Interpretacja indywidualna z dnia 10 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.213.2024.2.MJ
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej częściowo w spadku i częściowo przez zasiedzenie.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 26 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami, które wpłynęło do mnie 17 kwietnia 2024 r., 23 maja 2024 r. oraz 3 czerwca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prawomocnym Postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) z (...) 2004 r., sygn. akt (...) – spadek po A.A, zmarłym (...) 1994 r. w (...) nabyli: żona – B.A w 5/20 części oraz dzieci – C.C zd. A, D.D zd. A, E.E zd. A, F.F zd. A, G.A w częściach po 3/20.
Spadek po B.A zd. H, zmarłej (...) 1996 r. w (...) nabyły dzieci: C.C zd. A, D.D zd. A, E.E zd. A, F.F zd. A, G.A w częściach po 1/5.
Z prawomocnego Postanowienia Sądu Rejonowego w (...) z (...) 2019 r., sygn. akt (...) wynika, że C.C zd. A, D.D zd. (...), E.E zd. A, F.F zd. A, G.A w udziałach po 1/5 części nabyli przez zasiedzenie z dniem (...) 2005 r. własność nieruchomości stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym 1/1, o pow. (...) ha, położonej w (...), gm. (...), księga wieczysta KW Nr (...).
E.E, D.D, F.F są współwłaścicielkami nieruchomości w udziałach wynoszących po 1/5 części. C.C jest współwłaścicielką nieruchomości w udziale 2/5 części. 1/5 części darował siostrze C.C brat – G.A. Darowizna sporządzona (...) 2020 r.
(...) 2022 r. miało miejsce zniesienie współwłasności:
–odłączenie z księgi wieczystej KW Nr (...) nieruchomości gruntu nr 1/2 o pow. (...) ha oraz gruntu nr 1/3 o pow. (...) ha – o łącznej pow. (...) ha, położonej w (...), gm. (...),
–odłączenie z ww. księgi wieczystej nieruchomości gruntu nr 1/4 o pow. (...) h - wpis w dziale nowo założonej księdze wieczystej na rzecz: E.E, córka A i B w udziale 1/3 części; D.D, córka A i B w udziale 1/3 części; F.F, córka A i B w udziale 1/3 części.
E.E, D.D, F.F w udziałach po 1/3 gruntu nr 1/4 o pow. (...) m2 (...), gm. (...) (jako współwłaścicieli) sprzedały (...) 2024 r. na podstawie aktu notarialnego tę nieruchomość gruntową.
Uzupełnienie wniosku
Prawomocnym Postanowieniem Sądu w 2004 r. odziedziczyła Pani spadek po rodzicach: A i B A, w przysługującej Pani drogą postępowania sądowego 1/5 części. Spadek po rodzicach dla pięciorga rodzeństwa, co wykazała Pani we wniosku.
Okazało się, że odnośnie gruntu, o powierzchni (...) hektara (tak zwany grunt rolny) wchodzącego w skład całej działki, nie ma niezbędnych dokumentów, stanowiących o prawie własności. Drogą postępowania sądowego przez zasiedzenie, (...) 2019 r. zostaje przywrócona własność nieruchomości stanowiącej działkę o numerze 1/1, o powierzchni (...) ha - Sąd potwierdził, że Pani wraz z rodzeństwem byliście właścicielami [współwłaścicielami – dopisek organu] tejże działki, stanowiącej spadek po rodzicach od (...) 2005 r. Stało się to na skutek "bałaganu" w dokumentach a nie z winy rodziców.
Z treści Postanowienia Sądu wynika, że pięcioro rodzeństwa w udziałach po 1/5 części nabyli przez zasiedzenie od dnia (...) 2005 r. własność nieruchomości stanowiącej działkę o numerze 1/1, o powierzchni (...) hektara, co wskazała Pani we wniosku.
Działka o numerze 1/5 ( część działki 1/1 ), aktualnie przysługuje Gminie (...).
Działka o numerze 1/5, o powierzchni (...) hektara, została wydzielona pod poszerzenie drogi gminnej (decyzja z (...) 2022 r.). Nie otrzymała Pani z tego tytułu żadnej rekompensaty. Działka o numerze 1/1 - pierwotna powierzchnia (...) hektara - odjąć (...) hektara działki o numerze 1/5, to jest (...) hektara. Stąd ta różnica w powierzchni działki. Nie wskazała Pani we wniosku działki o numerze 1/5, gdyż już nie należała do Pani, lecz do gminy.
Nieruchomość gruntu o numerze 1/2, o powierzchni (...) ha i grunt 1/3 o powierzchni (...) ha o łącznej powierzchni (...) ha, stanowią jedną nieruchomość, która przypadła C.C (przy znoszeniu współwłasności).
Działka o numerze 1/4 o łącznej powierzchni (...) ha, tworzy drugą nieruchomość – która przypadła E.E, D.D i Pani ( przy znoszeniu współwłasności).
(...) 2022 roku nastąpiło zniesienie współwłasności nieruchomości gruntowej oznaczone numerami 1/2 oraz 1/1.
(...) 2022 r., żadne inne działki nie były objęte zniesieniem współwłasności.
Wartość Pani udziału w wyniku zniesienia współwłasności, mieściła się w wartości, jaka przysługiwała Pani w nieruchomości.
Jak zaznaczyła Pani we wniosku, nie miało miejsca przysporzenie majątkowe. Zniesieniu współwłasności nie towarzyszyły żadne spłaty lub dopłaty.
Sprzedana działka pełniła jedynie cel rekreacyjny do momentu jej sprzedaży. Nie prowadziła Pani żadnej działalności gospodarczej na tej działce.
Ponadto uzupełniła Pani, że (...) 2004 roku jako rodzeństwo odziedziczyliście Państwo spadek po rodzicach - działkę o powierzchni (...) hektara, w równych częściach, po 1/5 .
Działka o powierzchni (...) hektara składała się z tak zwanej części rolnej, o powierzchni (...) hektara i pozostałej części, tak zwanej budowlanej.
Okazało się, że w przypadku tak zwanej części rolnej o powierzchni (...) hektara zaginęły niezbędne dokumenty. Drogą postępowania sądowego z (...) 2019 roku, przez zasiedzenie, ta część działki tak zwana rolna o powierzchni (...) hektara została przywrócona. Sąd potwierdził, że jesteście Państwo właścicielami również tej części działki, o powierzchni (...) hektara od (...) 2005 roku . Tak więc jesteście Państwo właścicielami całości działki o powierzchni (...) hektara, każdy z rodzeństwa w 1/5 części .
Działka o numerze ewidencyjnym 1/1, z chwilą wydania Postanowienia Sądu Rejonowego w (...) 2019 roku miała powierzchnię (...) hektara (część tak zwana rolna i budowlana).
(...) 2022 roku przy znoszeniu współwłasności z księgi wieczystej KW Nr (...) została odłączona nieruchomość gruntu nr 1/2 o powierzchni (...) hektara oraz gruntu nr 1/3 o powierzchni (...) hektara o łącznej powierzchni (...) hektara. Również z księgi wieczystej zostaje odłączony grunt nr 1/4 o powierzchni (...) hektara.
Odłączenie z księgi wieczystej gruntu nr 1/2, gruntu nr 1/3 oraz gruntu nr 1/4 oznacza, że te działki powstały z podziału działki o numerze 1/1 i zostały wydzielone z działki o numerze 1/1 .
Współwłaścicielem działki o numerze 1/1 (składającej się z części rolnej i budowlanej) w części 1/5 została Pani w dwóch etapach: w 2004 roku i (...) 2005 roku .
(...) 2022 roku zniesienie współwłasności dotyczyło nieruchomości gruntowej, stanowiącej niezabudowane i zabudowane działki oznaczone numerami 1/2 oraz 1/1 o łącznej powierzchni (...) hektara .
Została wydzielona działka o numerze 1/3 i istniejąca już działka o numerze 1/2 na rzecz C.C pod warunkiem, że będą tworzyły jedną nieruchomość .
Celem uszczegółowienia, działka o numerze 1/1 została podzielona na: grunt o numerze 1/5 o powierzchni (...) hektara (na poszerzenie drogi; własność Gminy (...) ), grunt o numerze 1/2 o powierzchni (...) hektara, grunt o numerze 1/3 o powierzchni (...) hektara, grunt o numerze 1/4 o powierzchni (...) hektara .
(...) 2022 roku, przy zniesieniu współwłasności została Pani współwłaścicielem gruntu o numerze 1/4 w 1/3 części.
Pytania
Czy data 1 października 2005 r. jest tym momentem, w którym została Pani prawnym właścicielem ( w 1/5 udziału) działki o numerze 1/1, położonej w (...), gm. (...)?
Czy ten kluczowy moment zwalniałby Panią z obowiązku płacenia podatku z tytułu sprzedaży własnego udziału w nieruchomości gruntowej położonej w (...), gm. (...) w dniu (...) 2024 r.?
Pani stanowisko
Pani zdaniem, data (...) 2005 r. jest kluczowa dla ustalenia momentu nabycia przez Panią udziału w ww. nieruchomości.
Zniesienie współwłasności w listopadzie 2022 r. nie zwiększyło Pani udziału w nieruchomości, nie powiększyło Pani majątku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje postaniem przychodu.
Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Z opisu sprawy i jego uzupełnienia wynika, że:
–Zgodnie z Prawomocnym Postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) z (...) 2004 r.,
–po zmarłym (...) 1994 r. ojcu odziedziczyła Pani spadek wraz z matką i czworgiem rodzeństwa w udziale 3/20,
–po zmarłej (...) 1996 r. matce odziedziczyła Pani spadek wraz z czworgiem rodzeństwa w udziale 1/5.
–Jako rodzeństwo odziedziczyliście Państwo spadek po rodzicach - działkę o powierzchni (...) hektara, w równych częściach, po 1/5 .
–Działka o powierzchni (...) hektara składała się z tak zwanej części rolnej, o powierzchni (...) hektara i pozostałej części, tak zwanej budowlanej.
–Okazało się, że w przypadku tak zwanej części rolnej o powierzchni (...) hektara zaginęły niezbędne dokumenty. Drogą postępowania sądowego z (...) 2019 roku, przez zasiedzenie, ta część działki tak zwana rolna o powierzchni (...) hektara została przywrócona.
–Sąd potwierdził, że jesteście Państwo właścicielami również tej części działki, o powierzchni (...) hektara od (...) 2005 roku.
–Działka o numerze ewidencyjnym 1/1, z chwilą wydania Postanowienia Sądu Rejonowego w (...) 2019 roku miała powierzchnię (...) hektara (część tak zwana rolna i budowlana).
–Działka nr 1/1 została podzielona na działki o numerach 1/2, 1/5, 1/3 i 1/4.
–(...) 2022 roku, przy zniesieniu współwłasności została Pani współwłaścicielem gruntu o numerze 1/4 w 1/3 części.
–Wartość Pani udziału w wyniku zniesienia współwłasności, mieściła się w wartości, jaka przysługiwała Pani w nieruchomości.
–Jak zaznaczyła Pani we wniosku, nie miało miejsca przysporzenie majątkowe. Zniesieniu współwłasności nie towarzyszyły żadne spłaty lub dopłaty.
–(...) 2024 r. na podstawie aktu notarialnego zbyła Pani swój udział 1/3 w działce nr 1/4.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, a także nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej bądź zdarzenia prawnego może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.
Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.
Stosownie do treści art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego (t. j. Dz. U. z 2023, poz. 1610 ze zm.):
Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).
Na mocy art. 172 § 2 ww. ustawy:
Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Zasiedzenie jest zatem instytucją, która sankcjonuje trwający od dłuższego czasu stan faktyczny posiadania i jest sposobem nabywania własności. Warunkami niezbędnymi do zasiedzenia jest posiadanie samoistne i nieprzerwane oraz odpowiedni upływ czasu. Przy spełnieniu powyższych przesłanek, posiadacz nabywa prawo własności. Warunkiem nabycia własności nie jest natomiast orzeczenie sądu stwierdzające nabycie własności. Orzeczenie takie stanowi potwierdzenie nabycia własności i jest orzeczeniem deklaratywnym, czyli stwierdzającym zaistnienie pewnych faktów, na które można się powołać w celu, np. dokonania wpisu prawa własności do księgi wieczystej.
W jego treści jest wskazywana data nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia (tj. moment, na jaki spełnione zostały przesłanki zasiedzenia). Datą nabycia własności nieruchomości nie jest natomiast data postanowienia o zasiedzeniu.
Należy zauważyć, że zasiedzenie jest odrębną instytucją prawa cywilnego od zniesienia współwłasności.
Celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności.
Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Zgodnie z art. 196 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
Zgodnie z art. 196 § 2 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
Natomiast w myśl art. 210 ustawy Kodeks cywilny:
Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.
Przez zniesienie współwłasności rozumie się likwidację łączącego współwłaścicieli stosunku prawnego, która następuje w drodze umowy lub orzeczenia sądu.
W świetle art. 211 i art. 212 ustawy Kodeks cywilny, zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.
Jeżeli zniesienie współwłasności następuje przez podział rzeczy wspólnej, to co do zasady dokonuje się jej podziału na tyle części ilu jest współwłaścicieli z uwzględnieniem wartości udziałów posiadanych przed zniesieniem współwłasności. W przypadku różnicy pomiędzy wartością utworzonych części rzeczy a wielkością udziałów, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne.
Co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy – w wyniku tego zniesienia – podatnik otrzymuje nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał.
Podobne wnioski wynikają z ukształtowanej już linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którą nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności, jeśli:
–podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty, lub
–wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie we współwłasności.
Za datę nabycia nieruchomości lub prawa – w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości, należy przyjąć więc datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku zniesienia współwłasności mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w majątku objętym współwłasnością oraz podział został dokonany bez spłat i dopłat.
Kwestie związane z dziedziczeniem regulują również przepisy ww. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego:
Spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów księgi niniejszej.
W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).
Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:
Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Według art. 1035 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.
W myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Uwzględniając ww. uregulowania prawne oraz przedstawione okoliczności Pani sprawy stwierdzić należy, że działkę nr 1/1, z której została wydzielona działka nr 1/4 nabyła Pani w dwóch terminach, tj.:
–w części tzw. budowlanej z chwili nabycia jej przez Pani rodziców, czyli spadkodawców, którzy zmarli w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (w roku 1994 i 1996), zgodnie z ww. art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
–w części tzw. rolnej z dniem (...) 2005 r., przez zasiedzenie, zgodnie z Postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) z (...) 2019 r.
Wydzielenie działek z nieruchomości gruntowych nie powoduje zmiany ich właściciela. Na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działek, a więc nie dochodzi do ich nabycia. Zatem podział działki nie stanowi dla Pani nowego nabycia nieruchomości.
W wyniku zniesienia współwłasności nie doszło do nabycia przez Panią udziału w działce nr 1/4, gdyż wartość Pani udziału w wyniku zniesienia współwłasności, mieściła się w wartości, jaka przysługiwała Pani w nieruchomości, nie miało miejsca przysporzenie majątkowe. Zniesieniu współwłasności nie towarzyszyły żadne spłaty lub dopłaty.
Wobec powyższego nabycie przez Panią udziału w działce nr 1/4 nastąpiło w dwóch ww. terminach nabycia działki nr 1/1. Wobec powyższego okres pięciu lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. przepisie niewątpliwie już upłynął.
Sprzedaż udziału w działce nr 1/4 w 2024 r. nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne zbycie nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w tej działce.
Zatem nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i złożenia zeznania podatkowego z tytułu sprzedaży udziału w działce nr 1/4.
Wobec powyższego Pani stanowisko uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ponadto wskazuję, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy Pani, nie wywołuje skutków prawnych dla Pani rodzeństwa.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).