyżej wydatki zostały/zostaną faktycznie poniesione przez Pana i są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem/ulepszaniem „oprogramowania”, „kodów źródłowych”, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku.

Wskazał Pan, że w związku z tworzeniem/rozwojem Oprogramowania prowadzi Pan odrębną ewidencję, w której wyodrębnia:

·każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

·przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

·koszty przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Wyjaśnić należy, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Przy ustalaniu wskaźnika nexus, trzeba pamiętać, aby istniał związek między:

  • wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
  • kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
  • dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat”.

Dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% zobowiązany jest Pan do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

  • dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
  • wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Przy określaniu tych kosztów ważne jest też zastosowanie właściwej proporcji, jeżeli w ramach działalności badawczo-rozwojowej wytwarzanych jest więcej kwalifikowanych praw IP oraz oprócz dochodów kwalifikowanych Pani uzyskuje także inne dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, które nie mogą zostać opodatkowane w ramach ulgi IP Box.

Należy zaznaczyć, że w przypadku składników majątku, które stanowią podlegające amortyzacji środki trwałe (lub wartości niematerialne i prawne), koszt zakupu takich środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych), które podlegają amortyzacji podatkowej oraz mają związek z wytworzeniem, współtworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem kwalifikowanego IP mogą zostać uwzględnione we wskaźniku Nexus, jednakże uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Mając powyższe na uwadze, wydatki które były i będą ponoszone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowiące koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może Pan ująć we wskaźniku Nexus, pod lit. a), o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Pana w zakresie pytania Nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Nadmieniam, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanych pytań, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytań i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będzie się różnił/różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 238 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00