Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.206.2024.4.AJB

Nieuwzględnienie w podstawie opodatkowania otrzymanych środków pieniężnych w celu przekazania ich współtwórcy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 14 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie nieuwzględnienia w podstawie opodatkowania otrzymanych przez Pana środków pieniężnych w celu przekazania ich współtwórcy oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie –  pismem z 10 czerwca 2024 r. (wpływ 10 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

... (dalej: „Podatnik” lub „Wnioskodawca”) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 02.09.2018 r. W zakres prowadzonej działalności gospodarczej wchodzi m.in. produkcja filmów, które publikowane są na należącym do Wnioskodawcy kanale. Tworzenie filmów opiera się na nagrywaniu, montażu, czy też edycji przygotowanego materiału. Do edycji filmów służy program do montażu wideo.

W związku z rozwojem kanału na ..., Wnioskodawca nawiązał współpracę z podmiotem trzecim, który jest współtwórcą kanału na ....

Współtwórca kanału jest odrębną indywidualną działalnością gospodarczą, która zajmuje się montażem przedmiotowych filmów rozrywkowych. Wnioskodawca wraz ze wspólnikiem w indywidualny sposób będą tworzyli filmy według przyjętych w serwisie ... standardów. Częstotliwość, data publikacji oraz charakter i treść publikowanych filmów zależy od swobodnej decyzji i uznania Wnioskodawcy. Ponadto przedmiotem działalności Podatnika jest również udostępnianie widzom kanału na ..., udostępnianie miejsca na reklamy wyświetlane w trakcie trwania filmów umieszczanych przez Wnioskodawcę w serwisie .... Przychody pochodzące z powyższych usług sumują się na koncie serwisowym.

Strony zawarły umowę, w myśl której:

a.Wnioskodawca prowadzi kanał na ..., zarządza kontem serwisowym ..., tworzy idee kolejnych filmów na kanale, jak również wykonuje czynności związane np. podkładaniem głosu, tworzeniem treści,

b.Współtwórca kanału ... zajmuje się montowaniem filmików na kanale ..., tworzeniem obrazu do filmiku (kamerowaniem), jak również wykonuje czynności związane np. podkładaniem głosu, tworzeniem treści,

c.Każda ze Stron (Wnioskodawca oraz Współtwórca kanału) wystawi odrębną fakturę na rzecz serwisu według ustalonego podziału w zyskach,

d.Środki pieniężne stanowiące sumę faktur wystawionych przez Wnioskodawcę oraz Współtwórcę kanału trafią bezpośrednio na konto Wnioskodawcy, których część wynikająca z faktury Współtwórcy kanału zostanie mu przekazana na dedykowany rachunek bankowy.

W ww. stanie faktycznym pojawiły się wątpliwości twórców w zakresie rozliczenia podatkowego środków pochodzących z kanału ... rozliczanych według planowanej umowy.

Należy podkreślić, że twórcami kanału są dwa podmioty prowadzące odrębne działalności gospodarczej. Zarówno jeden, jak i drugi wystawia fakturę sprzedażową bezpośrednio na serwis ... (...). Kontrahent rozlicza się z twórcami za pośrednictwem jednej płatności internetowej. Środki finansowe wpływają na konto Pana …. W związku z powyższym, Podatnik zwraca się do Organu z wnioskiem o wyjaśnienie zagadnień, które wymagają interpretacji.

Ponadto w uzupełnieniu wskazano, że w zakres prowadzonej działalności gospodarczej wchodzi m.in. produkcja filmów, które publikowane są na należącym do Wnioskodawcy kanale. Tworzenie filmów opiera się na nagrywaniu, montażu, czy też edycji przygotowanego materiału.

Dodatkowo prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie:

-działalność z zakresu e-commerce 3%;

-usługę wsparcia przy wykonywaniu prac biurowych oraz innych zleconych 8,5%.

W odpowiedzi na pytanie „Na podstawie jakiej umowy nawiązał Pan współpracę z współtwórcą kanału na ...?” Wnioskodawca wskazał, że na podstawie umowy o współpracy.

Pomiędzy Wnioskodawcą a współtwórcą nie występują powiązania rodzinne, pokrewieństwa, powinowactwa, jak również inne sformalizowane powiązania osobiste.

Pomiędzy Wnioskodawcą a współtwórcą kanału wynikają relacje gospodarcze uregulowane we wskazanej umowie. Inne relacje gospodarcze na ten moment nie występują.

Płatność na/z ... jest możliwa wyłącznie na dedykowane, jedno konto bankowe. Tym samym, nie jest możliwe (według najlepszej wiedzy Wnioskodawcy) wypłacenie środków na dwa odrębne rachunki bankowe. Przyczyną wypłaty są uzyskane środki pieniężne z reklam (co wynika z regulaminu portalu).

Zasady płatności i wystawiania faktur reguluje regulamin .... Dopuszczalne jest wystawienie dwóch odrębnych faktur, przy czym portal domaga się wskazania jednego konta bankowego.

Podział w zyskach ma miejsce na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą, a współtwórcą kanału. Wynika on z ustaleń Stron.

Na pytanie o treści: „Czy należne Panu środki pieniężne w związku z podziałem w zyskach stanowią ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez Pana na rzecz serwisu ...?

Wnioskodawca wskazał, że tak, należne środki pieniężne stanowią ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez Wnioskodawcę na rzecz ....

Z kolei na pytanie o treści: „Czy należne Współtwórcy środki pieniężne w związku z podziałem w zyskach stanowią ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez Współtwórcę na rzecz serwisu ...?”

Wnioskodawca udzielił odpowiedzi: tak, należne środki pieniężne stanowią ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez Współtwórcę na rzecz ....

Natomiast na pytanie „Czy jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?” Wnioskodawca podał, że tak.

W odpowiedzi na pytanie „Czy Współtwórca kanału jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?” Wnioskodawca wskazał, że nie.

Pytanie

Czy środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę w celu ich przekazania innemu podmiotowi powiększą podstawę opodatkowania Wnioskodawcy w VAT? (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2)

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z treścią art. 29a ustawy o VAT podstawą opodatkowania (…) jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Przepis art. 29a ustawy o VAT jednoznacznie wskazuje, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę z tytułu sprzedaży.

Gramatyczna (literalna) wykładnia treści art. 29a ust. 1 ustawy o VAT musi prowadzić do wniosku, że to do stron czynności należy ustalenie ceny będącej podstawą opodatkowania VAT. Jest to autonomiczne uprawnienie podatnika VAT, który nie jest w tym zakresie limitowany. W rezultacie może on co do zasady w sposób dowolny ustalić wartość należnego mu od nabywcy z tytułu wykonania danej czynności wynagrodzenia. Jak podkreślono to niejednokrotnie w orzecznictwie, w tym Trybunału Sprawiedliwości, z punktu widzenia VAT istotna jest subiektywna, tj. uznana (zaakceptowana) przez strony transakcji, ekwiwalentność ich świadczeń.

Powyższe oznacza zatem, iż przyjęcie przez Strony umowy (Wnioskodawca oraz Współtwórca kanału), jak również Strony umowy oraz odbiorca usług (...), iż:

a.usługa jest wykonywana przez Wnioskodawcę oraz Współtwórcę kanału jednocześnie na rzecz odbiorcy,

b.rozliczenie pomiędzy Stronami następuje poprzez przelew techniczny

- prowadzi do uznania, iż z punktu widzenia Wnioskodawcy tym co stanowi jego zapłatę wynikającą z tytułu wyświadczonej usługi jest tylko ta część która została wykazana na wystawionej fakturze (bez kwoty przekazywanej Współtwórcy kanału tytułem wyświadczonych przez niego usług bezpośrednio na rzecz odbiorcy usług).

W ww. aspekcie należy podkreślić, iż w przyjętym stanie faktycznym kwota wypłacona na rzecz Wnioskodawcy nie stanowi dla niego kwoty zapłaty, tj. kwotą zapłaty jest tylko wartość środków, które zostały zapłacone Wnioskodawcy w sposób definitywny (i wykazane na fakturze) z pominięciem wartości środków przekazanych Współtwórcy kanału. Ta ostatnia wartość nie jest bowiem otrzymaną zapłatą Wnioskodawcy, lecz zapłatą Współtwórcy kanału, który będzie z tego tytułu zobligowany do wystawienia określonego dokumentu.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy podstawą opodatkowania, jaką powinien uwzględnić na fakturze jest wyłącznie kwota otrzymana przez niego w sposób definitywny, a otrzymane środki pieniężne w celu ich przekazania innemu podmiotowi nie powiększą podstawy opodatkowania VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie).

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do katalogu usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy o VAT.

Każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi zatem co do zasady usługę w rozumieniu ustawy, niemniej jednak muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

·w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, nabywca jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia;

·świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy podkreślić, że oba ww. warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Przy czym z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

W dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. wyrok z 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise), przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. Należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego.

Skoro przepisy nie określają formy zapłaty za świadczoną usługę, należy uznać, że zobowiązanie usługobiorcy może mieć postać świadczenia nie tylko określonej sumy pieniędzy, ale także świadczenie innej usługi (usługi wzajemnej). Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Ponadto, aby dana czynność (świadczenie) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą a świadczeniem wzajemnym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia.

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zatem za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT uważane mogą być takie sytuacje, w których:

·istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne,

·wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy,

·istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi,

·odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem,

·istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

Aby dana czynność (usługa) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Z kolei w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę – czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.

Zauważyć w tym miejscu należy, że umowa o współpracy nie występuje ani w prawie cywilnym, ani podatkowym.

Stosownie do art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 1610 ze zm.):

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

W świetle tego przepisu należy zatem przyjąć, że zawarcie umowy o współpracy w ramach wspólnego przedsięwzięcia jest możliwe na podstawie ww. przepisu, w ramach tzw. swobody umów.

W konsekwencji strony zawierające umowę o współpracy w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia mogą ją ukształtować w sposób dowolny, byleby jej treść lub cel nie sprzeciwiały się ustawie, zasadom współżycia społecznego oraz właściwości takiego stosunku.

Przechodząc do zagadnienia objętego zakresem zadanego pytania w podatku od towarów i usług wskazać jeszcze raz należy, że aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi więc istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść dla świadczącego usługę. Zatem odpłatne świadczenie usług może zostać opodatkowane wtedy, gdy pomiędzy świadczącym usługę i jej beneficjentem istnieje stosunek prawny, w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dana czynność, a nie zaś wypłata wynagrodzenia.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 02.09.2018 r. W zakres prowadzonej działalności gospodarczej wchodzi m.in. produkcja filmów, które publikowane są na należącym do Pana kanale. W związku z rozwojem kanału na ..., nawiązał Pan współpracę z podmiotem trzecim, który jest współtwórcą kanału na .... Twórcami kanału są dwa podmioty prowadzące odrębne działalności gospodarczej. Współtwórca kanału jest odrębną indywidualną działalnością gospodarczą, która zajmuje się montażem przedmiotowych filmów rozrywkowych. Pomiędzy Panem a Współtwórcą nie występują powiązania rodzinne, pokrewieństwa, powinowactwa, jak również inne sformalizowane powiązania osobiste, natomiast wynikają relacje gospodarcze uregulowane we wskazanej umowie. Strony zawarły umowę współpracy, w myśl której:

a.Prowadzi Pan kanał na ..., zarządza kontem serwisowym ..., tworzy idee kolejnych filmów na kanale, jak również wykonuje czynności związane np. podkładaniem głosu, tworzeniem treści,

b.Współtwórca kanału ... zajmuje się montowaniem filmików na kanale ..., tworzeniem obrazu do filmiku (kamerowaniem), jak również wykonuje czynności związane np. podkładaniem głosu, tworzeniem treści,

c.Każda ze Stron (Pan oraz Współtwórca kanału) wystawi odrębną fakturę na rzecz serwisu według ustalonego podziału w zyskach, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Panem, a współtwórcą kanału.

d.Środki pieniężne stanowiące sumę faktur wystawionych przez Pana oraz Współtwórcę kanału trafią bezpośrednio na Pana konto, których część wynikająca z faktury Współtwórcy kanału zostanie mu przekazana na dedykowany rachunek bankowy.

Kontrahent rozlicza się z twórcami za pośrednictwem jednej płatności internetowej i tym samym, nie jest możliwe wypłacenie środków na dwa odrębne rachunki bankowe. Dopuszczalne jest wystawienie dwóch odrębnych faktur, przy czym portal domaga się wskazania jednego konta bankowego. Zarówno Pan, jak i Współtwórca wystawia fakturę sprzedażową bezpośrednio na serwis ... (...).

Analizując okoliczności niniejszej sprawy stwierdzić należy, że otrzymane środki pieniężne od serwisu ..., które zostają przekazane na Pana konto bankowe w części należnej Współtwórcy kanały nie stanowią odpłatności z tytułu świadczenia przez Pana usług na rzecz ww. serwisu.

Z opisu sprawy wynika bowiem, iż należne Panu środki pieniężne w związku z podziałem w zyskach stanowią ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez Pana na rzecz serwisu .... Natomiast środki pieniężne należne Współtwórcy w związku z podziałem w zyskach stanowią ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez Współtwórcę na rzecz serwisu ....

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż otrzymane środki pieniężne od serwisu ... na Pana rachunek bankowy w części w jakiej przekaże Pan je Współtwórcy nie stanowią Pana odpłatności za Pana świadczenie na rzecz ww. serwisu. W konsekwencji ww. środki pieniężne w części należnej Współtwórcy nie stanowią - w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT - podstawy opodatkowania z tytułu wykonywanych przez Pana czynności, o których mowa w opisie sprawy.

Tym samym Pana stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Informuję, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00